اندر احوالات زخم بستر (۲)

درمان:

درمان زخم بستر پروسه ایست بسیار طولانی و پر هزینه که هر چه دیرتر برای درمان آن اقدام شود بصورت تصاعدی بر طول درمان و هزینه افزوده می شود. می توان اینطور مقایسه کرد که تعلل در درمان زخم بستر همچون دیرکرد در باز پرداخت پول نزول است.

در مورد راه های درمان زخم بستر باید بگویم که به تعداد سلول هایی که تا کنون در نبرد با این عارضه از دست داده ام، راهکار و استراتژی به کار برده ام. از روش های سنتی همچون استفاده از عسل تا روش های نوینی  همچون کامفیل و هارتمن، و روش های تهاجمی تری همچون جراحی های سرپایی و حتی یک بار به ته خط که عمل دبریتمان (دبریتمنت) است هم رسیده ام. البته ته خطِ درمان، و الا در صورت عدم درمان بموقع زخم بستر، ته خط آغوش امن الهی است…

هر ساله بسیاری از بیمارانِ مبتلا به بیماری هایی که منجر به کاهش تحرک یا عدم آن می شوند (از جمله سالمندان)، نه به دلیل اصل بیماری بلکه به دلیل این عارضه جان خود را از  دست می دهند.

من پس از کسب سال ها تجربه در محضر  استاد بد سور  اعظم، غالب راهکارهای معمول را رد کرده و  از تنها راهکار عملی در درمان این عارضه سخن خواهم گفت. البته باید تاکید کنم که این راهکار تنها در مراحل ابتدایی  زخم یعنی زخم های درجه ی یک و دو کاربرد دارد. اگر زخم از درجه ی دو گذشت نه به این روش امید ببندید و نه خود را با روش های دیگر مشغول سازید. به نصیحت پیر این راه گوش کنید و یکراست بروید ته خط و آن را به تیغ جراح بسپارید. البته مراقبت از زخم پس از عمل دبریتمان خود داستانی دارد که بصورت جداگانه شرح خواهم داد.

بهترین و شاید بتوان گفت تنهاترین روش درمان زخم بستر، در مراحل ابتدایی که هنوز در حد یک التهاب پوستی ساده و حتی بصورت تاول و یا زخمی سطحی است، استفاده از روش کامفیل است. فکر نکنم که سخن گفتن در مورد ماهیت، ترکیبات و عملکرد این روش لزومی داشته باشد و تنها یک پر گویی  کسالت بار و غیر ضروری است.

۱ – برای درمان زخم بستر در حالت کاملا ابتدایی که تنها بصورت سرخی و التهاب پوست است می توان از کرم کامفیل استفاده کرد. به محض آنکه هر ناحیه از پوست بیمار دچار التهاب و سرخ شدگی شد، و حتی در نواحی عرق سوز شده، پس از شستشوی محل با سرم شستشو  (نرمال سالین) آن را خشک کرده و با کرم کامفیل آغشته کنید. این کرم سبب افزایش خونرسانی در محل می شود. روزی دو تا سه بار از کرم استفاده کنید تا زمانی که پوست به حالت طبیعی بازگردد.

هر تیوب این کرم در حال حاضر ۲۸۰۰۰ تومان است و متاسفانه زود هم تمام می شود، ولی باید توجه داشته باشید که اگر به التهاب رسیدگی نشود و منجر به زخم شود، ده ها برابر این مبلغ هزینه خواهید کرد و اغلب هم بی نتیجه. (عکس زیر، کرم کامفیل)

۲ – اگر پوست دچار تاول شده باشد  و لایه ای از پوست ورآمده باشد دیگر با یک زخم مواجه هستیم که می تواند خونریزی و ترشح نیز داشته باشد. حتی اگر زخم به میزان چند میلیمتر نیز گود شده باشد باز هم می توان با استفاده از چسب و ژل کامفیل به نتیجه رسید.

الف ) اگر زخم در حد تاول و سطحی است، ابتدا زخم را با سرم شستشو بشویید بصورتی که خون و ترشحات  کاملا پاک شوند. اگر بیمار نخاعی است و حس درد را ندارد، کاملا بی پروا با یک گاز استریل محل تاول یا زخم را محکم بسابید تا به خون بیفتد. خون در اینگونه زخم ها نشانه ی خوبی است. با این کار مطمئن خواهید شد که تمام سلول های مرده (که می توانند تشکیل نکروز دهند) را زدوده اید. سپس بار دیگر زخم را با سرم شستشو بشویید و کاملا خشک کنید. حال از یک برگه چسب کامفیل یا دقیق تر بگویم، پانسمان شفاف کامفیلی که تهیه کرده اید (ابعاد آن ۲۰×۲۰ و قیمت آن در حال حاضر ۲۰/۰۰۰ تومان است) به اندازه ی محل زخم بریده و بر روی آن بچسبانید. چسب را تا زمانی که خودبخود ور نیامده است عوض نکنید. ور آمدن چسب ممکن است از ۵ روز تا یک هفته و یا حتی بیشتر زمان ببرد. از ترشحات و تغییر رنگ  زیر چسب و بوی بدی که بعد از چند روز تولید می کند نهراسید. البته اگر بعد از ۵ روز چسب ور نیامد و بوی بسیار آزاردهنده ای داشت تعویض پانسمان مانعی ندارد. در هر بار تعویضِ پانسمان، محل زخم باید کاملا با سرم شستشو شسته شده و ترشحات زیر پانسمان با گاز استریلِ آغشته به سرم شستشو کاملا برداشته شود. اگر بیمار حس درد ندارد بهتر است پاک کردن زخم در حدی باشد که به خون بیفتد.

بسته به شدت زخم باید هفته ها به این روش ادامه دهید تا زمانی که پوست جدید تشکیل شود که دیگر نیازی به چسب نیست. ولی در این مرحله که پوستِ تازه هنوز صورتی رنگ و نازک است باید تا طبیعی شدن رنگ پوست روزی  دو تا سه بار از کرم کامفیل استفاده شود.

ب ) اگر زخم کمی گود است  و در سطح آن نکروز تشکیل شده است، باید برای برداشتن نکروز و تعیین نوع چسب کامفیل، حداقل برای پانسمان اول، از کارشناسان شرکت کامفیل کمک بگیرید. برای این منظور می توانید اطلاعات لازم را از نمایندگی ها و مراکز فروش کامفیل دریافت کنید.

نکروز، لایه ای سیاه رنگ و چرم مانند است، حاوی سلول های مرده که در سطح زخم تشکیل می شود و به آن می چسبد. بافت نکروز در حالت ابتدایی توسط پرستار بصورت سرپایی و در حالت پیشرفته توسط جراح در اتاق عمل برداشته می شود.

پس از برداشتن نکروز و پانسمان اولیه توسط متخصص این کار، پانسمان های  بعدی را می توانید خودتان انجام دهید. دقیقا به همان صورتی که در مورد الف گفتم. تنها با این تفاوت که پس از شستشوی زخم و قبل از چسباندن چسب کامفیل، باید سطح زخم را با ژل کامفیل (ژل پیوریلون) بپوشانید. این ژل مانع از تشکیل مجدد نکروز می شود و اگر مقداری از بافت نکروز در اطراف زخم باقی مانده باشد آن را از بین می برد. قیمت این   ژل در حاضر ۱۲۰۰۰ تومان است. (عکس زیر، ژل کامفیل)

نکته ی۱: پانسمان به روش کامفیل نیازی به شرایط استریل یعنی استفاده از دستکش استریل و سِت پانسمان استریل ندارد. به جز هنگام تمیز کردن زخم که به گاز استریل نیاز دارید.

نکته ی ۲: پانسمان کامفیل ضد آب است  و رطوبت به زیر آن نفوذ نمی کند. با این حال بهتر است که زیاد در معرض رطوبت قرار نگیرد. اگر به هر دلیل خیس شد، ترجیحا سطح پانسمان را خشک کنید.

نکته ی۳ : کامفیل، کلوپلاست نیز نامیده می شود. احتمالا کلوپلاست نام تجاری آن است. (Coloplast)

نکته ی۴ : ویتامین  C ، بخصوص صورت طبیعی آن در میوه ها و سبزیجات، در ترمیم زخم بستر و بطور کلی در بهبود زخم ها بسیار بسیار موثر است. در طول درمان زخم بستر حتما میوه های حاوی ویتامین ث را در برنامه ی غذایی تان بگنجانید. ترجیحا روزی دو تا سه عدد پرتقال و یا چند برش آناناس تازه نه کمپوت آن. اهمیت ویتامین ث را واقعا جدی بگیرید.

نکته ی۵ : برای بهبود نواحی عرق سوز شده به جای کرم کامفیل می توان از پماد روغن ماهی نیز استفاده کرد.

نکته ی۶ :درمان زخم بستر پروسه ایست بسیار طولانی. یک زخم بستر من از زمان ایجاد تا بهبود کامل ۱۰ ماه زمان برد. پس بدانید که باید با صبر و  حوصله با آن برخورد کنید.

پیوست ثابت: قطره قطره تا دریا…، وبلاگ دیگر من.

این نوشته در به اشتراک گذاشتن تجربیات... ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

193 پاسخ به اندر احوالات زخم بستر (۲)

 1. ياس وحشي می‌گوید:

  درود بسیار بانوی مهربان…
  خوبین؟
  خسته نباشید…
  ____________________________________
  آیدا :
  سلام جناب یاس با محبت
  ممنون خوبم. امیدوارم شما هم خوب باشید.
  سلامت باشید…

 2. ياس وحشي می‌گوید:

  پست بسیار خوب و کاربردی است…
  امیدوارم کسی دچارِ این بیماری نشود اما اگر شد راهکارهای خوبی اینجا هست…
  مرسی از شِر کردنِ اطلاعاتِ خوبتان…
  ________________________________
  آیدا :
  خیلی ممنون از لطف و توجه تون.
  انشاالله که به کار کسی نیاید…
  ممنون از شما که می خوانید…

 3. حدیث می‌گوید:

  سلام آیدای با وجدان
  ممنونم از تو که اطلاعاتت رو در اختیارمون میذاری
  همین لحظه آرزوم اینه که هیچ کس دچار زخم بستر نشه تصورش هم ناراحت کننده است . به امید شفای عاجل همه ی بیماران …
  میشه عکسی از خود زخم هم قرار بدی …البته اگر مشکلی نیست …
  ________________________________
  آیدا :
  سلام حدیث با محبت
  من ممنونم از همراهی و دلگرمی شما…
  انشاالله…
  ممنون از یادآوری خوبتون. عکس نکروز رو قرار دادم ولی خود زخم خیلی دلخراشه. بهتره نبینید…

 4. نوشین می‌گوید:

  آیدای مهربونم
  دستت درد نکنه
  ممنونم
  ________________________________
  آیدا :
  خیلی ممنونم از محبت تون نوشین عزیزم…

 5. کاوسی می‌گوید:

  سلام بزرگوار
  یک ساعتی است مشغول خواندن مطالب مفیدتان هستم.
  اراده و پشتکار شما را می ستایم.
  شاد باشید.
  ________________________________
  آیدا :
  سلام جناب کاوسی عزیز
  خیلی ممنونم از لطف و محبت تون.
  برقرار باشید…

 6. نسرىن می‌گوید:

  سلام ایداى عزیز ممنون از اطلاعات مفیدت ، من زخمى را که در اى سى یو گرفتم خانواده دقیقا ٨ ماه کامل با زحمت فراوان درمان کردند، ولى اکنون هم اگر خیلى بشینم رو ویلچر یا تخت زود محل باسن قرمز میشه، حتما از این پماد کامفیلد مى گیرم، من ازsudocrem استفاده مى کنم این هم قیمتش گران است از دبى و انگلیس برام فرستادن ، براى زخمهاى سطحى خیلى مؤثر است ولى ما امتحان کردیم بعد از مدتى زخم نسبت به درمان یکنواخت مقاوم میشه من هم ژل نقره و چسب کامفیل استفاده کردم ، خیلى خوب بوده و از Elase هم یک پماد کوچک ترمیمى ولى الان نایاب شده بسیار مفید است
  ________________________________
  آیدا :
  سلام نسرین عزیزم
  کلا زخم بستر خیلی پیچیده و بد قلقه…
  در مورد پیام خصوصی… ممنون میشم که من رو هم در جریان بگذاری. خیلی ممنونم از محبتت…

 7. مادر سپید می‌گوید:

  سلام ایدا جونم ..
  برای خودت یک پا دکتر شدی دیگه .. Smile این اطلاعاتت منبع خوبیه برای افرادی که درگیر مسایل نخاعی هستند .. بهترین آرزوهای یک مادر در این شب های زیبا تقدیم تو نازنین ..

  راستی امروز مونا ی اسپیشیال رو دیدم .. حالش خوب بود .. یادت کردیم . امیدوارم این بار که آمدم مشهد بتونم ببینمت ..
  ________________________________
  آیدا :
  سلااام مادر سپید عزیز
  خیلی ممنونم از لطف و محبت تون…
  چقدر عالی… ممنون که به یادم بودید… انشاالله…

 8. مریم می‌گوید:

  سلام نازنینم خوبی؟
  امیدوارم که هرگز به این مورد مبتلا نشوی

  ولی باور کن اینها انقدر نفهم هستند که باادبیات خودشان هم نمی شود حرف حالیشان کرد
  ________________________________
  آیدا :
  سلام مریم بانوی عزیز
  ممنون خوبم. امیدوارم که شما هم خوب باشید…
  بله، دقیقا حق با شماست… متاسفانه…

 9. ایلیا می‌گوید:

  ممنون از اطلاعاتی که در اختیار ما گذاشتین

 10. مهرداد می‌گوید:

  سلام ایدا خانم
  بسیار ممنون از اطلاعات بسیار مفیدتون.
  من یه زخم بستر کوچک چند مدت پیش داشتم دکترم تنها راه درمانشو استفاده از الکل و برداشتن قسمت اسیب دیده و این روند روزی چند بار تکرار میشد واقعا خیلی درد اور بود اما سریع بهبود پیدا کرد.خوشحالم چنین اطلاعاتی قرار دادید تا هم زودتر هم با کیفیت تر و هم درد کمتری دوستانم بهبود پیدا کنند.
  من اردیبهشت مورد عمل فاشیوتمی و پیوند عضو قرار گرفتم و هنوز زخم های بزرگی دارم و قسمتی از استخوانم هم بدون پوششه ایا از این محصولات colo plast محصولی وجود داره تا روند رشد زخم مخصوصا رشد بافت گوشتی را افزایش دهد
  ____________________________________
  آیدا :
  سلام مهرداد عزیز
  خیلی از آشنایی تون خوشحالم و از لطفتون ممنونم…
  احتمالا باید چنین محصولاتی باشه. به نمایندگی های کامفیل مراجعه کنید و از کارشناسانشون بپرسید. من هم پرس و جو میکنم حتما و نتیجه رو براتون ایمیل میکنم…
  امیدوارم بهتر بشید…

 11. لیلا می‌گوید:

  سلام
  بیماران مسنی که به وجود مراقبتهای ویژه خیلی زود طی مدت ۳هفته به مرحله شدید زخم بستر رسیدن چه راه کاری براشون در نظر گرفته میشه حتی طی این سه هفته برای شستشو جراحی هم شدن.البته این بیماردچار هوشیاری پایین هستن ودیابت شیرین هم دارن
  باتشکر
  _____________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  از یک متخصص زخم سوال کردم مشکلتون رو. هر وقت جواب دادن براتون ایمیل می زنم.
  ان شاالله بیمارتون بهتر بشن…

 12. الیناز می‌گوید:

  با سلام و درود فراوان.
  مطالبتون در همه سایت های دراین زمینه بهترین بود.
  متاسفانه پدر بزرگم سکته مغزی کرده و قادر به حرکت کردن نیست و زخم بستر گرفته.
  حتما روشهای گفته شده را امتحان میکنم.
  با آرزوی سلامتی از اعماق قلبم برای شما..
  موفق باشید..
  ____________________________________
  آیدا :
  سلام الیناز عزیز
  خوشحالم که مطالبم به دردتون خورد… و البته متاسفم برای پدربزرگتون. ایشالا که بهتر بشن…

 13. وی آی پی می‌گوید:

  عزیزم فکر کنم شما نماینده شرکت کامفیل هستی ,بنظر من کامفیل اصلا فایده ای نداره زخم بستر بگیری دیگه خوب نمیشه اگه بشه دوباره برمیگرده من مادرم الانه زخم داره در نشیمنگاهش به اندازه درب شیشه مربا اگه راست میگی راهنماییم کن جیگر
  ___________________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  زخم بستر اغلب بطور کامل خوب نمیشه، ولی کامفیل از پیشرفتش جلوگیری می کنه. من خودم از وقتی این مطلب رو نوشتم بارها دچار زخم شدم. با قرار دادن کامفیل هم مانع از بدتر شدن زخم شدم و هم اینکه کامفیل بصورت یک غشاء محافظ عمل می کنه و می تونم بشینم و مجبور نیستم تمام مدت دراز بکشم.
  اگر زخم مادرتون از همان ابتدا با کامفیل پانسمان می شد، الان به اندازه ی درب شیشه مربا نبود.
  نماینده ی کامفیل نیستم. سال ها از زخم بستر رنج بردم و نهایتا راهی رو که به نظرم عملی تر می رسید در اینجا نوشتم.
  من با کامفیل حداقل دیگه محکوم به درازکشیدن نیستم. و زخم هام هم اونقدر وخیم نمیشه که مجبور به جراحی بشم.
  برای زخم مادرتون در این مرحله بهتره با یک جراح مشورت کنید.
  امیدوارم بهتر بشن…

 14. ساغر می‌گوید:

  سلام خانم آیدا . مادر من که خانمی ۸۰ ساله هستند پس از بستری شدن در بیمارستان به دلیل عدم تحرک مبتلا به زخم بستر شدند . بدیهی است با توجه به سن بالای نامبرده و بیماری زمینه ای ایشان (آرتریت روماتوئید) که ایمنی بدن بیمار را به شدت کاهش میدهد میتوانست به یک معضل جدی تبدیل شود . به دلیل تقارن این مساله با تعطیلات نوروز و هدم دسترسی به پزشک متخصص در این ایام ، تصمیم گرفتم برای حل این مساله از اینترنت کمک بگیرم . یکی از سایتهایی که کمک شایانی به بهبود زخم ایشان کرد راهنمائی های بسیار ارزشمند شما بود . لذا از شما بابت به اشتراک گذاشتن تحربیاتتان قدردانی کرده و برای بهبودی شما دعا می کنیم . در پناه خدا باشید .
  __________________________________________
  آیدا :
  سلام ساغر عزیز و مهربان
  بی نهایت خوشحالم که می بینم مطالبم به دردی خورده. ممنون از همه ی محبتتون.
  ایشالا مادر بهتر بشن.
  باز هم ممنونم…
  در پناه او…

 15. شبنم می‌گوید:

  سلام آیدا جان ممنون از مطلبی که گذاشتی. یک سوال داشتم اینکه: برای زخم بستر به چه دکتری باید مراجعه کرد؟ شما دکتر خوب میشناسی معرفی کنید
  ___________________________________
  آیدا :
  سلام شبنم جان
  خواهش میکنم. خوشحالم که مورد توجهتون واقع شد Smile
  زخم اگر سطحی هست می تونید به کارشناسان کامفیل مراجعه کنید . اگر مشهد باشید من میشناسم و معرفی میکنم بهتون. اگر تهران یا شهر دیگه ای هستید می تونید به نمایندگی کامفیل مراجعه کنید و بخواید که کارشناسشون رو معرفی کنن.
  اگر زخم خیلی گود و عفونیه و یا اگه سطحش رو لایه ی سیاه چرم مانندی گرفته که اسمش نکروز هست، باید نکروز دیبرید یا برداشته بشه و باید به جراح عمومی مرراجعه کنید. من در مشهد جراح خوبی میشناسم. اگر مشهد یا اطراف مشهد هستین بگید معرفی کنم.
  هر سوالی باشه من در خدمتم Smile

 16. شبنم می‌گوید:

  نه عزیزم مشهد نیستم تهرانم، من مادربزرگم به تازگی دچار زخم بستر شده تقریبا میشه گفت تو درجه یک یا دو هست به حالت تاوله، پیش دکتر متخصص بیماریهای عفونی بردیم (چون اوایل چرک داشت) ولی الان نه. دکتر کلیندا مایسین داد با یه محلول ساختگی که زخمو خشک کنه فعلا داریم استفاده میکنیم تا حدودی بهتر شده. آیدا جان نماینگی کامفیل کجاست؟ به چه صورته؟ میشه بیشتر توضیح بدی ممنون میشم
  ____________________________________________
  آیدا :
  شبنم جان
  من اطلاعات کامل رو در مورد نمایندگی کامفیل از پدرم میپرسم و از اون خانم کارشناس هم سوال میکنم و نتیجه رو همین جا براتون میگم. ایمیل هم میکنم براتون.
  فکر کنم کامفیل برای زخمشون موثر باشه.
  اون محلول باید اسید استیک یک درصد باشه. واقعا خوبه.
  ایشالا که بهتر بشن.

 17. شبنم می‌گوید:

  خیلی خیلی ممنونم لطف میکنید پس من منتظر خبر شما هستم
  ____________________________________
  آیدا :
  شبنم جان
  اون خانم کارشناس این اطلاعات رو دادن

  دفتر نمایندگی در تهران:خیابان فلسطین.خیابان بزرگمهر نبش خیابان سرپرست.پلاک ۳۳
  واحد علمی:۰۲۱۶۴۸۴۹

  می تونید با واحد علمی تماس بگیرید و راهنمایی بخواید. اگر هم لازم بود بگید کارشناسشون رو بفرستن برای ویزیت مریض. البته فکر کنم برای ویزیت ۵۰ هزار تومن بگیرن. هر بار هم که برای پانسمان بیان همینقدر میگیرن. شما فقط یک بار بگید کارشناس بیاد تا نوع زخم و نوع کامفیل رو مشخص کنه، بعد پانسمان ها رو خودتون انجام بدید. آسونه کاری نداره. اگر کامفیل استفاده کردید به من بگید تا بیشتر راهنمایی تون کنم.
  ایشالا که بهتر بشن…

 18. شبنم می‌گوید:

  خیلی ممنونم لطف کردید، اتفاقا این آدرسی که گفتید نزدیک به منزله. آیدا جان حالا با این پانسمان کامفیل زخم بهبود پیدا میکنه؟
  _____________________________________
  آیدا :
  خواهش میکنم شبنم جان Smile
  زخم بستر چیز خیلی بغرنج و سمجی هست. کامفیل برای زخم های من خوب بوده ولی تا بهبودی کامل خیلی زمان برده. کامفیل حداقل نمیذاره که زخم پیشرفت کنه و بتدریج زخم رو بهبود میده. بیشترین مزیتش برای من این بوده که قبلا که زخم داشتم مجبور میشدم ماه ها دراز بکشم تا به زخم فشار نیاد ولی از وقتی کامفیل استفاده میکنم با وجود زخم می تونم ساعت ها بشینم. بطور خلاصه بگم که بهبود با کامفیل کمی کند هست، ولی موثره.

 19. شبنم می‌گوید:

  بازم ممنون امیدوارم که هیچکس به این مشکل دچار نشه
  _______________________________________
  آیدا :
  خیلی ممنونم شبنم جان.
  امیدوارم…
  ایشالا مادربزرگ شما هم بهتر بشن…

 20. شبنم می‌گوید:

  آیدا جان کامفیلو گرفتم اون خانم کارشناس که باهاش صحبت کردم گفت قبل از زدن پانسمان شستشو بدم بعد پانسمانو بزنم۵ روز یکبارم پانسمانو عوض کنم. از دکترم سوال کردم گفت قبل از زدن کامفیل از اون محلول هم بزنم
  __________________________________________
  آیدا:
  شبنم جان
  زخم رو قبل از پانسمان خوب شستشو بدین. با گاز استریل مرطوب شده با سرم شستشو یا همون نرمال سالین. نباید هیچ چرک یا بافت مرده ای روی زخم بمونه. حتی اگر زخم هنگام این شستشو به خون بیفته بهتره. اون محلول رو نزنین بهتره. اصلا نیازی نیست. بعد کامفیل رو به اندازه ی زخم، کمی بزرگتر؛ ببرید و بچسبونید. چند دقیقه ای دستتون رو محکم روش بذارین تا با حرارت و فشار دست شما خوب بچسبه.
  دفعه ی اول پانسمان رو ۵ روز نگه دارید. از روز سوم یا چهارم زیر پانسمان مایع زردرنگی جمع میشه و پانسمان بو میده. نترسید این طبیعیه و اصلا باید اینطور باشه.
  برای پانسمان بعدی که میشه ۵ روز دیگه، بعد از برداشتن کامفیل قبلی دوباره زخم رو بشورید. حتی اگر به خون بیفته بهتره. اصلا خون نشانه ی خوبیه در زخم بستر و نشان میده که زخم عفونت نداره. بعد از شستشو دوباره کامفیل رو بچسبونید و این بار نه دقیقا سر ۵ روز، بلکه وقتی خود پانسمان وَر اومد عوضش کنید. باید به کامفیل فرصت داد تا کارش رو بکنه. وقتی کارش رو کرد خودبخود ور میاد. حتی ممکنه تا ده روز وَر نیاد و فقط در صورتی عوض کنید که بوش واقعا تند و آزار دهنده بشه.
  راستی این که میگم زخم به خون بیفته… درسته که خوبه ولی اگر مادربزرگ دردشون اومد اذیتشون نکنید. آروم شستشو بدید.
  موفق باشید دوست من…

 21. شبنم می‌گوید:

  ممنونم از راهنمایی دقیقت آیدا جان، اتفاقا همیشه موقع شستشو از زخمها خون میاد منم همش نگران میشم، که شما میگی خوبه که خون بیاد. آیدا جان یک سوال اینکه پانسمان آلیون با پانسمان شفاف چه فرقی میکنه؟ آخه خانم کارشناس به من گفت واسه یه زخمش آلیون بزن واسه یکی دیگش شفاف بزن واسه همین خواستم بدونم فرقش چیه؟ دوم اینکه لازم نیست ژل کامفیلم بگیرم بزنم بعد پانسمان کنم؟ سوم اینکه موقع برداشتن پانسمان اذیت نمیشه؟ آخه قبلا گاز استریل میزدم رو زخما واسه همین موقع برداشتن گاز میچسبید به زخم خیلی اذیت میشد. ببخشید سوالام زیاده شما رو اذیت میکنم
  __________________________________________
  آیدا :
  شبنم جان هر سوالی باشه من در خدمتم Smile
  سوال اولتون: متاسفانه من فقط پانسمان شفاف رو میشناسم و در کامنت قبل هم فقط در مورد پانسمان شفاف اون اطلاعات رو دادم. شاید در مورد آلوین فرق کنه.
  سوال دوم: ژل کامفیل در صورتی استفاده میشه که زخم نکروزه باشه. یعنی یک لایه ی چرمی سیاهرنگ روی زخم رو پوشانده باشه. ژل، نکروز رو از بین میبره. وقتی زخم خون داره یعنی هیچ نکروزی نیست. پس ژل اینجا هیچ کاربردی نداره… اما یک کرم کامفیل هست که ایشالا وقتی زخمشون خوب خوب شد، تا مدتی روی جای زخم که هنوز پوستش نازک و قرمزه بمالید. این کرم جریان خون رو که برای ترمیم ضروریه، افزایش میده. کلا هر جای بدنشون در اثر فشار سرخ شد، کرم کامفیل بمالید که مانع از زخم شدن بشه. در لینک زیر کرم کامفیل رو معرفی کردم:
  http://aida.special.ir/1391/05/%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AD%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B2%D8%AE%D9%85-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%B1-2/
  و سوال سوم: می دونید، من چون بدنم حس نداره، درد رو نمی فهمم. پس نمی دونم که آیا برداشتن پانسمان درد داره یا نه، ولی میدونم که پانسمان مثل گاز به زخم نمی چسبه. پس احتمالا درد نداره. (البته پانسمان به خود پوست، پوست سالم اطراف زخم، محکم می چسبه تا راحت کنده نشه. و موقع برداشتن پانسمان به کمی زور احتیاج داره)
  Smile

 22. شبنم می‌گوید:

  اتفاقا کرم کامفیلم گرفتم برای بعضی جاها استفاده میکنم. خیلی خیلی ممنونم از راهنمایی هاتون لطف کردید
  ______________________________________
  آیدا :
  خواهش میکنم شبنم جان
  فقط یک موضوع مهم رو یادم رفت بگم. ویتامین ث در بهبود زخم بسیار بسیار موثره. حتما هر روز بهشون آب پرتقال یا آناناس (حتما طبیعی – کمپوت هم نه) بدید. ویتامین ث نقش خیلی مهمی داره.
  دشک مواج هم که حتما دارن دیگه؟ هر یک یا دو ساعت یک بار هم از این پهلو به اون پهلو بچرخونیدشون. اگر هم نشستن، هر یکی دو ساعت یک بار جاشون رو تغییر بدن.
  ایشالا که بهتر بشن.

 23. شبنم می‌گوید:

  آره عزیزم تو همین مطلبی که گذاشته بودی خوندم از اون موقع بیشتر بهش پرتقال و کیوی دادم دشک مواج هم داره باز هم از توصیه هاتون ممنونم و بهش عمل میکنم. امیدوارم خدا بهتون سلامتی بده یک دنیا ازتون ممنونم
  _____________________________________
  آیدا:
  ممنونم شبنم عزیزم
  ایشالا که بهتر بشن…

 24. ناشناس می‌گوید:

  با سلام
  پدر من سکته مغزی کرده و کم کم دست و پایش را حرکت میدهد، چند روز است که پشت باسنش قرمز شده و کمی خون می آید. به نظر شما چه باید کرد؟ با تشکر
  ____________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  فکر کنم برای زخمشون در این مرحله کامفیل مناسب باشه. پانسمان شفاف کامفیل… ولی باز هم با کارشناسان کامفیل برای تعیین نوع پانسمان تماس بگیرید.
  دفتر نمایندگی در تهران:خیابان فلسطین.خیابان بزرگمهر نبش خیابان سرپرست.پلاک ۳۳
  واحد علمی:۰۲۱۶۴۸۴۹

  امیدوارم که بهتر بشن.

 25. زهرا می‌گوید:

  سلام با تشکر میخواستم بدونم بعد از بهبودی زخم بستر برای کسانی که به طورهمیشگی باید درحالت خوابیدگی باشندایجادخواهدشد
  ___________________________________
  آیدا :
  سلام زهرای عزیز
  بله، چنین بیماری همیشه مستعد زخم بستر هست. برای پیشگیری باید تقریبا هر دو ساعت یک بار پوزیشن یا طرز خوابیدن بیمار رو عوض کنید. دو ساعت به پشت، دو ساعت به پهلوی راست و دو ساعت به پهلوی چپ.
  ملافه ی تخت بیمار نباید چروک باشه. دشک مواج حتما داشته باشه. گاهی خیلی نرم جاهایی از بدنشون که تحت فشار و تماس طولانی با تخت هست رو ماساژ بدید تا جریان خون در اون مناطق تسریع بشه.
  هر سوالی باشه من در خدمتم.
  سلامت و موفق باشید.

 26. جعفر شری زاده می‌گوید:

  با سلام،بنده دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری گرایش اموزش داخلی و جراحی شهید بهشتی هستم،مطالبتون را مطالعه کردم به اطلاعاتم اضافه شد، خیلی خوب بود،اگر زحمتی براتون نباشه هر مطلبی داشتین برام ایمیل کنین ممنون میشم،بی نهایت سپاسگزارم
  ________________________________
  آیدا :
  سلام دوست بسیار عزیز، پرستار گرامی
  خیلی متشکرم از لطف و محبتتون
  حتما براتون ایمیل میکنم.
  من ممنونم. مرسی…

 27. کیوان می‌گوید:

  با سلام و ارزوی سلامتی
  ببخشید خواهرم مدتی که از ناحیه لگن دچار زخم بستر شده و الان در در سطح آن نکروز تشکیل شده و حدودا ۲تا۳ میلیمتر عمیق شده به نظر شما در این مرحله با ژل و کرم و پانسمان کامفیل قابل درمان هست یا حتما باید جراحی شود .البته وقتی زخم رو مالش مدهیم دچار خونریزی میشود.درضمن بیمار نخایی هستش و هیچ حسی ندارد.

  با تشکر
  _______________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  تجربه به من نشان داده که زخم در این مرحله بهتره که جراحی بشه. چون حتی اگر بخواید کامفیل هم استفاده کنید، اول باید نکروز رو بردارن. پس همون بهتر که همراه نکروز، عفونت ها و بافت های فاسد هم کاملا تخلیه بشه. البته مراقبت بعد از جراحی خیلی حساس و مهمه.
  زخم ظاهرا چند میلیمتر عمیق هست ولی بعد که نکروز رو بر می دارن، عمق اصلیش رو نشان میده. شما بهتره که اول با کارشناسان کامفیل مشورت کنید. شاید بتونن با دارو ترمیمش کنن. فقط بدونید که درمان با کامفیل طول میکشه، ولی می تونه موثر باشه. درمان با جراحی هم طول میکشه. بنظرم با یک جراح و یک کارشناس کامفیل مشورت کنید و بعد تصمیم بگیرید که کدوم روش بهتره.
  اگر مشهد یا اطراف مشهد باشید من هم جراح خودم رو معرفی می کنم و هم کارشناس کامفیل رو.
  راستی اون خون با خونی که نشانه ی پاکی و سلامتیه زخم هست فرق میکنه.
  به امید بهبودی خواهر عزیزتون و با آرزوی سلامتی برای شما.
  هر سوالی باشه من در خدمتم… به خواهر گلتون سلام برسونید…

 28. کیوان می‌گوید:

  با سپاس از راهنمایتون
  __________________________________
  آیدا :
  خواهش میکنم…

 29. کیوان می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید دوباره مزاحم شدم یه سوال داشتم خواستم بدونم بعد از اینکه زخم رو تخلیه کردیم و به سطح بافتهای زنده رسیدیم باید زخم رو با ژل کامفیل پر کنیم و بعد از پانسمان کامفیل استفاده کنیم یا باید از یک پانسمان دیگه استفاده و کلا مراقبت های بعد تخلیه زخم به چه صورت است
  با تشکر
  _____________________________________
  آیدا :
  سلام دوست گرامی
  بعد از تخلیه ی زخم دو راه در پیش رو دارید. یا از پانسمان هایی مثل کامفیل استفاده کنید و یا فقط از گاز و سرم شستشو. انتخابش با شما و نظر جراحتون هست. من شرح کاملش رو در لینک زیر دادم:
  http://aida.special.ir/1391/05/%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AD%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B2%D8%AE%D9%85-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%B1-4/

  سلامت و موفق باشید…
  و من در خدمتم…

 30. مهدی می‌گوید:

  سلام
  لطفا جراح. و کارشناس کامفیل رو معرفی کنین
  در ضمن شربت آلومنیوم ام جی. برای زخم بستر خوبه؟؟؟؟
  با تشکر
  ___________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  شما مشهد هستین؟ چون جراح و کارشناس مشهد هستن. اگر مشهد هستین معرفی کنم.
  شربت آلومینیم ام جی برای معده است. ربطی به زخم نداره. برای زخم بستر ویتامین ث خوبه.
  پس خبر از شما…

 31. فرزانه می‌گوید:

  با سلام
  پدر من ۷۴ ساله بیمار دیابتی است از ۶ماه پیش به خاطر ناراحتی صفرا جراحی و مشخص شد که دارای تومور در صفراو کبد و آئورت شکمی است از ۵ ماه پیش کلیه هاش از کار افتاده و هفته ای ۳بار دیالیز می شود به خاطر دیابت پاهاش زخم شدید شد به طوریکه برای مشاوره جراحی رفت ولی به علت ناراحتی های دیگه جراحیش کنسل شد الان زخم ها به طوری عمیق است که استخوان پاشنه از زیر نمایان شده برای پانسمان پاهاش ار زل کامفیل و کامفیل شفاف استفاده می کنم می خواستم ببینم فایده ای دارد چون هر ۴۸ ساعت که پانسمان را باز میکنم زخم سطح بیشتری را گرفتار کرده .
  ممنون
  ________________________________
  آیدا :
  سلام فرزانه ی عزیزم
  برای زخم در این مرحله فکر نمی کنم که ژل و کامفیل شفاف جوابگو باشه. بنظرم باید از محصولات دیگه ی کامفیل استفاده کنید. باید با کارشناسان کامفیل مشورت کنید تا بسته به نوع و شدت زخم، کامفیل مناسب رو معرفی کنن. در ضمن پانسمان کامفیل نباید هر ۴۸ ساعت عوض بشه. دستکم باید ۵ روز بمونه و اصلا بهتر این هست که صبر کنید تا پانسمان خودش وَر بیاد و کنده بشه که حتی ممکنه دو هفته طول بکشه.
  این آدرس و شماره ی نمایندگی کامفیل در تهران هست:
  دفتر نمایندگی در تهران:خیابان فلسطین.خیابان بزرگمهر نبش خیابان سرپرست.پلاک ۳۳
  واحد علمی:۰۲۱۶۴۸۴۹

  اگر در مشهد یا اطراف مشهد باشید، من کارشناس خوبی رو میشناسم.
  فرزانه ی عزیزم امیدوارم پدربزرگتون هرچه زودتر بهتر بشن.
  سلامت باشید…

 32. کیوان می‌گوید:

  سلام آیدا جون ببخشید دوباره مزاحم شدم یه سوال داشتم ما برای زخم بستر خواهرم از ژل و پانسمان کامفیل پلاس استفاده کردیم که خوب نتیجه گرفتیم و زخمی که گود شده بود(البته بعد از تخلیه نکروز و بافت فاسد) دوباره با بافت های زنده پر شد و الان به سطح پوست رسیده و سطح زخم کوچک شده ولی اطراف زخم اصلی قرمز شده و نزدیک به زخم شدن است میخواستم بدونم مشکل چیه ؟ آیا به خاطر پانسمان بوده ؟چون ما از پانسمان های بزرگتر از زخم استفاده می کردیم
  با تشکر
  _______________________________________
  آیدا :
  سلام کیوان عزیز
  چقدر خوشحالم که زخمشون رو به بهبوده.
  پانسمان کامفیل که باید بزرگتر از زخم باشه و اگر بر روی پوست سالم ایجاد زخم کرده طبیعی نیست و من هم علتش رو نمی دونم. حتما از کارشناسان کامفیل سوال کنین. ولی اگر روی پانسمان کامفیلتون رو با گاز و چسب ضد حساسیت می پوشوندین (که من هم خودم این کار رو می کردم) و چسب باعث سرخی پوست شده، اون محل ها رو با پماد روغن ماهی چرب کنید.
  ایشالا که بهتر و بهتر بشن…

 33. محمد می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز
  الان ک دارم اینا رو مینویسم چشام پر اشک شده بابام زخم درجه ۴ و ۳ داره تعدادشونم خیلیه از انواع چسب های کامفیل وپمادش استفاده کردم از الکل+فنی تویین استفاده کردم از پودر سرنج استفاده کردم از داروهای سنتی استفاده کردم و اخریشم پماد آلفا هس ک تقریبا سه ماهه دارم استفاده میکنم تشک مواج هم زیر پاشه هر سه چارساعت ی بارم جابجاش میکنم ولی متاسفانه هیچ پیشرفتی توی روند بهبودیش حس نمیکنم دیگه نمیدونم باید چکار کنم کمکم کن.
  ضمنا ویتامینهای ث و c توی چ میوه هایی ب وفور موجود هست؟
  ب امید خوب شدن همه باباهای دنیا
  ____________________________________
  آیدا :
  سلام محمد عزیز
  خیلی متاسفم… می دونم زخم بستر آدم رو مستاصل می کنه
  این زخم هایی که می گید به نظرم احتیاج به جراحی دارن
  در این مرحله با دارو رفع نمی شن
  بگید یک جراح عمومی ویزیتشون کنن
  یا بگید کارشناسان کامفیل بیان زخم ها رو از نزدیک ببینن
  شما کدوم شهرید؟
  ویتامین ث، به مقدار زیاد در پرتقال و آناناس هست
  کیوی، گوجه فرنگی و میوه جات و سبزیجات دیگه هم دارن، ولی پرتقال و آناناس خیلی موثر ترن
  حداقل روزی دو عدد پرتقال باید میل کنن. یا آب سه عدد پرتقال
  دو سه برش آناناس و حتما طبیعی، نه کمپوت
  حتما با جراح مشورت کنید… من برای هر کمکی و هر سوالی در خدمتم

  به امید سلامتی همه ی باباهای مهربون

  • سعيد می‌گوید:

   با عرض سلام در درمان زخمهای فشاری (زخم بستر ) اولین اقدام برداشتن فشار از روی زخم است والا درمان بی فایده شما نواحی زخم شده یعنی دور ناحیه زخم شده رو با بکارگیری بالشتکهای اماده ویا دست ساز بالاتر از زخم قرار میدید به طوری که وقتی روی زخم قرار میگیرد محل زخم با تشک تماس نداشته باشد وفشار روی بالشتکها وارد شود . بهتر حداقل روزی چهار عدد سفیده تخم مرغ مصرف بشود سفیده تخم مرغ سرشا از پروتئین است وماده تشکیل دهنده اصلی ماهیچه های بدن که همان گوشت زیر پوست است . وهم زمان استفاده از درمانهای دیگر ازجمله کرم و پانسمان .

 34. محمد می‌گوید:

  سلام مجدد ایدای مهربان و با درک فک نمیکردم امشب فرصت جواب دادن بهم رو داشته باشی بهرحال متشکرم از شهرستان فراشبند فارس مزاحمت شدم بنظرت اگه ببرمش بیمارستان خصوصی سوختگی شیراز ی مدت بخابونمش نتیجه میگیرم؟ ویتامین ث و c یکیه؟
  ________________________________________
  آیدا :
  سلام محمد عزیز، دوست خوب شیرازی
  جواب اینجور سوالات برام در اولویته و همیشه در خدمتم…
  بیمارستان نبرید که عفونت هم به مشکلاتشون اضافه میشه.
  اول از یک جراح بخواید که بیان در منزل ویریتشون کنن و یا پدر رو ببرید به مطبشون
  اگر دکتر تشخیص به جراحی دادن، بعد از عمل هم هرچه زودتر بیاریدشون منزل
  اگر هم جراحی نیاز نبود با کارشناسان کامفیل توسط نمایندگی کامفیل در شهرتون تماس بگیرید و بخواید که بیان زخم ها رو ببینن و بعد نوع کامفیل رو تعیین کنن.
  این آدرس و شماره ی نمایندگی کامفیل در تهران هست:
  دفتر نمایندگی در تهران:خیابان فلسطین.خیابان بزرگمهر نبش خیابان سرپرست.پلاک ۳۳
  واحد علمی:۰۲۱۶۴۸۴۹

  من باز هم فکر میکنم ببینم چی به نظرم میرسه.
  و… بله… ویتامین ث همون c هست.
  سلامت باشید.

 35. محمد می‌گوید:

  سلام ایدا جان
  بانهایت تشکر از راهنماییهات برات ارزوی سلامتی روزافزون میکنم. ممکنه بازم مزاحمت بشم امیدوارم وقتشو داشته باشی کمکم کنی.
  و ب امید شادی همه دلهای غمگین
  __________________________________
  آیدا :
  خواهش میکنم محمد عزیز، وظیفمه
  هر سوالی باشه در خدمتم.
  به امید بهبودی پدر و شادی دل شما…

 36. زهرا می‌گوید:

  سلام به همه اونا که با زخم بستر و بیمار فلج دست و پنجه نرم کردن و فقط اونا میدونن چقدرسخته.پدرم ۱۲ساله بخاطر سکته مغزی فلج شده و پوستش انقد حساس شده که به ثانیه زخم میشه و این مدت همه راه ها رو امتحان کردم.راستش میخوام از شما ها که دارین این متن رو میخونید خواهش کنم اگه از دستتون بر میاد و مهره ای تو این مملکت دارین کاری کنید پانسمان های tendervet از شرکت هارتمن هست دوباره به بازار ایران بیاد تاعلاوه بر غصه مریض داری غصه های دیگه بهش اضافه نشه.واقعا معجزه خدا رو من با این پانسمان دیدم.با اولین استفاده نتیجه بهبودی رو میتونید ببینید برای تمییز کردن زخم اصلا نیازی به کشیدن گاز استریل روی زخم و اذیت کردن بیمار نداره.واقعا معجزه هست هر کی که استفاده کرده میدونه که چی میگم.از جلبک دریایی ساخته شده آلمانی هستش.برای هر زخمی نوع و سایز مختلفی داره که هم بیمار راحته هم کسی که درمانگر بیمار هست.خواهش میکنم اگه کسی از دستش بر میاد واسه ورود این پانسمان خیلی مهم به ایران کاری کنه.بجا اینکه چند ماه هزینه و وقت بذارید و استرس و نگرانی داشته باشید این پانسمان همون اولین بار لبخند به لبت میاره مث معجزه هست.انگشت شصت دستم تو کمر پدرم جا میشد استخونشو میدیدم نوع سوربالگون این پانسمان چنان معجزه ای کرد که قدرت خدا رو به چشم دیدم.حس کردم. از سایتتون هم ممنونم انشالله کسی این خواهشمو بشنوه

  • آیدا می‌گوید:

   خیلی ممنونم از اطلاع رسانی تون Smile
   من هم قبلا با روش هارتمن پانسمان شدم. تقریبا رضایت داشتم.
   با آرزوی سلامتی برای پدرتون…

 37. زهرا می‌گوید:

  سلام به ناچار از ژل و بانسمان کامفیل استفاده کردم متاسفانه بدتر شد.با کمک یه پرستار که گفت از پماد سوختگی سیلور سولفا دیازین استفاده کنم انگار خیلی بهتره تا کامفیل.هر روز حمام میبریم با شامپو بچه مشورمش وبعد پماد میمالم بعد گاز استریل رو باسرم شستشو نم دار میکنم روش میزارم یکی از چیزا که تو بهبود زخم موثره مرطوب بودنشه.به امید اون روز که برا همه مریضی ها درمان باشه تو کشور مون و کالا اساسی رو تحریم نکنن.آه ه ه ه

  • آیدا می‌گوید:

   سلام زهرا جان
   ممنون از اطلاعاتی که گذاشتید…
   ایشالا…

  • فرشید می‌گوید:

   ژل کامفیل و پماد آلفا موجب می شوند زخم ابعاد واقعیشو نشون بده و بافت مرده رو روشن می کنه. فکر نمی کنم زخم رو بدتر بکنه. برای بهبود زخم کرم یسکابیو رو هم امتحان کنید ۳۵ هزار تومان خریدم. برای جدا کردن بافت مرده ظاهرا تاثیر کرم الیز (یک بسته کوچک ۳۱ هزار تومان) دست کمی از کامفیل نداره. دوستان اگه تجربه ای از استفاده از این ها دارند بیان کنند.
   _____________________________
   آیدا :
   خیلی ممنونم از راهنمایی های خوبتون.

 38. حامی می‌گوید:

  سلام آیداجان واقعابایدبهت تبریک بگم من خودم یه کارشناس پرستاری هستم وبایدبگم که شمادراین موردبه اندازه یه پرستارورزیده وباسابقه مهارت دارید/امیدوارم هرچه زودترخدابه شماوتمام بیماران شفا بدهد/هرگزامیدت راازدست نده/راستی سلام منو به امام رضا برسون/موفق باشی/اگه فکرکردی کاری ازدستم برمیادانجامش باعث خوشحالیم میشه/۰۹۳۰۶۲۱۱۲۲۶

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز، پرستار مهربان
   خیلی از آشنایی تون خوشحالم.
   ممنونم از اینهمه لطفتون. خوشحالم که مطالبم مورد تاییده Smile
   اگر کاری بود حتما مزاحمتون میشم. ممنونم….

 39. فرشید می‌گوید:

  سلام
  چند بار مطالبتو خوندم و تقریبا هر بار چشمام خیس شد. هم از رنج شما و دیگر دوستان هم یادآوری زخم مادرم که به نوعی ام اس مبتلاست و علاوه بر ناتوانی حرکتی و پیری اخیرا اختلالات روانی هم پیدا کرده و گاهی به زور کمی غذا یا آب می خوره. البته هنوز فکر می کنم زخم درجه ۲ یا شاید نزدیک به ۳ هست. بافت نکروز شده بغل پاش با استفاده از آلفا و بعد ژل و پانسمان کامفیل بلند شد و تونستم بقیشم با دست بکنم و الان زخم پر شده و پوست رو به بهبود هست. در ناحیه باسن ولی هنوز بافت نکروز وجود داره. مشکل دیگه خیس و آلوده شدن پانسمان هست که هر دو روز مجبور به تعویضش می شم. کاری که تا دو سال پیش حتی فکرشم نمی کردم بتونم انجام بدم ولی چاره ای نیست. یکی دو روزه از پماد الیز و سیکابیو هم استفاده می کنم.
  در مورد تشک تا این اواخر از این تخم مرغی ها داشت و چون شیدم سلولی ها بهتره از یکی از آشنا ها گرفتم ولی اطلاعات دقیقی وجود نداره که امتیاز هر کدوم در چیه. تشک های سنسوری ظاهرا بالای ۲-۳ میلیون قیمت دارند. شما اطلاع دارید که تا چه حد موثر هستند؟
  در نهایت از اطلاعات شما خیلی ممنون هستم و روحیه قوی شما جای تقدیر داره.
  _____________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  خیلی از آشنایی تون خوشحالم. ممنون از اظهار لطفتون.
  ایشالا که مادرتون بهتر بشن و زخمشون بهبود پیدا کنه. چقدر خوبه که فرزند دلسوز و آگاهی مثل شما دارن.
  بنظرم زخم در این حد بهتره فقط جراحی بشه. البته شاید بخاطر شرایط مادرتون دکتر جراحی و بیهوشی عمومی رو صلاح ندونن… از کارشناسان کامفیل بخواید که زخم رو ویزیت کنن. شاید نوع کامفیل موثر تری پیشنهاد کنن… کامفیل نباید زود به زوذ عوض بشه. آلودگی به زیر پانسمان نفوذ نمی کنه. فقط روی پانسمان رو شستشو بدید. عوضش نکنید. روش هم چند لایه گاز بذارید که خیسی دیرتر به خود پانسمان برسه.
  دشک های سنسوری رو نمیشناسم. بیشتر از دشک، جا بجا کردن بیمار مهمه که مدت طولانی در یک حالت نمونه. همین دشکتون خوبه.
  ایشالا مادر بهتر بشن.
  سلامت باشید…

  • احسان می‌گوید:

   سلام-بنده هم پانسمان کامفیل برای بیماران عزیز انجام دادم -خیلی موثر است به شرطی که انواع زخم را بشناسید-اگر تمایل دارید میتونید به ایمیل من نظراتتان رابفریتید
   _____________________________
   آیدا :
   خیلی ممنونم دوست عزیز.

 40. فرشید می‌گوید:

  ممنون از پاسختون. تشک سنسوری موزد اول در لینک زیر هست. در خال حاضر از مورد آخر استفاده می کنیم. در مورد تاثیر گذاریش هیچ منبع معتبری توضیح کامل نداده. مشکل اینجاست که فعلا روزها فقط پرستار داره (تا مدتی پیش کسی که روزها میومد مرتب مبود و روزی چند ساعت بود که یکی از علل زخم ها همین مسئله بود ولی این یکی تا غروب هست) و شبها پدرم پیشش هست که به خاطر سن زیاد توانایی جابجاییش رو نداره. اگه راهی پیدا نشه مجبوریم پرستار شیفت شب هم بگیریم که مشکلات (کنار اومدن با دو فرد مسن با خلقیات خاص) و هزینه های خودش رو داره. در مورد زخم فکر نمی کنم نیاز به جراحی داشته باشه تقریبا ۲ سانت هست. دو بار پرستاری برای پانسمان اومد نگفت نیاز به جراحی داره. ولی تا چند روز آینده اگه بهتر نشه با پزشک یا کارشناس دیگری مشورت می کنم. نکته دیگه اینکه یک ماه پیش پاشنه پاش تاولی بزرگنر ار فندوق زد و وقتی ترکید ریرش زخم بستر بود که اون هم تقزیبا خوب شده.
  http://www.tehran-intex.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=9&Itemid=256
  _________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  خواهش میکنم. ممنون از اطلاعات خوبی که دادید
  در مورد مشکل پرستار در منزل واقعا درک می کنم. پرستار خوب پیدا کردن خیلی سخته و تا میان با شرایط بیمار آشنا بشن میرن…
  ایشالا پرستار خوبی پیدا کنید.
  خداروشکر که زخم پاشنشون خوب شد. ایشالا این زخمشونم خوب بشه.

 41. الی می‌گوید:

  سلام.میتونم برات آرزوی سلامتی کنم.در این لحظه که اینارو مینویسم احساس میکنم خدا فراموشم کرده که این دردو گریبانگیر مادرم کرده…نمیدونم به کجا پناه ببرم و از کی کمک بگیرم…مادر من مبتلا به به کشنده ترین نوع سرطان خون هست و پزشکا به زبان خودشون به ما گفتن منتظر خوب شدنشون نباشیم.مادرم حدود دو ماه پیش در بیمارستان به خاطر شیمی درمانی بستری شدند اما عوارض شیمی درمانی به حدی زیاد بود که دو ماه کامل نتونست از جاش بلند شه.در حالیکه هموگلوبینش تا ۳ پایین میومد(نرمال بین ۱۲ تا ۱۵ هست) و پلاکتش تا ۴۰۰۰ پایین میاد(نرمال بین ۱۳۰۰۰۰ تا۱۵۰۰۰۰).که این امر باعث میشه هفته ای یکبار ۲ واحد خون بزنه و هرروز ده کیسه واحد پلاکت بزنه.که تازه پلاکتش بیاد رو ۷۰۰۰٫تو اون دو ماه که بستری بود متاسفانه مبتلا به زخم بستر در ناحیه شکاف بین دو باسن و ناحیه خاجی شد.که دکتر فقط میگفت چون پلاکتش پایینه دچار خونمرده گی میشه .چیزی نیست.من هم اصلا نمیدونستم و تا حالا در مورد زخم بستر نه چیزی شنیده بودم نه دیده بودم به عمرم.حالا این زخم به خاطر بی توجهی پزشک احمقش و بی تجربگی من به نکروز افتاده و روشو یه لایه سیاه چرمی گرفته که زیر این لایه هم به اندازه یه پرتقال از زیر سفت شده و کبود شده و درد زیادی داره.مشکلی که الان هست اینه که اگه من مادرم رو ببرم پیش جراح میتونه این بافت مرده رو برداره اما چون پلاکتش پایینه بعد از جراحی این بافت اصلا خونش بند نمیاد.و من میترسم این کارو باهاش بکنم.چند روزه که اینترنت رو خوندم و ناچار و به صلاح خودم پماد الیز رو تهیه کردم.دکترش که هیچی حالیش نیست.حالا همینجوری مستاصل موندم چیکار کنم.شهر ما هم هیچ داروخانه ای کامفیل نداشت.الان روزی ۴ بار توالت داره و من مجبورم روزی چند بار این پانسمان رو عوض کنم که اول با بتادین روی این لایه های چرمی رو ضدعفونی کنم. و بعد پماد الیزه و گاز استریل روش بذارم.که هر روز تقریبا یک پماد تموم میشه.اما این زخم بزرگتر از ایناست که با پماد خوب شه….و من تنها کاری که ازم برمیاد اینه که تو تنهایی فقط گریه کنم…همش کابوس میبینم و خودم دچار افسرده گی و تشنج های عصبی شم…حدود ۶ ماهه که عقد کردم اما دقیقا بعد عقد بیماری و سرطان مادرم شروع شد و بقیه ماجرا..همزمان دانشگاه هم درس میخونم مهندسی معماری که کلی کار و سختی و تمرین و وقت میخواد..استاد هامم که هیچی حالیشون نمیشه.و نمیشه باهاشون حرف زد.حالا من موندم و این همه اظطراب و رابطه ای که به خاطر استرس هام با شوهرم پر از تشنج میشه.و خودم که هر روز مریض و بیحال تر میشم و مادرم که داره جلو چشمام میپوسه….به نظرتون خدا مارو فراموش کرده؟

  • فرشید می‌گوید:

   سعی کنید زیاد به خودتون فشار نیارید. یک ترم مرخصی تحصیلی تو زندگی هیچ مشکلی ایجاد نمی کنه. با وسعتی که شما می گید نیاز به بستری شدن هست و به نظرم با چند جراح مشورت کنید . من الیز رو زیر پانسمان کامفیل استفاده کردم تا دیرتر پاک بشه هرچند مطمئین نیستم کار درستی هست یا نه. شما از طریق پست هم می تونید پانسکان کامفیل و ژل تهیه کنید. به محصولات شرکت زیر چه در مورد زخم بستر چه انعقاد خون و بند آوردن خونریزی هم نگاهی کنید. خودم می خوام فردا باهاشون تماس بگیرم چون تو شهر من نمایندگی ندارند.
   http://chitotech.com/new/site/fa/products/
   در کل این بیماریها رو سلامت روانی بیمار و بستگان نزدیکش تاثیر می ذاره. سعی کنید با آرامش و منطقی با مشکل برخورد کنید. سعی کنید از در همدردی و دوستی با همسرتون و … وارد بشید بهتر نتیجه می گیرید.
   در ضمن ممکنه تجهیزات پزشکی های شهرتون محصولات کامفیل رو داشته باشند. داروخانه ها اگر هم داشته باشند معمولا گرونتر می فروشند.

 42. فرشید می‌گوید:

  در ضمن می دونم نصیحت کردن آسونه ولی به کاربردنش نو شرایط سخت خیلی سخته. اگه نتونستید از طریق سایت کلوپلاست و نمایندگی هاش محصول رو تهیه کنید به من ایمیل بزنید و آدرس بدید تا اینجا بگبرم و براتون ارسال کنم. ایمیل من رو از صاحب خونه می تونید بگیرید چون ظاهرا بدون تایید نشانی ایمیل تو وبلاگ منتشر نمی شه. خوشحال می شم بتونم کمکی بکنم. البته با توجه به شزایطی که گفتید فکر کنم استفاده از پماد الیز یا ژل و پانسمان کامفیل برای شروع کار و نرم شدن بافت نکروز کاربرد داره. البته شاید بعدش بدون جراحی یک فرد وارد بتونه بافت نکروز رو کم کم جدا کنه.
  http://www.coloplast.ir/

 43. الی می‌گوید:

  ممنون از اینکه وقت گذاشتید.اینجا اومدن امید خاصی به من میده.سایت هایی که گفتید نگاه کردم.ممنون.حتما با یک یا چند جراح و متخصص صحبت میکنم .یعنی شما میگید زخماش خوب میشه؟و اینکه من چه نوع قرمزی هایی رو زخم بدونم؟و اینکه در مرحله قرمزی هم پانسمان کنم یا نه؟و اینکه تشک های سلولی چه قدر موثر هستند؟و اینکه آیا ماساژ دادن مانع تشکیل زخم میشه؟

 44. فرشید می‌گوید:

  من هم مثل شما هستم و تخصصی ندارم. اما با توجه به چیزایی که خوندم و دیدم نقاط قرمر هم مستعد زخم شدن هستند. پماد هایی مثل سیکابیو یت حتی پمادهای ارزونتر مثل روغن شتر مرغ یا روغن بچه می تونه مفید باشه. تشک درمان نیست ولی برای پیشگیری و بدتر نشدن مفیده اگه هنوز تحرکشون کمه تشک تهیه کنید. تشک های سلولی گرونتر و ظاهرا مفیدتر هستند. ماساژ رو زخم خوب نیست ولی اطرافش یا نواحی قرمز رو آروم ماساژ بدید. مهمتر از اون همون جابه جا شدن مداوم هست. به خصوص سعی کنید خیلی کم به پشت بخوابند. تا جایی که خوندم اکثرا معتقدند استفاده از بتادین رو زخم خوب نیست. زخم رو خشک می کنه و موجب می شه دیرتر بهبود پیدا کنه. اگه برای اطراف زخم استفاده می کنید رقیقش کنید. شستشو یا سرم نمکی بهتره تا بتادین. برای جلوگیری از عفونت پماد سیلور هم می تونه مفید باشه. ولی مهمترین مسئله به نظرم دبرید کردن زخم هست که بهتره فعلا با ژل پیورین و پماد الیز باشه ولی شاید بعد جراحی یا دبرید شارپ هم لازم باشه. پماد آلفا هم با توجه به قیمت پایینش بد نیست. هر چند خیلی طول می کشه ولی زخم های کوچک رو دیدم بهترکرده. برای استفاده همراهش کاتالوگ داره. باید تو یک لیوان آب داغ بذارید چند دقیفه بعد رو نواخی آسیب دیده پخش کرده و روش کیسه فریزر بکشید. در نهایت اینو هم بگم که بعد استفاده از آلفا و پیورین و … تازه ابعاد واقعی زخم معلوم می شه و ممکنه فکر کنید بدتر شده. اما ادامه بدید. اگه احتمال عفونت بود پماد تراسلیکلین و اگه نشد آنتی بیوتیک خوراکی مثل سفالکسین مصرف کنند. اگه خواستید محصولات کلوپلاست بگیرید غیر از ژل به نظرم پانسمان کامفیل شفاف بگیرید. ابعاد بزرگش به صرف تر هست. ۱۵ در ۱۵ رو من ۲۵ هزار تومان می گیرم و ۱۰ در ۱۰ حدود ۱۵ هزار هست. می تونید چند قسمت کنید. تو این شرایط اگه مادرتون بدخلقی کرد درکش کنید. من مادرم ۳۰ ساله مریزه و البته ۲-۳ سال اخیر با مسئله زخم بستر مواجه شدیم چون قبلا تحرک داشت. اما یک مدت در مقابل بدخلقیش جبهه می گرفتم. اما بعد دیدم چه قدر افسرده شده و چقدر مشکل نیاز به محبت داره. کل فحش دادن ها و غیره طلب محبت و توجه بود. به هر حال صبور باشید. خوب شدنش ممکنه چندین ماه زمان ببره.

 45. آیدا می‌گوید:

  سلام دوست های خوبم، الی عزیز و فرشید گرامی
  الی جان، ایشالا مادر بهتر بشن. درکتون میکنم. مطمئن باشید خدا پشتیبانتون هست…
  راهنمایی های فرشید عزیز عالی هستن. حالا که نمی تونین زخم مادر رو جراحی کنید باید با دارو نکروز رو بردارید. حالا که در شهرتون نمایندگی کامفیل ندارید، با کارشناسانشون در تهران تماس بگیرید. تلفنی شرایط زخم رو توضیح بدید و راهنمایی بخواید.
  این آدرس و شماره ی نمایندگی کامفیل در تهران هست:
  دفتر نمایندگی در تهران:خیابان فلسطین.خیابان بزرگمهر نبش خیابان سرپرست.پلاک ۳۳
  واحد علمی:۰۲۱۶۴۸۴۹

  این هم ایمیل فرشید گرامی:
  sarmfar@yahoo.com

  ایشالا همه ی بیماران بهتر بشن.

  • الی می‌گوید:

   سلام آیدای عزیزم..امروز اکثرمطالبت رو خوندم.واقعا اراده شما قابل تحسینه…مادرم رو مجبور شدم ببرم بیمارستان.به خاطر حال بدش..اونجا بهش آنتی بیوتیک تزریقی میدن که حتما روند بهبودیش رو بهتر میکنه…راستشو بخوای به این همه امید به زندگیت حسودیم شد…چون من با وجودیکه سالمم بعد از شنیدن اینکه مادرم چند ماه دیگه بیشتر نمیمونه پیشم امید به زندگیم خیلی پایین اومده و انگیزه ام رو برای خیلی از کارها از دست دادم…امیدوارم خدا تا زنده هستی سایه پدر و مادرت رو رو سرت نگه داره…

   • فرشید می‌گوید:

    اگه با این مشکلات بتونی کنار بیای مطمئین باش قوی تر می شی. زندگی همینه باید پذیرفت. یک جا می خوندم که یکی از یهودیانی که تو اردوگاه های نازی تحت شرایط بسیار بد بوده گفته که اگه خدایی باشه باید به پام بیوفته تا به خاطر رنجی که می کشم ببخشمش.
    به هر حال باید با واقعیت کنار اومد و سعی کرد استرس ها کنترل بشوند. ده روزی که پرستار مادرم رفته بود تا پرستار جدید پیدا بشه واقعا تخت قشار بودم. از یک طرف فشار کار و از طرف دیگه روزی دو سه بار باید می رفتم و کاراشو می کردم. ولی همه چی می گذره. مسئله انتخاب میان بودن و نبودنه. وقتی بودن رو انتخاب کردی باید سعی کنی به بهترین نحو ممکن برای خودت و اطرافیانت باشی. امیدوارم مادرتون بهتر بشه و درد نکشه.

   • آیدا می‌گوید:

    ممنونم الی جان از محبتت…
    دعا میکنم براتون…

 46. فرشید می‌گوید:

  من امروز با شماره ۸۸۳۲۱۵۱۷ الی ۱۹ نهران با شرکت کیتوتک تماس گرفتم و مقداری از محصولاتشون زو سفارش دادم. قرار شد با باربری برام بفرستند. بعدا از استفاده نتیجش رو می گم.

 47. الی می‌گوید:

  مادرم حالش داره بد و بدتر میشه…امروز صبح با اینکه خواهرم رو سرش بوده مدام بهش میگفته به دو تا دخترام بگین بیان اینجا….داره هذیون میگه…مدام تو حالت نیمه بیهوشی با خودش میگه:زود باش…زودتر…زودتر..نیمدونم چه معنی مبده این حرفاش و چی میخواد…
  خدایا خودتو نشون بده میبینی که مادرم چه طوره…ای خدا….
  _____________________________
  آیدا :
  الی جان… دعا می کنم مادر آرومتر باشن و شرایطشون بهتر بشه…

  • فرشید می‌گوید:

   امیدوارم بهتر بشوند ولی یادتون باشه عمر و سلامت دست من و شما نیست.شما تلاشتون رو کرده اید و باید امیدوار باشید. اما همه چی دست من و شما نیست. سعی کنید آرامشتون رو حفظ کنید.
   محصولات کیتوتک رو این سایت با همون قیمتی که شرکت سازنده به من داد اینترنتی می فروشه و هزینه ارسالش هم کمتره چون با پست هست نه باربری و قیمت ها رو هم نوشته:
   http://alo125.com/index.php?route=product/category&path=69_75
   من دو روزه با تیغ بیستوری و پنس مقداری از بافت های مرده و اسلاف رو خارج کردم و تازه عمق زخم داره معلوم می شه. به نظر میاد حدود ۱ سانت یا کمب بیشتر باشه. تا یکی دو ماه پیش دیدن عکس زخم حالمو بد می کرد ولی حالا….

 48. فرشید می‌گوید:

  زخم از اونی که فکر می کردم عمیق تره. عمقش همون دو سانت هست اما یک حقره هم به صورت کج هست که هنوز عمفش معلوم نیست و دبرید کردنش سخت تره. تو این مدت ژل کامفیل گذاشتم اما خیلی موثر نبوده. بافت های مرده با تیغ هم به زحمت کنده می شوند. چند روز پیش یکی ار کارشناسای کامفیل که شرکت کلوپلاست و یکی از آشناها که پرستار هست معرفی کرده بودند اومد و یک جلسه دبرید کرد. اصلا حس نکردم کارش با کاری که من می کنم فرق داشته باشه. خودم هم ۴ بار دبرید کردم. اون آقای پرستار توصیه کرد یک ماه جای ژل پماد سیلور بزارم. دیروز این کارو کردم اما مدت زیاد نمی زارم چون همه جا نوشته سیلور در دراز مدت اونم رو زخم باز می تونه مسمومیت ایجاد کنه.

 49. رضا می‌گوید:

  با سلام خدمت همه عزیزانی که به نوعی همدردیم.حدود ۳ ماه پیش بابام تصادف کرد و از ناحیه سر و دو پا دچار شکستگی شد که حدود ۲۰ روز در icu بود و بعد از هوشیاری کاملش به خونه منتقلش کردیم و بعد از ۳ روز دیدم که زخم بستر گرفته و لایه نکروز در سطح ناحیه لگن ایجاد شده سریع از یک پرستار مخصوص کمک خواستیم ولی با توجه به برداشتن لایه نکروز و استفاده از کرم و برچسب کافیل نتیجه ای حاصل نشد.علتش هم نداشتن تحرک به علت شکستگی دو پا و ضربه ی مغزی بود که بهش وارد شده بود.همچنین دو یا سه بار به علت شب ادارای که ما واقعا فکرشو نمیکردم زخم رو عمیق تر کرد.به یک جراح پوست مراجعه کردیم که ایشان گفتند اگر عمل شن هم فایده نداره چون تحرک نداره و خوابیدن روی زخم باعث برگشتش میشه.خلاصه هزار و یک راه رو رفتیم و نتیجه نگرفتیم از انواع پماد ها گرفته تا ………الانم تقریبا کل بدنش عفونی شده(ریه و گوش و ادرار) و درد شدیدی در ناحیه زخم ها داره که حتی نمیذاره پانسمانشو عوض کنیم خلاصه که بیمار تیمار خوب میخواد که ما همگی ناخواسته به علت داشتن اطلاعات ناکافی نتونستیم پیشگیری کنیم وگرنه این سرنوشتمون نبود راه حل اصلی درمان زخم بستر فقط و فقط تیمار خوبه پس دوستان عزیز تا دیر نشده اقدام کنید.ممنون از سایتتون.

 50. فرشید می‌گوید:

  متاسفانه ظاهرا زحماتم بیهوده بود. زخم عمیق تر از اونی بود که تو خونه دبرید بشه و به استخون رسیده بود. البته کارشناس کامفیل نظرش این بود که همچنان تو خونه مداوا بشه ولی چند شب پیش تب کرد و نگران شدم عکس زخم رو به جراح نشون دادم و گفت باید باز بشه و تو بیمارستان دبرید بشه. امروز عمل داشت متخصص فلب اجازه بی هوشی کامل نداده بود. بعد عمل دکترش گفت چون بیهوش تبود نتونستم از استخون ببرم و برای همین زخم رو نشد ببندم. احتمالا استخون هم عفونت داشته. در نهایت گفت چون زخم بسته نشده فرتیند بهبود طولانی هست و چند ماه باید هر روز شستشو بشه تا از داخل پر بشه. در کل نگرانم و حس می کنم تو این چند ماه همه زحماتم احتمالا بیهوده بوده. قسمت پوست دور زخم بهتر شده بود و التهابش از بین رفته بود ولی فکر کنم همه رو بر داشته اند.

 51. نگین می‌گوید:

  سلام گلم
  مادرشوهرم به خاطر کما ۵روز تو آی سی یو بستری بود بعد انتقال به بخش متوجه شدیم دچار زخم بستر در ناحیه نشیمن گاه شده البته در ناحیه ران و پاشنه هم نشانه هایی هست ولی زخم نشیمن گاهش واقعا بزرگ و وخیمه فعلا تو بیمارستان بستریه میشه آدرس نمایندگی کامفیل رو تو مشهد یا بجنورد برام بفرستین و راهنماییم کنید ممنون میشم
  ______________________________
  آیدا:
  سلام دوست عزیز
  ببخشید جوابتون دیر شد
  آدرس نمایندگی کامفیل مشهد:
  سه راه چمران. اول پاسداران (نبش سه راه جم) لوازم پزشکی تدارک.
  تلفن: ۸۵۴۱۰۹۷ – ۸۵۱۳۰۲۱ – ۸۵۴۴۸۹۰
  ایشالا که مادر شوهرتون بهتر بشن.
  بازم ببخشید که دیر شد.
  هر سوالی باشه من در خدمتم.

 52. فرشید می‌گوید:

  ظاهرا صاحاب خونه به علت مشکلاتی مدتی نیستند. این آدرس سایت کامفیل هست باهاشون تماس بگیرید. اگه ضخم عمیق باشه باید دبرید جراخی بشه محصولات کامفیل برای موارد سطحی یا تکمیل کار جراحی مفید هستند. ژل کامفیل فقط محیط مناسبی ایجاد می کنه تا آنزیم های بدن بتونند بافت مرده رو از بین ببرند. پماد الایز چون خودش آنزیم داره عملکردش سزیع تر هست.
  http://www.coloplast.ir/

 53. فرشید می‌گوید:

  سلام
  خواهش می کنم وظیفه است. در مورد مادرم گفته بودم احتمالا استخوان عفونت کرده بود. ولی دوباره از جراح پرسیدک و گفت عقونت نداشته. علت ابین که می خواسته از استخوان برداره این بوده که استخوان باعث زخم هست و برداشتنش موجب می شه در آینده کمتر احتمال زخم باشه و در ضمن با برداشتن استخوان بافت های دو طرف زخم رو می تونسته به هم برسونه و پیوند ایجاد کنه. در مورد پانسمان زخم نظر دکتر دوبار شستشو در روز و پاشیدن محتویات کپسول فنی توئین بر روی زخم و پر کردن زخم با گاز استریل مرطوب بود. اما بعد دو سه روز زوش های مدرن رو انتخاب کردم. البته فرق اساسی هم نداره پانسمان های جدید گرونترند اما تعداد دفعات پانسمان کمتره و مطابق ادعای شرکت های تولید کننده کمی رمان درمان رو کوتاه می کنند. از پماد های مثل الایز برای دبرید تیکه های کوچک دبریر نشده دوبار استفاده کردم( الایز و دیگر آنزیم ها نباید بیشتر از ۶-۷ ساعت باقی بمونند چون انزیم ممکنه بافت زنده رو هم آزار بده) بعد از ژل کامفیل که کمی مونده بود و ژل شرکت کیتوتک که البته کمی شل هست و مثل کامفیل قوام نداره) همراه با کلسیم آلزینات (سیسورب ) کیتو تک استفاده کرئم (دو سه بار). چون زخم کم ترشح هست استفاده از سیسورب خالی خوب نیست باید یا با ژل استفاده بشه یا یا سرم خیس بشه. اخیرا هم رفتم سزاغ محصولا هارتمن سه بار تا خالا از تندروت (tendrwet) 24 ساعته استفاده کردم ۷۲ ساعتش خیلی گرونتر هست. بعد از چند روز قصد دارم از Sorbalgon پانسمان حاوی آلژینات کلسیم هارتمن که مشابه سیسورب کامفیل هست و امروز تلفنی دو تا ۱۰ در ۱۵ سفارش دادم استفاده کنم و کارشناس شرکت نظرش این بود که مطابق توصیه شرکت هارتمن چون ترشح زخم کمه یک سی سی سرم رینگر روش بریزم. در ضمن کلا هارتمن توصیه کرده که به جای نورمال سالین حداقل در شستشوی آخر از سرم رینگر استفاده بشه چون پتاسیم و کلسیم موجود در این سرم می تونه در بهبود زخم موثر باشه.
  http://www.iranpharmis.org/Fa_ShowDetails_Pro.aspx?ProId=62
  پماد عسل رو هم ۲ بار استفاده کردم اما عسل شل هست و باید روش گاز وازلینه گذاشته بشه و زیادی هم گرونه و اثر خاصی هم مشاهده نکردم تو دوبار استفاده:
  http://www.iranpharmis.org/Fa_ShowDetails_Pro.aspx?ProId=123
  در حال حاضر زخم کم کم داره پر می شه و روند بهبود محسوس هست.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام
   ممنون از لطفتون.
   بله عمل تراشیدن استخوان. مثل اینکه موثره و گاهی آخرین راه.
   بنظرم روش پانسمان جراح خیلی بهتره. من خوشحالم که به حرف جراحم کردم.
   ممنون از اطلاعات خوبی که می دید.
   ایشالا که زخم مادرتون کاملا بهبود پیدا کنه.

   • فرشید می‌گوید:

    خواهش می کنم. فکر نمی کنم فرق زیادی داشته باشه این روش فقط کمی پر هزینه هست ولی فکر نکنم ضرری داشته باشه. الان فقط نگران یکی دو نقطه از استخونم که کمی تیزی داره. می ترسم بعدا مشکل ایجاد کنه.

 54. سونیا می‌گوید:

  سلام باتشکر از مطالب خوبتون.
  پدرمن هم ۷۱سالشه و
  یکماهه که دچار زخم بستر شده چون اصلا تحرک نداره وحتی نمیتونه دراز بکشه.فقط میتونه بشینه و نشسته میخابه.
  زخمش خیلی کوچکه در حدود ۱سانتی متر.ولی یه مقداری عمیقه.سه هفته س که ارز زایلوژل بعداز شستشو با سرم استفادع میکنیم.و هرشب پانسمانش میکنیم.ولی اصلا بهتر نشده.فقط خداروشکر بزرگتر نشده.دوسه روزیه که پماد موپیروسین گرفتیم شنیدیم خوبه.ولی نمیدونم.بنظرشما داروی ارزونی هست که بشه زخمشو درمان کرد.؟؟
  ممنونم از پاسختون

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   ایشالا که پدرتون بهتر بشن
   متاسفانه درمان زخم بستر پر هزینه است و هرچه بدتر بشه پر خرج تر هم میشه. بنظرم کامفیل قیمتش کمی قابل تحمل تره و تاثیرش هم خوبه.
   ایشالا امتحان کنید و نتیجه بگیرید. در مورد کامفیل در وبلاگ کامل توضیح دادم.
   ولی مهمه که پدرتون هر طور شده کمتر روی زخمشون بنشینن.

  • فرشید می‌گوید:

   پماد موپیروسین آنتی شهبیوتیک خوبی هست و اگه زخم عفونی باشهمی تون موثر باشه اما لزوما زخم بستر همیشه ناشی از عفونت نیست. ممکنه ریر اون زخم کوچیک آسیب دیدگی و بافت مرده زیادی باشه. ارزونترین دارو به نظرم پماد آلفا هست. ظاهرا از گیاه حنا گرفته می شه و همراهش دفترچه راهنما داره. اگه بافت نکروز یا اسلاف و به طور کلی بافت مرده داره بهتره برداشته بشه. سریعترین روش با تیغ جراحی هست که توسط پرستار وارد در خونه یا اگه عمیق باشه توسط جراح انجام می شه. روش دوم استفاده از آنزیم هست که پماد الیز تنها آنزیمی هست که تو ایران می دونم موجوده. روش سوم همون ژل هست که شرکت کامفیل، هارتمن و کیتوتک و … تولید می کنند که دبریدمان توسط آنزیمهای بدن رو با ایجاد محیط مرطوب و مناسب آسون می کنه. البته روش های دیگه ای مثل استفاده از لارو حشرات و یا امواج اولتراسونیک که فکر کنم بیمارستان بقیه الله دستگاهشو داره و … هم وجود داره. حتما تشک مواج ترجیحا سلولی بگیرید و سعی کنید زود به زود تغییر بدید جاشون رو.

 55. آزیتا می‌گوید:

  سلام مادر من هم زخم بستر داره البته با هزار مکافات رو به بهبوده شکر خدا. امروز یه خانم برای مصاحبه مراقب بیمار به منزل ما آمد. خانم مسنی هستن که بازنشسته بیمارستان نمازی شیراز هستن. کمک بهیار یا احتمالا بهیار بودن. ایشون با دیدن زخم مادر پیشنهاد داد محل زخم با استفاده از مخلوطی از پودر سرنج و پماد بتامتازون پانسمان بشه می خوام خواهش کنم بگید شما در زمینه استفاده از پودر سرنج در درمان زخم بستر اطلاعاتی دارید یا شنیده ها و دیده هایی که موثق باشن. خیلی ممنون و با آرزوی بهبودی کامل همه ی کسایی که به این مشکل دچارن

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیزم
   ایشالا که مادرتون بهتر بشن…
   در مورد زخم بستر هر کس یک چیزی میگه که اغلب هم مضر هستن. اگر زخم رو به بهبوده، بذارین همینطور پیش بره. هر چقدر هم که کند باشه.
   بنظرم اصلا کار درستی نیست. و بهیار ها و کمک بهیار ها اگرچه تجربه دارن، ولی مسئله ی زخم بستر چیز خیلی حساسیه.
   به امید بهبودی مادرتون.

 56. آزیتا می‌گوید:

  سلام عزیزم
  خیلی لطف کردی از پاسخ سریعت ممنونم راسش خودمم به همین نتیجه رسیدم حالا که فرد با تجربه ای مثل تو عزیز هم تاییدش می کنه دلم گرم میشه که درمان قبلی رو ادامه بدم. راستی هم جهت اطلاع شما هم بقیه ی دوستان عزیزم ما این اواخر یعنی حدود یک هفته اس که داریم از یه اسپری برای درمان زخم استفاده می کنیم قبل از اون از پماد بایوفن استفاده می کردیم و سرم نرمال سالین برای شستشو. یکی از مراقبهایی که برای مراقبت از مادر میومد این اسپری رو معرفی کرد شرمنده ام که اصلا تا حالا به اسمش دقت نکردم فردا صبح می رم اونجا حتما اسمشو می نویسم هم می خوام خواهش کنم نظرتو بگی هم اینکه امیدوارم دیگران هم تجربه کنن و نتیجه بگیرن . پس بازم ممنون و تا فردا

  • آیدا می‌گوید:

   سلام رزیتای عزیزم
   خواهش میکنم. وظیفمه Smile
   ممنون از راهنمایی تون. ممنون که اسم اسپری رو میگین.
   ایشالا که مادرتون و همه ی بیماران بهتر بشن…

 57. آزیتا می‌گوید:

  سلام آیدای عزیزم
  راستش امروز دل به دریا زدم و طبق دستوری که خانم مراقب داده بود پودر سرنج رو با پماد بتامتازون مخلوط کردم و روی زخم گذاشتم مثل چسب. البته اینکارو خانم مراقب انجام داد که در واقع ماما هستن. اوشون هم می گفت قدیما برای زخم بخصوص زخمای ادرار سوختگی یا عرق سوز شدن و این حرفا از پودر زاج مستقیما روی زخم استفاده می کردن که خیلی هم زود جواب میداده. البته گفتم برات زخم مادر من شکر خدا رو به بهبوده اما اولش فاجعه بود. دعا می کنم این مرهمی که گذاشتیم دوای درد مادر من باشه و فتح بابی بشه برای همه ی کسانی که به این عذاب دچارن. و اما اون اسپری اسمش هست OCTENICEPT تولید شرکت Schulke می خوام بگم روند بهبود زخم مادر منو نسبت به روند قبلیش حدود ۸۰% سرعت داد البته روزی سه بار همراه با شستشوی زخم استفاده کردیم و هر بار که فلت می شدن یا می نشوندیم لب تخت هم دوباره زدیم میشه تقریبا روزی ۶ تا ۸ بار. دل تو دلم نیست که ببینم سرنچ چه تاثیری داشته ممنون که پرحرفی منو تحمل کردی امیدوارم با خبرهای خوب برگردم می بوسمت عزیزم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام آزیتای عزیزم
   ایشالا که این روش جواب بده…
   بله می دونم، زخم بستر اینقدر اولش وحشتناکه که فکر میکنی هیچ وقت خوب نمیشه.
   ممنون از معرفی این اسپری…
   ایشالا که نتیجه ی خوبی میده و هممون خوشحال میشیم Smile
   خواهش می کنم. خیلی لطف کردید.
   منتظر خبرهای خوب هستم…
   به مادر عزیزتون سلام برسونید…

 58. آزیتا می‌گوید:

  سلام به آیدای عزیز
  باورت نشه شاید اما ما از سرنج و بتامتازون خیلی جواب خوبی گرفتیم. اصلا باورم نمی شه سرعت ترمیم زخم خیلی واضحه اصن انگار زده باشن دور تند. قبلا که از اون اسپری یا پماد بایوفن و این حرفا استفاده می کردیم متوجه روند بهبودی می شدم اما این دفعه انگار خیلی فرق می کنه جوری که می گم ای کاش زودتر شنیده بودم و زودتر امتحان کرده بودم. امیدوارم به همین صورت پیش بره. آرزو می کنم حس خوبی که حالا من هربار با دیدن زخم مادرم تجربه می کنم خدا نصیب همگی عزیزان کنه. خدارو صد هزار بار شکر می کنم و ازش می خوام مادرمو و همه ی عزیزای بیمار رو شفا بده بخصوص اونایی که گرفتار این معضل هستن که خودش واقعا آدمو از پا در میاره.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام آزیتای عزیزم
   خداروشکر… چقدر عالی… خیلی خیلی خوشحالم که نتیجه گرفتید Smile
   ایشالا که زخم کاملا بهبود پیدا کنه.
   ممنون میشم اگر من رو هم در جریان روند بهبود زخم بذارید…
   ایشالا همیشه دلتون شاد بشه Smile

 59. فرشید می‌گوید:

  سوالی دارم که نمی دونم جاش اینجا هست یا خیر. تو این چند سالی که بیمار ما کنترل ادارارشو از دست داده معمولا از ایزی لایف و زیر اندازهای یکبار مصرف استفاده کردیم. مشکل اینجاست که اگه دیر عوض بشه رطوبت و ادرار خودش روند زخم رو بدتر می کنه. از طرف دیگه فکر می کنم ایزی لایف و کلا پوشک های بزرگسال به خاطر زخامتشون تا خدی اثر تشک مواج رو ازبین می برند و می تونند موجب ایجاد زخم بشوند. می خواستم ببینم راه دیگری هست؟ بعضی تشک های مواج جای گذاشتن لگن دارند. گذاشتن لگن و استفادش برای بیمار راحت هست؟ خودش ایجاد زخم نمی کنه؟ اگه دوستان در این مورد تجربیاتشون رو در اختیار بگذارند ممنون می شم.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   ببخشید که جوابتون دیر شد. من مدتی بیمارستان بودم.
   بنظرم همین روش بهترینه و از سوند خیلی بهتره. چون سوند ایجاد عفونت میکنه و به مثانه هم آسیب میزنه.
   در موارد دیگه ای که گفتین من اطلاعی ندارم. ایشالا دوستان راهنمایی کنن.

 60. الیار می‌گوید:

  سلام خانم آزیتا
  ممنون از مطلبی که درباره استفاده از پودر سرنج گذاشتید. میخواستم بدونم این پودر سرنج را چه جوری میتونم تهیه کنم. این همون سرنجه قابل انفجاره؟ بعد اینکه یک جا هم نوشتید زاج، ایندو یکیه؟ خیلی ممنون از لطفتون

 61. فرشید می‌گوید:

  به عقیده من استفاده از سرنج و … مبنای علمی نداره و تو هیچ تحقیقی بهش اشاره نشده پس بهتره ریسک نکنیم و از درمانهایی که تست شده استفاده کنیم. بیشتر مطالعات استفاده از بتامتاون رو حتی برای شستشو توصیه نمی کنند. بهتره یا از همون روش مرسوم شستشو با سرم و تمیز کردن با گاز و برداشتن بافت های مرده و استفاده از پماد یا کپسول فنیتوئین یرزوی بافت ها برای تحریک و رشد بیشتر استفاده بشه که نیاز داره روزانه یا چند بار در روز انجام بشه یا از پانسمان های مدرن کامفیل و یا هارتمن و … استفاده کنید که کمی سرعت رو افرایش می ده و می شه دیرتر پانسمان عوض بشه. هر دو شرکت نمایندگی رسمی دارند و مشاوره تلفنی هم می دهند. ولی از روش های سنتی و تجربی بهتره استفاده نکنید چون معمولا زخم رو خشک می کنند و پر شدن و ترمیمش رو به تاخیر می اندازند.

 62. آزیتا می‌گوید:

  سلام به همگی دوستان خوب
  در پاسخ به الیار عزیز باید بگم سرنج پودر نارنجی رنگی هست که معمولا برای تهیه ترقه و این چیزا استفاده می شه همونطور که آقا فرشید اشاره کردن مبنای علمی نداره اینا تجربیات شخصیه اما اگه از قدیمیا بپرسین یادشونه که قبلا بخصوص برای ترمیم جای ادرارسوختگی بچه ها و حتی عرق سوز شدن بعضی نواحی بدن در افراد بزرگسال پودر سرنج رو مستقیما روی ناحیه ملتهب می پا شیدن. من نتیجه بسیار خوبی از سرنج گرفتم پماد بتامتازون هم تا بوده همیشه کارش رفع التهاب بوده و کاملا شناخته شده است. تهیه پودر سرنج کار خیلی سختیه الان نزدیک به یک ماهه که خودم تمام کردم و هر عطاری که رفتم بهم ندادن ظاهرا فروشش ممنوعه مخصوصا چون به پایان سال نزدیک می شیم فکر می کنم تاکید بیشتری هست که فروش نره اما اینطور که شنیدم بعد از تعطیلات سال نو تهیه ش راحت تره. پودر سرنج با زاج فرق داره اگه من هم جایی اشاره کردم عذرخواهی می کنم. البته زخم مادر من بافت مرده نداشت یعنی کار به نکروز واین حرفا نکشیده بود کاملا یه زخم نو بود. و من ترکیب سرنج و بتامتازون رو بصورت یه لایه ی ضخیم مستقیما روی زخم استفاده کردم و می گم خیلی از نتیجه کارم راضیم. شما هم اگه بتونید تهیه کنید پیشنهاد می کنم از یه گوشه زخم شروع کنید این مرهمو بذارید و اگه از نتیجه کار راضی بودید یه مدت امتحان کنید. ما اول با گاز استریل و نرمال سالین شستشو می دیم زخمو با سشوار خشک می کنیم و بعد از این ترکیب استفاده می کنیم.
  توی مدتی که سرنج گیر نیاوردم یه متخصص عفونی که آشنا هستن یه پماد معرفی کردن بنام آنژی پارس که همونطور که از اسمش پیداس ایرانیه و یه کپسول هم داره که روزانه دوتا کپسول و دوبار هم پوشاندن زخم با این پماد باز هم اثر خیلی خوبی روز زخم مادرم داشت طوری که الان حتی دیگه اصراری هم به تهیه سرنج ندارم البته مادرم نتونست کپسول بخوره چون کلا نسبت به خوردن دارو خیلی حساسه و یه جورایی هم دو روز که می خورد احساس کردم افت فشار داره با خواهرم که داروسازه مشورت کردم و نظرش این بود که کپسول رو قطع کنیم چون هم بنظر میامد باعث افت فشار مادرم شده و هم اینکه نسبت به خوردن یه داروی جدید حساسیت نشون میده خلاصه از اینم خیلی راضی هستم ترکیباتش گیاهیه و برای زخم افراد دیابتی هست اما روی زخم مادرم اثر خیلی خوبی داشت. امیدوارم که شما هم امتحان کنید و نتیجه بگیرید. بازم سوالی باشه در خدمتم. برای همگی آرزوی سلامتی و تندرستی دارم و سال جدید رو پیشاپیش تبریک می گم.

 63. آزیتا می‌گوید:

  آیدای عزیزم سلام
  سال نو مبارک آرزو می کنم سال جدید سالی سرشار از سلامتی و آرامش برای تو عزیز و همه ی دوستان خوب و عزیزانشان باشه. چن بار سر زدم دیدم خبری از هیچ کس نیس امیدوارم گرفتاری های خوب و بهبود شرایط تو دوست خوبم و همه ی کسایی که تا حالا اینجا در موردشون کامنت خوندم علت این قضیه باشه.
  بازم سال نو رو تبریک می گم و برات آرزوی سلامتی می کنم. شاد باشی عزیزم

 64. امیر می‌گوید:

  سلام ممنون ازمطالب خوبتون
  میخواستم بدونم عسل دردرمان زخم بستر تاثیرداره نظرتون راجع به طب سنتی چیه ؟ممنون

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از لطفتون.
   والا در مورد تاثیر فوق العاده ی عسل در درمان زخم بستر زیاد شنیدم، ولی خودم بشخصه جرات نکردم امتحان کنم. چون زخم بستر جایی برای آزمون و خطا نداره. بجز عسل هم اغلب داروهای گیاهی زخم رو بدتر می کنن چون ممکنه حساسیت ایجاد کنن.
   سلامت باشید…

 65. رحیم می‌گوید:

  با سلام خدمت همدرد های گلم من هم مثل همه شما سالها رنج کشیدم دیگه خسته از پانسمان و خرید سرم . کامفیل تا با اُزن درمانی آشنا شدم .اُزن درمانی اشکال مختلفی داره بنا به میزان هزینه ای که میتونستم پرداخت کنم از روش روغنهای اُزن دارشده که یکی از روشهای اُزن تراپی هست استفاده کردم در کمال نا باوری بعد از یک هفته دیدم زخمم داره بهتر میشه خیلی خوشحال بودم و باورم نمیشد که این روغن بتونه چنین کاری رو انجام بده .خلاصه روز به روز زخمم بهتر و بهتر میشد و من هم خوشحال و در پوست خودم نمیکنجیدم تا به بهبودی کامل رسیدم این روغن رو برادرم از ترکیه برای من میفرستاد و بعد از بهبودی تصمیم گرفتم که با یک تیر دو نشان بزنم هم با حال فلجم بتونم درآمد زایی بکنم وهم به همدرد های خودم کمک کنم حالا مدتی هست که این روغن ( روغن اُزن دار شده ) رو از ترکیه برادرم برام میفرسته و من هم از طریق پیجم تو فیس بوک میفروشم و امرار معاش میکنم طریقه عرضه کاملا” تضمینی هست به این شکل که دوستانی که متقاضی هستن بهشون یک نمونه ۲۰ سی سی رایگان میدم استفاده کنن در صورت گرفتن نتیجه تماس میگیرن و روغن رو میخرن اگه هم نتیجه نگرفتن هیچ چیزی از دست ندادن که هرگز این طور نخواهد شد چون این روغن واقعا” معجزه میکنه حتی برای زخم های عفونی دیابت و هر گونه زخم عفونی دیگه که باشه حال با اجازه از صاحب وبلاگ میخوام شماره تماس بدم برای دریافت نمونه ۲۰ سی سی رایگان تا هر کس دچار این ناراحتی هست بهبود پیدا کنه البته به اذن پروردگار ۰۹۱۹۲۰۳۹۰۶۵ شایان ۰۹۳۰۳۹۹۰۰۷۲

 66. رحیم می‌گوید:

  ضمنا” من همراه با این روغن از مکمل جلبک اسپرولینا هم استفاده کردم این جلبک از میزان بالایی مواد معدنی کلروفیل یا خون گیاهی و اسید های آمینه ضروری و غیر ضروری و ویتامین های گروه B و مخصوصا” B12 و C , E برخورداره و همچنین پروتئین بالایی داره در واقع یه سوپر غذا محسوب میشه دوستان میتونن هم این جلبک و هم روغن رو از بنده تهیه کنن و همچنین میتونن هر دوی این پیشنهاد های منو در گوگل سرچ کنن و تحقیق کنن ببینن حرف بنده صحت داره یا خیر برای اسپرولینا جمله spirulina و برای روغن اُزن دار شده ozonated oil رو سرچ کنن و با آگاهی کامل این کار رو انجام بدن همتونو دوست دارم امیدوارم روزی برسه که هیچ بیماری روی تخت بستری نشه

 67. رحيم می‌گوید:

  سلام خانم آیدا ممنون از این همه زحمتی که کشیدین و وقت که گرانبها ترین چیزهاس رو صرف کمک به بیماران زخم بستر کردین میخواستم خواهش کنم در صورت امکان یه تماس کوچولو با من بگیرید بعد من خودم تماس میگیرم چون در موردی میخواستم باهاتون مشورت کنم با تتشکر رحیم

 68. ملیحه می‌گوید:

  سلام
  میخواستم تجربه خودم رو در این رابطه بگم تا شاید بتونم کمکی به بقیه کرده باشم. مادرم سال گذشته دچار زخم بستر شد که البته از نوع ۱ و ۲ بود و من در روز ۱ تا ۲ بار زخمها را با روغن سیاه (قابل تهیه از عطاری که خیلی هم ارزان است) پانسمان میکردم زخمها بعد از چند روز شروع به خشک شدن کردن و خدا رو شکر به طور کامل از بین رفتند. امیدوارم تجربه من بتونه راهی ارزان برای درمان این بیماری باشه و من برای سلامتی همه دعا می کنم

 69. مانا می‌گوید:

  سلام مادرم به دلیل شکستگی لگن مدتی بستری بودن در بیمارستان قسمتی از باسنش دچار التهاب شدید شده و چند جای دیگر که پماد آلفا برایشان میزنند…اما التهاب روی باسنش خیلی شدید است و ما را نگران کرده ایشان قم ساکن هستن چطور می توانیم از علم شما در این مورد کمک بگیرم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   امیدوارم مادرتون هر چه زودتر بهتر بشن.
   من هر چه اطلاعات داشتم در این مطلب چهار قسمتی بیان کردم. برای اطلاعات علمی تر اگر در شهرتون نمایندگی کامفیل ندارید، با کارشناسان کامفیل در تهران تماس بگیرید. تلفنی شرایط زخم رو توضیح بدید و راهنمایی بخواید.
   این آدرس و شماره ی نمایندگی کامفیل در تهران هست:
   دفتر نمایندگی در تهران:خیابان فلسطین.خیابان بزرگمهر نبش خیابان سرپرست.پلاک ۳۳
   واحد علمی:۰۲۱۶۴۸۴۹
   به امید بهبودی همه ی بیماران.

 70. سلام آیدا جان
  الی ماشالله کلینیکی ترتیب دادید و بیماران با اطمینان خاطر مشاوره می گیرند. به امید اون روزی که هیچ مسلمانی مریض نشه مخصوصا ضایعه نخاعی و مؤکداً زخم بستر نگیره. زنده باشید

 71. رضا می‌گوید:

  سلام دوستان
  لطف کنید به من بگید کرم الیز خارجی را از کجا می تونم تهیه کنم؟( در تهران)
  ممنون

 72. فرشید می‌گوید:

  من از داروخانه چند ماه پیش خریدم حدود ۳۰ هزار تومان. فقط دقت کنید چون حاوی آنزیم هست برای دبزید بافت مرده بکار می ره و بهتره بیش از ۵-۶ ساعت روی زخم نمونه. تمیز کنید و دوباره چند ساعت بعد استفاده کنید. در ضمن اگه بافت مرده زیاد باشه ممکنه به تنهایی نتونه کاری بکنه و فقط بافت رو نرم می کنه و بعدش با تیغ بیتوری و پنس بافت مرده باید با دقت برداشته بشه.

 73. مانا می‌گوید:

  سلام خوبید؟؟ مادرم زخم بستر داشت به توصیه شما کامفیل استفاده می کنیم بعضی از زخم ها خوب شدن اما سه تا زخم شدیدا بوی عفونت میدهند چکار کنیم؟؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مانای عزیزم
   بنظرم این زخم ها دیگه باید جراحی بشن یا زیر نظر کارشناس پانسمان بشن. شما کدوم شهر هستین؟ من در مشهد هم جراح می شناسم، هم کارشناس.

 74. مانا می‌گوید:

  کسی متخصص یا پزشک حاذق در زمینه زخم بستر سراغ داره معرفی کنه ثواب داره…

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مانای عزیزم
   بنظرم این زخم ها دیگه باید جراحی بشن یا زیر نظر کارشناس پانسمان بشن. شما کدوم شهر هستین؟ من در مشهد هم جراح می شناسم، هم کارشناس.
   ایشالا مادر بهتر بشن.

 75. محمود می‌گوید:

  سلام با تشکر از مطالب مفیدتون من مدت هشت ساله که ضایعه نخاعی شدم شش ماهه زخم بستر زیر باسنم به قطر سه سانت گرفتم قبلا الایز استفاده میکردم اثری نداشت جدیدا از کامفیل استفاده میکنم ولی این که شما فرمودید باید پانسمان پنج روز روی زخم بمونه من چون جای زخم پشتمه و مجبورم روش بنشینم هم روز اول کنده میشه هم زود بوی بد میگیره درضمن زخمم تمیزه واصلا عفونی نیست کاملا سطحی و فقط نمیدونم چرا پوست نمیاره ممنون میشم اگر راهنماییم کنین

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از لطفتون
   زخمتون خوب نمیشه چون فشار بهش میاد. دو راه دارید؛ یا هر طور هست پانسمان رو محکم کنید تا کنده نشه؛ و یا اینکه یک مدتی کمتر بنشینید.
   ولی باز هم بد نیست با کارشناسان شرکت کامفیل مشورت کنید.
   این آدرس و شماره ی نمایندگی کامفیل در تهران هست:
   دفتر نمایندگی در تهران:خیابان فلسطین.خیابان بزرگمهر نبش خیابان سرپرست.پلاک ۳۳
   واحد علمی:۰۲۱۶۴۸۴۹
   امیدوارم هرچه زودتر زخمتون درمان بشه.

 76. محمود می‌گوید:

  بازم منو ببخش ایدا جان منظورت اینه که اگرهر روز پانسمان کامفیل رو عوض
  کنم تاثیرنداره یا تاثیرش کم میشه

 77. samira می‌گوید:

  سلام به همه هم درد های عزیز.
  مادر من سرطان سینه داشتند که سینه به طور کامل تخلیه شده تا زیر بغل و غدد لنفاوی که مسول جمع آوری آب در بدن هستند هم برداشته شدند. به همین دلیل همان قسمتی که عمل کردند ادم کرده. رادیوتراپی باعث سوختگی در این ناحیه شد و تمام آبی که در ان نقطه بود تبدیل به عفونت شده و بخیه باز شده. و این حفره الان باز است تا گوشت بالا بیاورد و آماده بخیه بشود. با توجه به عمق این حفره و نوع زخم میخواستم بدونم چسب کامفیلد چطور باید استفاده بشه. در ضمن زخم کاملا تمیز شده توسط پرستار مجرب و حالا پانسمان با الیاف نقره را به من پیشنهاد دادند. با توجه به حساسیت زخم ازتون ممنون میشم سریع تر من رو راهنمایی کنید.من ساکن مشهد هستم.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   بنظرم بهتره با کارشناسان کامفیل مشورت کنید.
   آدرس نمایندگی کامفیل مشهد:
   سه راه چمران. اول پاسداران (نبش سه راه جم) لوازم پزشکی تدارک.
   تلفن: ۸۵۴۱۰۹۷ – ۸۵۱۳۰۲۱ – ۸۵۴۴۸۹۰
   اینجا تماس بگیرید و بخواید که شماره ی یک کارشناس رو بهتون بدن.
   این هم آدرس و شماره ی نمایندگی کامفیل در تهران هست:
   دفتر نمایندگی در تهران:خیابان فلسطین.خیابان بزرگمهر نبش خیابان سرپرست.پلاک ۳۳
   واحد علمی:۰۲۱۶۴۸۴۹

   حالا من هم سوالتون رو با کارشناسی که در مشهد میشناسم مطرح می کنم و نتیجه رو بهتون میگم.
   ایشالا که مادرتون بهتر بشن.

 78. محسن می‌گوید:

  سلام،یک سئوال داشتم،پدر من مرحله اول زخم بستر داره،یعنی التهاب پوستی گرفته،بطوریکه پوستش کبود وسفت شده،پماد کامفیل طبق توصیه شما گرفتم(۴۴۰۰۰تومان)،حالا نمیدونم کی و چند بار تو روز استفاده کنم وایا لازمه بعداز زدن کرم روی محل رو با گاز استریل بپوشانیم؟ ممنون میشم جواب بدین

 79. nafiseh می‌گوید:

  سلام. آیدا جون من میخواستم تلفنی با شما صحبت کنم، امکانش هست؟ یه سری سوالات تخصصی درمورد زخم بستر و درمانش دارم…

 80. soheila می‌گوید:

  سلام
  آیدای عزیز سلام
  من مطالب مفید شمارو خوندم و از شما تشکر میکنم
  سوالی دارم چسب کامفیل برای درمان زخم که در باسن و نزدیکی محل دفع مدفوع ایجاد شده نیز کاربرد دارد یا خیر
  البته زخم درجه دو هست و ترشحاتی از اون خارج میشه
  پیشنهاد شما چیه
  مرسی از کمکتون

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   ممنون از لطف و محبتتون.
   به نظرم برای اون محل کاربرد داشته باشه و اتفاقا کامفیل برای زخم درجه دو خیلی خوبه.
   با این حال بد نیست که با کارشناسان کامفیل در واحد علمی هم یک مشورتی داشته باشید.
   دفتر نمایندگی در تهران:خیابان فلسطین.خیابان بزرگمهر نبش خیابان سرپرست.پلاک ۳۳
   واحد علمی:۰۲۱۶۴۸۴۹
   به امید بهبودی همه بیماران…

 81. soheila می‌گوید:

  ذوست خوب ممنون
  خدا به شما و همه بیماران بهبودی عنایت کنه
  مرسی از مهربانیت

 82. soheila می‌گوید:

  آیدا عزیز سلام
  یه سوال دارم ازت
  عزیزم من وقتی چسب کامفیل روی زخمش زدم
  زخمش شروع به خارش و سوزش کرد
  این طبیعیه؟؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   والا من چون بیمار نخاعی هستم و هیچ حسی در بدن ندارم، نمی دونم که کامفیل خارش یا سوزش ایجاد می کنه یا نه.
   بازم بهتره با واحد علمی کامفیل مشورت کنید.
   ببخشید نتونستم کمکی بکنم…

 83. soheila می‌گوید:

  همین که پاسخ میدی لطف میکنی عزیزم
  ممنونم

 84. zahra می‌گوید:

  سلام ایدا جون
  من مشهای هستم میشه بمید پماد elase رو از کجا میتونم بخرم
  خیلی واجبه
  اگه ممکنه ادرس جاهایی که این پماد رو دارن برام ایمیل بزن
  ایدا جون خیلی فوریه
  منتظرم
  ممنون از اطلاعات خوبت

  • آیدا می‌گوید:

   سلام زهرای عزیزم
   این پماد رو فکر کنم همه ی داروخانه ها دارن. خصوصا داروخانه مدیکال در سجاد – چهارراه بزرگمهر
   و داروخانه دکتر میر هادی زاده در سجاد – چهارراه بهار
   امیدوارم اطلاعات درستی داده باشم. چون خودم تا حالا نخریدم
   سلامت باشید
   …………….
   ایمیل هم زدم. اما برگشت خورد. آدرس ایمیلتون رو اشتباه وارد کردین.

   • سمانه می‌گوید:

    سلام.من واسه بابا elase پیدا نکردیم کلا هیچ جا نداشت.یه مشابه ایرانی داره که میشه از اون استفاده کرد هرچند به نظر من پماد یا پانسمان کامفیل که من از همینجا یاد گرفتم و اعمال کردم خیلییی بهتره.البته ما تهرانیم.مشهد را نمیدونم

 85. فریده پاکروان می‌گوید:

  سلام لطفا کارشناس برای مشهد معرفی کنید با شماره تلفن ایشون چون مادر من هم الزایمر دارن و زخم بستر دارن طوری که روش نکروز داره وکمی هم عفونت داره حدودا چهار ماه از چسب کامفیل استفاده کردیم ولی هنوز خوب نشده فکر میکنم احتیاج به کارشناس داشته باشه متشکرم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   آدرس نمایندگی کامفیل مشهد:
   سه راه چمران. اول پاسداران (نبش سه راه جم) لوازم پزشکی تدارک.
   تلفن: ۳۸۵۴۱۰۹۷ – ۳۸۵۱۳۰۲۱ – ۳۸۵۴۴۸۹۰
   اینجا تماس بگیرید و بخواید که شماره ی یک کارشناس رو بهتون بدن.
   این هم آدرس و شماره ی نمایندگی کامفیل در تهران هست:
   دفتر نمایندگی در تهران:خیابان فلسطین.خیابان بزرگمهر نبش خیابان سرپرست.پلاک ۳۳
   واحد علمی:۰۲۱۶۴۸۴۹
   ایشالا که مادرتون بهتر بشن.

 86. کریم درخشان می‌گوید:

  سلام دوستان من ۲۶ خرداد ۹۴ تصادف شدیدی کردم ۳بار پام جراحی شد از روز سوم بستری شدن متوجه وجود زخم بستر در ران پای چپم شدم بعد از مرخص شدن از بیمارستان با کمک یک زخم کار و استفاده از انواع پانسمانهای اماده متعلق به شرکت های هارتمن و کامفیلد به درمان پرداختند الان زخم ۲۰در ۲۰ سانتیمتری من به اندازه یک سکه ۵ تومنی قدیم رسیده ولی زخمم دهانه اش خشک نمیشه و جوش نمیاد در این مرحله چیکار کنم لطفا راهنمایی کنین

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   تجربه ای که من شخصا از زخم عمیق دارم، این هست که بسته شدن دهانه ی زخم به اندازه ی ترمیم کل زخم زمان می بره. به نظرم باید اونقدر پانسمان رو ادامه بدید تا زخم کاملا بسته بشه.
   استفاده از چراغ زخم رو خشک می کنه، ولی من بشخصه تاثیری ازش ندیدم.
   جراحی پلاستیک به نظر گزینه ی خوبی میاد. ولی من اطلاعی در این باره ندارم. بهتره با متخصص صحبت کنید.
   در مورد زخم تون هم یک تماسی با واحد علمی کامفیل بگیرید و مشورت کنید.
   این هم آدرس و شماره ی نمایندگی کامفیل در تهران هست:
   دفتر نمایندگی در تهران:خیابان فلسطین.خیابان بزرگمهر نبش خیابان سرپرست.پلاک ۳۳
   واحد علمی:۰۲۱۶۴۸۴۹
   فقط مصرف ویتامین ث رو از یاد نبرید. چون در ترمیم زخم بسیار موثره.
   امیدوارم هر چه زودتر بهتر بشید.

 87. کریم درخشان می‌گوید:

  راستی یادم رفت بگم زخم کارمون دو تا پیشنهاد کرده یکی جراحی پلاستیک و پیوند پوست و دیگری استفاده از چراغ مطالعه هست الان موندم خواهشا راهنمایی کنید چون باتوجه به اینکه هنوز شکستگی پام ترمیم نیافته و نمیتونم پام رو به زمین بگذارم خیلی از نظر روحی و روانی در فشارم ممنون از راهنماییتون

 88. سنگ صبور می‌گوید:

  سلام عزیزم خوبی ؟چقدر خوبه حتی از مشکلاتت هم برای کمک به بقیه استفاده می کنی شاید اگه من بودم و یا هر کی دیگه جای تو بود نتیجه این نمی شد واقعا که تو دنیا هر کسی درست جایی هست که باید باشه مثل همیشه پر توان باشی و دلشاد آیدای مهربان

 89. سمانه می‌گوید:

  سلام،
  آیدا جااااان به نظر من روشی که اینجا نوشتی برای زخم بستر خیلی کاربردیه من برای پدرم که ۳تا زخن تو ناحیه لگن داشت استفاده کردم و شکر خدا تقریبا ۲تایش در عرض یکماه تقریبا بهبود پیدا کردند و یکیش به اندازه یک سانتیمتر مونده.میدونی آیدا جان من تو بیمارستان امام تهران درس میخونم و کار میکنم ولی به توصیه تو بیشتر از همکاران و اساتیدم اطمینان داشتم و عمل کردم فقط به توصیه یکی از دوستانم یه مقدار خیلیییی کم پماد فنی تویین قبل از چسباندن کامفیل میزدم که به نظرم خوب بود. آب دالیبور هم یکی از اساتید دادند که ۲۰ دقیقه قبل چسباندن کامفیل بزنم روی زخم که من نزدم و مطمین هم نبودم.
  آیدا جان خواستم ازت تشکر کنم.مرسی که هستیییی عزیزم
  پ.ن. من خدا بخواد هفته دیگه یه روزه میام مشهد میدونم دیدنتون سخته و باعث اذیت میشه ولی خواستم بگم تو حرم حتما به یادت هستم عزیزم

 90. زهرا می‌گوید:

  سلام دوست عزیز،واقعا نمیدونم زخم بسترم درچه مرحله ای هرچی خودمو معاینه میکنم انگار ی پوست قرمزرنگ کوچیک و بوی بدی هم داره بضی مواقع هم ازش خون میاد البته خیلی کم ،تو این مرحله واقعاباید چیکارکرد؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   الان کامفیل موثره. اما اول این زخم باید شسته بشه و عفونتش خارج بشه. بوی بد از عفونت باکتریایی هست. برای این هم بهتره با واحد علمی کامفیل تماس بگیرید و راهنمایی بخواید.
   این هم آدرس و شماره ی نمایندگی کامفیل در تهران:
   دفتر نمایندگی در تهران:خیابان فلسطین.خیابان بزرگمهر نبش خیابان سرپرست.پلاک ۳۳
   واحد علمی:۰۲۱۶۴۸۴۹
   فقط مصرف ویتامین ث رو از یاد نبرید. چون در ترمیم زخم بسیار موثره.
   امیدوارم هر چه زودتر بهتر بشید.

 91. مهدی می‌گوید:

  سلام و دورود خدمت شما من هم مانند شما تا انتهای این راه رفتم و با درست کردن دارویی زخم بستر و زخم دیابت کاملا درمان میشه و از گفتن این حرف کاملا خوشحالم چون میتوانم به بیماران این راه کمک کرده باشم
  جهت تماس: ۰۹۳۵۸۶۳۶۵۷۳سلیمی

 92. حسن می‌گوید:

  سلام آیدا خانم
  من به دنبال جستجوی کامفیل (اطلاعاتی درباره شرکت دارویی سازنده)، به طور کاملا اتفاقی به وبلاگ شما رسیدم و توجهم از این بابت که خودتون ظاهرا بیمار هستید و حالا تجربیات خودتونو در اختیار بقیه قرار میدید، جلب شد (البته فرصت نداشتم که وبلاگتونو کامل بررسی کنم).
  دلیلی که باعث شد پیغام بذارم، گفتن نکته ای است که به نظرم مهم میومد و شاید به درد بخوره.
  من به واسطه کارم، اخیرا با شرکت های دانش بنیان ایرانی مراوداتی داشتم. یکی از این شرکت ها، شرکت دارو و درمان سلفچگان بود که با جستجوی در اینترنت می تونید با محصولاتش آشنا بشید ( شاید هم آشنا باشید). من در عمرم نه زخم بستر داشتم و نه بیمار زخم بستری دیده بودم، و با دیدن عکسهای بیماران به شدت منزجر شدم، اما نتایج حاصل از استفاده پماد زخم بستر این شرکت در آن ها، هم به ایرانی بودنم بالیدم و هم هزاران بار خدا رو بابت نعمت سلامتی شکر کردم.
  جستجوی کامفیل به این سبب بود که این شرکت از رقبای شرکت ایرانی محسوب میشه، و ظاهرا بارها خواسته داروی ایرانی را تحت برند کامفیل جایگزین محصول فعلی خودش کنه، که دوستان به دلیل اینکه می خواهند دارو با برند ایرانی وارد بازار جهانی بشه، مقاومت کرده اند.
  خواهر گرامی، چون شما رسالت اطلاع رسانی را برای خود برگزیده اید، دوست داشتم من هم در این امر خیر سهیم باشم. اون عکس ها و عکسهای مربوط به سایر زخم ها و عفونت ها ( رخم دیابت، سوختگی) من رو قانع کرد. لطفا جستجوهایی کافی رو انجام بدین، و اگه قانع شدین اطلاع رسانی کنید. تماس با شرکت میتونه کمک کننده باشه.
  برای شما و همه هموطنانم که به نحوی بیمار هستند آرزوی سلامتی و شفای عاجل دارم. انشاءالله
  hassan.rahimian@gmail.com

 93. زهرا می‌گوید:

  ممنون آیدا

 94. مهناز می‌گوید:

  سلام آیدا جان به طور اتفاقی اطلاعات شما رو دیدم .میخواستم ازتون بپرسم که مادر من در بستر بیماری هستند و متاسفانه سرطان روده دارن و الان تقریبا ۶ماهه که به طور کامل زمینگیر شدن و به دلیل جراحی زیاد در ناحیه مقعد و تخلیه توده و انجام رادیوتراپی بخیه ها یکی پس از دیگری باز شده و ترشحات توده تخلیه میشوند و تقریبا روزی ۵بار پانسمان رو عوض میکنیم الان چند روزی هست که یه زخم اندازه گردو که حالت کبودی و خون مردگی داره ایجاد شده و پوست کبود شده کمی باز شده وزیرش انگار کمی خون هست.میخواستم بپرسم آیا این زخم زخم بستر هست؟و آیا کامفیل اثر داره؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   انشاالله مادرتون بهتر بشن
   در مورد این زخم بهتره با واحد علمی کامفیل مشورت کنید. کامفیل برای هر جور زخمی پانسمان مخصوص داره
   دفتر نمایندگی در تهران:خیابان فلسطین.خیابان بزرگمهر نبش خیابان سرپرست.پلاک ۳۳
   واحد علمی:۰۲۱۶۴۸۴۹
   انشاالله بهتر بشن

   • مهناز می‌گوید:

    سلام فرشته مهربون میخواستم بگم که ما پس از مشورت با دکتر مادرم و دیدن زخم بسترشون پماد کامفیل و پانسمان کامفیل رو براشون تجویز کردند اما چون مادرم از ناحیه باسن ترشح و بخیه های باز دارن و روزی چند بار پانسمان تعویض میشه از امروز روی زخم رو کامفیل زدیم و سپس پانسمان کامفیل گذاشتیم اما بعد از چند ساعت پانسمان کاملا باز شد میخواستم بپرسم که ایرادی نداره که ما دوباره زخم رو پانسمان کامفیل کردیم؟و اینکه آیا اشکالی داره ما برای ثابت نگه داشتن پانسمان روی آن را با گاز استریل و چسب ضد حساسیت بپوشانیم؟

    • آیدا می‌گوید:

     سلام دوست خوبم
     ممنونم از محبت تون
     پانسمان کامفیل برای این که اثر کنه باید حداقل ۵ روز روی زخم بمونه.
     نه اصلا ایرادی نداره. من خودم چون زخمم در ناحیه ی مرطوب بود دقیقا همین کار رو می کردیم. یعنی روی پانسمان کامفیل رو با گاز و چسب ضد حساسیت می پوشوندیم.
     با همین شیوه سعی کنید پانسمان رو حداقل تا ۵ روز روی زخم نگه دارید.
     ایشالا بهتر بشن.
     برای هر سوالی در خدمتم…

 95. مهناز می‌گوید:

  ممنونم از محبتتون واقعا لطف میکنید که با صبرو حوصله پاسخ میدید.من کاملا نا امیدم همش استرس دارم که نکنه این زخم خوب نشه.آیدا جون به نظرت چقدر طول میکشه تا این زخم بستر بهبود پیدا کنه؟

  • آیدا می‌گوید:

   خواهش میکنم. وظیفمه دوست خوبم.
   نگران نباشید.
   این جور زخم ها خیلی دیر خوب میشن. باید خیلی صبر داشته باشید. اما خوب میشن. بعدش به خودتون افتخار می کنید Smile
   حداقلش یک ماه و نیم زمان می بره و شاید تا چند ماه. بعدش هم تا مدتی باید مراقب باشید که دوباره زخم نشه.
   فقط تا می تونید بهشون ویتامین ث طبیعی بدید. پرتغال، آناناس طبیعی، کیوی… در بهبود زخم خیلی موثره.
   به امید خدا…

 96. مهناز می‌گوید:

  سلام آیدا جان بازم من مزاحمت شدم.میخواستم ازت بپرسم که یکی از آشناهامون یه پماد ساختگی آورده برای زخم بستر مامان خیلی تعریفشو کرده گفته اول روی زخم رو با آب ولرم و بتادین شستشو بدید بعد خشکش کنید و پماد رو روی پارچه ساتن تمیز بگذارید وروی زخم بگذارید الان چند روزه از اون پماد استفاده میکنیم ولی اصلا متوجه نمیشیم که داره خوب میشه یا بدتر میشه.میخولستم ازتون کمک بگیرم که آیا همین پماد رو استفاده کنیم یا از همان چسب و پماد کامفیل؟ممنونم گلم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   ببخشید جوابتون دیر شد.
   برای درمان زخم بستر خیلی راه ها و دارو ها وجود داره. من بعد از چندین سال تجربه و آزمون و خطای زیاد به این نتیجه رسیدم که کامفیل روش مطمئنی هست و اگرچه درمانش طول میکشه ولی مطمئنا جواب میده.
   بعضی پمادها خصوصا پمادهای گیاهی زخم رو بدتر می کنن.
   به نظرم کامفیل بهتره.
   انشاالله بهتر بشن.

 97. یک خواننده می‌گوید:

  “پارچه ساتن تمیز” هم آلوده است. فقط از “گاز استریل” که از داروخانه می خرید و معتبر است استفاده نمائید.

 98. ali می‌گوید:

  سلام چند خراش باعمق خیلی کم از دوران بچگی روی صورتم هست چجوری اثارشو از بین ببرم؟

 99. ابی می‌گوید:

  با سلام خدمت شما
  خیلی ممنونم از اطلاعات خوبتون.
  مادر من دیابتی هستش و ۳سال هست که زمین گیره.متاسفانه چون وزن زیادی داره و خیلی کم تحرک داره گاهی اوقات دچار التهاب پوست میشه که با تغییر وضعیت و مالیدن پماد تتراساکلین کاملا خوب میشه.سال گذشته یه زخم براش ایجاد شد که با هوا دهی و تتراساکلین تقریبا خوب شد.
  .ولی با خاراندن و کندن سطح زخم دچار زخمی نو شد که الان بیش از یک سال هست که تترا میزنم هنوز خوب نشده.زخم ۱ تا ۲ میلیمتر عمق داره و داخلش هم صورتی هستش.روی پوست هستش.دیروز برای خرید کامفیل به داروخانه مراجعه کردم طرف گفت به جای کاملفیل از شامپو بچه استفاده کن و بعد از شستشو با شامپو بچه پماد موپیریسین بزن.حالا نمیدونم این روش علمی هست یا نه.ازتون میخوام با توجه به نوع زخم و شرایط منو راهنمایی کنید.با تشکر.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از لطف شما
   به نظرم چون مادرتون دیابت دارن بهتره با واحد علمی کامفیل مشورت کنید. از طرفی باز هم چون دیابت دارن نباید زخم رو ساده گرفت و برای همین روش توصیه شده توسط داروخانه به نظر کافی نمیاد. پس حتما هم با یک پزشک مشورت کنید و هم با واحد علمی کامفیل.
   دفتر نمایندگی در تهران:خیابان فلسطین.خیابان بزرگمهر نبش خیابان سرپرست.پلاک ۳۳
   واحد علمی:۰۲۱۶۴۸۴۹
   این رو هم در نظر داشته باشید که درمان زخم با کامفیل کمی زمان می بره. باید صبر داشته باشید.
   انشاالله بهتر بشن…

 100. کیشوند می‌گوید:

  خیلی مفید بود
  ممنون از اطلاعات خوبتون

 101. kishnet می‌گوید:

  ممنونم عالی بود.

 102. تور کیش می‌گوید:

  خیلی مقاله جالبی بود ممنون

 103. هستی می‌گوید:

  سلام ممنونم از دوستان که تجربیات خوبشون رو نوشتن و آیدا جان پدرم دوتا زخم کوچیک داره دکتر گفتن پماد آ د بزنم ولی داره تغییر میکنه خوب نشده نمیدونم کدوم یک از روشهای بالا مفیده براشون ممنون میشم دویتان راهنمایی بفرمایند

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   انشاالله پدرتون به زودی بهتر بشن
   پماد آ د که برای زخم بستر مناسب نیست.
   چسب کامفیل مناسبه. اگر پدرتون اصلا تحرک ندارن و مدام در بستر هستن.
   اگر کمی تحرک دارن می تونید پماد آلفا بزنید.

 104. هستی می‌گوید:

  مرسی آیدا جان از ترسم کرم کامفیل رو تهیه کردم گفتم تو مراحل ابتدایی هستن خوب بشن زود البته آلفا رو هم دارم بازم ممنونم

  • آیدا می‌گوید:

   خواهش می کنم دوست خوبم
   کرم کامفیل برای بعد از بهبودی زخم مناسبه. وقتی زخم خوب شده اما پوست روش صورتی و نازکه. کرم کامفیل برای اون موقع خوبه چون خونرسانی رو به پوست بیشتر می کنه
   انشاالله زخمشون به زودی کاملا برطرف بشه

 105. turkey می‌گوید:

  بسیار عالی و مفید بود خسته نباشید

 106. نوروز 96 می‌گوید:

  مرسی بابات مطالب مفیدتون
  خدا قوت

 107. شمع سوزان می‌گوید:

  سلام
  خسته نباشید
  یک سوال داشتم…
  شما چرا به فکر پیوند ریه نیافتادید اگه ریه ی شما دایم عفونت می کند؟

 108. پردیس یک می‌گوید:

  سلام دوست عزیز،من فکر میکنم که عسل در این زمینه خیلی خوب باشه.موفق باشید.

 109. شما میتونید از کامفیل استفاده کنید.فکر میکنم خوب باشه

 110. مجتبی می‌گوید:

  سلام
  در حال حاضر پمادی که کارایی زیادی داشته باشه و در کوتاهترین زمان بهترین و بیشترین نتیجه رو بده پماد ریکاو هست
  اول اینکه قیمتش نسبت به کامفیل و الیز خیلی خیلی پایینتره
  دوم اینکه اثراتش بمراتب از اونا بیشتره
  بعد از شستشوی محل زخم و خشک کردنش یه لایه ضخیم از ریکاو رو بزنید و پانسمانش کنید
  هر۲۴ساعت یه بار تکرار کنید
  با هر بار تکرار، بافتای مرده به ریکاو میچسبه و با پانسمان از روی زخم بلند میشه و زمینه رو برای بازسازی فراهم میکنه
  از همه اینا مهمتر اگه بیمار دردی توی اون ناحیه داشته باشه در کمتر از نیم ساعت برطرف میکنه که یکی از اثرات منحصر بفرده ریکاو هست
  پماد recove(ریکاو) فوق العاده هست

 111. کیوان می‌گوید:

  آیدا خانم عزیز سلام
  ممنون از مطالب ارزشمندتون درخصوص درمان زخم بستر . پدر من درگیر زخم بستر هستن و از چسب کامفیل شفاف برای درمان زخم استفاده میکنیم. سئوالم این هست که آیا پس از چند روز که ترشحات سفید رنگ زیر کامفیل تشکیل شد در موقع تعویض کامفیل باید این ترشحات با سرم سالین شسته و پاک شوند یا همانطور که در مقاله اشاره شده این ترشحات نتیجه تاثیر کامفیل براگزودای زخم بوده و مفید هستند و باید بر روی زخم باقی بمانند. ممنونم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از لطفتون
   انشاالله پدرتون به زودی بهتر بشن
   این ترشحات باید شسته و کاملا پاک بشن تا بخش تمیز دوباره در تماس با چسب کامفیل جدید قرار بگیره.

 112. یاسر می‌گوید:

  سلام ایدا جان
  تشکر از مطلب عالی تون
  حقیقیتش من پرستار هستم
  و میخام خدمات در منزل انجام بدم ممنون میشم راهنمایی کنید که
  نحوی انجام پانسمان های زخم بستر و دیابتی و..
  و یا شرکتی که این آموزش ها رو میده بهم معرفی ویا آموزش بدین
  لطفا به ایمیلم پاسخ بدین..
  ایا شرکتی برا اموزش انواع پانسمانات سراغ دارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette