اندر احوالات تراکستومی…

حرف اول :
در این جا قصد دارم تجربیات و دانسته های شخصی خودم را درباره ی لوله ی تراکستومی بیان کنم.به گمانم که بعد از ۵ سال زندگی در زیر یک سقف و در یک کالبد با لوله ی تراکستومی شناخت نسبی ، نسبت به این زالوی پلاستیکی بدست اورده باشم.
در مورد تجربیاتم از تراکستومی می نویسم تنها به خاطر یکی از خوانندگانم که امروز دارند با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند.نرم که چه عرض کنم در واقع دارند استخوان خُرد می کنند.
پدر این دوست عزیز ، بیمار هستند و از طریق لوله ی تراکستومی تنفس می کنند.شاید انچه را که من در ادامه خواهم گفت خود این دوست عزیز بهتر از من بدانند ولی من به عنوان یک بیمار پیشکسوت در زمینه ی تراکستومی ، وظیفه ی خود می دانم که از حداقل کمکی که از دستم بر می اید دریغ نکنم.
با ارزوی سلامتی و بهبودی قریب الوقوع برای این پدر گرامی…
تعریف
باز کردن دهانه ی یکی از ارگان های داخلی بدن به روی پوست ، توسط جراح ” استومی” نامیده می شود.و تراکستومی در واقع استومی تنفسی است.
لوله ی تراکستومی ( Tracheostomy tube )
لوله ی پلاستیکی و یا فلزی که از طریق برش کوچکی بر روی گردن ، در گودی بین دو ترقوه ، مستقیما داخل نای گذاشته می شود.این عمل برای بیماری صورت می گیرد که بیش از ۱۰ روز مشکل تنفسی اش ادامه داشته باشد و از طریق دستگاه تنفسی ( ونتیلیتور ) تنفس کند.
اصلاحیه ی دوست عزیزم ، سوسن جعفری : پسوند تومی یعنی سوراخ کردن بنابراین تراکوستومی یعنی سوراخ کردن تراشه یا نای. نه عمل جاگذاری لوله‌ی تراکوستومی.
ساکشن
یک دستگاه مکنده با طرز کار جاروبرقی که با ایجاد خلاء ، ترشحات داخل ریه را که به دلیل وجود یک جسم خارجی ( لوله ی تراکستومی ) در نای بسیار بیشتر از حد معمول می شود بیرون می کشد.
بر اساس انچه که من تجربه کرده ام بسته به سایز لوله که معمولا ۷ یا ۸ هست بهترین و مناسب ترین سوند برای ساکشن ، سوند سفید یا همان سوند شماره ی ۱۲ هست.
رده بندی سوند ساکشن یا همان سوند نلاتون : آبی یا ۸ – مشکی یا ۱۰ – سفید یا ۱۲ – سبز یا ۱۴ – نارنجی یا ۱۶
سوند آبی که مخصوص نوزادان است.سوند مشکی قدرت مکش پایین دارد و جدار لوله را به خوبی از ترشحات پاک نمی کند و امکان ایجاد توده های سفت شده ی ترشح ( کلوت ) را افزایش می دهد.که این بسیار خطرناک است و این کلوت ها ممکن است باعث بسته شدن راه هوای بیمار شوند.سوند سبز و نارنجی هم که بیش از حد مکش ایجاد می کنند و اغلب باعث خونریزی شده و ممکن است به نای آسیب برسانند.در نتیجه سوند سفید از همه مناسب تر است.
روش صحیح ساکشن کردن هم به این صورت است که :
هنگام وارد کردن سوند در لوله ی تراکستومی باید با تا کردن انتهای سوند جلوی مکش را بگیرید.بعد از این که سوند وارد نای شد ، تای ان را باز کرده و اجازه ی مکش را به دستگاه بدهید.
برای این منظور زائده ای به نام رابط سوند یا سه راهی سوند هم وجود دارد که می توانید از داروخانه ها و یا مغازه های کالای طب تهیه کنید.
همیشه قبل از ساکشن کمی سرم شستشو یا همان نرمال سالین غیر قابل تزریق را در نای بیمار بریزید.با ریختن سرم و مرطوب شدن جدار لوله و رقیق شدن ترشحات ، ساکشن کردن هم راحت تر می شود و هم احتمال اسیب رساندن به نای و خونریزی یا ایجاد رگه های خونی ( تروماتیزه شدن ) کاهش می یابد.
برای این منظور می توانید یک سرم شستشو تهیه کنید و با یک سرنگ ۱۰ سی سی از داخل سرم ، مایع را بکشید و در هر بار ساکشن یک یا دو سی سی از سرم را داخل نای بیمار بریزید.
برای جلوگیری از ایجاد عفونت در ریه هر روز سوند ساکشن را عوض کنید و حتما هنگام ساکشن کردن سوند را در سرم شستشو ، شستشو دهید.
یادآوری سوسن جعفری عزیز : در مورد ساکشن کردنِ اصولی داخل تراشه، یک اصل مهم همان تا زدنِ سرِ سوند نلاتون هست و مورد دوم که باعث می‌شه مکش با سهولت بیشتر و مؤثرتری انجام بگیرد، این هست که بعد از رها کردن تای نلاتون، موقع خارج کردنِ سوند، سوند را لای انگشتان پیچاند. یعنی یک حرکتِ رفت و برگشتی با انگشتان روی سوند انجام داد. عین اینکه داری پیچی را با پیچ‌گوشتی باز و بسته می‌کنی. یا شیر گاز را می‌بندی و باز می‌کنی…یک نوع حرکت نیم دایره‌ای. اینطوری بعلت مکش زیاد ، سوند مخاط تراشه را زخم نمی‌کند و چون حرکت دایره‌واری هست، می‌تواند ترشحات بیشتری را بکشد.
از زبان خودم : هنگام ساکشن کردن بعد از این که سوند را وارد لوله کردید و تای سوند را باز کردید برای تخلیه ی بهتر و کاملتر ترشحات و همین طور جلوگیری از آسیب رساندن به نای بهتر است سوند را در بین دو انگشت بچرخانید.یعنی ساکشن را با چرخاندن سوند در لوله انجام دهید.بعضی به جای چرخاندن سوند ، ان را بالا و پایین می برند که تجربه ی شخصی من این است که این کار بیشتر به نای اسیب می رساند.پس فقط سوند را بچرخانید.
کاف
کاف یک زائده ی بادکنک مانند است که بر روی لوله ی تراکستومی قرار دارد و همراه لوله وارد نای بیمار می شود.کاف از طریق زائده ی دیگری که خارج از نای قرار می گیرد بوسیله ی سرنگ قابل پر و خالی شدن است.

وجود کاف به این منظور است که بیمارانی که بیهوش یا نیمه هوشیار هستند و یا قدرت بلع ندارند دچار خفگی در اثر پریدن ذرات غذا به داخل نای نشوند.در نتیجه با پر کردن کاف مانع از این خطر می شوند.
ولی خود همین کاف بزرگترین دشمن نای است.زیرا اگر بصورتی که خواهم گفت مراقبت به عمل نیاید در اثر عدم خونرسانی به نای در محل کاف ، سلول ها در ان محل می میرند و نای دچار تنگی می شود و در نتیجه عارضه ی گاه غیرقابل جبرانی بوجود می اید به نام تنگی تراشه.
برای جلوگیری از این عارضه تنها کافی است که هر دو ساعت یک بار ، هر بار به مدت ده دقیقه با سرنگ ، کاف را خالی کرد تا به سلول های محل کاف خونرسانی صورت بگیرد.
البته در ان ده دقیقه حتما در کنار بیمار باشید و غذا یا مایعات چه از طریق دهان و چه از طریق گاواژ ( سوند معده ) به بیمار ندهید.
زخم محل تراکستومی
همان طور که گفتم لوله ی تراکستومی از طریق برش کوچکی بر روی گردن ، در گودی بین دو ترقوه ، مستقیما داخل نای گذاشته می شود.پس همیشه در این محل یک زخم باز و مستعد عفونت خواهیم داشت.
معمولا برای جذب ترشحات زخم و ترشحاتی که گاهاً از نای خارج می شود اطراف لوله را با یک گاز استریل مخصوص تراکستومی می پوشانند.این گاز در داروخانه ها و یا مغازه های کالای طب موجود است.بهتر است این گاز هر روز تعویض شود.
بسته به میزان ترشحات اطراف لوله ، برخلاف نظر پزشکان ، بهتر است هفته ای دو تا سه بار محل زخم شستشو داده شود.شستشو با پنبه ی استریل یا گاز استریل اغشته به سرم شستشو.( پزشکان این کار را ضروری نمی دانند ولی تجربه ضرورت ان را به من ثابت کرده است. )
اگر بتوانید یک دستگاه استریل کننده به نام فور تهیه کنید با یک پنس ، یک ظرف گود فلزی و مقداری پنبه ی گلوله شده و کمی پارچه یک سِت پانسمان درست کرده و در این دستگاه استریلش کنید.
اگر امکان تهیه ی فور را ندارید تنها یک پنس تهیه کنید و با گاز استریل اغشته به سرم شستشو محل زخم را به اهستگی شستشو دهید و حتما هم در اخر کار ، محل را خشک کنید و دوباره با گاز مخصوص تراکستومی بپوشانید.
از انجایی که گاز زبر است و نرمی پنبه را ندارد مراقب باشید تا گاز را محکم به محل زخم نکشید.
فیزیوتراپی ریه
فیزیوتراپی ریه به چند صورت است که علاوه بر تقویت عضلات بین دنده ای ، در جدا شدن ترشحات از دیواره ی ریه و تسهیل ساکشن کردن هم موثر است.
استفاده از دستگاه ویبراتور : این دستگاه را به تناوب بر روی قسمت های مختلف قفسه ی سینه از جلو و اگر بیمار قادر به نشستن یا غلتیدن باشد از پشت می گذاریم و دستگاه باعث لرزش ان نواحی می شود…با دست هم می توان کار ویبراتور را انجام داد ، ولی من توصیه اش را نمی کنم زیرا ممکن است یک فشار نابجا باعث جابجایی لوله شود.
ضربه زدن بر قفسه ی سینه : برای این کار دست را بصورت کاسه در می اوریم .دقیقا مثل حالتی که وقتی یک مشت اجیل در دستتان می گیرید.مثل عکس های زیر.

با دست کاسه شده ضربات اهسته ای به نقاط مختلف قفسه ی سینه ، از جلو و پشت می زنید.ضربه هایتان باید صدای تو خالی بدهند.ضربه نباید محکم باشد زیرا ممکن است باعث جابجایی لوله شود.
و روش بعدی هم حرکات ورزشی دست ها است.دست ها را در طرفین بدن بیمار باز و بسته کنید.اگر بیمار قادر به همکاری است وقتی دست هایش را باز می کنید از او بخواهید که عمل دم را انجام دهد و هنگامی که دست هایش را می بندید ، عمل بازدم را.
دستگاه بخور
معمولا برای بیماران تراکستومی توصیه می شود که همیشه یک دستگاه بخور سرد در فاصله ی حداقل دو متری تخت شان روشن باشد.از انجایی که بیمار از طریق لوله تنفس می کند و در لوله دیگر خبری از پرزهای راه های هوایی نیست تا هوای تنفسی را گرم و مرطوب و تصفیه کنند ، پس باید با مرطوب نگه داشتن محیط اطراف بیمار مانع از تنفس هوای خشک شد.
ولی تجربه ی شخصی من این است که :
هر چقدر که ساکشن بیمار خوب انجام بگیرد و هرچه هوای اطراف بیمار مرطوب باشد ولی باز هم لوله های تراکستومی خیلی زود جرم می گیرند و خیلی زیاد در این لوله ها کلوت تشکیل می شود.در نتیجه در هر بار تعویض لوله فقط تا چند روز کیفیت تنفس بیمار خوب است و بعد از ان تنفس انقدر ها هم راحت و خوشایند نیست.
ولی من راهی پیدا کردم که گاه به گاه لوله ام پاک پاک می شد.به این صورت که هر ماه یک بار ، یک روز از صبح تا شب یک بخور گرم را در یک متری تختم می گذاشتیم و بخور را مستقیما به داخل لوله ام هدایت می کردیم.ان روز حداقل ۳ سرنگ ۱۰ سی سی هم سرم شستشو به تناوب در لوله ام می ریختند.ان روز تعداد دفعات ساکشنم خیلی زیاد می شد ولی بعد از ۱۰ تا ۱۲ ساعت کم کم کلوت ها یکی یکی بیرون می امدند ( با ساکشن ) و لوله کیفیت روز اولش را پیدا می کرد.
با این روش و با ساکشن عالی مادرم ( پزشک مشهدم تنها ساکشن مادرم را قبول داشتند و اذعان می کردند که از پرستاران آی سی یو هم بهتر ساکشن می کند ) من فقط سالی یک بار نیاز به تعویض لوله داشتم.
تجربه ی کاملا شخصی : اگر بعد از تعویض لوله ، بیمار در بعضی از حالت های گردن مثلا وقتی که سرش را به راست یا چپ می چرخاند احساس کند که تنفسش راحت نیست یا تنفسش همراه با صدایی سوت مانند است حتما با پزشک مشورت کنید زیرا احتمالا یا لوله چرخیده است و یا هنگام لوله گذاری در جهت مناسب وارد نای نشده است.
و یا اگر بیمار هنگام بلع غذا احساس کند که غذا به راحتی در مری پایین نمی رود و گیر می کند ، باز هم با پزشک مشورت کنید زیرا به احتمال قوی لوله یا چرخیده و یا به درستی جاگذاری نشده است و به مری فشار می اورد.
این حالت ها بارها برای من پیش آمده است.

همچنین بخوانید: اندر احوالات تی تیوب (لوله ی تنفسی)

سوند فولی یا نلاتون، مسئله این است!

پیوست ۱ : همه ی این اطلاعات را بصورت تجربی به دست اورده ام و از ان جایی که بیمار ها حتی با بیماری یکسان بسیار با هم متفاوت هستند ، قبل از هر اقدامی با پزشک بیمار مشورت کنید و نظر او را بخواهید.
پیوست ۲ : مادر سپید عزیز تصمیم به انجام کار بزرگ و تحسین برانگیزی برای کمک به تحصیل نابینایان گرفته اند که یاری انسان های مقید و دلسوز را می طلبد.در نتیجه پیشنهاد همکاری ای را در وبلاگ شان قرار داده اند.برای توضیحات کامل و ارتباط با ایشان به لینک زیر مراجعه کنید.
لطفا کلیک کنید.
این اطلاع رسانی تا زمانی که مادر سپید عزیز اشخاص مناسب برای این کار را بیابند ، در این وبلاگ ادامه خواهد داشت.
به امید تحقق و موفقیت این حرکت انسانی…
:regular

این نوشته در به اشتراک گذاشتن تجربیات... ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

212 پاسخ به اندر احوالات تراکستومی…

 1. kiana می‌گوید:

  بعد میام بهت سر میزنم می‌خونم #flower #flower #flower
  …………………………………………………………….
  خیلی لطف می کنید.

 2. سوسن جعفری می‌گوید:

  پسوند تومی یعنی سوراخ کردنبنابراین تراکوستومی یعنی سوراخ کردن تراشه یا نای. نه عمل جاگذاری لوله‌ی تراکوستومی.
  ولی با این وجود آنقدر زیبا و کامل توضیح داده‌ای که منی که سالها به عنوان پرستار کار کرده‌ام هم نمی‌توانستم بدون کمک گرفتن از منابع علمی اینکار را بکنم.
  خدا مادرت را برایت حفظ کند عزیزم.
  می‌دانی آیدا … تو خیلی کم‌نظیری. شهامتِ تو، قدرتِ تو … وجودت تحسین‌برانگیزه.
  عیدت مبارک عزیزم.#hug #kiss #heart
  ………………………………………………………..
  خیلی ممنونم از اینکه اشتباهاتمو گوشزد می کنید…ازتون خواهش می کنم که همیشه اشتباهات تخصصی منو بگید تا اصلاحشون کنم…خیلی ممنون می شم.
  از اظهار لطفتون هم ممنون.

 3. طناز می‌گوید:

  umadam
  ……………………..
  خوش اومدی…

 4. طناز می‌گوید:

  خیلی واضح و عالی بود
  کلی به اطلاعات من اضافه شد
  مادرها همه فرشته هستن
  ……………………………………
  خیلی ممنونم طناز جان.

 5. مادر سپید می‌گوید:

  سلام عزیزم . تو مثل معنی اسمت کمک کننده و پاداش دهنده ایی ..
  فعلا تا آرام شدم اوضاع روحی معلمین نابینایان کمی صبر میکنم و بعد روند کار رو مینویسم ..
  چقدر تنفس با تراکستومی دشواره و خوشم میاد از روحیه ات که اینقدر خوب برای خودت هضم کردی و میتونی با اطلاعات شخصی و علمیت به بیمارانی مثل خودت کمک کنی و افرادی مث من رو درباره اینکه زندگی چقدر ارزشمنده و باید برای حفظش کوشید رو روشن میکنی ..
  خیلی ماهی .. عاشق اون صداتم که حتی تراکستومی هم نتونست اون رو خاموش کنه ..
  #hug
  ……………………………………
  خیلی ممنون از اظهار لطفتون…

 6. Ali az shiraz می‌گوید:

  Salam
  mamnoon az etelaati ke gozashtid….
  yekam halam gerefte shod chon fahmidam cheghad babaro azaar dadim….har 20 rooz terachesho avaz mikonim…az vaze nayesh hich etelaati nadarim…hich doctori ham nemishnasim ke komaki bokone…naomid shodam dge ke rahi vase khalas shodan az daste in terack peyda beshe….#sad daram divoone misham…………dge tahamol nadaram………….mamnoon az rahnaiit..faghat ye soal age kafesh khali bashe hamishe moshkeli pish miyad?akhe man hamash poresh mikardam????!!!!!#sad
  …………………………………………………………………..
  علی عزیز
  اگر هر ۲۰ روز تراک پدرتون رو عوض می کنید خیلی هم خوبه…اینطوری کیفیت تنفسشون بهتره…من دیر به دیر عوض می کردم چون باید می رفتم اطاق عمل و بیهوشی عمومی می گرفتم چون تنگی نای دارم.
  در مورد کاف هم چون پدر شما بلع درستی ندارن بهتره همیشه پر باشه و فقط هر دو ساعت یک بار ده دقیقه خالیش کنید.
  اگر موقع تعویض تراک ، لوله به راحتی برداشته و گذاشته می شه یعنی نایشون سالمه و تنگی نداره.

 7. kiana می‌گوید:

  آیدا جان سلام امروز با خواندن این مطلبت از خودم شرمنده شدم که این روزها فقط میگم کار دارم فرصت نمیکنم با خودم گفتم آیدا از من مشغول تره با این همه مشغله حتی یک بار دست به شکایت نزده که وقت ندارم تمام کارهای رو که نوشتی‌ واقعا وقت گیر هستند اما از تمام این حرفها بگذریم آیدا من ایمان دارم تو روزی جهانی‌ میشی‌ به شرطی که همین راه رو ادامه بعدی آیدا جان گاهی انسانها وقتی‌ مشکلی‌ برایشان به وجود میاد فکر میکنند این بدترین مشکل هست اما با دیدن مشکلات بقیه تازه خودشان رو پیدا میکنند خود من ۲۵ سال پیش با خواندن کتاب برج سر بلند خودم را پیدا کردم خانم جونی اریکسون من و امسال من که این کتاب رو خوندند رو نمیشناسه اما این خانم خط زندگی‌ ما رو مشخص کرد اطمینان دارم تو هم میتوانی‌ روزی به زندگی خیلی‌ها خط بعدی خوشحالم که تورو دارم
  …………………………………………………
  شما به من خیلی لطف دارید کیانای عزیز…شما خودتون و زندگی تون یک الگو هستید…هرکس شما رو می شناسه می دونه که شما چطور مادری هستین و در چه شرایطی وظایف یک مادر و همسر نمونه را به بهترین شکل به جا میارید…

 8. آریا می‌گوید:

  سلام آیدا
  یعنی میگی آدم میتونه این همه سختی را تحمل کنه؟!!یعنی تو داری اینطوری زندگی میکنی؟
  ایوب پیامبر باید جلوی تو و امثال تو لنگ پهن کنه دختر.درود بر استقامت و روح بزرگی که داری.از خودم واقعا خجالت میکشم#sad #sad #sad #flower #flower #flower
  ……………………………………………
  من معتقدم که یک انسان همه کاری ازش بر میاد…در هر شرایط و با هر امکاناتی
  البته این درسی هست که مادرم بهم دادن.
  خیلی ممنون از لطفتون اریا ی عزیز

 9. نارون می‌گوید:

  سلام
  منم حاضرررررررررررررر! #hug
  ………………………………………………….
  ممنون از حضورت.

 10. نارون می‌گوید:

  امیدوارم علم اینقدر پیشرفت کنه که برای همه مشکلها راه حل توپ یافت بشه. ممنون از این همه توضیحی که نوشتی، دستت درد نکنه. #kiss
  …………………………………………………………..
  خواهش می کنم نارون جان…وظیفمه.

 11. مهناز می‌گوید:

  سلام آیدا جون
  اگه پر رویی نباشه و اگه براتون زحمتی نیست که می دونم هست#blush میشه عکس گلدون وبلاگتون رو برام بفرستیدش؟#blush
  با اجازتون م خوام بک گراند کامپیوترم بذارم#heart
  …………………………………………………………
  مهناز جان
  پر رویی چیه؟…چه زحمتی؟
  تا ده دقیقه ی دیگه براتون ایمیلش می کنم.

 12. دلژین می‌گوید:

  #hug #hug #hug
  ………………………..
  – بوس –

 13. مهناز می‌گوید:

  واقعا ممنونم از این سرعت عمل#surprise #heart #applause #kiss
  ……………………………………………………
  خواهش می کنم…وظیفه بود.

 14. آبنوس می‌گوید:

  عزیز دلم ممنون …از روزی که اینجا را میخونم فقط و فقط مطالب مفید یاد گرفتم ….البته امیدوارم هیچ وقت برای کسی چنین مشکلی پیش نیاد که نیاز به دانسته هاش پیدا کنه اما باز هم عالیه که میایی و مینویسی…کم کم اش اینه که یه بنده نا شکر مثل من بعد خوندن این پست یه نفس عمیق میکشه و میگه خدایا شکرت برای این همه نعمتی که دادی و من قدرش را نمیدانم …عزیزم ببخش که اینقدر رک مینوسیم …..راستی چقدر وبت ملیح و زیبا شده امیدوارم دیگه تغییر چندانی نکنه همینجوری خوشگله #kiss #heart
  …………………………………………………………….
  سلام ابنوس عزیز
  خیلی ممنونم از رک بودنت و ممنون از اظهار لطفت
  چشم دیگه هیچ تغییری نمی دم…در ضمن این شمایید که نگاه زیبایی دارید.

 15. مهناز می‌گوید:

  اومدم که سلام و صبح به خیری عرض کنم به شما دوست با معرفت#smile
  راستی اون کتابی رو هم که معرفی کرده بودین دانلود کردم و۴ فصلش رو خوندم. منم ازتون تشکر می کنم بابت معرفی این کتاب#flower
  ……………………………………………………………………
  سلام مهناز عزیز…خوشحالم که از کتاب خوشتون اومده.

 16. سوسن جعفری می‌گوید:

  هی خانومی خوشگلم.
  در مورد ساکشن کردنِ اصولی داهل تراشه، یک اصل مهم همان تا زدنِ سرِ سوند نلاتون هست و مورد دوم که باعث می‌شه مکش با سهولت بیشتر و مؤثرتری انجام بگیرد، این هست که بعد از رها کردن تای نلاتون، موقع خارج کردنِ سوند، سوند را لای انگشتان پیچاند. یعنی یک حرکتِ رفت و برگشتی با انگشتان روی سوند انجام داد. عین اینکه داری پیچی را با پیچ‌گوشتی باز و بسته می‌کنی. یا شیر گاز را می‌بندی و باز می‌کنی. اوکی؟ یک نوع حرکت نیم دایره‌ای. اینطوری بعلت مکش زیاد سوند مخاط تراشه را زخم نمی‌کند و چون حرکت دایره‌واری هست، می‌تواند ترشحات بیشتری را بکشد.
  نمی‌دانم توانستم نوع حرکت را توضیح بدهم یا نه. #blush اینها از تجربیات شخصی است، ولی نمی‌تونم مثل تو خوب توضیح بدهم #kiss
  …………………………………………………………………..
  بله شما درست می گید…این رو می دونستم ولی حواسم نبود که بنویسم…اتفاقا خیلی هم مهمه…در اولین فرصت اضافش می کنم…
  چقدر خوبه که شما رو دارم…اینکه یک پرستار باتجربه مطالبمو می خونه و اشکالات و کمبودها رو گوشزد می کنه ، بهم اعتماد به نفس می ده.
  بی نهایت از توجهتون ممنونم.

 17. زیتون می‌گوید:

  #flower #flower
  ………………………..
  #flower #flower

 18. قاصدک تنها می‌گوید:

  سلام آیدا جان همیشه گفتم بازم میگن کاش یه ذره از صبوری تو رو داشتم عزیزم.
  بابت قلم روان و شیرینت تبریک میگم نوشته هاتو با دل و جون میخونم. ببخشید اگه نظر نمیزارم
  راستی تو وبم یه نطر سنجی گذاشتم دوست دارم راهکارتو بدونم#heart
  ……………………………………………………………
  سلام الناز جان
  تو خیلی به من لطف داری…باعث افتخارمه که مطالبمو می خونی…کامنت مهم نیست ، حضورت برام یک دنیا ارزش داره.
  چشم حتما در نظر سنجی شرکت می کنم.

 19. آبنوس می‌گوید:

  دعوتت کردم به بازی وبلاگی….دوست داشتی بیا #hug #heart #kiss
  …………………………………………………..
  چشم بزودی…خیلی هم لطف کردین.

 20. آبنوس می‌گوید:

  #hug
  ………………………
  – بوس –

 21. آبنوس می‌گوید:

  یعنی اینکه هستی…مثل نور جواب میدی تو دختر خوب #tongue
  ……………………………………………
  بله هستم و بزودی جواب می دم.

 22. kiana می‌گوید:

  از بابت آدرسها ممنونم #flower #flower
  ………………………………………………….
  خواهش می کنم…وظیفه بود.

 23. رها بانو می‌گوید:

  آیدا جون یه پا خانوم دکتر شدی ها ! خیلی جامع و کامل همه چیز رو می نویسی و توضیح میدی . دست مریزاد گلم .#heart
  ……………………………………………………
  خیلی ممنونم رها جان…تو لطف داری.

 24. طناز می‌گوید:

  دیشب خواب دیدم آپ کردی
  الان سر زدم
  باورم نمی شه خواب بود…
  چقدر واقعی بودا
  من هیچ کجا دست از سرت بر نمی دارم
  جات خالیه
  …………………………………………….
  سلام طناز جان
  امیدوارم تا این جای سفر خوش گذشته باشه
  ممنون که اینقدر به یادمی که تو خوابتم منو می بینی
  اتفاقا می خواستم آپ کنم ولی پستم هنوز اماده نشده…به زودی.

 25. مهديس می‌گوید:

  چطوری بانو؟؟؟#kiss
  ………………………………..
  ممنون خوبم مهدیس عزیز.

 26. زهره می‌گوید:

  سلام
  عفونت ریه هیچ وقت از بین نمیره؟

 27. شیرین می‌گوید:

  سلام
  مامان پارسا هستم،امروز هفت روزه که برای پسرم تراک گذاشتم و از دیروز تا حالا باید خودم ساکشن کنم،از عفونت کردن و اختلال توی تراک کمی نگرانم، گاهی فکر میکنم برای یک ماه از عهدش بر نمی آیم چو پسرم که ۱۵ سال دارد همکاری نمیکنه(هنوز عادت نکرده).
  از تجربت استفاده کردم و تا حدودی قوت قلب گرفتم بازم باهات ارتباط برقرار میکنم،اگر امکانش هست درباره ی مقدار وارد کردن سوند در لوله ی تراک کمی راهنمایی کنی.
  با تشکر از زحماتت
  ۱۳۹۱/۱۲/۱
  ____________________________________
  آیدا :
  سلام مامان پارسا
  خیلی از آشناییتون خوشحالم. ایشالا بزودی پارسا خوب بشه.
  در مورد اینکه چقدر سوند وارد نای بشه، همیشه من خودم مادرمو راهنمایی میکنم. چون بیمار خودش بهتر میفهمه که آیا سر سوند به محل تجمع ترشحات رسیده یا نه. نمی دونم بیماری پارسا چیه و تنفسش چقدر ضعیف یا قویه ولی اگر تنفسش قویه و می تونه سرفه کنه، البته با وجود تراک سرفه متفاوته، منظورم این هست که اگر می تونه هوا رو با شدت از ریه بده بیرون، ازش بخواید که قبل ساکشن این کار رو بکنه تا ترشحات به قسمت بالای لوله بیان تا شما هم سوند رو کمتر وارد کنید.
  از داخل کردن سوند نترسید چون اگر به نای بخوره، کمی درد میگیره و پارسا خودش میگه که کمی بیرون بیاریدش. همیشه موقع ساکشن کمی سرم شستشو در نای بریزید. اینطوری ساکشن راحت میشه و آسیب به حداقل میرسه.
  شما مطلب من رو درباره ی تراکستومی خوندین، به مطلبی که در مورد “کاف” نوشتم خیلی توجه کنید. البته ممکنه دکترِ پارسا، قبل از لوله گذاری، کاف رو جدا کرده باشه. این رو از دکترش بپرسید.
  اینطور که از حرفاتون فهمیدم مثل اینکه پارسا قراره فقط یک ماه تراک داشته باشه. پس از عفونت نترسید. اگر ساکشنش تمیز باشه و همینطور زخم محل تراک، امکان عفونت خیلی بعیده.
  هر سوال دیگه ای که داشتین من در خدمتم. آرزوی سلامتی دارم برای پارسا و همچنین برای شما.

 28. شهلا می‌گوید:

  سلام آیداجون ضمن تبریک برای این روحیه قوی باید اعتراف کنم که من هم کمی روحیه گرفتم راستش مادر من هم در اثر سکته مغزی و رفتن به حالت کما و نیمه هشیاری مجبور به دریافت تراکستومی شد که روزهای اول کار ما فقط گریه کردن بود و اینکه نمیتوانیم و روحیه این کار را ندرایم ولی کم کمک وقتی فهمیدم که مادرم به ساکشن احتیاج دارد و این کمکی است برای انجام تنفسش و خودم را راضی کردم ولی الان هم نگرانم که تا کی باید این تراکستومی باشد چرا که مادرم باوجودآن نمیتواند حرف بزند برایم دعا کن انشاء اله که خودت نیز هرچه زودتر خوب شوی من یک سئوال داشتم و آن اینکه در آن حالت ساکشن چه احساسی دارید و چقدر اذیت می شوید چون مادرم از این کار می ترسد و اذیت میشود . با تشکر /شهلا
  ____________________________
  آیدا :
  سلام شهلای عزیز.
  من الان به سختی بیمارم و نمی تونم طولانی تایپ کنم. بزودی جواب میدم.
  ************************

  سلام شهلای عزیز
  خیلی از آشنایی تون خوشحالم. امیدوارم مادر بزودی بهتر بشن.
  ساکشن درد چندانی نداره. بخصوص اگر همونطور که گفتم موقع ساکشن در لوله سرم بریزید. و اینکه ساکشن رو خیلی عمیق انجام ندید. بعضی ها سوند رو زیادی داخل می برند که باعث درد میشه و حتی خونریزی.
  سوند رو هم خیلی کلفت انتخاب نکنید. سوند سفید یا مشکی از همه مناسب تر هستن.
  مادرتون دقیقا از چه میترسن؟ موقع ساکشن درد دارن؟ یا کلا ساکشن ناراحتشون میکنه؟
  اگر ساکشن درست و اصولی انجام بشه دردی نداره.. کمی احساس ناخوشایند داره ولی قابل تحمله.
  شاید در بیمارستان بعضی ها بدجور ساکشنشون کردن و خاطره ی بد دارن و ترس در وجودشون مونده…
  هر سوالی باشه من در خدمتم…

 29. شهلا می‌گوید:

  سلام عزیزم برایت دعا میکنم که هرچه زودتر بهبودی پیدا کنی خدا خودش میداند که من از اوضاع و احوال شما اطلاع دارم چرا که مادرم را میبینم که چگونه درد می کشد و درد او درد من نیز هست
  ______________________________________
  آیدا :
  سلام شهلای عزیز
  خیلی از آشنایی تون خوشحالم. امیدوارم مادر بزودی بهتر بشن.
  ساکشن درد چندانی نداره. بخصوص اگر همونطور که گفتم موقع ساکشن در لوله سرم بریزید. و اینکه ساکشن رو خیلی عمیق انجام ندید. بعضی ها سوند رو زیادی داخل می برند که باعث درد میشه و حتی خونریزی.
  سوند رو هم خیلی کلفت انتخاب نکنید. سوند سفید یا مشکی از همه مناسب تر هستن.
  مادرتون دقیقا از چه میترسن؟ موقع ساکشن درد دارن؟ یا کلا ساکشن ناراحتشون میکنه؟
  اگر ساکشن درست و اصولی انجام بشه دردی نداره.. کمی احساس ناخوشایند داره ولی قابل تحمله.
  شاید در بیمارستان بعضی ها بدجور ساکشنشون کردن و خاطره ی بد دارن و ترس در وجودشون مونده…
  هر سوالی باشه من در خدمتم…

 30. شهلا می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز
  از اینکه فهمیدم بهتر شدی خیلی خوشحالم و آرزو میکنم به حق این روزهای پر فیض و برکت و عید سعید قربان هرچه زودتر شما عزیزان بهبود پیدا کرده و از بستر بیماری رها شوید .
  راستش مادر من الان که هشیاری اش بیشتر شده کمتر اجازه میدهد که عمل ساکشن را برایش انجام دهیم و یه جورایی حالش به هم میخوره و آنقدر بهش فشار میاد که به حالت تهوع و سرفه می افته و ما خیلی از این بابت نگرانیم عمل ساکشن هم تقریباً همانطوری که شما گفتید انجام میدهیم و مرتب بی قراری میکند و چون از تراکستومی فلزی به دستور پزشکش استفاده کرده ایم مرتب جرم میگیرد و باید تمیز شود و چون از وضعیت موجودش که فهمیده یک طرف بدنش بی حس شده و نمیتواند حرف بزند بشدت ناراحت است .
  با آرزوی سلامتی برای همه شما عزیزان

 31. محمد می‌گوید:

  با سلام خدمت مدیر سایت ..
  بنده بصورت اتفاقی (سرچ در گوگل) سایتتون رو خوندم..
  برادرم الان ۱۴ روزه که توی کماست .. Frown هوشیاریش ۸ هستش .. قراره تراکستومیش کنن ..
  فقط خواستم بگم تورو خدا از ته ته قلبتون برای همه ی بیمارها دعا کنید … داداش منم دعا کنید .. (یه داداش بیشتر ندارم )
  به امید بهوش اومدن برادرم …
  “توکلت علی الله … ”
  ________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  حتما براشون دعا میکنم. ایشالا زودتر بهوش بیان.
  اتفاقا بهتره که زودتر تراکستومی بشن.
  از حالشون ما رو بی خبر نذارید…

 32. شهلا می‌گوید:

  سلام محمد جان
  برای برادرت دعا میکنم که انشاءاله هر چه زودتر هشیاری بالاتری بدست بیاورد از تراکستومی هم نترس چرا که ما هم این دوران را پشت سر گذاشتیم ، خدا کن بعد از مدی بهبودی کامل پیدا کرده و دیگر نسازی به تراکستومی نداشته باشد از ته قلب برایش دعا میکنم شما هم برای مادرم دعا کنید .(در هر حال خدا را فراموش نکن )

 33. شهلا می‌گوید:

  سلام محمد جان
  برای برادرت دعا میکنم که انشاءاله هر چه زودتر هشیاری بالاتری بدست بیاورد از تراکستومی هم نترس چرا که ما هم این دوران را پشت سر گذاشتیم ، خدا کند بعد از مدتی بهبودی کامل پیدا کرده و دیگر نیازی به تراکستومی نداشته باشد از ته قلب برایش دعا میکنم شما هم برای مادرم دعا کنید .(در هر حال خدا را فراموش نکن )

 34. شهلا می‌گوید:

  سلام آیدا جون حالت چطوره ؟
  عزیزم خواستم یه سئوال ازشما بپرسم و آن اینکه آیا تاز زمانیکه تراکستومی باشد فرد نمیتواند حرف بزند ؟ چون مادرم ازاینکه نمیتواند حرف بزند خیلی کلافه و عصبی شده و مدام مارو با حرکات دستش دعوا میکنه تو رو خدا اگه راه حلی به نظرتون میرسه کمکم کنید .
  _____________________________________
  آیدا :
  سلام شهلا جان
  من با تراکستومی نمی تونستم صحبت کنم چون نایم دچار تنگی بود، ولی کسی که تنگی نداره فکر کنم اگر کاف لوله رو خالی کنن می تونه با صدای ضعیف صحبت کنه. البته نمی دونم که لوله ی فلزی هم کاف داره یا نه؟ می دونم که یک راهی هست، ولی من نمی دونم. از پرستارهای آی سی یو بپرسید اگر دسترسی دارید. من هم از یک دوست وبلاگ نویس که دانشجوی پزشکی هست می پرسم.
  کلا لوله ی فلزی خیلی بده. به دکترشون بگین اگر می تونن پلاستیکیش کنن. من الان تی تیوب دارم. با تی تیوب هم کیفیت تنفس بهتره و هم میشه صحبت کرد. پیشنهادشو به دکترشون بدین. البته ممکنه با شرایط فعلی مادرتون فعلا وقتش نباشه.

 35. شهلا می‌گوید:

  سلام آیدا جان
  ممنونم از راهنمایی که کردی حتماً با پزشکشون مطرح میکنم خدا کنه که بتواند راه حلی پیدا کنه که مادرم بتواند حرف بزند

 36. رامونا می‌گوید:

  سلام
  سلام ایدا جون ممنون از راهنماییات …پدرم ۳ ماه هست که در اثر اشتباه پزشکی دچار خونریزی مغزی و سکته شده مدتها تو کما بود الان هوشیاریش بهتر شده و تراک داره واقعا از ساکشن کردن وحشت دارم یعنی دلم نمیاد اینکارو بکنم با خوندن مطالب این صفخه یکم قوت قلب گرفتم که اینکارو یاد بگیرم و خودم انجامش بدم…به امید سلامتی واسه همه مریضا …..
  _____________________________________
  آیدا :
  سلام رامونا جان
  خوشحالم که این مطالب به دردتون خورد… برای پدرتون متاسفم. ایشالا که بهتر بشن.
  مطمئن باشید اگر ساکشن رو خودتون انجام بدید پدرتون خوشحال ترن تا اینکه یک غریبه انجام بده. البته بشرطی که اصولی یاد بگیرید. موفق باشید…

 37. محمد می‌گوید:

  سلام …
  یادتون هست که گفتم برادرم توی کماست .. هوشیاریش ۸ هستش .. براش دعا کنید ..
  ازتون ممنون هستم که براش دعا کردید .. خدا چندین برابر عوض خیر به همتون بده .. دیگه دعا نکنید .. ۴هفته هستش که برادرم فوت شده ! شب جمعه،شب اول محرم رفت پیش خدا Frown
  داداش ۲۵ سالم خیلی زود ترکمون کرد ..
  ممنون میشم که یه فاتحه براش هدیه کنید ..
  خدا همه ی رفتگان رو بیامرزه ..
  _____________________________________
  آیدا :
  خیلی متاسفم… Frown
  واقعا غم بزرگ و سنگینی هست. خدا صبر و تحملش رو بهتون بده…
  روحش شاد…

 38. مينا می‌گوید:

  سلام
  مادرم چندسالیه که سرطان مری داره !خدا همه چیزش و رفته رفته ازش گرفت !!صداش،غذا خوردنش ،اب خوردنش و حالا هم لوله تنفسی (یکساله که نمی تونه از راه دهان بخوره با لوله تغذیه میشه) حالا یه لوله دیگه امشب عمل شده هنوز از حالش بی خبرم من ایران نیستم
  ___________________________________
  آیدا:
  سلام مینای عزیز
  خیلی متاسفم… می دونم خیلی سخته… خدا خودش کمک کنه…

 39. مينا می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز ( چقد اسمت قشنگه)
  دیشب دنبال اطلاعاتی راجع به تراک می گشتم اتفاقی با وبلاگ شما آشنا شدم امروز همه رو خوندم
  ممنون بابت اطلاعات مفیدتون قدری أرومم کرد! مادرم روحیه بالایی داره +إیمان قوی اما متاسفانه ما هنوز نتونستیم بیماریشو هضم کنیم گاهی اوقات اطرافیان بیمار بیشتر عذاب می کشند( این نظر منه) 
  می شه منو هم به عنوان دوست بپذیزید؟؟
  الان ترم چندمی عزیزم؟؟ پشتکارت ستودنیه
  شاد و بإقرار باشی
  _______________________________
  آیدا :
  مینای عزیز، دوست خوبم Smile
  کاملا درست می گید. من هم معتقدم که شرایط اطرافیان بیمار خیلی سخت تر از خود بیمار هست. این واقعیته…
  خوشحالم که مطالبم به دردتون خورد.
  الان ترم پنجم هستم…
  ممنون از محبت تون…
  برای مادر عزیزتون دعا میکنم. و برای شما و سایر اطرافیان…

 40. مينا می‌گوید:

  آیدا جان شما هنوز هم از تراک برای تنفس استفاده می کنید ؟
  برای خوردن و اشامیدن هم مشکلی داری؟؟
  با وجود تراک عمل بلع بلامانع است؟؟
  حرف زدن چی ؟؟
  إیدا جون اگه پاسخ دادن به سوالاتم شما رو اذیت می کنه یا زحمت زیادی متحمل میشید من اصلا راضی نیستم که جواب بدید و از عدم پاسخگویتون به هیچ وجه ناراحت نمی شم عزیزم
  آرزوی من شنیدن خبر بهبودی و باز یافتن سلامتیته دوست مهربونم  
  _____________________________________
  آیدا :
  سلام مینای عزیز
  خداروشکر زخم بستر برای بیماران نخاعی که حس پوستی و عمقی ندارن، دردی نداره.
  هنوز هم لوله ی تنفسی دارم، اما تراک نه. برای اینکه بتونم صحبت کنم لوله ای به نام تی تیوب دارم.
  چه با تراک و چه با تی تیوب بلع مشکلی نداره. ولی با تراک نمیشه صحبت کرد.
  خواهش میکنم مینای عزیزم. زحمتی نیست. خوشحال میشم Smile

 41. نگین می‌گوید:

  منم وقتی ۱۵سالم بود یک ماه لوله تراکستومی داشتم خیلی سخت بود چون تنگی شدیدنایم داشتممخصوصا موقع ساکشن کردن الان ۳۰ سالمه ولی یادم نرفته هنوزاحساس خفگی به ادم دست میده

 42. مينا می‌گوید:

  می دونستی آیدا به آلمانی یعنی فرشته روی زمین 
  ((مطمئنم در مورد تو صدق می کنه ))

 43. مينا می‌گوید:

  سلام
  طبق گفته خواهرم مامانم موقع ساکشن کردن خیلی درد می کشه روزی دو تا چهار بار هم باید ساکشن شه ودیگه اینکه خیلی سرفه می کنه و هنوز هم مثل سابق نفسش بند میاد و تنفسش راحت نیست
  آیدا جون به نظرت این مشکلات طبیعیه ؟؟ به مرور زمان إمکان کاهش علائم هست؟؟
  خواهرم می ترسه حتی لحظه ای مامانم و تنها بزاره همش می ترسه راه تنفس بسته شه

  یه دنیا سپاس
  به امید شنیدن باز یافتن سلامتیت (آمین) 
  _________________________________________
  آیدا :
  سلام مینا جان
  کیفیت تنفس با تراک خیلی خوب نیست، ولی لوله ی مادر شما رو تازه گذاشتن پس نو و تمیزه. الان نباید زیاد تنگی نفس داشته باشن. شاید بخاطر لوله گذاری هنوز نایشون ملتهبه. آمپول دگزامتازون برای تسهیل تنفس عالیه. به دکترشون بگین تجویز کنن. و شربت بُرُم هگزین برای رقیق شدن ترشحات.
  از لحاظ غدد سرطانی اون ناحیه (حنجره و نای) پاکسازیه؟
  آیا موقع ساکشن خونریزی دارن؟
  شاید سوندی که استفاده می کنن مناسب سایز لوله نیست. احتمالا سایز لوله شون ۸ باشه که در این صورت سوند سفید مناسبه. از سوند چه رنگی استفاده می کنن برای ساکشن؟
  قبل ساکشن بگید در لوله سرم شستشو بریزن تا راحت تر ساکشن کنن.

 44. مينا می‌گوید:

  سلام عزیزم
  بر طبق اطلاعات خوب و مفیدی که در بالا آرائه کرده بودی از سوند سفید استفاده می کنند !! درمورد سلولهای سرطانی مطمئن نیستم ( من هیج وقت دوست ندارم در این مورد سوال کنم حتی نمی تونم راجع بهش صحبت کنم ) همونجوری که قبلا گفتم مامانم قریب به یکساله که از راه دهان نمی تونن بخورن ! فک کنم نای اینقد نازک شده بر اثر پرتو درمانی که چیزیش نمونده باشه اما همین الان پست شما رو برا خواهرم إرسال می کنم اون از جزیئات بیشتر می دونه ! اگه سؤالی بود حتما مزاحمت میشم
  خیلی خیلی ممنون فرشته ی زیبا

 45. مينا می‌گوید:

  سلام دوباره
  آمپول رو موقع شیمی درمانی تزریق کردن ! شربت رو هم مرتب می خورن! خونریزی نداشته فقط یکبار أونم شبیه ترشحات خونی ! سایز لوله ١٢ طبق نظر شما زیادی بزرگه درسته؟؟؟؟؟ از خواهرم خواستم تا فردا از دکتر بپرسه ! منظور از سوند همون لوله سفیده ؟؟؟قبلا لوله مشکی تجویز شده بود أما طبق مطالب شما خواهرم از پرستار مادرم می پرسه أونم گفته شما رو تایید می کنه الان لوله سفید استفاده می کنه؟؟؟ شما اونموقع که تراک داشتید در روز چند بار ساکشن می کردید؟؟

  خواهر م بیچاره خواب درست حسابی نداره از ترس نگران أونم هستم 
  آیدا جون ببخشید تو رو خدا اگه با سؤالام اذیتت می کنم  
  ___________________________________
  آیدا :
  سلام مینا جان
  بله منظورم از سوند همون لوله ی سفید هست. مشکی خیلی باریک بوده. خوب کردن عوض کردن.
  حتما با توجه به وضعیتشون دکتر صلاح دونستن لوله ی ۱۲ بذارن. اتفاقا هر چه لوله بزرگتر باشه باید تنفس هم بهتر باشه. نمی دونم چرا مادرتون تنگی نفس دارن… حتما با دکترشون مشورت کنید.
  من کلا خیلی ساکشن میشم. روزی متوسط ۱۵ بار. چون دیافراگمم ضعیفه و در نتیجه سرفه هام هم ضعیفن.
  هیچ اذیتی نیست. هر سوالی باشه من در خدمتم.
  ایشالا که بهتر بشن…

 46. مينا می‌گوید:

  ممنونم عزیزم از اینهمه لطف
  بسم الله الرحمن الرحیم یا منزل الشفا و یذهب الداء صل علی محمد و اله و انزل علی وجهی الشفاء »»

 47. سید علی علوی می‌گوید:

  به امید شفای تمامی بیماران
  منم تمام این مشکلات رو دارم
  قطع نخاع از گردنم
  التماس دعا از همگی
  __________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  از آشنایی تون خوشحالم…
  ممنون از کامنت خصوصی تون. مطمئنا اون روز میرسه…

 48. مينا می‌گوید:

  سلام آیدا جون
  امیدوارم خوب و شاد باشی
  عزیزم یه سوال : زمانی که به ساکشن کردن نیاز داری خودت متوجه میشی یا اطرافیان ؟؟ اگه تو اتاق تنها باشی چه جوری اونا رو مطلع می کنی ؟؟ آخه مامان منم صدای درست حسابی ندارن متاسفانه !! گفتم شاید شما از وسیله یا أبزار خاصی استفاده می کنید ما رو هم در جریان بزاری ؟؟
  ممنون از لطفت عزیز دلم
  با آرزوی سلامتی و بهبودی روزافزن
  _________________________________
  آیدا :
  سلام مینا جان
  نیاز به ساکشن رو خود بیمار متوجه میشه…
  اون موقع که تراک داشتم حتی یک ثانیه هم تنهام نمیزاشتن. اونوقت ها هیچ حرکتی هم نداشتم. ولی الان که می تونم با کامپیوتر و موبایل کار کنم، وقتی نیاز به ساکشن دارم از مبایلم تک زنگ میزنم به تلفن منزل. اگر هم درازکشیده باشم که در این صورت نمی تونم با مبایل کار کنم، یک سوت به مچ دستم بستن که موقع نیاز به ساکشن سوت میزنم.
  مادر شما حرکت دارن؟ پس می تونن زنگ بزنن به منزل یا موبایل خواهرتون.

 49. مينا می‌گوید:

  ممنون عزیزم از سرعت عملت در پاسخگویی
  بله مادر من حرکت دارن ولی متاسفانه مدتیه خیلی ضعیف شدن طوری که فقط برای رفتن به دستشویی از جاشون بلند می شن !! سوت ایده خوبیه 
  ترس من از این بود که شاید بیمار متوجه زمان ساکشن نباشه وراه تنفس بسته شه
  پس تی تیوپ هم ساکشن نیاز داره
  اسئل الله العظیم رب العرش العظیم ان یشفیک
  لا اله الا سبحانک إنی کنت من الظالمین  

 50. مينا می‌گوید:

  سلام آیدا جان

 51. شهلا می‌گوید:

  سلام آیدا جان
  حالت چطوره عزیزم ؟ خواستم هم احوالپرسی کرده باشم و هم اینکه از شما به خاطر سئوالات و مزاحمتهایم برای درمان مادرم عذرخواهی کنم و از شما بخواهم که هم مادرم وهم مرا حلال کنید . راستش روز دوازدهم دیماه مادرم برای همیشه مرا تنها گذاشت و به جایگاه ابدیش شتافت . امیدوارم که درهمه حال سالم و تندرست و موفق باشی / دوست شما : شهلا
  ________________________________
  آیدا :
  سلام شهلای عزیز
  ای وای Frown خیلی خیلی متاسفم. تسلیت میگم…
  روحشون شاد و در آرامش…

 52. مينا می‌گوید:

  تسلیت می گم شهلا جان
  روحش شاد 

 53. شهلا می‌گوید:

  با سلام به شما دوستان عزیزم
  از ارسال پیام سپاسگزارم و از درگاه خداوند منان خواهانم که سلامتی و عافیت و طول عمر باعزت به شماو خانواده محترمتان عطا فرماید .خواهر کوچک شما : شهلا

 54. محمد می‌گوید:

  شهلا خانوم تسلیت میگم .. باور کنید الان که داشتم پیامها رو میخوندم ، خبر فوت مادرتونو خوندم واقعا ناراحت شدم
  ما رو هم توی غم خودتون شریک بدونید ..
  روحشون شاد .. انشاالله هرچی خاک مادرتونه بقای عمر شما و بازماندگان ..
  بهشت زیر پای مادر هاست .. و مطمئن هستم که الان جایگاه خوبی دارن ..
  صبح ها بعد از نماز صبح سوره ی یاسین برای مادرتون هدیه کنید ..
  یا علی …
  ___________________________________
  آیدا :
  روح هر دو عزیز شاد…

 55. مجید می‌گوید:

  سلام. پدر من به دلیل تصادف از ناحیه گردن آسی جدی دیدن و عملکرد اعصای در ایشون مختل شده. در حال حاضر دستها کمی حرکت داره و پاها در مقابل درد شدید واکنش خیلی جزئی داره. نمیدونم چه آینده ای در انتظار ایشون هست و خیلی نگرانم. اونچه که دکترها گفتن التهای و تحت فشار قرار گیری نخاع بوده و اینکه این التهاب کی التیام پیدا منه مشخص نیست. الان در حدود ۵ هفته از اون تاریخ می گذزه و بهبودی ایشون خیلی کند بوده. تو کل این مدت ایشون در ICU بوده و امروز دکتر به مادرو گفت تا چند روز دیگه وارد بخش و تا هفته آینده به منزل فرستاده می شن. چند روز پیش بابام رو تراک کردن به خاطر اینکه عضلات بین دنده ای فلج هست و ایشون نمیتونه سرفه های عمیق کنه. در نتیجه عفونت محتمله. دکتر اعتقاد داره این کار باعث می شه که بتونه تغذیه کنه بدون خطر ابتلا به عفونت. اما من اصلا نمی دونم چه تمهیداتی رو برای حضور ایشون در منزل باید فراهم کنم و چه چیزهایی رو باید بلد باشم.
  اول از همه می خوام واسه بابام دعا کنیدو بعد لطفا راهنماییم کنید.

  ممنونم.
  _______________________________________
  آیدا :
  سلام مجید عزیز
  من فردا جواب کامل و جامعی به کامنتتون میدم و همه ی راهنمایی های لازم رو میکنم.
  دعا میکنم برای پدرتون.
  ________________________________________________
  سلام مجید عزیز
  اول اینکه نگران نباشید از پیشرفت کند پدرتون چون در شش ماه اول بعد از آسیبب نخاع، بازگشت حس و حرکت خیلی کند هست و گاهی به دلیل به سر بردن در دورانِ به اصطلاح “شوک نخاعی” صفر ههست. اینطور که می گین، وضعیت پدرتون و پیشرفتشون خیلی خوبه.
  فقط اینکه می گید پاهاشون در مقابل درد شدید واکنش داره باید ببینید که این واکنش “اسپاسم” هست یا حرکت ارادی. در این مرحله احتمالا اسپاسم هست.
  (اسپاسم: http://aida.special.ir/1389/11/%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AD%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D9%85-1/ )
  میزان بهبودی پدرتون بسته به این هست که نخاعشون، تحت فشار، چقدر دچار لهیدگی و آسیب شده باشه. هرچقدر کمتر بهتر.
  بعد از گذشتن از دوران شوک نخاعی که می تونه از چند هفته تا سه ماه باشه و در این دوران بیمار کاملا دچار فلجی هست و حتی اسپاسم هم نداره، بعد این دوران حداکثر برگشت حس و حرکت در دو سال اول هست. در این دو سال باید مرتب فیزیوتراپی و کاردرمانی انجام بشه. از اون جایی که هم هزینه ی این کار زیاده، جلسه ای ۵۰ هزار تومان، و اینکه فیزیوتراپ و کاردرمان فقط جلسه ای یک ساعت با بیمار کار می کنن که این خیلی کمه، بهتر هست که شما چند جلسه فیزیوتراپ و کاردرمان بگیرید و بعد در کارشون دقت کنید و سعی کنید خودتون یاد بگیرید و با احتیاط برای پدر روزی چند ساعت حرکات ورزشی رو انجام بدید. فیزیوتراپ ها دستگاهی برقی به اسم تِنس استفاده میکنن که به تجربه ی من ضررش بیش از نفعش هست. پس با استفاده از اون مخالفت کنید.
  تراکستومی هم که فعلا براشون لازمه. ایشالا ریه ها و دیافراگم و عضلات تنفسی شون که قوی شد برش می دارن. فقط دقت کنید که لوله ی تراک بخشی داره به اسم کاف. هر دو ساعت یک بار بمدت ده دقیقه کاف رو خالی کنید تا به نای آسیب نرسه. در این ده دقیقه نباید آب یا غذا بخورن. کاف رو هم بیش از حد پر نکنید. کاف با سرنگ خالی و پر میشه. از دکتر بپرسید که با چند سی سی هوا کاف رو پر کنید.

  حالا تمهیداتی که برای آوردن پدر به منزل احتیاج دارید:
  چون پدر تراکستومی دارن و نیاز به ساکشن باید یک دستگاه ساکشن بخرید که من توصیه میکنم اگر پیدا کردید یک ساکشن برق و باطری شارژی بگیرید که وقتی برق رفت نگران نباشید. مال من این هست:
  Suction unit 7 E-D (AC/ DC) Portable absorb phlegm unit
  سوند ساکشن و گاز استریل ناحیه ی استومی، یعنی زخم روی گردن، باید هر روز عوض بشن. برای جلوگیری از عفونت.
  یک دستگاه بخور “سرد” برای مرطوب کردن محیط.
  تخت بیمارستانی برای سهولت در رسیدگی به ایشون.
  دشک مواج از ضروریات هست برای جلوگیری از زخم بستر.
  (زخم بستر: http://aida.special.ir/1391/05/%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AD%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B2%D8%AE%D9%85-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%B1-1-2/ )
  مجید عزیز، ببخشید من تایپم کنده برای همین بقیه ی توصیه ها رو فردا براتون می نویسم.
  به امید بهتر شدن پدر…
  _______________________________________________________________________________
  دوباره سلام
  اگر برای تخلیه ی مثانه سوند فولی دارن بهتر هست که هرچه زودتر سوند فولی رو خارج کنیدد چون سوند فولی به مرور زمان باعث عفونت مثانه، کوچک شدن مثانه و بسته شدن مجرای ادراری میشه. به جای سوند فولی، مثانه رو هر بار با سوند نلاتون تخلیه کنید. حتی بهتر این هست که بگذارید مثانه بطور بی اختیاری ، خودبخود تخلیه بشه و از پمپرز استفاده کنید.
  برای تخلیه ی روده ها هم به حرف دکترها نکنید و داررو ندید. بذارین بطور طبیعی تخلیه بشه. به جای داروهای ملین، غذاهای ملین بدید.
  داروهایی که برای کنترل اسپاسم میدن مثل باکلوفن بیشتر ضرر دارن تا نفع. استفاده نکنید. اگر اسپاسم موقع خواب اذیتشون می کرد از ثابت کننده ی زانوی طب و صنعت استفاده کنید.
  ایشالا که پدر دچار سوزش بدن نشن، که احتمالا نمی شن و اگر بشن هم موقتیه، ولی اگر شدن به من بگین. دارو ندین اصلا…
  یک سری مسائل هست که مربوط به آقایون هست و شاید من ندونم برای همین پیشنهاد میکنم که با این دو آقای بیمار نخاعی هم مشورت کنید.
  (بهمن: http://bahmankarimi.blogfa.com/)
  (آقای مهدی توسی: http://toosiscia.blogsky.com/)
  هر سوالی داشته باشین من در خدمتم .و اگر نکته ی دیگه ای به ذهنم رسید براتون ایمیل می زنم.
  ایشالا کهه پدر روز به روز بهتر بشن…

  سایت جانبازان نخاعی هم خیلی مفیده.
  http://www.isaarsci.ir/

 56. مجید می‌گوید:

  خیلی خیلی ممنونم ازتون. باز هم باهاتون در تماسم.
  _______________________________________
  آیدا :
  خواهش میکنم. من در خدمتم Smile

 57. مریم می‌گوید:

  سلام برادر من ۳۹ روز پیش تصادف کرده بر اثر ضربه ی شدید به سر در کمای عمیق هست چند روز پیش دکترش گفت ریه هاش عفونت کرده میخواستم ببینم این خیلی خطرناکه شما میدونید دکترش توضیحی نمیده لطفا براش دعا کنید
  ________________________________________
  آیدا :
  سلام مریم عزیزم
  ایشالا که به زودی برادرتون به هوش بیان.
  عفونت ریه اگر رسیدگی نشه خطرناکه. و گرنه با درمان دارویی رفع میشه. من خودم در آی سی یو عفونت شدید ریه داشتم.
  این رو هم بدونید که بیمار تا در محیط بیمارستان هست عفونت هاش بطور کامل درمان نمیشه. بخاطر محیط آلوده ی بیمارستان.
  ولی در بیمارستان با رعایت بیشتر بهداشت و داروهای قوی عفونت کنترل میشه.
  برادرتون به دستگاه تنفسی وصل هستن؟ از دهان یا بر روی گردن لوله دارن؟
  براشون دعا میکنم. ایشالا بهتر بشن.

 58. مریم می‌گوید:

  سلام
  امروز فهمیدیم که عفونتش شدیده و باید برونسکوپی بشه الان در بیمارستان امدادی سبزوار هست که اون مجهز به این دستگاه نیست و شاید منتقل بشه به مشهد البته ما ساکن تهران هستیم . به دستگاه وصله و از تراسکومی گلو تنفس میکنه درضمن برادرم مهره ۲ و ۳ گردنش آسیب دیده و احتمال قطع نخاعش به گفته پزشکان صد درصد است .راستی مجموعه ی شرح حالتونو تازه خوندم خوشا به حالتون خیلی به برادرم فکر کردم اون زمانی که سالم بود انسان بی اعتماد به نفسی بود و واقعا نگرانش هستم و اصلا نمیدونم چی در انتطارمونه من همین برادر رو فقط دارم
  _________________________________________
  آیدا :
  سلام مریم عزیز
  فقط نذارید ببرنش بیمارستان امداد مشهد. اگر بیمارستان های خصوصی قبولش نکردن فقط ببرید یا بیمارستان قائم یا امام رضا…
  تراکستومی داره و به دستگاه تنفسی (ونتیلاتور) وصل نیست. پس خداروشکر خودش نفس میکشه.
  کلی سوند ساکشن بخرین و بدین بیمارستان و بگین بعد از هر بار ساکشن، سوند رو عوض کنن. البته اگر بکنن! (شماره یا رنگ سوند رو از بیمارستان بپرسید)
  ایشالا خوب میشه. دکترها زیاد بزرگش میکنن…
  فعلا فقط به عفونت و بهوش آمدنش فکر کنید…
  ______________
  دوباره سلام
  دیشب داشتم فکر می کردم که اگر نخاع در مهره های ۲ و ۳ آسیب جدی دیده، پس چطور خودش نفس میکشه!
  حالا می بینم که کامنت رو اشتباه خوندم… ببخشید. فکر کردم میگید بیمارستان مجهز به دستگاه تنفسی نیست.

 59. مریم می‌گوید:

  سلام متوجه شدم نه با دستگاه نفس میکشه البته خیلی سعی میکنن جداش کنن اما نمیشه ممکن بیمارستان با همین وضعیت بفرستنش خونه یا اگه تا چه مدت همینطور باشه نگهش میدارن ؟
  __________________________________
  آیدا :
  سلام مریم جان
  فکر نکنم بفرستنش خونه. تا بهوش نیاد و از دستگاه جدا نشه حتی از آی سی یو به بخش نمیارنش.

 60. مریم می‌گوید:

  ممنون از توضیحاتت ببخشید که زیاد سوال میکنم
  ______________________________
  آیدا :
  خواهش میکنم. راحت باشید. من همیشه در خدمتم…

 61. هیرا می‌گوید:

  سلام
  هم مطلبو جامع گفتین هم نظرات و سوالارو عالی جواب دادین
  آفرین به شما
  من دانشجوی سال آخر پرستاری هستم.
  چن مدت پیش که بیمارستان کار می کردم و وضعیت بیمارایی که تراکئوستومی دارن رو دیدم
  به این فکر افتادم که دستگاهی درست کنم که مشکلاتشون رو به حداقل برسونه
  الان که وبلاگتونو خوندم
  حس کردم شما هم تجربه کافی دارین هم از مشکلات با خبر هستین
  چن تا سوال ازتون داشتم که بتونم این دستگاه رو بهتر طراحی کنم
  اگه امکانش باشه باهاتون صحبت کنم چه حضوری چه مکاتبه ای و چه تلفنی ازتون ممنون میشم
  ایشالا همیشه سلامت باشین
  ____________________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  از آشناییتون خوشحالم و از لطفتون ممنونم.
  چقدر خوب… من برای هر کمکی در خدمتم.
  ممنون میشم که سوالاتتون رو همین جا مطرح کنید. من جواب رو به ایمیلتون میفرستم.

 62. مجید ابوالقاسمی می‌گوید:

  (…نظر خصوصی دارید…)(…نظر خصوصی دارید…)(…نظر خصوصی دارید…)(…نظر خصوصی دارید…)با عرض سلام و ارزوی سلامتی .من دختری ۴٫۵ ساله دارم که مدت ۹۵ روز است که لوله تراک فلزی را در نایش قرار داده اند و این کار در مرکز طبی کودکان انجام گرفته است همسرم مانند یک نرس واقعی از او نگهداری می کند .دختر من نابینا .ناشنوا ومعلول حرکتی میباشد و قادر به تکلم نیست تا بتواند از درد و رنجی که می کشد برای ما بگوید ولی ما از چهره او دردی را که هنگام ساکشن یا هنگامی که لوله تراکش نیاز به تمیز کردن دارد را می فهمیم دخترم قادر به حرکت نیست و فقط از طریق لوله ng تغذیه می شود از کسانی که راجع به تراک و ساکشن تجربیاتی دارند درخواست راهنمایی دارم تا برای کمک به ما تجربیات خود را در اختیار ما قرار دهند .با تشکر ابوالقاسمی
  ____________________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  در جواب سوالتون ایمیل زدم. آدرس ایمیلتون اشتباه بود و برگشت خورد. با اجازه کامنت خصوصیتون رو عمومی می کنم تا جوابتون رو در اینجا بخونید…

  سلام آقای ابوالقاسمی گرامی، پدر بزرگوار
  آیدا هستم از وبلاگ آیدا…
  aida.special.ir
  برای دختر کوچولوتون خیلی متاسفم. من واقعا شرایط رو درک می کنم. ایشالا دختر گلتون رو به بهبودی بره…
  اینطور که می گید همسر عزیزتون، مادر مهربان دخترتون، باید ساکشن کردن رو بخوبی بلد باشن.
  تجربه ی من بعنوان یک بیمار که ۵ سال تراک داشته این هست که لوله ی پلاستیکی از فلزی حساسیت و درد کمتری ایجاد می کنه. من لوله ی فلزی بمدت طولانی نداشتم. لوله ی پلاستیکی زود جرم میگیره و هر سه یا شش ماه باید تعویض بشه، ولی در عوض درد کمتری داره. لوله ی فلزی تنها مزیتش این هست که جدار داخلیش رو میشه در آورد و شستشو داد. مزیت کمی نیست، ولی به درد و حساسیت هایی که در اطراف زخم محل لوله بر روی گردن ایجاد می کنه نمی ارزه.
  بنظرم از دکتر دخترتون بخواید که لوله ی پلاستیکی براش بگذاره. فقط جنس خوبش رو بخرین که دیر تر جرم بگیره.
  اگر تهران هستید یا می تونید برید تهران من چند دکتر خوب معرفی کنم بهتون. اگر مشهد یا اطراف مشهد هم باشید دکتر خوب میشناسم.
  اگر از حرفام جواب سوالتون رو نگرفتید و یا هر سوال دیگه ای داشتید من در خدمتم…
  دختر نازتون رو ببوسید و به مادر مهربونش سلام برسونید
  سلامت باشید…

 63. مریم می‌گوید:

  آیدا جان سلام
  بعد از ۹۳ روز برادرم هنوز به هوش نیامده و بیمارستان مدتی است که اصرار دارند به خانه ببریمش اما تقریبا هفته ای یکبار به علت تشنج های زیاد به ونتیلاتور وصل میشه و ما اصلا نمیدونیم چه کار کنیم دیروز رفتم بیمارستان تا نحوه نگهداری از برادرم رو بهم آموزش بدن برای اولین بار تمام بدنش رو دیدیم وحشتناک بود پاهاش فقط پوست و استخوان بود ذره ای ماهیچه نداشت نمیدونم بخاطر مشکل نخاعیشه؟ یا تغذیه یا بی تحرکی ؟ موقعی که پرستار ساکشن میکرد بااینکه کاملا بیهوش است خیلی تکان میخورد و من واقعا نمیدونم میتونم اینکار رو انجام بدم یا نه ؟ راستی ترشحاتش خونابه بود این عادیه ؟ یعنی ترشحات باید چه جوری باشه؟ تما ترسم از اینه اگه بیاریمش خونه من چه جوری باید بفهمم که راحت تنفس میکنه یا اگه چیزی راه تنفسشو ببنده چیکار کنم ؟ خیلی برام دعا کنید . متشکرم
  __________________________________________
  آیدا :
  سلام مریم جان
  مطمئن باشید که محیط منزل برای برادرتون بهتره و بهبودیش در منزل بیشتر پیش میره. فقط خیلی به رسیدگی نیاز داره. ولی اگر هنوز به ونتیلاتور وصل میشه بیمارستان نمی تونه به زور ترخیصش کنه، مگر اینکه شما در منزل یک ونتیلاتور بخرید یا اجاره کنید که هزینه و دردسر زیادی داره. ولی اگر موقع تشنج به جای ونتیلاتور با آمبوبک هم می تونن شرایطش رو عادی کنن، پس خیلی هم نیاز به ونتیلاتور نیست و از یک آمبوبک که ارزان هست و کار باهاش ساده است هم در مواقع لازم می تونین استفاده کنین.
  لاغری اندامش بیشتر بخاطر تحلیل رفتن ماهیچه یا همان آتروفی عضلات هست، بخاطر بی حرکتی و همچنین مشکل نخاع و عدم حس و حرکت. لاغریش تا حدی هم بخاطر تغذیه است. تمام این لاغری ها طبیعیه و همه ی بیماران نخاعی اوایل به شدت تحلیل میرن و لاغر میشن. ایشالا در منزل با فیزیوتراپی و تغذیه ی بهتر (البته اگر رژیم خاصی بهش ندن) این لاغری ها تا حد زیادی بهتر میشن.
  مریم جان اولش سخته، ولی کم کم از پرستار هم بهتر می تونید ساکشنش کنید. چون پرستار با چندین بیمار درگیره، ولی شما فقط مسئول برادرتون هستین که عزیز و پاره ی تنتون هست و کم کم می تونین بهتر از هر کسی حالشو بفهمین و پاسخگوی خواسته ها و نیازهاش باشین.
  اینکه ترشحاتش خونابه است، به دلیل عفونت ریه است. همه ی این عفونت ها تا در بیمارستان هست رفع نمیشن ، ولی در منزل قابل بهبود هستن.
  در منزل برای اینکه از وضعیت تنفسش مطلع باشید، یک دستگاه “پالس اُکسیمتر” بخرید یا اجاره کنید. دستگاه ساده ای هست. ولی نسبتا گرونه. این دستگاه بطور مداوم ضربان قلب و میزان اشباع اکسیژن در خون بیمار رو نشون میده. عدد سَچورِیشِن یا همون میزان اشباع اکسیژن در خون برای افراد عادی ۹۹ هست که حداکثر و بهترین حالته؛ هرچند دستگاه تا عدد ۱۰۰ رو نمایش میده ولی ۹۹ حداکثر هست. سَچورِیشِن برای سیگاری ها ۹۵ به بالاست. برای بیماری مثل برادر شما اگر این عدد از ۹۳ کمتر شد یعنی وضعیت تنفسش بده. بین ۹۵ تا ۹۹ یعنی تنفسش خوبه.
  مریم جان از هیچی نترسید. مطمئن باشید که منزل براش بهتره. البته واقعا اوایلش سخته. هر سوالی باشه من کاملا در خدمتم… ایشالا بزودی بهتر بشه…
  در پناه خدا…

 64. مریم می‌گوید:

  ممنون از راهنمائی های که کردی و قوت قلبی که دادی
  ___________________________________
  آیدا :
  خواهش میکنم مریم عزیزم. وظیفم بود. ایشالا که بهتر بشن.

 65. مریم می‌گوید:

  آیدا جان سلام
  امیدوارم خوب باشی عزیزم . از دیروز برادرم را به خانه آوردیم . و این دو روز خیلی سخت و ترسناک گذشته نمیدونم شاید بتونیم عادت کنیم . یه سوال در مورد ساکشن داشتم از اونجا که برادرم بیهوشه راهی برای اینکه بفمهمیم نیاز به ساکشن داره هست ؟ البته بیمارستان میگفت از صدایی که از گلوش میاد باید بفهمیم اما بعضی وقتها بعداز ساکشن بازهم صدای خیلی بدی از گلوش در میاید و مانمیدنیم اون موقع دوباره ساکشن کنیم یا نه و سوند ساکشن رو چقدر باید درون تراک برد؟ ممنون
  _________________________________________
  آیدا :
  سلام مریم عزیزم
  بسلامتی، خداروشکر که آوردینش منزل. هر چند میدونم خیلی سخته…
  مریم جان بیمارستان درست راهنمایی کرده. وقتی از گلوش صدا میاد یعنی ترشح داره. اگر بعد از ساکشن باز هم صدا میاد معلومه که باز هم ترشح داره، ولی این ترشحات در عمق بیشتری هستن. من سوند رو تا ۱۵ سانت هم وارد لوله ام میکنم چون بخاطر ضعف دیافراگم و عدم توانایی سرفه نیاز به ساکشن عمقی دارم، ولی درست این هست که سوند بیشتر از ده سانت وارد تراک نشه. این جور موقع ها چند قطره سرم شستشو در تراکش بریزید و چند دقیقه ی بعد کمی سوند رو داخل تر ببرید و بیشتر در لوله بچرخونید تا بقیه ی ترشحات تخلیه بشن.
  مریم جان، شربتی هست به نام “بُرُم هگزین”. ترشحات رو رقیق و کم میکنه. و آمپولی به نام “دگزا متازون” که برنش ها رو باز میکنه و تنفس رو راحت تر میکنه. به دکترش بگید که اگر صلاح میدونن براش تجویز کنن. البته احتمالا الان هم باید برم هگزین جزو داروهاش باشه.
  شما برگشتین تهران؟ یا الان کجا ساکن شدین؟
  براتون دعا میکنم. نترسید کم کم همه چیز دستتون میاد.
  هر سوالی باشه من در خدمتم.

 66. مریم می‌گوید:

  سلام
  آیدا جان ما الان تهران هستیم یعنی بعد از ۵۲ دو روز که در بیمارستان امدادی سبزوار بستری بود آوردیمش تهران و حدود دو ماه هم در بیمارستان در تهران . میدونم خوب درک میکنی اما ترس و اضطرابمون قابل تصور نیست . خیلی لاغر و نحیف شده بعضی از قسمتهای بدنش که استخوانی هست به اندازه ای لاغره که فکر میکنم پوستش پاره میشه و استخوانش بیرون میزنه . راستی فکر میکنی براش پرستار بگیریم بهتره ؟ آخه تو این دو روز همه ی خانواده درگیرش هستیم و فشار روحی بیشتر سبب شده که احساس کنیم از عهدش برنمیایم . راستی بعد از هر ساکشن سوندشو عوض کنیم ؟
  _______________________________________
  آیدا :
  سلام مریم عزیزم
  کاملا می فهممتون…
  والا برای اول کار بد نیست پرستار بگیرید تا یک کارایی رو ازش یاد بگیرید. فقط از مراکز خدمات پرستاری نیرو بگیرید. برای مراقبت از مریض همه جور نیرو دارن. پرستار، بهیار و کمک بهیار و کارگر ساده. به پرستار نیازی نیست، چون خیلی خیلی گرون تموم میشه. کارگر ساده یا همون مراقب ساده هم اکثرشون بی تجربن. بگید یکی رو بفرستن که تجربه ی بهیاری در بیمارستان رو داشته. فقط به هیچ وجه مریض رو به امید پرستار نگذارید. بر کارش کاملا نظارت کنید. ولی بهتون توصیه میکنم که نهایتا خودتون از برادرتون مراقبت کنید و مدت کوتاهی پرستار بگیرید، چون به معنای واقعی دیوانتون میکنن. با یک روز آمدن و ده رو نیامدن و هزار ناز و ادا. فکر کنم پرستار شبانه روزی الان ماهی ۸۰۰ هزار تومن یا بلکه هم بیشتر باشه. و نصف روز هم ۶۰۰ به بالا.
  امیدوارم برادرتون بهتر بشه.
  به امید خدا…
  راستی یادم رفت بگم… اگر عفونتش شدیده بهتره بعد از هر بار ساکشن سوند رو عوض کنید. مادر من با رعایت کامل بهداشت و تزریق آنتی بیوتیک های قوی و تعویض هر روز پانسمان زخم محل تراک، عفونت ریه رو در من ریشه کن کردن.

 67. محمد می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من خواهرم ۲۳ روزه کماست.و از طریق دستگاه تنفس میکنه و gcs هم عدد ۵ هست.وضعیت روحی و جسمی خانوادم خیلی خرابه.
  چندتا سوال داشتم ممنون میشم اگه بتونید بهم جواب بدهید.الان ۳ روز هست که لوله ی تراکستومی پلاستیکی رو برداشتن و فلزیش کردن. دکترش میگفت فلزیش بهتره باعث میشه خودش رودتر به تنفس طبیعی برگرده.
  اما شما گفتید که پلاستیکی بهتره. الان به نظر تون کدومش باشه بهتره؟
  واینکه اگه به هوش نیاد چقدر میتونیم تو بیمارستان نگهش داریم؟
  تو رو خدا براش دعا کنید مرسی از شما آبجی بزرگوار
  ____________________________________
  آیدا:
  سلام دوست عزیز
  خیلی برای خواهرتون متاسفم. ایشالا که زودتر به هوش بیان.
  والا من فقط چند روز تراک فلزی داشتم. دکتر می گفت که فلزی بهتره ولی دلیلش رو نپرسیدم. احتمالا چون راحت شسته میشه و جرم نمی گیره. لوله ی فلزی برای من خوب نبود، ولی اگر دکترشون میگن که اثر درمانی داره، بهتره که تابع دکتر باشید.
  والا دوست دیگه ای که در مورد تراک سوال میکردن، مریضشون مثل خواهر شما در کما بود و حدود ۱۰۰ روز در بیمارستان نگهشون داشتن. بعد از ۱۰۰ روز با اینکه هنوز در کما بود فرستادنشون منزل. البته برادر این خانم از دستگاه تنفسی جدا شده بودن. فکر کنم تا زمانی که خواهرتون با دستگاه تنفس میکنن در بیمارستان نگهشون میدارن.
  حتما دعا میکنم. ایشالا که بهتر بشن.
  بگید مراقب باشن که مریضتون در آی سی یو زخم بستر نشن. دشک مواج خوب و قوی براشون استفاده کنن.
  هر سوالی باشه من در خدمتم.
  به امید خدا…

 68. محمد می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز
  به خاطر جوابتون ممنون
  می خواستم زودتر بیام برا تشکر شرمنده دیر شد.
  امروز ۲۴ روزه که جگرم داره میسوزه.
  هر چه به ۵ خرداد نزدیک می شیم دلم بیشتر می گیره آخه ۵ خرداد تولد آبجیم هست موندم چی کار کنم امروز یک دل سیر تو بیمارستان گریه کردم .
  هنوز باور نکردم ٰ– هنوز چشم انتظارم.
  امید چیز خوبیه مدام از خدا میخوام ما رو لحظه ایی به حال خودمون رها نکنه .
  سخته تو این لخظه ها امیدوار بودن و سخت تر نا امید نشدن هست خدایا تنهام نذار
  خدایا من رو عهدی که بستم هستم.
  امروز بعد دو هفته گذاشتن من هم برم داخل آی سی یو . بوسیدمش — دیدمش — یک دل سیر نگاش کردم.صداش کردم .التماس کردم
  گفتم برات کیک سفارش دادیم .گفتم ما همه منتظریم آبجی .
  مرسی یه خاطر همه چیز آیدای عزیز
  تو رو خدا دعاش کن
  ___________________________________________
  آیدا :
  سلام محمد عزیز
  کاملا درکتون میکنم. ایشالا زودتر چشم هاش رو باز کنه و شما رو شاد…
  حتما دعاش میکنم…
  به امید خدا…
  هر وقت هر سوالی باشه من در خدمتم…

 69. ناهید می‌گوید:

  ایدا جان سلام توضیحات واطلاعاتت خیلی خوب وکامل بود منم الان ۵ساله تمام که بخاطر تنگی تراشه تراکستومی شدم ونکاتی که گفتی تجربه کردم امابااین تفاوت که فهمیدم هربیمار غلق خاص خودشوداره مثلا من برعکس توبالوله فلزی خیلی راحت ترم یکسال انواع تراک پلاستیکی راداشتم بقول خودت تراک پلاستیکی سریع جرم میگیره وادم اذیت میشه وجالبتر اینکه دکتربرام تی تیوب گذاشت امایساعت بیشترتحمل نکردم ودکترمجبورشددوباره از تراک فلزی نمره۶استفاده کنه اگه ناراحت نمیشی میخوام بدونم مشگلت چیه وایااین ۵سال تورختخوابی ؟ایاراه حلی برای درمانت وخلاص شدن از تراک ندادن واینکه اسم دکترت چیه انشاله هرچه زودترخوبشی
  __________________________________
  آیدا :
  سلام ناهید عزیز
  خیلی از آشناییتون خوشحالم. ممنونم از اظهار لطفتون.
  بله واقعا بیمار ها با هم خیلی متفاوتن. سعی کنید تی تیوب رو دوباره امتحان کنید. از تراک خیلی بهتره.
  من ضایعه ی نخاعی از مهره های ۴ و ۵ گردن هستم. حدود شش ماه با دستگاه تنفسی، تنفس کردم و بعلت آنتوباسیون طولانی مدت دچار تنگی تراشه شدم. از زمان نخاعی شدنم تا امروز که الان دیگه ۹ سال شده، توی تختم و زندگیم بر روی تخت میگذره.
  تنگی تراشم خیلی وسیعه. بیش از دو سوم نای هست و به همین خاطر غیر قابل جراحی. دکترم میگن که شاید تی تیوب بتدریج بهترش کنه.
  دکترم در تهران: آقای دکتر عزیزالله عباسی هستن؛ و در مشهد: آقای دکتر رضا باقری

 70. محمد می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز
  دکترش چند روز پیش گفت از کما خارج شده ـ وارده زندگی نباتی شده خیلی حالم بد شد .فردای صبحش که رفتم بیمارستان ازش گواهی تایید حالت نباتی بودنش رو بگیرم گفت حالش فرق کرده میگفت به صداها با پلکش واکنش نشون داده زمان میبره که خوب بشه.
  خودم رفتم کنار تختش صداش که کردم پلکاش رو حرکت می داد.گفتم اگه صدای منو میشنوی پلک بزن شروع کرد به زدن . وقتی حرف نمی زدم پلکاش ثابت بود .
  آیدا جان اگه میشه در مورد حالت نباتی و این حالت جدیدش که دکتر گفته برام توضیح بدی ممنون میشم آخه دکترش یه چیزایی گفت اما گنگ بود برام .در مورد حالت نباتی یه چیزهایی رو پیدا کردم اما حالت جدیدش رو نه.
  ______________________________________
  آیدا :
  سلام محمد عزیز
  خیلی خیلی خوشحالم که میشنوم بهتر شدن و واکنش داشتن. ایشالا رو به بهبود باشن.
  والا من فقط در مورد بیماری خودم، ضایعه نخاعی و عوارضش اطلاعات دارم. زندگی نباتی یعنی اینکه ارگان های داخلی مثل قلب و دیافراگم و … کار می کنن، ولی بیمار هوشیار نیست و درکی از محیط و وقایع اطرافش نداره. ولی با واکنشی که خواهرتون داشتن، یعنی پلک زدن در پاسخ به شما، احتمالا هوشیاریشون بیشتر شده و از حالت نباتی خارج شدن، ولی برای نظر قطعی باید چند روز دیگه صبر کنید و ببینید که این واکنش ها ادامه پیدا میکنه یا نه.
  ایشالا که رو به بهبودن…
  به امید خدا…

 71. ناهید می‌گوید:

  ایدا جان سلام ممنون ازاینکه جوابم ودادی مرحبا به این روحیه قوی واستواری که داری باتمام وجوذ از خدا میخواهم کمکت کنه تاهمیشه مثل کوه قوی واستوارباشی مادرعزیزتو برات نگهدارد وبهش سلامتی بده.اتفاقادکترم ن هم دکتر عباسی وخودش تشخیص داده که تی تیوب بدرد من نمیخوره
  ___________________________________
  آیدا :
  خیلی ممنونم ناهید عزیزم Smile
  پس شما هم بیمار دکتر عباسی هستید.
  ایشالا که بزودی از تراک و هر نوع لوله ای خلاص بشید. تنگی شما قابل جراحی نیست؟

 72. ناهید می‌گوید:

  سلام عزیزم ممنون ارلطفت انشاله همه مریض هرچه زودترخوبشن راستش چون طول تنگی تراشه زیاده فعلا صلاح نمیدونن ودکتر احتمال میده بعدعمل عود کنه به خاطر همین فعلاچاره ای جز صبروتحملوکناراومدن بااین گردنبند ناخواسته ندارم امااعتراف میکنم همین گردنبند باعث شدچیزهایی روتوبیمارستانهاببینم که بابت همین شرایطی هم که دارم روزی هزاربارخدارو شاکرباشم قدرمامانتوبدون که جواهرنایایب وبی مثالیه ومطمین باش خیلی بیشتراز تودر عذاب اینو میگم چون مادرم ومیدونم مادرا طاقت رفتن خاربه دست بچه شونو ندارن چه برسه……مواظب خودت باش عزیزم
  __________________________________________
  آیدا :
  ایشالا که بهتر بشید…
  بله…. من همیشه میگم که شرایط اطرافیان بیمار بدتر از خود بیمار هست. بیمار یک رنج داره و اون ها هزار رنج. و باز شرایط مادر بیمار از همه سخت تره…
  خیلی ممنونم. از آشنایی تون خیلی خوشحالم. Smile

 73. ناهید می‌گوید:

  منم همینطورعزیزم
  _________________________________
  آیدا :
  Smile

 74. محبوبه می‌گوید:

  سلام آیدا جان.خواهرم الان ۲۷روزه توی آی سی یوهست.ریه هاش به دلیل یه سرماخوردگی عفونی شده.امروز دکترش گفت باید تراکستومی بشه.می خواست اگهمی شه توی مشهد یه دکتر خوب معرفی کنی.تا مشورت کنیم باهاش.ممنون میشم
  __________________________________
  آیدا :
  سلام محبوبه ی عزیزم
  من در مشهد دکتر خودم رو معرفی میکنم که واقعا متبحر هستن و حداقل برای من خیلی خوب بودن. آقای دکتر رضا باقری. پزشک بیمارستان قائم هستن. آدرس و تلفن مطبشون:

  آدرس مطب دکتر باقری: عارف ۳-۵، ساختمان پزشکان بهار تلفن: ۸۴۶۹۸۳۹ که از ساعت شش و نیم عصر به بعد هستن

  ایشالا که خواهرتون بهتر بشن…

 75. مریم می‌گوید:

  آیدا جان سلام امیدوارم خوب و خوش باشی
  چندروزی است موقع ساکشن برادرم سوند خیلی به سختی داخل تراک میره و گیر میکنه میخواستم ببینم تراکش باید عوض شه و آیا این کار رو در منزل انجام میدن یا نه ؟ ممنون
  ________________________________________
  آیدا :
  سلام مریم جان
  خسته نباشید…
  دو احتمال هست:
  ۱ – احتمال بیشتر اینکه تراکش کلوت (جرم) گرفته. برای رفع جرم من راهی رو در همین پست گفتم، ولی چون برادرتون هوشیار نیست بهتره تراکش عوض بشه. تراک رو در منزل هم میشه عوض کرد، ولی اگر نایش تنگی داشته باشه باید تو اتاق عمل عوض بشه. اگر نایش تنگی نداره و خواستین در منزل عوض کنین حتما یک پزشک یا پرستار بیارید. خودتون انجام ندید بهتره.
  ۲ – اگر تنگی تراشه (نای) داشته باشه، ممکنه تراک از تنگی خارج شده باشه. در اینصورت باید فورا برای تعویض تراک در اتاق عمل برید بیمارستان.
  ایشالا که فقط جرم باشه. تنگی تراشه هم که تابحال نگفتین داره. پس احتمالا جرم هست.

 76. مریم می‌گوید:

  آیدا جان سلام
  دیروز پرستار اوردیم که تراکش و عوض کنه اما گفت چون کاف داره نمیتونه درش بیاره ؟! فقط با آب مقطر و ساکشن کردن شستشو داد که بهتر شد . در ضمن من اصلا نمیدونم که برادرم تنگی تراشه داره یا نه یعنی کسی چیزی نگفته . بازم از راهنمائیت ممنونم .
  ___________________________________
  آیدا :
  سلام مریم جان
  چه ربطی به کاف داره… خب خالیش کنن. من تو بیمارستان دیدم که حتی بهیارها هم تراک عوض میکنن. هرچند کار درستی نیست.
  احتمالا تنگی نداره.
  اگر بازم ساکشن سخت شد ببرید لوله اش رو عوض کنید چون نفس کشیدن با لوله ی جرم دار سخته. تو اتاقش هم حتما بخور سرد همیشه روشن باشه.
  موفق و سلامت باشید مریم جان…

 77. محبوبه می‌گوید:

  سلام آیدا جان.ممنون که راهنماییم کردی.امروز دکتر خواهرم گفت یه نفر بیاد که ساکشن رو بهش یاد بدیم.من رفتم و چند بار براش انجام دادم.الان تازه اومدم خونه اول یه دل سیر گریه کردم از بس استرس داشتم که باعث اذیت شدن خواهرم شدم.تو رو خدا براش دعا کنین. نمی دونم الان چی براش خوبه مثلا چه غذایی بهش بدیم یا ….. میشه راهنماییم کنی .ممنونت میشم.
  ________________________________________
  آیدا :
  سلام محبوبه ی عزیزم
  خواهش میکنم. وظیفمه Smile
  دکترشون کی هست؟ مرخص شدن از بیمارستان؟
  محبوبه جان کم کم عادی میشه. هم شما یاد می گیرین و هم هرچی از تازگی زخم تراکستومی بگذره درد خواهرتون کمتر میشه… کاملا درکتون میکنم.
  رژیم غذاییشون که باید طبق دستور دکتر باشه.
  چون عفونت دارن بهتره بعد از هر بار ساکشن سوند ساکشن رو عوض کنید.
  ایشالا که بهتر بشن.
  هر سوالی باشه من در خدمتم…

 78. مجید می‌گوید:

  سلام من مجید هستم که در تاریخ ۹۱٫۱۲٫۷ آخرین مکالمه را با شما در این سایت داشتم. متاسفانه پذرم روز بعد فوت کردند. خلاصه واقعه به شرح زیر آورده شده است:

  تاریخ بستری: ۹۱٫۱۱٫۱
  آسیب: ضایعه نخاعی به علت تصادف
  بیمارستان و پزشک معالج: ایرانمهر-دکتر برزویه
  تاریخ فوت: ۹۱٫۱۲٫۸
  طول مدت بستری در بیمارستان: ۳۸ روز
  هزینه : بیش از ۵۰ ملیون تومان
  علائم هشدار در روزهای آخر: افت فشار
  علت فوت به تشخیص پزشک قانونی: مننژیت و عفونت قاعده مغز
  بیمارستان ایرانمهر ، مدیریت ، پزشکان و پرستاران آن در طول این مدت منتهای بی کفایتی و بی مسئولیتی خود را اثبات کردند تا یک فاجعه برای خانواده من به وجود آید به طوریکه اکنون وضعیت سلامت تک تک اعضا خانواده من به دلیل این ضایعه در خطر می باشد.
  _______________________________________
  آیدا :
  وای نه… متاسفم Frown
  بارها خواستم ایمیل بزنم و بپرسم که پدر رو آوردین منزل؟
  خدایا… متاسفم… تسلیت میگم… روحشون شاد…
  آخه ایرانمهر دیگه چرا… اون جا که نسبت به خیلی جاها بهتر بود…
  متاسفم می فهمم خیلی سخته… سعی کنید به خودتون مسلط بشید. بخاطر پدرتون…
  کامنتتون خیلی غصه داره…
  نمی دونم چی بگم Frown

 79. الينا می‌گوید:

  سلام من تازه با این سایت آشنا شدمۀدانشجوی پرستاری هستم من تحقیقی راجع به اندیکاسیونهای متصل به ونتیلاتور میخام ارایه بدم خواستم ازتون کمک بگیرم و اگه میشه یک سایت خوب معرفی کنید و راهنمایی بیشتری برام کنید.مچکرم
  _____________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیزم، پرستار مهربان
  من سایت خاصی نمی شناسم و فقط از تجربیات و دانسته های شخصیم که در طول بیماری کسب کردم می نویسم. هر کمکی از دستم بر بیاد در خدمتم و هر سوالی که بدونم جواب می دم. شما سوالاتتون رو بفرمایید.
  از آشنایی تون خوشحالم Smile

 80. مریم می‌گوید:

  آیدا جان سلام امیدوارم خوب و خوش باشی
  یه سوال دارم برادرم رو که به یاد داری بیشتر از ۶ ماهه که تو کماست و بیشتر از دو ماهه اومده خون امروز موقع تعویض پانسمان تراکش زائده کافش از بیرون پاره شد این خیلی خطرناکه و آیا میشه توی خونه تعویضش کرد یا نه ؟ ممنون
  _________________________________________
  آیدا :
  سلام مریم جان
  البته که به یادتون دارم.
  ببینین اگر کاف لوله اش رو مدام پر و خالی می کردین، الان بدون اون زائده دیگه نمی تونین این کار رو بکنید. در این صورت اگر آخرین بار قبل از جدا شدن زائده، کاف رو پر کرده بودید الان نای تحت فشاره و در دراز مدت سبب تنگی نای میشه. پس حتما باید تراک عوض بشه و اون هم در بیمارستان. چون کاف پر هست و به این سادگی ها از نای خارج نمیشه. و این کار رو هم باید هرچه زودتر انجام بدین چون نای تحت فشاره… و اگر آخرین بار قبل از جدا شدن زائده، کاف رو خالی کرده بودین، میشه مثل سابق در منزل توسط پزشک یا پرستار عوضش کنید.
  اگر اصلا به زائده کاری نداشتین و باهاش کاف رو خالی یا پر نمی کردین، الان هم به اون زائده احتیاجی نیست و بود و نبودش یکیه. در اینصورت احتمالا خود پزشک موقع لوله گذاری کاف رو خالی کرده یا اصلا از داخل جداش کرده. پس بنظرم نیازی به تعویض لوله نیست.
  در هر دو صورت، حتما با پزشکش مشورت کنید.
  ایشالا که بهتر بشن برادرتون…
  من همیشه در خدمتم.
  سلامت باشید…

 81. مریم می‌گوید:

  ممنون از رهنمائیت من قبل از اینکه از شما بپرسم با پزشک بیمارستان صحبت کردم اما جالبه که بدونی پزشک آی سی یو گفت باید بیاریدش بیمارستان اما یکی دیگه از پرستارها گفت میتونه تو خونه اینکار رو انجام بده بخاطر همین مزاحم شما شدم راستش بخاطر مشکل نخاعش نمیخواستم خیلی حرکتش بدم ولی فکر کنم بیمارستان بهتره و توخونه ریسک بیشتری داره بیمارستان به ما گفته بود زائده همیشه پر باشه پس احتمالا الان هم پر هست یه سوال دیگه دارم الان یه مدتی هست که برادم بیشتر مواقع بدون اکسیزن نفس میکشه نمیشه تراک را از جدا کرد و اگه لازم شد از را دهان و با ماسک اکسیزن بگیره ؟ البته این رو هم از دکتر پرسیدم اما دکتر بیمارستان سبزوار گفت میشه و بیمارستان تهران گفتند نمیشه ؟! با سپاس
  _________________________________
  آیدا :
  خواهش میکنم مریم جان. وظیفمه…
  مریم جان کاف نباید دائم پر باشه. آخه چرا این دکتر ها اینقدر بی توجهن… مدام پر باشه باعث عارضه ای به نام “تنگی تراشه” میشه. ایشالا که تا الان نشده. رفتین بیمارستان بگین از این نظر بررسیش کنن. اگر ایشالا هنوز نایش تنگ نشده بود، از این به بعد در طول شبانه روز هر دو ساعت یک بار، بمدت ده دقیقه کاف رو خالی کنید تا خونرسانی به نای انجام بشه. یا حداقل روزی سه بار این کار رو بکنید. فقط در مدتی که کاف خالیه بهش غذا یا مایعات ندین و تنهاشم نذارین. قبلش هم ساکشنش کنید. البته در مورد این روشی که گفتم با یک پزشک دلسوز مشورت کنین. نه با این پزشک هایی که تنها چیزی که براشون اهمیت نداره سلامتی بیماره…
  فکر نکنم بشه تراک رو برداشت، چون برادرتون از لحاظ عضلات تنفسی ضعیفه و هوشیار هم نیست، در نتیجه نمی تونه سرفه های موثر و قوی ای داشته باشه. در این صورت ترشحات در ریه می مونن و باعث عفونت میشن. ولی الان که تراک داره، ریه توسط ساکشن از ترشحات پاک میشه. از دکتر بپرسید که اگر رفلکس سرفه اش قویه شاید بتونن برش دارن.
  مریم جان حالا که کاف پره بهتره ببرینش بیمارستان. بگین یک تراک با جنس خوب بذارن که زائده ی کافش براحتی کنده نشه.
  ایشالا که براحتی برید بیمارستان و برگردید.

 82. مریم می‌گوید:

  لطف کردی آیدا جان فردا میبریمش بیمارستان
  _______________________
  آیدا :
  به سلامتی…

 83. محبوبه می‌گوید:

  سلام آیدا جان.لوله تراک یه ماه همراه بدن خواهرم بودو من هر روز می رفتم هم پانسمانشو عوض می کردم هم ساکشنش می کردم.اما به محض اینکه لوله رو در آوردیم بعد از یه روز بدنش ورم کرد و روز بعد بیهوش شد و دوباره رفت توی آی سی یو و بعد از ده روز دقیقا روز عید فطر ما روتنهاگذاشت.
  از همه ی دوستانم می خوام برای آرامش روحش دعا کنن.طفلک ۳۰ سالش بود.نمی تونم باورکنم.
  _____________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیزم
  من الان خیلی بیمارم. بهتر شدم پاسخ کامنتتون رو میدم.
  ببخشید که دیر شد…

 84. شهره می‌گوید:

  سلام.مرسی از راهنماییتون.
  پسرخاله من در اثر تصادف ۶ماه تو کما بود.توی بیمارستان.الان ۴ ماهه که اومده خونه.اما وضعیت مناسبی نداره.هوشیاریش ۹ هستش.اصلا حرف نمیزنه .چه جوری میشه لوله تراکستومی رو شستشو داد؟؟؟و اگه براتون ممکنه میشه یه شماره تماس بدین که بشه باهاتون تماس گرفت؟؟؟که سوالها رو بپرسیم؟؟مرسی.
  _________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  خواهش میکنم. وظیفمه.
  تراک رو فقط میشه با ریختن سرم شستشو با سرنگ به داخل لوله و سپس ساکشن کردن شستشو داد. البته نمی دونم که برای بیمار نیمه هوشیار کار درستی هست یا نه. با پزشکشون مشورت کنید. در هر صورت تراک باید هر شش ماه یکبار عوض بشه.
  من الان خیلی بیمارم و نمی تونم بیشتر تایپ کنم. بهتر شدم برای توضیحات کاملتر بهتون ایمیل میزنم.
  ببخشید…

 85. سارا می‌گوید:

  سلام . لطفا به من کمک کنید و منو راهنمایی کنید. من پدرم یه ماه پیش تیروییدشون رو عمل کردن و ازونجایی ک نتونستن خودشون به طور عادی نفس بکشن ، تراکستومی شدن . من نمیدونم این ساکشنی که بحثشو کردید چیه؟ اون چیزی که هست یه لوله است که مدام از خلط و ترشحات پر میشه و من درش میارمو با اب میشورم دوباره سرجاش میذارم.
  من خیلی نگرانم . یکی از بابت عفونت ریه ها که مبادا عفونت کنه و از کجا باید فهمید؟ البته یه بار سی تی اسکن ریه انجام دادن و انگار چیز خاصی مشاهده نشده . دوم اینکه پدرم اصلا نمیتونن غذا بخورن و مدام غذا تو گلوشون میپره حتی اب هم میپره ، ازونجایی که رادیوتراپی و شیمی درمانی انجام میدن باید تغذیه مناسبی داشته باشن اما متاسفانه از ترس پریدن غذا توی گلوشون خیلی کم غذا میخورن و ضعیف شدن. بعضی وقتا خیلی سرفه های شدیدی میکنن، امروز چنان شدید بود که یه مقدار گلوشون خونریزی کرد و من همش میترسیدم که لوله تراکستومی از گلوشون خارج بشه، ایا لوله اصلی در اثر سرفه های شدید امکانش هست که خارج بشه؟ ایا اومدن خلط های خونی طبیعیه ؟ و در نهایت مساله سردرد شدید ایشون هست که شبا تا صبح از سردرد نمیخوابن و حاضر نیستن که قرص مسکن هم بخورن، به نظر شما چه باید کرد؟ من همش میترسم که از روی بی تجربگی یه اشتباهی ازم سر بزنه که … خواهش میکنم در این زمینه کمکم کنید . ممنونم از لطفتون
  ____________________________________
  آیدا :
  سلام سارا جان
  ساکشن یک دستگاه مکنده است با طرز کار جاروبرقی که ترشحات ریه رو باهاش تخلیه میکنن. یک شلنگ داره که یک سرش به دستگاه ساکشن وصل میشه و یک سرش به یک لوله ی باریک به اسم سوند که وارد لوله یا همون تراک بیمار میکنن و ترشحات رو تخلیه میکنن. برای جلوگیری از عفونت ریه، این لوله ی باریک باید با “سِرُم شستشو” شسته بشه نه با آب.
  اگر ریه عفونت داشته باشه ترشحاتی که از ریه خارج میشه غلیظ، چسبنده و بدرنگ هستن. زرد یا سبز… ترشحات ریه ی سالم شفاف و شیری رنگ هست. ترشحات ریه ی عفونی دارای رگه های خونی هم هست، ولی همیشه خون نشانه ی عفونت نیست. گاهی هنگام تخلیه ی ترشحات با ساکشن به جدار نای آسیب میرسه و باعث خونریزی میشه… این ترشحات بدرنگ و غلیظی که گفتم در مراحل پیشرفته ی عفونت هست. برای آگاهی از عفونت در مراحل اولیه بهتره که هر سه ماه یکبار خلط یا همون ترشحات ریه شون رو آزمایش کنید. آزمایشگاه های معمولی نمونه گیری از خلط رو از طریق تراک بلد نیستن. یا باید خودتون بلد باشین که کمی پیچیده است و من نمی تونم در اینجا توضیح بدم و یا در بیمارستان آزمایش کنید. شاید هم همون راحت تر باشه که سی تی اسکن رو بگیرید.
  اگر اینقدر در بلع غذا مشکل دارن، شاید لازم باشه براشون سوند معده بزارن. سوند معده لوله ای هست که از طریق بینی وارد معده میشه و از اون طریق طی روندی که بهش میگن گاواژ، غذاهای مایع مثل سوپ و انواع مایعات رو به بیمار میدن. این مشکل رو حتما با پزشکشون در میان بذارید تا اگر لازم بود دستور سوند معده بدن. البته سوند معده باید هر چند روز یکبار عوض بشه و تعویضشم کمی دردناکه.
  دلیل سرفه های شدیدشون باید مشخص بشه. حتما به پزشک مراجعه کنید… سرفه اگر خیلی شدید و خشک باشه می تونه باعث خراش و خونریزی بشه. ولی باز هم باید بررسی بشن… و اینکه لوله ی اصلی یا همون تراک با سرفه خارج نمیشه. نگران نباشید.
  در مورد سردردشون هم باید با دکتر مشورت کنید… فقط در مورد خودم یک بار حالتی پیش آمد که براتون میگم و از دکتر بخواید پدرتون رو از این نظر بررسی کنن. لوله ی اصلی یا همون تراک، زائده ی بالن مانندی به نام کاف داره که قابل پر و خالی کردنه. یک بار بعد از تعویض تراک، کاف لوله ی من برای چند روز پر بود. در این چند روز من سردرد فوق العاده شدیدی داشتم که قطع نمی شد. بعد از چند روز اتفاقی کاف رو خالی کردن. موقع ساکشن یا همون تخلیه ی ترشحات ریه مقدار زیادی خون خارج شد. بعد بلافاصله سردرد من خوب شد. در واقع موقع تعویض لوله، نایم خونریزی کرده بود و این خون پشت کاف جمع شده بود و فشار میاورد… بگین دکترشون از این نظر بررسیشون کنن.
  امیدوارم پدرتون بهتر بشن…
  سارا جان هر سوالی باشه من در خدمتم…

 86. شهره می‌گوید:

  سلام آیدا جان امیدوارم بهتر شده باشی.قرار بود بهم ایمیل بزنی و اگه مقدوره شمارتو برام بذاری که خالم بتونه باهات تماس بگیره…
  _______________________________
  آیدا :
  سلام شهره ی عزیز
  بابت تاخیرم می بخشید…
  من دارم برای تعویض لوله ی تنفسیم میرم بیمارستان.
  ایشالا برگشتم در خدمتتون هستم.
  باز هم ببخشید…

 87. شهره می‌گوید:

  ایشالا که هر چه زودتر سلامت برگردی

 88. شهره می‌گوید:

  آیدا جان نگرانت هستم هنوز بر نگشتی؟؟؟؟
  _______________________________________
  آیدا :
  سلام شهره جان
  یک هفته پیش بهتون ایمیل زدم و شمارمو دادم.
  به همین آدرس ایمیلی که اینجا گذاشتید. اگر ایمیلتون فرق داره، آدرس بدید دوباره ایمیل میزنم.

 89. شهره می‌گوید:

  مرسی آیدای عزیز خاله من با شما تماس میگیره واقعا ممنون و خوشحالم که سلامتی
  _________________________________
  آیدا :
  خواهش میکنم شهره جان
  ببخشید که دیر شد…
  ممنون از لطفتون.

 90. علي می‌گوید:

  سوال از خدمتتان :مادرم دوسال در کما وزندکی نباتی هستن لطفاً بفرمایید زمان مناسب برای ساکشن کی هست که تنفس راحت باشه ممنون میشم منو راهنمایی کنید. با تشکر
  ___________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  راستش من در مورد بیماری که هوشیاری نداره نمی دونم. چون من زمان احتیاج به ساکشنم رو خودم متوجه می شم. البته هنگام نیاز به ساکشن، همراه تنفس بیمار صدای ترشح از داخل لوله میاد، ولی من خودم گاهی بدون اینکه ظاهرا مشخص باشه، نیاز به ساکشن دارم و اگر خودم نگم کسی متوجه نمیشه…. اگر دستگاهی به نام پالس اکسیمتر دارید که مرتبا ضربان قلب و سطح اکسیژن خون مادرتون رو نشون می ده، یکی از نشانه های وجود ترشح و نیاز به ساکشن، پایین آمدن عدد سطح اکسیژن خون هست. البته پایین آمدن این عدد دلایل دیگه ای هم می تونه داشته باشه.
  ببخشید که نتونستم کمک زیادی بکنم. ولی از یک پرستار یا پزشک می پرسم که برای بیمار کمایی بهتره چند بار در روز ساکشن کرد و اینکه برای این بیماران نشانه های نیاز به ساکشن چیه. و جواب رو براتون ایمیل میکنم.
  به امید بهبودی مادرتون…

 91. علي می‌گوید:

  ممنونم از راهنمایی تان درست دوماه هست که شربت تیوفلین را با دخالت نابجای شخصی قطع کردیم و از ان تاریخ مرتباً خلط زیاد وغلیظ شده من الان برای تهیه شربت میروم واقعاً ممنونم از جواب سوال که عین نظر دکتر مادرم را یاد اوری کردین
  _______________________________
  آیدا :
  خواهش میکنم.
  البته من شربت “برم هگزین” رو گفتم که ترشحات رو کم و رقیق می کنه.

 92. علي می‌گوید:

  در مورد کاف من متوجه شدم مادرم که در کما هست در سال اول کاف را مرتباً طبق دستور بعد غذا کاف را می بستیم و سر ساعت باز میکردیم و خیلی سرفه میکردن هنکام باز وبسته کردن کاف واذیت میشدن من با وضعیت واستدال خودم سرخود کاف را کمتر باز بسته کردم والان فقط هنکام تعویض لوله غذا وتراک کاف استفاده میکنیم و متوجه شدم حالت تهوع شان هم از بین رفت و لی البته موقعیت مادرم امکان میداد کاف باز باشد واین کار با ریسک من ومنع دکتر بود ولی استدلال ام قانع کرد ولی بازهم عرض میکنم موقعیت مادرم از نظر بلع وحساسیت شدید به بسته بودن کاف موجبشد من خطر را قبول کنم وزیاد اذیت میشد
  _______________________________
  آیدا :
  بله می دونم که پر و خالی کردن کاف خیلی ناخوشاینده… خیلی…. ولی لازمه که روزی چند بار صورت بگیره.
  ایشالا که نای مادرتون دچار مشکل نشه. تراک رو سرپایی عوض میکنن یا در اتاق عمل؟
  اگر سرپایی باشه به احتمال خیلی زیاد مشکلی در نای نیست.

 93. صدیقه می‌گوید:

  با سلام عیدتون مبارک
  مادرم آلزایمر پیشرفته دارند و دکتر جدیدا گفته باید حتما تراکستومی کنند. او میگوید خلط و آب دهان و مایعات به جای مری به ریه شان میرود و ریه را کوچک کرده و دارد تخریبش میکند. ما خیلی نگرانیم چون گلوی ایشان خیلی خلطی است و همه اش غذا در گلویشان می پرد و سرفه می کنند. مشکل اینجاست که تکلم ندارند و در ضمن قدرت بیان و ابراز ناراحتی هایشان را ندارند لذا اگر راه تنفسشان کم باشد یا درد داشته باشند یا هر چیز دیگری، ما نمی فهمیم.
  به نظر شما تراکستومی برای مادر من خطر ندارد؟ مثلا خطر اینکه نصفه شب جلوی لوله زیر پتو برود یا با دستشان درش بیاورند یا … و ما نفهمیم و راه نفسشان قطع شود. یا مثلا زیر چادر هوا کم نمی آید؟
  آیا جایش همیشه درد دارد؟ متاسفانه ما هیچی از احساسات و رنجهای ایشان را نمی دانیم. بعد از عمل چکار باید بکنیم؟ (سوای توضیحاتی که بالا داده اید- منظورم اینه که بیمار دلش میخواهد اطرافیان چیکار بکنند؟)
  خداوند به حق عزیزترین بندگانش یک خیر خیییییلی عظیم برایتان بفرستد. انشاالله
  _______________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  از لطفتون ممنونم…
  مادرتون مطمئنا به تراکستومی نیاز دارن، ولی با وجود آلزایمر مادرتون باید بگم که تمام این خطراتی که می گین هست. پتو، روسری، لباس و هر چیزی که روی لوله بیفته جلوی تنفس رو می گیره. خطر افتادن ذرات غذا در لوله هست. جلوی لوله همیشه باید باز باشه و فکر نکنم بتونن چادر سرشون کنن.
  ولی در مورد اینکه خودشون بتونن لوله رو در بیارن زیاد نگرانی نیست چون لوله با یک بند به دور گردن بسته میشه.
  تراک اگر جابجا نشه، دست نخوره و زخم محل لوله تمیز نگه داشته بشه درد چندانی نداره.
  در مورد اینکه بعد از عمل چه بکنید… باید اول ساکشن کردن رو خوب یاد بگیرید تا مادرتون هنگام ساکشن اذیت نشن. زخم محل لوله گذاری رو هر دو سه روز با گاز استریل آغشته به سرم شستشو تمیز کنید تا همیشه پاک بمونه.
  اگر چیز دیگه ای به ذهنم رسید براتون ایمیل می زنم.
  ایشالا عمل موفقی باشه و مادرتون اذیت نشن و شرایطشون بهتر بشه.
  به امید خدا…

  • صدیقه می‌گوید:

   مجددا سلام
   خیلی خیلی ممنون از سرعت پاسخگویی شما.
   آیا شما هم شنیده اید تراکستومی به روش ptd هم انجام میگیرد؟ در این روش بیهوشی عمومی نیاز نیست و غضروف نای قیچی نمیشود.
   در سایتی خواندم که:
   (((((ماده بی حسی موضعی تزریق می شود. سپس یک آنژیوکت بین حلقه های مزبور قرار می گیرد و ابتدا به طور عمودی وارد نای می شود و سپس زاویه آن نسبت به نای تصحیح می شود. سپس میله فلزی داخل آنژیوکت را از درون پوشش پلا ستیکی آن خارج می کنیم و سیم راهنما )Guid Wire( را به درون نای هدایت می کنیم. بعد به کمک بازکننده ای که از درون سیم راهنما عبور کرده است، دهانه را گشادتر می کنیم. سپس لوله تراکئوستومی را که از روی سیم راهنما عبور داده ایم به داخل نای هدایت می کنیم. پس از پر کردن بالشتک هوا، تهویه بیمار را آغاز می کنیم و در پایان، لوله قرار داده شده در نای را با کمک باند مخصوص ثابت می کنیم. کل مراحل انجام این کار در بهترین شرایط ۳ دقیقه و در موارد دیگر حدود ۶ دقیقه به طول می انجامد.)))))
   تا بحال شنیده اید کسی اینکار را کرده باشد؟ برای مادرم بهتر نیست؟
   بازهم سپاسگزارم و دعاگویتان Smile
   ___________________________________
   آیدا :
   سلام دوست عزیزم
   خواهش میکنم. وظیفمه.
   بله این روش چند سالی هست که باب شده و از تراکستومی به روش قدیمی به اصطلاح کم تهاجمی تره و ضررهای کمتری داره.
   ندیدم تابحال کسی رو که این عمل رو کرده باشه و نمی دونم که برای مادرتون مناسبه یا نه. فقط می دونم که از تراکستومی به روش قدیم بهتر و کم ضررتره.
   هر سوالی باشه در خدمتم دوست من Smile

 94. صدیقه می‌گوید:

  باز هم سلام:
  بعضی از دکترها میگویند بهتر است مادرم PEG گذاری کنند. یعنی لوله ی تغذیه که از شکم بیرون می آید. شما تا بحال کسی را دیده اید پگ گذاشته باشد؟ عمر بیمار را کوتاه نمیکند؟
  راستی ما (من و خواهرانم) خیلی به فکر و یاد شما هستیم. از اینکه خداوند دوست خوبی مثل شما را با یک روح بزرگ و اراده ی قوی سر راهمان قرار داده خیلی خوشحالیم. آیدا جان نمیدانم اگر شما را نشناخته بودم الآن تفکرم چگونه بود ولی میدانم نصف عمرم بر فنا بود. ضمن اآرزوی قلبی خوشحالی و موفقیت، ازتون خیلی هم ممنونیم.
  _________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز و مهربانم
  مادرتون بسلامتی تراکستومی شدن؟ مشکلی ندارن؟
  بله دیدم بیماری رو که این لوله رو گذاشته. یک خانم مسن و در حالت نیمه هوشیاری. ظاهرا هیچ مشکلی با لوله نداشتن. دخترشون که پرستاریشون رو می کردن راضی بودن و اون خانم ۸ ماه بود که اون لوله رو داشتن. اطلاعاتم فقط در همین حده. و همیشه ممکنه یک بیمار از یک چیزی راضی باشه و یک بیمار دیگه نه. بیمارا خیلی با هم متفاوتن.
  از شما و خواهرای مهربونتون ممنونم. خوشحالم که تونستم قدری کمک کنم. من هم از داشتن دوستان مهربانی چون شما خوشحالم Smile
  ایشالا مادر بهتر بشن.
  سلامت باشید.

 95. صدیقه می‌گوید:

  سلام
  مادر تراکستومی نشدن… چون دکترشون میگه کمی براشون خطر داره. آخه مامانم حرف نمیزنن و قادر به بیان و حتی تشخیص مشکلاتشون نیستن. به جاش گفتن شاید اگه پگ بذاریم کافی باشه… کاش میشد هیچکدوم رو نذاریم. در هر حال تسلیم خواست خداوندیم. شب خوبی داشته باشی.
  __________________________________
  آیدا :
  ایشالا که بهتر بشن. امید به خدا…

 96. مریم می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز و مهربان
  امیدوارم خوب باشی . آیدا جان برادرم همچنان در حالت کماست و من دوباره مزاحمت شدم چون سوالی داشتم امروز متوجه شدم در یکی پاهایش قسمت زیر ران چیزی شبیه ورم بوجور آمده و سفت هم شده از آنجائی که او مشکل نخاعی دارد میخواستم بپرسم در این مورد اطلاعی دارید یا نه من در اینترنت گشتم مطلبی که در این مورد باشه پیدا نکردم راستی چند روزی هم هست که تب و عرق شدید داره و ما اصلا علت عرق کردنش رو نمیفهمیم البته از دکتر هم سوال کردم اما جواب درستی نشنیدیم . ممنون میشم اگه اطلاعاتی داری راهنمائیم کنی .
  ________________________________
  آیدا :
  سلام مریم عزیزم
  امیدوارم شما هم خوب باشید…
  مریم جان من علت ورم رو نمی دونم ولی به احتمال قوی عرق کردن شدید برادرتون بخاطر درد حاصل از این تورمه. ما نخاعی ها درد رو نمی فهمیم به جاش بدنمون در قبال درد عکس العملی داره که بهش میگن “اتونومیک دیس رفلکسی” … من در وبلاگ در موردش نوشتم. لینکش رو میدم. و تب هم احتمالا به این خاطره که شاید اون تورم عفونیه. آیا تورم قرمزه و کمی گرمه؟
  http://aida.special.ir/1390/04/%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AD%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%AA%D9%88%D9%86%D9%88%D9%85%DB%8C%DA%A9-%D8%AF%DB%8C%D8%B3-%D8%B1%D9%81%D9%84%DA%A9%D8%B3%DB%8C/
  حتما از دکتر بخواید دقیق تر بررسی کنن. یک آزمایش خون و ادرار کامل هم بدن. شاید علت عفونت ادرایه.
  ایشالا که بهتر بشن. سوالی بود در خدمتم.

 97. سعيد می‌گوید:

  ضمن تقدیر وتشکر ا
  مدتی هشت ماه است لوله تراک بر داشته شده است هنوز سراغ لوله باز است وکاه گداری هم ساکشن انجام می گیرد چه زمانی طول می کشد بسته شود وبیمار می خندد ولی صدا ندارد از یک طرف هم وقتی سر فه می کند صدا دارد لطفا راهنمایی بفر مایید

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   خیلی ممنون از لطفتون.
   ایشالا بیمارتون بهتر بشن.
   متاسفانه من نمی دونم که چقدر طول میکشه که محل لوله بسته بشه، ولی تا کامل بسته نشه، بیمار نمی تونه صدا داشته باشه. اگر موقع سرفه صدا دارن، شاید به این خاطره که محل ورود سابق لوله خیلی تنگ شده… همین ساکشن کردن باعث میشه محل لوله باز بمونه. باید با پزشک مشورت کنید. ۸ ماه زمان زیادیه. باید محل زخم بسته بشه.

 98. مریم می‌گوید:

  آیدا جان سلام
  متاسفانه یک هفته پیش برادرم به رحمت خدا رفت قبلا از اینکه فرصت کنیم برای ورم پاش کاری انجام دهیم خیلی غم دارم برادر عزیزم بعد از ۱۱ ماه کما بدون گفتن کلمه ای یا حتی نگاهی ما رو تنها گذاشت نمیدونم چرا گاهی دنیا اینقدر بی رحم میشه نمیتونم بگم تا چه اندازه دوستش داشتیم یکی یدونه و ته تغاری خونه بود افسوس …
  ممنون از راهنمائی هایت در این مدت راستی چند روز پیش با دوستانم در مورد تو صحبت میکردم جالبه بدونی دو نفرشون کاملا تو را میشناختند خوشحالم از اینکه اینقدر مفید و عزیز هستی .
  ______________________________
  آیدا :
  ای وای مریم جان… خیلی متاسف شدم… خدا رحمت کنه…
  افسوس… افسوس…
  تسلیت میگم مریم جان، به تو و خانواده ی عزیزت…
  ممنون از لطفتون. وظیفم بود…
  روحش شاد و در آرامش…

 99. yashar می‌گوید:

  سلام
  مادرم ۱۲ روزه توی بخش آی سی یو بستریه. سکته مغزی از نوع خونریزی و لخته خون توی ساقه مغز.
  ضریب هوشی بالای ۱۰ رو داره ولی مشکل تنفسی دارد . الان میخوان تراک برایشان استفاده کنند.
  این تراک چه مدت باید استفاده بشه و وضعیت بیمار چطوری میشه ؟
  _________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  ایشالا که مادرتون بهتر بشن
  معمولا برای اینجور بیمار ها مدت زیادی تراک استفاده نمیشه و بمحض اینکه وضعیت تنفسی بهتر بشه برش میدارن. البته این رو نمی دونم که الان مادرتون با دستگاه تنفس می کنن یا فقط براشون اکسیژن گذاشتن. یعنی نمی دونم مشکل تنفسشون در چه حده. در هر صورت نکته ی مهم این هست که:
  تراک در داخل نای زائده ای به نام “کاف” داره. این کاف از هوا پر میشه تا مسیر ورود احتمالی غذا یا مایعات رو به داخل نای و ریه ببنده. ولی خود این کاف اگر مدام پر باشه منجر به عارضه ای میشه به نام “تنگی تراشه” یا تنگی نای که گاهی غیرقابل درمانه. برای جلوگیری از این عارضه، کاف باید روزی چند بار و هر بار بمدت ۱۰ دقیقه خالی بشه. ولی متاسفانه در بیمارستان ها کوتاهی میکنن و کاف همیشه پر می مونه. مراقب باشید که کاف رو به تناوب پر و خالی کنن.
  ایشالا که بهتر و بهتر بشن.
  هر سوالی باشه من در خدمتم.

 100. سحر می‌گوید:

  سلام
  من پدرم حدود یک ماهِ با دستگاه تنفس میکند ؛ریه اشون آب اورده بود و عفونت کرده بود ۲ هفته پیش مشکل تنفسیشون بر طرف شد و میخواستند لوله ها بردارند اما همان روز ؛قبل از اینکه لوله ها رو بردارند ایست قلبی داشتند و هوشیاریشون کم شد ،الان بعد از ۲ هفته هوشیاریش ۷ است و میخواهند تراک کنند،آیا این درسته که تراک غیر قابل برگشته ؟؟؟؟؟
  به نظر شما تراک روش خوبی است ؟؟؟؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیزم
   ایشالا پدرتون بهتر بشن
   کی گفته تراک غیرقابل برگشته… نگران نباشید. تنها مشکلی که تراک می تونه ایجاد کنه در صورت پر بودن مدام کافش بوجود میاد… شما فعلا نگران نباشید. من بعدا بیشتر براتون توضیح میدم. الان اینترنتم قطعه و دارم با موبایل جواب میدم و نمیشه زیاد تایپ کرد.

 101. مینا می‌گوید:

  سلام آیدا جون
  ممنون بخاطر اطلاعات خوبت که در اختیار دیگران میزاری
  پدر من ۲۰روز پیش تصادف کرد و الان بیهوش، هوشیاریش ۸ و تو سرش چندتا نقاط لختگی داره
  هفته پیش که باهاش صحبت کردم
  گریه کرد منتها بیصدا
  امشب قراره گلوشو لوله بزارن
  خیلی دوران سختی رو پشت سر میزاریم
  لطفا براش دعاکنید
  خدا شب عیدی بهمون عیدی بده

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مینا جان
   خواهش میکنم، وظیفمه…
   ایشالا پدرتون هر چه زودتر بهتر بشن.
   خیلی براشون دعا می کنم… ایشالا با سلامتی پدر دلتون شاد بشه…

 102. مینا می‌گوید:

  ممنونم ایدا جون
  ببخشید اذیتت می کنم
  ولی از نظر شما وضعیتش خیلی خطرناکه؟

  • آیدا می‌گوید:

   خواهش میکنم مینا جان
   هر سوالی باشه من در خدمتم…
   نگران نباشید. اون لوله چیز خاصی نیست. من خودم ده ساله که لوله دارم.
   پدر با دستگاه تنفس می کنن؟

 103. مینا می‌گوید:

  سلام ایدا جون
  همیشه نه ولی تو طول روز چند بار وصل میشه

 104. مینا می‌گوید:

  اره عزیزم گذاشتن

 105. الهه می‌گوید:

  من مادر شایان کوچولوی ۶ ساله هستم که ۲٫۵ ساله تراکستومی شده.ما المان زندگی میکنیم.۴ ماه بعد از امدنمون به اینجا شایان تب بالا کردو بعد از ۲۰ روز همه چیزشو از دست داد.اول گفتن میتوکندریوپاتیه و تمومه اما به لطف خدا شایان الان راه میره.احتمالا انسفالیت بوده ولی هنوز تشخیص قطعی نداریم.اول نمیتونست تون ایجاد کنه اما حالا تون داره ولی نمیتونه حرف بزنه.من خیلی از شما سوال دارم شاید ۱۰۰ تا.
  چه کمکی واسه حرف زدن میتونیم بهش بکنیم/
  ما امیدواریم که بتونیم لوله را دربیاریم شما اطلاعاتی در مورد ترومای تراشه در اثر ساکشن که مانع بستن میشه دارید/
  بهترین پزشک متخصص در ایران کیه/
  ایا پرواز واسه شایان خطر داره/

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مادر عزیز و مهربان
   امیدوارم شایان کوچولو هر چه زودتر بطور کامل خوب بشه.
   هر سوالی باشه من در خدممتم Smile
   برای اینکه شایان بتونه حرف بزنه باید از دکترش بخواید که اگر اممکان داره برای شایان به جای تراک لولهه ای به نام تی تیوب بذارن. در مورد تی تیوب اینجا مطلبی نوشتم:
   http://aida.special.ir/1392/07/%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AD%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%DB%8C-%D8%AA%DB%8C%D9%88%D8%A8-%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87-%DB%8C-%D8%AA%D9%86%D9%81%D8%B3%DB%8C-2/

   ترومای تراشه… اگر منظورتون تنگی تراشه هست من خودم دچار تنگی تراشه هستم. وجود این عارضه رو دکتر باید با برونکوسکوپی مشخص کنن. اگر میزان تنگی زیاد نباشه قابل جراحیه.
   بهترین دکتر در ایران آقای دکتر عزیزالله عباسی دزفولی هستن که در بیمارستان کسری و همینطور بیمارستان مسیح دانشوری کار می کنن. آدرس و شماره ی مطبشون هم هست:
   میدان ونک.به سمت ملاصدرا.کوچه ی شاد.پلاک ۵ —– ۸۸۸۷۴۷۱۴ مطب

   فکر نکنم پرواز خطری داشته باشه. برای من که حتی مشکل ضعف دیافراگم هم دارم خطری نداشته. ولی اجازه ی پزشک هواپیمایی رو باید بگیرید و شاید ملزم تون کنن که یک پرستار یا پزشک همراهیتون کنه. که البتهع پزشک یا پرستار رو خودشون در اختیارتون میذارن. البته هزینش رو می گیرن.

   ترشحات زرد و بدبو نشاندهنده ی عفونت ریه هست. ربطی به زخم داخل تراشه نداره. موقع ساکشن خونریزی هم داره؟ آیا شایان موقع ساکشن دردش میاد؟

   هر سوالی باشه من همیشه در خدمتم…
   شایان گلم رو ببوسید Smile

 106. الهه می‌گوید:

  راستی شایان یه مدتی که خیلی زود به زود ترشحاتش زرد میشه وباید مرتب انتی بیوتیک بگیره میترسم زخمی داخل تراشه داشته باشه/خیلی ممنون میشم که منو راهنمایی کنید.با تشکر.

 107. الهه می‌گوید:

  قربونت برم عزیزم که اینقدر زود جوابمو دادی.
  شایان موقع ساکشن خونریزی نداره درد هم نداره.ولی اینجا پرستارا میگن هر بار ساکشن یک اسکار سفید روی نای میزاره که اگه اینا زیاد بشه امکان بستن وجود نداره.من نگرانم.شایان تراک داره شماره ۴٫اول ۵٫۵ داشت با لیزر انسداد بالای حنجرشو باز کردن الان از کنار تراک از بینی هم نفس میکشه.اینا میگن با همین باید بتونه هوا رو تا بینی بالا بیاره وحرف بزنه.ولی شایان نتونسته ما یک کاپ مخصئص حرف زدن سر محل ساکشن میزاریم که فقط میتونه از طریق اون دم انجام بشه وبازدم از بینی صداش خیلی بلند تر میشه انگیزه هم داره ولی جز بابا چیز مفهومی نمیگه.
  در اخرین برونکوسکوپی همچی خوب بود اما عضلات نگهدارنده تارهای صوتی که مسئول دم وبازدم هم هستن خوب کار نمیکنه.چون شایان تمام علائم نورولوگیش در حال بهتر شدنه امیدوارن خودش خوب بشه.ولی اینا دلشون زیادی بزرگه .
  ترشحاتش بدبو نیست فقط زرد میشه شاید از ساکشن زیاده.معمولا روزی ۶ . ۷ باره.
  شایان نمیتونه با سرفه همیشه ترشحات و تا دهان بالا بیاره.
  ممنون که اطلاعاتتو در اختیارم میزاری.

  • آیدا می‌گوید:

   خواهش میکنم. وظیفمه Smile
   خوب این خیلی خوبه. اگر سوند سخت بره داخل و ایجاد درد و رگه های خونی بکنه می تونه نشانه ی تنگی باشه.
   این چیزی که این پرستارها میگن اسمش “وب” هست که قابل برداشتنه ولی اگر نای از طریق سوند زیاد تحریک بشه ایجاد تنگی می کنه. یک کار هم می تونید بکنید. به جای سوند نلاتون با سوند فولی که نرمه ساکشن کنید.
   اینکه تراکش رو کوچیک کردن خیلی خوبه. اگر از بینی می تونه نفس بکشه باید بتونه حرف بزنه. پس حتما مشکل از همون تارهای صوتیه که ضعیفن و برای ارتعاش به شدت جریان هوای بیشتری نیاز دارن. بنظرم اگر به امید خدا تراکش رو برداره حرف زدنش بهتر میشه.
   زیاد ساکشن میشه و اینکه سرفش ضعیفه یعنی ضعف دیافراگم داره. ازش بخواید که روزی چند بار تا جایی که می تونه یک بادکنک رو باد کنه. برای تقویت عضلات تنفسیش خیلی خوبه.
   ترشحات زرد… اگر بدبو و عفونی نیستن پس شاید به دلیل تنفس هوای خشک هست که ترشحاتش رو غلیظ می کنه. براش بخور سرد گذاشتین؟
   ایشالا که شایان بهتر بشه. از طرف من ببوسیدش…

 108. الهه می‌گوید:

  ممنونم عزیزم منم روی ماهتو از راه دور میبوسم.
  شایان دستگاه بخور داره روزی ۲ تا ۳ بار هر بار نیم ساعت بخور میگیریم.ترشحاتش زیاده نمیدونم چرا.
  قبلا سودوموناس داشت ولی الان یک ساله نداره.
  علایم تنگی چیه/ در مدت کوتاه میتونه به وجود بیاد/هیچ چاره ای نداره/ بدون خونریزی میتونه بوجود بیاد/
  ممنونم از لطفت

  • آیدا می‌گوید:

   تراکش رو کی عوض کردین؟ تراک اگر کمی کهنه بشه هم ترشحات رو زیاد میکنه و هم رنگ ترشحات رو تغییر میده.
   اگر تنگی زیر لوله باشه موقع ساکشن سوند سخت میره داخل، کمی درد داره و ایجاد رگه های خونی میکنه…
   اگر در مسیر لوله باشه تا لوله رو در نیارن مشخص نمیشه
   تنگی قابل جراحیه. اگر بیش از حد وسیع نباشه… تنگی با وسعت کمتر از یک دوم نای قابل جراحیه…
   با کمک تی تیوب هم ممکنه بعد از مدتی تنگی رفع بشع. البته تنگی سر جاش هست ولی قابلیت بسته شدنش رو از دست میده.
   خودتون رو نگران تنگی نکنید. اینکع می گید با کوچک کردن تراکش می تونه با بینی نفس بکشه نشون میده که نایش سالمه و تنگی نداره.
   Smile

 109. الهه می‌گوید:

  ما هفته ای یک بار تراکشو عوض میکنیم .ممنون که این اطلاعات خوبو به من دادی.ایدا جون من از صمیم قلب ارزو میکنم که به زودی زود راهی پیدا بشه که تو هم لوله ات رو در بیاری انشاالله.الان بخاطر امکانات وتحریم چیز خاصی هست که نیاز داشته باشی ونباشه/

  • آیدا می‌گوید:

   فکر نکنم هر هفته عوض کردن تراک کار درستی باشه. چون خود ورود و خروج لوله ایجاد تحریک میکنه.
   خواهش میکنم. وظیفمه… منم امیدوئارم شایان هر چه زودتر سلامتی کاملش روو به دست بیاره.
   خیلی ممنونم از لطفتون. نیازی به چیزی نیست Smile لطف دارید…

 110. الهه می‌گوید:

  خواهش میکنم عزیزم من از لطف تو ممنونم.

 111. الهه می‌گوید:

  سلام ایدا جون.
  بازم مزاحمت شدم.ایا عکسی از دو نوع سوندی که گفته بودید جایی گذاشتید که بشه دید/
  شایان مدتی هست که همیشه تو نمونه ترشحاتش استافیلوکوک داره همین هم باعث زرد و میکروبی شدن پی در پی اونها میشه ایا شما تجربه ای در این رابطه داری/ممنون میشم که راهنماییم کنی.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام الهه ی عزیزم
   خواهش می کنم. مراحمید Smile من در خدمتم…
   من عکسی نذاشتم، ولی براتون در اینترنت پیدا کردم. براتون ایمیل می کنم.
   ترشحاتش نباید اینقدر مدام عفونی باشه. زخم محل ورود تراکش خوبه؟ ملتهب و خیس نیست؟
   شاید هفته ای یک بار که تراک رو عوض می کنین، این کار کاملا استریل انجام نمیشه.
   الان که عفونت داره بهتره سوند ساکشن رو بعد از هر بار ساکشن کردن عوض کنید.
   دلیل اینهمه عفونت رو نمی دونم. نباید اینطور باشه. باید چیزی باعثش باشه.

 112. الهه می‌گوید:

  خیلی ممنون ایدا جون از ایمیلت.
  محل ورود تراکش خوبه گاهی وقتا یه کم قرمز میشه ولی در کل خوبه.تراکو خودم عوض میکنم سعی میکنم بیشتر دقت کنم.خیلی ممنون از راهنمایی های مفیدت.

 113. هدی می‌گوید:

  سلام خیلی نیاز دارم باهات مشورت کنم.
  مادر بزرگم هینچوریه.
  میشه خواهش کنم با هم چند دقیقه صحبت کنیم
  ممنونت میشم

 114. رضا می‌گوید:

  سلام،من تقریباًهمه مطالبی روکه نوشتین خوندم.پدرمن حدود۳سال بیهوش بودومن توی
  خونه ازش مراقبت میکردم ولی متأسفانه یک ماه پیش بدلیل عفونت ریه ازپیش مارفت.میخواستم بابت مطالبی که مینویسین ازتون تشکرکنم.وقتی آدم توی همچین شرایطی قرارمیگیره،حرفای یه فردباتجربه خیلی بیشترازحرفای دکتراو پرستارا بدردش میخوره.بازم ممنون

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   برای پدرتون متاسفم… خدا رحمتشون کنه…
   ممنونم از اینهمه لطف و محبتتون.
   من متشکرم که برای خوندن مطالبم وقت گذاشتید.

 115. jamshid می‌گوید:

  دربعض ازفیلمهاگاهی کسی دچارحالت خفگی میشود وکسی که وارداست حنجره اش راسوراخ میکندتاشخص بتواندنفس بکشد,دقیفاچه ناحیه ای راسوراخ میکند؟

 116. بهار می‌گوید:

  آیدا خانم عزیزم سلام،سحری داشتم به دوستان سر میزدم،یهویی واژه تراکستومی توجهمو جلب کرد،دیدم توضیحاتی که سوسن خانم دادن،انگار با چیزی که ما توی مدیکال ترمینولوژی خوندیم فرق داره.
  tomy:incision/cutting-
  stomy:surgical creation of an opening-
  پس تومی به معنای ترمیم،یا برش هست.و استومی به معنای سوراخ کردن،یا باز کردن راهی به بیرون.
  tracheostomy:creation of an opening into the trachea
  ((trache/o))
  پس تراکئوستومی صحیحه و به معنای باز کردن راهی از تراشه(نای)به بیرون هست.
  کتاب مدیکال ترمینولوژی صفحه ۱۳۵ .آیدا خانم جسارت منو ببخشید.

 117. Tracheostomy می‌گوید:

  A tracheostomy is a “surgical procedure” to create an opening through the neck into the trachea (windpipe). A tube is usually placed through this opening to provide an airway and to remove secretions from the lungs
  “This tube is called a “tracheostomy tube” or “trach tube
  http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002955.htm

 118. سلام آیدا خانم گل
  در مورد اینکه فرموده بودید هر زمان در خصوص یک بیماری و مشکل صحبت می کنید بی امان و فی الفور به سراغ شما می آید توصیه می کنم که به اثرات این گفتار توجه داشته باشید و نگران عوارض آن نشوید و همراهان و دوستان عزیز تماماً دعاگوی وجود نازنین شما هستند که انشالله این مشکلات عارض نشوند. اینقدر سخنان شما شیوا و مؤثر است که انسان از خود شرمنده می شود وقتی صبر و استقامت شما را می بیند. با مرکز توانبخشی جسمی و حرکتی که معلولین ضایعه نخاعی شهرستان را تحت پوشش داشت سایت شما را معرفی کردم که مقرر شد مطالب شما را پرینت کرده در اختیار معلولین بگذارند. آیدا جان مطالبی هم به ایمیل و جیمیل شما فرستادم خوشحال می شوم عنایتی داشته باشید و جوابی مرحمت فرمایید. تشکر خواهر گلم

 119. عباس می‌گوید:

  سلام. ممنون از مطالبتون
  پدر من حدود ۹ ماهه که تو بیهوشی (کما) است. و از تراکستومی استفاده می کند. از همه دوستان التماس دعا دارم. واقعا شرایط سختی هست.
  اما یه سوال دارم که اگه میتونید راهنماییم کنید. چند روز پیش تراک بابا رو عوض کردیم از همون موقع به جای اینکه ترشح از لوله تراک بیرون بیاد از کنار لوله بیرون میاد و تراک زود می گیره. نمیدونم چرا؟ امکان داره سوراخ که تراک داخلش هست بزرگ شده باشه و ترشحات از کنارش بیرون بیاد؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   برای پدرتون آرزوی سلامتی دارم.
   احتمالا لوله ی جدید سایزش کوچکتر هست. ممکن هم هست زخم محل لوله رو کمی گشاد کرده باشن. البته مورد اول احتمالش بیشتره. من خودم هم الان همین مشکل رو دارم.
   ولی این دلیل نمیشه که تراک زود بگیره. اگر گرفتگی بیشتر شد با پزشکشون مشورت کنید.
   بیرون زدن ترشحات اشکالی نداره ولی ممکنه بتدریج اطراف زخم رو ملتهب کنه. مثل عرق سوختگی.
   به امید بهبودی همه ی بیماران…
   هر سوالی باشه من در خدمتم…

 120. رودابه می‌گوید:

  سلام، امیدوارم حالت خوب باشه…
  راستش مامان من امروز ۲۴ روزه که بعلت ایسکمی مخچه تو بیمارستانه. این مدت به دستگاه ونتیلاتور وصل بود، خواستن جدا کنن تحمل نکرد از پس فردا می خوان تراکستومی کنن. انگار وقتی اون لوله رو میزاشتن گلوش، اسپاسم داده و حالا درست نمیشه Frown خیلی ناراحتم… نگران روحیه مامان هستم. نمیدونم قراره چی بشه. اگه تراکستومی کنن کی قراره درست بشه؟ خیلی استرس دارم. کاش هرچه زودتر خوب بشه چون دیگه طاقت ندارم اونجوری ببینمش…

  • آیدا می‌گوید:

   سلام رودابه ی عزیزم
   ایشالا مادر به زودی سلامتیشون رو به دست بیارن.
   مطمئن باشین که مادر با تراک خیلی راحت تر از اون لوله ی در دهان (اینتوبه) خواهند بود.
   ایشالا حالشون که بهتر بشه از دستگااه هم جدا میشن.
   می دونم خیلی شرایط سختیه. دعا می کنم…

   • رودابه می‌گوید:

    مرسی که حرفامو گوش و پاسخ دادی. از نوشته هات خیلی استفاده کردم. واقعا حرفات بهم یجورایی آرامش میده…
    مرسی برا مامانم دعا کن دوست خوبم.
    هیچ وقت فکر نمیکردم مامانمو تو این موقعیت ببینم و اینهمه عذاب و سختی بکشه. ولی حالا فقط امیدوارم حالش زود زود خوب شه…

    • آیدا می‌گوید:

     خواهش می کنم دوست خوبم.
     خوشحال میشم اگر بتونم کمی آرومتون کنم.
     شرایطتتون رو کاملا درک می کنم. ایشالا عمل تراکستومی خوب پیش بره.
     برای سلامتی مادر دعا می کنم.
     هر سوالی باشه من در خدمتم…

     • رودابه می‌گوید:

      قربونت برم…. مرسی واقعا… خیلی لطف داری Smile عمل رو فعلا کنسل کردن. دکترا میگن یه بار دیگه آزمایش میکنیم شاید تونست نفس بکشه… تو ریه اصلا مشکل نداره… مشکل تراشه س Frown دعا کنین که بتونه تحمل کنه… اگه مشکل تنفس حل شه دیگه تمومه.

     • آیدا می‌گوید:

      خواهش می کنم رودابه ی عزیزم Smile
      خداروشکر که مشکل از ریه نیست. این عالیه. خیلی خوشحالم Smile
      ایشالا بتونن تحمل کنن و از دستگاه خلاص بشن.
      خیلی دعا می کنم…

 121. رودابه می‌گوید:

  مامانم امروز تراکستومی شد Frown نمیتونستم کنارش وایستم فشارم میافتاد… اول که وارد اتاق شدم دیدم از دهنش خون میاد و انگار داره خفه میشه Big Frown((( خیلی شوک شدم بعد اون دیگه نمیتونم تحمل کنم. بیچاره مامان… کی خوب میشه؟ طاقت زجر کشیدنشو ندارم. ای خداااا…..

  • آیدا می‌گوید:

   سلام عزیزم
   ناراحت نباش. حداقل از لوله ی قبلی که بهتره.
   نای عضو پر خونیه. برای همین خونریزیش زیاده.
   خوب میشه عزیزم… خوب میشه…
   امید به خدا…

 122. حيدريان می‌گوید:

  من پسرم تراک شده لطفا راهنمائی بفرمائید

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   من هر چی در مورد تراک می دونستم اینجا گفتم.
   شما سوال خاصی دارید بفرمایید لطفا. من در خدمتم.
   امیدوارم پسرتون بزودی خوب بشه.

 123. مریم... می‌گوید:

  سلام آیدا جان…
  من ۱۲ سال پیش تراکستومی تو گلوم بود و ۶ ماه همراهم بود(تنگی نای داشتم) بر اثرتصادف و… بعد الان خداروشکر مشکلی ندارم ولی به خاطر اون مدت یه خورده تو سرفه کردن مشکل دارم ،نمیتونم گاهی سرفه کنم …
  من شیرازم و هرسال میرم پیش پزشک … این بار که رفتم بهم یه نامه دادن و گفتن اگه بخوای میتونی بری پیش دکتر عباسی بیمارستان مسیح دانشوری … تو یکی از نوشته های بالا اشاره کرده بودین که بهترین هستن تو این زمینه … میتونم ایمیل شمارو داشته باشم جتما شما میتونید منو راهنمایی کنید که چه جوری میتونم ایشونو ببینم سپاس فراوان…

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مریم عزیزم
   خوشحالم که الان حالتون خوبه
   بله، آقای دکتر عزیزالله عباسی دزفولی، در زمینه تنگی تراشه
   بهترین دکتر در ایران هستن که در بیمارستان کسری و همینطور بیمارستان مسیح دانشوری کار می کنن. آدرس و شماره ی مطبشون هم هست:
   میدان ونک.به سمت ملاصدرا.کوچه ی شاد.پلاک ۵
   تلفن: ۸۸۸۷۴۷۱۴ مطب. فقط روزهای شنبه. ساعت ۳ به بعد. حتما باید قبلش وقت گرفت.
   جدیدا مدتی هست که روزهای یکشنبه و یک روز دیگه که یادم نیست هم در کلینیک بیمارستان کسری مریض ویزیت می کنن.
   بیمارستان کسری میدان آرژانتین هست و خصوصیه.
   بیمارستان مسیح دانشوری در دارآباد هست و دولتیه
   ایشالا که مراجعه کنید و مشکلتون برطرف بشه.
   من اینا رو براتون ایمیل هم می کنم تا ایمیلمم داشتهه باشید.
   ida.elahi@gmail.com
   من برای هر سوالی در خدمتم Smile

 124. مریم... می‌گوید:

  مرسی گلم… خیلی گلی

 125. احمد می‌گوید:

  سلام، یک سئوال داشتم
  مادر من تراک دارد و از کنار تراک یک نخ خارج شده که نمی دانم برای چیست و به همین خاطر می ترسم آن را تمیز کنم . لطفاً در صورت امکان راهنمایی کنید / متشکرم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   اون نخی که می گین، یک نخ پلاستیکی آبی رنگه؟
   اگر بله، اون مربوط به خود لوله و زائده ای داخلی به نام کاف هست. اگر بیمار نیازی به کاف نداشته باشه، از داخل جداش می کنن و نخ و بالن بیرونیش باقی می مونه که می تونن اونم جدا کنن. شاید از بیرون کم کوتاهش کردن و قسمتی از نخش که در واقع لوله ای خیللی باریکه باقی مونده.
   اصلا جای نگرانی نداره.
   مگر اینکع اون نخ چیز دیگه ای باشه. اگر چیز دیگه است لطفا توصیفش کنید تا جواب دیگه ای بدم.
   ایشالا که مادرتون بهتر بشن.

 126. احمد می‌گوید:

  سلام ، تشکر میکنم بابت جوابتون ، ولی این نخ دقیقاً شبیه نخ خیاطی می باشد و خودم حدس می زنم جهت جازدن تراک از آن استفاده شده است نظر شما چیست ؟ / شاد باشید

  • آیدا می‌گوید:

   سلام. خواهش می کنم، وظیفمه.
   والا چنین نخی نمی دونم چیه. ممکنه یا نخ بخیه باشه. یا نخ گاز پانسمان، که به زخم چسبیده.
   شاید هم نخ لباسشون اون جا کنده شده وو مونده.
   برای جا گذاری تراک از هیچ نخی استفاده نمییشه.
   بهتره با دکتر ممشورت کنید. ممکنه چیز زائدی باشه و باعث عفونت بشه.
   سلامت باشید.

 127. مريم می‌گوید:

  آیدا جان دو هفته قبل من برای دریافت اطلاعات در خصوص تراک استومی با سایت شما آشنا شدم. مادرم تومور مغزی داشت که دچار اسکیمی هم شده بود که متاسفانه پنج شنبه گذشته بدون آنکه بتوانند او را ترک کنند به رحمت خدا رفت.
  آیدا عزیز نمی دانی با آنکه تو را نمی بینم و از نزدیک ندیده ام چقدر دوست دارم. هر روز قسمتس از سایت تو را می خوانم و آرامش می یابم. باید به خودت افتخار کنی که یک کشور را راهنمایی می کنی و آگاهی می دهی، وجود تو مثل نوری در تاریکی است. هر چند حضور فیزیکی تو را در کنارم ندارم اما همیشه در ذهنم و همراه منی، حس عجیبی نسبت به شما دارم که نسبت به نزدیکترین عزیزانم ندارم. قلبا از خدا می خواهم سلامت باشی و امیدوارم راه درمانی پیدا شود که مشکل شما رفع شود و وجود پر ارزشت مملو از شادی شود.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مریم عزیزم
   از آشناایی تون خوشحالم.
   خیلی برای مادر متااسفم. روحشون شاد.
   به شما هم تسلیت میگم و از خدا براتون صبر می خوام.
   ممنونم از این همهه محبتتون… با حرف های صمیمی تون، در من هم نسبت به شما احساس نزدیکی و دوستی ایجاد شد.
   خیلی ممنونم دوست خوبم.
   سلامت باشید.

 128. مریم می‌گوید:

  امروز داشتم برای پروژه ام سرچ میکردم با سایتت اشنا شدم .نفهمیدم چطوری ۴ صبح شد .۸ ساعت داشتم مطالبتون رو میخوندم احساس میکنم دلم میخواهد بازم همه رو بخونم . شما اخرین حد انسانیت هستی .اخر خوبی و هر چی چیز زیبا تو دنیاست .امیدوارم به هر چی ارزو داری برسی.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   خیلی از آشناییتون خوشحالم.
   ممنونم از اینهمه لطف و محبتتون. مرسی که برای خوندن مطالبم وقت گذاشتید.
   سلامت باشید Smile

 129. بازتاب: دست از طلب ندارم، تا کام من برآید… | آیدا …آیدا …

 130. محمد صدرا می‌گوید:

  با سلام.و ارزوی سلامتی برای یلدای عزیز،پسر سه ونیم ساله ای دارم که بر اثر تصادف دچار ضربه مغزی شده بیست وپنج روز در کماا بود سپس به دنبال عمل باز ریه تراکستومی شد الان بعداز سه ماه پسرم به هوشیاری کامل رسیده راه میرود یکسری صداهای نا مفهوم در میاورد روزی دو الی سه بار ساکشن می شود به نظر شما تا کی باید همراه با تراک باشد؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز، پدر مهربان
   امیدوارم پسرتون بزودی سلامتی کاملش رو به دست بیاره.
   متاسفانه من اطلاعی در این مورد ندارم و تشخیص این مسئله با پزشک هست…

 131. مینا می‌گوید:

  سلام آیدا جان من پدرم ۹ماهه توبیهوشی به سر میبره، غذایی که از طریق گاواژ بهش میدیم مخلوطی از حبوبات و سبزیجاته. مکمل دارویی و غذایی هم داره از ویتامین و اب میوه و هرچی که فکرشو بکنی بهش می دیم اما افت وزن بسیار شدیدی داره در مورد تغذیه اش نمیتونی راهنماییمون کنی. البته بگم ایشون زخم بستر هم داره که به دستگاه وکیوم تراپی وصله و تنفسشم از طریق تراکه.
  ممنون میشم زود جوابمو بدی. سپااااااااااااااااااس

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مینای عزیزم
   این افت وزن بخاطر بی حرکتی و تحلیل رفتن عضلاتشون هست. وقتی بیمار حرکت نداره، ماهیچه ها به تدریج تحلیل میرن (آب میشن). باید براشون فیزیوتراپی کنید. البته ایشالا بهوش که بیان و بتونن قدری حرکت داشته باشن، عضلات دوباره تا حدی حجیم میشن.
   تغذیه شون خوبه. فقط مشکلشون از بی حرکتی و اختلالات سیستم عصبیه.
   امیدوارم که هر چه زودتر بهتر بشن.
   هر سوالی باشه من در خدمتم…

   • مینا می‌گوید:

    ممنونم خانوومی ولی فیزیوتراپی هم میشن. باور کن عزیزم خیلی سخته صبح تا شب براش غذا دارو هرچی فکر کنی میبریم ولی وقتی میبینیم هی داره لاغر تر میشه داغون میشیم…
    خدا به همه کمک کنه.
    خیلی ماهی فدااات

 132. بازتاب: فرشته خویان 6 (فرشته ی زخم خورده!) | آیدا …آیدا …

 133. شهرزاد می‌گوید:

  سلام ایدای عزیز ودوست داشتنی .به صورت اتفاقی وبعد از سرچ تو نت با شما آشنا شدم میتونم بگم تو فرشته ای و صبور ویکی از بهترین بنده های خدا روی این کره خاکی هستی ازت ممنونم واسه راهنمایی ودلسوزیهات .انقدر خوبی که آدم دربرابرت احساس کوچیکی وشرمندگی میکنه . امیدوارم خدا به هر آنچه که میخواهی وآرزو دآری تورو برسونه و طول عمر بده به مادر گلت
  امیدوارم خدا همرو شفا بده

 134. زهره می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز ممنون از مطالب مفیدی که درباره تراکستومی گذاشتید من پدرم ۵۰ روز پیش بعلت عفونت شدید ریه (ذات ریه) در icu بستری شدند بعد از تقریبا یک هفته که رو به بهبود بودند سکته مغزی کردند که دکترشون هم بسیار متعجب وناراحت بود چون می گفتند داروهای ضد انعقاد خون هم بهشون می دادند ولی چون در کما بودند و به ونتیلاتور وصل بودند و هم سیگاری بوده و اضافه وزن هم دارندگفتند شاید بخاطر این در قسمت مخچه در۲ تا از رگ ها لخته ایجاد شده. بعد از اینکه از کما دراومدند براشون تراک گذاشتند و یه هفته ای هست شکر خدا آوردیمشون خانه تو مطالبتون گلم در مورد کاف صحبت کردید من نمیدونم پدرم کاف داند یا نه ولی یه نخ پلاستیکی آبی رنگ از کنار تراک بیرونه و بیمارستان پدرم رو با لوله سه شاخه که یک طرف به اکسیژن وصله مرخص کرده و پدرم خودشون سرفه می کنند و ترشحات که قبلا کاملا خونی بوده الان کمتر شده خارج می کنند البته روزای اول ۳ بار در روز ساکشن کامل می کردیم الان فقط کمه ابتدای لوله که جرم می گیرد رو تمیز می کنیم یه سوالی که داشتم اینه وقتی بهشون غذا می دیم سرفه که می کنند ترشحات آغشته به اون غذا میشه همش میترسم غذا وارد ریه یا نای بشه و اینکه ما اکسیژن که بهشون وصل میکنیم سعی میکنیم بین ۹۰ تا ۹۵ باشه آیا این عدد درسته و وقتی این سه راهه را برای شستشو در میاریم اکسیژن خون به ۸۵ هم میرسه این مشکلی ایجاد نمیکنه ممنون میشم عزیزم اگر راهنماییم کنید

  • آیدا می‌گوید:

   سلام زهره ی عزیزم
   امیدوارمم پدرتون بزودی بهتر بشن.
   این نخ آبی رنگ بخش خارجی کاف هست و باید از دکتر بپرسید که بخش داخلی کاف رو جدا کردن یا نه؛ ولی اینکه می گید ترشحاتشون آغشته به غذاست احتمالا یا کاف رو از داخل جدا کردن یا اینکه کاف خالیه. اگر در ترشحاتشون ذرات غذا دیده میشه، براشون خطر عففونت یا خفگگی داره و باید حتما کاف تراکشون رو پر کنن. ولی اینطور که می گید قدرت بلع، توانایی سرفه، و کارکرد ریه ی پدرتون مطلوبه و قاعدتا نباید غذا در ترشحاتشون باشه. حتما حتما با دکترشون مشورت کنید.
   بله عدد ۹۰ تا ۹۵ خیلی هم خوبه، ولی وقتی سه راهی رو بر می دارین یعنی جریان اکسیژن موقتا قطع مییشه و عدد ۸۵ کمه و نشان از ضعف تنفسشون رو داره. این با شرایط فعلیشون و پیشینه ی بیمارری که داشتن تاحدی طبیعیه و بتدریج تنفسشون قوی تر میشه.
   هر سوال دیگه ای باشه من در خدمتم زهره عزیزم.
   ایششالا بهتر بشن.

 135. زهره می‌گوید:

  سلام ممنون آیدا جونم زنگ زدم icu گفتند شاید کافشون خالی شده باشد خداوکیلی احساس مسئولیت رامی بینی رزیدنت بخش به ما گفت فقط حواستون باشه این کافه خالی نشه وگرنه تراکشون می پره بیرون تازه روز آخر تو icuکه ترشحاتشون به غذا آغشته بود از رزیدنت بخش پرسیدیم گفت خانم شما غذاتو بده کاری نداشته باش به این هنوز هم مایعات که بهشون می دیم یا بعضی غذاها سرفه می کنند بازم ممنون که راهنماییم کردین

 136. رضا می‌گوید:

  سلام و درود پدرم مبتلا به copd و دیگه دستگاه non invasive روش جواب نمیده و باید تاراک شه من دارم از غصه میمیرم.
  اون فقط ۶۷ سالشه و به جز ریه همه جاش سالمه

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   تراک چیز بدی نیست. نگران نباشید. من سال هاست که تراک و تی تیوب دارم. غصه نخورید…
   ایشالا پدرتون بزودی بهتر بشن…

 137. ولی می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید .
  بردار زاده من از زمان تولد هنگام نفس کشیدن صدای تقریبا نا هنجاری داشت البته منظور از صدای ناهنجار مثل کسی که شرما خورده باشد سخت نفس می کشید ما با مراجعه به چندین دکتر در محل زندگی (شهرستان مرند) گفتند که مشکلش شلی هنجره است و در ۷ ماهگی خوب می شود . ولی بعد از گذشت ۷ ماه همچنان این مشکل را داشت تا به چندین متخصص و فوق تخصص در تبریز مراجعه کردیم و گفتند که تنگی هنجره است و حتی در بیمارستان تبریز یک بار دوربین را در گلوی او وارد کردند که شدت تنگی را بفهمند . وبه دلیل وارد کردن دوربین در حلق او ، حلقش متورم شد و چندین روز در بیمارستان به دلیل تورم بستری بود.
  بالاخره جواب چندان قانع کننده ای از طرف دکترهای تبریزی دریافت نکردیم و بچه را به پیشنهاد دکتر ها به تهران بردیم .
  دقیقا ۴۵ روز پیش بچه را به بیمارستان رسول اکرم تهران بردیم .و این بار هم دکترها دوربین را در حلق او فرو کردند تا میزان تنگی حنجره را بدانند که به گفته دکتر هنگامی که دوربین به حلق وی وارد شد تنفس قطع شد و بلافاصله بچه را تراک کردند.
  یک ماه تمام بچه در بیمارستان بستری بود و جز سرم هیچ چیز حتی شیر مادر هم نمی توانست بخورد.
  از شما خواهر گرامی خواشهمند است که مارا در این بیماری یاری کنید. و ما را از اطلاعات ارزشمندتان بهره مند سازید.
  بچه به دلیل بستری تقریبا ۱ ماه در بیمارستان و عدم تغذیه به تقریبا ۱٫۵ کیلو افت وزن داشته و وزن او الان ۷٫۵ کیلو گرم است البته ۱۸ ماهه بوده و وزنش قبل از بستری نزدیک ۹ کیلو بود.
  الان نمی تواند را برود .حرف نمی تواند بزند . همه ی خانواده ما در این مشکل مانده اند .نمی دانیم چه کار کنیم.با بچه ای قبل از عمل راه می رفت تقریبا حرف می زد ولی الان حتی صدای گریه اش هم نمی آید.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   متاسفم برای اینهمه سختی ای که شما و این بچه ی کوچیک کشیدید.
   بنظرم برای مشکلتون بهتره به بیمارستان مسیح دانشوری در تهران مراجعه کنید. اونجا مرکز تخصصی بیماران تنفسی هست.
   دکتر خود من، آقای دکتر عزیزالله عباسی هم اونجا هستند و خیلی هم پزشک خوبی هستن. در کل بهترین پزشک ها اون جا هستن.
   ایشالا بزودی بهتر بشه…
   الان کامنت بعدی تون رو جواب میدم…

 138. ولی می‌گوید:

  سلام مجدد
  با همه ی این مشکلات ساکشن کردن او بسی سخت تر از همه ی این گفته هاست.تراک او فلزی است و اطراف تراک قرمز رنگ شده و تقریبا چرکی است منظور از چرگی ، فکر کنم که خلط او است که از اطراف ترک بیرون زده است .
  اوایل که تراک را گذاشته بودند تنفسش راحت بود ولی الان اطراف لوله گرفته شده و تنفسش سخت است. و در شهرستان محل زندگی دکتر ها می گویند که برای اینکه تراک را در بیاوریم و تمیزش کنیم باید به اتاق بیهوشی برود .تراک بچه فرق می کند و با بزرگسالان فرق دارد. تعداد زیادی از دکتر ها می گویند کار ما نیست و می ترسند.
  البته دکترش در تهران گفته که هر دو ماه یک بار باید برای چک آپش ببریمش تهران.
  به خدا نمی دانیم به حرف چه کسی دیکر گوش کنیم . هر کس یک چیز می گوید .
  از بس نالیدم که خودم الان خیلی حالم گرفته شده .چه برسد به شما .
  ببخشید که سرتان را درد آوردم .
  خداوند به ما صبر بده تا با مشکلات بجنگیم.
  خداوند به همه ی مریضان شفا عنایت فرما.
  آمین

  • آیدا می‌گوید:

   اطراف تراک باید هر روز تمییز و پانسمان بشه. در همین مطلب گفتم که چجوری (آخر جواب همین کامنت هم میگم دوباره). حالا که قرمز شده بهتره بعد از شستشوی دور تراک، با پماد آنتی بیوتیک مثلا تتراسایکلین، قرمزی ها رو چرب کنید. در مورد نوع پماد با دکتر مشورت کنید.
   حتما لوله ش جرم گرفته و باید تعویض بشه. تراک فلزی اصلا خوب نیست. ببرینش تهران که تراکش رو عوض کنن و بگید براش دیگه فلزی نذارن. اصلا در شهرستان تراکش رو عوض نکنید.
   الان دکترش کیه؟
   حق دارید. شرایط سختیه.
   من هر وقت هر سوالی باشه در خدمتم.
   ایشالا به امید خدا زودتر خوب بشه…
   ………………………………………….

   زخم محل تراکستومی
   همان طور که گفتم لوله ی تراکستومی از طریق برش کوچکی بر روی گردن ، در گودی بین دو ترقوه ، مستقیما داخل نای گذاشته می شود.پس همیشه در این محل یک زخم باز و مستعد عفونت خواهیم داشت.
   معمولا برای جذب ترشحات زخم و ترشحاتی که گاهاً از نای خارج می شود اطراف لوله را با یک گاز استریل مخصوص تراکستومی می پوشانند.این گاز در داروخانه ها و یا مغازه های کالای طب موجود است.بهتر است این گاز هر روز تعویض شود.
   بسته به میزان ترشحات اطراف لوله ، برخلاف نظر پزشکان ، بهتر است هفته ای دو تا سه بار محل زخم شستشو داده شود.شستشو با پنبه ی استریل یا گاز استریل اغشته به سرم شستشو.( پزشکان این کار را ضروری نمی دانند ولی تجربه ضرورت ان را به من ثابت کرده است. )
   اگر بتوانید یک دستگاه استریل کننده به نام فور تهیه کنید با یک پنس ، یک ظرف گود فلزی و مقداری پنبه ی گلوله شده و کمی پارچه یک سِت پانسمان درست کرده و در این دستگاه استریلش کنید.
   اگر امکان تهیه ی فور را ندارید تنها یک پنس تهیه کنید و با گاز استریل اغشته به سرم شستشو محل زخم را به اهستگی شستشو دهید و حتما هم در اخر کار ، محل را خشک کنید و دوباره با گاز مخصوص تراکستومی بپوشانید.
   از انجایی که گاز زبر است و نرمی پنبه را ندارد مراقب باشید تا گاز را محکم به محل زخم نکشید.

 139. بازتاب: سوند فولی یا نلاتون؛ مسئله این است! | آیدا …آیدا …

 140. ولی می‌گوید:

  چشم
  ممنون از راهنمایتون.
  اسم دکترش هم احمدی تو بیمارستان رسول اکرم.
  یه سوال؟
  میگن تو بیمارستان مسیح دانشوری به کسانی که تنگی هنجره دارند یه تراشه مصنوعی به جای هنجره(نای) میزارن که دکتر ولایتی اختراعش کرده چند سال پیش .
  میگن خیلی خوبه و خیلی جواب میده. البته شنیدم .
  نظرتون در مورد این موضوع چیه؟
  با تشکر

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوس عزیز
   خواهش می کنم، وظیفمه.
   اون چیزی که میگید یک نای مصنوعی هست و تا اون جایی که من می دونم به یک خانم پیوند زدن که موفق هم نبوده. البته من اخبار جدیدش رو ندارم، ولی اگر این پیوند موفق بود حتما دکترم بهم پیشنهادش رو می داد.
   ایشالا مریض کوچولوتون بهتر بشه.
   من همیشه در خدمتم.

   • ولی می‌گوید:

    با سلام
    دوست گرامی
    چند تا سوال داشتم .امیدوارم که نارحت نشید از این همه زحمتی که بابت سوالاتی که می پرسم.
    ۱- علت بوی بد که ار داخل ترک می آید چیه بوی مثل عفونت ؟
    ۲- آیا استفاده از سرم شستشو قبل از ساکشن به ریه ها ضرر می رساند؟ ما قبلا” این کار را می کردیم ولی میگن که زدن سرم شستشو قبل از ساکشن باعث میشه ریه ها در معرض آسیب جدی قرار بگیرند.
    ۳- فکر کنم در متن بالایی شما خواندم که بعد از ردن سرم شستشو باید تقریبا چند ثانیه ای را صبر کنیم بعد ساکشن کنیم ؟ آیا این کار درست است و به ریه اسیب نمی رساند.؟
    ۴-چرا صبح ها ساکشن کردن سخت است ؟ منظورم این است که خلط با ساکشن نمی آید بیرون؟ یعنی حالت خشک مانندی دارد.
    ۵- بعضی موقع ها لوله تراک پایین نمی رود؟ علتش چیست؟ منظورم این است که خیلی کم پایین می رود و مثل اینکه چیزی سد راه آن شده است.
    با تشکر .
    داداشم و زنداداشم هم از اطلاعاتی که شما در اختیار ما قرار دادید تشکر فروان کردند و به من گفتند که حتما از شما تشکر کنم .و آرزومند شفای همه ی مریضان مخصوصا” شما هستند.

    • ولی می‌گوید:

     شرمنده در متن بالا که گفتم (لوله تراک پایین نمی رود) منظور از لوله تراک همان سونت است.

    • آیدا می‌گوید:

     سلام دوست عزیز
     هر وقت هر سوالی باشه من در خدمتم. وظیفمه و خوشحال میشم اگه بتونم کمکی بکنم.
     احتمالا این بچه عفونت داره. رنگ ترشحاتش چطوریه؟ شیری رنگ و شفافه، یا کدر و غلیظ؟ تب هم می کنه؟
     عفونت، التهاب هم میاره و شاید برای این هست که سوند راحت داخل نمیره. یعنی نای از داخل ورم می کنه.
     استفاده از سرم شستشو اتفاقا ضرورت داره و به ریه ها آسیبی نمیزنه. خصوصا موقع ساکشن نوبت صبح که میگید خلط خشکه، حتما باید قبل از ساکشن از سرم شستشو استفاده کرد. و بعد از ریختن سرم شستشو هم باید چند ثانیه صبر کنید تا خلط رقیق بشه. سرم شستشو هیچ آسیبی به ریه نمی زنه، فقط ممکنه وقتی می ریزید باعث بشه که بچه سرفه کنه که این خیلی هم خوبه و به ساکشن کمک می کنه. من خودم ده ساله که هر روز دارم از سرم شستشو استفاده می کنم.
     صبح ها ساکشن کردن سخته چون در طول خواب شب، نفس کند و سبکه، پس ترشحات از عمق بالا نمیان و بتدریج خشک میشن.
     براش بخور سرد گذاشتین تا هوای تنفسیش مرطوب باشه؟
     همونطور که گفتم علت اینکه سوند راحت داخل نمیره احتمالا بخاطر عفونت و التهابه، ولی ممکنه بخاطر آسیبی باشه که سوند به جدار نای میزنه. این مطلب من رو بخونید.
     http://aida.special.ir/1393/09/%D8%B3%D9%88%D9%86%D8%AF-%D9%81%D9%88%D9%84%DB%8C-%DB%8C%D8%A7-%D9%86%D9%84%D8%A7%D8%AA%D9%88%D9%86%D8%9B-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/
     بهتره زودتر ببریدش بیمارستان مسیح دانشوری تهران. اگر الان نمی تونید برید تهران، در شهر خودتون ببریدش دکتر تا از لحاظ عفونت معاینه اش کنن.
     به پدر و مادر مهربون این کوچولو سلام منو برسونید و بگید من همیشه در خدمتم و خیلی دعا می کنم براشون.
     هر سوالی بود رودروایسی نکنید. من در خدمتم. اگر جایی رو نامفهوم گفتم یا کامل نگفتم و جواب سوالتون رو نگرفتید لطفا بگید.
     ایشالا که این کوچولو زودتر خوب بشه.

 141. ولی می‌گوید:

  سلام باتشکر
  خبر خوش بچه دو سه قدمی میتونه راه بره.
  امیدوارم که تمامی مریضان شفا پیدا کنند.
  رنگ ترشحات شیری رنگ و شفافه.و تب نمیکنه.
  البته که از بخور سرد استفاده می کنیم ، قبلا به صورت محیطی استفاده می کردیم اما الان چند روزی است به صورت لوله کشی استفاده می کنیم به صورتی که بخور سرد را در فاصله ۱ سانتی از لوله تراک قرار می دهیم و این کار را در طول روز چندین بار انجام می دهیم که بلافاصله بعد از این کار بچه سرفه می کند و باعث می شود که ترشحات بیرون بیاید.که بعد از آن بلافاصله ساکشن می کنیم.
  اما چطور است که حتی بعد از ساکشن باز صدای خس خس می آید؟ چرا این ترشحات تمامی ندارد؟ که این باعث می شود ما فکر کنیم که باز ترشحات در داخل نای هست.؟
  چرا هنگام غذا خوردن و تحرک نفس کشیدن همراه با خس خس است ؟
  اما هنگام خوابیدن و استراحت صدای نرمالی دارد؟
  چرا بعد خوردن غذا مخصوصا” چیزهای شیرین نیاز به ساکشن پیدا می کند؟
  ما از شماره ۸ سوند نلاتون آبی رنگ استفاده می کنیم .حالا باید از چه شماره سوند فولی استفاده کنیم ؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام
   خداروشکر خداروشکر ایشالا روز به روز بهتر بشه.
   ظاهرا عفونت نداره، پس حتما برخورد سوند با جدار نای موقع ساکشن کردن، نایش رو ملتهب کرده یا بافت اضافه ای (وب) ایجاد شده. شاید هم فقط لوله جرم (کلوت) گرفته.
   استفاده از بخورد سردتون درسته. فقط مواظب باشین بخور لباس و بدنش رو خیس نکنه تا سرما بخوره. در طول روز هم در فاصله ی یک متریش بذارین بخور روشن باشه.
   همه ی این چیزهایی که میگید نشان دهنده ی انسدادی در مسیر هواست. حالا می تونه لوله جرم گرفته باشه یا نای مشکلی داشته باشه.
   کلا حرف زدن، خندیدن، غذا خوردن یا هر فعالیتی ترشحات رو زیاد میکنه.
   شما فعلا از سوند فولی استفاده نکنید. الان باید هر چه زودتر یک برونکوسکوپی بشه. ایشالا اگر مشکلی نبود بعد.
   خیلی خوشحال شدم از راه رفتنش. ایشالا بزودی بدوه، بخنده، و شیرین زبونی کنه…

 142. ولی می‌گوید:

  سلام
  تشکر می کنم.
  همچنین پدر و مادرش از جنابعالی تشکر میکنند و آرزمند سلامتی شما هستند.

 143. زهرا می‌گوید:

  سلام آیدا جان پدر بزرگم یکماه است که ترک شده و خدا رو شکر دکتر و پرستاراش هم راضی هستند ودستگاه هم روی spont و خودش تنفس میکنه اما هنوز آن شلنگ به دستگاه وصله سوال من اینه که شما میدونید spont یعنی چی؟و شما وقتی ترک شدید چقدر زمان برد تا از دستگاه جدا بشید چون گفتید خیلی سخته جدا شدن از دستگاه چون پرستار ها به ما میگویند وقتی روی spontخودش نفس میکشه.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیزم
   بنظرم spont مخفف spontaneous باشه، یعنی خودبخود، بی اختیار… این باید یکی از مُدهای ونتیلاتور باشه و مفهومش اینه که تنفس پدربزرگتون مثل آدم های سالم غیرارادیه. در واقع، تنظیم دستگاه طوری هست که خودشون نفس می کشن و این خیلی خوبه. ایشالا بزودی از دستگاه جداشون می کنن.
   من بخاطر آسیب نخاعی و اینکه دیافراگمم و عضلات بین دنده ایم کاملا فلج بود، سخت از دستگاه جدا شدم. ایشالا پدربزرگتون بزودی جدا میشن.
   امیدوارم سلامتی کاملشون رو به دست بیارن.
   …………………………
   بله، درست حدس زده بودم Smile این هم توضیح علمیش که در اینترنت پیدا کردم:
   تنفس خودبخودی SPONT Spontaneous
   در این روش دستگاه تنفسی به بیمار نمی دهد فقط درصد اکسیژن مورد نیاز را به وی می رساند و همچنین در صورت وقوع آپنه تنفسی آلارم آن فعال می شود و شروع به تنفس اجباری با مشخصات تعیین شده می نماید این مد تنفسی در مراحل نهایی که تصمیم بر جداسازی بیمار از دستگاه وجود دارد استفاده می شود.
   http://www.bmecenter.ir/566/%D9%85%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%86%D9%81%D8%B3%DB%8C-%D8%AA%D9%86%D8%B8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D9%88%D9%86%D8%AA%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%B1.html

 144. زهرا می‌گوید:

  عزیزم خییییییییییییییییلییییییییی خییییییییییییییلیییییییییی کمال تشکر رو از شما دارم که جوابم رو دادید عزیزم امروز که رفتم دیدم دستگاه رو ازشون جدا کردن خیلی خوشحال شدم .انشاالله خدا دل همه رو شاد کند وهیچ کس از درگاه خداوند نا امید نشود گلم بازم از محبتت کمال تشکر را دارم .از شما میخواهم برای شفای تمام بیماران بخصوص پدر بزرگم دعا کنید .مممممنونم.مرسسسسسی از لطفت.

  • آیدا می‌گوید:

   خداروشکر… به سلامتی. خیلی خوشحال شدم. ایشالا بزودی سلامتی کاملشون رو به دست بیارن.
   خواهش می کنم. وظیفمه دوست عزیزم Smile هر وقت هر سوالی باشه در خدمتم…
   حتما دعا می کنم. اگر قابل باشم.

 145. زهرا می‌گوید:

  سلام آیدا جان بازهم مزاحمت شدم میخواستم از شما بپرسم برای اینکه پدر بزرگم را بیاریم خانه ترک فلزی خوب یا پلاستیکی ؟چون شنیدم ترک فلزی فرد را ناراحت میکنه.واز طرف دیگر ترک پلاستیکی باید هر دفعه دکتر بیهوشی تعویض کنه ممنون میشم راهنمایی کنم.پیشاپیش از راهنمایتون ممنونم.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام زهرای عزیزم
   خداروشکر که پدربزرگ دارن مرخص میشن.
   والا تراک فلزی تنها امتیازش این هست که قابل شستشو هست و نمی خواد زود به زود عوض بشه، ولی هم برای بیمار کمی ناخوشاینده و هم اینکه زخم محل تراک رو ملتهب می کنه. ولی از طرفی تراک پلاستیکی باید حداقل هر چهار یا شش ماه عوض بشه و تعویضش هم نیاز به بیهوشی عمومی داره و بنظرم با توجه به سن پدربزرگتون، بیهوشی زیاد براشون خوب نباشه. شاید هم چون نای پدربزرگتون سالمه و تنگی نداره، برای تعویض تراک پلاستیکی نیازی به بیهوشی عمومی نباشه یا با نوع خفیف بیهوشی (سِدِیشِن) لوله رو تعویض کنن. پس با این شرایط با پزشک معالجشون مشورت کنید و بذارید ایشون تصمیم بگیرن.
   ایشالا به سلامتی و خوشی…
   هر وقت هر سوالی باشه من در خدمتم Smile

 146. زهرا می‌گوید:

  سلام آیدای عزیزم بازم از راهنمایی جامع و کاملت با تمام وجود ازت تشکر میکنم انقدر کامل و بدون عیب جواب آدم را میدی که جای هیچ سوالی برای آدم باقی نمیمونه.راستی عزیزم شما دستگاه ساکشنتون رو از کجا تهیه کردید چون دیدم نوشتید که برقی شارژری هست میشه آدرسشو یا تلفن تماسشو به من بدید خیلی ازت ممنونم وآرزوی صحت و سلامت وخوشبختی برات دارم.مرسی.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیزم
   خواهش میکنم. وظیفمه Smile
   دستگاه ساکشن رو پدرم از تهران خریدن. الان دقیقا نمی دونن از کجا، ولی میگن کالاهای طب اغلبشون دارن. همین مارک و اطلاعاتی که دادم رو بنویسین و ببرینن کالاهای طب. ایشالا راحت پیدا می کنید.
   Suction unit 7 E-D (AC/ DC) Portable absorb phlegm unit
   ایشالا به سلامتی/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette