صدای خاطرات من …

از وقتی خود را شناختم، همیشه آوای موسیقی سنتی ایران در گوش ام طنین انداز بوده است. یادم می آید از نوارهای کاستی که امروزه به تاریخ پیوسته اند. نوارهای کاست ماشی رنگی که اغلب، آهنگ هایی که توسط استاد شجریان خوانده می شد، بر روی آن ها ضبط می شدند. پدر و مادرم و خواهران بزرگترم به صدای دلنشین خوانندگان گوش فرا می دادند و انبوه کاست ها در قاب های مستطیل شکل، مصالح مهندسی و ساختمان سازی من می شدند. با آن ها خانه می ساختم، برج می ساختم. عمارت های باشکوهی که در دل هر آجر اش موسیقی جریان داشت.

در خانه ی ما خبری از آثار خوانندگان مهاجر نبود. نه بخاطر تعصب و کوته فکری، تنها به این دلیل که هیچ کس علاقه ای به آن نوع از موسیقی نداشت. هرچه بود، شجریان بود و سیمابینا. مرضیه، یک کاست از ویگن، بنان، فرهاد، گروه کامکاران، رشید بهبودف، شهرام ناظری، بطور پراکنده آثار خوانندگان دهه های طلائی سی، چهل و پنجاه، و … فرید فرجاد و محمد نوری.
در آن سنین خردسالی که از موسیقی سنتی تنها جعبه های کاست برایم جذاب بودند و از صدای استاد شجریان سرم به درد می آمد و چهچهه ی خوانندگان برایم گوش خراش بود، تنها آوای ویولن فرید فرجاد بود و صدای دلنشین محمد نوری که شیفته ام می کرد .
از وقتی یادم می آید محمد نوری اولین خواننده ی مورد علاقه ام بوده است. بهترین خاطرات کودکی ام با پس زمینه ای از صدای جادویی او شکل گرفته است. و فرید فرجاد…
یادم می آید هشت ساله که بودم روی کاست آهنگ های فرید فرجاد برچسبی زدم و نوشتم “آوای باران”، چرا که محال بود هر دفعه که نوای ویولن فرید فرجاد طنین انداز می شد، باران نبارد. بار ها و بار ها امتحان کردم. واقعا تصادفی در کار نبود. ولی این موضوعِ شگفت، با پایان یافتن دوران پاک کودکی ام خاتمه یافت. دیگر هیچ وقت نوای ساز فرید فرجاد برای آن کودک دیروز، باران به ارمغان نیاورد.
یکی از بکر ترین و بی بدیل ترین لحظات زندگی ام، که تا ابد تکرار نخواهد شد، در پنج سالگی ام و در فضایی مملوء از طنین صدای باطراوت محمد نوری و نوای ساز فرید فرجاد شکل گرفت. و باران نیز می بارید. نم نم. من انگشت کوچکم را از درز پنجره ی ماشین بیرون برده بودم و …
از اینجای اش دیگر قابل توصیف و بیان کردن با کلمات نیست…
و مطمئنا بدون صدای یگانه خواننده ی محبوبم، محمد نوری و نوای رمزآلودی که از ویولن فرید فرجاد برمی خواست، ملکوتی ترین لحظه ی عمرم که تا ابد به آن می بالم، خلق نمی شد.
و سال گذشته در چنین روزی، ضبط صوت زندگی، نوار کاست مورد علاقه ام را درید و صدای خاطرات من برای همیشه خاموش گشت.
روحش شاد …

در ادامه، چند آهنگ خاطره انگیز او را گذارده ام.

از آلبوم “سرزمین خورشید”

نوشو، نوشو
بخفته دل
ای دیار خوب من

از آلبوم “شکوفه ی خاطرات”
مرغک زیبا
گلچهره
رود آواره

(در ضبط صوت، بر روی نام فینگلیش آهنگ کلیک کنید تا اجرا شود.)

این نوشته در مناسبت ها ... ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

228 پاسخ به صدای خاطرات من …

  1. بازتاب: grandpashabet

  2. بازتاب: child porn

  3. بازتاب: child porn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette