اندر احوالات تی تیوب (لوله ی تنفسی)

سلام دوستان عزیزم

ترم بی نهایت پر کاری را در پیش دارم. متاسفانه، تا پایان ترم، اواخر بهمن ماه، وبلاگ را بروز نمی کنم… دلتنگ همه ی شما دوستان خوبم هستم… به امید دیدار…

از آن جایی که تا کنون چند نفر در مورد تی تیوبِ تنفسی و تفاوت آن با تراک از من سوال کرده اند و گفته اند که هیچ گونه مطلبی در این زمینه در اینترنت یافت نمی شود، بر آن شدم که در حد اطلاعات شخصی خودم که مبتنی بر تجربه است، توضیحی جامع از تی تیوب و تفاوت ها و مزایای آن نسبت به تراک ارائه دهم.

در یک توضیح اولیه باید بگویم که تراک (تراکستومی) و تی تیوب (T-tube ) هر دو لوله های تنفسی هستند، برای بیمارانی که یا به دلیل مشکلات تنفسی به ونتیلاتور یا دستگاه تنفس مصنوعی متصل می شوند، و یا در اثر بیماری های تنفسی دیگر من جمله، ضایعات ثانویه ی حاصل از لوله گذاری از دهان (اینتوباسیون) نایشان دچار انسداد (تنگی تراشه) شده است، که توسط این لوله ها مسیر نای و عبور هوا باز نگه داشته می شود. البته این توضیحات بیشتر در مورد تراک صادق است، زیرا تی تیوب عمدتا برای بهبود کیفیت زندگی بیمار تجویز می شود. (در ادامه، موضوع روشن خواهد شد.) در مورد تراک می توانید توضیحات کامل را در اینجا بخوانید. این پست به تی تیوب و تفاوت ها و مزایای آن نسبت به تراک اختصاص دارد.

تراک و تی تیوب هر دو از طریق ایجاد برش کوچکی بر روی گردن، در گودی میان دو ترقوه وارد نای بیمار می شوند و به محل این برش اصطلاحا استومی می گویند. تراک، یک لوله ی نسبتا خمیده ی تک شاخه ای است که از محل استومی وارد نای شده و به پایین، به سمت محل انشعاب دو نایژه (کارینا) فرو داده می شود. اما تی تیوب لوله ایست سه شاخه، مشابه T انگلیسی، که یک شاخه ی آن از محل استومی به سمت پایین می رود؛ یک شاخه به بالا، سمت حنجره رفته؛ و شاخه ای دیگر از محل استومی بیرون زده و بر روی گردن قابل رویت است که از طریق همین شاخه عمل ساکشن انجام می گیرد.

منشا همه ی تفاوت های این دو لوله، وجود شاخه ی بالایی در تی تیوب است…

(عکس تراک و تی تیوب سابق خودم… که یادشان، به ترتیب، به شر و به خیر…)

(در این تراک، کاف، بعلت عدم نیاز جدا شده است.)

در تراک، تنفس بیمار مستقیما از محل استومی که در مواجهه با هوای آزاد و خشک محیط است صورت می گیرد. یعنی مسیر جریان هوا بطور مستقیم از نای به ریه می باشد، ولی در تی تیوب، شاخه ی بالایی سبب می شود که هوا در تمام راه های هوایی جریان بیابد. بدین صورت که با بستن دریچه ی شاخه ی بیرونی، بیمار قادر خواهد بود که از طریق بینی و دهان تنفس کند؛ در نتیجه هوای تنفسی با عبور از راه های تنفسی فوقانی گرم و مرطوب شده و برخلاف تراک، تنفس با تی تیوب خشک نیست. که این امر علاوه بر بهبود کیفیت تنفس بیمار، چند مزیت را نسبت به تراک ایجاد می کند.

۱- با تی تیوب دیگر نیازی به حضور مداوم دستگاه بخور سرد در کنار تخت بیمار نیست. زیرا از آن جایی که تنفس با تراک، خشک است همواره یک دستگاه بخور سرد باید در فاصله ی یک تا یک و نیم متری بیمار روشن باشد تا هوای اطراف او را مرطوب سازد.

۲- جریان هوای گرم و مرطوب در تی تیوب، تا حد زیادی مانع از ایجاد کلوت در لوله می شود. کلوت به ترشحات سفت شده ای می گویند که به جدار لوله می چسبد و سبب تنگ شدن مسیر هوا و در حالت خطر، موجب انسداد آن می شود. اغلب کلوت ها با ساکشن و یا با بازدم های پر قدرت از لوله خارج می شوند، ولی ممکن است در اثر خروج دیر هنگام، به خفگی بیمار منجر شود. در تراک تقریبا هر روز کلوت ایجاد می شود، ولی در تی تیوب خیلی به ندرت این اتفاق می افتد، و البته خطرزا هم نیست.

۳- تراک بخاطر تنفس خشک سبب ایجاد کلوت های پی در پی شده و همچنین زود جرم می گیرد، در نتیجه کیفیت تنفس بیمار پایین می آید و باید آن را هر سه تا شش ماه تعویض کرد. تعویض آن در صورتی که بیمار دارای تنگی تراشه (تنگی نای) باشد، در اتاق عمل و تحت بیهوشی عمومی صورت می گیرد. در صورتی که نای سالم باشد و بیمار به دلایل دیگری تراکستومی شده باشد، تعویض تراک توسط پزشک یا پرستار بصورت سرپایی انجام می شود. همین ورود و خروج متناوب لوله به نای آسیب می رساند… ولی تی تیوب چندان جرمی نمی گیرد و تعویض آن هر دو یا سه سال انجام می شود. گاهی حتی لوله را تعویض نمی کنند و در اتاق عمل، تنها جرم آن را می گیرند.

و دیگر مزیت بسیار مهم تی تیوب نسبت به تراک، امکان توانایی تکلم و صحبت کردن است…

در تراک از آن جایی که هوا مستقیما از نای وارد ریه می شود، در حنجره و اطراف تارهای صوتی جریان هوا وجود ندارد که سبب ارتعاش تارهای صوتی شده و ایجاد صوت کند. در نتیجه بیماری که با تراک تنفس می کند نمی تواند صحبت کند.

ولی در تی تیوب، وجود شاخه ی بالایی امکان عبور و جریان هوا را در حنجره میسر می سازد، در نتیجه تارهای صوتی که در حنجره واقع شده اند، طی عمل دم و بازدم مرتعش شده و صوت تولید می گردد.

نکته: بیماری که مدت ها با تراک تنفس کرده و توانایی تکلم نداشته است، پس از گذاردن تی تیوب از چند ساعت تا چند روز زمان می برد که صوت در او ایجاد شود. اولین صدا ها خش دار، خشن و گرفته است، ولی به تدریج و ظرف کمتر از یک ماه، به صوت عادی تبدیل می شود؛ مگر آنکه تارهای صوتی قبلا دچار آسیب شده باشند. (لوله گذاری از دهان یا اینتوباسیون بصورت ناصحیح ممکن است به تارهای صوتی آسیب برساند و یا حتی می تواند موجب فلج شدن آن ها شود.)

به این خاطر که تی تیوب تمام مسیر نای را از پایین حنجره تا نزدیک انشعاب دو نایژه (کارینا) پوشش می دهد، و در نتیجه تنفس از طریق بینی و دهان را ممکن ساخته و جریان هوا گرم و مرطوب است، و البته غبار هوا توسط پرزهای بینی گرفته می شود و نتیجتا هوا همچون تنفس طبیعی گرم، مرطوب و تا حدی تصفیه شده وارد ریه می شود، تی تیوب را نای مصنوعی می دانند.

اگرچه تراک بخاطر وجود کاف ممکن است به نای آسیب بیشتری زده و سبب ایجاد تنگی تراشه ی جدیدی شود، ولی در مورد تی تیوب پزشکان اظهار می کنند که در صورت استفاده ی دراز مدت حتی ممکن است سبب رفع تنگی های تراشه و بهبودی نای شود. (البته من هر جور تجزیه و تحلیل می کنم، از منطق این اظهارنظر سر در نمی آورم! و نه تنها تاکنون پس از گذشت ۴ سال استفاده از تی تیوب، در نای من بهبودی ای حاصل نشده، بلکه آخرین برونکوسکوپی، ایجاد بافتی که اصطلاحا وِب (Web) نامیده می شود را در انتهای لوله، نزدیک به کارینا بر روی جدار نایم نشان داده است که دکتر علت ایجاد آن را تحریک لوله می دانند.)

تی تیوب انواع و سایزهای مختلفی دارد. بطور مثال تی تیوب قبلی من که بسیار از آن راضی بودم، ۱۲، دوازدهِ بلند نام داشت و تی تیوب فعلی ۱۲، دوازدهِ استاندارد است. اکنون بخاطر تحریم های بی اثر! مارک های خوب آمریکایی و سایزهای متنوع آن یافت نمی شوند. در بیمارستانی که اخیرا رفتم، پدری دو هفته ی تمام دنبال تی تیوب ۸ برای پسر کوچکشان می گشتند و نمی یافتند… اگر یافتید، بهترین مارک آن Novotech بوستون آمریکا است.

نمی دانم که یک پزشک در چه صورت و در چه زمانی صلاح می داند که بجای تراک برای بیمارش تی تیوب بگذارد؛ ولی اگر تراک دارید و قرار است تا سال ها با لوله تنفس کنید، از پزشکتان بخواهید که اگر امکان دارد برایتان تی تیوب بگذارد. حداقل یک بار امتحان کند… زیرا از سال دوم بیماری از سوی پزشک مشهدم به من پیشنهاد تی تیوب شد، البته کمی شک داشتند که واقعا برایم مناسب باشد. قصد امتحان داشتند که من خودم مخالفت کردم… آخر می ترسیدم صدایم عوض شده باشد و کلفت و مردانه باشد! چون تشخیص داده شده بود که احتمالا تارهای صوتی ام دچار اشکال باشند. در واقع گفته می شد که تارهای صوتی ام مرخص اند! و اگر هم به ارتعاشات پاسخی بدهند صدایم یا زیادی کلفت است و یا بسیار بم و گرفته… تا اینکه سال پنجم به امید قابل جراحی بودن نایم به تهران رفتیم. نایم غیرقابل جراحی تشخیص داده شد و پزشکم پیشنهاد دادند که تی تیوب را امتحان کنیم و چند روزی تحت نظر باشم تا ببینند تحمل تی تیوب را دارم یا نه. من هم با این اطمینان که اگر صدایم عجیب غریب! بود، می توانم دوباره تراک بگذارم موافقت کردم… ولی پس از گذاشتن تی تیوب آنقدر کیفیت تنفسم نسبت به تراک عالی بود که حتی به قیمت داشتن صوت مردانه نیز حاضر به گذشتن از آن نبودم. و خداراشکر که تی تیوب را به راحتی تحمل کردم و صدایم هم خشن نبود. و من بخاطر ترسی واهی، بر اساس تشخیصی که قطع به یقین نبود، گذاشتن تی تیوب را تا سه سال به تعویق انداخته و بی جهت پنج سال تراک را تحمل کردم…

من فکر می کنم بیماری که توانایی بلع طبیعی داشته باشد و نگرانی از پریدن ذرات غذا و مایعات به داخل نایش وجود نداشته باشد، نباید مانعی برای گذاشتن تی تیوب به جای تراک برایش باشد. زیرا دیگر به کاف تراک احتیاجی نیست و برای من هم پس از بازیافتن قدرت بلعم، از سال دوم، کافِ تراک را جدا می کردند. و به نظرم برای گذاشتن تی تیوب به جای تراک تنها مانع، قدرت بلع بیمار است و دلیل دیگری به ذهنم نمی رسد (غیر از داشتن هوشیاری کامل)…

(آنقدر دلم از تراک پر است که می خواهم هرطور شده اثبات کنم که برای گذاشتن تی تیوب مانعی نیست. اصلا کمپِین “تراک نه، تی تیوب آری!” را راه می اندازم… Smile )

آهان! یک مزیت دیگر تی تیوب نسبت به تراک آن است که شاخه ی بیرونی تی تیوب دریچه ای دارد که فقط برای ساکشن باز می شود. همین جا یادآور شوم که هرگاه این دریچه باز می شود، تا دوباره آن را ببندید بیمار صوت نخواهد داشت. چون تنفس از بینی قطع شده و از آن شاخه صورت می گیرد. و چه راهکار خوبی! اگر بیمارتان زیادی حرف می زد، یا حتی، حرفِ زیادی می زد! Wink می توانید با باز کردن دریچه، اجبارا به سکوت دعوتش کنید Smile… حالا گذشته از شوخی… در تراک چنین دریچه ای وجود ندارد، چون تنفس از همان محل صورت می گیرد، در نتیجه مسیر لوله از محیط به نای باز است و خطر افتادن ذرات غذا، ورود گرد و غبار و حشرات، به داخل نای وجود دارد. ولی با تی تیوب این نگرانی برای همیشه رفع می شود.

نکته: اگر ذرات غذا، بخصوص حبوباتی مانند عدس و لپه، به داخل تراک افتاد، برای ساکشن، سرم شستشو به داخل لوله نریزید و تا بیمار را به مراکز درمانی می رسانید بگذارید بیمار هوای خشک استنشاق کند؛ زیرا رطوبت باعث تورم حبوبات می شود و مسیر هوا را تنگ تر می کند.

و مزیت دیگر تی تیوب نسبت به تراک… از آنجایی که تراک یک شاخه است و می تواند به راحتی و یا با کوچکترین فشارِ نابجا از نای خارج شود و یا در جایش کمی بچرخد، توسط دو زبانه و بندی که از سوراخ این زبانه ها رد شده و به دور گردن می پیچد، تراک را محکم و تا حد امکان ثابت می کنند. ولی شاخه های بالایی و پایینی تی تیوب، آن را در جایش محکم نگه می دارد و امکان درآمدن یا جابجایی لوله تقریبا صفر است.

نکته ی مهم: اگر مدت ها با تراک و مستقیما از طریق نای تنفس کرده اید، اوایل که با تی تیوب و از طریق بینی نفس می کشید، سینوس هایتان بسیار حساس هستند و به احتمال زیاد با کوچکترین استنشاق هوای نیمه خنک دچار گرفتگی های شدید و طولانی مدت بینی می شوید، بطوریکه از تی تیوب گذاشتنتان پشیمان می شوید! تنها راهکار، استفاده از اسپری بینی فلیکسونیز است… البته اکنون بخاطر تحریم ها دیگر در بازار موجود نیست، ولی مشابه هایش هست. پزشکان قبول ندارند که فلیکسونیز بر روی سینوس ها چندان موثر باشد و آن را بیشتر ضد حساسیت می دانند و به جایش داروهای دیگری تجویز می کنند و در رأس همه ی آن ها کوآموکسی کلاوِ معده خراب کنِ مشکل رفع نکن!… ولی من پس از چند بار تجربه ی چند هفته ای گرفتگی بینی و مصرف انواع داروهای شیمیایی و گیاهی و بخور و … در نهایت توسط این اسپری درمان شدم.

این هم عکسی از خودم و تی تیوب؛ با درج توضیحات:

پی نوشت: کامنت های پست قبل را پاسخ دادم Smile (درست است که در پست قبل گفتم از این پس حضورم کمرنگ می شود و دیر به دیر می آیم، ولی نوشتن این پست ضرورت و فوریت داشت…)

پی نوشت ثابت: دوست بسیار عزیزی کل مطالب این وبلاگ را، از ابتدا تا پایان سال ۹۱، بصورت پی دی اف یا کتاب الکترونیکی درآورده اند. اگر کسی تمایل دارد که این فایل پی دی اف را به صورت پیوست در ایمیلش دریافت کند تا برای دوستانش نیز بفرستد، ایمیلی به ایمیل زیر بفرستد تا آن را برایش ارسال کنم… متشکرم…

این نوشته در به اشتراک گذاشتن تجربیات... ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

211 پاسخ به اندر احوالات تی تیوب (لوله ی تنفسی)

 1. مریم می‌گوید:

  سلام ایداجونم حس میکنم گردنت خیلی اذیت میشه ولی خوب توکل بخدا….

 2. zahra می‌گوید:

  سلام آیدا جان
  شما تنها کسی هستین که من همیشه حال خوندن نوشته های بلندشو دارم…
  منتها چند وقتیه اکسپلورر من نمیتونه بعضی سایتها من جمله سایت شما رو باز کنه.
  البته با گوگل کروم میام و مطلبتونو میخونم ولی چون حالتون خوب نبود سعی میکرد زحمت براتون ایجاد نکنم.
  و در مورد این پست من تی تیوب رو خیلی خوب می شناسم.وقتی پرستاری بودم خیلی زیاد می دیدمش ولی واقعا از اینهمه مزیت و برتریش نسبت به تراک بی خبر بودم.
  واقعا پست مفیدی بود و پر از اطلاعات…ممنونم عزیزم

 3. مهدی می‌گوید:

  سلام منم تجربه این لوازم را بعد از ترخیص از بیمارستان نداشتم…برام جالب بود مرسی که حوصله و پشتکار داری …..سپاس

 4. پارسا (پپر) می‌گوید:

  درود آیدا
  خوبی ؟ خدا را سپاس که خوبی

  جویای احوالاتت بودم و هستم و آرزوی بهترین ها را برای شما دارم

 5. FIROZE می‌گوید:

  ممنون عزیزم ازلطفت امیدوارم همیشه شاد باشی

 6. نور می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز! خسته نباشی ممنون از مطالب مفیدت, امیدوارم مشکلات اقتصادی مردم بهبود پیدا کنه تا همه بیماران نخاعی بتونن از این امکانات جدیدتر استفاده کنن

  • آیدا می‌گوید:

   سلام نور عزیز و مهربانم
   مرسی از محبتت Smile
   ایشالا… البته تی تیوب حدود ۵۰۰ هزار تومن هست و دو سه سال هم کار میکنه و اینکه بیمه هزینش رو کاملا می پردازه.

 7. muguet می‌گوید:

  سلام ، چه بگم چند روزی میشه که میام اینجا و جسته گریخته میخونمت اشکهام نمیذارن بخونمت
  به تو آفرین میگم که چه قدر مقاومی به خونوادت خسته نباشی
  دوست دارم آرزوی بهترین ها رو برات دارم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیزم
   من یک بار جواب کامنتتون رو دادم، ولی الان دیدم که انگار ثبت نشده. ببخشید…
   از آشنایی تون خوشحالم و از لطف و محبتتون ممنونم.
   ممنون که وقت میذارید و مطالبم رو می خونید.
   سلامت باشید…

 8. muguet می‌گوید:

  سلام ، چند وقتی میشه جسته گریخته می خونمت اشکهام نمیذارن خوب بخونمت
  به تو دست مریزاد میگم بخ خاطر اراده ی قوی و روحیه ی بالا به خونوادت خسته نباشی
  دوست دارم بهترین آرزوها رو برات دارم

 9. تکتم ( دکتر آشپز ) می‌گوید:

  سلام عزیزم.
  فقط اومدم بگم برات آرزوی روزهای شاد دارم. به یادتم

 10. نیکتا می‌گوید:

  بهترین آرزوها رو براتون دارم آیدای مهربان و شجاع. شاد باشید.

 11. نسرين می‌گوید:

  سلام ایداى عزیز و مهربان
  از خدای مهربان میخواهم که انچه را در دانشگاه تجربه اموختی در صحت و سلامتی ارائه دهی،
  میبوسمت

 12. New Guy می‌گوید:

  یا الله!!!
  (آره من همون New Guy هستم!)
  دیدم اینجا همه یه خطی کامنت میذارن گفتم بیام یکم سَرِت رو تو خوندن کامنت‌ها گرم کنم!
  یه سوال!احساس می‌کنم برای کار گذاشتن تی‌تیوب، بخاطر وجود شاخه‌ی بالاییش، باید برش بزرگ‌تری رو گردن بدن چون در غیر این صورت شاخه‌ی بالاییش رو نمیشه برد داخل؛ مگه اینکه جنسش خیلی نرم و قابل انعطاف باشه که با این ضخامت جداری که من تو عکس میبینم کاملا بعیده!! احساسم درسته آیا؟!
  بعد می‌دونستی داستانه اختراع تی‌تیوب چی بوده؟! همه دکترها جمع شده بودن و از ساخت تراک به خودشون افتخار می‌کردن بعد یه تکنسین تأسیسات میاد میگه “خوب یه سه راه این وسط بذارین از بالا هم هوا بره بیاد دیگه!!!” بعد همه دکترها سرشون رو خاروندن و اینطور شد که تی‌تیوب شکل‌ گرفت (واسه این دکترها باید چند واحد درس مهندسی بذارن بخدا!!!)

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز و گرامی
   خوش آمدید…
   آفرین… استدلالتون عالی بود… بله، موقع گذاشتن لوله، برش رو موقتا کمی بزرگ میکنن و بعد از جاگذاری لوله دوباره برش اضافی رو بخیه می زنن. البته این برش اضافه در حد یک تا دو بخیه است. البته لوله از اونچه که بنظر میرسه خیلی نرمتره.
   داستانش دقیقا همینه! لابد! Smile
   ممنونم دوست عزیز…

 13. آزاده می‌گوید:

  یه پا دکتر شدی برا خودت , قول بده حالت که خوب شد ایشالا به زودی و به لطف خدای مهربون , بری پزشکی بخونی , من یکی که حاضرم از زنجان بکوبم بیام مشهد مطبت دکتر ناز .

 14. آذرین می‌گوید:

  سلام.تو وبلاگم لینک شدین.خیلیها تو جاهای زیر ده نفر کار میکنن و به احتمال زیاد بیمه ندارن چون قانون کارفرما رو وادار به بیمه کردن و دادن حداقل حقوق تایین شدۀ دولت نمیکنه که اگرم هم میکرد خیلی فرقی نمیکرد اون بیمۀ مسخره ای که آمبولانس هم جزوش نیست و حقوق چهارصد و خورده ای که همان هم ندارند.

 15. مینروا می‌گوید:

  عزیزم خوبی؟ خبری ازت نیستا . . . یه نوشته کوتاه بذار که بدونیم حالت خوبه Star*

 16. رامتین می‌گوید:

  سلام در درجه اول آرزو میکنم همه بیمارها شفا پیدا کنن تا هیچ نیازی به این وسائل نداشته باشند و دوم تشکر راجع به نوشته مفیدتون چون من هیچ اطلاعی در مورد این نوع لوله تنفسی نداشتم و حال یک سوال دارم .
  من مدت هاست پدرم به دلیل سکته مغزی هوشیاریشو از دست داده و تراکستومی شده اوایل تراک سیلیکونی داشت اما به خاطر گرفتگی های مداوم به فلزی تغییر پیدا کرد(قابل تمیز شدن هست) و قدرت بلع اصلا نداره.
  الان میخوام بدونم تی تیوب مناسب برای پدر من هست یا نه ؟
  و اینکه برای تغییر تراک به تی تیوب نیاز به اتاق عمل و باز کردن بیشتر سوراخ گلو هست یا نه ؟چون به خاطر دو لبه بودن تی تیوب احساس میکنم به فضای بیشتری برای وارد شدن به نای احتیاج داره.
  باز هم تشکر از شما دوست عزیز

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   خیلی متشکرم. خوشحالم که مفید بوده.
   بنظرم تی تیوب رو برای بیمارانی که هوشیاری ندارن یا هوشیاریشون کمه نمیذارن؛ چون تی تیوب برخلاف تراک کاف نداره و در این بیماران نگرانی از ورود مایعات و غذا به نای هست، به دلیل عدم قدرت بلع. ولی فکر کنم تراک فلزی هم کاف نداره (من تراک فلزی رو درست نمی شناسم، ولی قابل شستشو بودنش مزیت خیلی بزرگیه). در اینصورت با پزشکشون صحبت کنید شاید براشون تی تیوب مناسب باشه. ولی فکر نمی کنم براشون بذارن.
   گذاشتن تی تیوب کار ساده ای نیست و حتما اتاق عمل می خواد و حضور دو جراح الزامیه. سوراخ روی گردن رو خیلی کم بزرگتر می کنن و بعد از گذاشتن تی تیوب این برش جدید رو بخیه می زنن. این برش در حد یک تا دو بخیه بیشتر نیست.
   ایشالا که پدرتون بهتر بشن.

 17. لیلی می‌گوید:

  عزیزم من خواننده خاموش وبلاگم. چون با موبایل همیشه میام نت و این گوشی عهد پیغمبرم بهم اخازه نمیده کامنت بذارم اما این روزا خیلی نگرانت شدم چرا پست جدید نذاشتی…خوبی؟لطفا هر زمان تونستی یکی دو خط هم شده بنویس از دلواپسی در بیایم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیزم
   ممنون که به یادم بودید.
   ببخشید که نگرانتون کردم.
   متاسفانه این ترم اینقدر کارم زیاده که وقت نوشتن ندارم.
   باز هم ممنونم Smile

 18. فافا می‌گوید:

  *به نام خدایی که اگر حکم کند ما همه محکومیم*
  سلام به آیدای گلم……..دوستی که هنوز نمیدونه عزیز دل من شده و من حدود یک ماهی هست دارم مطالب سایتشو میخونم………ولی الان ۱ ماه روزو شب من تو شدی آیدا……شاید اراده و قوی بودن تو باعث شد من اینقدر حالم خوب بشه اینقدر به زندگی امید داشته باشم و از همه مهتر عشق اصلیم خدا باشه………خیلی حرف دارم باهات خیلـــــــــــــــــــــــی ……..دوست دارم از تک تک پست هات تو این ۵ سالی که داری مینویسی برداشتامو بنویسم ولی میدونم تو هم دانشجویی فرصت جواب دادن نداری باید به درسات برسی و اینکه هنوز هم پی دی اف سایتتو تموم نکردم!! بر حساب تنبلیم نذار!! خیلی مشتاقم بخونم خیلی …….ولی هروز کم کم میخونم که تموم احساساتتو روزهای سختی که داشتی و همه قدرتمندی و اراده و امیدتو با تموم وجودم بخونم و درک کنم…..هر شب یه پستتو میخونم و موقع خواب بهت فکر میکنم…….و هم اینکه منم دانشجوامو این درسای چی بگم بهشون_____(استغفرالله) زندگی رو از ما گرفته بخصوص استرسی که به آدم وارد میکنه دیگه خواب و خوراکو از آدم میگیره واسه همین نمیخوام اذیتت کنم میخوام صبر کنم ترم تموم بشه بعد حسابی میام پیشت :*
  دوستت دارم مواظب خودت باش ………..هنوز هم به امید معدل ۱۹/۲۲ بترکون!! Grin (انصافا با این نمره ی معدلت که گفتی کف کردم!)

  واما یه تقلب خیلی تابلو از آیدا جونم Grin……….پیوست!!!!

  پیوست ۱ : مطالب این سایتتو که خوندم میرم اوون وبلاگتو هم کلا میخونم
  پیوست ۲ : اجازه دارم پی دی اف این سایتتو به چند تا از دوستام بفرستم؟یا وبلاگتو بهشون نشون بدم؟و لینکت کنم؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست مهربانم Smile
   ممنونم از اینـــــــــــهمه لطف و محبت… زبانم قاصره…
   خوشحالم که تونستم قدری تاثیرگذار باشم…
   مرسی از همه ی محبتت.
   Smile
   ۱: لطف می کنی…
   ۲: خواهش میکنم. حتما… باعث افتخاره…
   من هم لینکت می کنم…

   باز هم ممنونم. سلامت و موفق باشی.

 19. فافا می‌گوید:

  قربونت برم آیدای مهربون و خوش قلبم….بازم بعدا مزاحمت میشم:*

 20. ستاره آسمانی می‌گوید:

  سلام
  امشب خیلی خیلی اتفاقی به وبلاگ شما رسیدم… هر چند که معتقدم هیچ چیز در این جهان اتفاقی نیست
  با اینکه خیلی خسته بودم و قرار بود امشب برخلاف سایر شب‌ها زود بخوابم چند ساعتی هست که نتوانستم از خواندن مطالبتون دست بکشم . قلم بسیار شیوایی دارید.
  غرض اینکه در این دنیا آدم‌های زیادی رو می‌شناسم که سالم هستن بسیار موفق هستن هرچه رو بخوان دارن اما … اما همیشه شاکی و نا سپاس …
  به نظرم شما و دوستانی همانند شما ستودنی هستید .. شاید تلنگری به من و افرادی مانند من که همیشه به دنبال بهانه‌ای برای غمگین بودن و ناسپاسی کردن هستیم.
  و امید به اینکه در زندگیتان موفق تر باشید و به هر آنچه آرزو دارید برسید.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیزم
   خیلی از آشنایی تون خوشحالم. ممنون که وقت گذاشتید و مطالبم رو خوندید و ممنونم از اینهمه اظهار لطفتون.
   ممنون از اینکه برام نوشتید Smile
   سلامت باشید…

 21. آزاده می‌گوید:

  ای جاااااااااااااااااااااااااااااانم , آیدا خانوم همشهری هم شدیم پس ! خدمت مامان آیدا ســــــلام مخصوص برسونین , تو حسینیه ی زنجان خیلی دعات کردم البته اگه قابل باشم , این روزا منو دعا کن رفیق …

 22. مهدی می‌گوید:

  کم میام نت به خاطر مشغله و وقتی میام همیشه به وبلاگت سر میزنم… کلا جدا از نثر شیوا و خوندنی یه جوری تو ذهنم موندنی هستی…
  قلبا برات آرامش و موفقیت میخوام… کاش خدا این عظمتی که در روح شماها هست به منم بده ( که اون داده قطعا من باید بیشتر درکش کنم ) تا بتونم به همنوعام بیشتر کمک کنم…
  یا حق…

 23. لیلا می‌گوید:

  سلام ایدا جونم من لیلام، کارشناس ارشد پرستاری مراقبت های ویژه (همون ای سی یو وحشتناک تو) من واقعا متاسفم که اینقدر بهت سخت گذشته و برای تمام عمرم یادم می مونه که بیشتر از قبل به بیمارام اهمیت بدم، عزیزم تو نابغه ای تو نوشتن، و البته زبان، دوست داشتی ازم هر سوالی که داشتی بپرس، انشاالله امتحانات خوب باشه و عالی، راستی من یه نیم چه استادم اتفاقی حین جست وجو برای دانشجوهام با وبلاگت اشنا شدم، خیلی دمت گرم، همه چیز خیلی خوب توصیف شده مخصوصا در مورد تی پیسو تراک، عاشقتم دوست دارم ببینمت و دنبالت می کنم حتما،
  می خوام تو کمکم کنی برای اینکه به پرستاری بیماران ضایعات نخاعی و ای سی یو کمک بشه بنویس و من ازش استفاده می کنم، عاشقتم. بوس

 24. DLYDLY می‌گوید:

  بنام پروردگار هستی بخش
  آیدا جان سلام
  امیدوارم روزگار بر کامت باشه عزیز
  یلدا مبارک و امیدوارم عمرت در صحت و سلامت یلدایی (طولانی ) باشه
  خدانگهدار

 25. هما می‌گوید:

  سلام. ایداجان خیلی اتفاقی باهات اشنا شدم انچنان محو قلم شیوات شده ام که چندبار غذام روی گاز سوخته .به دنیا ی قشنگت غبطه میخورم ارزوی داشتن اعتفادات محکمت رو نه تنها برای خودم بلکه برای همه دارم.از راه دور میبوسمت وبرای تحقق ارزوهایت بیصبرانه انتظار میکشم دخترگلم.

 26. مهران می‌گوید:

  آیدا جان
  همه اینها رو بگذار به حساب یک امتحان سخت ! شاید روزگار میخواد ایستادگی و صبر و تحمل تو رو از این همه سختی که کمر هر انسانی و از سنگینی اش میشکنه و خرد میکنه محک بزنه . کاش معجزه ای میشد .. کاش. نمیخوام شعار بدم یا چیزی بگم که آلامتو تخفیف بده اما یه حیقت و میخوام بهت بگم اشخاص بزرگ توی سختگی های بزرگ خودشون و نشون میدن . استیفن هاوکینگ دانشمند بزرگ فیزیک و اختر شناس بزرگ قرن روی یک ویلچر برقی نشسته و از همه اعضای بدنش تنها و تنها انگشت اشاره دست راستش حرکت می کنه نه راه میره و نه حتی میتونه حرف بزنه حتی قرنیه چشمانش هم بی حرکته اما با این وجود با این همه سختی که بی شک تو بهتر از من (و هر کس دیگری که سلامته جسمی داره )درک میکنی ! او اساتید بسیاری تحویل جامعه اختر فیزیک جهان داده . اون به نظر همه جهانیان فارغ از اندیشه های جهان شناختی و خداناباورانه اش شخصیتی عظیم و قابل تقدیره چون با این همه سختی و محنت ،شده اسیفن هاوکینگ ! هم اکنون من یا هر کس دیگری که قدم به این وبگاه میزاره به همون اندازه اگر در دلش تو رو تقدیر نکنه کمتر تقدیر نمیکنه . آیدا جان این بزرگی و این مقاومت و ایستادگی تو الگوست این صبر و تحمل ….
  در آخر برای خواهر گلم آیدا خانم دوست داشتنی و صبورم از درگاه هستی بخش عالم طلب صبر بیشتر ، شفا و سلامتی میکنم .
  یا علی

 27. سلام آیدا خانم
  ممنون از لطفت
  مطلب خوب و تخصصی و قابل ارجاع بود
  من حس داغ شدن و سوزش داشتم
  البته این و اون که گفتی یکی هیتن
  هردو پیامهای اشتباه و سرگردان هستند
  دکتر به من قرص باکلوفن داد
  کمی مشکل را رفع میکنه
  با آرزوی سلامتی برای شما
  با داشته‌های مثبت و نداشته‌های منفی باید شاد بود

 28. نسرين می‌گوید:

  ایدا جان سلام
  اون حس رو که در مورد اون خانم گفتین من هم زیاد تجربه کردم
  برای من هم همان باکلوفن رو دادند ، منتهی من مصرف نکردم
  من در اون شرایط از یکی خواهش میکردم مقداری پاهام را ماساژ دهند و کمی ورزش و نرمش بدهند که معمولا با روغن زیتون اینکار رو برایم انجام میدادند، حالا هم که میروم تو فکر و خیال زیاد اون حس رو دارم کمی سطح پام رو بالاتر می گیرم و با پتو می پوشانم
  من فکر میکنم تغییر پوزیشن هاى مختلف بیشتر از مسکن کمک میکند.
  براى اون خانم ارزوی سلامتی کامل و صبر زیاد دارم ، و اگر اوایل است حتمن حتمن که فیزیوتراپی شش ماه اول را خیلی جدی بگیرد
  البته این توصیه ها رو همه شما بیشتر و بهتر از من میدانید
  با عذرخواهی از اقا مهرداد بزرگوار بنده چون اون حس رو تجربه کرده بودم و هنوز هم گاهی برام پیش میاد ، جسارت کردم
  ایداى مهربان. روی ماهت رو میبوسم  

  • آیدا می‌گوید:

   سلام نسرین عزیزم
   بی نهایت بی نهایت ممنونم از راهنمایی تون.
   توصیه های خوبتون رو بهشون میگم.
   خیلی متشکرم Smile خیلی لطف داشتید. ممنون که توجه داشتید و بهترین پاسخ رو دادید.
   منم می بوسمتون.

 29. ایدا جان سلام…برات یه ایمیل فرستادم…لطفا ایمیلتو چک کن عزیزم

 30. سارا.ص می‌گوید:

  ایدای نازنین …سلام.. از صمیم قلبم از اشنایی باهات خوشحالم و ممنون خدا …مطالب این وبلاگتو طی دو شب بیداری خوندم (از تجربه ی شاید خیلی مشابه ..شاید خیلی متفاوت خودم برات به زودی می نویسم..حرف هایی هست برای گفتن که اگر گوشی نبود نمی گوییم ..و حرف هایی هست برای نگفتن..) …اما “قطره قطره تا دریا “رو می خوام اروم اروم بخونم و باهات توی اون پس کوچه های اشنا قدم بزنم و جرئه جرئه نوش کنم و مست بشم و مستی کنم….(شایدم بد مستی (چشمکی از سر شیطنت و شرارت با پیام پنهان “خودت که خوب می دونی چی میگم”) )
  نازنین ایدا ..من وبلاگ خوان حرفه ای اما وبلاگ نویس تازه کاریم که توی خونه ی مجازیم در حال حاضر چیزی برای ارائه ندارم ولی با اجازه و افتخار لینک می کنم شما رو …

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیزم
   من هم از آشناییتون خوشحالم. از اظهار لطفتون و اینکه برای خوندن مطالبم وقت گذاشتین خیلی ممنونم.
   بله می دونم Wink
   ممنون که لینکم کردین و من هم لینکتون میکنم و چه بهتر که از همون ابتدا باهاتون همراه باشم Smile

 31. رضا می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز
  دختر ۲/۵ ساله من رو تراک کردن چون از لحاظ مغزی هنوز نمی تونه به ریه دستور کامل بده که نفس های خوبی داشته باشه و با کمترین عفونت دچار تنفس های شدیدی می شد .امیدوارم همه خوبیها و زیباییها قسمت شما و دختر من و تمام مریضا بشه.اگه وقت کردی منو راهنمایی کن.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام پدر عزیز و مهربان
   ببخشید که دیر جواب میدم
   ممنونم از محبتتون… ایشالا دختر نازتون هر چه زودتر بهتر بشه.
   تنها نکته هایی که مهمه این هست که مراقب باشید اگر تراکش کاف داره (یک زائده ی بالن مانند) اون مدام پر نباشه و روزی چند بار به تناوب و هر بار بمدت ده دقیقه خالیش کنید. تا خدایی نکرده دچار آسیب به نای و تنگی تراشه نشه.
   دوم اینکه سعی کنید ساکشن عمقی نکنید. تا به نای آسیب نرسه.
   هر سوالی باشه من در خدمتم…

 32. ناشناس می‌گوید:

  سلام آیدای عزیزم خوبی. اشاالله از این امتحان الهی رو سفید بیرون بیایی.وقتی نوشته هاتو می خونم یه حال خوب به هم دست میده. یه کمک ازت می خوام.من باید جراحی قلب انجام بدم از لوله تراشه و ساکشن کردن و خلاصه تنفس مصنوعی واهمه دارم یه ذره از این شرایط توضیح میدی؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیزم
   از آشنایی تون خوشحالم…
   خوشحالم که همچین حسی دارید Smile
   ایشالا که عمل راحت و موفقی داشته باشید…
   دوست من، احتمالا شما فقط چند روز به دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) وصل میشید. تازه اگر لازم باشه… شاید کمی براتون ناخوشایند باشه، خصوصا اینکه لوله تراشه به عنوان یک جسم خارجی کمی اذیت می کنه. یک حالتی مثل گلودرد سرماخوردگی خواهید داشت. ولی مطمئنا بهتون مسکن میدن و زیاد اذیت نمی شید. ساکشن هم روزی دو یا سه بار، بسته به نیازتون انجام میدن. چند روز با دستگاه بودن خیلی اذیت کننده نیست. نگران نباشید. بخصوص که شما حتما برای عمل، بیهوشی قوی می گیرید و اثر بیهوشی تا مدتی می مونه و باعث میشه کمتر وجود دستگاه رو حس کنید… از دستگاه هم که ایشالا جدا شدید، در اسرع وقت، همین که ببینن تنفستون خوبه لوله تراشه رو در میارن.
   فقط اصلا نگران نباشید. نگرانی روی کیفیت تنفس تاثیر منفی میذاره.
   ایشالا به سلامتی عمل بشید و با خبرای خوب برگردید.
   براتون دعا می کنم Smile
   هر سوال دیگه ای باشه من در خدمتم…

 33. مهرداد می‌گوید:

  با سلام خدمت آیدای عزیز
  امیدوارم که همچنان پر انرژی باشی
  مادربزرگ من بیمار سرطانی هستش و چند ماهی هست که متاسفانه قادر به حرکت و تنفس به شکل معمولی نیست و به وسیله تراک تنفس میکنه.برای اینکه سرفه اذیتش نکنه هوا داخل تراک میدادیم و بهتر میشد ولی امروز هر کاری میکنیم هوا وارد تراک نمیشه. ممنون میشم اگه اطلاعی در این مورد داری بگی.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مهرداد عزیز
   ممنون از لطفتون
   ایشالا مادربزرگ بهتر بشن…
   والا من در این مورد اطلاعی ندارم. با آمبوبگ به داخل تراک هوا میدادین؟
   اگر الان هوا نمیره، شاید تراک مسدود شده. کلوت بسته یعنی ترشح سفت شده جلوی مسیر رو گرفته.
   حتما با دکتر ممشورت کنید. انسداد تراک خطرناکه.

   • مهرداد می‌گوید:

    سلام مجدد
    خوبی؟
    مادرم میگه با سرنگ به داخل کاف هوا میدادیم. آمبوبگ دقیقا چیه؟
    آیا میشه سرم شستشو رو داخل تراک بریزیم برای رفع این مشکل؟

    • آیدا می‌گوید:

     سلام
     خیلی متشکر…
     آمبوبگ یک وسیله ای هست به شکل تلنبه، برای دادن تنفس مصنوعی بصورت مکانیکی (دستی)
     بله، اگر عامل انسداد کلوت (ترشح سفت شده) باشه، با ریختن سرم شستشو نرم میشه و می تونه به تدریج با ساکشن در بیاد. در یک مطلبم در مورد تراک یک راهی هم گفتم که الان براتون اینجا کپی می کنم، ولی شما باید با مراجعه به دکتر ببینید آیا اصلا انسدادی هست؛ و اگر هست عاملش چیه.
     ایشالا مشکل بزودی رفع بشه…
     http://aida.special.ir/1389/07/%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AD%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D9%88%D9%85%DB%8C/

     هر چقدر که ساکشن بیمار خوب انجام بگیرد و هرچه هوای اطراف بیمار مرطوب باشد ولی باز هم لوله های تراکستومی خیلی زود جرم می گیرند و خیلی زیاد در این لوله ها کلوت تشکیل می شود.در نتیجه در هر بار تعویض لوله فقط تا چند روز کیفیت تنفس بیمار خوب است و بعد از ان تنفس انقدر ها هم راحت و خوشایند نیست.
     ولی من راهی پیدا کردم که گاه به گاه لوله ام پاک پاک می شد.به این صورت که هر ماه یک بار ، یک روز از صبح تا شب یک بخور گرم را در یک متری تختم می گذاشتیم و بخور را مستقیما به داخل لوله ام هدایت می کردیم.ان روز حداقل ۳ سرنگ ۱۰ سی سی هم سرم شستشو به تناوب در لوله ام می ریختند.ان روز تعداد دفعات ساکشنم خیلی زیاد می شد ولی بعد از ۱۰ تا ۱۲ ساعت کم کم کلوت ها یکی یکی بیرون می امدند ( با ساکشن ) و لوله کیفیت روز اولش را پیدا می کرد.
     با این روش و با ساکشن عالی مادرم ( پزشک مشهدم تنها ساکشن مادرم را قبول داشتند و اذعان می کردند که از پرستاران آی سی یو هم بهتر ساکشن می کند ) من فقط سالی یک بار نیاز به تعویض لوله داشتم.

 34. مهرداد می‌گوید:

  سلام به آیدای عزیز
  امروز تراک مادربزرگم را توی بیمارستان تعویض کردیم البته به جای تراک پلاستیکی قبلی ، تراک فلزی عادی گذاشتند که قسمتی به عنوان کاف برای هواگیری نداره و تا الان خیلی سرفه داره و مرتب ساکشن میشه. این تراکهای فلزی اصلا قابلیت هواگیری داره یا نه؟
  متاسفانه به تجویز دکتر تی-تیوب رو نمیتونستند بزارن و تراک سیلیکونی شماره ۶ مارک شیلی هم گیر نیومد. تراکهای سیلیکونی چه مزایایی داره ؟
  موفق باشی

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مهرداد عزیز
   به سلامتی تراک رو عوض کردید… انسداد داشت تراکشون؟
   اگر مادربزرگ در بلع غذا مشکلی ندارن، تراک فلزی چون قابل شستشو هست براشون بهتره
   تراک فلزی اصلا کاف و قابلیت هواگیری نداره… ولی … آهاااان! تازه فهمیدم منظورتون از هواگیری چیه… وقتی توی کامنت قبلی گفتین مادرتون با سرنگ به داخل تراک هوا میدادن تا سرفه ی مادربزرگ کم بشه، منظورتون پر کردن کاف بود. پس نتیجه می گیریم که مادربزرگ دستکم تا حدی مشکل بلع دارن و باید تراک کاف دار داشته باشن. حتما به دکتر بگیدد. تراک فلزی براشون مناسب نیست… (احتمالا برای همین هم گفتن تی تیوب براشون مناسب نیست)
   تراک سیلیکونی رو من نمی دونم چیه. میشه بگید چه جوریه؟ همون تراک پلاستیکیه؟

 35. محمدامین می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز بسر من هم تراک داره میخوام چند روزه دیگه تراکشو عوض کنم سیلیکونی . خیلی نگرانم درضمن من اوایل از بخور سرد استفاده میکردم اما کم کم فراموش کردم حتما بسرم خیلی ناراحت بوده نه؟ البته بخاطر تشنجهاش خیلی ترشحاتش زیاد میشه مخصوصا توی غروب در حد یه چشمه جوشان. من چه کارهای دیگه ای باید بکنم؟ درضمن ۸ ماهه با یه تراک بلاستیکی تنفس میکنه خیلی خیلی ممنون میشم جواب بدید. موفق باشید.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام پدر عزیز و مهربان
   ایشاالا که پسر گلتون زودتر خوب بشه.
   بخور سرد خوبه ولی نبودنش برای بیمار اذیتی نداره… خودتون رو ناراحت نکنید.
   کلا سرفه و تشنج و حرکت زیاد ترشح رو زیاد میکنه. برای کم شدن و رقیق شدن ترشحاتش دکتر شربت ” بُرُم هگزین” یا هیچ داروی مشابهی ندادن؟
   اینکه هشت ماه تراک پلاستیکی داشته باید حتما عوض بشه چون مطمئنا خیلی جرم گرفته، ولی تراک سیلیکونی رو نمی دونم چیه.
   ایشالا به سلامتی تراکش رو عوض کنید و شرایطش بهتر بشه.

 36. مهرداد می‌گوید:

  سلام دوباره به آیدا جان
  ممنون که وقت میزاری برای جواب دادن به سوالات ما
  بله تراک رو عوض کردیم ، انسداد نداشت ولی مثل اینکه لوله کاف ترک خورده بود. متاسفانه مادربزرگم کلا توانایی حرکت و بلع نداره. الان براشون تراک فلزی گذاشتند ولی سرفه هاش بیشتر شده . تراک سیلیکونی پیشنهاد دکتر بود و اطلاع زیادی ازش نداریم به خصوص اینکه در اصفهان پیدا نکردیم. پرستارها هم که درست آموزش ندادند هم برای تراک قبلیشون که پلاستیکی بود و هم این تراک فعلی که فلزیه.
  با امید سلامتی و آرامش

  • آیدا می‌گوید:

   خواهش میکنم مهرداد عزیز، وظیفمه…
   ایشالا که مادربزرگ مشکلاتشون کمتر بشه.
   چون بلع ندارن حتی با اینکه احتمالا با سوند معده یا NG تیوب تغذیه میشن، ولی باز هم بهتره تراک کاف دار داشته باشن. لطفا با دکترشون مشورت کنید…
   به امید سلامتی همه ی بیماران…

 37. حامد می‌گوید:

  با احترام لینکتون کردم

 38. محبوبه ملکی می‌گوید:

  سلام آِیدای عزیزم . وبلاگ شما کاملترین وبلاگی است که تابه حال در مورد تراکستومی خوندم.مادرم ۱سال است که خونریزی مغزی کرده و هنوز هوشیاری کامل را به دست نیاورده .مدت ۸ماهه که براش تراکستومی شایلی پلاستیکی شماره ۶گذاشتن والان در خانه است . هوشیاری اش ۱۲ از ۱۵ است . بلعش خوب شده .تنفسش هم خوبه . الان نزدیک ۴۰ روزه که ساکشن نشده ، فقط ما روزی ۶بار اون لوله رویی را که میره داخل اون لوله اصلی تراکستومی ، میشوریم چون کمی توش خلت رقیق میاد بالا .
  به نظرتون میشه الان تراکستومی مامان را برای همیشه برداریم ؟. من خیلی میترسم که تراک را برداریم .از طرفی میفهمم که مامان داره اذیت میشه .
  دکترش میگه میام تو خونه برمیدارم و توبیمارستان این کار را نمیکنه و من هم از اینکه این کار توی خونه انجام بشه واهمه دارم . خواهش میکنم من را راهنمایی کنید .

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیزم
   خیلی ممنون از لطف و محبتتون.
   اینطور که می گید بنظر میاد که برای خروج تراک آمادگی دارن. اگر بیمار مشکل داشته باشه هیچوقت تراک شماره ۶ در منزل براش نمیذارن.
   ولی به هیچ وجه این کار رو در منزل انجام ندید. باید ببریدشون بیمارستان و بعد از خروج تراک هم تا ۲۴ سااعت باید در بیمارستان تحت نظر باشن.
   دکتر خیلی حرف اشتباهی می زنن. اونم برای بیماری که هوشیاریش کامل نیست. حالا مشکلات تنفسی که ممکنه پیش بیاد بماند.
   ولی در کل برداشتن تراک جای نگرانی نداره.
   ایشالا به سلامتی انجام بشه.
   امیدوارم مادر سلامتی کاملشون رو به دست بیارن.
   هر سوالی باشه من همیشهه در خدمتم Smile

 39. بابای زهره می‌گوید:

  سلام ایدا خانم
  متوجه نشدم اهل کجایی تومطالبت ب پزشک مشهد اشاره کردی اگ مشهدی هستی ودرمانت ر و اونجا انجام میدی پیشنهاد میکنم به بیمارستان مسیح دانشوری در تهران بیا تمام فوق تخصصای کشوربرای گذراندن دوره دستیاری جراحی توراکس توی این مرکز درمانی دوره میبینن.من ازخوزستان دختره۶ساله ام رواوردم .گرچه همچنان تی تیوب داره

 40. بابک می‌گوید:

  سلام
  خوشحالم که تنها نیستم
  من ۱۵ ساله تراکستومی هستم
  لحظه لحظه ی این ۱۵ سال رو به امید یه نفس کشیدن بدون دردسر پشت سر گزاشتم
  امیدوارم هرکس این مشکل رو داره درمان بشه

 41. حسن رفیعی می‌گوید:

  باسلام خدمت همه عزیزان در مورد تهیه تراک شایلی وتی تیوب اگر راهنمای خواستید با من تماس بگیرید.۶۶۹۵۹۰۲۵ رفیعی

 42. بازتاب: اندر احوالات تراکستومی… | آیدا …آیدا …

 43. بازتاب: سوند فولی یا نلاتون؛ مسئله این است! | آیدا …آیدا …

 44. بازتاب: یکی به نعل، یکی به میخ! | آیدا …آیدا …

 45. قاسم می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  بنده از سال ۸۸ لوله تراک دارم و به نوعی یه عضو از بدنم شده …. مطلب شما جالب و خوب بود . ولی واقعا سخته چون من تکلم هم ندارم و قادر به صحبت نیستم خیلی برام سخته البته عادت کردم و کمی فشار میارم و صدای کمی از حنجرم بیرون میاد …… امیدوارم هیچکس نیازی به این وسیله پیدا نکنه ….. ولی خدایش توی اینترنت همه چیز پیدا میشه ولی در مورد این نوع لوازم خیلی کم مطلب و اطلاعات و قیمت وجود داره
  بازم از اطلاعاتی و پاسخهایی که میدین ممنون

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   خیلی از آشنایی تون خوشحالم.
   کاملا درک می کنم. منم ۵ سال تراک داشتم.
   چرا براتون تی تیوب نمی ذارن؟ خیلی بهتره.
   ایشالا به زودی شرایطتون بهتر بشه.
   ممنون از لطف و محبتتون.

 46. محمد می‌گوید:

  سلام سال نو مبارک
  افرین بر این همه تحمل و صبوری شما و ممنون از این همه مطالبی که با ظرافت و سلیقه و بسیار علمی و معتبر جمع اوری کردی و بصورت انسان دوستانه در اختیار دیگران قرار دادی
  برادر من حدودا بیست و پنج روز زیر دستگاهه و قرار کم کم از دستگاه جداش کنن گفتن اگه بعد از جدا کردن از دستگاه تحمل نکنه واسش تراک میکنن با توجه به اینکه قبلا هیچ سابقه بیماری ریه نداشته فکر میکنید چند وقت باید تراک داشته باشه ممنون

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   ممنونم از اینهمه محبتتون. لطف دارید.
   امیدوارم برادرتون بزودی سلامتی کاملشون رو به دست بیارن.
   راستش من در این مورد نمی تونم اظهار نظری بکنم. بستگی به مشکل بیمار داره، ولی وقتی قدرت تنفسشون عادی شد، تراک رو بر می دارن.
   ایشالا که اصلا نیازی به تراک نمیشه و زودتر خوب میشن.

 47. zahra می‌گوید:

  Slm ayda jan omidvaram be tamame arezohat beresi va hamishe
  Shad bashi

 48. zahra می‌گوید:

  slm aydajan,yesoale dashtam
  Shoharam sale 90 tasadof karde 3mah mire to koma
  Bad barash terak mizaran 1sal terak dash ye amaliam kard ke ye 2hafte
  Hichi nadasht to galosh am. Goshte ezafe dar avord nafastangiam
  Dasht alan 2sale titiop dare ama sorfash ziade khodesh mige bekhatere adviast
  Ama doctora ke javabe adamo dorost darmon nemidan migan tabiie che
  Chizaie baesh mishe enghad tahrik besh man hamishe dar titiopesho baz
  Mikonam ba gosh pakono serom tamiz mikonam akhe enghad tarasho dare niaz
  Be sakshen nadare avail mikardam baram ,gahi enghadr tahrik mishe az
  Dor titiobesh khon miad kheili negaran ama doctorash migan chon 3 0 saleshe shanse khob shodan dare faght chia nakhore merc az lotfet

  • آیدا می‌گوید:

   سلام زهرای عزیزم
   امیدوارم همسرتون بزودی بهتر بشن.
   نباید اینطوری باشه. یعنی با تی تیوب تحریک نای کمتره. در نتیجه سرفه هم باید کمتر باشه. و خونریزی هم اصلا نباید داشته باشه، خصوصا ایشون که ساکشن هم نمی کنن اصلا دلیلی برای تحریک نای و خونریزی نیست. شاید حساسیت به ادویه باعث سرفه بشه، اما خونریزی نه.
   شاید عفونت ریه دارن. بهرحال اصلا طبیعی نیست و دکتر ها باید بررسی دقیق تری بکنن. شاید لازم باشه برونکوسکوپی بشن تا علت مشخص بشه. نمی دونم کدوم شهر هستین، اما بهتره که به بیمارستان مسیح دانشوری تهران مراجعه کنید و بخواید این مسئله رو بررسی کنن.
   و اینکه… بله، امکان خوب شدنشون زیاده. چند سال که تی تیوب داشته باشن احتمال اینکه تنگی یا اون زائده رفع بشه زیاده. اتفاقا بخاطر همین هم باید مسئله ی سرفه و خونریزی بررسی بشه تا یکموقع آسیب بیشتری به نای نرسه و شانس بهبودی شون رو از دست ندن.

 49. zahra می‌گوید:

  Aydajan hamsaram az hamon aval be hosh omadanesh. To bimarestane 7tir shahre rey ss
  Ke salengkarie parastara baes shod shoharam moshkele tangie nay beshe
  Az hamon tire 9o bordimesh masihe daneshvari. Avalil har 3mah miraft bonko ama alana doctor gofte 1sal dige bia boronko ,in doctora dorost javab nemidan,migan bazi badana
  Khelt saze. ,gahi sorfash zide behesh zadident zede hasasiat midam fekr mikonin zarar dare barashbarash?sharmane mozahemt shodam. Arezoye salamati mikonam ayadajan barat

  • آیدا می‌گوید:

   بله… متاسفانه تنگی نای اغلب از سهل انگاریه پرسنله.
   زادیتن ضرری نداره. فقط خواب آوره. بهشون بدین اگر تاثیر داره.
   دکتر من دکتر عزیزالله عباسی هستن. در زمینه تنگی نای در ایران بهترین هستن. بیمارستان مسیح و کسری هستن. بد نیست با ایشون مشورت کنید.
   ایشالا بهتر بشن.
   خواهش می کنم. هر سوالی باشه من در خدمتم.
   ممنون از محبتتون.

 50. zahra می‌گوید:

  با تشکر ازتون ایدا جان دکتر همسرمم عباسی هستن ،با ارزوی سلامتی کامل برای شما ،مرسی از هم دردی تون.

 51. زهرا می‌گوید:

  سلام آیدا جان من زهرا هستم ببخشید من دوباره مزاحمت شدم میخواستم ببینم ترک شایلی چیه؟از کجا میتونیم تهیه کنیم.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام زهرای عزیزم
   من در مورد تراک شایلی اطلاعاتی ندارم، اما لوله های تنفسیم رو در تهران از آدرس زیر می خرم
   خیابان شریعتی، بالاتر از سید خندان، نبش سیمرغ، جنب بانک ملی، پلاک ۲، واحد ۳، شرکت اوشن طب دانش
   ۲۲۸۷۱۹۶۳
   امیدوارم پدربزرگتون به زودی بهتر بشن.

 52. زهرا می‌گوید:

  سلام آیدا جان من دوباره براتون پیام گزاشتم آخه پدر بزرگم این ترک های معمولی خیلی اذیتشون میکنه به طوری که باعث خونریزی از نایشون میشه مثلا در مواقعی که جابه جا میشن.حالا دکترشون گفتن که ترک شایلی براشون تهیه کنیم میخواستم ببینم از کجا میتونیم براشون تهیه کنیم.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام زهرای عزیزم
   من در مورد تراک شایلی اطلاعاتی ندارم، اما لوله های تنفسیم رو در تهران از آدرس زیر می خرم
   خیابان شریعتی، بالاتر از سید خندان، نبش سیمرغ، جنب بانک ملی، پلاک ۲، واحد ۳، شرکت اوشن طب دانش
   ۲۲۸۷۱۹۶۳
   امیدوارم پدربزرگتون به زودی بهتر بشن.

 53. mahvash می‌گوید:

  سلام آیدا جون
  داشتم دنبال اطلاعاتی درباره تنفس از طریق لوله گذاری میگشتم که ببینم چیه که با وبلاگت آشنا شدم .کسی رو که دوسش دارم گلوش عفونت مزمن کرد و عملش کردن قبل عمل دکترا بهش گفته بودن ۵۰%امکان داره بعد عمل دیگه نتونه حرف بزنه بعد عمل برای تنفسش مشکل پیش اومد و چون براش لوله گذاری نشده بود تو نای رفت تو کما یه ۷-۸ روزی و الانم هنوز تو ccu داره با لوله نفس میکشه .ممنون به خاطر بیان ساده ت.کاش عشقم میدونست خیلی دوسش دارم و این مدت برام مث یه عمر گذشت و منتطر اون روزی ام که سالم ببینمش و دیگه رو تخت بیمارستان نباشه

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   خیلی از آشنایی تون خوشحالم.
   خیلی متاسفم. امیدوارم عشق زندگی تون به زودی بهتر بشن و سالم و سلامت برگردن پیشتون.
   به امید خدا…

 54. مرجان می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز…. یکی از عزیزان من به خاطر سکته مغزی و عفونت ریه از تراکستومی استفاده میکنه… من کلی سوال از شما دارم…. چطوری میتونم باهاتون تماس داشته باشم؟

 55. بهرام می‌گوید:

  ممنون اطلاعات بسیار خوبی بود و مفید

 56. یوسف می‌گوید:

  سلام. میخواستم بدونم چطور محل سوراخ کردن گردن را برای تراک تشخیص بدیم .یعنی دقیقا کجارو باید سوراخ کنیم.

 57. باباعلی می‌گوید:

  سلام آیدای عزیزم برای تو وهمه گرفتارهای جهان از خدای مهربان آرزوی سلامتی وبهبودی کامل دارم…نوه من دختر ۶ساله از مهر ماه ۹۴ بدنبال کمی سرما خوردگی سرفه دل درد استفراغ ومراجعات لازم به پزشک مربوطه و واکس آمفلانزا از ۱۵ آبان به حال اورژانس به بیمارستان تخصصی کودکان برده شد نخاع التهاب گردن درد اشکال در بلع وتنفس وتراک تا در دوهفته گذشته تنفس عادی شده کار درمانی فیزوتراپی انجام میشود در ام آر ای جدید التهاب دیده نشده بلع ندارد با گاواش هست کمی دست راست ضعیف است از ای سی یو به بخش آمده کی فکر میکنید تراک برداشته شود بهتر است تا از بینی ودهان تنفس کند بهتر است خدا نگهدار

  • آیدا می‌گوید:

   سلام پدربزرگ عزیز و مهربان
   ممنون از دعاهای خوبتون.
   انشاالله نوه ی گلتون به زودی سلامتیش رو به دست بیاره.
   خداروشکر که الان خیلی بهتره.
   به امید خدا وضعیت اش ثابت تر بشه و مطمئن بشن که تنفسش عادی شده تراک رو بیرون میارن.
   الان داشتن تراک براش بهتره. چون اگر تنفسش ضعیف باشه از طریق تراک می تونن ترشحات ریه رو تخلیه کنن و احتمال عفونت ریه کم میشه.
   امیدوارم به زودی تراک رو خارج کنن.
   سلامت باشید…

 58. باباعلی می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز ومهربان نوه عزیز من در حال حاضر هنوز در بخش ریه است با شرایط قبلی که عرض کردم روزها خودشراحت تنفس میکند شبها مادرش گفته تنفسش سنگین است دستگاه راشب وقت خواب وصل میکنند خواستند ما دستگاه بای پب تهیه کنیم من با چند شرکت معتبر در تهران شرکت احیا ۲۲۵۰۵۵۵ وشرکت فرارمهر۲۶۷۰۹۴۵۱ صبحت کردم دستگاه را در حد ۶تا ۸ میلون تومان دارند فقط برای کمک به تنفس در شب است آیا تجربه ای در این زمینه دارید ممنون اگر راهنمائی بفرمائید بابا علی

  • آیدا می‌گوید:

   سلام پدر بزرگ عزیز و مهربان
   امیدوارم نوه ی گل تون به زودی سلامتی کاملش رو به دست بیاره.
   من با دستگاه ونتیلاتور تنفس می کردم و برای ترخیص هم یکی خریده بودیم. اما این دستگاهی که شما می گید رو نمی شناسم. ولی می دونم این جور دستگاه ها رو میشه کرایه هم کرد. خصوصا اگر انشاالله کوتاه مدت به این دستگاه نیاز داشته باشه. فروشگاه های کالای طبی می تونن در این زمینه راهنمایی تون کنن.
   انشاالله به زودی با سلامتی به خونه برگرده و از همه ی این چیز ها بی نیاز بشه.
   به امید خدا…

 59. علی می‌گوید:

  با سلام خدمت آیدا خانم عزیز
  بنده دنبال اطلاعات در مورد لوله تنفسی گلو بودم که با وبلاگ شما برخورد کردم؛ پدر بنده خونریزی مغزی داشت و بعد از عمل تا حالا حدود ۲ ماه تو ICU بود که هفته ی پیش به بخش منتقل شد. همون روز های بعد عملش عمل لوله گذاری گلو و معده انجام شد. تا حالا هم میتواند گردن، چشم ها، دست و پای چپ خود را حرکت دهد و هنوز هم جمجمه ی جدا شده ی سمت چپ سرش را قرار نداده اند.
  با توضیحاتی که اینجا خوندم باید لوله ی تنفسی پدرم از نوع تراک باشه چون داشت مستقیما از اون نفس میکشید. تنها نگرانی ما فعلا اینه که پدرم هنوز مارو نمیشناسه و حرف نمیزنه(؟!!!)؛ ولی دو هفته پیش که برای حمام کردنش رفته بودیم ICU یک جمله با صدای خیلی کم گفت ولی متوجه نشدم چی گفت.
  از دیروز هم روی لوله ی تنفسیش چسب زدن تا برای ترخیص آماده بشه.
  سوال بنده این بود که آیا با وجود انسداد لوله ی تنفسی تراک با چسب، بیمار قادر به سخن گفتن نمیباشد؟
  اگر امکانش هست در صورت پاسخ دادن به این نظر بنده را از طریق ایمیلم خبر کنید.
  به آرزوی سلامتی و شفای تمامی بیماران؛ یا علی

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   امیدوارم به زودی پدرتون بهتر بشن.
   مگه میشه روی تراک رو چسب بزنن؟ اون طوری که راه تنفس بسته میشه.
   دقیقا کجا رو چسب زدن؟ شاید کلا تراک رو در آوردن و زخم محل تراک (استومی) رو پانسمان کردن؟
   ولی به هر حال با تراک امکان حرف زدن نیست، چون هوا در اطراف تارهای صوتی جریان نداره. چه بسته باشه، چه نه.
   انشاالله به سلامتی ترخیص بشن و روز به روز بهبودی حاصل کنن.
   به امید خدا…

 60. Mahnaz می‌گوید:

  سلام ایداخانم..

 61. Mahnaz می‌گوید:

  سلام ایدا خانم
  دختر. من دوماهه هستش، وبخاطر عمل هرنی دیافراگم مدتی در دستگاه بود بخاطر مشکلات تنفسیش، بعد از جدا شدن از دستگاه ،ودوباره نفس کشیدن عادی خودشش، دوباره شروع کرد به تنفسهای بد و صدای خرخر زیاد از گلوش میومذ، که بعد از برونوسکوپی گفتن ۸۰درصد تنگی داره، وبعد از برونوسکوپی مجدد برای بالن و رفع تنگی، گفتند که بالن رد نمیشه بدلیل اینکه تنگیش زیاد شده، خلاصه تراکستومی کردنش…
  حالا چندتا سوال داشتم، اول اینکه دستگاه ساکشن رو باید از کجا تهیه کنم؟ و ادرس دکترتون و شمارشو میخواستم؟
  بعد اینکه چه مراقبت هایی باید کنم؟؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مادر عزیز و مهربان
   امیدوارم کوچولوتون به زودی خوب بشه.
   در مورد ساکشن… دستگاه ساکشن رو باید از فروشگاه های کالای طبی تهیه کنید. دو نوع از اون هست: تماما برقی، و یا قابل کاربرد با برق و باطری (قابل شارژ).
   تماما برقی مارک شفا خوبه. اما توصیه ی من این هست که نوع برق و باطری رو تهیه کنید تا دغدغه ی قطعی برق رو نداشته باشید.
   ساکشن برق و باطری ای که من دارم از نوع Suction unit 7 E-D (AC/ DC) Portable absorb phlegm unit هست.
   ……………..
   اگر در تهران هستید (من خودم ساکن مشهد هستم)، دکتر من در تهران آقای دکتر عزیزالله عباسی دزفولی هستن که در بیمارستان کسری و همینطور بیمارستان مسیح دانشوری کار می کنن. آدرس و شماره ی مطبشون هم هست:
   میدان ونک.به سمت ملاصدرا.کوچه ی شاد.پلاک ۵
   تلفن: ۸۸۸۷۴۷۱۴ مطب. فقط روزهای شنبه. ساعت ۳ به بعد. حتما باید قبلش وقت گرفت.
   جدیدا مدتی هست که روزهای یکشنبه و یک روز دیگه که یادم نیست هم در کلینیک بیمارستان کسری مریض ویزیت می کنن.
   بیمارستان کسری میدان آرژانتین هست و خصوصیه.
   بیمارستان مسیح دانشوری در دارآباد هست و دولتیه
   …………………
   مراقبت هم فقط سعی کنید ساکشن رو زیاد عمقی انجام ندید تا به نای آسیب نرسه
   زخم محل تراک رو با گاز استریل آغشته به سرم شستشو تمیز کنید
   و ترجیحا برای ساکشن به جای سوند نلاتون از سوند فولی استفاده کنید. علتش رو در زیر توضیح دادم
   http://aida.special.ir/1393/09/%D8%B3%D9%88%D9%86%D8%AF-%D9%81%D9%88%D9%84%DB%8C-%DB%8C%D8%A7-%D9%86%D9%84%D8%A7%D8%AA%D9%88%D9%86%D8%9B-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/
   انشاالله به زودی بهتر بشه دختر نازتون…
   به امید خدا…

 62. Mahnaz می‌گوید:

  خیلی خیلی ممنونم، چقدر زود جواب دادید… مرسی
  ان شاءالله خدا سلامتی بهتون عطا کنه…
  اجازتون باز اگر مشکلی داشتم ازتون کمک میگیرم

 63. حمید آزاد می‌گوید:

  سلام هموطن گرامی سرکارخانم آیدا. سوال بنده ازشمااینه تا چه زمانی تراک یاتی تیوپ باید همراه مریض باشه من مادرم بیمارستانه وهوشیاریش روی ۵ میخوان تراک واسش بزارن ریهاش آب اورده اگرریهاش خوب شد دیگه به تراک احتیاج نیست ونای بخیه میکنن؟ ممنون میشم جواب بدید .سپاس فراوان

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   انشاالله مادرتون به زودی بهتر بشن.
   احتمالا چون مشکلی در سیستم تنفسی ندارن، بعد از رفع شدن مشکل ریه دیگه نیازی به تراک نباشه. البته شاید تا مدتی برای اطمینان از عدم عود مجدد مشکل، تراک رو نگه دارن.
   بعد از خارج کردن تراک هم معمولا محل رو بخیه نمی زنن و میذارن خود به خود جوش بخوره که این هم کمی زمان می بره.
   برای هر سوالی در خدمتم.
   انشاالله بهتر بشن.

 64. zahra می‌گوید:

  سلام عزیزم خسته نباشی شوهرم ۳ساله تیتیوپ داره امروز دیدم که بالای تیتیوپش ترک برداشته یکم نگرانم ترکش ۳میل میشه خطرناکه؟ اخه ما شمالیم تا تیتیوپ بخریم ی هفته ای طول میکشه البته تو بیمارستان مسیح ۱ماه پیش رفتن عوض کنن اما تیتیوپ نو پاره شد ناچار قدیمی رو گذاشتن.
  لطفا اگه ادرسی دارین برای تهیه تیتیوپ ممنون میشم بهم بدین فکر کنم بوستون جنسش خوبه اما نمیدونم از کجا تهیه کنم.براتون آرزوی سلامتی میکنم ❤❤

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   انشاالله همسرتون به زودی بهتر بشن.
   ترک بالای تی تیوب مهم نیست، مگر این که روی تنفس شون تاثیر بذاره، ولی معلومه که یا جنسش خوب نبوده یا فرسوده شده و بهتره حتما عوض بشه.
   دو آدرس برای تهیه ی تی تیوب میدم خدمتتون. اتفاقا خودم هم کم کم باید تی تیوبم رو عوض کنم برای همین جدیدا پیگیر بودم.
   نووتِک (Nevotech) بوستون از هر جنسی بهتره، اما الان در بازار نیست. باید سفارش بدین بیارن. قیمتش هم خیلیییی زیاد شده. حدود ۲/۵ میلیون. برای سفارش به این آدرس مراجعه کنید:
   خیابان شریعتی، بالاتر از سید خندان، نبش سیمرغ، جنب بانک ملی، پلاک ۲، واحد ۳، شرکت اوشن طب دانش
   ۲۲۸۷۱۹۶۳ یا ۶۴
   اما جنس دیگه ای هم هست ۶۰۰ تومن. اون هم آمریکایی هست. مارک Invotech
   می تونید از آدرس زیر تهیه کنید.
   تهران.خیابان ولیعصر.نرسیده به جمهوری.کوچه فلاح زادگان.همکف.پلاک ۷٫
   تلفن:۶۶۹۵۹۰۲۵٫ اقای رفیعی
   ممنون از محبتتون. انشاالله سلامتی همسر شما و همه ی بیماران.

 65. zahra می‌گوید:

  واقعا ممنونم ازت انشالله که روز ب روز بهتر شی عزیزم،خیلی متشکرم ❤❤❤❤

 66. Mahnaz می‌گوید:

  سلام ایدای عزیز، متاسفانه مشکل دخترم برطرف نشده هنوز تراک داره، هفته ی پیش یعد از برونوسکوپی گفتند که تنگی خیلی شدید ساب گلوت داره که حتی قادر به عبور دادن دستگاه برای انجام بالن و رفع تنگی نبودند، وگفتند که باز ۶ماه بمونه دوباره بیننن وضعیتش چطوره، حالا به نظر شما دکترشو عوض کنم، ممکنه.جای دیگه بتونن براش کاری کنن؟ یا عمل کنن یا حداقل دارویی بدن؟
  بعد اینکه اگه دوست. اشتید علت اینکه شما تراک شدید و برام بگید، میخوام ببینم چقدر امیدوار باشم به بهبودیه دخترم
  بعد اینکه ایا تراک به صداش هم اسیب میزنه در آینده؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مهناز عزیز، مادر خوب و مهربان
   الان دکترش کیه؟ آقای دکتر عباسی هستن؟
   اگر ایشون هستن صاحب نظرن و برای تنگی نای از ایشون بهتر نداریم
   نگفتن چرا عمل نمی کنن؟ تنگی ساب گلوت میگن عملش ساده تره. شاید چون سنش کمه و ضعیفه عملش نمی کنن
   من به دلیل آسیب نخاعی و از دست دادن توانایی تنفس به مدت ۷ ماه با دستگاه تنفس کردم و به دلیل یک سری بی توجهی ها و عدم مراقبت های لازم نایم در چندین نقطه دچار تنگی شده. تنگی های من چون بیش از دو سوم طول نایم رو درگیر کرده قابل جراحی نیست… اما خیلی ها رو دیدم که فقط تنگی ساب گلوت داشتن، عمل کردن و کاملا خوب شدن.
   تراک هیچ آسیبی به صدا نمی زنه، مگر این که موقع لوله گذاری ها به تارهای صوتی آسیب برسه که اون هم احتمالش خیلی کمه.
   به بهبودیش امیدوار باشید.
   من برای هر سوالی در خدمتم
   به امید خدا…

 67. Mahnaz می‌گوید:

  سلام، خیلی ممنونم آیدا جون، دکترشون اآقای مدرسی هستن، فوق تخصص ریه ی کودکان، ولی میخوام ازین ببعد تحت درمان دکتر عباسی ببرم.ببینم نظر ایشون چیه… شما از چه طریقی با ایشون آشنا شدین، ببخشید این سوالو میکنم طبق نظرات و تحربیات شخصی خودتون میفرمایید بهترینن، یا اینکه کلا زبان ز. هستند، چون من اصلا دکترای تو این زمینه رو نمیشناسم، میخوام مطمین باشم دکتری که میخوام ببرم بهترین باشند…
  بهم گفتند تو بیمارستان مسیح دانشوری پیش دکترای جراحی توراکس ببرم، کدوم بهتره؟
  خیلی خیلی ممنونم از جوابهات عزیزم

  • آیدا می‌گوید:

   خواهش میکنم مهناز عزیزم
   هر سوالی خواستید بپرسید من در خدمتم.
   دکتر عباسی پزشک معالج خودم هستن و الان ۱۱ ساله تحت نظرشون هستم. چون وضعیت نای من پیچیده است، به هر دکتری در مشهد یا تهران مراجعه کردم ارجاعم دادن به ایشون. خودم هم پیش هر دکتری رفتم نهایتا برگشتم به ایشون.
   بیمارهای دیگه هم ازشون راضی هستن.
   کلا بیمارستان مسیح از لحاظ نای و ریه حرف اول رو می زنه و کادر درمانی متبحری داره. حتما اون جا ببرینش، حتی اگه پیش دکتر عباسی بردین. چون اون جا تیمی کار می کنن و نظر چندین متخصص باتجربه رو می تونید بگیرید.
   آقای دکتر عباسی بیمارستان مسیح هم هستن.
   اطلاعات تماس با ایشون:
   آقای دکتر عزیزالله عباسی دزفولی
   در بیمارستان کسری و همینطور بیمارستان مسیح دانشوری کار می کنن. آدرس و شماره ی مطبشون هم هست:
   میدان ونک.به سمت ملاصدرا.کوچه ی شاد.پلاک ۵
   تلفن: ۸۸۸۷۴۷۱۴ مطب. فقط روزهای شنبه. ساعت ۳ به بعد. حتما باید قبلش وقت گرفت.
   جدیدا مدتی هست که روزهای یکشنبه و یک روز دیگه که یادم نیست هم در کلینیک بیمارستان کسری مریض ویزیت می کنن.
   بیمارستان کسری میدان آرژانتین هست و خصوصیه.
   بیمارستان مسیح دانشوری در دارآباد هست و دولتیه.
   ……………
   ولی در کل بهتره نظر چندین متخصص رو بگیرید.
   دکتر عباسی، دکتر باسدار، دکتر … الان حضور ذهن برای همه ی اسامی ندارم.
   اما نهایتا اگر عمل خواستید بکنید دکتر عباسی بهترین هستن.
   به امید خدا… انشاالله دختر نازتون بهتر بشه.

 68. Mahnaz می‌گوید:

  خیلی ممنونم آیدا جون، حتما باخبرت میکنم از وضعیت درمان دخترم… ان شاءالله با یکی از معجزه‌های قشنگ خدا، راهی هم برای درمان شما پیداشه…. ندیده، دوستون دارم، خیلی مهربونید و قوی…. از خدا بخواهید من هم قوی بمونم کنار دخترم…

 69. ندا می‌گوید:

  آیدا جون سلام
  من یک بار دیگه برای شما پیام فرستادم گفتم مادرم بعد از انتقال از بیمارستان مسیح به منزل با داشتن تراک و کلی دستگاه همون شب حالشون بد شد که ما ایشونو به یزد انتقال دادیم و تراکشونو بعد از ۲ هفته سایزشو کوچک کردند و به منزل اومدند ولی بعد از اون دیگه از دستگاه ونتیلاتور استفاده نکردند و فقط ساکشن می شدند ولی در یزد پزشک متخصص مادرم دکتر حلوانی که از پزشکان ریه برجسته ایران هستند سرمی رو برای مادرم تجویز کردند که دیگه نیاز به ساکشن نداشت و گفتم اینجا بگم شاید به درد دوستان بخوره چون ما خودمون خیلی سر این داستان اذیت شدیم ایدا جون ایشون محلول کلرور سدیم ۳% رو پیشنهاد دادن که خیلی هم کمیابه ۹% هست ولی ۳% کمیابه ما حتی خودمون ۵%پیدا کردیم ولی این سرم رو با سرنگ به تراکشون تزریق میکردن که باعث میشد اخلاط خودشون راحت و روان بیرون بیان و دیگه مادر من ساکش نشد فقط لوله تراک پر میشد و می شستند و خداروشکر الان دیگه تراک مادرم در اوردند البته دکتر گفت برای اینکه بیمار از وابستگی به تراک خارج بشه دستگاه بای پپ رو تهیه کنید که ما یک هفته قبل برداشتن تراک دستگاه رو تهیه کردیم وبعدش به مرور لوله تراکشونو چسب میزدیم اول نصف لوله کم کم کل لوله البته زمانه های کوتاه تا اینکه مادر من خداروشکر ۲ هفته پیش بعد از ۳ ماه تراکستومی تونستند تراکشونو بردارند و الان البته شب ها از این دستگاه بای پپ استفاده می کنند که چیز خاصی نیست ولی کاملا روال زندگی طبیعی رو دارن
  خواستم این محلولو بگم واسه بیمارانی که مثل مادر من یه دفعه تراکستومی شدند شاید به دردشون بخوره
  چون خود ما دیگه بعد این محلول هیچ مشکلی واسمون پیش نیومد
  ممنون ایدا جون

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   خداروشکر… خیلی خیلی خوشحالم که مادرتون بهتر هستن و در واقع کاملا خوب شدن.
   Smile
   ممنون از راهنمایی بسیار خوبتون.
   محبت کردید.
   سلامت باشید.

 70. علی می‌گوید:

  سلام آیدا خانوم و سلام به همه.پسر من سه سال داره.یک سال پیش بدلیل بلع لوله بازکن دچار سوختگی مری و معده و حنجره شده.عمل گاستریک پولاپ برای معده انجام شده.الان شکر خدا میتونه غذا بخوره ولی حنجره کلا بسته شده و با تراک نفس میکشه.دکتر ایزدی قراره اگه امکانش باشه تی تیوب بزاره و عمل لارنگونیژ هم انجام بشه.دعا کنید….

 71. وحید می‌گوید:

  سلام.احسنت بر شما…نه به خاطر اراده ی آهنینتان(که این از خصوصیات بارز تنسان های موفق است) که به سبب این همه لطافت در نگارشتان… روحی بزرگ دارید

 72. ندا می‌گوید:

  درود بر تو ایدای عزیز.
  امیدوارم که حالتان بهتر بشه روز به روز.
  من مادرم مشکل ریه داره و چندین بار آب اورده.یا همون آدم ریه.
  و نمیتونه به راحتی نفس بکشه.دکترا گفتن باید تراکستومی بشه.اما خود بیمار اصلا راضی نیس.کاملا هوشیاری و فقط مشکل تنفس.الان نزدیک به ۱۴ روزه داخل دهانش لوله تنفسی و ساکشن هست.میخواستم بپرسم مادر ما براش تراک میزارن میزارن یا تی تیوپ؟و آیا مادر با سن ۶۳ سال میتونه بعد از این عمل به زندگی عادی برگرده یا این که کاملا وابسته میشه؟آیا میتونه به تنفس عادی برگرده؟
  و الان ذهنم درگیر شده چطور حمام میرن؟
  من پیش مادرمان نیستم خارج از کشورم.و اون تو ایران هست همش نگرانم .
  ممنون از راهنماییت

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   خیلی ممنونم از محبتتون
   انشاالله مادرتون به زودی بهتر بشن
   بعد از ۷ تا حداکثر ۱۰ روز، لوله ی دهان (اینتوبه) بهتره زودتر با تراک جایگزین بشه. اگر نمی تونن مستقل نفس بکشن ناچار هستن تراک رو بپذیرن چون لوله ی دهان در دراز مدت عوارض ایجاد می کنه.
   الان براشون تراک میزارن. من در بیمارستان خانم هایی با همین سن دیدم که تراک داشتن. زندگی با تراک خیلی سخت نیست. وابستگی خاصی هم نمیاره. وضعیت ریه شون که خوب بشه می تونن خارجش کنن. عمل تراکستومی هم چندان سخت نیست. بعدش هم فقط گاهی به ساکشن نیاز دارن و هر چند وقت هم باید تراک عوض بشه که برای کسی که مشکل نای نداره کار سختی نیست.
   البته با تراک صوت نخواهند داشت، مگر این که نوع خاصی از تراک براشون بذارن که قسمت خم بالاییش سوراخ داره.
   در مورد حمام با تراک باید از بهیارهای بیمارستان سوال بفرمایید. من به خاطر شرایطم همیشه روی تخت حمام میکنم و در این مورد تجربه ای ندارم.
   انشاالله بهتر بشن
   هر سوالی بود در خدمتم

 73. زهره می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز. قبل از هر حرفی باید به خاطر اطلاعات و تجربیاتی که خیلی دقیق که در اختیار همه قرار می دید ازتون تشکر کنم.در این چند ماهی که پدر من تراکستومی شده اند استفاده از این تجربیات برای ما خیلی راه گشا بوده و لازم بود از شما تشکر کنم. امیدوارم شما و همه بیماران عالم سلامتی و صحت خود را باز یابند. یک سوال هم دارم که اگر راهنمایی کنید ممنون می شوم.: آیدای عزیز پدر من بخاطر بیماری نادر مغزی دچار فلج پیشرونده شده اند به گونه ای که در حال حاضر قادر به هیچ حرکتی نیستند وحتی بلع ایشان مختل است و از طریق لوله معده تغذیه می شوند. و تنفس ایشان نیز با ونتیلاتور است و از عمل تراکستومی ایشان ۶ ماه می گذرد. تقریبا همه چیز خوب است جز مواقعی که کاف را خالی می کنیم که این کار پدرم را بسیار اذیت می کند به گونه ای که ایشان که هیچ حرکتی ندارند پاها را جمع می کنند آیا این مسئله طبیعی است یا اشتباهی در کار ما وجود دارد؟ از خدای مهربان شفای شما و همه بیماران را می خوام سلامت پایدار باشید. In Love In Love

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   خیلی ممنونم از اظهار لطف و محبتتون.
   وظیفمه… خوشحالم که مطالبم مفید بوده.
   انشاالله پدرتون بهتر بشن.
   احتمالا وقتی کاف رو خالی می کنید بزاق دهانشون وارد نای میشه و به سرفه شون میندازه،اما چون قادر به سرفه کردن نیستن این عکس العمل رو (جمع کردن پاها) که شاید هم غیرارادی باشه بدنشون انجام میده.
   من خودم این جور مواقع چون توانایی سرفه م ضعیفه عکس العملم مثل کسی هست که داره تهوع می کنه و اسپاسم پاهام هم تحریک میشه.
   فقط یک سوال… دقیقا همون لحظه ای که کاف رو خالی می کنید این حالت پیش میاد یا چند دقیقه بعدش؟
   و این که چقدر این حالت طول میکشه؟
   به امید بهبودی پدر شما و همه ی بیماران.

 74. نسیبه می‌گوید:

  آیدا جون متنم میرسه یا نه

 75. نسیبه می‌گوید:

  سلام آیدا جون.خوبی گلم؟من یه مامان فوق العاده عمگین پا به ماهم.دارم از استرس میمیرم آیدا جون.کمکم کن.ایدا جون مامانم چند وقت پیش بخ خاطر تنگی نفس چندین سالش به دکتری در همدان مراجعه کرد و دکت بعد برونوسکوپی تشخیص تنگی نای واسه مامانم داد.مامانم ده دوازده روز پیش به توصیه دکتر نزد دکتر کیانی در مسیح دانشوری اومد و استنت گذاری کرد.اگه درست بگم سیلیکونی.مامانم بعد چند روز بستری در حالی که گرفتگی شدید صدا داشت و با وجود سرفه شدید دو روز اخر ترخیص شد.و بعد یک روز با حالت اورژانسی در همدان بستری شد.برای تنفس مامانم گلوشو سوراخ کردن و لوله گداشتن.نمیدونم اسم این عمل چیه.فقط میدونم واسه این بود که مامانم فقط بتونه نفس بکشه.متاسفانه استنت مامانم جا به جا شده بود و به سمت پایین حرکت کرده بود.بعد بیهوشیو کلی مکافات استنتو در اوردن.مامانم الان چند روزه بستریه تو بیمارستان.امشب به امید خدا میارنش تهران دوباره مسیح دانشوری.دکترش تو همدان گفته شاید تی تیوپ کار بذارن.آیدا جان چرا مامانمو جراحی نای نمیکنن تنگی نای برطرف شه.تی تیوپ چیه؟دارم سکته میکنم.من به خاطر بارداریم مامانمو نتونستم ببینم.تلفنی هم نتونستم حرف بزنم.به دکتر شما در تهران هم زنگ زدم.آقای عباسی.گفتن وقت نمیدیم.برو کسری.اخه مامانمو چه جوری ببرن کسری.آیدا جون تو مسیح دانشوری کدوم دکتر خوبه.فعلا که باز باید دکتر کیانی ببینه مانمانمو.کمکم کن آیدا جون.روحیم خرابه.ببخشید اینقدر آشفته نوشتم.میترسم.دیگه به دکترا امید ندارم.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم (و انشاالله مامانِ مهربون در چند وقت آینده)
   دوست خوبم تی تیوب هم یکجور استنت هست، اما احتمال جا به جا شدنش خیلی کم هست. با این حال گذاشتنش نیاز به مهارت داره.
   اون لوله ای که با سوراخ کردن گلو براشون گذاشتن اسمش “تراک” هست و اسم عملش هم “تراکستومی”
   این که چرا جراحی نای نمی کنن شاید چون میزان تنگی شون زیاده ولی گمان نمی کنم این طور باشه. در هر صورت اگر زمانی خواستین تمگی رو عمل کنین تا حد امکان سعی کنید آقای دکتر عباسی عمل کنن.
   راستی این رو هم بگم که تی تیوب در دراز مدت احتمال داره تنگی رو خود بخود و بدون نیاز به جراحی رفع کنه.
   تی تیوب که حتی میشه بهش گفت نای مصنوعی هست، یک لوله یا استنت سه شاخه است به شکل T که علاوه بر این که راه هوایی بیمار رو باز نگه می داره بیمار می تونه صحبت هم بکنه. لوله ی خوبیه و اذیت چندانی نداره. میشه باهاش راحت زندگی کرد.
   اگر بتونین ببرین کلینیک بیمارستان کسری تا آقای دکتر عباسی هم معاینه کنن خیلی خوبه. البته چون مادرتون الان بیمار دکتر کیانی محسوب میشن شاید نتونن معالجه شون رو بپذیرن. ولی باز هم مشورت کنید خوبه.
   در مسیح دکتر عباسی که بهترین هستن ولی آقای دکتر باسدار هم شنیدم خوب هستن اما من شخصا شناختی از ایشون ندارم.
   من برای هر راهنمایی و سوالی در خدمتم.
   نگران نباشید، الان که فعلا تراک دارن خیالتون راحت باشه. برای بعدش هم انشاالله یا با تی تیوب یا جراحی شرایط بهتر میشه.
   به امید خدا…
   مراقب خودتون و نی نی نازتون باشید.
   هر وقت هر سوالی بود در خدمتم.
   انشاالله بهتر بشن.

 76. نسیبه می‌گوید:

  مرسی ایدا جونم.ببخشید ایمیل شوهرمو گذاشته بودم.حرفات بهم دلگرمی داد.با مطب دکتر عباسی تماس گرفتم گفتن وقت نداریم.مامانمم با این وضع نمیتونیم از مسیح ببریم کسری تا دکتر ببینتش.بابام میگه بازم مجبوریم به دکتر کیانی اعتماد کنیم.ایدا جونم با دل پاکت واسم دعا کن.خیلی روحیم خرابه.کاش من هم مثل تو محکم بودم ایدا جونی

 77. نسیبه می‌گوید:

  سلام آیدا جان.ببخشید.من همیشه مزاحمم.آیدا جونم امروز بالاخره بعد دو هفته رفتم عیادت مامانم.آوردنس مسیح دانشوری.ایدا جون دیدم تراک مامانم اصلا پانسمانو گاز استریل نداره.تازه مامانم داشت حرف میزد.شک کردم.نگو تراک مامانم خوب سر جاش نیست.الانم زنگ زدم.خالم گفت بخیه مامانم تا حدی باز شده.تو رو خدا آیدا جونم نحوه نگهداری از تراکو بگو.به نظرت پرستار خصوصی بگیریم؟تو مسیح حس کردم اصلا رسیدگی نمیکنن.من هیچوقت دکتر کیانی رو حلال نمیکنم.امروز خون گریه کردددم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   ببخشید دیر جواب میدم. شرمنده…
   اشکالی نداره که تراکشون بدون پانسمان هست. البته بهتره که پانسمان باشه. اما در همون مسیح دیدم که بعضی بیماران زخم محل تراکشون پانسمان نداشت.
   بعضی تراک ها هستن که قسمت خمِ بالاش سوراخی داره برای حرف زدن. احتمالا تراکشون از اون نوع بوده. اگر درست سر جاش نبود تنفس شون دچار اشکال میشد.
   در مورد تراک در لینک زیر مطلبی نوشته ام
   http://aida.special.ir/1389/07/%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AD%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D9%88%D9%85%DB%8C/
   باز هم اگر سوالی بود در خدمتم.
   پرستار خصوصی اگر بیمارستان اجازه میده بگیرید. حداقل یک نصفه روز تا خودتون یا هر کسی همراه مادرتون هستن رو آموزش بدن.
   نگران نباشید. الان دکتر قصد داره چه کار کنه؟ می خوان تی تیوب بذارن؟

 78. نسیبه می‌گوید:

  سلام ایدا جونم.بالاخره امروز یه پرستار پیدا کردیم.کمی خیالم راحت شده.راستش دکتر هنوز تصمیم نگرفته.ولی در مورد استنت به بابام گفته.ما هم فعلا سفارش دادیم به یه شرکتی و علی الحساب دو میلیون واریز کردیم.ولی آیدا جون خیلی نگرانیم که این استنت گداری باز قراره چه بازی ای دربیاره.اصلا خوبه؟ایا همش مراقبت میخواد؟واقعا اومدن به تهرانو اینهمه علافی برای خانوادم سخته.با خودمون میگیم کاش یه دفعه مامانم جراحی نای میشدو برای همیشه از شر تنگی نای خلاص میشد.فعلا دکتر مامانم شنبه میاد.در ضمن ایدا جون من شرمندم که مدام ناراحتیهامو اینجا انتقال میدم.ببخشید.دست خودم نبست.خدا پدر مادر همه رو انشاله وایشون حفظ کنه.خدا سایه پدر مادر بزرکوار تو رو هم سالیان سال رو سرت حفظ کنه آیدا جون.راستی قسمت تراک رو هم خوندم خانم دکتر ایدا جون.از هزار تا دکتر قشنگتر شرح میدی.الهی خدا دلتو شاد کنه.به حق جد مامانم انشاله خودتو خانوادت همیشه خیرو خوشی ببینینو برکت تو زندگیتون سرشار باشه.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم… من شرمنده م که دیر جواب میدم.
   دشمنتون شرمنده. هر سوالی داشتین بپرسین.
   استنت… والا آقای دکتر عباسی و دکتر مشهدم هیچکدوم موافق استنت نبودن. حداقل در مورد من.
   طول و محل تنگی نایشون چقدره؟ اصلا علت ایجاد تنگی نایشون چی بوده؟
   علت این که عمل نمی کنن رو نگفتن؟
   به نظرم حداقل پدرتون با مدارک مادر برن کلینیک کسری با آقای دکتر عباسی مشورت کنن. یا حداقل با چند پزشک دیگه مشورت کنید.
   انشاالله هرچی خیره.
   به امید خدا…
   برای سوال پرسیدن رودرواسی نکنید. همیشه در خدمتم.
   ممنونم از محبتتون.

 79. زهره می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز و مهربون. ان شاءالله از ناحیه لطف خدا شفای کامل نصیب شما و همه بیماران عالم شود و دلتان شاد. از لطف و محبت شما بسیار متشکرم عزیزم. در پاسخی که داده بودید پرسیده بودید که آیا فقط موقع خالی کردن کاف آدیت میشوند؟بله عزیزم. این حالت ناراحتی سختی در موقع تخلیه کاف است و ادامه ندارد. توصیه من به کسانی که کاف را خالی می کنند این است که این کار را خیلی آرام انجام دهند ولی آیا کار دیگری هم وجود دارد که باعث شود سختی آن کمتر شود؟ متاسفانه پدر من تقریبا از همه لذات زندگی محروم هستند نه حرکت نه حرف زدن ن خوردن و..,.ولی از نظر ادراک وسلامت ذهن کاملا خوب هستند. اخیرا طی مشورتی که با یک پزشک جراح داشتیم و البته خواست خود پدرم تصمیم گرفتیم با یک عمل جراحی در ناحیه گردن امکان تغذیه مختصری را از دهان برایشان فراهم کنیم به این ترتیب که با بالا آوردن غده تیروئید بالطبع اپیگلوت روی نای قرار می گیرد و در نتیجه امکان ورود غذا به نای منتفی می گردد.حالا بعد از دو هفته انتظار سخت که دکتر اجازه تغدیه از دهان را دادند متاسفانه همه امید ما نا امید شد و متوجه شدیم شرایط از قبل هم بدتر شده و تقریبا همه آن چیزی که می دهیم از نای وپشت کاف خارج می‌شود البته فعلا فقط مایعاتی مثل آب برای امتحان دادیم.فعلا دکتر گفته چند روز دیگر صبر کنیم به هر حال نتیجه هر چه باشد از همین طریق برای اطلاع دوستان منعکس می.کنم. شما هم دعا کنید به خیر بگذرد و نتیجه بگیریم. باز هم از لطف و محبتت متشکرم In Love In Love

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   ممنونم از محبتتون
   این سوال رو پرسیدم چون من خودم برعکس پدر شما وقتی کاف رو پر می کردن چنین حالتی داشتم. انگار پیچ گوشتی توی نایم فرو می کردن!
   به نظرم راه دیگه ای نداره بجز آروم خالی یا پر کردن کاف.
   انشاالله به مرور زمان پدرتون بتونن با این عمل غذا بخورن.
   به امید خدا…
   ممنون از لطفتون…

 80. نسیبه می‌گوید:

  سلام ایدا جون.والا نمیدونم طول و محل تنگی نای مامانم چقدره.فقط میدونم سایز استنتی که واسه مامانم کار گداشته شده بوده مناسب نای مامانم نبوده.دکتر همدان مامانم گفته بوده چون سالبان سال مامانم به اشتباه فکر میکرده تنگی نفسش به خاطر الرزی و اسمو این داستانهاست و مدام اسپری و قرصو این جور چیزا مصرف کرده یه جورایی نایش دچار جرم گرفتگی و تنگی شده!!!امروز مامانمو معاینه کرده و گفته مثل اینکه باید مامانم جراحی بشه.ولی چون نای مامانم فعلا زخمه این کار مقدور نیست و فعلا باید بستری باشه تا زخم خوب بشه.راستی آیدا جون مگه دکتر عباسی میتونه بدون معاینه حصوری مامانم تشخبص درست بده؟اگه اینجوریه بگم بابام بره کلینیک کسری.کاش اگه کار مامانم به جراحی کشید دکتر عباسی میومد.راستی دارآباد چقدر دلگیره.منظورم محوطه اطراف بیمارستانه.نه معازه درستو حیابی نه حمانی نه استخری.این وسط دلم واسه بابامم کبابه.از خدا میخوام اگه این یه ازمایشه ما بتونیم سربلند ازش بیرون بیایم.خدا رو به جد مادرم و دخترم قسم دادم هیچ مریضی رو تخت بیمارستان نباشه.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   تشخیص قطعی که نه. کلا هر دکتری تا خودش شخصا برونکوسکوپی نکنه تشخیص قطعی نمیده، اما مشورت کردن باهاشون بد نیست.
   تازه اون سال که من داراباد بودم زمستون بود و یکسره برف میومد. یکجورایی محیطش بکره. البته من در طی مسیر توی آمبولانس بودم و درست نمی دیدم. خدا به پدرتون قدرت و صبر بده و به مادرتون سلامتی.
   انشاالله بعد از دارآباد با سلامتی کامل به یک سفر در یک منطقه ی خوش آب و هوا و زیبا برن Smile

 81. نسیبه می‌گوید:

  مرسی آیدا جونم واسه همه ی دلگرمیهات

 82. زهره می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز
  از راهنمایی ها و این همه خیر خواهیت متشکرم. از خدای متعال سلامتی ونشاط روز افزون برایت خواهانم. هیچ نعمتی در دنیا مثل سلامتی و نشاط نیست چند روز قبل وقتی کنار پدرم عطسه کردم از پدرم خجالت کشیدم چون او هرگز توان این کار رو نداره و چقدر نعمت های بزرگ که خداوند در هر لحظه به ما داده که شاید هرگز متوجه شان نشویم.
  به قول بزرگی که من زمانی شاگرد ایشان بودم می فرمودند انسان باید نعمت شناس باشد .
  بله کمترین ثمره نعمت شناسی شکر و نشاط است.
  به امید شفای همه بیماران

 83. نسیبه می‌گوید:

  سلام آیدا جون.امروز با پرونده مامانم پیش دکتر عباسی رفتیم.با دیدن شرح حال مادرم گفت اگه این اتفاقات نیفتاده بود شاید میشد کاری کرد.ولی به احتنال قوی مادرم باید از لوله تا اخر استفاده کنه و امکان جراحی نای نداره.میخوام بدونم انکان جراحی نای برای چه کسانی وجود نداره؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   پس با این حساب بهتره در صورت امکان براشون تی تیوب بذارن. به دو دلیل:
   اول این که شرایط بیمار با تی تیوب راحت تره
   و دوم این که تی تیوب ممکنه به مرور زمان وضعیت نای رو بهتر و حتی قابل جراحی کنه
   ……
   امکان جراحی نای برای کسانی که بیش از نصف طول نایشون دچار تنگی شده و یا تنگی هاشون در طول نای پراکنده است ممکن نیست.
   من خودم همین مشکل رو دارم، اما امیدی هست به پروژه ی نای مصنوعی که در حال تحقیقه و حتی بیمارستان مسیح داره روی این پروژه کار می کنه.
   اما بنظرم مادرتون اگر حدود یکسال تی تیوب داشته باشن و بعد برای برونکوسکوپی برن خدمت آقای دکتر عباسی، شاید اوضاع نایشون بهتر شده باشه.
   به امید خدا…

 84. نسیبه می‌گوید:

  سلام ایدا جونم.خوبی؟ایدا جون به نظرت تغدیه مامانم چطوری باشه تا زخم گلوش زودتر خوب شه؟اخه همش منتظرن زخم مامانم خوب شه تا تصمیم بگیرن.باور کن اینقدری که من به حرفای شما اعتماد دارم به حرفای دکترا اعتماد ندارم!!!!

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   ممنونم از محبتتون
   برای ترمیم زخم بهترین چیز ویتامین ث طبیعی هست. یعنی آناناس، پرتقال و کیوی.
   خصوصا آناناس عالیه. روزی دو سه مرتبه میل کنن. البته فقط طبیعی، نه کمپوت.
   آب پرتقال هم میل کنن. طبیعی، نه کارخونه ای.
   انشاالله به زودی زخم هاشون ترمیم بشه.

 85. نسیبه می‌گوید:

  سلام ایدا جونم.مزاحم همیشگیم.خوبی؟الهی همیشه تنت سالم و لبت خندون باشه.امروز بالاخره طلسم شکستو دکتر کیانی رو دیدم.گفت شنبه دکتر دانشور میاد تا در مورد جراحی مادرم تصمیم بگیرن.فکر کنم دکتر ابوالقاسم دانشور باشه اسمش.ایدا جون شناختی رو این دکتر داری؟و اینکه برای حراحی گفتن مامانم بره بیمارستان عرفان.اخه خود کیانی اونجا هستش؟ایدا جون جراحیهای مسیح با بیمارستان خصوصیهایی مثل عرفان مگه فرق داره؟یعنی واسه جراحی بریم عرفان بهتره؟دکتر گفت از قسمت بالا و پایین نای رو میبریم!!!!!اونوقت این یعنی چی؟خیلی استرس دارم.خیلی دوست داشتم دکتر عباسی مامانمو عمل کنه.ولی انگار فعلا کیانی تصمیم گیرندست!!!!

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   آقای دکتر دانشور خیلی انسان خوبی هستن. چندین سال دستیار آقای دکتر عباسی بودن. من می شناسمشون. سر عمل های من همراه با دکتر عباسی حضور داشتن.
   عمل های بیمارستان خصوصی گاهی با دقت بیشتری انجام میشه. اما واقعا هزینه ها بالاست. بیمه دارن؟
   ولی من شخصا ترجیح میدم چنین عملی رو آقای دکتر عباسی انجام بدن. با این حال حضور آقای دکتر دانشور هم امید بخشه و این که من از دکتر کیانی شناختی ندارم شاید واقعا خیلی خوب باشن. از بیمارهاشون پرس و جو کنید و ببینید راضی هستن؟
   بریدن نای یعنی قسمت های تخریب شده ی نای رو جدا می کنن. اگر طول تنگی ها زیاد نباشه موردی پیش نمیاد چون نای حالت ارتجاعی داره.
   اگر قرار به عمل در بیمارستان خصوصی باشه ببینید دکتر عباسی در بیمارستان کسری قبول می کنن عمل مادر رو؟
   هر چی خدا بخواد.
   انشاالله عمل خوبی داشته باشن.
   برای هر سوالی در خدمتم.

 86. نسیبه می‌گوید:

  آیدای مهربون سلام.خوبی دوست جونم؟چهل و خورده ای روز گذشته و مامان من هنوز تو مسیح دانشوری بستریه.چقدر از جامعه پزشکی دلگیرم.تا قبل از این اتفاق نمیدونستم اینقدر دکترها بی وجدانن.پولکی.نامرد.تا لون روز میگفتن مامانم باید صبر کنه تا زخم تراکش خوب شه بعد عمل کنه.حالام که منتظریم عالیجناب دکتر دانشور تشریف بیارنو ماماتمو جراحی کنن.مامانم تبدیل شده به یه موجود آزمایشگاهی که هر روز یه عده انترن میرن سراغشو سوال میپرسن فقط.کاش هزینه جراحی تو بیمارستان خصوصی اینقدر بالا نبود تا از همون اول تو خصوصی بستری میکردیم.مسیح دانشوری بیمارستان فوق العاده افتضاحیه.پرستار با اکراه و بعد از چند بار گفتن میاد مامانمو ساکشن میکنه.دکترها مثل مقامات بالا دست میموننو دیدنشون واقعا سخته.با خودم میگم شاید اگه میرفتیم خصوصی دکتر دانشور مثل قرقی خودشو خودشو میرسدندو مامانمو عمل میکرد.از همینجا به هر کی این متنو میخونه میگم.دکتر اردا کیانی و دستیارش عاطفه عابدینی پزشکهای بی وجدانی هستن.اونا با اشتباه پزشکیشون زندگی ما رو داغون کردن.ایدا جون ببخشید اینقدر غر زدم.دلم خیلی پره.به خاطر وضعیتم نمیتونم برم بیمارستان.شنیدن این خبرها هم داغونم کرده.به نظرت مامانمو با تراکش ترخیص کنیم ببربم خونه خطرناکه؟پدر و براردم هم ساکشنو اینا بلد نیستن.اصبا پذیرش تو بیمارستان خصوصی مثل کسری چقدر طول میکشه.بابام میترسه مامانمو ترخیص کنه اتفاقی بیفته.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   درک می کنم، شرایط خیلی سختیه
   انشاالله این روزها به زودی سپری بشه و با یک عمل موفق و عالی مادرتون بهبودی کاملشون رو به دست بیارن.
   انشاالله شما هم به سلامتی و خوشی فارغ بشید.
   آقای دکتر دانشور پزشک انسان و بامحبتی هستن. بیمارستان های دولتی متاسفانه ترافیک کاری هست. مهم نتیجه است. انشاالله عملشون خوب باشه.
   با تراک خطری نیست اگر ساکشن و مراقبت هاش رو بلد باشین ولی بهتره بمونین بیمارستان و به همدان برنگردید. تازه ممکنه بعد از این همه صبر کردن نوبت عمل رو هم از دست بدید.
   می دونم خیلی خیلی سخته ولی بمونن بهتره.
   پذیرش کسری فکر نکنم زیاد طول بکشه.
   به امید خدا…
   همیشه در خدمتتون هستم.

 87. بهار می‌گوید:

  سلام آیدا جان
  لمروز با کلی ناامیدی اومدم و وبلاگ شما رو دیدم
  خواهرم ۱هفته اس تو آی سیوه دکترش هر روز میاد ی چیزی میگه میگه تراک میذاریم به مامانم واسه طول عمرش گفته ۲هفته ی روز دیگش اومده میگه ۲ماه.اخه لامصب مگه تو خدایی که به ۱مادر اینجوری میگی….هوشیاره کامله.۱۶سالشه.فقط انگار یادش رفته نفس کشیدنو یا میترسه دستگاها نبتشن و نفس نکشه.بعد از تراک زندگیش سخت میشه؟میتونه غذا بخوره؟الان تو بیمارستان با لوله از راه بینی بهش غذا میدن.میتونه حاهایی که دوس داره بره؟میتونه مث قبل باشه؟یا همش رو تخت؟دلم خیلی گرفته خیلی.من همین ۱خواهرو دارم.امید زندگیمونه.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   انشاالله خواهرتون به زودی سلامتی کاملشون رو به دست بیارن.
   اصلا به زمان گذاری دکترها توجهی نکنید. موندن و رفتن دست خداست و قابل حدس زدن هم نیست. من خودم به تشخیص پزشک فقط باید چند ساعت زنده می موندم…
   بسپرین به خدا. هر چی خیره…
   بیماری خواهرتون چی هست؟
   نه، با تراک زندگی خیلی سخت نیست. کسانی هستن که با تراک سال ها زندگی می کنن. درس می خونن و سر کار میرن. البته تراک مشکلاتی هم داره. صوت ندارن. نیاز به ساکشن دارن. ولی می تونه با تراک غذا بخوره. می تونه بره بیرون.
   اگر مشکل حرکتی نداره با تراک دلیلی نداره روی تخت باشه. تازه الان شرایطش این طوریه، انشاالله بهتر میشه و تراک رو برمی دارن. جوان هست و قدرت ترمیمش بالاست. نگران نباشید. بیماری سخته ولی همیشه روزهای بهتر میاد.
   فقط بسپرین به خدا و امیدتون رو به حرف پزشک ها از دست ندید.
   من همیشه در خدمتم دوست خوبم.

 88. بهار می‌گوید:

  آیدا جان تراک یا اون یکی که گفتین بهتر از تراکه رو میشه ی زمانی برداشت که خودش بتونه نفس بکشه؟حالم خیلی بده خیلی

  • آیدا می‌گوید:

   بله میشه اما بستگی به بیماریشون داره. اگر نای و حنجره سالم باشه و اگر بیماریشون ریوی هست و رفع بشه انشاالله تراک رو برمی دارن.
   انشاالله با بهبودی خواهرتون حالتون خوب خوب بشه.
   به امید خدا…

 89. نسیبه می‌گوید:

  سلام ایدا جونم.دکتر عباسی مامانمو دیده گفته جراحی فایده ای نداره و مامانم تا چند ماه باید با تراک زندگی کنه.میگم ایدا جون چرا واسه مامانم تی تیوپ نمیذارن؟یعنی روندش اینه که اولش باید با تراک بمونه بعدش تی تیوپ؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام عزیزم
   نه الان نمیشه تی تیوب بذارن. تی تیوب معمولا زمانی میذارن که وضع بیمار ثابته. ولی باز هم از دکتر عباسی سوال کنید. ببینید نظرشون در مورد تی تیوب چیه.
   انشاالله به زودی بهتر بشن.

 90. نسیبه می‌گوید:

  مرسی آیدا جونم که همیشه جوابگو هستی.انشاله خدا دلتو شاد کنه.موقع به دنیا اومدن نینیم حتنا دعات میکنم اگه لیقت داشته باشم.راستی ایدا جون یعنی چی وضعیت مامانم ثابت باشه؟آخه اگه مامانم با تراک بره همدان کی ساکشنش کنه.دستگاه ساکشن هست؟اون باشه خوبه؟بعدشم من بیچاره راه دورم.دلخوشیم به اون چند دقیقه مکالمه تلفنی بود.اخه چرا اینجوریه.وای خدا.باز من غر عر کردم.ببخسید آیدا جونی.خواهر ندارم باهاش دردو دل کنم.شما عین خواهر نداشتمی ایدا جونم.تو رو خدا به امام رضا بگو یه نظری بندازه.ای بهترین دکتر دنیا یا امام رضا خودت همه بیمارها رو شفاعت کن

  • آیدا می‌گوید:

   خواهش می کنم دوست و خواهر خوبم. ممنونم از محبتتون. خیلی لطف می کنید Heart هر وقت نی نی اومد از طرف من ببوسیدش Kiss
   وضع ثابت یعنی این که مطمئن باشن مثل اون دفعه در همدان شرایطشون بحرانی نمیشه (همون موقع که استنت جا به جا شده بود). چون در شرایط بحرانی خارج کردن تی تیوب مشکل تره.
   ساکشن کردن سخت نیست. می تونید دستگاهش رو بخرید و یاد بگیرید. به هر حال چه با تراک و چه با تی تیوب به ساکشن نیاز هست.
   با تراک هم شاید بتونن صحبت کنن. بعضی بیماران وقتی کاف تراک رو خالی می کنن می تونن حرف بزنن.
   یک نوع تراک هم هست به اسم shiley که با اون راه هوا به سمت حنجره باز هست و میشه باهاش حرف زد. به دکتر بگید اگر صلاح بدونن از این نوع تراک براشون بذارن.
   ولی به نظرم با مشورت آقای دکتر عباسی (که اگر گذاشتنِ تی تیوب رو صلاح دونستن) به دکتر معالجشون بگید که در صورت امکان براشون تی تیوب بذارن چون تی تیوب ممکنه به ترمیم نای کمک کنه.
   انشاالله بهتر بشن.
   به امید خدا…
   همیشه در خدمتم دوست خوبم.

 91. نسیبه می‌گوید:

  سلام آیدا جون.دکتر عباسی جراحی رو صلاح ندونستن.و چون ایشون رئیس جراحان مسیح دانشوری هستن خوب بالطبع دکتر دانشور هم جراحی نکردن.در صورتی که نظرشون مخالف با نظر دکتر عباسی بود.امروز بالاخره از نوع دیگه ای استنت که ساعت شنی هستش دکتر استفاده کرد .تو رو خدا دعا کنید این جواب بده.ایدا جونم دلت پاکه برای هممون دعا کن.

 92. نسیبه می‌گوید:

  سلام آیدا جون.دکتر عباسی گفته بودن نه استنت گذاری فایده ای داره نه جراحی.از نظر ایشون مقدار تنگی بیش از حده.تنگی نزدیک تارهای صوتیه…..دکتر عباسی گفتن مامانم باید چند ماه بلید با تراک زندگی کنه.بعد چند ماه ببریم مطبشون.ولی راستش دکتر دانشور نظرشون مخالف بود و میخواستن عمل کنن که چون دکتر عباسی مخالف بود عمل انجام نشد.اخرشم که دکتر کیانی استنت ساعت شنی واسه مامانم گذاشت.من اصلا در مورد استنت اطلاعاتی ندارم.هر چی هم سرچ میکنم اطلاعات خوبی به دست نمیارم.اصلا نمیدونم آیدا جون کدوم دکتر راست میگه.بعضیها میگن دکتر عباسی واسه اینکه مامانم الان مربض دکتر دیگه ای هستش دست به عمل نزد .تا دوباره پول جراحی هم نصیب خودش بشه.نمیدونم والا کی درست میگه.الانم امیدمون به خداست که استنت دوباره جا به جا نشه.میدونم استنت موقتیه ولی راستش برای مادر من بهتر از تراکه.خودش به شرت وحشت داره با تراک برگرده شهرستان.الانم که تو آی سی یو بیمارستانه.راستی اگه تو خبرها شنیدین یه خانم تو اتوبان تهران کرج زایمان کرده بدونینن منم دیگه!!!خونمون کرجه آخه.الانم با این وضعم میرم بیمارستان.دعا کن آیدا جونم.

 93. آیدا می‌گوید:

  سلام دوست خوبم
  انشاالله هر چی خیره.
  آقای دکتر عباسی اونطور آدمی نیستن. تجربه شون هم از بقیه زیادتره. حتما صلاح به عمل نبوده.
  صبر کردن بهتر از عمل با شک و تردیده. انشاالله ببینیم چند ماه دیگه شرایط چطور میشه.
  استنت از تراک خیلی بهتره. الان مادر با استنت جدید راحت هستن؟ از آی سی یو اومدن بخش؟
  خب نی نی دلش مادربزرگش رو می خواسته… نگران نباشید. می دونم شرایط سختیه ولی مراقب نی نی و خودتون باشین. بسپرین به خدا و استرس نداشته باشین…

 94. نسیبه می‌گوید:

  سلام آیدا جون.خوبی عزیزم؟ مامانم هنوز تو آی سیو هستش.دوباره امروز دکتر کیانی استنت مامانمو کمی جا به جا کرده تا به گفته خودش مامانم کمی بهتر صحبت کنه.تا حالاشم مامانم با صدای فوق العاده ضعیف صحبت کرده.همش امیدمون به اینه که استنت جواب بده و مامانم ترخیص شه.و بعد به گفته پزشکان بعد چند ماه دوباره برگرده تا تصمیم دیگه ای گرفته شه.انشاله اون موقع میبریمش پیش دکتر عباسب.بابام میگه خدا رو چه دیدی.شاید مامانم شفا گرفت.یعنی میشه آیدا جون؟امشب شب عید غدیره.مامانم سیده.دخمل های من هم سید هستن.خدا رو قسم دادم به جد این عزیزان که همه مریضها شفا بگیرن.من جمله آیدا جونی مهربون.گرچه خدا جونم به آیدا چیزهایی بخشیده که ماها تو حسرتشیم.اینهمه مهربونی.اینهمه فهم و کمالات.این قلم گیرا…..آیدا جون اومدی کرج قدمت رو تخم چشمام.مهمون خونم باش…..

 95. آیدا می‌گوید:

  سلام عزیزم
  انشاالله زودتر مادر مرخص بشن.
  امیدوارم با گذشت چند ماه همه چیز بهتر بشه. مطمئنا میشه. الان نایشون آزرده و ملتهبه. تا چند ماه دیگه خیلی بهتر میشه.
  منم سید هستم. ممنونم از دعاهای خوبتون.
  انشاالله بهبودی همه ی بیمارها و اول از همه اون هایی که الان توی بیمارستان ها بستری هستن
  خیلی ممنونم از محبتتون. لطف دارید Heart
  سلامت باشید

 96. نسیبه می‌گوید:

  سلام آیدا جونم.مامانم امروز بعد چند روز بستری تو آی سیو اومد تو بخش.ولی ظهر دوباره سرفه های شدید و تنگی نفس کشوندش اتاق عمل.مامانمو برونکو کردن و گفتن استنت فعلا سر جاشه.ولی باز یه جراحی کردن.نای مامانم بافت اضافه آورده بوده و نای رو تنگ تر کرده.خدا میدونه چه حالی دارم.خون گریه کردم.چرا خدا منو دوست نداره.چرا صدامو نمیشنوه آیدا.میگم چرا نای مامانم بافت اضافه میاره؟یعنی به خاطر تراک گذاری و ساکشن کردن های مداومه؟دکتر به بابام گفته چند روز صبر کنید اگه نشد لوله میذاریم؟بابام گفته منظورتون تراکه.گفته نه.پس یعنی چی؟لوله داخل نای میذارن؟آیدا خستم.من خیلی غریبو تنهام.چه آزمایش سختیه.آیدا جون به نظرت کار مامانم به کجا بکشه.پس اونایی که تنگی نای دارن چی کار میکنن.نه میشه تی تیوپ گذاشت.نه مبشه جراحی کرد.پس چی

 97. نسیبه می‌گوید:

  سلام آیدا جون.خوبی؟چه مطلب جامع و کاملی در مورد تراک و ساکشن نوشته بودی.ای کاش این مطالب رو خیلی پیشتر خونده بودم تا مامانم قربانی تراک و ساکشن کردنهای فوق اشتباه پرستارها نمیشد.دلم میخواست زمان به عقب برمیگشت.اونوقت بعد استنت گذاری و سرفه های مامانم التماسش میکردم برنگرده همدان تا یه دکتری پیداش شه و استنتشو چک کنه.کاش زمان به عقب برمیگشتو اینقدر آگاهی داشتم تا به جراح مامانم تو همدان حالی کنم بابا تراک واسه مامان من نیست.بذارید با اکسبژن برگرده تهران تا اونجا بررسی شه.اخه چرا اینقدر عجووولانه…تراک گذاری و مراقبتهای بد و ساکشنهای پرستارهای بی تجربه نتیجش این شده که الان مامانم بیشتر از دوماهه که بیمارستانه.دو هفتست تو آی سیو بستریه.نایش تنگ تنگ شده و امکان جراحی نداره.همش بافت اضافه میاره.کاش من خواب بودم آیدای عزیزم.این مطالبو تو وبلاگت مینویسم که یه روزی یادم باشه پزشکان کشورم چقدر مرام داشتن!!!!!یادم بمونه تو روزهای نا امیدیم تنها مرجع جوابدهی به سوالاتم آیدای عزیزم بود.یادم باشه همراه با کودک درونم چه زجه ها که نکشیدم.چه گریه ها که نکردم.مادر عزیزم اینقدر دلسوزه که در جواب پدرم که پرسیده بود چرا گریه نمیکنی.چرا از خدا شفای خودتو نمیخوای؟پاسخ داده بود که آخه پس بقیه مریضا چی؟مامانم جرات نداسته فقط واسه خودش دعا کنه.اون شفای همه رو میخواد.همه…………

  • سلام به آیدا خانم گل و نسیبه خانم محترم
   انشالله خدا بزرگه و شفای عاجل به مادر محترم می دهد.
   سایت آیدا خانم منبع بی نظیر در الگو گرفتن روش زندگی و صبورانه شکر گذار بودن و هم چنین راهنمای جامع بیماران است. انشالله خدا حفظشون کنه

  • آیدا می‌گوید:

   سلام عزیزم
   کاش من هم زودتر این مطلب رو بهتون داده بودم. متاسفانه هیچوقت قبول نمی کنن که بعضی پرستارها واقعا نادرست ساکشن می کنن. به هر حال سوند نلاتون برای ساکشن کردن به نای آسیب می زنه. من هم خودم وقتی فهمیدم که خیلی برام دیر شده بود…
   شاید توی شرایط اضطراری ناچار شدن تراک کنن… نمی دونم فقط خدا خودش کمک کنه که مادر زودتر بهتر بشن…
   به امید خدا…
   به خاطر نی نی سعی کنید آروم باشید…
   مادرتون واقعا دل مهربانی دارن. انشاالله به زودی بهتر بشن.

 98. نسیبه می‌گوید:

  ممنون آقای محمدی به خاطر ابراز همدردیتون

 99. نسیبه می‌گوید:

  ایدای عزیزم از اینکه هستی از اینکه منو میفهمی یک دنیا ازت سپاسگذارم.فرشته مهربون خیلی خیلی بیشتر از اونچه تصورشو بکنی کمکم کردی..تو بی نظیری ایدا

 100. نسیبه می‌گوید:

  سلان آیدای عزیزم.همدم روزهای پر از دردم.دخملی کوچولوی من پنج شنبه ۹ مهرماه به دنیا اومد.موندم چه اسمی بذارم واسش که به اسم دختر اولم آیلین بیاد.آیسل.آیناز.السا…..اینا رو محض تفریح گفتم.مامانمم به حول و قوه الهی امروز ترخیص شد.با استنتی که در گلو داره.دعا کن آیدای عزیزم استنت جواب بده و مامانم دیگه برنگرده بیمارستان.دوست مهربونم واسه همتون دعا کردم.دعااااا

  • آیدا می‌گوید:

   سلاااام دوست خوبم
   چه همه خبر خوب Smile
   به سلامتی. چشمتون روشن. هم برای دنیا اومدن دختر کوچولوی نازتون و هم ترخیص مامان بزرگ مهربونش
   خیلی تبریک میگم. انشاالله همیشه شادی باشه…
   همه ی این اسم ها قشنگن Heart
   امیدوارم مادر با استنت راحت باشن و دیگه اذیت نشن. به امید خدا
   خیلی خوشحالم کردید. باز هم تبریک میگم.
   نی نی رو از طرف من ببوسید، همینطور آیلین ناز رو Kiss Kiss
   ممنونم از دعا Smile

 101. نسیبه می‌گوید:

  آیدای عزیزم سلام.خوبی؟چه خبرا؟کاش میشد از نزدیک ببینمت دوست جونم.چند بار خواستم از طریق دیگه ای باهات در ارتباط باشم اما باز منصرف شدم.این صفحه برام یه چیز دیگست.با هر خطش گریه کردم.بارها در اوج نا امیدی بازش کردم.سوال پرسیدم و آیدای عزیزم جواب داده.اصلا اینجا باید باشه.واسه همیشه خیلیها باید بیان بخونن…..آیدا جونم مامانم بعد کذشت ۱۵ روز از گذاشتن استنت صدای گرفته و خیلی ضعیفی داره.البته با اون همه بلایی که تو این چند وقت سر نای مامانم اومده خیلی هم عجیب نیست.امیدمون به خداست که استنت جواب بده.با هر سرفه مامانم هنه تا مرز سکته پیش میریم اما مامانم خودش میگه نگران نباشییییید…..جسمش خیلی ضعیفه.تو دعاهام برا هنه مریضا دعا میکنم نه فقط مامانم.چیزایی که از مسیح دانشوری میگه اندازه یه کتاب نوشتن میخواد.داستان عروس جواتی که ماه ها اونجاست.داستان پسر بجه تو آی سیو که مدر مادرش واسش تولد گرفتن و مامانم با این که حال ندار بود به تولدش رفت و چون تو آی سیو چیزی نداشت بیسکوییت مادر کادو داد!!!!داستان خانمی با وزن خیلی بالا که دخترش قاچاقی پفک میاورد تو بخش و میخوردنو بی خیال همه بدبختیا بودن!!! مامانم قلم خوبی داره.کاش بنویسه.از دردها و ختده ها.از امید و نا امیدی ها……راستی آیدا جونم اسم دخترم شد آنالی.یعنی نور چشن مادر!!

  • آیدا می‌گوید:

   سلاااام دوست خوب و عزیزم
   اول از آخر! یعنی آنالی کوچولوی ناز Kiss نور چشم مامان مهربونش Smile اسمش خیلیییی نازه. از طرف من ببوسیدش… آیلین ناز رو هم ببوسید Kiss
   ممنونم از محبتتون دوست خوبم. خوشحالم که تونستم قدری موثر باشم.
   خداروشکر که مادر بهترن. انشاالله با رفع التهابات بهتر هم میشن.
   باید حتما تقویت بشن. انشاالله قراره شش ماه دیگه وضعیتشون بررسی بشه؟
   چه داستان هایی که واقعا در این بیمارستان ها نیست. داستان های غمگین ولی گاهی با پس زمینه ای شاد. ناامیدی و امید. رنج و مقاومت. ترس و شجاعت… انشاالله همه با سلامتی مرخص بشن.
   اگر بنویسن که عالیه. از طرف من سلام برسونید خدمتشون و احوالپرسی کنید.
   خیلی خوشحالم که همه چیز بهتره Smile
   همیشه در خدمتتون هستم

 102. نسیبه می‌گوید:

  سلام آیدای عزیزم.دوست عزیزو مهربونم.دختر صبور و قهرمان.چقدر باید عرق شرم بریزم که در حضور آیدای عزیز اینهمه احساس عجز و نا امیدی کردم.ایدای مهربونی که خودش اسطوره صبره.چه کنم که مادرم بود و حاضر بودم خودم همه ی دردها رو متحمل بشم اما مادرم نه.چه غروبها که در بیمارستان مسیح دانشوری اشک ریختم.چه صبح ها که با طلوع خورشید امید به دل خستم راه دادمو گفتم فقط خدا!!!! آیدای عزیزم مادرم نیمه آبان ماه دوباره باید برگرده مسیح دانشوری.برای برررسی وضعیتش.دعا کنید استنت جواب بده.مامانم صبرش کم شده.فکر نکنم تحمل چیز دیگه ای داشته باشه.بیشتر نگران منو داداشمه.میبینی آیدا جون؟مادر بودن عجیبه.من که تا چند سال پیش دختر نازک نارنجی خونمون بودم خیلی این چیزها رو درک نمیکردم.اما الان……انشاله خدا تن پدر مادرتو سالم نگه داره و سایشون سالیان سال بالا سرت باشه.این روزا آنالی خیلی وقتمو میگیره خاله جوون.یه روز باید برگردم همه نوشته هاتو زیر و رو کنم.هر خط از نوشته های آیدا جونو نباید خوند.باید بلعیییییید!!!!

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوب و مهربانم
   خیلی محبت دارید. ممنونم از اظهار لطفتون.
   من همیشه و همه جا میگم که شرایط همراهان بیمار از خود بیمار سخت تره و بیشتر بهشون سخت می گذره. انشاالله از این به بعد همه چیز خوب باشه.
   انشاالله نیمه ی آبان هم همه چیز به سلامتی پیش میره.
   ممنون از محبتتون و دعاهای خوبتون Smile
   بله دیگه، آنالی خانم الان یکه تازه Heart Kiss

 103. نسیبه می‌گوید:

  سلام آیدا جون خوبی؟آیدا جان به کمکت نیاز دارم.شما دکتر خوب ریه تو تهران نمبشناسی؟منظورم اینه که اول معاینه کنه و بعد تشخیص بده وضعیت بیمار برای جراحی خوبه؟یا هر مورد دیگه.راستش مامانم نیمه آبان اومد بیمارستان.با سرفه های شدید.بازم برونکو و این داستانها.میگفتن استنتش گرفته.ولی باز هم بعد پاکسازی این دو روز اخیر رو به شدت سرفه کرده.من میگم این استنت به مامانم نیفتاده.جرات هم ندارم اسم دکتر عباسی رو بیارم.چون دکتر عباسی گفته بود تراک!!!حاضره استنتو تحمل کنه با این وضعیت!!!!اینه که گفتم ازت بپرسم دکتر دیگه ای میشناسی که حداقل برررسی کنه اون تو چه خبره.من اصلا دیگه به بیمارستان مسیح دانشوری اعتمادی ندارم.به خصوص پزشک مامانم خانم دکتر عبادی و صد البته کیانی.جالبه بگم دکتر کیانی حتی دیگه جواب سلام مامانم اینا رو هم نمیده.میگه چرا با پزشکهای دیگه از جمله دکتر عباسی مشورت کردین؟!!!!آخه کجای دنیا گفتن یه مریض نمیتونه با چند تا دکتر مشورت کنه.اینجور که معلومه آقا گند زدن و حالا دست پیش گرفتن!!!ببخشید سرتو درد اوردم.الان بدجور قاطیم.اصلا نمیدونم چی نوشتم.خدا به حق این ماه عزیز همه ی بیماران رو شفا بده…..

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   والا تنها کسی که به ذهنم می رسه دکتر باستار هست. من خودم نرفتم پیششون. البته پدر و مادرم قبلا در مورد من باهاشون مشورت کرده بودن. اون موقع همه بعد از آقای دکتر عباسی اسم ایشون رو میاوردن.
   توی اینترنت اطلاعات تماسشون این بود (اگر به روز باشه):
   خیابان استاد مطهری ، خیابان امیر اتابک ، پلاک ۱۶۴
   تلفن ٨٨٨٣٨٣٨۱ (۰۲۱)

   دکتر عباسی احتمالا درک کنن که چرا به نظرشون عمل نکردین.
   ببینین شاید بهتر باشه مادر چند ماهی تراک رو تحمل کنن. ظاهرا این استنت داره آسیب بیشتری میزنه. نای باید فرصت داشته باشه تا التهاباتش رو رفع کنه.
   شما حق مشورت دارید. اون هم وقتی از نتیجه ی کار پزشک معالج رضایت نداشتید.
   خدا خودش کمک کنه که زودتر به درمان مطلوبی برسید.
   من در خدمتم دوست خوبم.

 104. محمد علی می‌گوید:

  سلام در مورد پدرم که قرار است تراک بگذارند میخواستم اطلاعاتی کسب کنم لطفا در صورت امکان بتوانم با شما تماس بگیرم

 105. @ASREDANAEE می‌گوید:

  سلام
  من هم تراک هستم
  میشه درباره تراک شایلی تلگرامی صحبت کنیم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   من خودم تجربه ی داشتن تراک نوع شایلی رو نداشتم. فقط در همین حد می دونم که تراک مارک shiley
   در قوس بالاییش سوراخی داره برای تنفس از راه های تنفسی فوقانی و در نتیجه بیمار می تونه از راه دهان و بینی هم نفس بکشه و به علت جریان هوا در اطراف تارهای صوتی صحبت هم می تونه بکنه.
   از طرفی این تراک دو جداره است و راحت تر میشه جرم گیریش کرد.
   با این حال در خدمتم. سوالی بود (خصوصا در مورد تی تیوب) بفرمایید. تلگرام هم در خدمتتون هستم.

 106. Mahnaz می‌گوید:

  سلام ایداجون… من مامان حدیثه کوچولو هستم، دخترم یکساله شد اما همچنان تراک هستش، بعد از برونوسکوپی آذرماه.گفتن تنگی ساب گلوت ۹۰ درصد هنوز داره واصلا تغییر نکرده، گفتن بعد عید.با مشورت دکترای دیگه باید عمل جراحی بشه….خیلی خیلی نگرانم، میگن عمل خیلی سنگینیه…. آیدا جون خیلی عمل خطرناکیه؟؟؟؟ بعد از عمل باز باید تراک بمونه فعلا،؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مامان مهربان حدیثه کوچولو
   امیدوارم دختر نازتون به زودی بهتر بشه
   عمل نای سنگینه ولی خطرناک نیست. ساب گلوت بهتر از تنگی در محل های پایین تره. من چند بیمار رو می شناسم که این عمل رو انجام دادن و شکرخدا نتیجه خوب بوده. بعد از عمل هم تراک رو برداشتن. نگران نباشید. کجا قراره عمل بشه؟

 107. نسیبه می‌گوید:

  سلام آیدای عزیزم.دوست مهربونم.خیلی خیلی معذرت میخوام که مدتی نبودم.واقعا با دو تا دخملیا درگیرم.خیلی سرم شلوغه.تا چند وقت پیش هم که نگرانیها در مورد مادرم حسابی داغونم کرده بود.آیدای عزیزم مامانم بعد از آخرین باری که برات در مورد گرفتگی استنتش گفتم و طبق معمول ساکشن شد برگشت همدان.اما یه روز عصر به علت گرفتگی استنت از هوش میره.مادر عزیزم هوشیاریشو تا حد بالایی از دست میده و دهنش کاملا قفل میشه.تو قسمت اورژانس پرستار جوان مادرمو نجات میده.به زحمت دهن مامانمو باز میکنه و لوله ی نازکی میفرسته تو دهن مامانم.بعد اون مامانم دوباره اورژانسی به بیمارستان منقل شد و اون استنت لعنتی بعد کش و قوس فراوان و ایجاد اینهمه بدبختی از نای مامانم بیرون اومد.مادرم دوباره یک ماه تو مسیح دانشوری بود.چه روزهای سختی بود آیدای عزیزم.فقط موندم چرا قبل هر اقدامی کامل مادرم مورد معاینه قرار نگرفت تا مشخص بشه استنت خوبه براش یا نه.پزشکان گمانه زنیهای مختلفی در مورد مامانم داشتن.یکی میگفت جراحی.یکی میگفت تراک.به هر حال نتیجه این شد که مادرم الان بدون استنته.شش ماه دیگه باید مراجعه کنه تا ببینن جراحی میشه یا نه.داروهای مختلفی از جمله کورتون با دوز بالا براش تجویز شده.اما خوشحاله.میگه اون استنت و لوله وحشتناک بودن.من.پدرم و برادرم انگار این روزها رو خواب میبینیم.خدا رو شکر میکنم.به خاطر مادرم.حتی اگه خس خس کنه.و صداش بگیره بازم هست.و از خدا همیشه شفای بیمارانشو میخوام.مرسی آیدای عزیزم که هستی.کاش آدرسی چیزی از اینستا یا تلگرام میدادی.راحت تر بود.اینستا که خیلی بهتره.به هر حال مرسی عزیزم.دوست دارم.برات بهترینها رو آرزومندم.

  • آیدا می‌گوید:

   سلاااام دوست خوب و مهربانم
   ای جان… دخترای نازتون رو ببوسید
   عجب جریاناتی رو از سر گذروندین. خداروشکر که مادر الان خوب و راحت هستن.
   انشاالله ادامه ی درمان هم عالی باشه
   اینستاگرام دارم. این آدرسش خدمت شما
   https://www.instagram.com/ida.elahi/
   خیللی خوشحال شدم از پیامتون Smile
   در پناه خدا…

 108. Mahnaz می‌گوید:

  سلام ایدا جان.ممنونم از محبتت…،، خیلی دوست دارم بتونیم بیمارستان خصوصی و تحت نظر دکتر عباسی عمل کنیم ولی متاسفانه از لحاظ مالی امکانش نیست… از بیمارستانهای دولتی و پرستاراش هم دل خوشی ندارم، موندیم چه کنیم…. تا خدا چه خواهد

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مامان مهربون
   بله متوجهم… هزینه های خصوصی واقعا سرسام آوره و دولتی ها هم که مشکلات خودشون رو دارن
   دکتر عباسی بیمارستان دولتی مسیح دانشوری هم عمل می کنن
   امید به خدا
   انشاالله به سلامتی عمل بشه

 109. Mahnaz می‌گوید:

  آیدا جون شرایط نگهداری بعد از عمل.چگونه اس؟ اطلاعی دارید،؟ چندوقت طول میکشه نرمال شه حالش؟

  • آیدا می‌گوید:

   راستش دقیق نمی دونم اما یک نفر که خواهرشون عمل کرده بودن گفتن بعد عمل دو هفته در بیمازستان تحت نظر بود و بعد هم مشکل بخصوصی نداشت
   این بیمار رو آی سی یو نبرده بودن ولی معمولا بعد از این عمل دو سه روز بیمار رو می برن آی سی یو

 110. حامد می‌گوید:

  سلام خواهرم
  من مادرم مبتلا به سرطان حنجره شده و دکترها گفتن باید حنجرشو برداره
  آیا با این فناوری تی تیوب میشه صداشو برگردوند؟
  راهنمایی میکنید لطفا خیلی فوریه
  پیش کدوم دکتر باید برم؟
  ممنونم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   خدا به مادرتون سلامتی بده
   اگر حنجره رو بردارن، تارهای صوتی هم برداشته میشه و بدون تارهای صوتی صدا هم تولید نمیشه متاسفانه. مگر این که برای حفظ تارهای صوتی راهکاری داشته باشن.
   اما دکتر… دکتر خود من خیلی مجرب هستن.
   آقای دکتر عزیزالله عباسی دزفولی، متخصص توراکس (قفسه صدری)
   اطلاعات تماس با ایشون:
   در بیمارستان کسری و همینطور بیمارستان مسیح دانشوری کار می کنن. آدرس و شماره ی مطبشون هست:
   میدان ونک.به سمت ملاصدرا.کوچه ی شاد.پلاک ۵
   تلفن: ۸۸۸۷۴۷۱۴ مطب. فقط روزهای شنبه. ساعت ۳ به بعد.
   همچنین روزهای یکشنبه و به نظرم سه شنبه در کلینیک بیمارستان کسری ویزیت می کنن.
   بیمارستان خصوصی کسری میدان آرژانتین هست و بیمارستان دولتی مسیح دانشوری در دارآباد.

   هر سوال دیگه ای بود در خدمتم

 111. الميرا عابديني می‌گوید:

  سلام ایدا ی عزیز مادر من هم دچار بیماری حنجره شده و پنج ساله که تی تیوب داره نواتک…حالا مدتی هست که قسمت بالای لوله بسته شده و کوشت اضافه اورده و خیلی اذیته و فقط موقعی که کورتون استفاده میکنه صدا داره و بعد از این همه مدت فک میکنم لوله فاسد شده چون مامانم روزی دو بار ساکشن میشه و قسمت بیرونی لوله تغییر رنک داده و ترک خورده .هرچقد دنبال لوله نواتک میکردیم پیدا نمیشه و فقط مدل اینووتک به ما معرفی میکنند یک بار هم اتلق عمل بردیم ولی با این لوله نمیتونست غذا بخوره و دوباره همون قبلی رو گذاشتن از مجبوری..در صفحه شما خواندم که مارک بوستون را معرفی کردین و چون قیمتش الان خیلی بالاست میخاستم بدونم که نرمی و کیفیت نوواتک هست یا نه ..ما ساکن مشهد هستیم و پزشک مادرم دکتر حسین فتاحی هستن و در ابتدای بیناری یک دوره یک ماهه هم در مسیح بستری بودن زیر نظر دکتر عباسی.حالا اگر ممکن است شماره شما رو داشته باشم تا باهاتون تلفنی صحبت کنم یا اینکه شما به من زنگ بزنید یا از طریق تلکرام به من پیام بدین واقعا ممنون میشم
  ٠٩١۵١١٢٠۵٠٩شماره تماسم
  ٠٩٣٩۵٢٨٨۴٩٣شماره تلگرام یا واتساپ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette