اندر احوالات زخم بستر (۴)

در قسمت درمان، اشاره ی کوتاهی کردم به عمل جراحی دبریدمان (دبریتمنت) که اکنون آن را شرح می دهم.

هنگامی که نکروزِ تشکیل شده بر روی سطح زخم بستر، بقدری وسیع باشد که با داروهای شیمیایی ای همچون ژل کامفیل (ژل پیوریلون) قابل برداشتن نباشد، بناچار باید بافت نکروز را بسته به وسعت آن یا توسط جراحی سرپایی با بی حسی موضعی، و یا در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی از سطح زخم جدا کرد.

در صورت تعلل در درمان زخم های پیشرفته ی بستر، علاوه بر تخریب کامل لایه های پوست و عضلات، عفونت می تواند به تاندون ها و استخوان ها نیز سرایت کند.

در عمل دبریدمان علاوه بر بافت نکروز، تمام بافت های فاسد و اسفنجی زیر آن و عفونت ها را نیز تخلیه می کنند تا به بافت سالم برسند. در این صورت حفره ای در محل زخم ایجاد خواهد شد که ترمیم آن دور از ذهن می نماید، ولی چنین نیست…

زخم من پس از جراحی دبریدمان به حفره ای با ده سانت عمق مبدل شد بطوریکه یک پَنس سِت پانسمان بطور کامل در آن فرو می رفت و داخلش را با ۴ گاز چند لایه پر می کردند. در ته حفره چیز سفید رنگی دیده میشد که به گفته ی دکتر تاندون بود!

در چنین شرایطی مسلما هر کس با خود می اندیشد که چرا خودم را از چاله ی زخم بستر به چاه چنین زخمی انداختم!

ولی باید بدانید که این تنها راه ممکن است. از این پس تنها باید مراقب یک چیز  باشید و آن عفونت است. اکنون زخمی داریم که به تاندون و استخوان رسیده است و دیگر بافتی نیست که در صورت عفونی شدن تخلیه اش کنیم. در این مرحله، تاندون و استخوان مستقیما هدف عفونت قرار دارند.

پس از عمل دبریدمان دکتر بر سه چیز تاکید خواهد داشت.

۱ – مصرف آنتی بیوتیک           ۲- مصرف ویتامین C (در قسمت دوم –درمان–  توضیح دادم)               ۳- پانسمان

(عمل دبریدمان من ۲ ساعت و نیم زمان برد و بعد از آن تنها یک شب در بیمارستان بستری بودم. خونریزی پس از عمل بطور فوق تصور و وحشت آوری زیاد است ولی بعد از چند ساعت قطع می شود و نگران کننده نیست.)

مقوله ی بغرنج پانسمان:

برای پانسمان دو راه در پیش پایمان بود.

۱ – توصیه ی جراح مبنی بر عدم استفاده ی هیچگونه ماده ای بجز سرم شستشو (نرمال سالین)، که مفصلا شرح خواهم داد.

۲ – توصیه ی متخصص زخم بیمارستان مبنی بر استفاده از روش سنتی درمان با عسل و یا روش مدرن کامفیل.

(متخصص زخم به معنای داشتن تخصصی همچون تخصص در رشته های مختلف پزشکی نیست. متخصصان زخم، پرستاران و گاه تکنسین هایی هستند که دوره های تخصصی پانسمان زخم به روش های خاصی را دیده اند و در بیمارستان کارشان عموما در اتاق عمل و بخیه زدن و پانسمان زخم های بازِ پس از جراحی، و همچنین تعویض پانسمان و رسیدگی به زخم بیمارانِ بستری در بخش های جراحی است.)

در روش توصیه ای جراح، پانسمان حداقل روزی سه بار باید تعویض شود. این روش بسیار زمان بر است، ولی  هم موثر تر و مطمئن تر است و هم تا حدی ارزان تر از روش بعدی تمام میشود.

در روش توصیه ای متخصص زخم، پانسمان روزی یک بار عوض میشود ولی با توجه به وضعیت حاد زخم، پانسمان باید توسط خود متخصص انجام شود و این یعنی علاوه بر هزینه ی مواد مصرفی که اگر کامفیل باشد خیلی گران است، باید روزی ۳۰ تا ۵۰ هزارتومان حق ویزیت در منزل را نیز بپردازید. (مطمئنا چنین بیماری را نمی توان هر روز به درمانگاه یا بیمارستان برد. علاوه بر مشکلات جابجایی بیمار، مسئله ی امکان ایجاد عفونت و یا حتی خونریزی زخم مانع از انجام این کار می شود.)

در اینجا لازم است بگویم که دلیل آنکه این زخم من به جراحی کشید، آن بود که یکی از همین متخصصان زخم هنگامی که زخمم تقریبا سطحی بود و البته سطح آن نکروزه شده بود، با تیغ و پَنس و وسایل آلوده و غیراستریل، در منزل نکروز را برداشت و سبب عفونی شدن زخم شد. و بعد داروهایی استفاده کرد که ظرف چند روز، عفونت و فساد بافت ها بشدت گسترش یافت و نهایتا چنین شد که وصفش رفت… ایشان سِت جراحی شان را نه در دستگاه های استریل کننده بلکه با قرص هایی که حتی از کاوِرشان خارج نشده بودند استریل می کردند و ادعا داشتند که قرصی که از پوشش خارج نشده قدرت استریل کردن دارد! … بعد ها ما از هر متخصصی پرسیدیم، چنین قرص هایی را نمی شناختند…

صرف نظر از هزینه، روش  دوم از نظر امکان عفونت، ریسک بالاتری دارد.

در هر صورت ما نتوانستیم به روش توصیه ای متخصص زخم اطمینان کنیم و با اینکه روش جراح نیز با توجه به عمق زخم بنظرمان غیر عملی می آمد، ولی به دلیل اعتمادی که به وی داشتیم روش او را برگزیدیم که در ادامه شرح خواهم داد…

وسایل مورد نیاز:

سِت پانسمان استریل – گاز استریل – دستکش استریل جراحی – سرم شستشو (نرمال سالین) – بتادین – چسب کاغذی زخم بندی ضد حساسیت.

سِت پانسمان شامل،

– یک عدد از پَنس هایی که به شکل قیچی های نوک تیز هستند. تقریبا مانند پنسی که در شکل زیر می بینید. (من نام علمی پنس ها و وسایل ست پانسمان را نمی دانم. در جستجویی که در اینترنت کردم احتمالا نام پنس مورد نظر ما، هموستات آدسون، است.)

پنس هایی که به صورت قیچی هستند می توانند نوک تیز باشند و یا نوک گرد و دندانه دندانه داشته باشند. ما برای دسترسی به عمق زخم، به پنس نوک تیز نیاز داریم.

– کاسه ای فلزی که در آن پنبه های گلوله شده را به بتادین یا سرم و یا داروی مورد نظر آغشته می کنند. (چیزی مثل شکل زیر)

– در هر ست به حدود ده عدد پنبه ی گلوله شده نیاز داریم. گلوله هایی به اندازه ی… به اندازه ی… از گردو کوچکتر، از فندق بزرگتر چه داریم؟… آهان، به اندازه ی یک گوجه سبز.

– پارچه ای که سِت، درون آن پیچیده میشود بهتر است از جنس متقال باشد.

بستن سِت و استریل کردن آن:

حال پنبه های گلوله شده را داخل کاسه ی فلزی قرار داده، به همراه پنس، داخل پارچه می پیچیم و دور پارچه را با چسب کاغذی زخم بندی محکم می بندیم.

اکنون به نوعی چسب احتیاج داریم به نام چسب اطمینان یا نوار OK

کمی از این چسب بر روی پارچه می چسبانیم و یا کلا می توان به جای چسب کاغذی ای که بدور پارچه بستیم از این چسب استفاده کنیم.

کاربرد چسب اطمینان بدین صورت است که وقتی ست را به منظور استریل شدن در دستگاه قرار می دهیم، رد های قهوه ای یا سیاهرنگی بر روی آن ظاهر می شود که مشخص می کند ست استریل شده است.

ست های پانسمان را در بیمارستان ها در دستگاه های بزرگی به نام اتوکلاو استریل می کنند. ولی در درمانگاه ها و یا کاربرد خانگی دستگاه هایی هستند به اندازه ی ماکروفر، به نام فور. برای استریل کردن ست می توانید با پرداخت هزینه ای از یک درمانگاه بخواهید که ست شما را نیز به همراه وسایل خودشان در فور قرار دهند. ولی با توجه به اینکه، ۱- امکان انتقال عفونت از وسایل درمانگاه به ست شما وجود دارد، ۲- از آن جایی که تا بهبود زخم، بمدت طولانی و روزی سه مرتبه به ست استریل نیاز دارید و برای هر بار استریل کردن باید هزینه ای به درمانگاه بپردازید، و ۳- درمانگاه ها پس از مدتی هم برایتان ناز خواهند آورد و هم اینکه گاهی یا ست را به اندازه ی کافی استریل نمی کنند و یا برعکس آنقدر در فور و با درجه ی زیاد نگاه می دارند که ست می سوزد و گاه ذغال می شود،

و با توجه به قیمت فور که حدود ۱۵۰ هزار تومان است، حتما به صرفه خواهد بود که یکی بخرید…

گاز استریل: گاز استریل را می توانید بصورت آماده از داروخانه ها یا مراکز کالای طب تهیه کنید و یا آنکه بسته های ۱۰۰ تایی گاز غیر استریل را تهیه کرده و هر بار چند گاز را به همراه پنبه و پنس در سِت قرار داده و در فور استریل کنید. گازهای غیراستریل یا بقولی فله ای، بسیار ارزان تر از گازهای استریل آماده هستند و همچنین قطورترند و تعداد لایه های بیشتری دارند. ما در هر پانسمان به حداقل ۵ عدد گاز احتیاج داریم. یک عدد برای پر کردن حفره ی زخم و۲ عدد برای تمیز کردن دور زخم و در نهایت ۲ عدد برای پوشاندن دهانه ی زخم. از آن جایی که گازهای غیراستریل (فله ای) جنس زمختی دارند، بهتر است گازی را که در داخل حفره ی زخم قرار می دهید از گازهای استریل آماده باشند که جنس لطیف تری دارند.

دستکش استریل جراحی را باید بصورت آماده تهیه کنید. نمی توان نوع غیر استریل آن را که لاتکس نام دارد تهیه کرده و در فور استریل کنید. (به دلیل جنس لاستیکی غیر مقاوم آن در برابر حرارت)

بتادین: نکته ای که اکثر مردم نمی دانند، آنست که علیرغم اینکه بتادین برای ضدعفونی بسیار موثر است –  بطوریکه هر جای پوست را که به آن آغشته کنید، آن محل تا ساعت ها از میکروب عاری است – ولی بتادین بخصوص صورت غلیظ آن مانع از ترمیم زخم می شود. در واقع زخم را تازه نگاه می دارد. به همین دلیل هرگز نباید زخم را با بتادین آغشته کرد و تنها پوست سالم اطراف زخم را با بتادین آغشته می کنیم. اگر نیاز بود که زخمی مستقیما با بتادین ضدعفونی شود، باید پس از ۳ تا ۵ دقیقه با سرم شستشو کاملا از سطح زخم شسته شود.(در مورد بتادین اطلاعات بیشتری در شرح روند پانسمان خواهم داد.)

سرم شستشو (نرمال سالین) را هم باید بصورتی که می گویم مورد استفاده قرار دهید که تا آنجا که می توان رعایت شرایط استریل بشود.

برای این منظور برای هر سرم به یک سِت سرم نیاز دارید. ست سرم همان شلنگ شفافی است که از یک سر به جسم سرم وارد می شود و از سر دیگر با یک سوزن به داخل رگ. باید قسمت حبابی و برجسته ی ست سرم را جدا کرده (با قیچی، ترجیحا استریل) و در سر سرم فرو کنید. بگمانم شکل زیر گویاتر از هر توضیحی است.

شکل را بعدا درج خواهم کرد.

با سرنگ هم می توان مایع سرم را به شیوه ی استریل تری از جسم سرم بیرون کشید، ولی کسی که تا کنون این تجربه را داشته است می داند که پس از یکی دو بار کشیدن سرم از سوراخ اولیه، ناگزیر خواهد شد سوراخ های بیشتری بر بدنه ی سرم ایجاد کند و این عمل نهایتا سبب افت شرایط استریل می شود.

چسب های کاغذی ضد حساسیت که برای زخم بندی استفاده می شوند، معمولا پس از کنده شدن در هر بار تعویض پانسمان، پوست را ملتهب می کنند و حتی گاهی محل چسب پوست کَن می شود. اولا بهتر است که قبل از کندن چسب، آن را با پنبه ی استریل آغشته به بتادین یا سرم شستشو کمی مرطوب کنید تا راحت تر ور بیاید. و دوما جاهای ملتهب را با پماد روغن ماهی آغشته کنید.

نکته ی۱ : روش متخصص زخم علاوه بر وسایل مورد نیاز در این روش، شامل وسایل خاص خود و ویزیت  در منزل نیز می شود…

نکته ی۲ : از آن جایی که برای این پانسمان در هر روز مقدار زیادی گاز و دستکش استریل، چسب و بتادین مصرف می شود، به صرفه تر است که این اقلام را بصورت کلی خریداری کنید.

به این روش زخم من تا پر شدن و بهبود کامل ۵ ماه زمان برد…

 

روش کلی پانسمان:

در این کار برای رعایت کامل شرایط استریل به یک یا دو نفر کمکی نیاز خواهید داشت.

پس از برداشتن پانسمان کهنه که باید بسیار با ملاحظه صورت بگیرد که هنگام کندن چسب ها به پوست آسیب نرسد، ابتدا چسب های دور سِت استریل و تای خارجی پارچه را باز کنید. پس از تای اول به ناحیه ی استریل خواهید رسید و از این پس باید با دستکش استریل کار کنید. پوشیدن دستکش استریل نیز قواعد خودش را دارد. پس از باز کردن بسته بندی خارجی دستکش، دیگر نباید دستتان تماسی با خود دستکش داشته باشد الا با لایه ی به بیرون برگشته ی ساق دستکش. باید با کمک همین لایه هر دو دستکش را دستتان کنید. پس از پوشیدن دستکش نیز دیگر فقط می توانید به اجسام استریل داخل ست بطور مستقیم دست بزنید. افراد کمکی به هیچ وجه نباید به اجسام استریل ست، دستکش و گاز استریل دست بزنند.

اکنون پنس را از داخل ست بردارید و بوسیله ی آن خیلی به آرامی و با احتیاط، گازی را که در پانسمان قبلی، به روشی که شرح خواهم داد، در حفره ی زخم گنجانیده اید، بیرون بکشید. اگر در انتهای داخلی این گاز ترشحات آبی مایل به سبز دیدید، نهراسید. این ترشحات هر چند در آخر نفهمیدیم که چه هستند ولی عفونت نیستند. برای اطمینان می توانید آن را بو کنید. می بینید که بوی عفونت ندارد. حال، یک گاز استریل از داخل ست برداشته و در حالیکه دستیارتان سرم شستشو را کمی واژگون می کند، با کمی فاصله بطوریکه سر سرم با گاز تماس نداشته باشد، گاز را مرطوب کنید. با گاز مرطوب، بتادین هایی که در پانسمان نوبت قبلی بر روی پوست اطراف زخم مالیده اید بخوبی پاک کنید.

اگر از گازهای استریل آماده استفاده می کنید، دستیارتان باید از یک گوشه ی نیمه باز بسته بندی گاز، مانند باز کردن عکس برگردان، بسته بندی را بدون آنکه دستش با گاز تماس پیدا کند باز کند و شما با پنس استریلتان گاز را بیرون بکشید.

حالا از دستیارتان بخواهید که بتادین را با فاصله و بدون تماس نوک آن، به داخل کاسه ی فلزی داخل ست بریزد تا پنبه ها آغشته به بتادین شوند. پوست اطراف زخم را – نه خود زخم را – به شعاع ۵ سانتی متر با بتادین آغشته کنید.

نکته ی بسیار مهم: شستشوی اطراف زخم و همچنین آغشته کردن اطراف زخم به بتادین باید از نزدیک ترین محل به زخم آغاز شده و بصورت دایره وار به نواحی دورتر امتداد بیاید. در صورت عکس، آلودگی ها را از نواحی دورتر به سمت زخم هدایت خواهید کرد.

پس از آغشتن پوست با بتادین، بمدت ۳ تا ۵ دقیقه صبر کنید تا بتادین عمل کند. اگرچه بیشتر متخصصان تاکید دارند که بتادین باید پس از گذشت این مدت از روی پوست شسته شود، ولی دکتر من درست تر می دانستند که بتادین بر روی پوست بماند. زیرا همانطور که پیشتر گفتم، هر جای پوست را که به بتادین آغشته کنید، آن محل تا ساعت ها از میکروب عاری است.

پس از گذشت این زمان، از دستیارتان بخواهید که یک گاز استریل آماده را که لطیف تر است، بصورتی که قبلا شرح دادم، بدون تماس دست با خود گاز، باز کند و شما با پنس استریلتان گاز را بیرون بکشید. و باز هم به شیوه ای که قبلا گفتم از وی بخواهید تا سرم شستشو را واژگون کرده، شما نیز لایه های گاز استریل را باز کنید و به آن صورت که چیزی را در زیر شیر آب می گیرید، گاز استریل را تماما مرطوب کنید. سپس گاز استریل را تا کرده و بشدت بچلانید! بقدری که نیمه خشک شود و مایع سرم از آن نچکد.

حال، گاز نیمه خشک را دوباره تا در حد یک لایه شدن باز کنید و بدور پَنس، از نوک تیز آن تا دسته های قیچی مانندش بپیچید. حالا گاز را به کمک پنس با احتیاط به داخل حفره ی زخم فرو ببرید. تا انتها…

پس از آنکه گاز را در داخل حفره ی زخم جاسازی کردید، بطوری که گاز جابجا نشود، پنس را خارج کنید.

اکنون از یک دستیار بخواهید عرق هایتان را پاک کند و از دیگری خواهش کنید که آب قند در حلقتان بریزد و اگر پس از پشت سر گذاشتن این پروسه ی پر استرسِ حداقل یک و نیم ساعته! هنوز سر پایید،

یک گاز استریل از داخل ست بردارید و کمی با سرم شستشو مرطوب کنید و دهانه ی زخم را با آن بپوشانید. این گاز را به این علت مرطوب می کنیم تا به ترشحات دهانه ی زخم نچسبد. و حالا یک گاز استریل دیگر از داخل ست برداشته و بصورت خشک، روی گاز مرطوب بگذارید و دور تا دور این گازِ خارجی را با چسب کاغذی ضد حساسیت مسدود کرده و پانسمان را محکم کنید.

 

حالا می توانید با خیال راحت غَش کنید! تا زمانی که دستیارتان برای نوبت بعدی پانسمان به هوشتان بیاورد…

اگر چه این روش بسیار زمان بر است، روزی حداقل ۴ تا ۵ ساعت و بمدت حداقل ۴ یا ۵ ماهِ آزگار! ولی وقتی بدون ایجاد کوچکترین عفونتی، بیمارتان را به واقع نجات دادید و به سلامتی رساندید، بر خود افتخار خواهید کرد… شما واقعا یک قهرمانید…

نکته: انتظار نداشته باشید که نهایتا حفره ی زخم کاملا پر شود و با سطح پوست یکی گردد. زخم بستر، یک جای ترکش!، به عمق حداقل یک سانت به یادگار خواهد گذاشت که لبه های آن همیشه مستعد پوست کن شدن و التهاب هستند.

نکته: امید که بیمار نخاعی باشد و درد را نفهمد، ولی اگر بیمارتان حس درد را دارد، از پزشکش بخواهید که برای کنترل درد در طی مراحل پانسمان، تدبیری بیاندیشد…

 

پی نوشت ۱ _ یا من نسبت به گذشته پر گو تر شده ام و یا واقعا این زخم بستر است که خیلی پرطول است. بنظرم گفتن همه ی این نکات لازم بود. ببخشید اگر این ۴ پست اخیر بسیار طولانی و حوصله سر بر شد… یعنی خودم از طول زیاد قسمت چهارم خجالت زده شدم…

پی نوشت۲ _ یعنی از زخم بستر کینه توز تر ندیدم! در همین چند روزی که بر ضدش افشاگری کردم، فورا به خدمتمان رسید، پوستمان را کند و اکنون خودم کامفیل لازم شدم…

پی نوشت ثابت: قطره قطره تا دریا…، وبلاگ دیگر من.

 

والســـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلام…

 

این نوشته در به اشتراک گذاشتن تجربیات... ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

53 پاسخ به اندر احوالات زخم بستر (۴)

  1. بازتاب: child porn

  2. بازتاب: grandpashabet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette