اندر احوالات اتونومیک دیس رفلکسی ۲ …

با توجه به پست قبل، حال می پردازیم به شناخت دقیق تر و علمی تر این عارضه و چگونگی برخورد با آن…

اتونومیک دیس رفلکسی

تعریف :

اتونومیک دیس رفلکسی یکی دیگر عوارض ضایعات نخاعی است که اطلاع از آن و آشنایی با چگونگی برخورد با آن برای هر بیمار نخاعی لازم و حتی می توان گفت حیاتی است.
اتونومیک دیس رفلکسی، خود عارضه ای متشکل از طوماری از عوارض و حالت های ناخوشایند است که حتی می توانند برای بیمار کشنده باشند. البته بیشترین خطر متوجه بیماران ضایعه نخاعی گردنی و سینه ای (T8 به بالا) است.

عوامل بروز :
این عارضه نیز مانند اسپاسم، دردهای نوروپاتیک(سوزش) و اغلبِ عوارض ناشی از ضایعات نخاعی از عدم انتقال پیام های حسی اندام ها به مغز ناشی می شود. که نتیجه آن می شود بروز حالت هایی غریب و آزار دهنده و گاهی نیز خطرناک.
اتونومیک دیس رفلکسی عموما تحت تاثیر عاملی در بدن بوجود می آید که حس درد را در بدن تحریک کرده و برای یک فرد عادی بصورت درد جلوه گر می شود. ولی در یک بیمار نخاعی سبب تحریک سیستم اتونومیک بدن یعنی همان اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک می شود. عواملی همچون،
یبوست و دفع سخت، عفونت در مثانه، سونداژ نامناسب و اختلال در تخلیه ی ادرار، لباس های تنگ که ایجاد فشار می کنند، ایجاد زخم یا سوختگی در پوست که بیماران نخاعی بدلیل نداشتن حس درد و لمس از ایجاد آن بموقع اطلاع نمی یابند، و هر چه که در بدن ایجاد درد کند مانند سنگ کلیه، فرو رفتن ناخن در گوشت و … .
در حضور هریک از این عوامل، پیام عصبی ای در بدن جریان می یابد که بدلیل اختلال در مسیر اعصاب (ضایعه در طناب نخاع) این پیام ها به مغز نرسیده و سیستم اتونومیک بدن بناچار دست به کار شده، آژیر خطر می کشند و بدنبال آن آشوبی بدن را فرا می گیرد.

عوارض :

همانطور که پیشتر گفتم، اتونومیک دیس رفلکسی، خود عارضه ایست متشکل از مجموعه ای از عوارض که در افراد مختلف بصورت متفاوت و با شدت و ضعفی متفاوت بروز می کند؛ ولی عموما در طیف زیر قرار می گیرد :
گُر گرفتن و سرخ شدن پوست بدن در نواحی بالای سطح ضایعه( اغلب صورت، گردن، شانه ها و سینه).
سردرد کوبشی و ضربان دار.
تعرق شدید در نواحی بالای سطح ضایعه.
نوسان فشار خون و افزایش ناگهانی و متناوب آن.
احساس سنگینی بر روی قفسه ی سینه.
گاهی احساس لرز.
تا حدی می توان گفت حالت هایی مشابه حالت های پیش از سکته ی قلبی.

دوام و شدت :
این حالت از چند دقیقه تا چندین ساعت می تواند دوام داشته باشد. تا رفع شدن کامل عامل محرک. مثلا تخلیه ی کامل روده.
شدت و ضعف آن نیز منوط است به شدت و ضعف عامل محرک.

خطرات :
از میان حالت هایی که در پی اتونومیک دیس رفلکسی بروز می کنند، نوسان فشار خون می تواند برای بیمار خطرناک بوده و موجب حملات قلبی و مغزی شود.
فشار خون یک بیمار نخاعی در حالت طبیعی ۹۰/۶۰ است و حتی گاهی با مینیمم کمتر. پس یک افزایش خون ناگهانی به فشار خون متوسط ۹۰/ ۱۴۰، می تواند برای بیمار خطرناک باشد. حتی در حالت های شدید ، افزایش فشار خون می تواند بمراتب بیشتر نیز باشد. حتی تا ماکزیمم ۱۸۰ تا ۲۰۰ و مینیمم بالای ۱۲۰ .

درمان :
از آن جایی که من هیچگاه به دنبال درمان این عارضه نبوده ام ، تجربه و اطلاع خاصی در این مورد ندارم و آنچه در ادامه خواهم نوشت ، برای جلوگیری از دادن اطلاعات نادرست تماما حاصل سِرچ در اینترنت است که یکی از جامع ترین آن ها را کپی کرده و با ذکر منبع بیان خواهم کرد.(در ادامه ی مطلب)
بجز این که،
همانطور که پیشتر گفتم، اتونومیک دیس رفلکسی بتدریج در من کاهش یافت و امروز در من بندرت بروز می کند. تنها عاملی که حداقل در من، باعث این کاهش شده است، روی آوردن به تغذیه ی سالم و طبیعی و پرهیز از مصرف مواد غذایی ای است که بخصوص باعث یبوست در یک بیمار نخاعی می شوند. در این باره، یعنی نقش تغذیه در کنترل عوارض ضایعات نخاعی ، اطلاعات تجربی مستند (مبتنی بر علم) دارم که در پستی جداگانه با شما در میان خواهم گذاشت.
بعدا اضافه شده: اتونومیک دیس رفلکسی۳ (در معنای واقعی کلمه!)

درمان ، برگرفته از سایت مرکز ضایعات نخاعی جانبازان را در ادامه ی مطلب دنبال کنید …

درمان : برگرفته از سایت مرکز ضایعات نخاعی جانبازان :

۱ – کاراصلی : هرگاه فکرمی کنید که ممکن است اتونومیک دیس رفلکسی داشته باشید ، اما مطمئن نیستید:
صاف بنشینید و پاها را پائین ترقراردهید. این کار به کاهش فشارخون شما کمک خواهد کرد
به دنبال علت آن بگردید .
لباسهای تنگ رادرآورید .
درصورت امکان کمک گرفته وازیک نفربخواهید که فشارخون شما را بگیرد .

۲ – مثانه :
اگرکارسونداژراخودتان انجام می دهید :
یک سوند واردمثانه کرده ومثانه راتخلیه کنید.
سوندتان راازنظر انسداد یا پیچ خودگی بررسی نمائید . همچنین توجه کنید که کیسه ادراربیش از حدپرنشده باشد .
کیسه ادراری که به پا می بندید تخلیه کنید .
درصورت نیازبه تعویض سوند ، ابتدا با استفاده ازیک ژل بی حس کننده موضع رابی حس کنید .

۳ – روده :
درصورتی که به داشتن یبوست مظنون هستید ، ممکن است لازم باشد به صورت دستی خودراتخلیه کنید.
برای این کارمی توانید ابتدابا استفاده ازیک ژل بی حس کننده موضع رابی حس کنید.

۴ – سایراقدامات درمانی :
درصورتی که علائم سریعاٌ برطرف نشوند یا اگرعلت را نتوانید پیداکنید ، مقدارمعینی ازداروهایی که پزشکتان تجویزنموده رامصرف نمائید .

تی .ان .جی یا گلیسریل تری نیترات (GTN) داروئی است که در شرایط معمولی برای درد قفسه سینه همراه با کاهش اکسیژن رسانی به عضله قلب (آنژین ) تجویزمی شود .این داروباعث پهن ترشدن شریان های بزرگ شده و ازاین طریق فشارخون راکاهش می دهد. همچنین داروی مذکوربرای درمان بالابودن فشارخون که همراه با شرایط وخیم اتونومیک دیس رفلکسی ، درافرادمبتلا به ضایعه نخاعی بالاترازT6 ایجادمی شود ، مورداستفاده قرارمی گیرد.

تی .ان .جی به صورت های زیرقابل استفاده است‌:
۱- اسپری نیترولینگوآل : این داروبه زیرزبان اسپری می شود ودرصورتی که علائم برطرف نشدند، بعداز ۵ دقیقه می توان مجددا” ازآن استفاده کرد.
۲- قرصهای آنجی نین : این قرصها نیزدرزیرزبان قرارداده می شوند ( قرصهای مذکورباید وقتی فشار خون عادی شد به بیرون تف شوند).
۳- مشمع های ترانسی درم –نیترو : این مشمع ها را می توان برروی پوست ناحیه سینه وشکم بکاربرده وبایستی به محض عادی شدن فشارخون برداشته شوند.

کاهش چشمگیرفشارخون ازمهمترین اثرات جانبی تی .ان .جی است که می تواند باعث سردرد، رنگ پریدگی و یا غش کردن فردگردد.
اخطار
به دلیل فوق الذکر تی .ان .جی رانبایستی درطول ۱۲ ساعت پس ازمصرف سیلدنافیل ( ویاگرا ) یا واردنافیل (لویترا) یا طی۳ روز از مصرف تالدافیل (سیالیس)مورداستفاده قرارداد. ترکیب این داروها باعث افت بسیارشدید فشارخون شده که ممکن است منجربه تجربه حمله قلبی ویا حتی مرگ گردد.

۵- به خاطرداشته باشید :

– هنگام تلاش برای برطرف کردن مشکل اتونومیک دیس رفلکسی وهمزمان با افزایش تحریک ازجمله هنگام رفع انسداد سوند یا تخلیه روده امکان دارد حداقل بطورموقت شرایط وخیم ترشود. بنابراین تمام کارها بایدبا دقت بسیارزیادی انجام شود.

اگرفشارخون وعلائم شما سریعا” برطرف نشود ، با اورژانس تماس گرفته وازآنها درمورد نیازهای پزشکی خودکمک بخواهید . اما ازسایر افراد ازجمله افراد غیرمتخصص درخواست کمک نکنید.

****
منبع: مقاله ” اتونومیک دیس رفلکسی ، علائم و عوامل موثردرایجادآن ” – ترجمه مهندس عباس کاشی – (ohealth2007@yahoo.com) – انتشار : مرکز ضایعات نخاعی جانبازان – شهریور ماه ۱۳۸۹ . – برگرفته از:
کتاب : How to: Get Step-by-step instructions for common features

این نوشته در به اشتراک گذاشتن تجربیات... ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

33 پاسخ به اندر احوالات اتونومیک دیس رفلکسی ۲ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette