طب و صنعت …

من پس از ترخیص از بیمارستان و پس از نخستین جلسه ی فیزیوتراپی با مفاهیم بریس، اسپیلنت، آتل و ارتوپد فنی آشنا شدم. بریس، اسپیلنت، آتل و وسایلی از این دست همگی وسایل جانبی توانبخشی هستند که عموما توسط مراکز ارتوپد فنی ساخته می شوند.
هر کدام از این وسایل، انواع متفاوت با کاربردهای متفاوتی دارند و من تنها از آن هایی سخن خواهم گفت که مورد نیاز من بوده اند و تجربه ی استفاده از آن ها را داشته ام.
بریس (Brace ) وسیله ایست از جنس فلز و پلاستیک فشرده که انواع مختلف آن می تواند از مچ پا تا شانه ها را در بر بگیرد و عموما برای بیمارانی که مبتلا به ضعف عضلانی و یا ناهنجاری های ستون فقرات هستند استفاده می شود.
اولین بار بریس برای من به منظور ایستادن، توسط فیزیوتراپی تجویز شد. بریسی که از بالای مچ پا تا وسط ران پا را در بر می گرفت و با میله هایی که در طرفین بریس کار گذاشته بودند و بندهایی که بر روی ساق پا، زانو و ران بسته می شد، زانوی من ثابت می ماند و دیگر خم نمی شد. بدین ترتیب فیزیوتراپ مرا از تخت پایین می آورد، بر خود تکیه می داد و من را می ایستاند. (بعد ها برای ایستادن از ویلچر ایستا استفاده کردم که اینجا جای توضیح آن نیست.)
و اسپیلنت (Splint)،
اسپیلنت وسیله ایست از جنس پلاستیک فشرده که برای جلوگیری از دفرمه شدن (تغییر شکل دادن) استخوان ها و یا برداشتن فشار و کاهش تحرک در یک عضو آسیب دیده استفاده میشود و می توان آن را برای هر اندامی مانند مچ دست یا پا و انگشتان ساخت.
اسپیلنت برای من به منظور جلوگیری از کوتاه شدن تاندون های آشیل پا که بسیار در بیماران نخاعی شایع است، تجویز شد. تصور کنید چکمه ی بلندی را از جنس سخت و غیرقابل انعطاف که به جای رویه اش، تنها چند بند چرمین داشته باشد.(تاحدودی مثل شکل زیر)

در واقع اسپیلنت با ساختار انعطاف ناپذیر خود، اندام را در حالت مطلوب نگاه داشته و مانع حرکات نابجا می شود. (ابزاری که من با آن تایپ می کنم نیز نوعی اسپیلنت است.)
تمام این توضیحات برای این است که بگویم ما سال ها برای ساخت این وسایل با مراکز ارتوپد فنی مصیبتی داشتیم. هر بار گچ گیری از پا، قالب گیری، ده ها بار پُرُو و در آخر وسیله ای ناقص و غیر اصولی که یا اندازه نبود و یا به پوست آسیب می رساند.
اسپیلنت یا بریسی را که باید یک بار برای همیشه ساخته می شد، بارها و بارها سفارش می دادیم. در حال حاضر کمد من پر است از بریس ها و اسپیلنت های بی مصرف. لازم به ذکر است که ساخت این وسایل بسیار گران هم تمام می شود.
تا این که پس از ۵ سال فیزیوتراپی هر روزه و استفاده از انواع وسایل محافظتی، در آخر دیدیم که آن ماهیچه ای که قرار بود آتروفی شود – تحلیل برود – آتروفی شد .آن استخوانی که قرار بود دفرمه شود ، دفرمه شد.تاندونی که قرار بود کوتاه شود ، کوتاه شد و در نتیجه من هم همه را بوسیدم و به کناری گذاشتم و تنها از بریس استفاده می کردم برای کنترل اسپاسم، آن هم فقط هنگام خواب شب، زیرا اسپاسم با لرزه ها و پس لرزه های مداومش مانع از خوابیدن می شود.
تا این که روزی پدرم به تجویز پزشک، برای درد کمرشان از یک کالای طب کمربندی طبی خریداری کردند. در جعبه ی این کمربند، کاتالوگی بود که تمام محصولات شرکت سازنده را معرفی می کرد. من یک نیم نگاهی به کاتالوگ انداختم و آنچه را که در کاتالوگ دیدم، باور نمی کردم.
بریس هایی پیش ساخته، خوش استیل و نرم از جنس پارچه و پلاستیک و در سایزهای متفاوت. ابتدا باورم نمی شد. مگر ممکن بود بریس هایی که طی پروسه ای طولانی، از جنسی به سختی استخوان درست می شدند، بدون اندازه گیری و حاضر و آماده موجود شوند؟ حتما یک جای کار می لنگد!
یکی دو ماه تعلل کردم. بالاخره روزی با تردید به پدرم گفتم یک نمونه به شرط پس گرفتن، از یک کالای طب آشنا بخرند. خریدن همانا و یک شب با آن خوابیدن همانا و فردا پدر را فرستادن برای خرید ۳ تای دیگر همانا.
و تا امروز تعدادشان به ۵ تا رسیده است. زیرا هر چند شب که دو تا را می پوشم، می شوریم و دو تای دیگر را استفاده می کنم. البته از بریس فقط برای خواب شب، بیرون رفتن و از همه مهمتر برای اتاق عمل! استفاده می کنم.
پیش از این، هر بار که می خواستم به اتاق عمل بروم همیشه از پرش ها و تکان های پاهایم(بعلت اسپاسم) نگران بودم؛ زیرا پرسنل اتاق عمل گمان می کردند که ترسیده ام و حالات عصبی دارم و آنموقع ها که همین صدای نصفه نیمه را هم نداشتم و اصلا نمی توانستم صحبت کنم، مصیبتی بود تا به تک تک آن ها بفهمانم که اسپاسم است “عزیز من اسپاسم است. متخصص مملکت، به این می گویند اسپاسم. خانم معلم تان یادتان نداده است؟”.ولی با این بریس ها تکان ها در حد تکانی درجا باقی می مانَد و کمتر به چشم می آید.
اسم این شرکت منجی آیدا، طب و صنعت است و علاوه بر این نوع از بریس، محصولات متنوع و کارآمد بسیاری دارد که حتما دیدن محصولاتش شگفت زده تان خواهد کرد (مرا که می کند). با جنس ها و کفیت های عالی(فوق عالی) و قیمت بسیار مناسب. مثلا بریسی را که ارتوپد فنی ۵۰ هزار تومان (سه سال پیش، قبل از هدفمندی) می ساخت، در طب و صنعت با کیفیتی به مراتب عالی تر ۱۵ هزار تومان قیمت داشت. آخرین بریسی که پارسال خریدم ۱۷ هزار و پانصد تومان شده بود.
بریس ها بسیار نرم هستند. ساختارشان به گونه ای است که پا در آن ها عرق نمی کند. و قابل شستشو هستند و آنقدر انعطاف دارند که یک راست و بدون بیرون آوردن قسمت های پلاستیکی شان ( که براحتی بیرون آمده و جاگذاری می شوند) در ماشین لباس شویی شسته شوند.
بریس مذکور

در سایت این شرکت، محصولاتش معرفی شده اند. امیدوارم که به هیچ کدام از این محصولات نیازی پیدا نکنید؛ ولی اگر کردید لااقل قبل از افتادن در چاه مراکز ارتوپد فنی، یک نیم نگاهی به محصولات این شرکت بیندازید.

پیوست ۱ _ بر اساس املاء انگلیسی اسپیلنت، Splint ، تلفظ صحیح اش بایستی اسپلینت باشد ولی ظاهرا رایج است که بگویند اسپیلنت. من که تابحال از همه به این صورت شنیده ام!

پیوست ۲ _ من مانده ام دو روز دیگر که تجربیاتم به پایان رسید و همه را ثبت کردم، از چه بنویسم؟!

این نوشته در به اشتراک گذاشتن تجربیات... ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

28 پاسخ به طب و صنعت …

 1. ياس وحشي می‌گوید:

  درود بسیار بانو …
  چقدر جالب بود … نمی دانستم چنین تکنولوژی هایی هم هست …
  پست هایتان خوب است…
  آنقدر سوژه برای نوشت هست که تمامی ندارند. خیالتان راحت…
  _____________________
  آیدا :
  سلام یاس عزیز
  ممنون از لطفتون و ممنون از دلگرمی ای که دادید.

 2. مونا می‌گوید:

  عالی بود

  اوایل من هم درگیر این گچ گیری و …بودم ولی همه اشان را ریختم دور و خسته شدم از اینکه هیچ کاری نمی کردن فقط زخم و سرخی و خارش و…به بار می آوردندنو نمی توانستم تکان بخورم…

  آیدا من بریس کمرم هم با گچ و اندازه گیری بوده اما عالیه ه …تهران درستش کردم و الان ده ساله ازش استفاده میکنم…و هنوز اندازمه (نیشخند)
  البته مخصوص بعد از عمل اسکولیوزه…من کلا یک هفته گچ داشت کمرم…
  _____________________
  آیدا :
  سلام مونا جان
  من هم اولین اسپیلنت مچ پامو تهران ساختم. خیلی بد بود. وصله پینه بود. هنوز اندازته! بابا باربی، خوش هیکل…

 3. فاطیماه می‌گوید:

  سلام عزیزم. خوبی؟
  من از اسپیلنتی برای قائمه نگه داشتن مچ پا استفاده می کنم که تا زیر زانویم را گرفته . رویش باز است. یکی در کفش می رود یکی برای راه رفتن در خانه. زجر است اما چاره چیست. برای من که عصب بالا آورنه ی پنجه و مچ پایم انگار قصد بازگشت ندارد از هیچی بهتر است.این ها که گفتی قابل استفاده برای منم هست؟
  _____________________
  آیدا :
  سلام عزیزم. نه فکر نکنم. بیشتر محصولاتش تو سایتش هست.

 4. بيد مجنون می‌گوید:

  امیدوارم کسی بهش نیاز پیدا نکنه. اما اینطور که میگی بسیار عالیه… خدا برکت بده به زندگی سازندگانش و دستشون درد نکنه.
  _____________________
  آیدا :
  بله واقعا دستشون درد نکنه.

 5. NRGS می‌گوید:

  enshaalah hich bande khodayi be in chiza niyaz peyda nakone, enshaalah hame sahih o salem bashan o hame bimara ham harche zudtar shafa peyda konand….
  __________________
  آیدا :
  ممنون نرگس عزیز از دعاهای قشنگت.

 6. گلابتون می‌گوید:

  سلام آیدای عزیزم
  من مرتب میام نت و مطالب زیبات رو میخونم و حظ میبرم اما بی صدا میام و میرم .نمیخواهم برات مزاحمت درست کنم.
  خانمی خیلی خیلی دوستت دارم .راستش اینقدر زیبا مینویسی که اگر تجاربت تمام بشه از ترک دیوار هم بنویسی کلی ذوق میکنم و لذت میبرم.
  از دور میبوسمت .شاد و در آرامش کامل باشی.
  __________________
  آیدا :
  سلام گلابتون عزیز. ممنون از لطفت. همین که لطف می کنید و میخونید ممنونم.

 7. امي ن می‌گوید:

  فوق العاده ای تو آیدا ، تجربیاتت تموم شد از روزمرگیهات از چیزایی که میخونی ، از حالت ، از آیــدا بنویس!
  __________________
  آیدا :
  ممنونم امین عزیز…

 8. بنده خاص خدا می‌گوید:

  آیدا خانم سلام
  تجربه و راهنمایی خوبی بود ، مخصوصأ برای شب
  انگشتان پاهات اسپاسم ندارد؟
  ۲-تجرباتت تمام می شود!!!!!
  شما هر ثانیه و هر دقیقه ات تجربه است
  رفتار ، گفتار ، مدیرت خود ، راه حلهای فیزیکی و جسمی و غیر فیزیکی و روانی مشکلات و راههای برخورد با دیگران
  پس بنویس و بنویس
  __________________
  آیدا :
  سلام
  بله در مورد تجربه حق با شماست.
  انگشتان پام اسپاسم دارن. البته پای راست رو به پایین و پای چپ بالعکس رو به بالا.

 9. مریم می‌گوید:

  سلام آیدای عزیزم
  مرسی بابت اطلاعاتت .منم آیدا از بچگی سروکارم با این بریسها بود .بعد عمل کمرم حود ۸ماه ونیم تمام کمرم عین این جلیقه های غواصی داخل گچ بود بعدش تا ۳سال بریس فلزی داشتم تمام اون گچها باعث کبودی تو پوست بدنم شده که هنوز از بین نرفتن.کفشهامم طبی هستندوبا قیمتهای بالا .واسه ساختنشون از پاهام قالب گچی میگیرن.امسال ارتوپد بهم گفت کفش طبی دیگه قدیمی شده واست یه نوع اسپیلنت میسازم که داخل هر کفش عادی خواستی بذاری وبپوشی کلی بابتش ازمون هزینه گرفت آخرشم کار خودشو کردویه جفت کفش طبی مثل دفعه های قبل بهم داد!
  __________________
  آیدا :
  سلام مریم جان. واقعا ساختن این وسایل خیلی سخت و پرهزینه است. و در آخر هم به درد نمی خوره.
  مریم جان ایمیلم رسید؟ در جواب کامنت خصوصیت.

 10. نويد می‌گوید:

  سلام…
  خوشحالم که این تکنولوژی هست…

  نوشته هایتان را دوست دارم، هر چه که بنویسید…
  __________________
  آیدا :
  خیلی ممنونم نوید عزیز. نظر لطف شماست.

 11. سلام آیدا جونم . خوبی ؟ منو ببخش که خیلی وقته بهت سر نزدم .ولی حسابی مراقبم که از مطالب علمی خوبت عقب نیفتم و هر دفعه که میومدم نت پستات رو پشت هم میخوندم . دوست دارم دوست خوبم . فعلا بای
  ___________________
  آیدا :
  سلام عزیزم. ممنون خوبم. امیدوارم تو هم خوب باشی.
  آتنا جان، همین که حضور داری و می خونی ممنونم. من هم دوستت دارم.

 12. فاطیماه می‌گوید:

  سلام سلام. من خوبم . تو خوبی خانومی؟ عزیز دلی ها … در تعادل همیشگی … آروم مثل دریا … دوستت دارم…
  *************************
  ________________________
  آیدا :
  خیلی ممنونم فاطیماه جان از لطفت. من هم دوستت دارم. بوووس

 13. نارون می‌گوید:

  سلام سلام
  خووووفی؟ Smile بازم یه مطلب توپ … دستت درد نکنه. من از بریس خاطره خیلی بدی دارم. مثل همونی بود که توصیف کردی؛ یعنی واسه خم نشدن زانوها. اشتباه پزشک مثلا معروف در تجویز چنین چیزی برای من شش ساله و باغ و بازی و … ولش کن Grin
  مطمئنم اراده کنی مطلب هست که بیافرینی. هم قلم فوق العاده زیبایی داری و هم قدرت تصور و توصیف عالی. ما که لذت میبریم.
  شاد باشی و پر انرژی … یه عالمه بوس تپل :*
  _____________________
  آیدا :
  سلام عزیزم. ممنونم از لطفت. دو عالمه بوس اَبَر تپل.

 14. شنگين كلك می‌گوید:

  درود برشما و سپاس از معرفی محصولات
  خوب و تولید کنندگان با انصاف تا بحال
  نیازی به این وسایل نداشتم و به آنها
  فکر نکرده بودم . نمیدانم این چه حس
  غریبی است که فکر میکنم برای درک
  بهتر احساس یک بیمار ضایعه نخاعی شاید لازم
  باشد یکبارهم که شده امتحانش کنم !
  بنظر من هر پست شما ضربه ای کاری به بدنه
  نظام پزشکی کشور میزند که صد البته مستحقش
  هم هستند البته نباید پزشکان و متخصصان باوجدان
  و وظیفه شناس را زیر سوال برد اما اینقدر دراین
  رشته افراد بی مسولیت و کاسب مسلک زیاد
  دیده میشود که انسان نمیداند به که پناه ببرد
  ببخشید آمدم سری بزنم و روحیه ای بگیرم
  دیدم لطف نموده اید شنگ را لینک کرده اید
  شرمنده شدم . راضی به تلافی نبودم . شنگ
  چیزی در خور شما ندارد . همانطور که برایتان
  نوشتم آیدا را برای دل خودم لینک کردم برای
  اینکه چراغ امیدی داشته باشم در نا امیدی ها
  بهرحال بسیار ممنونم . واما نگران تمام شدن
  مطب نباشد . شما بنویسید از هرچه که
  دوست دارید . نوشته های شما خیلی خوب
  است . همه شان امید بخش است و قتی
  صبر و استقامت شما را می خوانم به زندگی
  امیدوار میشوم . همیشه برایمان بنویسید
  بازهم سپاسگزارم
  _______________________
  آیدا :
  سلام شنگین کلک عزیز. دعا می کنم که هیچ وقت به این وسایل نیاز پیدا نکنید.
  مگه میشه شما رو لینک نکنم. انسانی با محبت، وبلاگی با مطالب خوب و سنگین. مثل شما و وبلاگتون خیلی در دنیای مجازی کم پیدا میشه.
  خیلی ممنونم از محبت تون.

 15. رضا می‌گوید:

  خب دارم یکی یکی پست هارو میخونم…
  ازونجایی که همه ی چیزایی رو که میگی به چشم دیدم انگار که دارم خاطراتمو مرور میکنم، البته من در جایگاه پدر یا مادر عزیزت هستم (که خدا حفظشون کنه) و پدرم در جایگاه تو…
  فقط هم دردانت و خدا میدونن تو و خانواده عزیزت چی کشدن! و اگر نبود صبر و استقامت مثال زدنیتون، الان این نوشته ها هم نبودن…
  خدا به خودت و خانواده محترمت شادی بدهSmile
  از حق هم نگذریم شیوا و شیرین مینویسی حتی تلخی ها روWink
  ________________________
  آیدا :
  خیلی لطف می کنید رضای عزیز. خدا شما رو هم برای پدرتون حفظ کنه.

 16. محسن می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز اسم من محسن
  متولد ۱۳۴۳ می خوام باهات حرف بزنم. بیش از ده سال با جراحان مغز واعصاب کار می کردم برای بیمارانی که آسیب ستون فقرات دیده بودند وسایلی می ساختم که در جهت بهبودشان کاری کرده باشم. آخه رشته تحصیلی من ساخت اعضای مصنوعی وسایل کمی هست. عمده کارکلینیکی من در دهه هفتاد بود وبیشتر روی بیماران آقای دکترخسرو پارسا که ازبزرگان وپزشکان استثنایی می باشد کار می کردم که به دلیل سنگینی کار متاسفانه اون کار را ده سال است رها کرده ام وفقط به کاری که از سال ۱۳۶۶ شروع کرده بودم می پردازم . تو اون مدت ده سال بیماران آسیب دیده ستون فقراتی زیادی بودند که همه تلاش می کردیم تا دچار ضایعه نخاعی نشوند و یا ضایعات ناشی از حادثه ویا بیماری کاهش یافته ویا بیشتر نشود.از اونجایی که مستقیما با بیمار سر و کار داشتم همیشه تلاش کرده ام اول بیمار را نظر بگیرم بعدا منافع خودم ودیگران را. به همین خاطر روی کیفیت و کار آمد بودن محصولاتی که طی بیست و چهار سال گذشته تولیدا کرده ایم خیلی تاکید داشته ام. همیشه به همکاران ودوستانم می گویم آنچه از کارخانه بیرون می رود حس و عشقی که ما موقع کارداریم رابا خود به همراه می برد. مطالبت رو خوندم همینطور شرح حالت . خوشحال شدم که کارما کمی به کمکت آمده. اما در برابر کاری که پدر و مادر بزرگوارشما وسایر همکاران فیزیوتراپ وکاردرمان وغیره انجام داده اند بسیار کوجک و ناقابل بوده است. ولی از اینکه برای این کار کوچک زحمت کشیدی و مطلبی نوشتی نشان دهنده روح بزرگ توست. من وهمکارانم باافتخار در خدمتت هستیم.هر وقت به وسیله ای احتیاج داشتی مستقیما به خودم زنگ بزن.شماره مشاوره ای که روی بروشور محصولات هست تلفن مستقیم منه. بازم برات می نویسم . میرمهدی .مدیرعامل طب وصنعت
  ______________________________________
  آیدا :
  سلام آقای میرمهدی عزیز.
  امیدوارم حالتون خوب باشه. خیلی از آشنایی تون خوشحالم. ممنونم از اینهمه لطفتون و وقتی که گذاشتید.
  شما واقعا در حرفه تون موفق بودید و بنظر من نوآور. هیچ کس به اندازه ی یک بیمار نمی تونه اهمیت کار شما رو درک کنه. واقعا حاصل تلاش و دانش شما برای من سودمند بوده و خیلی از مشکلات و نگرانی هام رو رفع کرده. خوشحالم که انسان های خبره و دلسوز والبته فروتنی مثل شما هستن که حقیقتا به حرفه شون عشق دارن. اهمیتش رو درک کردن، احساس مسئولیت می کنن و در واقع این یعنی عشق به هم نوع.
  آقای دکتر پارسا رو هم می شناسم. بله واقعا فوق العاده هستن.
  کار شما حقیقتا بزرگ بوده و اونچه که ناچیزه قدردانی من هست. باز هم از شما ممنونم و به شما و همکارانتون خسته نباشید میگم. از طرف من از همه ی همکاران تون تشکر کنید.
  خوشحال میشم که باز هم برام بنویسید. بی نهایت متشکر. آیدا…
  الان که دارم می نویسم، بریس ساخت کارخانه ی شما رو به پا دارم…

 17. محسن می‌گوید:

  سلام دوباره آیدای عزیز
  قبل ازهر سخنی بهت تبریک می گم بخاطر قلم زیبایی که داری مطمئن هستم با این روشی که پیش گرفته ای ذر آینده ای نه چندان دور بین نویسندگان بزرگ نام تو خواهد درخشید. متوجه شدم هیچ مطلبی نمی نویسی مگر قبلا اطلاعات لازم را در موردش بدست بیاری. تعریف هایت در مورد بریس و اسپلینت و وسایل مشابه خیلی کامل وبدون نقص بود. ضمنا متن هایت را عینا برای همه همکارانم در کارخانه خواهم خواند. آخرین روز کاری سال همه همکاران من که حدودا هفتاد نفر می باشند جمع شده وهر کس هر سخنی دارد بیان می کند اگر مایل بودی می توانم ترتیبی بدم که شما هم از طریق تلفن حرف هایت را مستقیم به آنها بگویی مطمئن هستم انگیزه و اراده آنها را قوی تر خواهد کرد. انجمن علمی ارتز و پروتز ایران (که همانطور که می دانی همان اعضای مصنوعی ووسایل کمکی می باشد)هر دوسال یک بار کنگره ای برگزار می کند که نوبت بعدی سه ماه دیگه یعنی دوم الی چهارم خرداد نود ویک می باشد. محل برگزاری سالن همایش های رازی (دانشگاه علوم پزشکی ایران سابق وتهران فعلی می باشد) یکی از جلسات این کنگره مربوط به ساخت نامناسب وسایل ارتوپدی هست که قصد داریم خودمان وکارمان را نقد کنیم بدون آنکه نامی از سازنده برده شود. مخصوصا اشکالات موجود از دیدگاه مصرف کننده خیلی می تواند کمک کند. از همین حالا ازت خواهش می کنم اگر در مورد وسایلی که تاحالا استفاده کردی و دوست داری همکاران من اشکالات آن را بفهمند و از تکرار این اشتباهات خودداری کنند مطلبت را برام میل کن. من وکمیته علمی انجمن دوست داریم به عنوان سخنران مدعو در این جلسه حضور داشته باشی اما ظاهرا برای شما مقدور نیست ولی اطمینان داشته باش مقاله شما در این کنگره خوانده خواهد شد. حتی می توانی خواننده مقاله را خودت انتخاب کنی ویا از جانب خودت شخصی را برای ارائه مقاله بفرستی. لطفا نتیجه را به من اطلاع بده. بی نهایت از لطفت ممنونم.
  ________________________________
  آیدا:
  سلام آقای میرمهدی عزیز
  در جواب اظهار لطفتون براتون ایمیل زدم.
  ممنون.

 18. شیما می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز
  دنبال اطلاعاتی در مورد splint ها می گشتم که به وبلاگ شما رسیدم
  واینو یه نشونه میدونم… چون چند وقتی بود که خیلی به خودم گیر میدادم و ناراضی بودم واسه چیزایی که چندان مهم نیستن، بعد یهو دیدم یه دختر فوق العاده هس که با وجود مشکلاتی که داره چقدر امید و انرژی مثبت تو تک تک واژه هاش موج میزنه… از خودم شرمنده شدم
  عزیزم امیدوارم همیشه دلت شاد و تندرست باشی
  افرادی مثل تو روح های پیشرفته و بزرگی دارن و من از صمیم قلب بهت احترام میذارم
  راستی من گفتار درمانم Smile
  خوشحال میشم اگه بتونم بیشتر باهات در ارتباط باشم.. face book یا ای میل و ..
  شاد باشی آیدای ستودنی
  ________________________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیزم
  خیلی از آشنایی تون خوشحالم. ممنونم از لطف و محبت تون.
  در برابر اینهمه لطفتون زبانم قاصره…
  دوست عزیزم فعلا از طریق همین وبلاگ می تونیم در تماس باشیم. ایشالا در فراغت تا بستان بیشتر باهاتون هم کلام میشم.
  باز هم ممنونم. شاد و موفق باشید.

 19. عليرضا می‌گوید:

  سلام
  مرسی از راهنمایی شما بسیار عالی بود. موفق و موئد باشید/

 20. مهتاب می‌گوید:

  سلام من مبتلا به فلج اطفال هستم پام خیلی دفرمه شده هرکجا بریس درست میکنم اصلا باهاشون راحت نیستم شاید باورتون نشه چند تا بریس دارم به این امید که شاید یه شرکتی بالاخره بتونه چیزی برام بسازه که اون وسیله به من کنه ولی متاسفانه هزینه هایی رو که متقبل شدم بی نتیجه بوده میشه خواهش کنم آدرس ساخت برس های پیش ساخته رو به من هم لطف کنید بگید ممنون میشم منتظر لطفتون هستم.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیزم
   از آشنایی تون خوشحالم… دقیقا می فهمم چی می گید.
   اطلاعات زیر رو از سایت طب و صنعت براتون کپی گرفتم. امیدوارم مشکلتون حل بشه Smile

   نمایندگی فروش محصولات طب و صنعت سراسر کشور
   http://www.teb-sanat.com/index.php/reseller
   ردیف شهر نام نماینده شماره تماس ردیف شهر نام نماینده شماره تماس
   ۱ اراک کلهر ۴۱۳۴۰۶۶ ۹۰ ساری آقای معلمی ۲۲۲۸۹۲۵
   ۲ اردبیل حسین عباس زاده ۲۲۳۸۲۷۷ ۹۱ ساوه وافی ۲۲۲۷۵۸۸
   ۳ اردبیل احمد عباس زاده ۲۲۵۲۶۴۶ ۹۲ سقز کیانی ۳۲۲۸۳۶۳
   ۴ ارومیه رامان طب ۳۴۶۱۸۳۸ ۹۳ سقز کیانی ۰۹۱۸۳۷۴۱۵۵۴
   ۵ اسفراین نودهی ۷۲۳۶۲۳۲ ۹۴ سمنان آقای جنتی ۳۳۲۳۸۴۴
   ۶ اصفهان شانه ساز ۲۲۰۳۲۰۹ ۹۵ سنندج صارم ۳۲۴۵۵۳۴
   ۷ اندیمشک میرعالی ۴۲۲۵۷۷۴ ۹۶ سنندج مسلم ۳۲۲۵۳۷۲
   ۸ اهواز فتحی ۲۲۱۰۳۱۲ ۹۷ سوادکوه میرزایی ۵۳۵۳۸۳۶
   ۹ اهواز کلانتر ۲۲۱۴۱۹۵ ۹۸ سیرجان هندیزی ۳۲۲۹۹۱۷
   ۱۰ اهواز آب آب ۲۲۱۹۸۱۵ ۹۹ شاهرود اشرفی ۲۲۲۶۷۰۴
   ۱۱ اهواز چوبدار ۲۲۱۷۷۹۴ ۱۰۰ شوش دانیال قیطاسوند ۵۲۲۳۰۴۲
   ۱۲ اهواز غریب ناصری ۲۲۲۴۷۲۴ ۱۰۱ شوش دانیال ذاکر ۵۲۲۲۲۱۱
   ۱۳ اهواز باقریان ۲۲۲۸۸۳۶ ۱۰۲ شوشتر ذرتی ۶۲۰۳۲۷۰
   ۱۴ اهواز باوی ۲۲۳۹۴۳۲ ۱۰۳ شوشتر محمدخواه ۶۲۲۷۸۳۰
   ۱۵ اهواز جوادی ۲۲۱۶۳۸۳ ۱۰۴ شوشتر دکتر سیدعطار ۶۲۲۶۹۸۳
   ۱۶ ایذه اسکندری ۰۹۱۶۶۹۱۹۳۴۲ ۱۰۵ شهربابک احمدی پور ۴۲۲۲۱۴۰۰
   ۱۷ ایذه کیانی ۵۲۳۴۶۶۶ ۱۰۶ شهرری اکبری ۵۵۹۰۵۶۶۷
   ۱۸ آبادان مرغابی زاده ۴۴۲۰۴۴۵ ۱۰۷ شهرکرد قاسمی ۳۳۳۸۳۸۴
   ۱۰۸ شهر کرد اقای ریاحی ۰۹۱۳۱۸۴۵۸۸۶-۲۲۷۲۰۲۳
   ۱۹ آبادان میرازیی ۴۴۲۶۱۴۴ ۱۰۹ شیراز ترکش ۲۳۰۵۱۳۰
   ۲۰ آباده یزدان پناه ۳۳۳۶۹۰۹ ۱۱۰ شیراز جعفریان ۶۲۶۸۵۳۴
   ۲۱ آزادشهر دکتر اکبرپور ۶۷۲۲۲۱۹ ۱۱۱ شیراز مصلی نژاد ۲۳۳۷۱۴۱
   ۲۲ آق قلا آقای رضوان نیا ۵۲۲۹۲۳۹ ۱۱۲ شیراز طباطبایی ۲۲۸۶۲۱۹
   ۲۳ آمل رخصت پناه ۳۲۷۱۵۲۱ ۱۱۳ شیراز کشاورز ۲۳۵۱۴۱۹
   ۲۴ بابل رضایی ۲۲۲۱۱۳۳ ۱۱۴ شیراز فیروزی ۲۳۵۴۴۷۳
   ۲۵ بابل ملکشاه ۲۲۵۵۷۸۸۸ ۱۱۵ شیراز تجهیزات پزشکی طاها ۶۲۷۶۰۵۶
   ۲۶ بابلسر قربانی ۰۹۱۱۲۱۲۳۲۵۷ ۱۱۶ شیروان امیدی ۶۲۲۴۹۱۰
   ۲۷ باغ ملک رمضانی ۴۲۲۱۴۱۲ ۱۱۷ طبس عظیم زاده ۴۲۲۴۱۳۳
   ۲۸ بانه مهدوی ۴۲۶۵۵۵۸ ۱۱۸ علی آباد کتول آقای حاج سعیدی ۶۲۲۴۰۱۵
   ۲۹ بجنورد باقری ۲۲۳۹۴۸۶ ۱۱۹ علی آباد کتول تازیکی ۶۲۲۵۷۷۱
   ۳۰ بروجرد ترابی ۲۶۲۴۸۱۰ ۱۲۰ فریدون کنار آقای لطیفی نژاد ۵۶۵۰۱۴۴
   ۳۱ بروجن رضاییان ۴۲۲۱۲۱۵ ۱۲۱ فسا دکتر رستگار ۲۲۲۱۹۰۱
   ۳۲ بم یوسف آبادی ۲۲۱۱۳۹۱ ۱۲۲ قروه شاهرخی ۵۲۴۱۰۳۶
   ۳۳ بناب دیبایی ۷۲۳۳۵۳۵ ۱۲۳ قروه گوهری ۰۹۱۸۳۷۲۳۷۱۴
   ۳۴ بندر ترکمن آقای میرابی ۴۲۳۳۳۸۴ ۱۲۴ قزوین عارف نیا ۳۳۶۳۸۲۶
   ۳۵ بندر ماهشهر طلا وری ۲۴۲۲۰۸۲ ۱۲۵ قم سپهری ۷۲۱۱۲۹۷-۸
   ۳۶ بندر ماهشهر آقاجری ۲۳۶۹۳۰۴ ۱۲۶ قم ابراهیم گل ۶۶۰۰۶۱۲
   ۳۷ بندرعباس اصفهانی ۲۲۴۶۴۴۱ ۱۲۷ قوچان قنبرزاده ۲۲۴۲۳۸۲
   ۳۸ بوشهر یزدانیان ۲۵۲۵۸۰۰ ۱۲۸ قوچان قورچی ۲۲۳۵۵۰۰
   ۳۹ بوکان وفادار ۶۲۴۹۰۹۴ ۱۲۹ کاشان وفامهر ۴۴۶۵۳۴۱
   ۴۰ بوکان صالحیان ۶۲۲۱۹۷۱ ۱۳۰ کرج مهدی لو ۳۲۲۰۰۲۲۲
   ۴۱ بهبهان نژادصادقی ۳۳۳۹۱۶۶ ۱۳۱ کرج صیامی ۳۲۲۲۶۲۸۱
   ۴۲ بهشهر مرتضایی ۵۲۲۵۳۲۷ ۱۳۲ کرمان نیک پور ۲۲۲۱۲۲۷
   ۴۳ بیرجند شهابی ۲۲۳۷۶۰۲ ۱۳۳ کرمان علی نیکپور ۲۴۴۶۱۴۷
   ۴۴ تالش سجادی ۴۲۲۶۱۳۸ ۱۳۴ کرمان عسگری ۲۲۳۹۴۴۰
   ۴۵ تالش رازبان ۴۲۲۷۶۹۴ ۱۳۵ کرمانشاه ابراهیمی ۷۲۲۶۰۳۹
   ۴۶ تبریز زمانی ۵۵۳۷۰۲۹ ۱۳۶ کلا چای خانم شکرالله زاده ۶۵۸۹۹۵۰
   ۴۷ تربت جام دکتر جامی الاحمدی ۲۲۲۴۴۶۶ ۱۳۷ کلاله احمدی پور ۴۲۴۸۳۹
   ۴۸ تربت حیدریه نجاتی ۲۲۳۷۹۲۳ ۱۳۸ کوهبنان پارسا ۴۷۲۳۷۴۳
   ۴۹ تفت دهقان ۶۲۳۴۰۸۹ ۱۳۹ کوهدشت وفایی ۶۲۳۱۶۲۸
   ۵۰ تنکابن شکوهی فر ۴۲۲۴۹۹۹ ۱۴۰ گچساران نظری ۲۲۲۴۷۸۳
   ۵۱ جاجرم صالحی ۰۹۳۶۳۳۲۶۱۴۱ ۱۴۱ گرگان رفیع زاده ۲۲۳۵۶۲۸
   ۵۲ جم انصاریان ۷۶۳۲۲۸۳ ۱۴۲ گرگان رحمتی ۲۲۴۴۱۵۲
   ۵۳ جوانرود میرانی ۶۲۲۰۳۷۹ ۱۴۳ گرگان خسروی ۲۲۲۷۱۱۴
   ۵۴ جهرم صحرائیان ۳۳۳۱۲۹۴ ۱۴۴ گرگان ناصری ۲۳۵۱۳۲۹
   ۵۵ چالوس ملکی ۲۲۲۱۵۷۰ ۱۴۵ گرمسار ناظری ۰۹۱۲۳۲۲۰۶۲۳
   ۵۶ خرم آباد شکیب ۲۲۰۴۳۵۹ ۱۴۶ گلپایگان نوغانی ۳۲۲۹۷۸۸
   ۵۷ خرمشهر زاده محسنی ۴۲۲۱۴۲۸ ۱۴۷ گلپایگان نوغانی ۰۹۱۳۳۷۱۴۷۵۷
   ۵۸ خرمشهر سلیمانی ۴۱۳۴۰۶۶ ۱۴۸ گلپایگان تکبیری ۳۲۵۲۸۰۱
   ۵۹ خرمشهر آل جابر ۴۲۱۲۸۱۵ ۱۴۹ گناباد عصاری ۷۲۲۴۴۵۵
   ۶۰ خرمشهر دکتر بروجردی ۴۲۲۰۳۶۶ ۱۵۰ گنبدکاووس ساداتی ۵۵۵۵۵۹۲
   ۶۱ خمین کریمی ۲۲۲۸۲۹۹ ۱۵۱ گنبدکاووس شفیعی ۲۲۲۸۵۲۳
   ۶۲ داراب خرم دل ۶۲۳۶۵۳۷ ۱۵۲ لامرد فروزان ۵۲۲۶۰۲۰
   ۶۳ دامغان یزدانی ۵۲۴۶۱۸۰ ۱۵۳ لاهیجان آقای ایرانی ۰۹۱۱۷۶۳۱۰۷۰
   ۶۴ دره شهر کلانتری ۵۲۲۲۴۹۱ ۱۵۴ ماسال قاسمی ۰۹۱۲۵۴۴۲۱۶۲
   ۶۵ دزفول مقدم نیا ۲۲۳۷۸۴۰ ۱۵۵ محمود آباد آقای نصیری ۷۷۳۵۱۹۶
   ۶۶ دزفول دیناری ۲۲۲۶۹۴۶ ۱۵۶ مرودشت احمدی ۲۲۲۵۱۱۶
   ۶۷ دهدشت ربانی ۰۹۱۷۷۴۲۸۳۹۸ ۱۵۷ مریوان احمدزاده ۳۲۲۳۲۰۵
   ۶۸ رامهرمز کاوه ۲۲۲۲۱۱۳ ۱۵۸ مریوان داودی ۳۲۲۹۷۲۲
   ۶۹ رامهرمز معرف ۲۲۳۵۴۲۶ ۱۵۹ مشکین شهر پوراکبر ۵۲۲۴۹۵۸
   ۷۰ رشت شاهری ۸۸۳۳۰۳۵ ۱۶۰ مشهد مویدیان ۰۹۱۵۵۱۱۳۱۸۵
   ۷۱ رشت صفایی ۷۲۳۷۹۹۲ ۱۶۱ مشهد مویدیان ۲۲۲۰۳۸۰
   ۷۲ رشت علیان ۳۲۴۴۸۶۰ ۱۶۲ ملایر کرمانی ۲۲۲۲۲۳۰
   ۷۳ رفسنجان نیک فرجام ۵۲۳۳۸۲۸ ۱۶۳ مهاباد داوری ۲۲۲۳۱۱۵
   ۷۴ رودبار دکتر مرشدی ۶۲۲۵۶۳۳ ۱۶۴ میانه دکتر لازمی ۲۲۳۳۱۳۳
   ۷۵ زابل کلبعلی ۲۲۴۱۲۱۰ ۱۶۵ میبد فلاح ۷۷۳۰۹۰۰
   ۷۶ زاهدان جمال زهی ۳۲۲۷۸۱۱ ۱۶۶ نجف آباد انتشاری ۲۶۴۱۰۹۳
   ۷۷ زاهدان قنبر زهی ۳۲۱۷۰۷۷ ۱۶۷ نجف آباد عینی ۲۶۱۳۰۸۸
   ۷۸ زنجان دکتر عتیق ۳۲۳۴۴۴۴ ۱۶۸ نقده خدمتی ۶۲۲۵۹۳۸
   ۷۹ زنجان دکتر جعفری ۳۲۲۰۴۹۵ ۱۶۹ نور باقریان ۶۲۲۳۱۷۸
   ۸۰ زنجان علیمحمدی ۴۲۶۷۵۰۶ ۱۷۰ نور جعفرمرزی ۶۲۲۹۲۱۲
   ۸۱ ساری جوشنی ۲۲۶۸۴۸۱ ۱۷۱ نورآبادممسنی علمداری ۴۲۴۲۲۰۱
   ۸۲ ساری جوشنی ۲۲۲۳۱۸۸ ۱۷۲ نهاوند چگینی ۳۲۳۵۴۲۴
   ۸۳ ساری افضلی ۲۲۶۰۶۵۹ ۱۷۳ نی ریز رختابناک ۵۲۳۳۱۲۹
   ۸۴ ساری شریعت ۳۱۱۸۳۶۷ ۱۷۴ ورامین حافظی ۳۶۲۵۶۲۳۷
   ۸۵ سبزوار معماری ۲۲۲۱۹۰۱ ۱۷۵ همدان سرتیپی ۲۵۲۷۲۳۹
   ۸۶ سراوان سیدزاده ۵۲۲۸۵۷۵ ۱۷۶ هندیجان روشنی ۴۲۲۰۱۲۰
   ۸۷ ساری آقای معلمی ۲۲۲۸۹۲۵ ۱۷۷ یاسوج شریفی ۲۲۲۶۳۵۶
   ۸۸ ساوه وافی ۲۲۲۷۵۸۸ ۱۷۸ یاسوج حسن پور ۲۲۲۹۱۶۵
   ۱۷۹ یاسوج کشاورز ۰۹۱۲۸۸۸۱۳۶۵
   ۸۹ سقز کیانی ۳۲۲۸۳۶۳ ۱۸۰ یزد دره شیری ۷۲۵۵۰۲۴
   ۱۸۱ یزد سامعی ۶۲۶۴۸۲۲
   ۱۸۲ یزد وحید طب ۶۲۸۰۰۸۹-۶۲۸۴۹۹۰

 21. مهتاب می‌گوید:

  سلام، خیلی ممنون و خوشحالم که با شخص با حوصله ای مثل شما آشنا میشم آروزی سلامتی و موفقیت برای شما دارم اما اجازه بدید یه سوال دیگه دارم آیا این شرکت تو تهران نمایندگی نداره؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مهتاب عزیزم
   ممنون از لطفتون Smile
   خواهش می کنم. هر سوالی باشه در خدمتم…
   این اطلاعات رو بازم در سایشون پیدا کردم

   تلفن فروش : ۹۱ و ۷۶۲۱۶۱۹۰-۰۲۱
   فکس : ۷۶۲۱۲۵۹۸-۰۲۱
   شماره پیامک : ۳۰۰۰۴۸۹۰
   ایمیل : info@teb-sanat.com

 22. سليماني می‌گوید:

  سلام
  من برای یک کار سینمایی به یک بریس دست دوم احتیاج دارم اندازه و تمیزیش مهم نیست کسی میتونه راهنمایی کنه
  مرسی

 23. حسن امامي زاد می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید ببخشید ادرس نمایندگی فروش طب و صنعت در کرج را می خواستم .ممنونم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette