روزنه ی امیدی به قطر نای!

دقیقاً از همان سالی که برای تعویض لوله ی تنفسی ام، که اغلب کار نسبتاً ساده و کم دردسری بود، در طی پنج روز، چهار بار پایم به اتاق عمل باز شد، به این فکر افتادم که آخر تا کجا؟!

تا به کِی قرار است که من و خانواده ام هر دو سال یک بار و گاه در فواصل زمانی کوتاه تر، رنج سفری پر مصیبت را به تهران متحمل شویم؛ آن هم نه برای درمان، بلکه برای تجدید شرایط فعلی و نو کردن این واقعیت که کادر پزشکی، با سهل انگاری خود، آخرین شانس مرا به عنوان یک بیمار ضایعه ی نخاعی گردنی (کوادری پلژی)، یعنی توانایی تنفس و تکلم طبیعی، از من ربودند و در موزه ی افتخارات نا کفایتی هایشان قرار دادند!

دقیقا از همان زمان، بار دیگر پس از سال ها به صرافت افتادم تا راه درمان قطعی یا دستکم نسبی برای این مشکل بیابم. بدین منظور، مدتی در مورد پیوند نای تحقیق کردم، اما به زودی متوجه شدم که امکان پذیر نیست، چرا که عروق بی شمار و بسیار ظریف نای، قابلیت پیوند به رگهای خونی عمده را ندارند.

از این رو، دوباره بازگشتم به همان ماجرای قدیمی “استنت”؛ چیزی که من همواره از پزشکانم آن را درخواست کرده ام و آن ها بدون این که هیچ گاه توضیح روشنی بدهند، آن را عملی نمی دانند. خودم نیز در جستجو هایم در مورد “استنت راه های تنفسی” به جایی نرسیدم، با این حال در همین گیر و دار ها به مطالبی در مورد “پیوند نای مصنوعی” برخوردم. همچنین، متوجه شدم که در بیمارستان مسیح دانشوری در این زمینه تحقیقاتی انجام می دهند، و حتی یک بار این پیوند را بر روی خانمی جوان انجام داده اند؛ هر چند از سرنوشت او اطلاعات روشنی در دست نبود. به هر روی، بلافاصله در صدد تحقیق بر آمدم، اما در طی مکاتبه ای که با آن ها داشتم، بیان کردند که هنوز به نتیجه ی قطعی نرسیده اند و در صورت موفقیت کار، به من اعلام خواهند کرد. از طرفی، می دانستم که اگر آن پیوند موفقیت آمیز می بود، احتمالا پزشکم که خودشان نیز در بیمارستان مسیح دانشوری طبابت می کنند، مرا در جریان این گزینه ی درمانی می گذاشتند.

از این رو، متوجه شدم روزنه ی امیدی که یافته ام، به اندازه ی جداره ی نای من تنگ است، و اگر لوله ی ایمان را از آن خارج سازم، به زودی مسدود خواهد شد و بردباریِ مرا خفه خواهد کرد؛ همان طور که اگر لوله ی تنفسی را از نای من خارج کنند، مسیر تنفس من بسته خواهد شد و …

با این حال، هفته ی پیش بود که خیلی اتفاقی در یکی از شبکه های غیر داخلی، به برنامه ای برخوردم که در آن یکی از نخستین نمونه های عمل پیوند نای مصنوعی را انجام می دادند. من نیز بلافاصله برنامه را ضبط کردم، که در زیر مشاهده خواهید نمود.

۱۰MB 3gp Transplant of Trachea Made of

البته می دانم آن چه در برنامه نشان می دهند هنوز در حد آزمون و خطاست و موفقیت آن، در حدی قطعی نیست که به صورت عملی روتین به جهان عرضه شود، و در واقع اقدام این پزشک به انجام عمل بر روی فرد داوطلب، یک ساختارشکنی متهورانه است.

از سویی، این را نیز می دانم که نمی توان بر اساس تحقیقاتی که در خارج انجام می شود، به امکان تحقق آن در داخل امید بست؛ چرا که بار ها شاهد بوده ایم که با در هم آمیختن تحقیقات علمی و مصلحت های مقطعی سیاسی، پیشرفت های غلو آمیز و واهی را به عنوان موفقیت قطعی، به ما عرضه کرده اند، حال آن که آن پیشرفت فقط در حد ایده ای پردازش شده بوده است، و نه دستاوردی قابل اِعمال، و از سویی، با گذر از آن مقطع سیاسی، تحقیقات در آن زمینه نیز انحلال یافته است. در نتیجه، حقیقت آن است که ما همیشه باید همچون یک جامعه ی مصرفی، به انتظار بمانیم تا زمانی که تحقیقات جهانی، به داخل نیز وارد شوند و با وجود عدم وجدان و مسئولیت پذیری کاری غالب متخصصان، تا به کی این عمل به صورت موفق و روتین در آید… اللهُ اَعلم!

(در این جا ذکر این نکته واجب است که جراحان ایرانی در دنیا به تبحر شناخته می شوند، اما این را نیز باید در نظر داشت که این تبحر، ناشی از دستِ باز آن ها در آزمون و خطا های بی بازخواست، و کسب تجربه به هر قیمتی است.)

اما با همه ی این ها…

آن طور که به نظر می رسد این درمان تا حدودی عملی است؛ حداقل به اندازه ی تحقیقات ترمیم نخاع، در پرده ی ابهام نیست… از طرفی، نام پزشک، نام بیمار، نام مرکز درمانی، همه و همه در فیلم موجود است و میزان پیشرفت و موفقیت کار، قابل تحقیق و پی گیری می باشد… وانگهی، می توان تا حدودی به تحقیقات داخلی نیز امیدوار بود و روی تبحر متخصصان ایرانی حساب کرد، که حداقل برای حفظ آبروی بین المللی خود، کمی بیشتر توجه به خرج دهند!

به هر روی، با وجود عدم قطعیت فعلی نتایج این درمان، دیدن نای قطور، صورتی رنگ، و شاداب درون برنامه، گویی تنگنای امید مرا از هم گشود و وجودم را به امکان بهبودی خوش بین تر ساخت؛ به این که روزی این لوله ی استعمارگر را (که البته تنها مأمور است و معذور! و در واقع دست نشانده ی قصور های کادر پزشکی است)، از نای خود بیرون خواهم راند و استقلال تنفسی خود را باز خواهم یافت… و از هم اکنون، شما را وعده می دهم که در صورت تحقق این امید، آن روز همه را به سلامی مهمان خواهم کرد… به سلامی که از حنجره ای آزاد بر خواهد آمد…

. . .

حال، این همه را گفتم، اما اگر این موضوع را با پزشکانم در میان بگذارم، احتمالا خواهند گفت: “تو برو دیافراگم ات رو درست کن، نای پیشکش ات!” Wink

راستی…

با تماشای این برنامه برایم بدجور سوال پیش آمده است که:

  • اگر چیزی به نام پیوند نای موجودیت ندارد و امکان پذیر نیست، چرا پزشک مربوطه می گوید: “من حدود ۲۶ سال در پیوند نای سابقه دارم.”؟!
  • اگر عروق نای قابل پیوند نیست، این نای مصنوعی که بر خلاف نام اش، به نظر ارگانی زنده است، چگونه به عروق اصلی پیوند زده می شود؟
  • این آقاهه!، یعنی بیمار، چگونه بدون لوله و فقط از طریق شکاف استومی نفس می کشد؟ اصلا چه طور استومی اش بسته نمی شود؟

کلی اطلاعات در باره ی مطلب! یک عالمه! Smile

۱۲۳۴

نمونه های استنت و پروتز های راه های هوایی + تصاویر نای مصنوعی

۰۱artificialtracheatrachealstent

۰۲artificialtracheatrachealstent

پی نوشت ثابت: دوست بسیار عزیزی کل مطالب این وبلاگ را، از ابتدا تا پایان سال ۹۱، و همچنین سال ۹۲ و ۹۳ را بطور مجزا، بصورت پی دی اف یا کتاب الکترونیکی درآورده اند. اگر کسی تمایل دارد که این فایل های پی دی اف را به صورت پیوست در ایمیلش دریافت کند تا برای دوستانش نیز بفرستد، ایمیلی به ایمیل زیر بفرستد تا آن ها را برایش ارسال کنم… متشکرم…
ida.elahi@gmail.com

آیدا…” در مطبوعات:

روزنامه پزشکی “سپید”

۱- من از کاغذ نبودم

۲- به تلخی واقعیت

۳- و من آن روزها را به یاد خواهم داشت

۴- از حال بد به حال خوب

۵- این آدم های قدرناشناس

۶- طعم گس هوشیاری

۷- من اتونومیک دیس رفلکسی دارم، آقای دکتر…

۸- تلاشی سخت برای جدا شدن از دستگاه تنفس

* * *

فصلنامه “رابط سلامت”؛ شماره ۴۲-۴۴؛ پاییز و زمستان ۹۳

این نوشته در به اشتراک گذاشتن تجربیات... ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

38 پاسخ به روزنه ی امیدی به قطر نای!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette