اندر احوالات تراکستومی…

حرف اول :
در این جا قصد دارم تجربیات و دانسته های شخصی خودم را درباره ی لوله ی تراکستومی بیان کنم.به گمانم که بعد از ۵ سال زندگی در زیر یک سقف و در یک کالبد با لوله ی تراکستومی شناخت نسبی ، نسبت به این زالوی پلاستیکی بدست اورده باشم.
در مورد تجربیاتم از تراکستومی می نویسم تنها به خاطر یکی از خوانندگانم که امروز دارند با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند.نرم که چه عرض کنم در واقع دارند استخوان خُرد می کنند.
پدر این دوست عزیز ، بیمار هستند و از طریق لوله ی تراکستومی تنفس می کنند.شاید انچه را که من در ادامه خواهم گفت خود این دوست عزیز بهتر از من بدانند ولی من به عنوان یک بیمار پیشکسوت در زمینه ی تراکستومی ، وظیفه ی خود می دانم که از حداقل کمکی که از دستم بر می اید دریغ نکنم.
با ارزوی سلامتی و بهبودی قریب الوقوع برای این پدر گرامی…
تعریف
باز کردن دهانه ی یکی از ارگان های داخلی بدن به روی پوست ، توسط جراح ” استومی” نامیده می شود.و تراکستومی در واقع استومی تنفسی است.
لوله ی تراکستومی ( Tracheostomy tube )
لوله ی پلاستیکی و یا فلزی که از طریق برش کوچکی بر روی گردن ، در گودی بین دو ترقوه ، مستقیما داخل نای گذاشته می شود.این عمل برای بیماری صورت می گیرد که بیش از ۱۰ روز مشکل تنفسی اش ادامه داشته باشد و از طریق دستگاه تنفسی ( ونتیلیتور ) تنفس کند.
اصلاحیه ی دوست عزیزم ، سوسن جعفری : پسوند تومی یعنی سوراخ کردن بنابراین تراکوستومی یعنی سوراخ کردن تراشه یا نای. نه عمل جاگذاری لوله‌ی تراکوستومی.
ساکشن
یک دستگاه مکنده با طرز کار جاروبرقی که با ایجاد خلاء ، ترشحات داخل ریه را که به دلیل وجود یک جسم خارجی ( لوله ی تراکستومی ) در نای بسیار بیشتر از حد معمول می شود بیرون می کشد.
بر اساس انچه که من تجربه کرده ام بسته به سایز لوله که معمولا ۷ یا ۸ هست بهترین و مناسب ترین سوند برای ساکشن ، سوند سفید یا همان سوند شماره ی ۱۲ هست.
رده بندی سوند ساکشن یا همان سوند نلاتون : آبی یا ۸ – مشکی یا ۱۰ – سفید یا ۱۲ – سبز یا ۱۴ – نارنجی یا ۱۶
سوند آبی که مخصوص نوزادان است.سوند مشکی قدرت مکش پایین دارد و جدار لوله را به خوبی از ترشحات پاک نمی کند و امکان ایجاد توده های سفت شده ی ترشح ( کلوت ) را افزایش می دهد.که این بسیار خطرناک است و این کلوت ها ممکن است باعث بسته شدن راه هوای بیمار شوند.سوند سبز و نارنجی هم که بیش از حد مکش ایجاد می کنند و اغلب باعث خونریزی شده و ممکن است به نای آسیب برسانند.در نتیجه سوند سفید از همه مناسب تر است.
روش صحیح ساکشن کردن هم به این صورت است که :
هنگام وارد کردن سوند در لوله ی تراکستومی باید با تا کردن انتهای سوند جلوی مکش را بگیرید.بعد از این که سوند وارد نای شد ، تای ان را باز کرده و اجازه ی مکش را به دستگاه بدهید.
برای این منظور زائده ای به نام رابط سوند یا سه راهی سوند هم وجود دارد که می توانید از داروخانه ها و یا مغازه های کالای طب تهیه کنید.
همیشه قبل از ساکشن کمی سرم شستشو یا همان نرمال سالین غیر قابل تزریق را در نای بیمار بریزید.با ریختن سرم و مرطوب شدن جدار لوله و رقیق شدن ترشحات ، ساکشن کردن هم راحت تر می شود و هم احتمال اسیب رساندن به نای و خونریزی یا ایجاد رگه های خونی ( تروماتیزه شدن ) کاهش می یابد.
برای این منظور می توانید یک سرم شستشو تهیه کنید و با یک سرنگ ۱۰ سی سی از داخل سرم ، مایع را بکشید و در هر بار ساکشن یک یا دو سی سی از سرم را داخل نای بیمار بریزید.
برای جلوگیری از ایجاد عفونت در ریه هر روز سوند ساکشن را عوض کنید و حتما هنگام ساکشن کردن سوند را در سرم شستشو ، شستشو دهید.
یادآوری سوسن جعفری عزیز : در مورد ساکشن کردنِ اصولی داخل تراشه، یک اصل مهم همان تا زدنِ سرِ سوند نلاتون هست و مورد دوم که باعث می‌شه مکش با سهولت بیشتر و مؤثرتری انجام بگیرد، این هست که بعد از رها کردن تای نلاتون، موقع خارج کردنِ سوند، سوند را لای انگشتان پیچاند. یعنی یک حرکتِ رفت و برگشتی با انگشتان روی سوند انجام داد. عین اینکه داری پیچی را با پیچ‌گوشتی باز و بسته می‌کنی. یا شیر گاز را می‌بندی و باز می‌کنی…یک نوع حرکت نیم دایره‌ای. اینطوری بعلت مکش زیاد ، سوند مخاط تراشه را زخم نمی‌کند و چون حرکت دایره‌واری هست، می‌تواند ترشحات بیشتری را بکشد.
از زبان خودم : هنگام ساکشن کردن بعد از این که سوند را وارد لوله کردید و تای سوند را باز کردید برای تخلیه ی بهتر و کاملتر ترشحات و همین طور جلوگیری از آسیب رساندن به نای بهتر است سوند را در بین دو انگشت بچرخانید.یعنی ساکشن را با چرخاندن سوند در لوله انجام دهید.بعضی به جای چرخاندن سوند ، ان را بالا و پایین می برند که تجربه ی شخصی من این است که این کار بیشتر به نای اسیب می رساند.پس فقط سوند را بچرخانید.
کاف
کاف یک زائده ی بادکنک مانند است که بر روی لوله ی تراکستومی قرار دارد و همراه لوله وارد نای بیمار می شود.کاف از طریق زائده ی دیگری که خارج از نای قرار می گیرد بوسیله ی سرنگ قابل پر و خالی شدن است.

وجود کاف به این منظور است که بیمارانی که بیهوش یا نیمه هوشیار هستند و یا قدرت بلع ندارند دچار خفگی در اثر پریدن ذرات غذا به داخل نای نشوند.در نتیجه با پر کردن کاف مانع از این خطر می شوند.
ولی خود همین کاف بزرگترین دشمن نای است.زیرا اگر بصورتی که خواهم گفت مراقبت به عمل نیاید در اثر عدم خونرسانی به نای در محل کاف ، سلول ها در ان محل می میرند و نای دچار تنگی می شود و در نتیجه عارضه ی گاه غیرقابل جبرانی بوجود می اید به نام تنگی تراشه.
برای جلوگیری از این عارضه تنها کافی است که هر دو ساعت یک بار ، هر بار به مدت ده دقیقه با سرنگ ، کاف را خالی کرد تا به سلول های محل کاف خونرسانی صورت بگیرد.
البته در ان ده دقیقه حتما در کنار بیمار باشید و غذا یا مایعات چه از طریق دهان و چه از طریق گاواژ ( سوند معده ) به بیمار ندهید.
زخم محل تراکستومی
همان طور که گفتم لوله ی تراکستومی از طریق برش کوچکی بر روی گردن ، در گودی بین دو ترقوه ، مستقیما داخل نای گذاشته می شود.پس همیشه در این محل یک زخم باز و مستعد عفونت خواهیم داشت.
معمولا برای جذب ترشحات زخم و ترشحاتی که گاهاً از نای خارج می شود اطراف لوله را با یک گاز استریل مخصوص تراکستومی می پوشانند.این گاز در داروخانه ها و یا مغازه های کالای طب موجود است.بهتر است این گاز هر روز تعویض شود.
بسته به میزان ترشحات اطراف لوله ، برخلاف نظر پزشکان ، بهتر است هفته ای دو تا سه بار محل زخم شستشو داده شود.شستشو با پنبه ی استریل یا گاز استریل اغشته به سرم شستشو.( پزشکان این کار را ضروری نمی دانند ولی تجربه ضرورت ان را به من ثابت کرده است. )
اگر بتوانید یک دستگاه استریل کننده به نام فور تهیه کنید با یک پنس ، یک ظرف گود فلزی و مقداری پنبه ی گلوله شده و کمی پارچه یک سِت پانسمان درست کرده و در این دستگاه استریلش کنید.
اگر امکان تهیه ی فور را ندارید تنها یک پنس تهیه کنید و با گاز استریل اغشته به سرم شستشو محل زخم را به اهستگی شستشو دهید و حتما هم در اخر کار ، محل را خشک کنید و دوباره با گاز مخصوص تراکستومی بپوشانید.
از انجایی که گاز زبر است و نرمی پنبه را ندارد مراقب باشید تا گاز را محکم به محل زخم نکشید.
فیزیوتراپی ریه
فیزیوتراپی ریه به چند صورت است که علاوه بر تقویت عضلات بین دنده ای ، در جدا شدن ترشحات از دیواره ی ریه و تسهیل ساکشن کردن هم موثر است.
استفاده از دستگاه ویبراتور : این دستگاه را به تناوب بر روی قسمت های مختلف قفسه ی سینه از جلو و اگر بیمار قادر به نشستن یا غلتیدن باشد از پشت می گذاریم و دستگاه باعث لرزش ان نواحی می شود…با دست هم می توان کار ویبراتور را انجام داد ، ولی من توصیه اش را نمی کنم زیرا ممکن است یک فشار نابجا باعث جابجایی لوله شود.
ضربه زدن بر قفسه ی سینه : برای این کار دست را بصورت کاسه در می اوریم .دقیقا مثل حالتی که وقتی یک مشت اجیل در دستتان می گیرید.مثل عکس های زیر.

با دست کاسه شده ضربات اهسته ای به نقاط مختلف قفسه ی سینه ، از جلو و پشت می زنید.ضربه هایتان باید صدای تو خالی بدهند.ضربه نباید محکم باشد زیرا ممکن است باعث جابجایی لوله شود.
و روش بعدی هم حرکات ورزشی دست ها است.دست ها را در طرفین بدن بیمار باز و بسته کنید.اگر بیمار قادر به همکاری است وقتی دست هایش را باز می کنید از او بخواهید که عمل دم را انجام دهد و هنگامی که دست هایش را می بندید ، عمل بازدم را.
دستگاه بخور
معمولا برای بیماران تراکستومی توصیه می شود که همیشه یک دستگاه بخور سرد در فاصله ی حداقل دو متری تخت شان روشن باشد.از انجایی که بیمار از طریق لوله تنفس می کند و در لوله دیگر خبری از پرزهای راه های هوایی نیست تا هوای تنفسی را گرم و مرطوب و تصفیه کنند ، پس باید با مرطوب نگه داشتن محیط اطراف بیمار مانع از تنفس هوای خشک شد.
ولی تجربه ی شخصی من این است که :
هر چقدر که ساکشن بیمار خوب انجام بگیرد و هرچه هوای اطراف بیمار مرطوب باشد ولی باز هم لوله های تراکستومی خیلی زود جرم می گیرند و خیلی زیاد در این لوله ها کلوت تشکیل می شود.در نتیجه در هر بار تعویض لوله فقط تا چند روز کیفیت تنفس بیمار خوب است و بعد از ان تنفس انقدر ها هم راحت و خوشایند نیست.
ولی من راهی پیدا کردم که گاه به گاه لوله ام پاک پاک می شد.به این صورت که هر ماه یک بار ، یک روز از صبح تا شب یک بخور گرم را در یک متری تختم می گذاشتیم و بخور را مستقیما به داخل لوله ام هدایت می کردیم.ان روز حداقل ۳ سرنگ ۱۰ سی سی هم سرم شستشو به تناوب در لوله ام می ریختند.ان روز تعداد دفعات ساکشنم خیلی زیاد می شد ولی بعد از ۱۰ تا ۱۲ ساعت کم کم کلوت ها یکی یکی بیرون می امدند ( با ساکشن ) و لوله کیفیت روز اولش را پیدا می کرد.
با این روش و با ساکشن عالی مادرم ( پزشک مشهدم تنها ساکشن مادرم را قبول داشتند و اذعان می کردند که از پرستاران آی سی یو هم بهتر ساکشن می کند ) من فقط سالی یک بار نیاز به تعویض لوله داشتم.
تجربه ی کاملا شخصی : اگر بعد از تعویض لوله ، بیمار در بعضی از حالت های گردن مثلا وقتی که سرش را به راست یا چپ می چرخاند احساس کند که تنفسش راحت نیست یا تنفسش همراه با صدایی سوت مانند است حتما با پزشک مشورت کنید زیرا احتمالا یا لوله چرخیده است و یا هنگام لوله گذاری در جهت مناسب وارد نای نشده است.
و یا اگر بیمار هنگام بلع غذا احساس کند که غذا به راحتی در مری پایین نمی رود و گیر می کند ، باز هم با پزشک مشورت کنید زیرا به احتمال قوی لوله یا چرخیده و یا به درستی جاگذاری نشده است و به مری فشار می اورد.
این حالت ها بارها برای من پیش آمده است.

همچنین بخوانید: اندر احوالات تی تیوب (لوله ی تنفسی)

سوند فولی یا نلاتون، مسئله این است!

پیوست ۱ : همه ی این اطلاعات را بصورت تجربی به دست اورده ام و از ان جایی که بیمار ها حتی با بیماری یکسان بسیار با هم متفاوت هستند ، قبل از هر اقدامی با پزشک بیمار مشورت کنید و نظر او را بخواهید.
پیوست ۲ : مادر سپید عزیز تصمیم به انجام کار بزرگ و تحسین برانگیزی برای کمک به تحصیل نابینایان گرفته اند که یاری انسان های مقید و دلسوز را می طلبد.در نتیجه پیشنهاد همکاری ای را در وبلاگ شان قرار داده اند.برای توضیحات کامل و ارتباط با ایشان به لینک زیر مراجعه کنید.
لطفا کلیک کنید.
این اطلاع رسانی تا زمانی که مادر سپید عزیز اشخاص مناسب برای این کار را بیابند ، در این وبلاگ ادامه خواهد داشت.
به امید تحقق و موفقیت این حرکت انسانی…
:regular

این نوشته در به اشتراک گذاشتن تجربیات... ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

470 پاسخ به اندر احوالات تراکستومی…

 1. kiana می‌گوید:

  بعد میام بهت سر میزنم می‌خونم #flower #flower #flower
  …………………………………………………………….
  خیلی لطف می کنید.

 2. سوسن جعفری می‌گوید:

  پسوند تومی یعنی سوراخ کردنبنابراین تراکوستومی یعنی سوراخ کردن تراشه یا نای. نه عمل جاگذاری لوله‌ی تراکوستومی.
  ولی با این وجود آنقدر زیبا و کامل توضیح داده‌ای که منی که سالها به عنوان پرستار کار کرده‌ام هم نمی‌توانستم بدون کمک گرفتن از منابع علمی اینکار را بکنم.
  خدا مادرت را برایت حفظ کند عزیزم.
  می‌دانی آیدا … تو خیلی کم‌نظیری. شهامتِ تو، قدرتِ تو … وجودت تحسین‌برانگیزه.
  عیدت مبارک عزیزم.#hug #kiss #heart
  ………………………………………………………..
  خیلی ممنونم از اینکه اشتباهاتمو گوشزد می کنید…ازتون خواهش می کنم که همیشه اشتباهات تخصصی منو بگید تا اصلاحشون کنم…خیلی ممنون می شم.
  از اظهار لطفتون هم ممنون.

 3. طناز می‌گوید:

  umadam
  ……………………..
  خوش اومدی…

 4. طناز می‌گوید:

  خیلی واضح و عالی بود
  کلی به اطلاعات من اضافه شد
  مادرها همه فرشته هستن
  ……………………………………
  خیلی ممنونم طناز جان.

 5. مادر سپید می‌گوید:

  سلام عزیزم . تو مثل معنی اسمت کمک کننده و پاداش دهنده ایی ..
  فعلا تا آرام شدم اوضاع روحی معلمین نابینایان کمی صبر میکنم و بعد روند کار رو مینویسم ..
  چقدر تنفس با تراکستومی دشواره و خوشم میاد از روحیه ات که اینقدر خوب برای خودت هضم کردی و میتونی با اطلاعات شخصی و علمیت به بیمارانی مثل خودت کمک کنی و افرادی مث من رو درباره اینکه زندگی چقدر ارزشمنده و باید برای حفظش کوشید رو روشن میکنی ..
  خیلی ماهی .. عاشق اون صداتم که حتی تراکستومی هم نتونست اون رو خاموش کنه ..
  #hug
  ……………………………………
  خیلی ممنون از اظهار لطفتون…

 6. Ali az shiraz می‌گوید:

  Salam
  mamnoon az etelaati ke gozashtid….
  yekam halam gerefte shod chon fahmidam cheghad babaro azaar dadim….har 20 rooz terachesho avaz mikonim…az vaze nayesh hich etelaati nadarim…hich doctori ham nemishnasim ke komaki bokone…naomid shodam dge ke rahi vase khalas shodan az daste in terack peyda beshe….#sad daram divoone misham…………dge tahamol nadaram………….mamnoon az rahnaiit..faghat ye soal age kafesh khali bashe hamishe moshkeli pish miyad?akhe man hamash poresh mikardam????!!!!!#sad
  …………………………………………………………………..
  علی عزیز
  اگر هر ۲۰ روز تراک پدرتون رو عوض می کنید خیلی هم خوبه…اینطوری کیفیت تنفسشون بهتره…من دیر به دیر عوض می کردم چون باید می رفتم اطاق عمل و بیهوشی عمومی می گرفتم چون تنگی نای دارم.
  در مورد کاف هم چون پدر شما بلع درستی ندارن بهتره همیشه پر باشه و فقط هر دو ساعت یک بار ده دقیقه خالیش کنید.
  اگر موقع تعویض تراک ، لوله به راحتی برداشته و گذاشته می شه یعنی نایشون سالمه و تنگی نداره.

 7. kiana می‌گوید:

  آیدا جان سلام امروز با خواندن این مطلبت از خودم شرمنده شدم که این روزها فقط میگم کار دارم فرصت نمیکنم با خودم گفتم آیدا از من مشغول تره با این همه مشغله حتی یک بار دست به شکایت نزده که وقت ندارم تمام کارهای رو که نوشتی‌ واقعا وقت گیر هستند اما از تمام این حرفها بگذریم آیدا من ایمان دارم تو روزی جهانی‌ میشی‌ به شرطی که همین راه رو ادامه بعدی آیدا جان گاهی انسانها وقتی‌ مشکلی‌ برایشان به وجود میاد فکر میکنند این بدترین مشکل هست اما با دیدن مشکلات بقیه تازه خودشان رو پیدا میکنند خود من ۲۵ سال پیش با خواندن کتاب برج سر بلند خودم را پیدا کردم خانم جونی اریکسون من و امسال من که این کتاب رو خوندند رو نمیشناسه اما این خانم خط زندگی‌ ما رو مشخص کرد اطمینان دارم تو هم میتوانی‌ روزی به زندگی خیلی‌ها خط بعدی خوشحالم که تورو دارم
  …………………………………………………
  شما به من خیلی لطف دارید کیانای عزیز…شما خودتون و زندگی تون یک الگو هستید…هرکس شما رو می شناسه می دونه که شما چطور مادری هستین و در چه شرایطی وظایف یک مادر و همسر نمونه را به بهترین شکل به جا میارید…

 8. آریا می‌گوید:

  سلام آیدا
  یعنی میگی آدم میتونه این همه سختی را تحمل کنه؟!!یعنی تو داری اینطوری زندگی میکنی؟
  ایوب پیامبر باید جلوی تو و امثال تو لنگ پهن کنه دختر.درود بر استقامت و روح بزرگی که داری.از خودم واقعا خجالت میکشم#sad #sad #sad #flower #flower #flower
  ……………………………………………
  من معتقدم که یک انسان همه کاری ازش بر میاد…در هر شرایط و با هر امکاناتی
  البته این درسی هست که مادرم بهم دادن.
  خیلی ممنون از لطفتون اریا ی عزیز

 9. نارون می‌گوید:

  سلام
  منم حاضرررررررررررررر! #hug
  ………………………………………………….
  ممنون از حضورت.

 10. نارون می‌گوید:

  امیدوارم علم اینقدر پیشرفت کنه که برای همه مشکلها راه حل توپ یافت بشه. ممنون از این همه توضیحی که نوشتی، دستت درد نکنه. #kiss
  …………………………………………………………..
  خواهش می کنم نارون جان…وظیفمه.

 11. مهناز می‌گوید:

  سلام آیدا جون
  اگه پر رویی نباشه و اگه براتون زحمتی نیست که می دونم هست#blush میشه عکس گلدون وبلاگتون رو برام بفرستیدش؟#blush
  با اجازتون م خوام بک گراند کامپیوترم بذارم#heart
  …………………………………………………………
  مهناز جان
  پر رویی چیه؟…چه زحمتی؟
  تا ده دقیقه ی دیگه براتون ایمیلش می کنم.

 12. دلژین می‌گوید:

  #hug #hug #hug
  ………………………..
  – بوس –

 13. مهناز می‌گوید:

  واقعا ممنونم از این سرعت عمل#surprise #heart #applause #kiss
  ……………………………………………………
  خواهش می کنم…وظیفه بود.

 14. آبنوس می‌گوید:

  عزیز دلم ممنون …از روزی که اینجا را میخونم فقط و فقط مطالب مفید یاد گرفتم ….البته امیدوارم هیچ وقت برای کسی چنین مشکلی پیش نیاد که نیاز به دانسته هاش پیدا کنه اما باز هم عالیه که میایی و مینویسی…کم کم اش اینه که یه بنده نا شکر مثل من بعد خوندن این پست یه نفس عمیق میکشه و میگه خدایا شکرت برای این همه نعمتی که دادی و من قدرش را نمیدانم …عزیزم ببخش که اینقدر رک مینوسیم …..راستی چقدر وبت ملیح و زیبا شده امیدوارم دیگه تغییر چندانی نکنه همینجوری خوشگله #kiss #heart
  …………………………………………………………….
  سلام ابنوس عزیز
  خیلی ممنونم از رک بودنت و ممنون از اظهار لطفت
  چشم دیگه هیچ تغییری نمی دم…در ضمن این شمایید که نگاه زیبایی دارید.

 15. مهناز می‌گوید:

  اومدم که سلام و صبح به خیری عرض کنم به شما دوست با معرفت#smile
  راستی اون کتابی رو هم که معرفی کرده بودین دانلود کردم و۴ فصلش رو خوندم. منم ازتون تشکر می کنم بابت معرفی این کتاب#flower
  ……………………………………………………………………
  سلام مهناز عزیز…خوشحالم که از کتاب خوشتون اومده.

 16. سوسن جعفری می‌گوید:

  هی خانومی خوشگلم.
  در مورد ساکشن کردنِ اصولی داهل تراشه، یک اصل مهم همان تا زدنِ سرِ سوند نلاتون هست و مورد دوم که باعث می‌شه مکش با سهولت بیشتر و مؤثرتری انجام بگیرد، این هست که بعد از رها کردن تای نلاتون، موقع خارج کردنِ سوند، سوند را لای انگشتان پیچاند. یعنی یک حرکتِ رفت و برگشتی با انگشتان روی سوند انجام داد. عین اینکه داری پیچی را با پیچ‌گوشتی باز و بسته می‌کنی. یا شیر گاز را می‌بندی و باز می‌کنی. اوکی؟ یک نوع حرکت نیم دایره‌ای. اینطوری بعلت مکش زیاد سوند مخاط تراشه را زخم نمی‌کند و چون حرکت دایره‌واری هست، می‌تواند ترشحات بیشتری را بکشد.
  نمی‌دانم توانستم نوع حرکت را توضیح بدهم یا نه. #blush اینها از تجربیات شخصی است، ولی نمی‌تونم مثل تو خوب توضیح بدهم #kiss
  …………………………………………………………………..
  بله شما درست می گید…این رو می دونستم ولی حواسم نبود که بنویسم…اتفاقا خیلی هم مهمه…در اولین فرصت اضافش می کنم…
  چقدر خوبه که شما رو دارم…اینکه یک پرستار باتجربه مطالبمو می خونه و اشکالات و کمبودها رو گوشزد می کنه ، بهم اعتماد به نفس می ده.
  بی نهایت از توجهتون ممنونم.

 17. زیتون می‌گوید:

  #flower #flower
  ………………………..
  #flower #flower

 18. قاصدک تنها می‌گوید:

  سلام آیدا جان همیشه گفتم بازم میگن کاش یه ذره از صبوری تو رو داشتم عزیزم.
  بابت قلم روان و شیرینت تبریک میگم نوشته هاتو با دل و جون میخونم. ببخشید اگه نظر نمیزارم
  راستی تو وبم یه نطر سنجی گذاشتم دوست دارم راهکارتو بدونم#heart
  ……………………………………………………………
  سلام الناز جان
  تو خیلی به من لطف داری…باعث افتخارمه که مطالبمو می خونی…کامنت مهم نیست ، حضورت برام یک دنیا ارزش داره.
  چشم حتما در نظر سنجی شرکت می کنم.

 19. آبنوس می‌گوید:

  دعوتت کردم به بازی وبلاگی….دوست داشتی بیا #hug #heart #kiss
  …………………………………………………..
  چشم بزودی…خیلی هم لطف کردین.

 20. آبنوس می‌گوید:

  #hug
  ………………………
  – بوس –

 21. آبنوس می‌گوید:

  یعنی اینکه هستی…مثل نور جواب میدی تو دختر خوب #tongue
  ……………………………………………
  بله هستم و بزودی جواب می دم.

 22. kiana می‌گوید:

  از بابت آدرسها ممنونم #flower #flower
  ………………………………………………….
  خواهش می کنم…وظیفه بود.

 23. رها بانو می‌گوید:

  آیدا جون یه پا خانوم دکتر شدی ها ! خیلی جامع و کامل همه چیز رو می نویسی و توضیح میدی . دست مریزاد گلم .#heart
  ……………………………………………………
  خیلی ممنونم رها جان…تو لطف داری.

 24. طناز می‌گوید:

  دیشب خواب دیدم آپ کردی
  الان سر زدم
  باورم نمی شه خواب بود…
  چقدر واقعی بودا
  من هیچ کجا دست از سرت بر نمی دارم
  جات خالیه
  …………………………………………….
  سلام طناز جان
  امیدوارم تا این جای سفر خوش گذشته باشه
  ممنون که اینقدر به یادمی که تو خوابتم منو می بینی
  اتفاقا می خواستم آپ کنم ولی پستم هنوز اماده نشده…به زودی.

 25. مهديس می‌گوید:

  چطوری بانو؟؟؟#kiss
  ………………………………..
  ممنون خوبم مهدیس عزیز.

 26. زهره می‌گوید:

  سلام
  عفونت ریه هیچ وقت از بین نمیره؟

 27. شیرین می‌گوید:

  سلام
  مامان پارسا هستم،امروز هفت روزه که برای پسرم تراک گذاشتم و از دیروز تا حالا باید خودم ساکشن کنم،از عفونت کردن و اختلال توی تراک کمی نگرانم، گاهی فکر میکنم برای یک ماه از عهدش بر نمی آیم چو پسرم که ۱۵ سال دارد همکاری نمیکنه(هنوز عادت نکرده).
  از تجربت استفاده کردم و تا حدودی قوت قلب گرفتم بازم باهات ارتباط برقرار میکنم،اگر امکانش هست درباره ی مقدار وارد کردن سوند در لوله ی تراک کمی راهنمایی کنی.
  با تشکر از زحماتت
  ۱۳۹۱/۱۲/۱
  ____________________________________
  آیدا :
  سلام مامان پارسا
  خیلی از آشناییتون خوشحالم. ایشالا بزودی پارسا خوب بشه.
  در مورد اینکه چقدر سوند وارد نای بشه، همیشه من خودم مادرمو راهنمایی میکنم. چون بیمار خودش بهتر میفهمه که آیا سر سوند به محل تجمع ترشحات رسیده یا نه. نمی دونم بیماری پارسا چیه و تنفسش چقدر ضعیف یا قویه ولی اگر تنفسش قویه و می تونه سرفه کنه، البته با وجود تراک سرفه متفاوته، منظورم این هست که اگر می تونه هوا رو با شدت از ریه بده بیرون، ازش بخواید که قبل ساکشن این کار رو بکنه تا ترشحات به قسمت بالای لوله بیان تا شما هم سوند رو کمتر وارد کنید.
  از داخل کردن سوند نترسید چون اگر به نای بخوره، کمی درد میگیره و پارسا خودش میگه که کمی بیرون بیاریدش. همیشه موقع ساکشن کمی سرم شستشو در نای بریزید. اینطوری ساکشن راحت میشه و آسیب به حداقل میرسه.
  شما مطلب من رو درباره ی تراکستومی خوندین، به مطلبی که در مورد “کاف” نوشتم خیلی توجه کنید. البته ممکنه دکترِ پارسا، قبل از لوله گذاری، کاف رو جدا کرده باشه. این رو از دکترش بپرسید.
  اینطور که از حرفاتون فهمیدم مثل اینکه پارسا قراره فقط یک ماه تراک داشته باشه. پس از عفونت نترسید. اگر ساکشنش تمیز باشه و همینطور زخم محل تراک، امکان عفونت خیلی بعیده.
  هر سوال دیگه ای که داشتین من در خدمتم. آرزوی سلامتی دارم برای پارسا و همچنین برای شما.

 28. شهلا می‌گوید:

  سلام آیداجون ضمن تبریک برای این روحیه قوی باید اعتراف کنم که من هم کمی روحیه گرفتم راستش مادر من هم در اثر سکته مغزی و رفتن به حالت کما و نیمه هشیاری مجبور به دریافت تراکستومی شد که روزهای اول کار ما فقط گریه کردن بود و اینکه نمیتوانیم و روحیه این کار را ندرایم ولی کم کمک وقتی فهمیدم که مادرم به ساکشن احتیاج دارد و این کمکی است برای انجام تنفسش و خودم را راضی کردم ولی الان هم نگرانم که تا کی باید این تراکستومی باشد چرا که مادرم باوجودآن نمیتواند حرف بزند برایم دعا کن انشاء اله که خودت نیز هرچه زودتر خوب شوی من یک سئوال داشتم و آن اینکه در آن حالت ساکشن چه احساسی دارید و چقدر اذیت می شوید چون مادرم از این کار می ترسد و اذیت میشود . با تشکر /شهلا
  ____________________________
  آیدا :
  سلام شهلای عزیز.
  من الان به سختی بیمارم و نمی تونم طولانی تایپ کنم. بزودی جواب میدم.
  ************************

  سلام شهلای عزیز
  خیلی از آشنایی تون خوشحالم. امیدوارم مادر بزودی بهتر بشن.
  ساکشن درد چندانی نداره. بخصوص اگر همونطور که گفتم موقع ساکشن در لوله سرم بریزید. و اینکه ساکشن رو خیلی عمیق انجام ندید. بعضی ها سوند رو زیادی داخل می برند که باعث درد میشه و حتی خونریزی.
  سوند رو هم خیلی کلفت انتخاب نکنید. سوند سفید یا مشکی از همه مناسب تر هستن.
  مادرتون دقیقا از چه میترسن؟ موقع ساکشن درد دارن؟ یا کلا ساکشن ناراحتشون میکنه؟
  اگر ساکشن درست و اصولی انجام بشه دردی نداره.. کمی احساس ناخوشایند داره ولی قابل تحمله.
  شاید در بیمارستان بعضی ها بدجور ساکشنشون کردن و خاطره ی بد دارن و ترس در وجودشون مونده…
  هر سوالی باشه من در خدمتم…

 29. شهلا می‌گوید:

  سلام عزیزم برایت دعا میکنم که هرچه زودتر بهبودی پیدا کنی خدا خودش میداند که من از اوضاع و احوال شما اطلاع دارم چرا که مادرم را میبینم که چگونه درد می کشد و درد او درد من نیز هست
  ______________________________________
  آیدا :
  سلام شهلای عزیز
  خیلی از آشنایی تون خوشحالم. امیدوارم مادر بزودی بهتر بشن.
  ساکشن درد چندانی نداره. بخصوص اگر همونطور که گفتم موقع ساکشن در لوله سرم بریزید. و اینکه ساکشن رو خیلی عمیق انجام ندید. بعضی ها سوند رو زیادی داخل می برند که باعث درد میشه و حتی خونریزی.
  سوند رو هم خیلی کلفت انتخاب نکنید. سوند سفید یا مشکی از همه مناسب تر هستن.
  مادرتون دقیقا از چه میترسن؟ موقع ساکشن درد دارن؟ یا کلا ساکشن ناراحتشون میکنه؟
  اگر ساکشن درست و اصولی انجام بشه دردی نداره.. کمی احساس ناخوشایند داره ولی قابل تحمله.
  شاید در بیمارستان بعضی ها بدجور ساکشنشون کردن و خاطره ی بد دارن و ترس در وجودشون مونده…
  هر سوالی باشه من در خدمتم…

 30. شهلا می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز
  از اینکه فهمیدم بهتر شدی خیلی خوشحالم و آرزو میکنم به حق این روزهای پر فیض و برکت و عید سعید قربان هرچه زودتر شما عزیزان بهبود پیدا کرده و از بستر بیماری رها شوید .
  راستش مادر من الان که هشیاری اش بیشتر شده کمتر اجازه میدهد که عمل ساکشن را برایش انجام دهیم و یه جورایی حالش به هم میخوره و آنقدر بهش فشار میاد که به حالت تهوع و سرفه می افته و ما خیلی از این بابت نگرانیم عمل ساکشن هم تقریباً همانطوری که شما گفتید انجام میدهیم و مرتب بی قراری میکند و چون از تراکستومی فلزی به دستور پزشکش استفاده کرده ایم مرتب جرم میگیرد و باید تمیز شود و چون از وضعیت موجودش که فهمیده یک طرف بدنش بی حس شده و نمیتواند حرف بزند بشدت ناراحت است .
  با آرزوی سلامتی برای همه شما عزیزان

 31. محمد می‌گوید:

  با سلام خدمت مدیر سایت ..
  بنده بصورت اتفاقی (سرچ در گوگل) سایتتون رو خوندم..
  برادرم الان ۱۴ روزه که توی کماست .. Frown هوشیاریش ۸ هستش .. قراره تراکستومیش کنن ..
  فقط خواستم بگم تورو خدا از ته ته قلبتون برای همه ی بیمارها دعا کنید … داداش منم دعا کنید .. (یه داداش بیشتر ندارم )
  به امید بهوش اومدن برادرم …
  “توکلت علی الله … ”
  ________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  حتما براشون دعا میکنم. ایشالا زودتر بهوش بیان.
  اتفاقا بهتره که زودتر تراکستومی بشن.
  از حالشون ما رو بی خبر نذارید…

 32. شهلا می‌گوید:

  سلام محمد جان
  برای برادرت دعا میکنم که انشاءاله هر چه زودتر هشیاری بالاتری بدست بیاورد از تراکستومی هم نترس چرا که ما هم این دوران را پشت سر گذاشتیم ، خدا کن بعد از مدی بهبودی کامل پیدا کرده و دیگر نسازی به تراکستومی نداشته باشد از ته قلب برایش دعا میکنم شما هم برای مادرم دعا کنید .(در هر حال خدا را فراموش نکن )

 33. شهلا می‌گوید:

  سلام محمد جان
  برای برادرت دعا میکنم که انشاءاله هر چه زودتر هشیاری بالاتری بدست بیاورد از تراکستومی هم نترس چرا که ما هم این دوران را پشت سر گذاشتیم ، خدا کند بعد از مدتی بهبودی کامل پیدا کرده و دیگر نیازی به تراکستومی نداشته باشد از ته قلب برایش دعا میکنم شما هم برای مادرم دعا کنید .(در هر حال خدا را فراموش نکن )

 34. شهلا می‌گوید:

  سلام آیدا جون حالت چطوره ؟
  عزیزم خواستم یه سئوال ازشما بپرسم و آن اینکه آیا تاز زمانیکه تراکستومی باشد فرد نمیتواند حرف بزند ؟ چون مادرم ازاینکه نمیتواند حرف بزند خیلی کلافه و عصبی شده و مدام مارو با حرکات دستش دعوا میکنه تو رو خدا اگه راه حلی به نظرتون میرسه کمکم کنید .
  _____________________________________
  آیدا :
  سلام شهلا جان
  من با تراکستومی نمی تونستم صحبت کنم چون نایم دچار تنگی بود، ولی کسی که تنگی نداره فکر کنم اگر کاف لوله رو خالی کنن می تونه با صدای ضعیف صحبت کنه. البته نمی دونم که لوله ی فلزی هم کاف داره یا نه؟ می دونم که یک راهی هست، ولی من نمی دونم. از پرستارهای آی سی یو بپرسید اگر دسترسی دارید. من هم از یک دوست وبلاگ نویس که دانشجوی پزشکی هست می پرسم.
  کلا لوله ی فلزی خیلی بده. به دکترشون بگین اگر می تونن پلاستیکیش کنن. من الان تی تیوب دارم. با تی تیوب هم کیفیت تنفس بهتره و هم میشه صحبت کرد. پیشنهادشو به دکترشون بدین. البته ممکنه با شرایط فعلی مادرتون فعلا وقتش نباشه.

 35. شهلا می‌گوید:

  سلام آیدا جان
  ممنونم از راهنمایی که کردی حتماً با پزشکشون مطرح میکنم خدا کنه که بتواند راه حلی پیدا کنه که مادرم بتواند حرف بزند

 36. رامونا می‌گوید:

  سلام
  سلام ایدا جون ممنون از راهنماییات …پدرم ۳ ماه هست که در اثر اشتباه پزشکی دچار خونریزی مغزی و سکته شده مدتها تو کما بود الان هوشیاریش بهتر شده و تراک داره واقعا از ساکشن کردن وحشت دارم یعنی دلم نمیاد اینکارو بکنم با خوندن مطالب این صفخه یکم قوت قلب گرفتم که اینکارو یاد بگیرم و خودم انجامش بدم…به امید سلامتی واسه همه مریضا …..
  _____________________________________
  آیدا :
  سلام رامونا جان
  خوشحالم که این مطالب به دردتون خورد… برای پدرتون متاسفم. ایشالا که بهتر بشن.
  مطمئن باشید اگر ساکشن رو خودتون انجام بدید پدرتون خوشحال ترن تا اینکه یک غریبه انجام بده. البته بشرطی که اصولی یاد بگیرید. موفق باشید…

 37. محمد می‌گوید:

  سلام …
  یادتون هست که گفتم برادرم توی کماست .. هوشیاریش ۸ هستش .. براش دعا کنید ..
  ازتون ممنون هستم که براش دعا کردید .. خدا چندین برابر عوض خیر به همتون بده .. دیگه دعا نکنید .. ۴هفته هستش که برادرم فوت شده ! شب جمعه،شب اول محرم رفت پیش خدا Frown
  داداش ۲۵ سالم خیلی زود ترکمون کرد ..
  ممنون میشم که یه فاتحه براش هدیه کنید ..
  خدا همه ی رفتگان رو بیامرزه ..
  _____________________________________
  آیدا :
  خیلی متاسفم… Frown
  واقعا غم بزرگ و سنگینی هست. خدا صبر و تحملش رو بهتون بده…
  روحش شاد…

 38. مينا می‌گوید:

  سلام
  مادرم چندسالیه که سرطان مری داره !خدا همه چیزش و رفته رفته ازش گرفت !!صداش،غذا خوردنش ،اب خوردنش و حالا هم لوله تنفسی (یکساله که نمی تونه از راه دهان بخوره با لوله تغذیه میشه) حالا یه لوله دیگه امشب عمل شده هنوز از حالش بی خبرم من ایران نیستم
  ___________________________________
  آیدا:
  سلام مینای عزیز
  خیلی متاسفم… می دونم خیلی سخته… خدا خودش کمک کنه…

 39. مينا می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز ( چقد اسمت قشنگه)
  دیشب دنبال اطلاعاتی راجع به تراک می گشتم اتفاقی با وبلاگ شما آشنا شدم امروز همه رو خوندم
  ممنون بابت اطلاعات مفیدتون قدری أرومم کرد! مادرم روحیه بالایی داره +إیمان قوی اما متاسفانه ما هنوز نتونستیم بیماریشو هضم کنیم گاهی اوقات اطرافیان بیمار بیشتر عذاب می کشند( این نظر منه) 
  می شه منو هم به عنوان دوست بپذیزید؟؟
  الان ترم چندمی عزیزم؟؟ پشتکارت ستودنیه
  شاد و بإقرار باشی
  _______________________________
  آیدا :
  مینای عزیز، دوست خوبم Smile
  کاملا درست می گید. من هم معتقدم که شرایط اطرافیان بیمار خیلی سخت تر از خود بیمار هست. این واقعیته…
  خوشحالم که مطالبم به دردتون خورد.
  الان ترم پنجم هستم…
  ممنون از محبت تون…
  برای مادر عزیزتون دعا میکنم. و برای شما و سایر اطرافیان…

 40. مينا می‌گوید:

  آیدا جان شما هنوز هم از تراک برای تنفس استفاده می کنید ؟
  برای خوردن و اشامیدن هم مشکلی داری؟؟
  با وجود تراک عمل بلع بلامانع است؟؟
  حرف زدن چی ؟؟
  إیدا جون اگه پاسخ دادن به سوالاتم شما رو اذیت می کنه یا زحمت زیادی متحمل میشید من اصلا راضی نیستم که جواب بدید و از عدم پاسخگویتون به هیچ وجه ناراحت نمی شم عزیزم
  آرزوی من شنیدن خبر بهبودی و باز یافتن سلامتیته دوست مهربونم  
  _____________________________________
  آیدا :
  سلام مینای عزیز
  خداروشکر زخم بستر برای بیماران نخاعی که حس پوستی و عمقی ندارن، دردی نداره.
  هنوز هم لوله ی تنفسی دارم، اما تراک نه. برای اینکه بتونم صحبت کنم لوله ای به نام تی تیوب دارم.
  چه با تراک و چه با تی تیوب بلع مشکلی نداره. ولی با تراک نمیشه صحبت کرد.
  خواهش میکنم مینای عزیزم. زحمتی نیست. خوشحال میشم Smile

 41. نگین می‌گوید:

  منم وقتی ۱۵سالم بود یک ماه لوله تراکستومی داشتم خیلی سخت بود چون تنگی شدیدنایم داشتممخصوصا موقع ساکشن کردن الان ۳۰ سالمه ولی یادم نرفته هنوزاحساس خفگی به ادم دست میده

 42. مينا می‌گوید:

  می دونستی آیدا به آلمانی یعنی فرشته روی زمین 
  ((مطمئنم در مورد تو صدق می کنه ))

 43. مينا می‌گوید:

  سلام
  طبق گفته خواهرم مامانم موقع ساکشن کردن خیلی درد می کشه روزی دو تا چهار بار هم باید ساکشن شه ودیگه اینکه خیلی سرفه می کنه و هنوز هم مثل سابق نفسش بند میاد و تنفسش راحت نیست
  آیدا جون به نظرت این مشکلات طبیعیه ؟؟ به مرور زمان إمکان کاهش علائم هست؟؟
  خواهرم می ترسه حتی لحظه ای مامانم و تنها بزاره همش می ترسه راه تنفس بسته شه

  یه دنیا سپاس
  به امید شنیدن باز یافتن سلامتیت (آمین) 
  _________________________________________
  آیدا :
  سلام مینا جان
  کیفیت تنفس با تراک خیلی خوب نیست، ولی لوله ی مادر شما رو تازه گذاشتن پس نو و تمیزه. الان نباید زیاد تنگی نفس داشته باشن. شاید بخاطر لوله گذاری هنوز نایشون ملتهبه. آمپول دگزامتازون برای تسهیل تنفس عالیه. به دکترشون بگین تجویز کنن. و شربت بُرُم هگزین برای رقیق شدن ترشحات.
  از لحاظ غدد سرطانی اون ناحیه (حنجره و نای) پاکسازیه؟
  آیا موقع ساکشن خونریزی دارن؟
  شاید سوندی که استفاده می کنن مناسب سایز لوله نیست. احتمالا سایز لوله شون ۸ باشه که در این صورت سوند سفید مناسبه. از سوند چه رنگی استفاده می کنن برای ساکشن؟
  قبل ساکشن بگید در لوله سرم شستشو بریزن تا راحت تر ساکشن کنن.

 44. مينا می‌گوید:

  سلام عزیزم
  بر طبق اطلاعات خوب و مفیدی که در بالا آرائه کرده بودی از سوند سفید استفاده می کنند !! درمورد سلولهای سرطانی مطمئن نیستم ( من هیج وقت دوست ندارم در این مورد سوال کنم حتی نمی تونم راجع بهش صحبت کنم ) همونجوری که قبلا گفتم مامانم قریب به یکساله که از راه دهان نمی تونن بخورن ! فک کنم نای اینقد نازک شده بر اثر پرتو درمانی که چیزیش نمونده باشه اما همین الان پست شما رو برا خواهرم إرسال می کنم اون از جزیئات بیشتر می دونه ! اگه سؤالی بود حتما مزاحمت میشم
  خیلی خیلی ممنون فرشته ی زیبا

 45. مينا می‌گوید:

  سلام دوباره
  آمپول رو موقع شیمی درمانی تزریق کردن ! شربت رو هم مرتب می خورن! خونریزی نداشته فقط یکبار أونم شبیه ترشحات خونی ! سایز لوله ١٢ طبق نظر شما زیادی بزرگه درسته؟؟؟؟؟ از خواهرم خواستم تا فردا از دکتر بپرسه ! منظور از سوند همون لوله سفیده ؟؟؟قبلا لوله مشکی تجویز شده بود أما طبق مطالب شما خواهرم از پرستار مادرم می پرسه أونم گفته شما رو تایید می کنه الان لوله سفید استفاده می کنه؟؟؟ شما اونموقع که تراک داشتید در روز چند بار ساکشن می کردید؟؟

  خواهر م بیچاره خواب درست حسابی نداره از ترس نگران أونم هستم 
  آیدا جون ببخشید تو رو خدا اگه با سؤالام اذیتت می کنم  
  ___________________________________
  آیدا :
  سلام مینا جان
  بله منظورم از سوند همون لوله ی سفید هست. مشکی خیلی باریک بوده. خوب کردن عوض کردن.
  حتما با توجه به وضعیتشون دکتر صلاح دونستن لوله ی ۱۲ بذارن. اتفاقا هر چه لوله بزرگتر باشه باید تنفس هم بهتر باشه. نمی دونم چرا مادرتون تنگی نفس دارن… حتما با دکترشون مشورت کنید.
  من کلا خیلی ساکشن میشم. روزی متوسط ۱۵ بار. چون دیافراگمم ضعیفه و در نتیجه سرفه هام هم ضعیفن.
  هیچ اذیتی نیست. هر سوالی باشه من در خدمتم.
  ایشالا که بهتر بشن…

 46. مينا می‌گوید:

  ممنونم عزیزم از اینهمه لطف
  بسم الله الرحمن الرحیم یا منزل الشفا و یذهب الداء صل علی محمد و اله و انزل علی وجهی الشفاء »»

 47. سید علی علوی می‌گوید:

  به امید شفای تمامی بیماران
  منم تمام این مشکلات رو دارم
  قطع نخاع از گردنم
  التماس دعا از همگی
  __________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  از آشنایی تون خوشحالم…
  ممنون از کامنت خصوصی تون. مطمئنا اون روز میرسه…

 48. مينا می‌گوید:

  سلام آیدا جون
  امیدوارم خوب و شاد باشی
  عزیزم یه سوال : زمانی که به ساکشن کردن نیاز داری خودت متوجه میشی یا اطرافیان ؟؟ اگه تو اتاق تنها باشی چه جوری اونا رو مطلع می کنی ؟؟ آخه مامان منم صدای درست حسابی ندارن متاسفانه !! گفتم شاید شما از وسیله یا أبزار خاصی استفاده می کنید ما رو هم در جریان بزاری ؟؟
  ممنون از لطفت عزیز دلم
  با آرزوی سلامتی و بهبودی روزافزن
  _________________________________
  آیدا :
  سلام مینا جان
  نیاز به ساکشن رو خود بیمار متوجه میشه…
  اون موقع که تراک داشتم حتی یک ثانیه هم تنهام نمیزاشتن. اونوقت ها هیچ حرکتی هم نداشتم. ولی الان که می تونم با کامپیوتر و موبایل کار کنم، وقتی نیاز به ساکشن دارم از مبایلم تک زنگ میزنم به تلفن منزل. اگر هم درازکشیده باشم که در این صورت نمی تونم با مبایل کار کنم، یک سوت به مچ دستم بستن که موقع نیاز به ساکشن سوت میزنم.
  مادر شما حرکت دارن؟ پس می تونن زنگ بزنن به منزل یا موبایل خواهرتون.

 49. مينا می‌گوید:

  ممنون عزیزم از سرعت عملت در پاسخگویی
  بله مادر من حرکت دارن ولی متاسفانه مدتیه خیلی ضعیف شدن طوری که فقط برای رفتن به دستشویی از جاشون بلند می شن !! سوت ایده خوبیه 
  ترس من از این بود که شاید بیمار متوجه زمان ساکشن نباشه وراه تنفس بسته شه
  پس تی تیوپ هم ساکشن نیاز داره
  اسئل الله العظیم رب العرش العظیم ان یشفیک
  لا اله الا سبحانک إنی کنت من الظالمین  

 50. مينا می‌گوید:

  سلام آیدا جان

 51. شهلا می‌گوید:

  سلام آیدا جان
  حالت چطوره عزیزم ؟ خواستم هم احوالپرسی کرده باشم و هم اینکه از شما به خاطر سئوالات و مزاحمتهایم برای درمان مادرم عذرخواهی کنم و از شما بخواهم که هم مادرم وهم مرا حلال کنید . راستش روز دوازدهم دیماه مادرم برای همیشه مرا تنها گذاشت و به جایگاه ابدیش شتافت . امیدوارم که درهمه حال سالم و تندرست و موفق باشی / دوست شما : شهلا
  ________________________________
  آیدا :
  سلام شهلای عزیز
  ای وای Frown خیلی خیلی متاسفم. تسلیت میگم…
  روحشون شاد و در آرامش…

 52. مينا می‌گوید:

  تسلیت می گم شهلا جان
  روحش شاد 

 53. شهلا می‌گوید:

  با سلام به شما دوستان عزیزم
  از ارسال پیام سپاسگزارم و از درگاه خداوند منان خواهانم که سلامتی و عافیت و طول عمر باعزت به شماو خانواده محترمتان عطا فرماید .خواهر کوچک شما : شهلا

 54. محمد می‌گوید:

  شهلا خانوم تسلیت میگم .. باور کنید الان که داشتم پیامها رو میخوندم ، خبر فوت مادرتونو خوندم واقعا ناراحت شدم
  ما رو هم توی غم خودتون شریک بدونید ..
  روحشون شاد .. انشاالله هرچی خاک مادرتونه بقای عمر شما و بازماندگان ..
  بهشت زیر پای مادر هاست .. و مطمئن هستم که الان جایگاه خوبی دارن ..
  صبح ها بعد از نماز صبح سوره ی یاسین برای مادرتون هدیه کنید ..
  یا علی …
  ___________________________________
  آیدا :
  روح هر دو عزیز شاد…

 55. مجید می‌گوید:

  سلام. پدر من به دلیل تصادف از ناحیه گردن آسی جدی دیدن و عملکرد اعصای در ایشون مختل شده. در حال حاضر دستها کمی حرکت داره و پاها در مقابل درد شدید واکنش خیلی جزئی داره. نمیدونم چه آینده ای در انتظار ایشون هست و خیلی نگرانم. اونچه که دکترها گفتن التهای و تحت فشار قرار گیری نخاع بوده و اینکه این التهاب کی التیام پیدا منه مشخص نیست. الان در حدود ۵ هفته از اون تاریخ می گذزه و بهبودی ایشون خیلی کند بوده. تو کل این مدت ایشون در ICU بوده و امروز دکتر به مادرو گفت تا چند روز دیگه وارد بخش و تا هفته آینده به منزل فرستاده می شن. چند روز پیش بابام رو تراک کردن به خاطر اینکه عضلات بین دنده ای فلج هست و ایشون نمیتونه سرفه های عمیق کنه. در نتیجه عفونت محتمله. دکتر اعتقاد داره این کار باعث می شه که بتونه تغذیه کنه بدون خطر ابتلا به عفونت. اما من اصلا نمی دونم چه تمهیداتی رو برای حضور ایشون در منزل باید فراهم کنم و چه چیزهایی رو باید بلد باشم.
  اول از همه می خوام واسه بابام دعا کنیدو بعد لطفا راهنماییم کنید.

  ممنونم.
  _______________________________________
  آیدا :
  سلام مجید عزیز
  من فردا جواب کامل و جامعی به کامنتتون میدم و همه ی راهنمایی های لازم رو میکنم.
  دعا میکنم برای پدرتون.
  ________________________________________________
  سلام مجید عزیز
  اول اینکه نگران نباشید از پیشرفت کند پدرتون چون در شش ماه اول بعد از آسیبب نخاع، بازگشت حس و حرکت خیلی کند هست و گاهی به دلیل به سر بردن در دورانِ به اصطلاح “شوک نخاعی” صفر ههست. اینطور که می گین، وضعیت پدرتون و پیشرفتشون خیلی خوبه.
  فقط اینکه می گید پاهاشون در مقابل درد شدید واکنش داره باید ببینید که این واکنش “اسپاسم” هست یا حرکت ارادی. در این مرحله احتمالا اسپاسم هست.
  (اسپاسم: http://aida.special.ir/1389/11/%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AD%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D9%85-1/ )
  میزان بهبودی پدرتون بسته به این هست که نخاعشون، تحت فشار، چقدر دچار لهیدگی و آسیب شده باشه. هرچقدر کمتر بهتر.
  بعد از گذشتن از دوران شوک نخاعی که می تونه از چند هفته تا سه ماه باشه و در این دوران بیمار کاملا دچار فلجی هست و حتی اسپاسم هم نداره، بعد این دوران حداکثر برگشت حس و حرکت در دو سال اول هست. در این دو سال باید مرتب فیزیوتراپی و کاردرمانی انجام بشه. از اون جایی که هم هزینه ی این کار زیاده، جلسه ای ۵۰ هزار تومان، و اینکه فیزیوتراپ و کاردرمان فقط جلسه ای یک ساعت با بیمار کار می کنن که این خیلی کمه، بهتر هست که شما چند جلسه فیزیوتراپ و کاردرمان بگیرید و بعد در کارشون دقت کنید و سعی کنید خودتون یاد بگیرید و با احتیاط برای پدر روزی چند ساعت حرکات ورزشی رو انجام بدید. فیزیوتراپ ها دستگاهی برقی به اسم تِنس استفاده میکنن که به تجربه ی من ضررش بیش از نفعش هست. پس با استفاده از اون مخالفت کنید.
  تراکستومی هم که فعلا براشون لازمه. ایشالا ریه ها و دیافراگم و عضلات تنفسی شون که قوی شد برش می دارن. فقط دقت کنید که لوله ی تراک بخشی داره به اسم کاف. هر دو ساعت یک بار بمدت ده دقیقه کاف رو خالی کنید تا به نای آسیب نرسه. در این ده دقیقه نباید آب یا غذا بخورن. کاف رو هم بیش از حد پر نکنید. کاف با سرنگ خالی و پر میشه. از دکتر بپرسید که با چند سی سی هوا کاف رو پر کنید.

  حالا تمهیداتی که برای آوردن پدر به منزل احتیاج دارید:
  چون پدر تراکستومی دارن و نیاز به ساکشن باید یک دستگاه ساکشن بخرید که من توصیه میکنم اگر پیدا کردید یک ساکشن برق و باطری شارژی بگیرید که وقتی برق رفت نگران نباشید. مال من این هست:
  Suction unit 7 E-D (AC/ DC) Portable absorb phlegm unit
  سوند ساکشن و گاز استریل ناحیه ی استومی، یعنی زخم روی گردن، باید هر روز عوض بشن. برای جلوگیری از عفونت.
  یک دستگاه بخور “سرد” برای مرطوب کردن محیط.
  تخت بیمارستانی برای سهولت در رسیدگی به ایشون.
  دشک مواج از ضروریات هست برای جلوگیری از زخم بستر.
  (زخم بستر: http://aida.special.ir/1391/05/%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AD%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B2%D8%AE%D9%85-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%B1-1-2/ )
  مجید عزیز، ببخشید من تایپم کنده برای همین بقیه ی توصیه ها رو فردا براتون می نویسم.
  به امید بهتر شدن پدر…
  _______________________________________________________________________________
  دوباره سلام
  اگر برای تخلیه ی مثانه سوند فولی دارن بهتر هست که هرچه زودتر سوند فولی رو خارج کنیدد چون سوند فولی به مرور زمان باعث عفونت مثانه، کوچک شدن مثانه و بسته شدن مجرای ادراری میشه. به جای سوند فولی، مثانه رو هر بار با سوند نلاتون تخلیه کنید. حتی بهتر این هست که بگذارید مثانه بطور بی اختیاری ، خودبخود تخلیه بشه و از پمپرز استفاده کنید.
  برای تخلیه ی روده ها هم به حرف دکترها نکنید و داررو ندید. بذارین بطور طبیعی تخلیه بشه. به جای داروهای ملین، غذاهای ملین بدید.
  داروهایی که برای کنترل اسپاسم میدن مثل باکلوفن بیشتر ضرر دارن تا نفع. استفاده نکنید. اگر اسپاسم موقع خواب اذیتشون می کرد از ثابت کننده ی زانوی طب و صنعت استفاده کنید.
  ایشالا که پدر دچار سوزش بدن نشن، که احتمالا نمی شن و اگر بشن هم موقتیه، ولی اگر شدن به من بگین. دارو ندین اصلا…
  یک سری مسائل هست که مربوط به آقایون هست و شاید من ندونم برای همین پیشنهاد میکنم که با این دو آقای بیمار نخاعی هم مشورت کنید.
  (بهمن: http://bahmankarimi.blogfa.com/)
  (آقای مهدی توسی: http://toosiscia.blogsky.com/)
  هر سوالی داشته باشین من در خدمتم .و اگر نکته ی دیگه ای به ذهنم رسید براتون ایمیل می زنم.
  ایشالا کهه پدر روز به روز بهتر بشن…

  سایت جانبازان نخاعی هم خیلی مفیده.
  http://www.isaarsci.ir/

 56. مجید می‌گوید:

  خیلی خیلی ممنونم ازتون. باز هم باهاتون در تماسم.
  _______________________________________
  آیدا :
  خواهش میکنم. من در خدمتم Smile

 57. مریم می‌گوید:

  سلام برادر من ۳۹ روز پیش تصادف کرده بر اثر ضربه ی شدید به سر در کمای عمیق هست چند روز پیش دکترش گفت ریه هاش عفونت کرده میخواستم ببینم این خیلی خطرناکه شما میدونید دکترش توضیحی نمیده لطفا براش دعا کنید
  ________________________________________
  آیدا :
  سلام مریم عزیزم
  ایشالا که به زودی برادرتون به هوش بیان.
  عفونت ریه اگر رسیدگی نشه خطرناکه. و گرنه با درمان دارویی رفع میشه. من خودم در آی سی یو عفونت شدید ریه داشتم.
  این رو هم بدونید که بیمار تا در محیط بیمارستان هست عفونت هاش بطور کامل درمان نمیشه. بخاطر محیط آلوده ی بیمارستان.
  ولی در بیمارستان با رعایت بیشتر بهداشت و داروهای قوی عفونت کنترل میشه.
  برادرتون به دستگاه تنفسی وصل هستن؟ از دهان یا بر روی گردن لوله دارن؟
  براشون دعا میکنم. ایشالا بهتر بشن.

 58. مریم می‌گوید:

  سلام
  امروز فهمیدیم که عفونتش شدیده و باید برونسکوپی بشه الان در بیمارستان امدادی سبزوار هست که اون مجهز به این دستگاه نیست و شاید منتقل بشه به مشهد البته ما ساکن تهران هستیم . به دستگاه وصله و از تراسکومی گلو تنفس میکنه درضمن برادرم مهره ۲ و ۳ گردنش آسیب دیده و احتمال قطع نخاعش به گفته پزشکان صد درصد است .راستی مجموعه ی شرح حالتونو تازه خوندم خوشا به حالتون خیلی به برادرم فکر کردم اون زمانی که سالم بود انسان بی اعتماد به نفسی بود و واقعا نگرانش هستم و اصلا نمیدونم چی در انتطارمونه من همین برادر رو فقط دارم
  _________________________________________
  آیدا :
  سلام مریم عزیز
  فقط نذارید ببرنش بیمارستان امداد مشهد. اگر بیمارستان های خصوصی قبولش نکردن فقط ببرید یا بیمارستان قائم یا امام رضا…
  تراکستومی داره و به دستگاه تنفسی (ونتیلاتور) وصل نیست. پس خداروشکر خودش نفس میکشه.
  کلی سوند ساکشن بخرین و بدین بیمارستان و بگین بعد از هر بار ساکشن، سوند رو عوض کنن. البته اگر بکنن! (شماره یا رنگ سوند رو از بیمارستان بپرسید)
  ایشالا خوب میشه. دکترها زیاد بزرگش میکنن…
  فعلا فقط به عفونت و بهوش آمدنش فکر کنید…
  ______________
  دوباره سلام
  دیشب داشتم فکر می کردم که اگر نخاع در مهره های ۲ و ۳ آسیب جدی دیده، پس چطور خودش نفس میکشه!
  حالا می بینم که کامنت رو اشتباه خوندم… ببخشید. فکر کردم میگید بیمارستان مجهز به دستگاه تنفسی نیست.

 59. مریم می‌گوید:

  سلام متوجه شدم نه با دستگاه نفس میکشه البته خیلی سعی میکنن جداش کنن اما نمیشه ممکن بیمارستان با همین وضعیت بفرستنش خونه یا اگه تا چه مدت همینطور باشه نگهش میدارن ؟
  __________________________________
  آیدا :
  سلام مریم جان
  فکر نکنم بفرستنش خونه. تا بهوش نیاد و از دستگاه جدا نشه حتی از آی سی یو به بخش نمیارنش.

 60. مریم می‌گوید:

  ممنون از توضیحاتت ببخشید که زیاد سوال میکنم
  ______________________________
  آیدا :
  خواهش میکنم. راحت باشید. من همیشه در خدمتم…

 61. هیرا می‌گوید:

  سلام
  هم مطلبو جامع گفتین هم نظرات و سوالارو عالی جواب دادین
  آفرین به شما
  من دانشجوی سال آخر پرستاری هستم.
  چن مدت پیش که بیمارستان کار می کردم و وضعیت بیمارایی که تراکئوستومی دارن رو دیدم
  به این فکر افتادم که دستگاهی درست کنم که مشکلاتشون رو به حداقل برسونه
  الان که وبلاگتونو خوندم
  حس کردم شما هم تجربه کافی دارین هم از مشکلات با خبر هستین
  چن تا سوال ازتون داشتم که بتونم این دستگاه رو بهتر طراحی کنم
  اگه امکانش باشه باهاتون صحبت کنم چه حضوری چه مکاتبه ای و چه تلفنی ازتون ممنون میشم
  ایشالا همیشه سلامت باشین
  ____________________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  از آشناییتون خوشحالم و از لطفتون ممنونم.
  چقدر خوب… من برای هر کمکی در خدمتم.
  ممنون میشم که سوالاتتون رو همین جا مطرح کنید. من جواب رو به ایمیلتون میفرستم.

 62. مجید ابوالقاسمی می‌گوید:

  (…نظر خصوصی دارید…)(…نظر خصوصی دارید…)(…نظر خصوصی دارید…)(…نظر خصوصی دارید…)با عرض سلام و ارزوی سلامتی .من دختری ۴٫۵ ساله دارم که مدت ۹۵ روز است که لوله تراک فلزی را در نایش قرار داده اند و این کار در مرکز طبی کودکان انجام گرفته است همسرم مانند یک نرس واقعی از او نگهداری می کند .دختر من نابینا .ناشنوا ومعلول حرکتی میباشد و قادر به تکلم نیست تا بتواند از درد و رنجی که می کشد برای ما بگوید ولی ما از چهره او دردی را که هنگام ساکشن یا هنگامی که لوله تراکش نیاز به تمیز کردن دارد را می فهمیم دخترم قادر به حرکت نیست و فقط از طریق لوله ng تغذیه می شود از کسانی که راجع به تراک و ساکشن تجربیاتی دارند درخواست راهنمایی دارم تا برای کمک به ما تجربیات خود را در اختیار ما قرار دهند .با تشکر ابوالقاسمی
  ____________________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  در جواب سوالتون ایمیل زدم. آدرس ایمیلتون اشتباه بود و برگشت خورد. با اجازه کامنت خصوصیتون رو عمومی می کنم تا جوابتون رو در اینجا بخونید…

  سلام آقای ابوالقاسمی گرامی، پدر بزرگوار
  آیدا هستم از وبلاگ آیدا…
  aida.special.ir
  برای دختر کوچولوتون خیلی متاسفم. من واقعا شرایط رو درک می کنم. ایشالا دختر گلتون رو به بهبودی بره…
  اینطور که می گید همسر عزیزتون، مادر مهربان دخترتون، باید ساکشن کردن رو بخوبی بلد باشن.
  تجربه ی من بعنوان یک بیمار که ۵ سال تراک داشته این هست که لوله ی پلاستیکی از فلزی حساسیت و درد کمتری ایجاد می کنه. من لوله ی فلزی بمدت طولانی نداشتم. لوله ی پلاستیکی زود جرم میگیره و هر سه یا شش ماه باید تعویض بشه، ولی در عوض درد کمتری داره. لوله ی فلزی تنها مزیتش این هست که جدار داخلیش رو میشه در آورد و شستشو داد. مزیت کمی نیست، ولی به درد و حساسیت هایی که در اطراف زخم محل لوله بر روی گردن ایجاد می کنه نمی ارزه.
  بنظرم از دکتر دخترتون بخواید که لوله ی پلاستیکی براش بگذاره. فقط جنس خوبش رو بخرین که دیر تر جرم بگیره.
  اگر تهران هستید یا می تونید برید تهران من چند دکتر خوب معرفی کنم بهتون. اگر مشهد یا اطراف مشهد هم باشید دکتر خوب میشناسم.
  اگر از حرفام جواب سوالتون رو نگرفتید و یا هر سوال دیگه ای داشتید من در خدمتم…
  دختر نازتون رو ببوسید و به مادر مهربونش سلام برسونید
  سلامت باشید…

 63. مریم می‌گوید:

  آیدا جان سلام
  بعد از ۹۳ روز برادرم هنوز به هوش نیامده و بیمارستان مدتی است که اصرار دارند به خانه ببریمش اما تقریبا هفته ای یکبار به علت تشنج های زیاد به ونتیلاتور وصل میشه و ما اصلا نمیدونیم چه کار کنیم دیروز رفتم بیمارستان تا نحوه نگهداری از برادرم رو بهم آموزش بدن برای اولین بار تمام بدنش رو دیدیم وحشتناک بود پاهاش فقط پوست و استخوان بود ذره ای ماهیچه نداشت نمیدونم بخاطر مشکل نخاعیشه؟ یا تغذیه یا بی تحرکی ؟ موقعی که پرستار ساکشن میکرد بااینکه کاملا بیهوش است خیلی تکان میخورد و من واقعا نمیدونم میتونم اینکار رو انجام بدم یا نه ؟ راستی ترشحاتش خونابه بود این عادیه ؟ یعنی ترشحات باید چه جوری باشه؟ تما ترسم از اینه اگه بیاریمش خونه من چه جوری باید بفهمم که راحت تنفس میکنه یا اگه چیزی راه تنفسشو ببنده چیکار کنم ؟ خیلی برام دعا کنید . متشکرم
  __________________________________________
  آیدا :
  سلام مریم جان
  مطمئن باشید که محیط منزل برای برادرتون بهتره و بهبودیش در منزل بیشتر پیش میره. فقط خیلی به رسیدگی نیاز داره. ولی اگر هنوز به ونتیلاتور وصل میشه بیمارستان نمی تونه به زور ترخیصش کنه، مگر اینکه شما در منزل یک ونتیلاتور بخرید یا اجاره کنید که هزینه و دردسر زیادی داره. ولی اگر موقع تشنج به جای ونتیلاتور با آمبوبک هم می تونن شرایطش رو عادی کنن، پس خیلی هم نیاز به ونتیلاتور نیست و از یک آمبوبک که ارزان هست و کار باهاش ساده است هم در مواقع لازم می تونین استفاده کنین.
  لاغری اندامش بیشتر بخاطر تحلیل رفتن ماهیچه یا همان آتروفی عضلات هست، بخاطر بی حرکتی و همچنین مشکل نخاع و عدم حس و حرکت. لاغریش تا حدی هم بخاطر تغذیه است. تمام این لاغری ها طبیعیه و همه ی بیماران نخاعی اوایل به شدت تحلیل میرن و لاغر میشن. ایشالا در منزل با فیزیوتراپی و تغذیه ی بهتر (البته اگر رژیم خاصی بهش ندن) این لاغری ها تا حد زیادی بهتر میشن.
  مریم جان اولش سخته، ولی کم کم از پرستار هم بهتر می تونید ساکشنش کنید. چون پرستار با چندین بیمار درگیره، ولی شما فقط مسئول برادرتون هستین که عزیز و پاره ی تنتون هست و کم کم می تونین بهتر از هر کسی حالشو بفهمین و پاسخگوی خواسته ها و نیازهاش باشین.
  اینکه ترشحاتش خونابه است، به دلیل عفونت ریه است. همه ی این عفونت ها تا در بیمارستان هست رفع نمیشن ، ولی در منزل قابل بهبود هستن.
  در منزل برای اینکه از وضعیت تنفسش مطلع باشید، یک دستگاه “پالس اُکسیمتر” بخرید یا اجاره کنید. دستگاه ساده ای هست. ولی نسبتا گرونه. این دستگاه بطور مداوم ضربان قلب و میزان اشباع اکسیژن در خون بیمار رو نشون میده. عدد سَچورِیشِن یا همون میزان اشباع اکسیژن در خون برای افراد عادی ۹۹ هست که حداکثر و بهترین حالته؛ هرچند دستگاه تا عدد ۱۰۰ رو نمایش میده ولی ۹۹ حداکثر هست. سَچورِیشِن برای سیگاری ها ۹۵ به بالاست. برای بیماری مثل برادر شما اگر این عدد از ۹۳ کمتر شد یعنی وضعیت تنفسش بده. بین ۹۵ تا ۹۹ یعنی تنفسش خوبه.
  مریم جان از هیچی نترسید. مطمئن باشید که منزل براش بهتره. البته واقعا اوایلش سخته. هر سوالی باشه من کاملا در خدمتم… ایشالا بزودی بهتر بشه…
  در پناه خدا…

 64. مریم می‌گوید:

  ممنون از راهنمائی های که کردی و قوت قلبی که دادی
  ___________________________________
  آیدا :
  خواهش میکنم مریم عزیزم. وظیفم بود. ایشالا که بهتر بشن.

 65. مریم می‌گوید:

  آیدا جان سلام
  امیدوارم خوب باشی عزیزم . از دیروز برادرم را به خانه آوردیم . و این دو روز خیلی سخت و ترسناک گذشته نمیدونم شاید بتونیم عادت کنیم . یه سوال در مورد ساکشن داشتم از اونجا که برادرم بیهوشه راهی برای اینکه بفمهمیم نیاز به ساکشن داره هست ؟ البته بیمارستان میگفت از صدایی که از گلوش میاد باید بفهمیم اما بعضی وقتها بعداز ساکشن بازهم صدای خیلی بدی از گلوش در میاید و مانمیدنیم اون موقع دوباره ساکشن کنیم یا نه و سوند ساکشن رو چقدر باید درون تراک برد؟ ممنون
  _________________________________________
  آیدا :
  سلام مریم عزیزم
  بسلامتی، خداروشکر که آوردینش منزل. هر چند میدونم خیلی سخته…
  مریم جان بیمارستان درست راهنمایی کرده. وقتی از گلوش صدا میاد یعنی ترشح داره. اگر بعد از ساکشن باز هم صدا میاد معلومه که باز هم ترشح داره، ولی این ترشحات در عمق بیشتری هستن. من سوند رو تا ۱۵ سانت هم وارد لوله ام میکنم چون بخاطر ضعف دیافراگم و عدم توانایی سرفه نیاز به ساکشن عمقی دارم، ولی درست این هست که سوند بیشتر از ده سانت وارد تراک نشه. این جور موقع ها چند قطره سرم شستشو در تراکش بریزید و چند دقیقه ی بعد کمی سوند رو داخل تر ببرید و بیشتر در لوله بچرخونید تا بقیه ی ترشحات تخلیه بشن.
  مریم جان، شربتی هست به نام “بُرُم هگزین”. ترشحات رو رقیق و کم میکنه. و آمپولی به نام “دگزا متازون” که برنش ها رو باز میکنه و تنفس رو راحت تر میکنه. به دکترش بگید که اگر صلاح میدونن براش تجویز کنن. البته احتمالا الان هم باید برم هگزین جزو داروهاش باشه.
  شما برگشتین تهران؟ یا الان کجا ساکن شدین؟
  براتون دعا میکنم. نترسید کم کم همه چیز دستتون میاد.
  هر سوالی باشه من در خدمتم.

 66. مریم می‌گوید:

  سلام
  آیدا جان ما الان تهران هستیم یعنی بعد از ۵۲ دو روز که در بیمارستان امدادی سبزوار بستری بود آوردیمش تهران و حدود دو ماه هم در بیمارستان در تهران . میدونم خوب درک میکنی اما ترس و اضطرابمون قابل تصور نیست . خیلی لاغر و نحیف شده بعضی از قسمتهای بدنش که استخوانی هست به اندازه ای لاغره که فکر میکنم پوستش پاره میشه و استخوانش بیرون میزنه . راستی فکر میکنی براش پرستار بگیریم بهتره ؟ آخه تو این دو روز همه ی خانواده درگیرش هستیم و فشار روحی بیشتر سبب شده که احساس کنیم از عهدش برنمیایم . راستی بعد از هر ساکشن سوندشو عوض کنیم ؟
  _______________________________________
  آیدا :
  سلام مریم عزیزم
  کاملا می فهممتون…
  والا برای اول کار بد نیست پرستار بگیرید تا یک کارایی رو ازش یاد بگیرید. فقط از مراکز خدمات پرستاری نیرو بگیرید. برای مراقبت از مریض همه جور نیرو دارن. پرستار، بهیار و کمک بهیار و کارگر ساده. به پرستار نیازی نیست، چون خیلی خیلی گرون تموم میشه. کارگر ساده یا همون مراقب ساده هم اکثرشون بی تجربن. بگید یکی رو بفرستن که تجربه ی بهیاری در بیمارستان رو داشته. فقط به هیچ وجه مریض رو به امید پرستار نگذارید. بر کارش کاملا نظارت کنید. ولی بهتون توصیه میکنم که نهایتا خودتون از برادرتون مراقبت کنید و مدت کوتاهی پرستار بگیرید، چون به معنای واقعی دیوانتون میکنن. با یک روز آمدن و ده رو نیامدن و هزار ناز و ادا. فکر کنم پرستار شبانه روزی الان ماهی ۸۰۰ هزار تومن یا بلکه هم بیشتر باشه. و نصف روز هم ۶۰۰ به بالا.
  امیدوارم برادرتون بهتر بشه.
  به امید خدا…
  راستی یادم رفت بگم… اگر عفونتش شدیده بهتره بعد از هر بار ساکشن سوند رو عوض کنید. مادر من با رعایت کامل بهداشت و تزریق آنتی بیوتیک های قوی و تعویض هر روز پانسمان زخم محل تراک، عفونت ریه رو در من ریشه کن کردن.

 67. محمد می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من خواهرم ۲۳ روزه کماست.و از طریق دستگاه تنفس میکنه و gcs هم عدد ۵ هست.وضعیت روحی و جسمی خانوادم خیلی خرابه.
  چندتا سوال داشتم ممنون میشم اگه بتونید بهم جواب بدهید.الان ۳ روز هست که لوله ی تراکستومی پلاستیکی رو برداشتن و فلزیش کردن. دکترش میگفت فلزیش بهتره باعث میشه خودش رودتر به تنفس طبیعی برگرده.
  اما شما گفتید که پلاستیکی بهتره. الان به نظر تون کدومش باشه بهتره؟
  واینکه اگه به هوش نیاد چقدر میتونیم تو بیمارستان نگهش داریم؟
  تو رو خدا براش دعا کنید مرسی از شما آبجی بزرگوار
  ____________________________________
  آیدا:
  سلام دوست عزیز
  خیلی برای خواهرتون متاسفم. ایشالا که زودتر به هوش بیان.
  والا من فقط چند روز تراک فلزی داشتم. دکتر می گفت که فلزی بهتره ولی دلیلش رو نپرسیدم. احتمالا چون راحت شسته میشه و جرم نمی گیره. لوله ی فلزی برای من خوب نبود، ولی اگر دکترشون میگن که اثر درمانی داره، بهتره که تابع دکتر باشید.
  والا دوست دیگه ای که در مورد تراک سوال میکردن، مریضشون مثل خواهر شما در کما بود و حدود ۱۰۰ روز در بیمارستان نگهشون داشتن. بعد از ۱۰۰ روز با اینکه هنوز در کما بود فرستادنشون منزل. البته برادر این خانم از دستگاه تنفسی جدا شده بودن. فکر کنم تا زمانی که خواهرتون با دستگاه تنفس میکنن در بیمارستان نگهشون میدارن.
  حتما دعا میکنم. ایشالا که بهتر بشن.
  بگید مراقب باشن که مریضتون در آی سی یو زخم بستر نشن. دشک مواج خوب و قوی براشون استفاده کنن.
  هر سوالی باشه من در خدمتم.
  به امید خدا…

 68. محمد می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز
  به خاطر جوابتون ممنون
  می خواستم زودتر بیام برا تشکر شرمنده دیر شد.
  امروز ۲۴ روزه که جگرم داره میسوزه.
  هر چه به ۵ خرداد نزدیک می شیم دلم بیشتر می گیره آخه ۵ خرداد تولد آبجیم هست موندم چی کار کنم امروز یک دل سیر تو بیمارستان گریه کردم .
  هنوز باور نکردم ٰ– هنوز چشم انتظارم.
  امید چیز خوبیه مدام از خدا میخوام ما رو لحظه ایی به حال خودمون رها نکنه .
  سخته تو این لخظه ها امیدوار بودن و سخت تر نا امید نشدن هست خدایا تنهام نذار
  خدایا من رو عهدی که بستم هستم.
  امروز بعد دو هفته گذاشتن من هم برم داخل آی سی یو . بوسیدمش — دیدمش — یک دل سیر نگاش کردم.صداش کردم .التماس کردم
  گفتم برات کیک سفارش دادیم .گفتم ما همه منتظریم آبجی .
  مرسی یه خاطر همه چیز آیدای عزیز
  تو رو خدا دعاش کن
  ___________________________________________
  آیدا :
  سلام محمد عزیز
  کاملا درکتون میکنم. ایشالا زودتر چشم هاش رو باز کنه و شما رو شاد…
  حتما دعاش میکنم…
  به امید خدا…
  هر وقت هر سوالی باشه من در خدمتم…

 69. ناهید می‌گوید:

  ایدا جان سلام توضیحات واطلاعاتت خیلی خوب وکامل بود منم الان ۵ساله تمام که بخاطر تنگی تراشه تراکستومی شدم ونکاتی که گفتی تجربه کردم امابااین تفاوت که فهمیدم هربیمار غلق خاص خودشوداره مثلا من برعکس توبالوله فلزی خیلی راحت ترم یکسال انواع تراک پلاستیکی راداشتم بقول خودت تراک پلاستیکی سریع جرم میگیره وادم اذیت میشه وجالبتر اینکه دکتربرام تی تیوب گذاشت امایساعت بیشترتحمل نکردم ودکترمجبورشددوباره از تراک فلزی نمره۶استفاده کنه اگه ناراحت نمیشی میخوام بدونم مشگلت چیه وایااین ۵سال تورختخوابی ؟ایاراه حلی برای درمانت وخلاص شدن از تراک ندادن واینکه اسم دکترت چیه انشاله هرچه زودترخوبشی
  __________________________________
  آیدا :
  سلام ناهید عزیز
  خیلی از آشناییتون خوشحالم. ممنونم از اظهار لطفتون.
  بله واقعا بیمار ها با هم خیلی متفاوتن. سعی کنید تی تیوب رو دوباره امتحان کنید. از تراک خیلی بهتره.
  من ضایعه ی نخاعی از مهره های ۴ و ۵ گردن هستم. حدود شش ماه با دستگاه تنفسی، تنفس کردم و بعلت آنتوباسیون طولانی مدت دچار تنگی تراشه شدم. از زمان نخاعی شدنم تا امروز که الان دیگه ۹ سال شده، توی تختم و زندگیم بر روی تخت میگذره.
  تنگی تراشم خیلی وسیعه. بیش از دو سوم نای هست و به همین خاطر غیر قابل جراحی. دکترم میگن که شاید تی تیوب بتدریج بهترش کنه.
  دکترم در تهران: آقای دکتر عزیزالله عباسی هستن؛ و در مشهد: آقای دکتر رضا باقری

 70. محمد می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز
  دکترش چند روز پیش گفت از کما خارج شده ـ وارده زندگی نباتی شده خیلی حالم بد شد .فردای صبحش که رفتم بیمارستان ازش گواهی تایید حالت نباتی بودنش رو بگیرم گفت حالش فرق کرده میگفت به صداها با پلکش واکنش نشون داده زمان میبره که خوب بشه.
  خودم رفتم کنار تختش صداش که کردم پلکاش رو حرکت می داد.گفتم اگه صدای منو میشنوی پلک بزن شروع کرد به زدن . وقتی حرف نمی زدم پلکاش ثابت بود .
  آیدا جان اگه میشه در مورد حالت نباتی و این حالت جدیدش که دکتر گفته برام توضیح بدی ممنون میشم آخه دکترش یه چیزایی گفت اما گنگ بود برام .در مورد حالت نباتی یه چیزهایی رو پیدا کردم اما حالت جدیدش رو نه.
  ______________________________________
  آیدا :
  سلام محمد عزیز
  خیلی خیلی خوشحالم که میشنوم بهتر شدن و واکنش داشتن. ایشالا رو به بهبود باشن.
  والا من فقط در مورد بیماری خودم، ضایعه نخاعی و عوارضش اطلاعات دارم. زندگی نباتی یعنی اینکه ارگان های داخلی مثل قلب و دیافراگم و … کار می کنن، ولی بیمار هوشیار نیست و درکی از محیط و وقایع اطرافش نداره. ولی با واکنشی که خواهرتون داشتن، یعنی پلک زدن در پاسخ به شما، احتمالا هوشیاریشون بیشتر شده و از حالت نباتی خارج شدن، ولی برای نظر قطعی باید چند روز دیگه صبر کنید و ببینید که این واکنش ها ادامه پیدا میکنه یا نه.
  ایشالا که رو به بهبودن…
  به امید خدا…

 71. ناهید می‌گوید:

  ایدا جان سلام ممنون ازاینکه جوابم ودادی مرحبا به این روحیه قوی واستواری که داری باتمام وجوذ از خدا میخواهم کمکت کنه تاهمیشه مثل کوه قوی واستوارباشی مادرعزیزتو برات نگهدارد وبهش سلامتی بده.اتفاقادکترم ن هم دکتر عباسی وخودش تشخیص داده که تی تیوب بدرد من نمیخوره
  ___________________________________
  آیدا :
  خیلی ممنونم ناهید عزیزم Smile
  پس شما هم بیمار دکتر عباسی هستید.
  ایشالا که بزودی از تراک و هر نوع لوله ای خلاص بشید. تنگی شما قابل جراحی نیست؟

 72. ناهید می‌گوید:

  سلام عزیزم ممنون ارلطفت انشاله همه مریض هرچه زودترخوبشن راستش چون طول تنگی تراشه زیاده فعلا صلاح نمیدونن ودکتر احتمال میده بعدعمل عود کنه به خاطر همین فعلاچاره ای جز صبروتحملوکناراومدن بااین گردنبند ناخواسته ندارم امااعتراف میکنم همین گردنبند باعث شدچیزهایی روتوبیمارستانهاببینم که بابت همین شرایطی هم که دارم روزی هزاربارخدارو شاکرباشم قدرمامانتوبدون که جواهرنایایب وبی مثالیه ومطمین باش خیلی بیشتراز تودر عذاب اینو میگم چون مادرم ومیدونم مادرا طاقت رفتن خاربه دست بچه شونو ندارن چه برسه……مواظب خودت باش عزیزم
  __________________________________________
  آیدا :
  ایشالا که بهتر بشید…
  بله…. من همیشه میگم که شرایط اطرافیان بیمار بدتر از خود بیمار هست. بیمار یک رنج داره و اون ها هزار رنج. و باز شرایط مادر بیمار از همه سخت تره…
  خیلی ممنونم. از آشنایی تون خیلی خوشحالم. Smile

 73. ناهید می‌گوید:

  منم همینطورعزیزم
  _________________________________
  آیدا :
  Smile

 74. محبوبه می‌گوید:

  سلام آیدا جان.خواهرم الان ۲۷روزه توی آی سی یوهست.ریه هاش به دلیل یه سرماخوردگی عفونی شده.امروز دکترش گفت باید تراکستومی بشه.می خواست اگهمی شه توی مشهد یه دکتر خوب معرفی کنی.تا مشورت کنیم باهاش.ممنون میشم
  __________________________________
  آیدا :
  سلام محبوبه ی عزیزم
  من در مشهد دکتر خودم رو معرفی میکنم که واقعا متبحر هستن و حداقل برای من خیلی خوب بودن. آقای دکتر رضا باقری. پزشک بیمارستان قائم هستن. آدرس و تلفن مطبشون:

  آدرس مطب دکتر باقری: عارف ۳-۵، ساختمان پزشکان بهار تلفن: ۸۴۶۹۸۳۹ که از ساعت شش و نیم عصر به بعد هستن

  ایشالا که خواهرتون بهتر بشن…

 75. مریم می‌گوید:

  آیدا جان سلام امیدوارم خوب و خوش باشی
  چندروزی است موقع ساکشن برادرم سوند خیلی به سختی داخل تراک میره و گیر میکنه میخواستم ببینم تراکش باید عوض شه و آیا این کار رو در منزل انجام میدن یا نه ؟ ممنون
  ________________________________________
  آیدا :
  سلام مریم جان
  خسته نباشید…
  دو احتمال هست:
  ۱ – احتمال بیشتر اینکه تراکش کلوت (جرم) گرفته. برای رفع جرم من راهی رو در همین پست گفتم، ولی چون برادرتون هوشیار نیست بهتره تراکش عوض بشه. تراک رو در منزل هم میشه عوض کرد، ولی اگر نایش تنگی داشته باشه باید تو اتاق عمل عوض بشه. اگر نایش تنگی نداره و خواستین در منزل عوض کنین حتما یک پزشک یا پرستار بیارید. خودتون انجام ندید بهتره.
  ۲ – اگر تنگی تراشه (نای) داشته باشه، ممکنه تراک از تنگی خارج شده باشه. در اینصورت باید فورا برای تعویض تراک در اتاق عمل برید بیمارستان.
  ایشالا که فقط جرم باشه. تنگی تراشه هم که تابحال نگفتین داره. پس احتمالا جرم هست.

 76. مریم می‌گوید:

  آیدا جان سلام
  دیروز پرستار اوردیم که تراکش و عوض کنه اما گفت چون کاف داره نمیتونه درش بیاره ؟! فقط با آب مقطر و ساکشن کردن شستشو داد که بهتر شد . در ضمن من اصلا نمیدونم که برادرم تنگی تراشه داره یا نه یعنی کسی چیزی نگفته . بازم از راهنمائیت ممنونم .
  ___________________________________
  آیدا :
  سلام مریم جان
  چه ربطی به کاف داره… خب خالیش کنن. من تو بیمارستان دیدم که حتی بهیارها هم تراک عوض میکنن. هرچند کار درستی نیست.
  احتمالا تنگی نداره.
  اگر بازم ساکشن سخت شد ببرید لوله اش رو عوض کنید چون نفس کشیدن با لوله ی جرم دار سخته. تو اتاقش هم حتما بخور سرد همیشه روشن باشه.
  موفق و سلامت باشید مریم جان…

 77. محبوبه می‌گوید:

  سلام آیدا جان.ممنون که راهنماییم کردی.امروز دکتر خواهرم گفت یه نفر بیاد که ساکشن رو بهش یاد بدیم.من رفتم و چند بار براش انجام دادم.الان تازه اومدم خونه اول یه دل سیر گریه کردم از بس استرس داشتم که باعث اذیت شدن خواهرم شدم.تو رو خدا براش دعا کنین. نمی دونم الان چی براش خوبه مثلا چه غذایی بهش بدیم یا ….. میشه راهنماییم کنی .ممنونت میشم.
  ________________________________________
  آیدا :
  سلام محبوبه ی عزیزم
  خواهش میکنم. وظیفمه Smile
  دکترشون کی هست؟ مرخص شدن از بیمارستان؟
  محبوبه جان کم کم عادی میشه. هم شما یاد می گیرین و هم هرچی از تازگی زخم تراکستومی بگذره درد خواهرتون کمتر میشه… کاملا درکتون میکنم.
  رژیم غذاییشون که باید طبق دستور دکتر باشه.
  چون عفونت دارن بهتره بعد از هر بار ساکشن سوند ساکشن رو عوض کنید.
  ایشالا که بهتر بشن.
  هر سوالی باشه من در خدمتم…

 78. مجید می‌گوید:

  سلام من مجید هستم که در تاریخ ۹۱٫۱۲٫۷ آخرین مکالمه را با شما در این سایت داشتم. متاسفانه پذرم روز بعد فوت کردند. خلاصه واقعه به شرح زیر آورده شده است:

  تاریخ بستری: ۹۱٫۱۱٫۱
  آسیب: ضایعه نخاعی به علت تصادف
  بیمارستان و پزشک معالج: ایرانمهر-دکتر برزویه
  تاریخ فوت: ۹۱٫۱۲٫۸
  طول مدت بستری در بیمارستان: ۳۸ روز
  هزینه : بیش از ۵۰ ملیون تومان
  علائم هشدار در روزهای آخر: افت فشار
  علت فوت به تشخیص پزشک قانونی: مننژیت و عفونت قاعده مغز
  بیمارستان ایرانمهر ، مدیریت ، پزشکان و پرستاران آن در طول این مدت منتهای بی کفایتی و بی مسئولیتی خود را اثبات کردند تا یک فاجعه برای خانواده من به وجود آید به طوریکه اکنون وضعیت سلامت تک تک اعضا خانواده من به دلیل این ضایعه در خطر می باشد.
  _______________________________________
  آیدا :
  وای نه… متاسفم Frown
  بارها خواستم ایمیل بزنم و بپرسم که پدر رو آوردین منزل؟
  خدایا… متاسفم… تسلیت میگم… روحشون شاد…
  آخه ایرانمهر دیگه چرا… اون جا که نسبت به خیلی جاها بهتر بود…
  متاسفم می فهمم خیلی سخته… سعی کنید به خودتون مسلط بشید. بخاطر پدرتون…
  کامنتتون خیلی غصه داره…
  نمی دونم چی بگم Frown

 79. الينا می‌گوید:

  سلام من تازه با این سایت آشنا شدمۀدانشجوی پرستاری هستم من تحقیقی راجع به اندیکاسیونهای متصل به ونتیلاتور میخام ارایه بدم خواستم ازتون کمک بگیرم و اگه میشه یک سایت خوب معرفی کنید و راهنمایی بیشتری برام کنید.مچکرم
  _____________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیزم، پرستار مهربان
  من سایت خاصی نمی شناسم و فقط از تجربیات و دانسته های شخصیم که در طول بیماری کسب کردم می نویسم. هر کمکی از دستم بر بیاد در خدمتم و هر سوالی که بدونم جواب می دم. شما سوالاتتون رو بفرمایید.
  از آشنایی تون خوشحالم Smile

 80. مریم می‌گوید:

  آیدا جان سلام امیدوارم خوب و خوش باشی
  یه سوال دارم برادرم رو که به یاد داری بیشتر از ۶ ماهه که تو کماست و بیشتر از دو ماهه اومده خون امروز موقع تعویض پانسمان تراکش زائده کافش از بیرون پاره شد این خیلی خطرناکه و آیا میشه توی خونه تعویضش کرد یا نه ؟ ممنون
  _________________________________________
  آیدا :
  سلام مریم جان
  البته که به یادتون دارم.
  ببینین اگر کاف لوله اش رو مدام پر و خالی می کردین، الان بدون اون زائده دیگه نمی تونین این کار رو بکنید. در این صورت اگر آخرین بار قبل از جدا شدن زائده، کاف رو پر کرده بودید الان نای تحت فشاره و در دراز مدت سبب تنگی نای میشه. پس حتما باید تراک عوض بشه و اون هم در بیمارستان. چون کاف پر هست و به این سادگی ها از نای خارج نمیشه. و این کار رو هم باید هرچه زودتر انجام بدین چون نای تحت فشاره… و اگر آخرین بار قبل از جدا شدن زائده، کاف رو خالی کرده بودین، میشه مثل سابق در منزل توسط پزشک یا پرستار عوضش کنید.
  اگر اصلا به زائده کاری نداشتین و باهاش کاف رو خالی یا پر نمی کردین، الان هم به اون زائده احتیاجی نیست و بود و نبودش یکیه. در اینصورت احتمالا خود پزشک موقع لوله گذاری کاف رو خالی کرده یا اصلا از داخل جداش کرده. پس بنظرم نیازی به تعویض لوله نیست.
  در هر دو صورت، حتما با پزشکش مشورت کنید.
  ایشالا که بهتر بشن برادرتون…
  من همیشه در خدمتم.
  سلامت باشید…

 81. مریم می‌گوید:

  ممنون از رهنمائیت من قبل از اینکه از شما بپرسم با پزشک بیمارستان صحبت کردم اما جالبه که بدونی پزشک آی سی یو گفت باید بیاریدش بیمارستان اما یکی دیگه از پرستارها گفت میتونه تو خونه اینکار رو انجام بده بخاطر همین مزاحم شما شدم راستش بخاطر مشکل نخاعش نمیخواستم خیلی حرکتش بدم ولی فکر کنم بیمارستان بهتره و توخونه ریسک بیشتری داره بیمارستان به ما گفته بود زائده همیشه پر باشه پس احتمالا الان هم پر هست یه سوال دیگه دارم الان یه مدتی هست که برادم بیشتر مواقع بدون اکسیزن نفس میکشه نمیشه تراک را از جدا کرد و اگه لازم شد از را دهان و با ماسک اکسیزن بگیره ؟ البته این رو هم از دکتر پرسیدم اما دکتر بیمارستان سبزوار گفت میشه و بیمارستان تهران گفتند نمیشه ؟! با سپاس
  _________________________________
  آیدا :
  خواهش میکنم مریم جان. وظیفمه…
  مریم جان کاف نباید دائم پر باشه. آخه چرا این دکتر ها اینقدر بی توجهن… مدام پر باشه باعث عارضه ای به نام “تنگی تراشه” میشه. ایشالا که تا الان نشده. رفتین بیمارستان بگین از این نظر بررسیش کنن. اگر ایشالا هنوز نایش تنگ نشده بود، از این به بعد در طول شبانه روز هر دو ساعت یک بار، بمدت ده دقیقه کاف رو خالی کنید تا خونرسانی به نای انجام بشه. یا حداقل روزی سه بار این کار رو بکنید. فقط در مدتی که کاف خالیه بهش غذا یا مایعات ندین و تنهاشم نذارین. قبلش هم ساکشنش کنید. البته در مورد این روشی که گفتم با یک پزشک دلسوز مشورت کنین. نه با این پزشک هایی که تنها چیزی که براشون اهمیت نداره سلامتی بیماره…
  فکر نکنم بشه تراک رو برداشت، چون برادرتون از لحاظ عضلات تنفسی ضعیفه و هوشیار هم نیست، در نتیجه نمی تونه سرفه های موثر و قوی ای داشته باشه. در این صورت ترشحات در ریه می مونن و باعث عفونت میشن. ولی الان که تراک داره، ریه توسط ساکشن از ترشحات پاک میشه. از دکتر بپرسید که اگر رفلکس سرفه اش قویه شاید بتونن برش دارن.
  مریم جان حالا که کاف پره بهتره ببرینش بیمارستان. بگین یک تراک با جنس خوب بذارن که زائده ی کافش براحتی کنده نشه.
  ایشالا که براحتی برید بیمارستان و برگردید.

 82. مریم می‌گوید:

  لطف کردی آیدا جان فردا میبریمش بیمارستان
  _______________________
  آیدا :
  به سلامتی…

 83. محبوبه می‌گوید:

  سلام آیدا جان.لوله تراک یه ماه همراه بدن خواهرم بودو من هر روز می رفتم هم پانسمانشو عوض می کردم هم ساکشنش می کردم.اما به محض اینکه لوله رو در آوردیم بعد از یه روز بدنش ورم کرد و روز بعد بیهوش شد و دوباره رفت توی آی سی یو و بعد از ده روز دقیقا روز عید فطر ما روتنهاگذاشت.
  از همه ی دوستانم می خوام برای آرامش روحش دعا کنن.طفلک ۳۰ سالش بود.نمی تونم باورکنم.
  _____________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیزم
  من الان خیلی بیمارم. بهتر شدم پاسخ کامنتتون رو میدم.
  ببخشید که دیر شد…

 84. شهره می‌گوید:

  سلام.مرسی از راهنماییتون.
  پسرخاله من در اثر تصادف ۶ماه تو کما بود.توی بیمارستان.الان ۴ ماهه که اومده خونه.اما وضعیت مناسبی نداره.هوشیاریش ۹ هستش.اصلا حرف نمیزنه .چه جوری میشه لوله تراکستومی رو شستشو داد؟؟؟و اگه براتون ممکنه میشه یه شماره تماس بدین که بشه باهاتون تماس گرفت؟؟؟که سوالها رو بپرسیم؟؟مرسی.
  _________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  خواهش میکنم. وظیفمه.
  تراک رو فقط میشه با ریختن سرم شستشو با سرنگ به داخل لوله و سپس ساکشن کردن شستشو داد. البته نمی دونم که برای بیمار نیمه هوشیار کار درستی هست یا نه. با پزشکشون مشورت کنید. در هر صورت تراک باید هر شش ماه یکبار عوض بشه.
  من الان خیلی بیمارم و نمی تونم بیشتر تایپ کنم. بهتر شدم برای توضیحات کاملتر بهتون ایمیل میزنم.
  ببخشید…

 85. سارا می‌گوید:

  سلام . لطفا به من کمک کنید و منو راهنمایی کنید. من پدرم یه ماه پیش تیروییدشون رو عمل کردن و ازونجایی ک نتونستن خودشون به طور عادی نفس بکشن ، تراکستومی شدن . من نمیدونم این ساکشنی که بحثشو کردید چیه؟ اون چیزی که هست یه لوله است که مدام از خلط و ترشحات پر میشه و من درش میارمو با اب میشورم دوباره سرجاش میذارم.
  من خیلی نگرانم . یکی از بابت عفونت ریه ها که مبادا عفونت کنه و از کجا باید فهمید؟ البته یه بار سی تی اسکن ریه انجام دادن و انگار چیز خاصی مشاهده نشده . دوم اینکه پدرم اصلا نمیتونن غذا بخورن و مدام غذا تو گلوشون میپره حتی اب هم میپره ، ازونجایی که رادیوتراپی و شیمی درمانی انجام میدن باید تغذیه مناسبی داشته باشن اما متاسفانه از ترس پریدن غذا توی گلوشون خیلی کم غذا میخورن و ضعیف شدن. بعضی وقتا خیلی سرفه های شدیدی میکنن، امروز چنان شدید بود که یه مقدار گلوشون خونریزی کرد و من همش میترسیدم که لوله تراکستومی از گلوشون خارج بشه، ایا لوله اصلی در اثر سرفه های شدید امکانش هست که خارج بشه؟ ایا اومدن خلط های خونی طبیعیه ؟ و در نهایت مساله سردرد شدید ایشون هست که شبا تا صبح از سردرد نمیخوابن و حاضر نیستن که قرص مسکن هم بخورن، به نظر شما چه باید کرد؟ من همش میترسم که از روی بی تجربگی یه اشتباهی ازم سر بزنه که … خواهش میکنم در این زمینه کمکم کنید . ممنونم از لطفتون
  ____________________________________
  آیدا :
  سلام سارا جان
  ساکشن یک دستگاه مکنده است با طرز کار جاروبرقی که ترشحات ریه رو باهاش تخلیه میکنن. یک شلنگ داره که یک سرش به دستگاه ساکشن وصل میشه و یک سرش به یک لوله ی باریک به اسم سوند که وارد لوله یا همون تراک بیمار میکنن و ترشحات رو تخلیه میکنن. برای جلوگیری از عفونت ریه، این لوله ی باریک باید با “سِرُم شستشو” شسته بشه نه با آب.
  اگر ریه عفونت داشته باشه ترشحاتی که از ریه خارج میشه غلیظ، چسبنده و بدرنگ هستن. زرد یا سبز… ترشحات ریه ی سالم شفاف و شیری رنگ هست. ترشحات ریه ی عفونی دارای رگه های خونی هم هست، ولی همیشه خون نشانه ی عفونت نیست. گاهی هنگام تخلیه ی ترشحات با ساکشن به جدار نای آسیب میرسه و باعث خونریزی میشه… این ترشحات بدرنگ و غلیظی که گفتم در مراحل پیشرفته ی عفونت هست. برای آگاهی از عفونت در مراحل اولیه بهتره که هر سه ماه یکبار خلط یا همون ترشحات ریه شون رو آزمایش کنید. آزمایشگاه های معمولی نمونه گیری از خلط رو از طریق تراک بلد نیستن. یا باید خودتون بلد باشین که کمی پیچیده است و من نمی تونم در اینجا توضیح بدم و یا در بیمارستان آزمایش کنید. شاید هم همون راحت تر باشه که سی تی اسکن رو بگیرید.
  اگر اینقدر در بلع غذا مشکل دارن، شاید لازم باشه براشون سوند معده بزارن. سوند معده لوله ای هست که از طریق بینی وارد معده میشه و از اون طریق طی روندی که بهش میگن گاواژ، غذاهای مایع مثل سوپ و انواع مایعات رو به بیمار میدن. این مشکل رو حتما با پزشکشون در میان بذارید تا اگر لازم بود دستور سوند معده بدن. البته سوند معده باید هر چند روز یکبار عوض بشه و تعویضشم کمی دردناکه.
  دلیل سرفه های شدیدشون باید مشخص بشه. حتما به پزشک مراجعه کنید… سرفه اگر خیلی شدید و خشک باشه می تونه باعث خراش و خونریزی بشه. ولی باز هم باید بررسی بشن… و اینکه لوله ی اصلی یا همون تراک با سرفه خارج نمیشه. نگران نباشید.
  در مورد سردردشون هم باید با دکتر مشورت کنید… فقط در مورد خودم یک بار حالتی پیش آمد که براتون میگم و از دکتر بخواید پدرتون رو از این نظر بررسی کنن. لوله ی اصلی یا همون تراک، زائده ی بالن مانندی به نام کاف داره که قابل پر و خالی کردنه. یک بار بعد از تعویض تراک، کاف لوله ی من برای چند روز پر بود. در این چند روز من سردرد فوق العاده شدیدی داشتم که قطع نمی شد. بعد از چند روز اتفاقی کاف رو خالی کردن. موقع ساکشن یا همون تخلیه ی ترشحات ریه مقدار زیادی خون خارج شد. بعد بلافاصله سردرد من خوب شد. در واقع موقع تعویض لوله، نایم خونریزی کرده بود و این خون پشت کاف جمع شده بود و فشار میاورد… بگین دکترشون از این نظر بررسیشون کنن.
  امیدوارم پدرتون بهتر بشن…
  سارا جان هر سوالی باشه من در خدمتم…

 86. شهره می‌گوید:

  سلام آیدا جان امیدوارم بهتر شده باشی.قرار بود بهم ایمیل بزنی و اگه مقدوره شمارتو برام بذاری که خالم بتونه باهات تماس بگیره…
  _______________________________
  آیدا :
  سلام شهره ی عزیز
  بابت تاخیرم می بخشید…
  من دارم برای تعویض لوله ی تنفسیم میرم بیمارستان.
  ایشالا برگشتم در خدمتتون هستم.
  باز هم ببخشید…

 87. شهره می‌گوید:

  ایشالا که هر چه زودتر سلامت برگردی

 88. شهره می‌گوید:

  آیدا جان نگرانت هستم هنوز بر نگشتی؟؟؟؟
  _______________________________________
  آیدا :
  سلام شهره جان
  یک هفته پیش بهتون ایمیل زدم و شمارمو دادم.
  به همین آدرس ایمیلی که اینجا گذاشتید. اگر ایمیلتون فرق داره، آدرس بدید دوباره ایمیل میزنم.

 89. شهره می‌گوید:

  مرسی آیدای عزیز خاله من با شما تماس میگیره واقعا ممنون و خوشحالم که سلامتی
  _________________________________
  آیدا :
  خواهش میکنم شهره جان
  ببخشید که دیر شد…
  ممنون از لطفتون.

 90. علي می‌گوید:

  سوال از خدمتتان :مادرم دوسال در کما وزندکی نباتی هستن لطفاً بفرمایید زمان مناسب برای ساکشن کی هست که تنفس راحت باشه ممنون میشم منو راهنمایی کنید. با تشکر
  ___________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  راستش من در مورد بیماری که هوشیاری نداره نمی دونم. چون من زمان احتیاج به ساکشنم رو خودم متوجه می شم. البته هنگام نیاز به ساکشن، همراه تنفس بیمار صدای ترشح از داخل لوله میاد، ولی من خودم گاهی بدون اینکه ظاهرا مشخص باشه، نیاز به ساکشن دارم و اگر خودم نگم کسی متوجه نمیشه…. اگر دستگاهی به نام پالس اکسیمتر دارید که مرتبا ضربان قلب و سطح اکسیژن خون مادرتون رو نشون می ده، یکی از نشانه های وجود ترشح و نیاز به ساکشن، پایین آمدن عدد سطح اکسیژن خون هست. البته پایین آمدن این عدد دلایل دیگه ای هم می تونه داشته باشه.
  ببخشید که نتونستم کمک زیادی بکنم. ولی از یک پرستار یا پزشک می پرسم که برای بیمار کمایی بهتره چند بار در روز ساکشن کرد و اینکه برای این بیماران نشانه های نیاز به ساکشن چیه. و جواب رو براتون ایمیل میکنم.
  به امید بهبودی مادرتون…

 91. علي می‌گوید:

  ممنونم از راهنمایی تان درست دوماه هست که شربت تیوفلین را با دخالت نابجای شخصی قطع کردیم و از ان تاریخ مرتباً خلط زیاد وغلیظ شده من الان برای تهیه شربت میروم واقعاً ممنونم از جواب سوال که عین نظر دکتر مادرم را یاد اوری کردین
  _______________________________
  آیدا :
  خواهش میکنم.
  البته من شربت “برم هگزین” رو گفتم که ترشحات رو کم و رقیق می کنه.

 92. علي می‌گوید:

  در مورد کاف من متوجه شدم مادرم که در کما هست در سال اول کاف را مرتباً طبق دستور بعد غذا کاف را می بستیم و سر ساعت باز میکردیم و خیلی سرفه میکردن هنکام باز وبسته کردن کاف واذیت میشدن من با وضعیت واستدال خودم سرخود کاف را کمتر باز بسته کردم والان فقط هنکام تعویض لوله غذا وتراک کاف استفاده میکنیم و متوجه شدم حالت تهوع شان هم از بین رفت و لی البته موقعیت مادرم امکان میداد کاف باز باشد واین کار با ریسک من ومنع دکتر بود ولی استدلال ام قانع کرد ولی بازهم عرض میکنم موقعیت مادرم از نظر بلع وحساسیت شدید به بسته بودن کاف موجبشد من خطر را قبول کنم وزیاد اذیت میشد
  _______________________________
  آیدا :
  بله می دونم که پر و خالی کردن کاف خیلی ناخوشاینده… خیلی…. ولی لازمه که روزی چند بار صورت بگیره.
  ایشالا که نای مادرتون دچار مشکل نشه. تراک رو سرپایی عوض میکنن یا در اتاق عمل؟
  اگر سرپایی باشه به احتمال خیلی زیاد مشکلی در نای نیست.

 93. صدیقه می‌گوید:

  با سلام عیدتون مبارک
  مادرم آلزایمر پیشرفته دارند و دکتر جدیدا گفته باید حتما تراکستومی کنند. او میگوید خلط و آب دهان و مایعات به جای مری به ریه شان میرود و ریه را کوچک کرده و دارد تخریبش میکند. ما خیلی نگرانیم چون گلوی ایشان خیلی خلطی است و همه اش غذا در گلویشان می پرد و سرفه می کنند. مشکل اینجاست که تکلم ندارند و در ضمن قدرت بیان و ابراز ناراحتی هایشان را ندارند لذا اگر راه تنفسشان کم باشد یا درد داشته باشند یا هر چیز دیگری، ما نمی فهمیم.
  به نظر شما تراکستومی برای مادر من خطر ندارد؟ مثلا خطر اینکه نصفه شب جلوی لوله زیر پتو برود یا با دستشان درش بیاورند یا … و ما نفهمیم و راه نفسشان قطع شود. یا مثلا زیر چادر هوا کم نمی آید؟
  آیا جایش همیشه درد دارد؟ متاسفانه ما هیچی از احساسات و رنجهای ایشان را نمی دانیم. بعد از عمل چکار باید بکنیم؟ (سوای توضیحاتی که بالا داده اید- منظورم اینه که بیمار دلش میخواهد اطرافیان چیکار بکنند؟)
  خداوند به حق عزیزترین بندگانش یک خیر خیییییلی عظیم برایتان بفرستد. انشاالله
  _______________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  از لطفتون ممنونم…
  مادرتون مطمئنا به تراکستومی نیاز دارن، ولی با وجود آلزایمر مادرتون باید بگم که تمام این خطراتی که می گین هست. پتو، روسری، لباس و هر چیزی که روی لوله بیفته جلوی تنفس رو می گیره. خطر افتادن ذرات غذا در لوله هست. جلوی لوله همیشه باید باز باشه و فکر نکنم بتونن چادر سرشون کنن.
  ولی در مورد اینکه خودشون بتونن لوله رو در بیارن زیاد نگرانی نیست چون لوله با یک بند به دور گردن بسته میشه.
  تراک اگر جابجا نشه، دست نخوره و زخم محل لوله تمیز نگه داشته بشه درد چندانی نداره.
  در مورد اینکه بعد از عمل چه بکنید… باید اول ساکشن کردن رو خوب یاد بگیرید تا مادرتون هنگام ساکشن اذیت نشن. زخم محل لوله گذاری رو هر دو سه روز با گاز استریل آغشته به سرم شستشو تمیز کنید تا همیشه پاک بمونه.
  اگر چیز دیگه ای به ذهنم رسید براتون ایمیل می زنم.
  ایشالا عمل موفقی باشه و مادرتون اذیت نشن و شرایطشون بهتر بشه.
  به امید خدا…

  • صدیقه می‌گوید:

   مجددا سلام
   خیلی خیلی ممنون از سرعت پاسخگویی شما.
   آیا شما هم شنیده اید تراکستومی به روش ptd هم انجام میگیرد؟ در این روش بیهوشی عمومی نیاز نیست و غضروف نای قیچی نمیشود.
   در سایتی خواندم که:
   (((((ماده بی حسی موضعی تزریق می شود. سپس یک آنژیوکت بین حلقه های مزبور قرار می گیرد و ابتدا به طور عمودی وارد نای می شود و سپس زاویه آن نسبت به نای تصحیح می شود. سپس میله فلزی داخل آنژیوکت را از درون پوشش پلا ستیکی آن خارج می کنیم و سیم راهنما )Guid Wire( را به درون نای هدایت می کنیم. بعد به کمک بازکننده ای که از درون سیم راهنما عبور کرده است، دهانه را گشادتر می کنیم. سپس لوله تراکئوستومی را که از روی سیم راهنما عبور داده ایم به داخل نای هدایت می کنیم. پس از پر کردن بالشتک هوا، تهویه بیمار را آغاز می کنیم و در پایان، لوله قرار داده شده در نای را با کمک باند مخصوص ثابت می کنیم. کل مراحل انجام این کار در بهترین شرایط ۳ دقیقه و در موارد دیگر حدود ۶ دقیقه به طول می انجامد.)))))
   تا بحال شنیده اید کسی اینکار را کرده باشد؟ برای مادرم بهتر نیست؟
   بازهم سپاسگزارم و دعاگویتان Smile
   ___________________________________
   آیدا :
   سلام دوست عزیزم
   خواهش میکنم. وظیفمه.
   بله این روش چند سالی هست که باب شده و از تراکستومی به روش قدیمی به اصطلاح کم تهاجمی تره و ضررهای کمتری داره.
   ندیدم تابحال کسی رو که این عمل رو کرده باشه و نمی دونم که برای مادرتون مناسبه یا نه. فقط می دونم که از تراکستومی به روش قدیم بهتر و کم ضررتره.
   هر سوالی باشه در خدمتم دوست من Smile

 94. صدیقه می‌گوید:

  باز هم سلام:
  بعضی از دکترها میگویند بهتر است مادرم PEG گذاری کنند. یعنی لوله ی تغذیه که از شکم بیرون می آید. شما تا بحال کسی را دیده اید پگ گذاشته باشد؟ عمر بیمار را کوتاه نمیکند؟
  راستی ما (من و خواهرانم) خیلی به فکر و یاد شما هستیم. از اینکه خداوند دوست خوبی مثل شما را با یک روح بزرگ و اراده ی قوی سر راهمان قرار داده خیلی خوشحالیم. آیدا جان نمیدانم اگر شما را نشناخته بودم الآن تفکرم چگونه بود ولی میدانم نصف عمرم بر فنا بود. ضمن اآرزوی قلبی خوشحالی و موفقیت، ازتون خیلی هم ممنونیم.
  _________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز و مهربانم
  مادرتون بسلامتی تراکستومی شدن؟ مشکلی ندارن؟
  بله دیدم بیماری رو که این لوله رو گذاشته. یک خانم مسن و در حالت نیمه هوشیاری. ظاهرا هیچ مشکلی با لوله نداشتن. دخترشون که پرستاریشون رو می کردن راضی بودن و اون خانم ۸ ماه بود که اون لوله رو داشتن. اطلاعاتم فقط در همین حده. و همیشه ممکنه یک بیمار از یک چیزی راضی باشه و یک بیمار دیگه نه. بیمارا خیلی با هم متفاوتن.
  از شما و خواهرای مهربونتون ممنونم. خوشحالم که تونستم قدری کمک کنم. من هم از داشتن دوستان مهربانی چون شما خوشحالم Smile
  ایشالا مادر بهتر بشن.
  سلامت باشید.

 95. صدیقه می‌گوید:

  سلام
  مادر تراکستومی نشدن… چون دکترشون میگه کمی براشون خطر داره. آخه مامانم حرف نمیزنن و قادر به بیان و حتی تشخیص مشکلاتشون نیستن. به جاش گفتن شاید اگه پگ بذاریم کافی باشه… کاش میشد هیچکدوم رو نذاریم. در هر حال تسلیم خواست خداوندیم. شب خوبی داشته باشی.
  __________________________________
  آیدا :
  ایشالا که بهتر بشن. امید به خدا…

 96. مریم می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز و مهربان
  امیدوارم خوب باشی . آیدا جان برادرم همچنان در حالت کماست و من دوباره مزاحمت شدم چون سوالی داشتم امروز متوجه شدم در یکی پاهایش قسمت زیر ران چیزی شبیه ورم بوجور آمده و سفت هم شده از آنجائی که او مشکل نخاعی دارد میخواستم بپرسم در این مورد اطلاعی دارید یا نه من در اینترنت گشتم مطلبی که در این مورد باشه پیدا نکردم راستی چند روزی هم هست که تب و عرق شدید داره و ما اصلا علت عرق کردنش رو نمیفهمیم البته از دکتر هم سوال کردم اما جواب درستی نشنیدیم . ممنون میشم اگه اطلاعاتی داری راهنمائیم کنی .
  ________________________________
  آیدا :
  سلام مریم عزیزم
  امیدوارم شما هم خوب باشید…
  مریم جان من علت ورم رو نمی دونم ولی به احتمال قوی عرق کردن شدید برادرتون بخاطر درد حاصل از این تورمه. ما نخاعی ها درد رو نمی فهمیم به جاش بدنمون در قبال درد عکس العملی داره که بهش میگن “اتونومیک دیس رفلکسی” … من در وبلاگ در موردش نوشتم. لینکش رو میدم. و تب هم احتمالا به این خاطره که شاید اون تورم عفونیه. آیا تورم قرمزه و کمی گرمه؟
  http://aida.special.ir/1390/04/%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AD%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%AA%D9%88%D9%86%D9%88%D9%85%DB%8C%DA%A9-%D8%AF%DB%8C%D8%B3-%D8%B1%D9%81%D9%84%DA%A9%D8%B3%DB%8C/
  حتما از دکتر بخواید دقیق تر بررسی کنن. یک آزمایش خون و ادرار کامل هم بدن. شاید علت عفونت ادرایه.
  ایشالا که بهتر بشن. سوالی بود در خدمتم.

 97. سعيد می‌گوید:

  ضمن تقدیر وتشکر ا
  مدتی هشت ماه است لوله تراک بر داشته شده است هنوز سراغ لوله باز است وکاه گداری هم ساکشن انجام می گیرد چه زمانی طول می کشد بسته شود وبیمار می خندد ولی صدا ندارد از یک طرف هم وقتی سر فه می کند صدا دارد لطفا راهنمایی بفر مایید

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   خیلی ممنون از لطفتون.
   ایشالا بیمارتون بهتر بشن.
   متاسفانه من نمی دونم که چقدر طول میکشه که محل لوله بسته بشه، ولی تا کامل بسته نشه، بیمار نمی تونه صدا داشته باشه. اگر موقع سرفه صدا دارن، شاید به این خاطره که محل ورود سابق لوله خیلی تنگ شده… همین ساکشن کردن باعث میشه محل لوله باز بمونه. باید با پزشک مشورت کنید. ۸ ماه زمان زیادیه. باید محل زخم بسته بشه.

 98. مریم می‌گوید:

  آیدا جان سلام
  متاسفانه یک هفته پیش برادرم به رحمت خدا رفت قبلا از اینکه فرصت کنیم برای ورم پاش کاری انجام دهیم خیلی غم دارم برادر عزیزم بعد از ۱۱ ماه کما بدون گفتن کلمه ای یا حتی نگاهی ما رو تنها گذاشت نمیدونم چرا گاهی دنیا اینقدر بی رحم میشه نمیتونم بگم تا چه اندازه دوستش داشتیم یکی یدونه و ته تغاری خونه بود افسوس …
  ممنون از راهنمائی هایت در این مدت راستی چند روز پیش با دوستانم در مورد تو صحبت میکردم جالبه بدونی دو نفرشون کاملا تو را میشناختند خوشحالم از اینکه اینقدر مفید و عزیز هستی .
  ______________________________
  آیدا :
  ای وای مریم جان… خیلی متاسف شدم… خدا رحمت کنه…
  افسوس… افسوس…
  تسلیت میگم مریم جان، به تو و خانواده ی عزیزت…
  ممنون از لطفتون. وظیفم بود…
  روحش شاد و در آرامش…

 99. yashar می‌گوید:

  سلام
  مادرم ۱۲ روزه توی بخش آی سی یو بستریه. سکته مغزی از نوع خونریزی و لخته خون توی ساقه مغز.
  ضریب هوشی بالای ۱۰ رو داره ولی مشکل تنفسی دارد . الان میخوان تراک برایشان استفاده کنند.
  این تراک چه مدت باید استفاده بشه و وضعیت بیمار چطوری میشه ؟
  _________________________________
  آیدا :
  سلام دوست عزیز
  ایشالا که مادرتون بهتر بشن
  معمولا برای اینجور بیمار ها مدت زیادی تراک استفاده نمیشه و بمحض اینکه وضعیت تنفسی بهتر بشه برش میدارن. البته این رو نمی دونم که الان مادرتون با دستگاه تنفس می کنن یا فقط براشون اکسیژن گذاشتن. یعنی نمی دونم مشکل تنفسشون در چه حده. در هر صورت نکته ی مهم این هست که:
  تراک در داخل نای زائده ای به نام “کاف” داره. این کاف از هوا پر میشه تا مسیر ورود احتمالی غذا یا مایعات رو به داخل نای و ریه ببنده. ولی خود این کاف اگر مدام پر باشه منجر به عارضه ای میشه به نام “تنگی تراشه” یا تنگی نای که گاهی غیرقابل درمانه. برای جلوگیری از این عارضه، کاف باید روزی چند بار و هر بار بمدت ۱۰ دقیقه خالی بشه. ولی متاسفانه در بیمارستان ها کوتاهی میکنن و کاف همیشه پر می مونه. مراقب باشید که کاف رو به تناوب پر و خالی کنن.
  ایشالا که بهتر و بهتر بشن.
  هر سوالی باشه من در خدمتم.

 100. سحر می‌گوید:

  سلام
  من پدرم حدود یک ماهِ با دستگاه تنفس میکند ؛ریه اشون آب اورده بود و عفونت کرده بود ۲ هفته پیش مشکل تنفسیشون بر طرف شد و میخواستند لوله ها بردارند اما همان روز ؛قبل از اینکه لوله ها رو بردارند ایست قلبی داشتند و هوشیاریشون کم شد ،الان بعد از ۲ هفته هوشیاریش ۷ است و میخواهند تراک کنند،آیا این درسته که تراک غیر قابل برگشته ؟؟؟؟؟
  به نظر شما تراک روش خوبی است ؟؟؟؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیزم
   ایشالا پدرتون بهتر بشن
   کی گفته تراک غیرقابل برگشته… نگران نباشید. تنها مشکلی که تراک می تونه ایجاد کنه در صورت پر بودن مدام کافش بوجود میاد… شما فعلا نگران نباشید. من بعدا بیشتر براتون توضیح میدم. الان اینترنتم قطعه و دارم با موبایل جواب میدم و نمیشه زیاد تایپ کرد.

 101. مینا می‌گوید:

  سلام آیدا جون
  ممنون بخاطر اطلاعات خوبت که در اختیار دیگران میزاری
  پدر من ۲۰روز پیش تصادف کرد و الان بیهوش، هوشیاریش ۸ و تو سرش چندتا نقاط لختگی داره
  هفته پیش که باهاش صحبت کردم
  گریه کرد منتها بیصدا
  امشب قراره گلوشو لوله بزارن
  خیلی دوران سختی رو پشت سر میزاریم
  لطفا براش دعاکنید
  خدا شب عیدی بهمون عیدی بده

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مینا جان
   خواهش میکنم، وظیفمه…
   ایشالا پدرتون هر چه زودتر بهتر بشن.
   خیلی براشون دعا می کنم… ایشالا با سلامتی پدر دلتون شاد بشه…

 102. مینا می‌گوید:

  ممنونم ایدا جون
  ببخشید اذیتت می کنم
  ولی از نظر شما وضعیتش خیلی خطرناکه؟

  • آیدا می‌گوید:

   خواهش میکنم مینا جان
   هر سوالی باشه من در خدمتم…
   نگران نباشید. اون لوله چیز خاصی نیست. من خودم ده ساله که لوله دارم.
   پدر با دستگاه تنفس می کنن؟

 103. مینا می‌گوید:

  سلام ایدا جون
  همیشه نه ولی تو طول روز چند بار وصل میشه

 104. مینا می‌گوید:

  اره عزیزم گذاشتن

 105. الهه می‌گوید:

  من مادر شایان کوچولوی ۶ ساله هستم که ۲٫۵ ساله تراکستومی شده.ما المان زندگی میکنیم.۴ ماه بعد از امدنمون به اینجا شایان تب بالا کردو بعد از ۲۰ روز همه چیزشو از دست داد.اول گفتن میتوکندریوپاتیه و تمومه اما به لطف خدا شایان الان راه میره.احتمالا انسفالیت بوده ولی هنوز تشخیص قطعی نداریم.اول نمیتونست تون ایجاد کنه اما حالا تون داره ولی نمیتونه حرف بزنه.من خیلی از شما سوال دارم شاید ۱۰۰ تا.
  چه کمکی واسه حرف زدن میتونیم بهش بکنیم/
  ما امیدواریم که بتونیم لوله را دربیاریم شما اطلاعاتی در مورد ترومای تراشه در اثر ساکشن که مانع بستن میشه دارید/
  بهترین پزشک متخصص در ایران کیه/
  ایا پرواز واسه شایان خطر داره/

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مادر عزیز و مهربان
   امیدوارم شایان کوچولو هر چه زودتر بطور کامل خوب بشه.
   هر سوالی باشه من در خدممتم Smile
   برای اینکه شایان بتونه حرف بزنه باید از دکترش بخواید که اگر اممکان داره برای شایان به جای تراک لولهه ای به نام تی تیوب بذارن. در مورد تی تیوب اینجا مطلبی نوشتم:
   http://aida.special.ir/1392/07/%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AD%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%DB%8C-%D8%AA%DB%8C%D9%88%D8%A8-%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87-%DB%8C-%D8%AA%D9%86%D9%81%D8%B3%DB%8C-2/

   ترومای تراشه… اگر منظورتون تنگی تراشه هست من خودم دچار تنگی تراشه هستم. وجود این عارضه رو دکتر باید با برونکوسکوپی مشخص کنن. اگر میزان تنگی زیاد نباشه قابل جراحیه.
   بهترین دکتر در ایران آقای دکتر عزیزالله عباسی دزفولی هستن که در بیمارستان کسری و همینطور بیمارستان مسیح دانشوری کار می کنن. آدرس و شماره ی مطبشون هم هست:
   میدان ونک.به سمت ملاصدرا.کوچه ی شاد.پلاک ۵ —– ۸۸۸۷۴۷۱۴ مطب

   فکر نکنم پرواز خطری داشته باشه. برای من که حتی مشکل ضعف دیافراگم هم دارم خطری نداشته. ولی اجازه ی پزشک هواپیمایی رو باید بگیرید و شاید ملزم تون کنن که یک پرستار یا پزشک همراهیتون کنه. که البتهع پزشک یا پرستار رو خودشون در اختیارتون میذارن. البته هزینش رو می گیرن.

   ترشحات زرد و بدبو نشاندهنده ی عفونت ریه هست. ربطی به زخم داخل تراشه نداره. موقع ساکشن خونریزی هم داره؟ آیا شایان موقع ساکشن دردش میاد؟

   هر سوالی باشه من همیشه در خدمتم…
   شایان گلم رو ببوسید Smile

 106. الهه می‌گوید:

  راستی شایان یه مدتی که خیلی زود به زود ترشحاتش زرد میشه وباید مرتب انتی بیوتیک بگیره میترسم زخمی داخل تراشه داشته باشه/خیلی ممنون میشم که منو راهنمایی کنید.با تشکر.

 107. الهه می‌گوید:

  قربونت برم عزیزم که اینقدر زود جوابمو دادی.
  شایان موقع ساکشن خونریزی نداره درد هم نداره.ولی اینجا پرستارا میگن هر بار ساکشن یک اسکار سفید روی نای میزاره که اگه اینا زیاد بشه امکان بستن وجود نداره.من نگرانم.شایان تراک داره شماره ۴٫اول ۵٫۵ داشت با لیزر انسداد بالای حنجرشو باز کردن الان از کنار تراک از بینی هم نفس میکشه.اینا میگن با همین باید بتونه هوا رو تا بینی بالا بیاره وحرف بزنه.ولی شایان نتونسته ما یک کاپ مخصئص حرف زدن سر محل ساکشن میزاریم که فقط میتونه از طریق اون دم انجام بشه وبازدم از بینی صداش خیلی بلند تر میشه انگیزه هم داره ولی جز بابا چیز مفهومی نمیگه.
  در اخرین برونکوسکوپی همچی خوب بود اما عضلات نگهدارنده تارهای صوتی که مسئول دم وبازدم هم هستن خوب کار نمیکنه.چون شایان تمام علائم نورولوگیش در حال بهتر شدنه امیدوارن خودش خوب بشه.ولی اینا دلشون زیادی بزرگه .
  ترشحاتش بدبو نیست فقط زرد میشه شاید از ساکشن زیاده.معمولا روزی ۶ . ۷ باره.
  شایان نمیتونه با سرفه همیشه ترشحات و تا دهان بالا بیاره.
  ممنون که اطلاعاتتو در اختیارم میزاری.

  • آیدا می‌گوید:

   خواهش میکنم. وظیفمه Smile
   خوب این خیلی خوبه. اگر سوند سخت بره داخل و ایجاد درد و رگه های خونی بکنه می تونه نشانه ی تنگی باشه.
   این چیزی که این پرستارها میگن اسمش “وب” هست که قابل برداشتنه ولی اگر نای از طریق سوند زیاد تحریک بشه ایجاد تنگی می کنه. یک کار هم می تونید بکنید. به جای سوند نلاتون با سوند فولی که نرمه ساکشن کنید.
   اینکه تراکش رو کوچیک کردن خیلی خوبه. اگر از بینی می تونه نفس بکشه باید بتونه حرف بزنه. پس حتما مشکل از همون تارهای صوتیه که ضعیفن و برای ارتعاش به شدت جریان هوای بیشتری نیاز دارن. بنظرم اگر به امید خدا تراکش رو برداره حرف زدنش بهتر میشه.
   زیاد ساکشن میشه و اینکه سرفش ضعیفه یعنی ضعف دیافراگم داره. ازش بخواید که روزی چند بار تا جایی که می تونه یک بادکنک رو باد کنه. برای تقویت عضلات تنفسیش خیلی خوبه.
   ترشحات زرد… اگر بدبو و عفونی نیستن پس شاید به دلیل تنفس هوای خشک هست که ترشحاتش رو غلیظ می کنه. براش بخور سرد گذاشتین؟
   ایشالا که شایان بهتر بشه. از طرف من ببوسیدش…

 108. الهه می‌گوید:

  ممنونم عزیزم منم روی ماهتو از راه دور میبوسم.
  شایان دستگاه بخور داره روزی ۲ تا ۳ بار هر بار نیم ساعت بخور میگیریم.ترشحاتش زیاده نمیدونم چرا.
  قبلا سودوموناس داشت ولی الان یک ساله نداره.
  علایم تنگی چیه/ در مدت کوتاه میتونه به وجود بیاد/هیچ چاره ای نداره/ بدون خونریزی میتونه بوجود بیاد/
  ممنونم از لطفت

  • آیدا می‌گوید:

   تراکش رو کی عوض کردین؟ تراک اگر کمی کهنه بشه هم ترشحات رو زیاد میکنه و هم رنگ ترشحات رو تغییر میده.
   اگر تنگی زیر لوله باشه موقع ساکشن سوند سخت میره داخل، کمی درد داره و ایجاد رگه های خونی میکنه…
   اگر در مسیر لوله باشه تا لوله رو در نیارن مشخص نمیشه
   تنگی قابل جراحیه. اگر بیش از حد وسیع نباشه… تنگی با وسعت کمتر از یک دوم نای قابل جراحیه…
   با کمک تی تیوب هم ممکنه بعد از مدتی تنگی رفع بشع. البته تنگی سر جاش هست ولی قابلیت بسته شدنش رو از دست میده.
   خودتون رو نگران تنگی نکنید. اینکع می گید با کوچک کردن تراکش می تونه با بینی نفس بکشه نشون میده که نایش سالمه و تنگی نداره.
   Smile

 109. الهه می‌گوید:

  ما هفته ای یک بار تراکشو عوض میکنیم .ممنون که این اطلاعات خوبو به من دادی.ایدا جون من از صمیم قلب ارزو میکنم که به زودی زود راهی پیدا بشه که تو هم لوله ات رو در بیاری انشاالله.الان بخاطر امکانات وتحریم چیز خاصی هست که نیاز داشته باشی ونباشه/

  • آیدا می‌گوید:

   فکر نکنم هر هفته عوض کردن تراک کار درستی باشه. چون خود ورود و خروج لوله ایجاد تحریک میکنه.
   خواهش میکنم. وظیفمه… منم امیدوئارم شایان هر چه زودتر سلامتی کاملش روو به دست بیاره.
   خیلی ممنونم از لطفتون. نیازی به چیزی نیست Smile لطف دارید…

 110. الهه می‌گوید:

  خواهش میکنم عزیزم من از لطف تو ممنونم.

 111. الهه می‌گوید:

  سلام ایدا جون.
  بازم مزاحمت شدم.ایا عکسی از دو نوع سوندی که گفته بودید جایی گذاشتید که بشه دید/
  شایان مدتی هست که همیشه تو نمونه ترشحاتش استافیلوکوک داره همین هم باعث زرد و میکروبی شدن پی در پی اونها میشه ایا شما تجربه ای در این رابطه داری/ممنون میشم که راهنماییم کنی.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام الهه ی عزیزم
   خواهش می کنم. مراحمید Smile من در خدمتم…
   من عکسی نذاشتم، ولی براتون در اینترنت پیدا کردم. براتون ایمیل می کنم.
   ترشحاتش نباید اینقدر مدام عفونی باشه. زخم محل ورود تراکش خوبه؟ ملتهب و خیس نیست؟
   شاید هفته ای یک بار که تراک رو عوض می کنین، این کار کاملا استریل انجام نمیشه.
   الان که عفونت داره بهتره سوند ساکشن رو بعد از هر بار ساکشن کردن عوض کنید.
   دلیل اینهمه عفونت رو نمی دونم. نباید اینطور باشه. باید چیزی باعثش باشه.

 112. الهه می‌گوید:

  خیلی ممنون ایدا جون از ایمیلت.
  محل ورود تراکش خوبه گاهی وقتا یه کم قرمز میشه ولی در کل خوبه.تراکو خودم عوض میکنم سعی میکنم بیشتر دقت کنم.خیلی ممنون از راهنمایی های مفیدت.

 113. هدی می‌گوید:

  سلام خیلی نیاز دارم باهات مشورت کنم.
  مادر بزرگم هینچوریه.
  میشه خواهش کنم با هم چند دقیقه صحبت کنیم
  ممنونت میشم

 114. رضا می‌گوید:

  سلام،من تقریباًهمه مطالبی روکه نوشتین خوندم.پدرمن حدود۳سال بیهوش بودومن توی
  خونه ازش مراقبت میکردم ولی متأسفانه یک ماه پیش بدلیل عفونت ریه ازپیش مارفت.میخواستم بابت مطالبی که مینویسین ازتون تشکرکنم.وقتی آدم توی همچین شرایطی قرارمیگیره،حرفای یه فردباتجربه خیلی بیشترازحرفای دکتراو پرستارا بدردش میخوره.بازم ممنون

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   برای پدرتون متاسفم… خدا رحمتشون کنه…
   ممنونم از اینهمه لطف و محبتتون.
   من متشکرم که برای خوندن مطالبم وقت گذاشتید.

 115. jamshid می‌گوید:

  دربعض ازفیلمهاگاهی کسی دچارحالت خفگی میشود وکسی که وارداست حنجره اش راسوراخ میکندتاشخص بتواندنفس بکشد,دقیفاچه ناحیه ای راسوراخ میکند؟

 116. بهار می‌گوید:

  آیدا خانم عزیزم سلام،سحری داشتم به دوستان سر میزدم،یهویی واژه تراکستومی توجهمو جلب کرد،دیدم توضیحاتی که سوسن خانم دادن،انگار با چیزی که ما توی مدیکال ترمینولوژی خوندیم فرق داره.
  tomy:incision/cutting-
  stomy:surgical creation of an opening-
  پس تومی به معنای ترمیم،یا برش هست.و استومی به معنای سوراخ کردن،یا باز کردن راهی به بیرون.
  tracheostomy:creation of an opening into the trachea
  ((trache/o))
  پس تراکئوستومی صحیحه و به معنای باز کردن راهی از تراشه(نای)به بیرون هست.
  کتاب مدیکال ترمینولوژی صفحه ۱۳۵ .آیدا خانم جسارت منو ببخشید.

 117. Tracheostomy می‌گوید:

  A tracheostomy is a “surgical procedure” to create an opening through the neck into the trachea (windpipe). A tube is usually placed through this opening to provide an airway and to remove secretions from the lungs
  “This tube is called a “tracheostomy tube” or “trach tube
  http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002955.htm

 118. سلام آیدا خانم گل
  در مورد اینکه فرموده بودید هر زمان در خصوص یک بیماری و مشکل صحبت می کنید بی امان و فی الفور به سراغ شما می آید توصیه می کنم که به اثرات این گفتار توجه داشته باشید و نگران عوارض آن نشوید و همراهان و دوستان عزیز تماماً دعاگوی وجود نازنین شما هستند که انشالله این مشکلات عارض نشوند. اینقدر سخنان شما شیوا و مؤثر است که انسان از خود شرمنده می شود وقتی صبر و استقامت شما را می بیند. با مرکز توانبخشی جسمی و حرکتی که معلولین ضایعه نخاعی شهرستان را تحت پوشش داشت سایت شما را معرفی کردم که مقرر شد مطالب شما را پرینت کرده در اختیار معلولین بگذارند. آیدا جان مطالبی هم به ایمیل و جیمیل شما فرستادم خوشحال می شوم عنایتی داشته باشید و جوابی مرحمت فرمایید. تشکر خواهر گلم

 119. عباس می‌گوید:

  سلام. ممنون از مطالبتون
  پدر من حدود ۹ ماهه که تو بیهوشی (کما) است. و از تراکستومی استفاده می کند. از همه دوستان التماس دعا دارم. واقعا شرایط سختی هست.
  اما یه سوال دارم که اگه میتونید راهنماییم کنید. چند روز پیش تراک بابا رو عوض کردیم از همون موقع به جای اینکه ترشح از لوله تراک بیرون بیاد از کنار لوله بیرون میاد و تراک زود می گیره. نمیدونم چرا؟ امکان داره سوراخ که تراک داخلش هست بزرگ شده باشه و ترشحات از کنارش بیرون بیاد؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   برای پدرتون آرزوی سلامتی دارم.
   احتمالا لوله ی جدید سایزش کوچکتر هست. ممکن هم هست زخم محل لوله رو کمی گشاد کرده باشن. البته مورد اول احتمالش بیشتره. من خودم هم الان همین مشکل رو دارم.
   ولی این دلیل نمیشه که تراک زود بگیره. اگر گرفتگی بیشتر شد با پزشکشون مشورت کنید.
   بیرون زدن ترشحات اشکالی نداره ولی ممکنه بتدریج اطراف زخم رو ملتهب کنه. مثل عرق سوختگی.
   به امید بهبودی همه ی بیماران…
   هر سوالی باشه من در خدمتم…

 120. رودابه می‌گوید:

  سلام، امیدوارم حالت خوب باشه…
  راستش مامان من امروز ۲۴ روزه که بعلت ایسکمی مخچه تو بیمارستانه. این مدت به دستگاه ونتیلاتور وصل بود، خواستن جدا کنن تحمل نکرد از پس فردا می خوان تراکستومی کنن. انگار وقتی اون لوله رو میزاشتن گلوش، اسپاسم داده و حالا درست نمیشه Frown خیلی ناراحتم… نگران روحیه مامان هستم. نمیدونم قراره چی بشه. اگه تراکستومی کنن کی قراره درست بشه؟ خیلی استرس دارم. کاش هرچه زودتر خوب بشه چون دیگه طاقت ندارم اونجوری ببینمش…

  • آیدا می‌گوید:

   سلام رودابه ی عزیزم
   ایشالا مادر به زودی سلامتیشون رو به دست بیارن.
   مطمئن باشین که مادر با تراک خیلی راحت تر از اون لوله ی در دهان (اینتوبه) خواهند بود.
   ایشالا حالشون که بهتر بشه از دستگااه هم جدا میشن.
   می دونم خیلی شرایط سختیه. دعا می کنم…

   • رودابه می‌گوید:

    مرسی که حرفامو گوش و پاسخ دادی. از نوشته هات خیلی استفاده کردم. واقعا حرفات بهم یجورایی آرامش میده…
    مرسی برا مامانم دعا کن دوست خوبم.
    هیچ وقت فکر نمیکردم مامانمو تو این موقعیت ببینم و اینهمه عذاب و سختی بکشه. ولی حالا فقط امیدوارم حالش زود زود خوب شه…

    • آیدا می‌گوید:

     خواهش می کنم دوست خوبم.
     خوشحال میشم اگر بتونم کمی آرومتون کنم.
     شرایطتتون رو کاملا درک می کنم. ایشالا عمل تراکستومی خوب پیش بره.
     برای سلامتی مادر دعا می کنم.
     هر سوالی باشه من در خدمتم…

     • رودابه می‌گوید:

      قربونت برم…. مرسی واقعا… خیلی لطف داری Smile عمل رو فعلا کنسل کردن. دکترا میگن یه بار دیگه آزمایش میکنیم شاید تونست نفس بکشه… تو ریه اصلا مشکل نداره… مشکل تراشه س Frown دعا کنین که بتونه تحمل کنه… اگه مشکل تنفس حل شه دیگه تمومه.

     • آیدا می‌گوید:

      خواهش می کنم رودابه ی عزیزم Smile
      خداروشکر که مشکل از ریه نیست. این عالیه. خیلی خوشحالم Smile
      ایشالا بتونن تحمل کنن و از دستگاه خلاص بشن.
      خیلی دعا می کنم…

 121. رودابه می‌گوید:

  مامانم امروز تراکستومی شد Frown نمیتونستم کنارش وایستم فشارم میافتاد… اول که وارد اتاق شدم دیدم از دهنش خون میاد و انگار داره خفه میشه Big Frown((( خیلی شوک شدم بعد اون دیگه نمیتونم تحمل کنم. بیچاره مامان… کی خوب میشه؟ طاقت زجر کشیدنشو ندارم. ای خداااا…..

  • آیدا می‌گوید:

   سلام عزیزم
   ناراحت نباش. حداقل از لوله ی قبلی که بهتره.
   نای عضو پر خونیه. برای همین خونریزیش زیاده.
   خوب میشه عزیزم… خوب میشه…
   امید به خدا…

 122. حيدريان می‌گوید:

  من پسرم تراک شده لطفا راهنمائی بفرمائید

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   من هر چی در مورد تراک می دونستم اینجا گفتم.
   شما سوال خاصی دارید بفرمایید لطفا. من در خدمتم.
   امیدوارم پسرتون بزودی خوب بشه.

 123. مریم... می‌گوید:

  سلام آیدا جان…
  من ۱۲ سال پیش تراکستومی تو گلوم بود و ۶ ماه همراهم بود(تنگی نای داشتم) بر اثرتصادف و… بعد الان خداروشکر مشکلی ندارم ولی به خاطر اون مدت یه خورده تو سرفه کردن مشکل دارم ،نمیتونم گاهی سرفه کنم …
  من شیرازم و هرسال میرم پیش پزشک … این بار که رفتم بهم یه نامه دادن و گفتن اگه بخوای میتونی بری پیش دکتر عباسی بیمارستان مسیح دانشوری … تو یکی از نوشته های بالا اشاره کرده بودین که بهترین هستن تو این زمینه … میتونم ایمیل شمارو داشته باشم جتما شما میتونید منو راهنمایی کنید که چه جوری میتونم ایشونو ببینم سپاس فراوان…

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مریم عزیزم
   خوشحالم که الان حالتون خوبه
   بله، آقای دکتر عزیزالله عباسی دزفولی، در زمینه تنگی تراشه
   بهترین دکتر در ایران هستن که در بیمارستان کسری و همینطور بیمارستان مسیح دانشوری کار می کنن. آدرس و شماره ی مطبشون هم هست:
   میدان ونک.به سمت ملاصدرا.کوچه ی شاد.پلاک ۵
   تلفن: ۸۸۸۷۴۷۱۴ مطب. فقط روزهای شنبه. ساعت ۳ به بعد. حتما باید قبلش وقت گرفت.
   جدیدا مدتی هست که روزهای یکشنبه و یک روز دیگه که یادم نیست هم در کلینیک بیمارستان کسری مریض ویزیت می کنن.
   بیمارستان کسری میدان آرژانتین هست و خصوصیه.
   بیمارستان مسیح دانشوری در دارآباد هست و دولتیه
   ایشالا که مراجعه کنید و مشکلتون برطرف بشه.
   من اینا رو براتون ایمیل هم می کنم تا ایمیلمم داشتهه باشید.
   ida.elahi@gmail.com
   من برای هر سوالی در خدمتم Smile

 124. مریم... می‌گوید:

  مرسی گلم… خیلی گلی

 125. احمد می‌گوید:

  سلام، یک سئوال داشتم
  مادر من تراک دارد و از کنار تراک یک نخ خارج شده که نمی دانم برای چیست و به همین خاطر می ترسم آن را تمیز کنم . لطفاً در صورت امکان راهنمایی کنید / متشکرم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   اون نخی که می گین، یک نخ پلاستیکی آبی رنگه؟
   اگر بله، اون مربوط به خود لوله و زائده ای داخلی به نام کاف هست. اگر بیمار نیازی به کاف نداشته باشه، از داخل جداش می کنن و نخ و بالن بیرونیش باقی می مونه که می تونن اونم جدا کنن. شاید از بیرون کم کوتاهش کردن و قسمتی از نخش که در واقع لوله ای خیللی باریکه باقی مونده.
   اصلا جای نگرانی نداره.
   مگر اینکع اون نخ چیز دیگه ای باشه. اگر چیز دیگه است لطفا توصیفش کنید تا جواب دیگه ای بدم.
   ایشالا که مادرتون بهتر بشن.

 126. احمد می‌گوید:

  سلام ، تشکر میکنم بابت جوابتون ، ولی این نخ دقیقاً شبیه نخ خیاطی می باشد و خودم حدس می زنم جهت جازدن تراک از آن استفاده شده است نظر شما چیست ؟ / شاد باشید

  • آیدا می‌گوید:

   سلام. خواهش می کنم، وظیفمه.
   والا چنین نخی نمی دونم چیه. ممکنه یا نخ بخیه باشه. یا نخ گاز پانسمان، که به زخم چسبیده.
   شاید هم نخ لباسشون اون جا کنده شده وو مونده.
   برای جا گذاری تراک از هیچ نخی استفاده نمییشه.
   بهتره با دکتر ممشورت کنید. ممکنه چیز زائدی باشه و باعث عفونت بشه.
   سلامت باشید.

 127. مريم می‌گوید:

  آیدا جان دو هفته قبل من برای دریافت اطلاعات در خصوص تراک استومی با سایت شما آشنا شدم. مادرم تومور مغزی داشت که دچار اسکیمی هم شده بود که متاسفانه پنج شنبه گذشته بدون آنکه بتوانند او را ترک کنند به رحمت خدا رفت.
  آیدا عزیز نمی دانی با آنکه تو را نمی بینم و از نزدیک ندیده ام چقدر دوست دارم. هر روز قسمتس از سایت تو را می خوانم و آرامش می یابم. باید به خودت افتخار کنی که یک کشور را راهنمایی می کنی و آگاهی می دهی، وجود تو مثل نوری در تاریکی است. هر چند حضور فیزیکی تو را در کنارم ندارم اما همیشه در ذهنم و همراه منی، حس عجیبی نسبت به شما دارم که نسبت به نزدیکترین عزیزانم ندارم. قلبا از خدا می خواهم سلامت باشی و امیدوارم راه درمانی پیدا شود که مشکل شما رفع شود و وجود پر ارزشت مملو از شادی شود.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مریم عزیزم
   از آشناایی تون خوشحالم.
   خیلی برای مادر متااسفم. روحشون شاد.
   به شما هم تسلیت میگم و از خدا براتون صبر می خوام.
   ممنونم از این همهه محبتتون… با حرف های صمیمی تون، در من هم نسبت به شما احساس نزدیکی و دوستی ایجاد شد.
   خیلی ممنونم دوست خوبم.
   سلامت باشید.

 128. مریم می‌گوید:

  امروز داشتم برای پروژه ام سرچ میکردم با سایتت اشنا شدم .نفهمیدم چطوری ۴ صبح شد .۸ ساعت داشتم مطالبتون رو میخوندم احساس میکنم دلم میخواهد بازم همه رو بخونم . شما اخرین حد انسانیت هستی .اخر خوبی و هر چی چیز زیبا تو دنیاست .امیدوارم به هر چی ارزو داری برسی.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   خیلی از آشناییتون خوشحالم.
   ممنونم از اینهمه لطف و محبتتون. مرسی که برای خوندن مطالبم وقت گذاشتید.
   سلامت باشید Smile

 129. بازتاب: دست از طلب ندارم، تا کام من برآید… | آیدا …آیدا …

 130. محمد صدرا می‌گوید:

  با سلام.و ارزوی سلامتی برای یلدای عزیز،پسر سه ونیم ساله ای دارم که بر اثر تصادف دچار ضربه مغزی شده بیست وپنج روز در کماا بود سپس به دنبال عمل باز ریه تراکستومی شد الان بعداز سه ماه پسرم به هوشیاری کامل رسیده راه میرود یکسری صداهای نا مفهوم در میاورد روزی دو الی سه بار ساکشن می شود به نظر شما تا کی باید همراه با تراک باشد؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز، پدر مهربان
   امیدوارم پسرتون بزودی سلامتی کاملش رو به دست بیاره.
   متاسفانه من اطلاعی در این مورد ندارم و تشخیص این مسئله با پزشک هست…

 131. مینا می‌گوید:

  سلام آیدا جان من پدرم ۹ماهه توبیهوشی به سر میبره، غذایی که از طریق گاواژ بهش میدیم مخلوطی از حبوبات و سبزیجاته. مکمل دارویی و غذایی هم داره از ویتامین و اب میوه و هرچی که فکرشو بکنی بهش می دیم اما افت وزن بسیار شدیدی داره در مورد تغذیه اش نمیتونی راهنماییمون کنی. البته بگم ایشون زخم بستر هم داره که به دستگاه وکیوم تراپی وصله و تنفسشم از طریق تراکه.
  ممنون میشم زود جوابمو بدی. سپااااااااااااااااااس

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مینای عزیزم
   این افت وزن بخاطر بی حرکتی و تحلیل رفتن عضلاتشون هست. وقتی بیمار حرکت نداره، ماهیچه ها به تدریج تحلیل میرن (آب میشن). باید براشون فیزیوتراپی کنید. البته ایشالا بهوش که بیان و بتونن قدری حرکت داشته باشن، عضلات دوباره تا حدی حجیم میشن.
   تغذیه شون خوبه. فقط مشکلشون از بی حرکتی و اختلالات سیستم عصبیه.
   امیدوارم که هر چه زودتر بهتر بشن.
   هر سوالی باشه من در خدمتم…

   • مینا می‌گوید:

    ممنونم خانوومی ولی فیزیوتراپی هم میشن. باور کن عزیزم خیلی سخته صبح تا شب براش غذا دارو هرچی فکر کنی میبریم ولی وقتی میبینیم هی داره لاغر تر میشه داغون میشیم…
    خدا به همه کمک کنه.
    خیلی ماهی فدااات

 132. بازتاب: فرشته خویان 6 (فرشته ی زخم خورده!) | آیدا …آیدا …

 133. شهرزاد می‌گوید:

  سلام ایدای عزیز ودوست داشتنی .به صورت اتفاقی وبعد از سرچ تو نت با شما آشنا شدم میتونم بگم تو فرشته ای و صبور ویکی از بهترین بنده های خدا روی این کره خاکی هستی ازت ممنونم واسه راهنمایی ودلسوزیهات .انقدر خوبی که آدم دربرابرت احساس کوچیکی وشرمندگی میکنه . امیدوارم خدا به هر آنچه که میخواهی وآرزو دآری تورو برسونه و طول عمر بده به مادر گلت
  امیدوارم خدا همرو شفا بده

 134. زهره می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز ممنون از مطالب مفیدی که درباره تراکستومی گذاشتید من پدرم ۵۰ روز پیش بعلت عفونت شدید ریه (ذات ریه) در icu بستری شدند بعد از تقریبا یک هفته که رو به بهبود بودند سکته مغزی کردند که دکترشون هم بسیار متعجب وناراحت بود چون می گفتند داروهای ضد انعقاد خون هم بهشون می دادند ولی چون در کما بودند و به ونتیلاتور وصل بودند و هم سیگاری بوده و اضافه وزن هم دارندگفتند شاید بخاطر این در قسمت مخچه در۲ تا از رگ ها لخته ایجاد شده. بعد از اینکه از کما دراومدند براشون تراک گذاشتند و یه هفته ای هست شکر خدا آوردیمشون خانه تو مطالبتون گلم در مورد کاف صحبت کردید من نمیدونم پدرم کاف داند یا نه ولی یه نخ پلاستیکی آبی رنگ از کنار تراک بیرونه و بیمارستان پدرم رو با لوله سه شاخه که یک طرف به اکسیژن وصله مرخص کرده و پدرم خودشون سرفه می کنند و ترشحات که قبلا کاملا خونی بوده الان کمتر شده خارج می کنند البته روزای اول ۳ بار در روز ساکشن کامل می کردیم الان فقط کمه ابتدای لوله که جرم می گیرد رو تمیز می کنیم یه سوالی که داشتم اینه وقتی بهشون غذا می دیم سرفه که می کنند ترشحات آغشته به اون غذا میشه همش میترسم غذا وارد ریه یا نای بشه و اینکه ما اکسیژن که بهشون وصل میکنیم سعی میکنیم بین ۹۰ تا ۹۵ باشه آیا این عدد درسته و وقتی این سه راهه را برای شستشو در میاریم اکسیژن خون به ۸۵ هم میرسه این مشکلی ایجاد نمیکنه ممنون میشم عزیزم اگر راهنماییم کنید

  • آیدا می‌گوید:

   سلام زهره ی عزیزم
   امیدوارمم پدرتون بزودی بهتر بشن.
   این نخ آبی رنگ بخش خارجی کاف هست و باید از دکتر بپرسید که بخش داخلی کاف رو جدا کردن یا نه؛ ولی اینکه می گید ترشحاتشون آغشته به غذاست احتمالا یا کاف رو از داخل جدا کردن یا اینکه کاف خالیه. اگر در ترشحاتشون ذرات غذا دیده میشه، براشون خطر عففونت یا خفگگی داره و باید حتما کاف تراکشون رو پر کنن. ولی اینطور که می گید قدرت بلع، توانایی سرفه، و کارکرد ریه ی پدرتون مطلوبه و قاعدتا نباید غذا در ترشحاتشون باشه. حتما حتما با دکترشون مشورت کنید.
   بله عدد ۹۰ تا ۹۵ خیلی هم خوبه، ولی وقتی سه راهی رو بر می دارین یعنی جریان اکسیژن موقتا قطع مییشه و عدد ۸۵ کمه و نشان از ضعف تنفسشون رو داره. این با شرایط فعلیشون و پیشینه ی بیمارری که داشتن تاحدی طبیعیه و بتدریج تنفسشون قوی تر میشه.
   هر سوال دیگه ای باشه من در خدمتم زهره عزیزم.
   ایششالا بهتر بشن.

 135. زهره می‌گوید:

  سلام ممنون آیدا جونم زنگ زدم icu گفتند شاید کافشون خالی شده باشد خداوکیلی احساس مسئولیت رامی بینی رزیدنت بخش به ما گفت فقط حواستون باشه این کافه خالی نشه وگرنه تراکشون می پره بیرون تازه روز آخر تو icuکه ترشحاتشون به غذا آغشته بود از رزیدنت بخش پرسیدیم گفت خانم شما غذاتو بده کاری نداشته باش به این هنوز هم مایعات که بهشون می دیم یا بعضی غذاها سرفه می کنند بازم ممنون که راهنماییم کردین

 136. رضا می‌گوید:

  سلام و درود پدرم مبتلا به copd و دیگه دستگاه non invasive روش جواب نمیده و باید تاراک شه من دارم از غصه میمیرم.
  اون فقط ۶۷ سالشه و به جز ریه همه جاش سالمه

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   تراک چیز بدی نیست. نگران نباشید. من سال هاست که تراک و تی تیوب دارم. غصه نخورید…
   ایشالا پدرتون بزودی بهتر بشن…

 137. ولی می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید .
  بردار زاده من از زمان تولد هنگام نفس کشیدن صدای تقریبا نا هنجاری داشت البته منظور از صدای ناهنجار مثل کسی که شرما خورده باشد سخت نفس می کشید ما با مراجعه به چندین دکتر در محل زندگی (شهرستان مرند) گفتند که مشکلش شلی هنجره است و در ۷ ماهگی خوب می شود . ولی بعد از گذشت ۷ ماه همچنان این مشکل را داشت تا به چندین متخصص و فوق تخصص در تبریز مراجعه کردیم و گفتند که تنگی هنجره است و حتی در بیمارستان تبریز یک بار دوربین را در گلوی او وارد کردند که شدت تنگی را بفهمند . وبه دلیل وارد کردن دوربین در حلق او ، حلقش متورم شد و چندین روز در بیمارستان به دلیل تورم بستری بود.
  بالاخره جواب چندان قانع کننده ای از طرف دکترهای تبریزی دریافت نکردیم و بچه را به پیشنهاد دکتر ها به تهران بردیم .
  دقیقا ۴۵ روز پیش بچه را به بیمارستان رسول اکرم تهران بردیم .و این بار هم دکترها دوربین را در حلق او فرو کردند تا میزان تنگی حنجره را بدانند که به گفته دکتر هنگامی که دوربین به حلق وی وارد شد تنفس قطع شد و بلافاصله بچه را تراک کردند.
  یک ماه تمام بچه در بیمارستان بستری بود و جز سرم هیچ چیز حتی شیر مادر هم نمی توانست بخورد.
  از شما خواهر گرامی خواشهمند است که مارا در این بیماری یاری کنید. و ما را از اطلاعات ارزشمندتان بهره مند سازید.
  بچه به دلیل بستری تقریبا ۱ ماه در بیمارستان و عدم تغذیه به تقریبا ۱٫۵ کیلو افت وزن داشته و وزن او الان ۷٫۵ کیلو گرم است البته ۱۸ ماهه بوده و وزنش قبل از بستری نزدیک ۹ کیلو بود.
  الان نمی تواند را برود .حرف نمی تواند بزند . همه ی خانواده ما در این مشکل مانده اند .نمی دانیم چه کار کنیم.با بچه ای قبل از عمل راه می رفت تقریبا حرف می زد ولی الان حتی صدای گریه اش هم نمی آید.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   متاسفم برای اینهمه سختی ای که شما و این بچه ی کوچیک کشیدید.
   بنظرم برای مشکلتون بهتره به بیمارستان مسیح دانشوری در تهران مراجعه کنید. اونجا مرکز تخصصی بیماران تنفسی هست.
   دکتر خود من، آقای دکتر عزیزالله عباسی هم اونجا هستند و خیلی هم پزشک خوبی هستن. در کل بهترین پزشک ها اون جا هستن.
   ایشالا بزودی بهتر بشه…
   الان کامنت بعدی تون رو جواب میدم…

 138. ولی می‌گوید:

  سلام مجدد
  با همه ی این مشکلات ساکشن کردن او بسی سخت تر از همه ی این گفته هاست.تراک او فلزی است و اطراف تراک قرمز رنگ شده و تقریبا چرکی است منظور از چرگی ، فکر کنم که خلط او است که از اطراف ترک بیرون زده است .
  اوایل که تراک را گذاشته بودند تنفسش راحت بود ولی الان اطراف لوله گرفته شده و تنفسش سخت است. و در شهرستان محل زندگی دکتر ها می گویند که برای اینکه تراک را در بیاوریم و تمیزش کنیم باید به اتاق بیهوشی برود .تراک بچه فرق می کند و با بزرگسالان فرق دارد. تعداد زیادی از دکتر ها می گویند کار ما نیست و می ترسند.
  البته دکترش در تهران گفته که هر دو ماه یک بار باید برای چک آپش ببریمش تهران.
  به خدا نمی دانیم به حرف چه کسی دیکر گوش کنیم . هر کس یک چیز می گوید .
  از بس نالیدم که خودم الان خیلی حالم گرفته شده .چه برسد به شما .
  ببخشید که سرتان را درد آوردم .
  خداوند به ما صبر بده تا با مشکلات بجنگیم.
  خداوند به همه ی مریضان شفا عنایت فرما.
  آمین

  • آیدا می‌گوید:

   اطراف تراک باید هر روز تمییز و پانسمان بشه. در همین مطلب گفتم که چجوری (آخر جواب همین کامنت هم میگم دوباره). حالا که قرمز شده بهتره بعد از شستشوی دور تراک، با پماد آنتی بیوتیک مثلا تتراسایکلین، قرمزی ها رو چرب کنید. در مورد نوع پماد با دکتر مشورت کنید.
   حتما لوله ش جرم گرفته و باید تعویض بشه. تراک فلزی اصلا خوب نیست. ببرینش تهران که تراکش رو عوض کنن و بگید براش دیگه فلزی نذارن. اصلا در شهرستان تراکش رو عوض نکنید.
   الان دکترش کیه؟
   حق دارید. شرایط سختیه.
   من هر وقت هر سوالی باشه در خدمتم.
   ایشالا به امید خدا زودتر خوب بشه…
   ………………………………………….

   زخم محل تراکستومی
   همان طور که گفتم لوله ی تراکستومی از طریق برش کوچکی بر روی گردن ، در گودی بین دو ترقوه ، مستقیما داخل نای گذاشته می شود.پس همیشه در این محل یک زخم باز و مستعد عفونت خواهیم داشت.
   معمولا برای جذب ترشحات زخم و ترشحاتی که گاهاً از نای خارج می شود اطراف لوله را با یک گاز استریل مخصوص تراکستومی می پوشانند.این گاز در داروخانه ها و یا مغازه های کالای طب موجود است.بهتر است این گاز هر روز تعویض شود.
   بسته به میزان ترشحات اطراف لوله ، برخلاف نظر پزشکان ، بهتر است هفته ای دو تا سه بار محل زخم شستشو داده شود.شستشو با پنبه ی استریل یا گاز استریل اغشته به سرم شستشو.( پزشکان این کار را ضروری نمی دانند ولی تجربه ضرورت ان را به من ثابت کرده است. )
   اگر بتوانید یک دستگاه استریل کننده به نام فور تهیه کنید با یک پنس ، یک ظرف گود فلزی و مقداری پنبه ی گلوله شده و کمی پارچه یک سِت پانسمان درست کرده و در این دستگاه استریلش کنید.
   اگر امکان تهیه ی فور را ندارید تنها یک پنس تهیه کنید و با گاز استریل اغشته به سرم شستشو محل زخم را به اهستگی شستشو دهید و حتما هم در اخر کار ، محل را خشک کنید و دوباره با گاز مخصوص تراکستومی بپوشانید.
   از انجایی که گاز زبر است و نرمی پنبه را ندارد مراقب باشید تا گاز را محکم به محل زخم نکشید.

 139. بازتاب: سوند فولی یا نلاتون؛ مسئله این است! | آیدا …آیدا …

 140. ولی می‌گوید:

  چشم
  ممنون از راهنمایتون.
  اسم دکترش هم احمدی تو بیمارستان رسول اکرم.
  یه سوال؟
  میگن تو بیمارستان مسیح دانشوری به کسانی که تنگی هنجره دارند یه تراشه مصنوعی به جای هنجره(نای) میزارن که دکتر ولایتی اختراعش کرده چند سال پیش .
  میگن خیلی خوبه و خیلی جواب میده. البته شنیدم .
  نظرتون در مورد این موضوع چیه؟
  با تشکر

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوس عزیز
   خواهش می کنم، وظیفمه.
   اون چیزی که میگید یک نای مصنوعی هست و تا اون جایی که من می دونم به یک خانم پیوند زدن که موفق هم نبوده. البته من اخبار جدیدش رو ندارم، ولی اگر این پیوند موفق بود حتما دکترم بهم پیشنهادش رو می داد.
   ایشالا مریض کوچولوتون بهتر بشه.
   من همیشه در خدمتم.

   • ولی می‌گوید:

    با سلام
    دوست گرامی
    چند تا سوال داشتم .امیدوارم که نارحت نشید از این همه زحمتی که بابت سوالاتی که می پرسم.
    ۱- علت بوی بد که ار داخل ترک می آید چیه بوی مثل عفونت ؟
    ۲- آیا استفاده از سرم شستشو قبل از ساکشن به ریه ها ضرر می رساند؟ ما قبلا” این کار را می کردیم ولی میگن که زدن سرم شستشو قبل از ساکشن باعث میشه ریه ها در معرض آسیب جدی قرار بگیرند.
    ۳- فکر کنم در متن بالایی شما خواندم که بعد از ردن سرم شستشو باید تقریبا چند ثانیه ای را صبر کنیم بعد ساکشن کنیم ؟ آیا این کار درست است و به ریه اسیب نمی رساند.؟
    ۴-چرا صبح ها ساکشن کردن سخت است ؟ منظورم این است که خلط با ساکشن نمی آید بیرون؟ یعنی حالت خشک مانندی دارد.
    ۵- بعضی موقع ها لوله تراک پایین نمی رود؟ علتش چیست؟ منظورم این است که خیلی کم پایین می رود و مثل اینکه چیزی سد راه آن شده است.
    با تشکر .
    داداشم و زنداداشم هم از اطلاعاتی که شما در اختیار ما قرار دادید تشکر فروان کردند و به من گفتند که حتما از شما تشکر کنم .و آرزومند شفای همه ی مریضان مخصوصا” شما هستند.

    • ولی می‌گوید:

     شرمنده در متن بالا که گفتم (لوله تراک پایین نمی رود) منظور از لوله تراک همان سونت است.

    • آیدا می‌گوید:

     سلام دوست عزیز
     هر وقت هر سوالی باشه من در خدمتم. وظیفمه و خوشحال میشم اگه بتونم کمکی بکنم.
     احتمالا این بچه عفونت داره. رنگ ترشحاتش چطوریه؟ شیری رنگ و شفافه، یا کدر و غلیظ؟ تب هم می کنه؟
     عفونت، التهاب هم میاره و شاید برای این هست که سوند راحت داخل نمیره. یعنی نای از داخل ورم می کنه.
     استفاده از سرم شستشو اتفاقا ضرورت داره و به ریه ها آسیبی نمیزنه. خصوصا موقع ساکشن نوبت صبح که میگید خلط خشکه، حتما باید قبل از ساکشن از سرم شستشو استفاده کرد. و بعد از ریختن سرم شستشو هم باید چند ثانیه صبر کنید تا خلط رقیق بشه. سرم شستشو هیچ آسیبی به ریه نمی زنه، فقط ممکنه وقتی می ریزید باعث بشه که بچه سرفه کنه که این خیلی هم خوبه و به ساکشن کمک می کنه. من خودم ده ساله که هر روز دارم از سرم شستشو استفاده می کنم.
     صبح ها ساکشن کردن سخته چون در طول خواب شب، نفس کند و سبکه، پس ترشحات از عمق بالا نمیان و بتدریج خشک میشن.
     براش بخور سرد گذاشتین تا هوای تنفسیش مرطوب باشه؟
     همونطور که گفتم علت اینکه سوند راحت داخل نمیره احتمالا بخاطر عفونت و التهابه، ولی ممکنه بخاطر آسیبی باشه که سوند به جدار نای میزنه. این مطلب من رو بخونید.
     http://aida.special.ir/1393/09/%D8%B3%D9%88%D9%86%D8%AF-%D9%81%D9%88%D9%84%DB%8C-%DB%8C%D8%A7-%D9%86%D9%84%D8%A7%D8%AA%D9%88%D9%86%D8%9B-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/
     بهتره زودتر ببریدش بیمارستان مسیح دانشوری تهران. اگر الان نمی تونید برید تهران، در شهر خودتون ببریدش دکتر تا از لحاظ عفونت معاینه اش کنن.
     به پدر و مادر مهربون این کوچولو سلام منو برسونید و بگید من همیشه در خدمتم و خیلی دعا می کنم براشون.
     هر سوالی بود رودروایسی نکنید. من در خدمتم. اگر جایی رو نامفهوم گفتم یا کامل نگفتم و جواب سوالتون رو نگرفتید لطفا بگید.
     ایشالا که این کوچولو زودتر خوب بشه.

 141. ولی می‌گوید:

  سلام باتشکر
  خبر خوش بچه دو سه قدمی میتونه راه بره.
  امیدوارم که تمامی مریضان شفا پیدا کنند.
  رنگ ترشحات شیری رنگ و شفافه.و تب نمیکنه.
  البته که از بخور سرد استفاده می کنیم ، قبلا به صورت محیطی استفاده می کردیم اما الان چند روزی است به صورت لوله کشی استفاده می کنیم به صورتی که بخور سرد را در فاصله ۱ سانتی از لوله تراک قرار می دهیم و این کار را در طول روز چندین بار انجام می دهیم که بلافاصله بعد از این کار بچه سرفه می کند و باعث می شود که ترشحات بیرون بیاید.که بعد از آن بلافاصله ساکشن می کنیم.
  اما چطور است که حتی بعد از ساکشن باز صدای خس خس می آید؟ چرا این ترشحات تمامی ندارد؟ که این باعث می شود ما فکر کنیم که باز ترشحات در داخل نای هست.؟
  چرا هنگام غذا خوردن و تحرک نفس کشیدن همراه با خس خس است ؟
  اما هنگام خوابیدن و استراحت صدای نرمالی دارد؟
  چرا بعد خوردن غذا مخصوصا” چیزهای شیرین نیاز به ساکشن پیدا می کند؟
  ما از شماره ۸ سوند نلاتون آبی رنگ استفاده می کنیم .حالا باید از چه شماره سوند فولی استفاده کنیم ؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام
   خداروشکر خداروشکر ایشالا روز به روز بهتر بشه.
   ظاهرا عفونت نداره، پس حتما برخورد سوند با جدار نای موقع ساکشن کردن، نایش رو ملتهب کرده یا بافت اضافه ای (وب) ایجاد شده. شاید هم فقط لوله جرم (کلوت) گرفته.
   استفاده از بخورد سردتون درسته. فقط مواظب باشین بخور لباس و بدنش رو خیس نکنه تا سرما بخوره. در طول روز هم در فاصله ی یک متریش بذارین بخور روشن باشه.
   همه ی این چیزهایی که میگید نشان دهنده ی انسدادی در مسیر هواست. حالا می تونه لوله جرم گرفته باشه یا نای مشکلی داشته باشه.
   کلا حرف زدن، خندیدن، غذا خوردن یا هر فعالیتی ترشحات رو زیاد میکنه.
   شما فعلا از سوند فولی استفاده نکنید. الان باید هر چه زودتر یک برونکوسکوپی بشه. ایشالا اگر مشکلی نبود بعد.
   خیلی خوشحال شدم از راه رفتنش. ایشالا بزودی بدوه، بخنده، و شیرین زبونی کنه…

 142. ولی می‌گوید:

  سلام
  تشکر می کنم.
  همچنین پدر و مادرش از جنابعالی تشکر میکنند و آرزمند سلامتی شما هستند.

 143. زهرا می‌گوید:

  سلام آیدا جان پدر بزرگم یکماه است که ترک شده و خدا رو شکر دکتر و پرستاراش هم راضی هستند ودستگاه هم روی spont و خودش تنفس میکنه اما هنوز آن شلنگ به دستگاه وصله سوال من اینه که شما میدونید spont یعنی چی؟و شما وقتی ترک شدید چقدر زمان برد تا از دستگاه جدا بشید چون گفتید خیلی سخته جدا شدن از دستگاه چون پرستار ها به ما میگویند وقتی روی spontخودش نفس میکشه.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیزم
   بنظرم spont مخفف spontaneous باشه، یعنی خودبخود، بی اختیار… این باید یکی از مُدهای ونتیلاتور باشه و مفهومش اینه که تنفس پدربزرگتون مثل آدم های سالم غیرارادیه. در واقع، تنظیم دستگاه طوری هست که خودشون نفس می کشن و این خیلی خوبه. ایشالا بزودی از دستگاه جداشون می کنن.
   من بخاطر آسیب نخاعی و اینکه دیافراگمم و عضلات بین دنده ایم کاملا فلج بود، سخت از دستگاه جدا شدم. ایشالا پدربزرگتون بزودی جدا میشن.
   امیدوارم سلامتی کاملشون رو به دست بیارن.
   …………………………
   بله، درست حدس زده بودم Smile این هم توضیح علمیش که در اینترنت پیدا کردم:
   تنفس خودبخودی SPONT Spontaneous
   در این روش دستگاه تنفسی به بیمار نمی دهد فقط درصد اکسیژن مورد نیاز را به وی می رساند و همچنین در صورت وقوع آپنه تنفسی آلارم آن فعال می شود و شروع به تنفس اجباری با مشخصات تعیین شده می نماید این مد تنفسی در مراحل نهایی که تصمیم بر جداسازی بیمار از دستگاه وجود دارد استفاده می شود.
   http://www.bmecenter.ir/566/%D9%85%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%86%D9%81%D8%B3%DB%8C-%D8%AA%D9%86%D8%B8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D9%88%D9%86%D8%AA%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%B1.html

 144. زهرا می‌گوید:

  عزیزم خییییییییییییییییلییییییییی خییییییییییییییلیییییییییی کمال تشکر رو از شما دارم که جوابم رو دادید عزیزم امروز که رفتم دیدم دستگاه رو ازشون جدا کردن خیلی خوشحال شدم .انشاالله خدا دل همه رو شاد کند وهیچ کس از درگاه خداوند نا امید نشود گلم بازم از محبتت کمال تشکر را دارم .از شما میخواهم برای شفای تمام بیماران بخصوص پدر بزرگم دعا کنید .مممممنونم.مرسسسسسی از لطفت.

  • آیدا می‌گوید:

   خداروشکر… به سلامتی. خیلی خوشحال شدم. ایشالا بزودی سلامتی کاملشون رو به دست بیارن.
   خواهش می کنم. وظیفمه دوست عزیزم Smile هر وقت هر سوالی باشه در خدمتم…
   حتما دعا می کنم. اگر قابل باشم.

 145. زهرا می‌گوید:

  سلام آیدا جان بازهم مزاحمت شدم میخواستم از شما بپرسم برای اینکه پدر بزرگم را بیاریم خانه ترک فلزی خوب یا پلاستیکی ؟چون شنیدم ترک فلزی فرد را ناراحت میکنه.واز طرف دیگر ترک پلاستیکی باید هر دفعه دکتر بیهوشی تعویض کنه ممنون میشم راهنمایی کنم.پیشاپیش از راهنمایتون ممنونم.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام زهرای عزیزم
   خداروشکر که پدربزرگ دارن مرخص میشن.
   والا تراک فلزی تنها امتیازش این هست که قابل شستشو هست و نمی خواد زود به زود عوض بشه، ولی هم برای بیمار کمی ناخوشاینده و هم اینکه زخم محل تراک رو ملتهب می کنه. ولی از طرفی تراک پلاستیکی باید حداقل هر چهار یا شش ماه عوض بشه و تعویضش هم نیاز به بیهوشی عمومی داره و بنظرم با توجه به سن پدربزرگتون، بیهوشی زیاد براشون خوب نباشه. شاید هم چون نای پدربزرگتون سالمه و تنگی نداره، برای تعویض تراک پلاستیکی نیازی به بیهوشی عمومی نباشه یا با نوع خفیف بیهوشی (سِدِیشِن) لوله رو تعویض کنن. پس با این شرایط با پزشک معالجشون مشورت کنید و بذارید ایشون تصمیم بگیرن.
   ایشالا به سلامتی و خوشی…
   هر وقت هر سوالی باشه من در خدمتم Smile

 146. زهرا می‌گوید:

  سلام آیدای عزیزم بازم از راهنمایی جامع و کاملت با تمام وجود ازت تشکر میکنم انقدر کامل و بدون عیب جواب آدم را میدی که جای هیچ سوالی برای آدم باقی نمیمونه.راستی عزیزم شما دستگاه ساکشنتون رو از کجا تهیه کردید چون دیدم نوشتید که برقی شارژری هست میشه آدرسشو یا تلفن تماسشو به من بدید خیلی ازت ممنونم وآرزوی صحت و سلامت وخوشبختی برات دارم.مرسی.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیزم
   خواهش میکنم. وظیفمه Smile
   دستگاه ساکشن رو پدرم از تهران خریدن. الان دقیقا نمی دونن از کجا، ولی میگن کالاهای طب اغلبشون دارن. همین مارک و اطلاعاتی که دادم رو بنویسین و ببرینن کالاهای طب. ایشالا راحت پیدا می کنید.
   Suction unit 7 E-D (AC/ DC) Portable absorb phlegm unit
   ایشالا به سلامتی/

 147. محمد جعفر كفيل می‌گوید:

  سلام.حدود یک سال پیش در مطب دندانپزشک پس از تزریق داروی بی حسی بدلیل احساس سستی درحالیکه منو سرپا نگه داشته بودند به زمین سقوط کردم و دچار خونریزی مغزی شدم.پس از تشخیص پزشک مدت یک هفته در بیمارستان بستری شدم و حود ۵ ماه با استفاده از داروهای تجویز شده و تحت نظر پزشک بودن گذشت.پس از بررسی نهایی اعلام شد که دیگه مشکلی ندارم.حدود سه هفته قبل دچار تشنج شدم و الان هم هنگام بلند شدن و نشستن تعادل کامل ندارم.این وضعیت میتونه اثرات خونریزی قبلی باشه؟برام خیلی مهمه.لطفاً راهنماییم کنید.با تشکر

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   من فقط در مورد بیماری خودم (ضایعه نخاعی و تنگی تراشه) اطلاعات دارم.
   ببخشید نتونستم کمکی بکنم. ولی بهتره یک ام آر آی یا اسکن بگیرید.
   ایشالا که مشکلی نباشه.

 148. زهرا می‌گوید:

  سلام آیدای عزیز من زهرا هستم دوباره مزاحمت شدم امیدوارم که احوالت خوب باشه من از شما سوالی داشتم پدر بزرگ من دو مرتبه است که وقتی ترک پلاستیکی شو عوض میکنه بعد از دو روز ترشحات کف مانندی داره که خیلی پشت سر هم ساکشن میشود و کمی تنفسش شکمی میشود لازم به ذکر هستش که از دستگاه جدا هستش شما علتش رو میدونید؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام زهرای عزیز.
   مراحم هستید Smile
   والا من تابحال همچین تجربه ای نداشتم. ولی به نظر عادی نیست. بهتره که حتما با دکترشون مشورت کنید.
   ایشالا بهتر بشن…

 149. حسین رنجبر می‌گوید:

  خییییییلی عالی بود. آفرین
  همیشه شادو سلامت باشین.

 150. شیرین می‌گوید:

  ممنون از شما من هم قراره در منزل از پسرم که تراکوستومیه پرستاری کنم .اون فقط شش ماهشه.دوست دارم زین پس از تجربیات راهبردیتون بهره بگیرم.به امید سلامتی روز افزون

 151. مامان علی اصغر صفدری می‌گوید:

  باتمام وجودم ازتمامی فرشته های بیمارستان مفید (پزشکان پرستاران خدمه وهمه مسئولین و دوستان)که شش ماه به تور متناوب از سحر تاشب و از شبتا صبح بر بالین پسرم مادری وپدری کردن و زنده نگهش داشتن سپاسگذارم.همینطور ازهمسرم پسر بزرگم که فقط چهار سالشه خانوادم از خدا انبیا اولیا که یاریم کردن .وهمینطور از آیدای عزیزم که درد منو خوب می فهمه

  • آیدا می‌گوید:

   خیلی از این کامنت تون خوشحال شدم. این که تا این حد از بخش درمان راضی بودید واقعا خوشحالم می کنه.
   امیدوارم به زودی پسر نازتون خوب بشه و از خدا برای شما، پدر مهربونش، و برادر بزرگ مرد کوچکش، آرزوی سلامتی دارم Smile
   همچنین درود بر فرشته خویان بخش درمان، به خصوص پرسنل بیمارستان مفید…

 152. مریم می‌گوید:

  آیدا جان اگر بیمار تراکوستومی به ونتیلاتور وصل باشد می تواند ازراه دهان غذا بخورد؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مریم عزیزم
   بله می تونه. من زمانی که با تراک به ونتیلاتور وصل بودم، همه چیز راحت می خوردم.
   البته وقتی از بیمارستان ترخیص شده بودم و قدرت بلع ام هم برگشته بود.
   با این حال شاید لازم باشه موقع خوردن غذا کاف تراک رو پر کنید تا اگه غذا تو گلوشون پرید، وارد ریه نشه.
   ایشالا بیمارتون بهتر بشن…

 153. سید محسن می‌گوید:

  من دانشجوی پرستاری هستم . لطفا میشه در مورد تطبیق تراخیل تیوب و دلیل تطبیق آن راهنمایی کنید . ممنون

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز، پرستار خوب آینده Smile
   اگر بدونم منظورتون از تراخیل چیه، شاید بتونم راهنمایی تون کنم.
   منظورتون “ماندرند” هست؟ (تازه اگه خودم هم درست تلفظ کرده باشم! Big Smile )

 154. هاجر می‌گوید:

  سلام، ی سوال داشتم برای تراکستومی چندروز بستری میشن؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   والا بستگی داره چرا تراکستومی بشن. خود عمل تراکستومی کار پنج دقیقه است و احتمالا بخاطر خونریزی و بررسی تنفس بیمار فقظ لازم باشه یک یا نهایتا دو شب نگه دارن. اما اگه بخاطر مشکل حاد تنفسی دارن تراک میشن، شاید تا رفع کامل مشکل نگهشون دارن.
   ایشالا بیمارتون به زودی خوب بشن.

 155. امید می‌گوید:

  سلام
  به به به این حوصله و توجه. خسته نباشید
  پدرم ۵۶ روز هست که دچار سکته مغزی شدن
  بیست روزه تراکشون رو که پلاستیکی بود کردن فلزی
  سطح هوشیاریش پایینه. فقط وقتی دستمون رو به چشماش نزدیک می کنیم عکس العمل نشون میده
  در مورن ساکشن کردن چند سوال داشتم.
  ۱- سوند فولی بهتره یا نلاتون؟
  ۲- اول باید سوند رو داخل سرم شستشو کرد یا مستقیم برد داخل گلو؟
  ۳- لازمه مایع شستشو رو ریخت داخل گلو؟

 156. سنگ صبور می‌گوید:

  سلام آیدا جان باهات چند کلمه حرف خصوصی داشتم چطور می تونم داشته باشمت ؟

 157. پریسا می‌گوید:

  سلام آیدا جون
  احساسمو نمیتونم در قالب کلمات بیان کنم
  فقط امیدوارم و مطمئنم که جواب انقدر خوبی و مهربونتیو می گیری
  واقعا به حالت غبطه میخورم که انقدر صبور و با شهامت تونستی امتحان به این سختی رو بگذرونی و البته هنوز هم …
  پدر من به علت آنوریسم مغزی مجبور به آنژیو مغز شدن و از همون موقع ینی چهار ماه پیش هزار تا بیماری و مشکل دیگه اشون رو شد و ….
  الان دو هفتس ک تراک گذاشتن با دستگاه نفس میکشن و ریه اشون خوب کار نمیکنه
  همه نوشته ها و همه کامنتای این بخش رو خوندم
  واقعا که فرشته ای
  سوالم ازت اینه که اطلاعی در مورد تراک سیلیکونی داری؟
  قراره که تراک پلاستیکی بابامو بردان و سیلیکونی بذارن میخواستم ببینم با کدومش راحت تره

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   خیلی از آشنایی تون خوشحالم
   ممنونم از محبت تون Smile
   ایشالا که پدرتون بهتر بشن.
   متاسفانه در مورد تراک سیلیکونی اطلاعی ندارم، ولی شنیدم که از تراک پلاستیکی بهتره و چون جنس اش با بدن سازگاری بیشتری داره، کمتر حساسیت ایجاد می کنه و دیر تر نیاز به تعویض داره. ایشالا که براشون خیر باشه و به زودی بهتر بشن.
   الان که نتونستم کمکی بکنم، اما همیشه در خدمت هستم…

   • پریسا می‌گوید:

    ممنونم ازت عزیزم
    توی این شرایط سخت واقعا نوشته هات کمک های بزرگ و ارزشمندی هستن
    خیلی آروم میشم با خوندشون
    میدونی یکی از عذاب های این دوران اینه که نمیدونم بابام چی میخواد یا چه احساسی داره ولی وقتی نوشته هاتو میخونم میتونم بفهممش و بدونم که چجوری باید رفتار کنم
    کار بزرگی میکنی عزیزم
    قلمت هم عالی و تحسین برانگیزه
    خیلی برامون دعا کن عزیزم
    من هم برای تو دعا میکنم که بهترین ها همیشه مال تو باشه

    اینو خیلی دوس دارم:
    دست از طلب ندارم تا کام من برآید…..

 158. مائده می‌گوید:

  سلام ایادا جان پدرمن ۵روزه تراک گذاشته هوشیار نیست کاف داره ولی این چندروزی که بیمارستانه نه کسی کاری بهش داره نه درموردش چیزی میگه،درضمن خالی هست من نمیدونم چه کار کنم لطفاًراهنمایی کنید

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   اگر لازم بود کاف رو پر می کردن. کاف برای جلوگیری از ورود غذا و مایعات به نای هست. برای بیماری که بلع ضعیفی داره. یا اگه بیمار تهوع کرد مانع از ورود محتویات معده به نای میشه. ولی پدر شما که هوشیار نیستن و غذایی نمی خورن که این مسائل پیش بیاد. ولی اگه با لوله ی بینی (سوند معده یا NG تیوب) تغذیه میشن امکان استفراغ هست. در این صورت بهتره کاف پر باشه. پس حتما از این لحاظ به پرستار ها تذکر بدین. اما در غیر این صورت، کلا کاف بهتره که خالی باشه. نگران خالی بودن کاف نباشید. خود تراک هم مشکل خاصی ایجاد نمی کنه.
   هر سوالی باشه من در خدمتم
   ایشالا پدرتون به زودی بهتر بشن.

 159. مائده می‌گوید:

  سلام همه مطالب رو تااخرخوندم خیلی مفید بود واستفاده کردم خدا سلامتی بهت بده عزیزم خیلی باخوندنشون اروم شدم مطمئنم همه همین حس رو دارن انشالله خیر دنیا و اخرت ببینی به امید شفای همه بیماران

 160. سميرا می‌گوید:

  با سلام ما مریضمون بعد کما و ٢۵ روز به دستگاه وصل بودن خلاصه از کنا در اومدن وًاز دستگاه جدا شدند.در عین کما هموتوراکس هم شدند ایدا جون . الان تقریبا ۴ ماه میگذره از این مساله میبردیمش پیش فوق تخصص ریه ایشون تشخیص تنگی تراشه دادند گفتند ببرینش واسه لیزر در بیمارستان مسیح دانشوری.. حالا دو جلسه از برونکو و لیزر وبالون تنگی گذشته ولی مریضمون هی بدترمیشه میخاهیم برای بار سوم ببریمش مسیح دانشوری… ولی هیچ نتیجه ای نمیده . دکترش اقای کیانی هستند. البته تنگی نفس شدید و سرفه و خس خس و صدای سینه دارن علایمش . حالا هم هیچ دستگاهی نه تی تیوب و نه دستگاه و ونه تراک هیچی ندارن فعلا…. میتونین منو راهنمایی کنین ایدا خانم ماشهرستانیم و خیلی هزینه و زمانمون میره. به ما بگین ایا امکان داره برونو جواب بده یا لیزر یا بالون . !؟؟ ایا این مریضی خوب میشه کلا!؟ چه احتمالاتی داره واسه ایندش!؟؟ ایا اگر گفتند جراحی بشه بکنیم!؟؟ جراحی تصمینی هست !؟ چه عوارضی داره جراحی!!؟؟ کجا بریم پیش کی چه دکتری.. ما گیج شدیم خواهش میکنم ایداجون جواب همه سوالامو بده… انشالله خدا شفایی عاجل براتون بفرسته که …. ببخشین

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   اگه لوله ندارن پس احتمالا تنگی شون خیلی شدید نیست. در این صورت جراحیش ساده تر هست. خصوصا اگر تنگی در قسمت بالای نای باشه. بیمارستان مسیح خیلی خوبه. فقط از لحاظ پزشک، برای جراحی تنگی تراشه آقای دکتر عزیزالله عباسی بهترین هستن. پزشگ خودم هم هستن. اطلاعات تماس:
   آقای دکتر عزیزالله عباسی دزفولی
   در بیمارستان کسری و همینطور بیمارستان مسیح دانشوری
   آدرس و شماره ی مطبشون:
   میدان ونک.به سمت ملاصدرا.کوچه ی شاد.پلاک ۵
   تلفن: ۸۸۸۷۴۷۱۴ مطب. فقط روزهای شنبه. ساعت ۳ به بعد. حتما باید قبلش وقت گرفت.
   جدیدا مدتی هست که روزهای یکشنبه و یک روز دیگه که یادم نیست هم در کلینیک بیمارستان کسری مریض ویزیت می کنن.
   بیمارستان کسری میدان آرژانتین هست و خصوصیه.
   ………
   البته احتمالا لیزر هم باید جواب بده. از پدرم پرسیدم گفتن بهترین پزشک برای لیزر مطب شون بالای مطب دکتر عباسی هست. ولی اسم شون یادشون نیست. برونکوسکوپی هم که بیشتر کاربرد تشخیصی داره نه درمانی.
   بله این مریضی (در حد تنگی بیمار شما) با جراحی رفع میشه. خیلی بیمار ها رو دیدم که جراحی کردن و به زندگی عادی برگشتن.
   دکتر عباسی بین لیزر و بالن و جراحی، بهترین گزینه رو بهتون میگن.
   جراحی آسونی نیست. مخصوصا اگر تنگی پایین نای باشه. ولی نتیجه بخش هست و جای نگرانی نداره. دکتر عباسی هم واقعا باتجربه هستن.
   اگر محل تنگی و مقدارش رو بدونم دقیق تر می تونم بگم.
   امیدوارم که بیمارتون به زودی بهتر بشن.
   اگر سوالی بود من همیشه در خدمتم…

 161. مریم می‌گوید:

  سلام آیدا جون من مامان علی اصغرم قبلا برات کامنت می ذاشتم ….پسر مظلومم شهریور ماه به دلیل کینه توزی پزشک آی سی یو یک بیمارستان فوت کرد دقیقا اون چیزایی که توی معرفی کتابت از آزار های شفا خانه نوشتی رو به چشم دیدم و حس کردم اما در کنارشون انسانهای خوبی هم بودند مثل خانم حیدر ی مسئول بخش ریه وگروه همکارشون …کلی پی گیری کردم اما مسئول بیمارستان حتی یک بار هم نیومد ببینه که چی به حال پسرم اومده …پسرم معصومانه پر کشید اما من موندم و یه روان زخم خورده که جسممو درگیر کرده دوست دارم بازم به اینجا سر بزنم و از تجربیاتت استفاده کنم تا لا اقل مرحم زخم دیگه ای باشم…انشا الله خانم فاطمه زهرا شفا ی عاجلی برای تو وبقیه دوستان حاصل کنن

 162. مریم می‌گوید:

  سلام اگه از# پزشکان ،پرستاران ویا خانواده هاشون# …کسی این صفحه رو می خونه بگین اول برای رضای خدا وبعد برای نجات جون یه بیمارکه مصومانه درد می کشه در انجام وظایفشون یک ثانیه هم تعلل نکنن..من چندین بار شاهد خفگی و مرگ علی اصغرم بودم ولی کادر پرستاری البته بعضی به جای تسریع در عمل به من و پسرم بی احترامی می کردن …خیلی جالبه که سوپر وایزر حق رو به اونا می داد …نمی دونم اگه عزیزانشون رو ی همون تخت بودن این افراد در مقابل عکس العمل منفی پرستار و پزشک چه واکنشی نشون می دادن…خیلی دوست دارم از اون بیمارستان اسم ببرم تا آبروی یه عده رو بریزم …ولی از فرشته خویان این بیمارستان شرم می کنم لذتی که در بخشش هست در انتقام نیست دوست دارم در این زمینه ها همه جا با صدای بلند داد بزنم اشک بریزم و خواهش کنم تا مردونه انسان وار و مومنانه کار درمانیشونو انجام بدن …خانم به اصطلاح دکتر به کمسیون ونفع کثیف مالیت نرسیدی ویه بچه رو به بهبودی رو به کشتن دادی …نفرین نمی کنم اما امید وارم خیلی زود متوجه کار زشتت بشی …هیچ وقت ازت اسم نمی برم نمی خوام زندگیتو خراب کنم اما امید وارم خدا بهت تلنگر آرومی بزنه تا قبل از این که از این دنیا بری توبه کرده باشی میگن اگه یه نفرو زنده کنی انگار یک جمعیتو رو زنده کردی و اگه یه نفرو بکشی یه جمعیتی رو کشتی امید وارم هیچ نقطه ای از دنیا ظلمی نباشه باخودم عهد کردم همه جا در این زمینه تبلیغ کنم

 163. مامان علی اصغر صفدری می‌گوید:

  از تمام فرشته خویان بیمارستان مفید سپاسگذارم مخصوصا بخش ریه بیمارستان مفید اون مدتی که ما مهمونشون بودیم سنگ تموم گذاشتن (نسیم هدیه فریدونی خانم حیدری دکتر سمیر وکلیه همکاران این بخش)پرسنل این بخش اخلاق انسان مدارانه ای دارن

 164. amin می‌گوید:

  سلام میخواستم بدانم لوله تراکستومی تا اخر عمر همراه بیماره یا بعد از یک مدت میشه جای ان را ترمیم کرد

  • آیدا می‌گوید:

   سلام
   بستگی داره چرا بیمار تراکستومی هست. لطفا بفرمایید چرا؟
   اگر به خاطر ضعف تنفسیه، با تقویت تنفس تراک رو برمی دارن.
   اگر به خاطر تنگی تراشه (نای) هست، در صورتی که تنگی قابل جراحی باشه، بعد از رفع تنگی تراک رو برمی دارن. اگر مثل مورد من غیرقابل جراحی باشه، تراک یا تی تیوب برای همیشه می مونه.

   • amin می‌گوید:

    سلام ممنون از جوابتون ببخشید باز مزاحم شدم پدر من سکته مغزی کرده و بعد از سکته در بیمارستان بهتر بگم کشتارگاه نمازی شیراز بستری شد. اولش راحت نفس میکشی بعد انژیوگرافی اکسیژن خونش امد پایین و با اکسیژن تنفس میکرد بعد ازچند روز تنفسش خوب شد و اکسیژن را بر داشتن شبش هوشیاریش را از دست داد و از راه دهان لوله داخل ریش گزاشتن و بعد ۲ روز با دستگاه امبو تنفس کرد و از اول ابان داخل ای سی یو هست الان گفتن باید تراک بشه نظرتون چیه تراک بشه و تراک چقدر میمونه

    • آیدا می‌گوید:

     سلام
     خواهش میکنم. مراحمید. من در خدمتم
     باید حتما تراک بذارن. نگران نباشید. فقط مطمئین بشید که دکتر ارشد بیمارستان تراکستومی رو انجام بده، نه رزیدنت ها.
     تا وقتی تنفس شون عادی بشه، تراک می مونه. فقط بگید در صورت امکان کاف تراک رو خالی کنن یا اصلا از تراک جداش کنن. ولی اگر لازمه کاف باشه و پر هم باشه، حتما هر دو ساعت یک بار، ده دقیقه خالیش کنن تا مشکل تنگی نای پیش نیاد. کاف یک زائده ی بالن مانند هست. در همین مطلب که زیرش کامنت گذاشتین، در موردش توضیح دادم.
     ایشالا با موفقیت تراک بشن و به زودی سلامتی کامل شون رو به دست بیارن.

 165. محمدزاده می‌گوید:

  با سلام و ارزوی شفای کامل برای ایدا خانم و همه مریضها
  خواهرم ۳و۴ روز که تراکتومی کرده و ۱۷ سال سن دراه.الانم تو بیمارستان.۳ بار تا حالا تا دم مردن میره و برمیگرده.خلط بعد ساکشن گیر میکنه و خفه میشه.خیلی داغونم.دکتر میگه خوبه میخواد مرخص کنه.ما موندیم چیکار باید کنیم.بیاریم خونه چیکار کنیم؟اگر یک لحظه خلط گیر کنه تکلیف چیه؟ تروخدا راهنماییم کن خیلی نگرانم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از دعای خیرتون
   باید خلط رو رقیق نگه دارید تا گیر نکنه. برای این کار باید در فاصله ی یک متری شون همیشه بخور سرد روشن باشه تا هوای تنفسی مرطوب باشه. حتما بخور سرد.
   قبل از هر بار ساکشن داخل تراک دو سی سی سرم شستشو بریزید تا خلط رقیق بشه
   از دکتر هم بخواید داروهای رقیق کننده ی خلط مثل شربت بُرُم هگزین تجویز کنن.
   ولی در کل نباید خلط این قدر غلیظ باشه. عفونت ریه دارن؟
   قدرت سرفه کردن شون چقدره؟ می تونن با فشار خلط رو بدن بیرون؟
   روزی چند بار ساکشن میشن؟ شاید دیر به دیر ساکشن می کنید.
   چرا براشون تراک گذاشتن؟ در پی چه بیماری ای؟
   قبل از ترخیص از یک دکتر دیگه مشورت بگیرید. به دکتر الان شون هم بگید حداقل برای مواقع بحرانی راهکار بدن.
   من همیشه در خدمتم دوست خوبم.
   ایشالا به زودی بهتر بشن.
   …………….
   راستی وقتی بردید خونه، حتما همیشه یک لوله ی تراک از همین سایزی که الان دارن، و یکی هم سایز کوچکتر دم دست داشته باشید. یک آمبوبگ هم بخرید. شاید دکتر بگن در موقع بحرانی که خلط بدجور گیر کرده، تراک رو بکشید بیرون و همون جا یکی دیگه بذارید. البته این ها آموزش می خواد. ولی به هر حال همیشه تراک اضافی داشته باشین.

 166. محمدزاده می‌گوید:

  لام.ممنون که زود جواب دادید.
  خواهرم سرطان تیروید داره و. گردنشو عمل کردن.و به گفته دکتر عمل سخت و پرخطری بود.دکتر اصلا معلوم نیست حرف حسابش چیه.جواب درست نمیده.الان میگه شاید ریش عفونت کرده باشه دوباره داره میفرسته ای سی یو. بهش میگم اگه تو خونه این حالت بشه و خلط گیر کنه ما چیکار باید کنیم بچه جلو چشمون میمیره.جواب نداد و نگاه میکرد فقط.اصلا بد وضیعتی افتادیم واقعا کم اوردم.خیلی داره عذاب میکشه.با سرفه هم نمیتونه بده بیرون.اینا تو بیمارستان منتظر میشن حال بیمار بد بشه بعدش میان ساکشن میکنن.اگر ریش عفونی شده باشه تکلیف چیه؟
  خیلی از لطفتون ممنونم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام. خواهش میکنم.
   شما کدوم شهر و کدوم بیمارستان هستید؟
   از بیرون بیمارستان پزشک بیارید. به این کار میگن مشاوره ی پزشکی. فقط اول باید با سوپروایزر بخش هماهنگ کنید تا دعوتنامه بفرستن برای پزشک مربوطه. پزشک شما فکر کنم جراح سرطان هستن. شما متخصص ریه (توراکس) بیارید. پزشک های خود بیمارستان رو ول کنید. اون ها اغلب کار ندارن که مریض رفت خونه چی میشه!
   نذارید ترخیص کنن تا مطمئن نشدید خطری نیست.
   اگر عفونت باشه با آنتی بیوتیک قوی رفع میشه. اگر مطمئن شدید برای خواهرتون خطری نیست و آوردینش منزل، عفونت در منزل بهتر درمان میشه. چون آلودگی بیمارستان رو نداره.
   در منزل باید کپسول اکسیژن و ساکشن و آمبوبگ حتما داشته باشید. هر وقت خواستین بگیرین بگین من راهنمایی کنم.
   اگر تهران یا مشهد هستید می تونم هم پزشک و هم بیمارستان معرفی کنم و هم جایی که بتونین وسایل رو بخرید.
   امیدوارم به زودی شرایط بهتر بشه.
   من همیشه در خدمتم…

 167. محمدزاده می‌گوید:

  راستی ما تو خونه نه اکسیژن داریم نه ساکشن.تو بیمارستان پرستارا دوبار گیر افتادن کد صدا زدن.ما تو خونه چیکار باید کنیم

  • آیدا می‌گوید:

   در منزل فقط دیر به دیر ساکشن نکنید و سعی کنید با بخور و سرم و دارو خلط رقیق بمونه. اگر تو بیمارستان بیشتر رسیدگی کنن کار به کد زدن نمی رسه. ایشالا خودتون که وارد بشین، از هر پرستاری بهتر مراقبت می کنید.

 168. سميرا می‌گوید:

  سلام ببخش باز مزاحم شدم. ما وفتیم پیش چند تا جراح که همه گفتند باید جراحی بشه تنگی . محل هم ٢.۵ سانتیمتر زیر ساب گلوت. بردیم پیش اقای دکتر فرساد که همکار دکتر عباسی هستند در مطب خود اقای دکتر عباسی نبودند ولی اقای فرساد گفتند که ١ اذر بیارینش پیش من در بیمارستان کسری اقای عباسی عملشون میکنن . فقط گفتند باید نگاه کنیم که میشه عمل کرد یانه!! گفتند ٩٠٪ عمل میشه میکرد ولی تا نبینیم نمیشه!! فقط ما از عملش خیلی میترسیم ! ممکنه که با ١ بار عمل همه چی جور بشه!! عوارض داره عمل!؟؟ از لحاظ زیبایی برا گلوش چه مشکلاتی پیش میاد!؟ هزینه عمل رو فقط بیمارستان گفتند ٢۵ میلیون تومان…. اگه خوب بشه که مشکلی نیست ولی عوارض و احتمال عود!! پس اگه گفتند عمل باید عمل بشه دیگه!؟؟ نمیدونید چند روز بخاطر این عمل تو بیمارستان کسری و دکتر عباسی بستری میشن!؟ چون واقعا هزینه ها گزافه!! ممنون ایدا خانم خدا زندگی خوب و …. بهتون ببخشه

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم. خواهش میکنم. مراحم هستید. من همیشه در خدمتم.
   محل تنگی خیلی خوبه. بالاست. جراحیش راحت تره.
   ببینید، آقای دکتر عباسی فردا کلینیک بیمارستان کسری ویزیت می کنن. توی سایت بیمارستان دیدم. برید مستقیما با خودشون صحبت کنید.
   بگید اگر صلاح می دونن، عمل رو در بیمارستان مسیح دانشوری انجام بدن. چون کسری واقعا گرونه. ۲۵ میلیون رو گفتن فقط هزینه ی عمل هست، یا بستری در آی سی یو و بخش رو هم شامل میشه؟ چون بعد از این عمل بیمار چند روزی میره آی سی یو و بعد دستکم یک هفته در بخش می مونه.
   از عملش نترسین. من خیلی ها رو دیدم که عمل کردن و بعد به زندگی عادی برگشتن. البته عمل سنگینی هست و بیمار کمی اذیت میشه. چون چند روزی چانه رو به سینه بخیه می زنن تا محل عمل جوش بخوره.
   فکر نکنم عوارضی داشته باشه. یا عود کنه. البته امکانش هست. اما اگر دکتر خوب و باتجربه ای عمل کنه، ایشالا با یک عمل مشکل رفع میشه.
   از لحاظ زیبایی… یک رد بخیه ی حدود ۴ یا ۵ سانت روی گلو می مونه. اما بعدا میشه جراحی پلاستیکش کرد.
   بله اگر لیزر و بالن جواب نداده تنها راه عمله. الان هم پیش بهترین دکتر رفتین. ایشالا بهبودی کامل حاصل میشه.
   دستیار دکتر عباسی در کسری هم خانم دکتر فوق العاده خوبی هستن و در سر عمل ها حضور دارن. خانم دکتر نصرالهی.
   به امید خدا…
   من همیشه در خدمتم…
   ……………………………
   راستی به دکتر عباسی بگید اگر چند ماه تی تیوب (T-Tube) بذارن، ممکنه تنگی برطرف بشه و دیگه نیازی به جراحی نباشه؟

 169. amin می‌گوید:

  سلام ممنون از جوابتون ببخشید باز مزاحم شدم پدر من سکته مغزی کرده و بعد از سکته در بیمارستان بهتر بگم کشتارگاه نمازی شیراز بستری شد. اولش راحت نفس میکشی بعد انژیوگرافی اکسیژن خونش امد پایین و با اکسیژن تنفس میکرد بعد ازچند روز تنفسش خوب شد و اکسیژن را بر داشتن شبش هوشیاریش را از دست داد و از راه دهان لوله داخل ریش گزاشتن و بعد ۲ روز با دستگاه امبو تنفس کرد و از اول ابان داخل ای سی یو هست الان گفتن باید تراک بشه نظرتون چیه تراک بشه و تراک چقدر میمونه

  • آیدا می‌گوید:

   سلام
   خواهش میکنم. مراحمید. من در خدمتم
   باید حتما تراک بذارن. نگران نباشید. فقط مطمئین بشید که دکتر ارشد بیمارستان تراکستومی رو انجام بده، نه رزیدنت ها.
   تا وقتی تنفس شون عادی بشه، تراک می مونه. فقط بگید در صورت امکان کاف تراک رو خالی کنن یا اصلا از تراک جداش کنن. ولی اگر لازمه کاف باشه و پر هم باشه، حتما هر دو ساعت یک بار، ده دقیقه خالیش کنن تا مشکل تنگی نای پیش نیاد. کاف یک زائده ی بالن مانند هست. در همین مطلب که زیرش کامنت گذاشتین، در موردش توضیح دادم.
   ایشالا با موفقیت تراک بشن و به زودی سلامتی کامل شون رو به دست بیارن.

   • amin می‌گوید:

    سلام ممنون بله مطالبتون را خواندم فقط پدر بنده از راه بینی تغذیه میشه و قادر نیست خودش غذا بخوره باز باید کاف را بردارند؟ و در مواردی که کاف جلو غذایی که وارد نای میشه میگیره چه زور میشه متوجه این موضوع شد و غذا را از پشت کاف در اورد ببخشید که زیاد سوال میکنم

    • آیدا می‌گوید:

     سلام دوست عزیز
     نه بهتره کاف باشه، ولی هر چند ساعت یک بار برای ده دقیقه خالیش کنن.
     اگر غذا وارد نای بشه، بیمار به سرفه میوفته. کاف نمیذاره که غذا به سمت ریه بره. اگر غذا وارد نای بشه و پشت کاف قرار بگیره، برای بیرون آوردن غذا باید برین بیمارستان.
     خواهش میکنم. هر وقت هر سوالی بود من در خدمتم.

 170. سميرا می‌گوید:

  ممنون ایدا جون. لطف کردین ولی من از تهران خیلی دورم هر بار ١۴ ساعت تو راهم گلم. نمیتونم برم پیش دکتر . احتمالا که میبریمش کسری اونجا میتونم ببینمش و سوالا تمو ازش بپرسم . تی تیوب هم نمیدونم چیه جون هیچ جا اینو بهم نگفتن اینو بذاره خوب بشه.. باز گفتند که دو سه ماه میکشه اگه بخای ببریش دانشور تا عمل میشه. کلا خیلی باهاش مشکل داریم هر بار لیزر که شده یه کم خوب میشه بعدا همان اش و کاسه. اینو هم بگم که عملش اگه جواب بده دنیا رو میدیم اگرچه دست تنگیم . ولی همه چی رو به خدا میسپاریم

  • آیدا می‌گوید:

   خواهش میکنم دوست خوبم
   آهان متوجه شدم…
   بله، همین کار رو بکنید. دکتر خودشون هم دیر بیان، دستیارشون خانم دکتر نصرالهی هستن. خیلی بامحبت هستن و سوالاتتون رو جواب میدن.
   دکتر عباسی در زمینه ی تنگی تراشه بهترین هستن. خودشون بهترین گزینه ی درمانی رو بهتون میگن.
   ایشالا… به امید خدا. امیدوارم به زودی بهتر بشن…

 171. محمدزاده می‌گوید:

  سلام ایدا خانم.وقت بخیر.
  شرمنده بازم مزاحم شدم.دکتر الان میگه حنجره رو بردیم زیر دستگاه حنجرش اسیب دیده.و ترکستومی دایمی شده.دکتر چرا حرفش شسته رفته نیست? بعد عمل میگفت احتمال داره ترکستومی بشه.الان میگه دایمی.از یه طرف حنجرشو بر نداشته میگه اسیب دیدس.کلا موندیم باید یکار کنیم.یه بار پرسیدیم ما تو خونه اکسیژن و ساکشن تهیه کنیم میگفت عالی میشه.الان گفتیم چند روز مهلت بدین تهیه کنیم میگه نیاز نیست.اصلا معلوم نیست چی میگه.تو رو خدا یه راهنمایی کنید.کل خانواده استرس خونه اوردن با این وضعیت رو داریم.میگه تا دو ماه خیلی باید مواظب باشید.اگر قرار دایمی باشه زندگی خواهرم به چه صورته.یعنی هی ساکشن و اکسیزن?بیرون از خونه هم نمیتونه بره?کلا توضیح بدید خواهش میکنم.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   خواهش می کنم. مراحم هستید.
   شما کدوم شهر هستید؟
   متاسفانه دکترا همین طوری هستن دیگه…
   ساکشن حتما نیازه. حتی بیمارایی که قدرت تنفس و سرفه کردنشون هم عالیه، باز هم گاهی ساکشن لازم دارن. تراک یک جسم خارجیه. مخاط رو تحریک میکنه و ترشح چند برابر میشه. از طرفی اگر بیمار عفونت داشته باشه، باید ترشحات عفونی تخلیه بشه. پس مگه میشه به ساکشن نیازی نباشه!
   اگر حنجره تخریب شده، احتمالا تراک لازمه. ولی شاید بشه بعدا تی تیوب یا استنت یا هر چیز دیگه رو جایگزین کرد. کسایی هستن که با تراک سال ها زندگی می کنن. بیرون میرن. دانشگاه میرن. زندگی عادی دارن. خواهر شما ریه اش سالمه. کمی که بهتر بشه دیگه زیاد ساکشن نمی کنه. فعلا به آینده فکر نکنید. بذارید مرخص بشه. دوره ی نقاهت رو بگذرونه و برید سراغ پزشکای دیگه. فقط همون طور که قبلا گفتم قبل از ترخیص با پزشکی خارج از بیمارستان مشورت کنید و اگر شد برای ویزیت بیاریدش بیمارستان.
   پس ساکشن رو حتما بگیرید. اکسیژن رو هم تهیه کنید.
   به امید خدا…

 172. محمدزاده می‌گوید:

  سلام مجدد.
  جز تشکر از شما چیزی برای اریه ندارم.
  مازندران.ساری هستیم.من تهیه کردم یک ساکشن و اکسیژن گرفتم.
  چطور باید بفهمیم دایمی هست یا که نه.چون ۴ روز تو ایسیو بود یه لوله مستقیم
  داشت و تراک نداشت و از اون طریق ساکشن میشد و اکسیژن میدادن.که بعد ای سی یو دکتر برد اتاق عمل گفت اگر نتونه خودش نفس کار بزاره ترک میزاره تا کمکش کنه.اخه اگه قراره کمک کنه پس چرا دایمی باید باشه؟خواهرم که مشکل تنفسی نداشت.تازه حرفم میزد.اینجور که بوش میاد به خاطر پاکسازی تومور حنجره اسیب دیده و دیگه نمیتونه صحبت کنه.جای تراک هم نه بخیه هست نه چیزی کاملا بازه.تازه زیرشم یه سوراخ خالی گذاشته.اصلا توضیح درست نمیده.قبل عمل دکتر خیلی خوب صحبت میکرد با ما و جواب میداد اما الان با منت و گنگ جواب میده.در کل چطور میشه فهمید تراک دایمی؟یعنی نمیشه تراک برداشت جاش میکروفون گذاشت که بتونه صحبت کنه؟واقعا که خودت چه صبر بزرگی داری.من نمیتونم جای شما باشم.امیدوارم همیشه اینطور شاداب باشید با روحیه.درسته سختی این ماجراهارو تحمل میکنید اما دل بزرگی دارید که ما که در سلامت کاملیم نداریم.ارزوی بهترینها برای شما دارم.ممنون.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   شما محبت دارید. من فقط انجام وظیفه می کنم.
   به نظر من خواهرتون ایشالا ترخیص که شد و کمی که قوای بدنیش رو به دست آورد، ببریدش تهران، بیمارستان مسیح دانشوری. اون جا بیمارستان تخصصی همین چیزاست؛ یعنی نای و حنجره و ریه. ترجیحا هم سعی کنید اقای دکتر عزیزالله عباسی پزشکش بشن. قبلش برین مطب شون و باهاشون مشورت کنید. بذارید ایشون دستور بستری در مسیح رو بدن. البته بیشتر پزشکای اون جا خوب هستن. کلا تیمی کار می کنن. ایشالا اگر تونستین برین بگید تا من اطلاعات بیشتری بدم.
   اون لوله ی مستقیم بیشتر از هفت روز نمی شد بمونه، بالاخره باید تراک میکردن. ولی این که تراک دائمیه یا نه بستگی به وضعیت نای و حنجره داره. این رو باید دکتر بررسی کنه.
   برای خواهرتون تراک مسیر تنفس رو باز نگه میداره. به خاطر جراحی احتمالا مسیر تنفس یا مشکل پیدا کرده یا التهاب داره. الان تازه عمل سنگینی داشته. الان همه چیز به نظر وحشتناک میاد. با گذر زمان شاید خیلی چیزا بهتر بشه. به امید خدا…
   جای تراک همیشه یک زخم باز هست. این طبیعیه.
   در بیمارستان مسیح همه ی گزینه ها رو بررسی می کنن. اگر بشه میکروفون میذارن. البته اگر بشه تراک رو برداشت. الان برای نتیجه گیری زوده.
   ممنون از محبت تون. شما لطف دارید.
   امیدوارم خواهرتون روز به روز بهتر بشه…

 173. محمدزاده می‌گوید:

  سلام ایدا خانم
  حالتون خوبه.وقت بخیر.
  خواهرم هنوز بیمارستانه.امروز دکتر گفت لوله ترکستومی نمره ۸ پلاستیکی دوجداره بدون کاف بخرید.تو ساری که گیر نیوردیم.شاید فردا از تهران گیر بیارم.خواستم راهنمایم کنید که این لوله جنس ایرانی خارجی داره؟و اینکه به نظرتون امکان نصب تی تیوب وجود داره و کلا یه توضیحی بدید که الان دکتر گفته این مدل با این سایز بزارید خوبه یا بد. راستی تو وضعیت عادی بیمار چند بار در روز نیاز به ساکشن و اکسیژن داره..کلا چه اقداماتی در حالت عادی ما تو خونه باید انجام بدیم.شبا باید بالا سرش بیدار بمونیم و مراقبت کنیم تا نفسش بد نشه؟ غذا خوردن چطور.به صورت عادی میشه یعنی هر غذایی رو میتونه بخوره خطر نداره موقع غذا خوردن.
  ممنون از شما دوست خوب. و مهربون

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   ممنون از لطف تون.
   تراک سایز ۸ خیلی خوبه. بهترین سایزه. کاف هم که نداره بهتر.
   هر چه قدر جنس لوله بهتر باشه، دیرتر نیاز به تعویض داره.پس مطمئنا خارجی و مخصوصا آمریکایی بهتره.
   برای خرید تراک در تهران با شرکت اوشن طب، به مدیریت آقای دکتر معبودی تماس بگیرین.
   ۲۲۸۷۱۹۶۳ (شایدم آخرش ۶۴ باشه)
   خیابان شریعتی، بالاتر از سید خندان، نبش سیمرغ، جنب بانک ملی، پلاک ۲، واحد ۳، شرکت اوشن طب دانش
   info@oceanltd.net
   بهترین جنس ها رو میارن.
   برای تی تیوب خیلی زوده. ولی شاید در آینده امکان گذاشتنش باشه. بررسی پزشکی لازمه. ایشالا خواهرتون اومد خونه و کمی بهتر شد ببریدش تهران، بیمارستان مسیح دانشوری.
   والا مثلا من که دیافراگمم ضعیفه روزی ۱۵ بار هم ساکشن میشم. اما اگر تنفس قوی باشه فقط روزی یکی دو بار به ساکشن نیازه. ولی برای جلوگیری از جرم گرفتن لوله، بهتره روزی سه چهار بار ساکشن کرد. اما در کل دفعات ساکشن رو نیاز و خواست بیمار تعیین می کنه.
   و یک نکته ی مهم؛ به جای سوند نلاتون با سوند فولی ساکشن کنید. دلیلش رو در لینک زیر گفتم
   http://aida.special.ir/1393/09/%D8%B3%D9%88%D9%86%D8%AF-%D9%81%D9%88%D9%84%DB%8C-%DB%8C%D8%A7-%D9%86%D9%84%D8%A7%D8%AA%D9%88%D9%86%D8%9B-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/
   برای اکسیژن هم اگر یک دستگاه پالس اکسیمتر داشته باشید بد نیست. توضیحات این دستگاه رو در زیر میارم:
   پالس اکسیمتر: این دستگاه بطور لحظه ای ضربان قلب و میزان اشباء اکسیژن در خون (یا، سَچورِیشِن) بیمار را نشان می دهد. من زمانی از این دستگاه استفاده کردم که می خواستند از ونتیلاتور جدایم کنند؛ اما بهتر است از همان ابتدا آن را داشته باشید؛ زیرا این دستگاه در واقع نوعی مانیتورینگ بیمار در منزل است تا وضعیت تنفس بیمار تحت کنترل باشد. کار با این دستگاه بسیار ساده است و با زائده ی انگشتدانه مانندی به انگشت سبابه (اشاره) وصل می شود. عدد سَچورِیشِن یا همان میزان اشباع اکسیژن در خون برای افراد عادی ۹۹ است که حداکثر و بهترین حالت آن می باشد؛ هرچند که دستگاه تا عدد ۱۰۰ را نمایش میدهد، ولی ۹۹ حداکثر است… سَچورِیشِن برای سیگاری ها ۹۵ به بالاست. برای بیمار اگر این عدد از ۹۳ کمتر شد یعنی وضعیت تنفس وی نامطلوب است، و زیر ۹۰ نشانه ی خطر می باشد. عدد سچوریشن بین ۹۵ تا ۹۹ به این معناست که تنفس بیمار (و اگر با ونتیلاتور تنفس می کند، اکسیژن رسانی به او) خوب است. پالس اکسیمتر کمی گران است؛ اما قابل اجاره کردن از مراکز کالای طب نیز می باشد. البته من در آمبولانس ها نوع ساده و بسیار جمع و جورش را دیده ام که به نظرم نباید زیاد گران باشد.
   …………….
   شب ها فقط تنها نباشه کافیه (اما از دکتر و پرستار ها سوال کنید). از فروشگاه های کالاهای طبی بپرسید دستگاه اخطار کمبود اکسیژن ندارن؟ دستگاهی مثل پالس اکسیمتر ولی وقتی اکسیژن خون کم بشه آلارم بزنه.
   و غذا خوردن… وقتی دکتر دستور تراک بدون کاف دادن یعنی مشکلی در بلع غذا نیست. با این حال در این باره با دکتر مشورت کنید.
   وظیفمه. من همیشه در خدمتم.
   ایشالا به زودی همه چیز بهتر بشه.

 174. amin می‌گوید:

  سلام ببخشید که بار مراحم میشم لینک مطلب بالا را در مورد استفاده از سوید های فولی به جای نایلونی خواندم بسیار مفید بود خواستم بکم خدا خیرت بده این چیزها را که دکترا به آدم نمیدن اما چند سوال شما گفتید سوید هامبورگ خوب اما تو بازار گیر نماید و چینی به درد نموده پس تکلیف چه هنوز هم مارک هامبورگ گیر نماید و برای بیماری که قادر به سرفه کردن اگر کاف تراک پر باشه جلو سرفه را تمییز و بیماری که قادر به بلع غذا نیست اما سرفه میکنم روزی چند بار ساکن کافیه؟
  یک نکته الان گیره های بی سیم نشان دهنده اکسیژن خون در بازار موجوده و اگر بیمار ناراحتی قلبی نداری و مراقب داره به نظرم برای کسی که بودجه کمی داره مناسبه

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   خواهش میکنم. مراحمید.
   ممنون از لطفتون. وظیفمه.
   من الان مارک چینی با اسم شرکت وارد کننده ی ایرانی رئوف استفاده می کنم. خیلی خوبه. روش نوشته Raouf
   راستی سایز فولی بستگی به سایز تراک داره.
   سوال بعدی تون رو درست متوجه نشدم. انگار اشکال تایپی داره. ولی اگر درست خونده باشم باید بگم که نه کاف جلوی سرفه رو نمی گیره.
   دفعات ساکشن بسته به خواست بیماره. ولی کسایی که سرفه شون قوی هست روزی دو سه بار بیشتر ساکشن نمی کنن.
   ممنون از معرفی این دستگاه.
   من همیشه در خدمتم.

 175. amin می‌گوید:

  راستی پدر بنده قبلا از راه دهان با دستگاه امبو و لوله تنفس میکرد الان پنج شنبه براش تراک گذاشتن تا حالا که تو ای سی یو هست دستگاه امبو بگ به تراکش وصله به نطرتون چقدر طول میکشه که تست کنند ببینند که پدرم بدون اکسیژن نفس مبکشه یا نه و با این وجود هنوز احتیاج به اکسیژن داره یا نه
  با ارزوی بهبودی تمام مریض ها متشکرم

  • آیدا می‌گوید:

   آمبوبگ یا ونتیلاتور؟ چون آمبوبگ خودکار نیست، مکانیکیه.
   والا بستگی به توان تنفسی شون داره. اگر بیمار کاملا هوشیار باشه و علت اصلی بیماریش رو به بهبود باشه، کم کم تنظیمات دستگاه رو طوری قرار میدن که ریه به تدریج فعال بشه.
   زمانش بستگی به پیشرفت بیمار داره و با معاینه ی بالینی معلوم میشه.
   ایشالا به زودی حال پدرتون بهتر بشه…
   سلامت باشید…

   • amin می‌گوید:

    سلام ممنون Rose
    باز هم مزحم میشم
    فقط منظورم این بود اگر کسی که تراک داره سرفه کنه خلط سینه از تراک بیرون میاد یا از دهان و کاف جلو امدن خلط به دهان را نمیگیره؟
    متشکرم

    • آیدا می‌گوید:

     سلام دوست خوبم
     بله با سرفه خلط از تراک میاد بیرون و با دستمال تمیز می کنن. با تراک، خلط راهی به دهان و بینی نداره. فقط از خود تراک میاد بیرون یا در قسمت بالای تراک جمع میشه که با یک ساکشن خفیف تخلیه اش میکنن.
     خواهش میکنم دوست خوبم…

 176. محمدزاده می‌گوید:

  سلام. وقت بخیر.
  ممنون از معرفی شرکت واسه خرید تراک.از اونجا خریدم قراره بفرسته.
  فقط قیمتش فوق العاده زیاد بود که بدلیل موجود نبودن تو بازار مجبور به خرید شدیمِ.جنسش امریکایی هست.به نظرتون قیمتش خیلی بالا نیست؟فرقش با جنسای دیگه چیه؟هر چند وقت باید از این تراکا بخریم و تعویض کنیم؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام
   خواهش میکنم. خداروشکر که جنس خوبی خریدید.
   ولی یک میلیون تومن!!!!!!!! من قبلا ۱۰ هزار تومن می خریدم. چقدر گرون شده… البته تی تیوب ۲۰۰ هزار تومنی هم شده حدود ۲ ملیون! پس طبیعیه.
   ولی ببینید اگر بیمه باشید به طریقی که میگم می تونید بیشتر پولش رو از بیمه بگیرید. باید فاکتور خریدتون رو همراه بیمار بدین ببرن داخل اتاق عمل و بگید که دکتر و پزشک بیهوشی امضا کنن و مهر اتاق عمل بخوره. بعد ببرین بیمه ظرف کمتر از یکماه تقریبا همه ی پولش رو میدن.
   وااااقعا گرونه ولی به این چینی ها می ارزه. جنس خوب دیرتر جرم میگیره و کمتر حساسیت ایجاد میکنه.
   چینی ها رو هر سه ماه یک بار مجبورن عوض کنن چون کیفیت تنفس بیمار کم میشه. ولی جنس خوب تا شش ماه هم می مونه. البته نظر دکتر هم مهمه. ازشون بپرسید که هر چند وقت یک بار باید تعویض بشه.
   ایشالا به سلامتی براش بذارن…

 177. محمدزاده می‌گوید:

  راستی قیمتش یک میلیون تومن

 178. amin می‌گوید:

  سلام ممنون از راهنماییتون واقعا دارم دیوانه میشم پدرم سکته مغزی کرده بود بردیمش بیمارستان خوب که نشد هیچ ناراحتی تنفسی هم گرفت

  فقط پدرم از چهارشنبه که براش تراک گذاشتن تا حالا هنوز داره با دستگاه نفس میکنه یکی از پرستارا گفته شاید مجبور بشید تو خانه هم براش دستگاه تنفس بگیرید خب یعنی چی ان وقت خب این جوری چه طور ببریمش دکتر و چه طور میشه ازش مراقبت کرد؟؟

  بعد این تراک پلاستیکی ها که برای پدرم گذاشتن قیمتش یک ملیونه؟ و تراک را هر چند مدت میشه عوض کرد؟

 179. amin می‌گوید:

  سلام ممنون از راهنماییتون فقط این دستگاه های سی پیپ یا دستگاه بای پبپ همان وینتیلاتور هست یا فرق میکنندو دستگاه های جداگانه برای استفاده دیگه هستند؟؟

  بعد دکتر مغز و اعصاب و یا ریه قبول میکنه بیاد خونه ما برای دیدن مریض ؟؟
  و این امبولانس هایی که گفتید فکر کنم دستگاه هاشوم فقط داخل امبولانسه و به تخت وصل نمیشه اگر این طور باشه بردن مریض به مطب هم سخته

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   والا من این دستگاه ها رو نمی شناسم ولی همین طور که سرچ کردم انگار ونتیلاتور های خانگی و قابل حمل هستند. اگر این طوری باشه خیلی خوبه.
   از کالاهای طبی سوال کنید. آقای حیدری ۰۹۱۲۱۳۸۶۳۸۱ اگر شمارشون عوض نشده باشه در تهران هستن. راهنمایی تون میکنن.
   والا قبلا دکترا میومدن منزل. الان سخت قبول می کنن. اما اگر شرایط رو توضیح بدید شاید بیان. البته با حق ویزیت چند برابر.
   بله فکر کنم همین طوره. ولی وقتی مریض از آمبولانس خارج باشه با آمبوبگ میشه تنفس داد. می دونید من اون موقع ها گیج بودم، درست نمی دونم. بازم از یک شرکت آمبولانسی سوال کنید. شرکت حکیم امداد تهران خیلی مجهزه. تلفنی سوال کنید
   ۲۲۰۶۶۴۹۹
   ۲۲۰۶۵۷۹۹
   مسئولش آقای دکتر ابریشمی هستن.
   به امید روزهای بهتر…

 180. amin می‌گوید:

  سلام ممنون که وقت گذاشتید و پاسخ گفتید

 181. محمدزاده می‌گوید:

  سلام ایدا خانم
  وقت بخیر
  امروز دکتر ترک رو دید و گفت این نمیشه چون ترک دایمیه این بدرد نمیخوره.
  میگه مدلش همینه ولی چون خیلی نرمه بدرد نمیخوره و به مرور زمان جمع میشه.این جنس که بهترینه پس دکتر چی میگه؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   ببخشید دیر جواب دادم.
   مگه طبق مشخصات دکتر نیست؟ مگه دکتر در نسخه مشخصات لوله رو ننوشته بودن؟
   باید دکتر می گفت اگر می خواست لوله سختی بخصوصی داشته باشه…
   نگران نباشید، پس بفرستید لوله رو و بگید دکتر لوله ی سفت تری می خواد. براتون عوض می کنن. بسته بندی لوله رو باز که نکردن؟ مقواش مهم نیست. پلاستیک روش فقط باز نشده باشه.
   جنس که بهترینه. اما مدلش دقیقا طبق خواسته ی دکتر نیست. دکتر باید دقیق تر سفارش لوله میداد. باید می گفت نرم یا سفت. این هم بخشی از مشخصات مدل لوله است.

 182. amin می‌گوید:

  سلام فقط امدم یک سلامی کنم و از راهنماییتون تشکر کنم انشاالله باز هم مزاحمتون میشم خدانگهدار

 183. محمدزاده می‌گوید:

  سلام.ایدا خانم خوب هستید؟
  دکتر ترکو قبول نکرد و رفتم تهران گیر اوردم.اینجایی که رفتم تو کاره ترک هست و همه جنس داره.چینی هم داره اصل هم داره.ادرسشم اعلام میکنم کسی خواست بتونه استفاده کنه.
  تهران.خیابان ولیعصر.نرسیده به جمهوری.کوچه فلاح زادگان.همکف.پلاک ۷٫
  تلفن:۶۶۹۵۹۰۲۵٫ اقای رفیعی انسان شریفی هم هست.این ترکو ۲۵۰ خریدم.
  اینو دکتر قبول کرد.خواستم بازم راهنمایی بگیرم ازتون.عفونت ریه خواهرم خوب شده تقریبا چون بدون اکسیژن نفس میکشه و کلا تنفسش کاملا عادیه.
  فقط مشکل غذا خوردن داره.نمیتونه غذا بخوره و اگرم بخوره به سختی و اونم از ترک میزنه بیرون.غذا از طریق مری هست چه ربطی به نای و ترک داره نمیفهمم که چرا تیکه های غذا از اون میزنه بیرون.کلا طبیعی نیست.الانم که میخواد ترک بدون کاف بزاره.وقتی تنفسش سرجاشه چرا باید ترک باشه؟تنها چیزی که به نظرم میرسه اینه که ماهیچه های گردنش بعد عمل ضعیف شده و قدرت بلع و خروج خلط رو ندارن ولی مطمعنا باید قدرت قبلیش برگرده.به نظر شما چرا باید ترک دایمی باشه؟چون مشکل تنفسی نداره و اگرم ترک بدون کاف میخواد بزاره ینی قدرت بلع هم داره.پس علت این که دکتر میگه دایمی باشه چیه؟
  چون خواهرم سرطان تیروید داره و دوباره غده ها عوت میکنند باید بعد بیمارستان هم پرتو درمانی بشه که شاید بتونن جلوشو بگیرن.واسه همین نمیونم فعلا ببرمش بیمارستان مسیح دانشوری.موندم چیکار کنم.یه تار صوتیش فلج شد و یکش هست هنوز ولی نمیتونه با ترک صحبت کنه.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   ممنون از لطف تون.
   ممنونن که این آدرس و تلفن رو دادین. من هم برای تهیه ی تی تیوب خودم حتما تماس می گیرم.
   والا این رو منم نمی دونم! غذا از تراک میزنه بیرون؟!
   علت هر چی باشه، به نظرم صد در صد کاف لازمه. دکتر توضیحی نمیده؟
   تراک برای خواهر شما احتمالا به خاطر تخریب حنجره و نای هست. یعنی سیستم تنفسی سالمه، راه هوایی مشکل داره.
   سرفه مربوط به کارکرد حنجره و عضلات تنفسیه. به ماهیچه های گردن مربوط نمیشه.
   تا نای و حنجره ترمیم نشه، اگر قابل ترمیم باشه، باید تراک بمونه.
   اما مسئله ی بلعش برای من هم جای سواله… شما در شهرتون با دکتر دیگه ای هم مشورت کنید یا مدارک پزشکیش رو ببرین تهران و به یک دکتر نشون بدین.
   الان سرچ کردم و یک مرکز مشاوره پزشکی تلفنی پیدا کردم. ایشالا که جواب بدن و راهنمایی بکنن. هرچی باشه متخصص هستن. در زیر اطلاعاتش رو میارم. اونایی بولد کردم رو بگیرید. هر دو رو.
   مرکز مشاوره تلفنی تخصصی پزشکی پیام سلامت
   دکتر نصر – دکتر معتمدی مـــــــدیــــــریـت:
   ۹۰۹۹۰۷۰۱۸۱ – ۹۰۹۹۰۷۰۱۸۲ – ۹۰۹۹۰۷۰۱۸۴ – ۹۰۹۹۰۷۰۱۸۵ تـلــــــفن ثـابــت:
   (خدمات)
   برای استفاده از مشاوره تلفنی پس از گرفتن شماره های درج شده با تلفن ثابت پس از شنیدن صدای بوق کد مورد نظر پزشک متخصص را وارد کنید؛متخصص جراحی عمومی:کد۱۱ – متخصص داخلی:کد۱۲ – متخصص گوش و حلق و بینی:کد۱۳ – متخصص اطفال:کد۱۴ – متخصص زنان و زایمان:کد۱۵ – متخصص بیهوشی و مراقبتهای ویژه:کد۱۶ – متخصص رونپزشکی:کد۱۷ – متخصص و جراح ارتوپدی:کد۱۸ – جراح و متخصص ارولوژی و مجاری ادراری:کد۲۰ – متخصص قلب و عروق:کد۲۱ – متخصص پوست و مو و بیماریهای آمیزشی:کد۲۲ – متخصص داروساز(فارماکولوژیست):کد۲۳ – رونشناس بالینی:کد۲۴ – تغذیه و رژیم درمانی:کد۲۵ – پزشک عمومی:کد
   ……………..
   خودتون مدارک رو ببرید تهران. بعد اگر لازم شد خودش رو هم می برید.
   با تراک هیچ کس نمی تونه صحبت کنه. چون مسیر هوا مستقیم از نای به محیط هست و هوا به سمت حنجره نمیره تا تارهای صوتی رو مرتعش کنه.
   ایشالا به زودی همه چیز بهتر بشه.

 184. علی رحیم می‌گوید:

  بسیار ممنون از اطلاعات مفید شما
  تصور اینکه چقدر شما در این مسیر سختی و رنج را تحمل کردین واقعا دشوار است و از تحمل من خارج.
  حضور و دلسوزی هم وطنانی مثل شما با این صبر و توان مایه افتخار و غروره
  روزگارتون مهربان

 185. amin می‌گوید:

  سلام دیدید باز مزاحم شدم دیشب پدرم را از ای سی یو اوردندبخش متاسفانه داخل بخش مثل بیمارستان ابتدایی که قبل از این که هوشیاریش را از دست داد داخلش بود پرستارها همه کار را انجام نمیدهند انجا ساکشن و عذا دادن از راه بینی و …را پرسنل انجام میدادند اما اینجا گفتند یک بار جلوتون انجام میدیم بعدش خودتون انجام بدید

  امروز اولین بار در طول عمرم ساکشن کردن را انجام دادم پدرم فعلا به وسیله اکسیژن تنفس میکنه اما پرستارها گفتن تراکش بدون کافه مگر تراک بدون کاف هم داریم؟؟؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام امین عزیز
   مراحم هستید.
   خداروشکر که اومدن بخش. خیلی خوشحال شدم.
   همون بهتر که خودتون انجام بدین. مطمئن باشین کار خودتون بهتره
   بله تراک بدون کاف هم داریم. کاف برای بیمارانی هست که قدرت بلعشون مشکل داره یا هوشیاری شون کامل نیست. حتما پدر شما از این لحاظ مشکلی ندارن.
   ایشالا بزودی مرخص بشن.

 186. شهلا ل می‌گوید:

  سلام….پدر من ۲۹آبان بر اثر فشار خون بالا خونریزی مغزی کردن و ما خیلی زود رسوندیم اورژانس و الانم توو بخشicuبیمارستان تریتا بستری هستن,میگن خونریزی وسیعه و داخل و نمیشه فعلا عملی هم کرد
  توکلم فقط به خدای قادر و مهربان
  پدرم۶۰سالشه و قبلا ورزشکار بوده و تمام اعضا بدنش شکر خدا سالمه
  من فقط به خدا توکل دارم و صبر
  پدرم و الان ۲روزه در حالت سدیشن نگه داشتن ,میدونم یعنی بیهوشی اماچرا اینکارو کردن؟
  قبلش پدرم هوشیاریشون روز اول ۳بود,قبل از این سدیشن به ۷رسیده بود و باهاشون که حرف میزدیم دستشونو تکون میدادن.اما الان نه
  برامون دعا کنید,پدرم خوب بشه …….من امیدم فقط به خداست

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   برای پدرتون دعا می کنم. ایشالا به زودی بهتر بشن. به امید خدا…
   والا دلیلش رو نمی دونم ولی شنیدم که این بیماران رو در حالت سدیشن قرار میدن. سدیشن بیشتر شبیه خواب آرام و عمیق هست تا بیهوشی. شاید در آرامش ناشی از سدیشن، روند بهبودشون بهتره.
   خیلی دعا می کنم…

 187. amin می‌گوید:

  سلام ایدا خانم ممنون از راهنمایتون خواستم بگم پرستار اشتباه کرده بود پدرم تراکش کاف داده اما پدر بنده از بک و نیم ماه پیش از کیسه ادرار داخلی استفاده میکنه شما در این مورد اطلاعی دارید؟ استفاده طولانی باعث عفونت نمیشه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • آیدا می‌گوید:

   سلام امین عزیز
   راستش در مورد سوند داخلی چیزی نمی دونم اما یک نفر رو تازگی ها شنیدم که مدتیه سوند داخلی داره و خیلی هم ناراضی نبود. باز هم الان از چند نفر می پرسم و اگر می دونستن خدمتتون میگم.
   …………………..
   همون دوستی که استفاده می کردن جواب دادن:
   من حدود چهار سال و نیم دارم از سون داخلی استفاده میکنم اگه رعایت بشه و استریل کار بشه برای زدن سون و هر ده روز یک بار عوض کنن مشکلی پیش نمیاد
   ……………………
   نظر دوست دیگه:
   اگه استفاده از سوند ادامه داشته باشه هیچ فشاری به مثانه نمیاد وبرگشت حس کمتر میشه۲٫براثر اسپاسمها زیاد ومکرر حجم مثانه کوچیک میشه۳٫توبدنهای مختلف واکنش به جسم خارجی متفاوت میباشد وممکنه براساس مقاومت بدن باعث الودگی کم یا زیاد بشه

 188. amin می‌گوید:

  سلام ممنون از راهنماییتون و پیگیری که برای کمک به دیگران دارید احتمالا پدرم فردا پس فردا مرخص میشه گفتن باید براش کپسول اکسیژن تهیه بشه فقط دیگه بخور لازم داره یا همان ظرف لیوان شکل {اسمشو نمیدونم} که به کپسول وصل میشه و داخلش اب میریزن برای مرطوب کردن هوا کفایت میکنه؟؟متشکرم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام
   خواهش می کنم
   خداروشکر. به سلامتی…
   اون ظرف مربوط به مانومتر هست و اکسیژن ورودی رو مرطوب می کنه. اگرر تمام مدت با کپسول تنفس کنن فکر کنم همون کافیه. اما اگه گاهی بدون اکسیژن تنفس می کنن، بخور بهتره حتما باشه.
   سلامت باشید…

 189. amin می‌گوید:

  سلام ممنون از راهنماییتون پدر بنده فردا مرخصه الان مصرف اکسیژنش کمتر شده اما میزان خلتش زیاده و هر ۱۰ دقیقه یک بار با سرفه کردن مرتب خلت از تراکش در میاد میخواستم بپرسم این خلط ها طبیعیه و روزس چند بار ساکشن بشه خوبه
  موقع ساکشن چقدر ساکشن را وارد تراک کنیم؟
  دستگاه بخوری که استفاده میکنیم باید سرد باشه دیگه ؟؟
  ممنون از زحمتتون

  • amin می‌گوید:

   مجددا سلام داخل بیمارستان کسی به ما اموزش پر و خالی کردن کاف را نداد یا بلد نبودند یا گفتند لازم نیست شما مطلبی در این مورد سراغ دارید کاف را چنذ سی سی و چه طور باید پر و خالی کرد

   • آیدا می‌گوید:

    والا قاعده اش این هست که باید هر دو ساعت یک بار، یا حداقل روزی سه چهار بار، هر دفعه به مدت ۱۰ دقیقه کاف رو خالی کنید. البته در این ده دقیقه نباید چیزی بخورن.
    هوای کاف رو که با سرنگ بکشید، از هوای داخل سرنگ مشخص میشه که چند سی سی هوا در کاف بوده. فکر نکنم ۱ سی سی بیشتر باشه. بعد از ده دقیقه، همون هوای داخل سرنگ رو دوباره بدید داخل.
    اما به هر حال باز هم با یک پزشک مشورت کنید. در خارج از بیمارستان به مطب یک متخصص توراکس برید و در این مورد بپرسید.

  • آیدا می‌گوید:

   به به، به سلامتی. خداروشکر… ایشالا از این به بعد رو به بهبود باشن
   خلط زیاد به سه دلیل می تونه باشه:
   اول این که تازه تراک شدن و مخاط نای هنوز به وجود جسم خارجی عادت نکرده، برای همین تحریک میشه. که این به مرور زمان رفع میشه.
   دوم می تونه به علت سرماخوردگی باشه یا تنفس در محیط سرد
   و سوم عفونت ریه. باید از این لحاظ آزمایش بدن
   …………….
   این که خلط از تراک میاد بیرون عالیه و نشون میده عضلات تنفسی شون قوی هست. در این صورت نیازی به ساکشن عمقی نیست و همون سر لوله رو ساکشن کنید کافیه. حداکثر سوند رو ۵ سانت ببرین داخل تراک
   فعلا بسته به نیازشون هر چند بار که لازمه ساکشن کنید، ولی به تدریج باید دفعاتش کم بشه.
   بله حتما بخور سرد.
   خواهش می کنم. همیشه در خدمتم…

 190. amin می‌گوید:

  سلام ممنون از راهنماییتون دیروز پدرم را اوردیم منزل فعلا مثل بیمارستان خیلی بی قراری میکنه نمیدونم شاید اثر مدت طولانی خوابیدن روی تخت باشه فقط ساکشنی که داریم نسبت به ساکشن بیمارستان ضعیف تره فروشنده ها میگفتند ساکشن خانگی همینه و همه از این ساکشن ها استفاده میکنند و ساکشن بیمارستانی را کسی برای منزل نمیبره به نظر شما قدرت کمتر ساکشن مشکلی میش نمیاره ممنون از زحماتتون

  • آیدا می‌گوید:

   سلام
   خداروشکر. به سلامتی.
   چه جور بی قراری؟ هوشیاری شون کامله؟
   مدل ساکشنتون چیه؟ من تا به حال ساکشن هام به اندازه ی بیمارستان قوی بودن. شاید درجه اش رو روی حداقل گذاشتن؟
   برای پدر شما که قدرت تنفس شون خوبه فکر نکنم مشکلی باشه. ولی برای خود من شخصا ساکشن ضعیف جوابگو نیست. اگر هم خدایی نکرده ترشح گیر کنه، ساکشن باید قدرت داشته باشه.
   شما اول ببینید ساکشن تون درجه داره، و آیا روی درجه ی حداقل هست، متوسط هست، یا حداکثر؟

   • amin می‌گوید:

    سلام ممنون از راهنماییتون مارک ساکشنمون مکسی هست درجه هم داره بله پدرم هوشیاری داره کمی خسته شده و روی تخت خیلی جنب و جوش داره و میخواد رو شکم بخوابه میترسم اگر این کارو کنه راه تراکش بسته شه و بعضی وقت ها مجبور میشیم بش اکسیزن وصل کنیم امروز پدرم بالا اورد خدا را شکر که کافش پر بود باز هم فکر کنم مقداری از استفراغش وارد ریه شده

    • آیدا می‌گوید:

     سلام امین عزیز
     به نظرم با اجازه ی دکتر براشون فیزیوتراپ بیارید.
     کمی به پهلو بچرخونیدشون و ماساژ بدین.
     ساکشن اول من ایرانی بود. فکر کنم مارکش شفا بود. دو شیشه هم داشت. خیلی راضی بودم. بیمارستان هم همین رو داشت (البته به جز ساکشن مرکزی)
     فکر نکنم رفته باشه توی ریه، یا حتی نای. یا اصلا به پشت کاف رسیده باشه، و الا بدجور سرفه می کردن. اما اگر شک دارید حتما به پزشک بگید چون ممکنه عفونت ایجاد کنه.
     ایشالا روز به روز همه چیز بهتر بشه…

 191. amin می‌گوید:

  سلام امدم یک سلامی کنم و از راهنماییاتون تشکر کنم پدرم هم داره فیزیوتراپی میشه انشاالله حالش بهتر میشه اما هنوز کار داره دیروز چند قاشق ژله بش دادیم اما فکر کنم قبلش باید ساکشن میشد چون بعد از خوردن ژله کلی خلط از تراکش بالا اورد.
  متشکرم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام
   خواهش می کنم دوست خوبم
   خداروشکر. ایشالا روز به روز بهتر بشن.
   بعد از مدتی کاردرمانی هم براشون خوبه.
   کم کم همه چیز دست تون میاد.
   سلامت باشید…

 192. amin می‌گوید:

  سلام ایدا خانم حالتون خوبه امروز پدرم را با هزار مکافات بردیم مطب دکتر فقط دکتر مغز و اعصاب گفت برای برداشتن تراک باید بری نظر دکتر ریه را بیاری پدرم وقتی اب میخوره بعد چند ثانیه یک مشت خلط از تراکش میاد بیرون کمی از ابی که خورده هم از تراکش میاد بیرون به نظر شما چنین بیماری به جز متخصص ریه و مغز و اغصاب احتیاج به پزشک دیگری داره یا خیر
  متشکرم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام امین عزیز
   واقعا خسته نباشید.
   بله برای برداشتن تراک، اصل، نظر دکتر ریه است.
   والا نباید این طور باشه. عجیبه! شاید دریچه ی حنجره شون ضعیفه؟
   متخصص گوش و حلق و بینی هم می تونه نظر بده، ولی همون متخصص ریه کافیه.
   ایشالا بهتر بشن.

 193. amin می‌گوید:

  راستی یادم رفت بگم از عکستون هم رونمایی کردید انشاالله در تمام مراحل زندگیتون مثل تصویرتون شاد و خوشحال باشید ممنون از راهنماییتون موفق باشید و در پناه خدا

 194. amin می‌گوید:

  سلام امروز بعد از چند روز دوباره وقت کردم که بیام اینجا نظر بدم
  خواستم احوالتون را بپرسم و یک سلامی کرده باشم ببخشید دیر به دیر سر میزنم همیشه خوشحال و سالم باشید .با تشکر

 195. مائده می‌گوید:

  سلام ایداجونم خوبی؟بابایی من بعداز ٣ماه تراکشو دراورد تو این مدت خیلی استفاده کردم از مطالبت وخدارو شکر به خیر گذشت.
  فقط الان گلوش جای تراک سوراخ هست ؟این تاکی بسته میشه ؟مراقبتاش چیه ؟مرسی دوست خوشگلم
  به امید شفای همه بیماران

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   خداروشکر. چه خبر خوبی Big Smile
   خوشحالم که مطالبم قدری مفید بوده…
   به نظرم چند ماهی طول میکشه تا کاملا بسته بشه. نمی دونم واقعا چرا اون جا رو هیچ وقت با بخیه مسدود نمی کنن؟! حتما دلیلی داره.
   البته فکر کنم بسته شدنش در هر بیمار متفاوته. چون بیماری رو میشناختم که بعد از سه ماه هنوز بسته نشده بود. ولی مثلا من خودم که تراک رو ۲۴ ساعت در آوردم، بعد از چند ساعت داشت بسته می شد!
   مراقبت خاصی نمی خواد. فقط محل زخم رو با گاز استریل بپوشونید و بهتره هر روز گاز رو عوض کنید. هر دو روز یک بار هم محل زخم رو با گاز آغشته به سرم شستشو، شستشو بدید. البته در این مورد باز هم با پزشکشون مشورت کنید.
   خیلی خوشحال شدم دوست خوبم. انشاالله روز به روز بهتر بشن.
   Smile

 196. امین می‌گوید:

  سلام حال شما چه طوره امروز بعد از چند وقت که خیلی گرفتار بودم وقت کردم یک سری به سایتتون بزنم.
  راستش پدر بنده موقعی که کاف تراکش هم بسته هست غذا. و اب دهان از تراکش رد میشه و از تراکش میزنه بیرون و بخشی هم وارد ریه میشه و این باعث زیاد شدن خلط شده حالا یا تراکش کوچیکه الان سایزش. ۶٫۵ هست یا فیزشول شده .بین نای و مری سوراغ شده ِ خواستم بدونم شما اطلاع دارید که چه دکتری تشخیص میده که تراک برای فرد کوچیکه یا نه .
  ممنون از کمک هاتون موفق باشید

  • آیدا می‌گوید:

   سلام امین عزیز
   خسته نباشید…
   والا خیلی عجیبه!
   باید زودتر این مشکل رفع بشه چون باعث عفونت میشه.
   سایز ۶٫۵ کوچیکه ولی سایز بالاتر چون امکان آسیب به نای رو زیاد میکنه، برای کسی که مشکل خاصی در تنفس نداره، نمی ذارن.
   سوراخ بین مری و نای… شنیدم که امکانش هست ولی خودم تا حالا تجربه یا برخوردی نداشتم.
   اندازه ی تراک رو باید متخصص توراکس (قفسه صدری) تعیین کنه.
   در وبلاگ زیر یک متخصص طب اورژانس مشاوره ی رایگان میده. در اورژانس هم سر و کارشون با تراک و لوله های تراشه زیاده. بد نیست مشورتی بکنید.
   http://www.sahand27215.parsiblog.com/
   انشاالله بهتر بشن…

 197. ن می‌گوید:

  سلام خوبید؟مادر من ریه اش مشکل داره یعنی سرطانه بعد از یک ماه میخوان براش تراک بذارن این خیلی برای ما عذاب اوره چون با دستگاه تنفس میکرده الان میخوان ببرنش اتاق عمل نایش سوراخ کنند خیلی برامون سخته اصلا دوست نداریگ رضایت بدیم.
  ی
  سوال از شما داشتم تنفس با تراک خیلی سخت و عذاب اوره؟؟؟؟؟؟ممکنه روزی بیمار خوب بشه وکلا تراک بردادن؟؟؟؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   امیدوارم مادرتون به زودی بهتر بشن
   نگران تراک نباشین. نمیگم بد نیست ولی اون قدری که شما نگران و ناراحت هستید، تنفس با تراک عذاب آور یا نگران کننده نیست. از اون لوله ی داخل دهان (اینتوبه) خیلیییییییی بهتره.
   بله چرا که نه… مشکل تنفسی بیمار رفع بشه تراک رو هم برمی دارن.
   نگران نباشین. عمل گذاشتن تراک هم ساده است.
   به امید خدا…
   انشاالله بهتر بشن…

 198. smin می‌گوید:

  با سلام خدمت ایدا خانم سال نوتون مبارک امیدوارم سالی سرشار از موفقیت و سلامتی داشته باشید.
  راستش از پدرم عکس گرفتیم و موقع عکس گرفتن یک مایع شبیه شیر بش دادن و در عکس مشخص شد که با توجه به بسته بودن کاف باز مایع از تراکشون رد میشه خوشبختانه فیزشول نداشتند پدرم و تراکش را از ۶٫۵ به ۷ تغییر دادیم توسط یک پرستار که یکی از اشنا هاممون به ما معرفی کرده بود دیگه غذا از تراک پدرم بیرون نمیزنه اما باز خلط داره امید به خدا شاید مجبور شدیم خلط پدرم را کشت بدیم
  ممنون از کمکتون و راهنماییتون موفق باشید

 199. دریا می‌گوید:

  سلام به آیدای عزیز
  میشه لطف کنید و بگید چطور تراکوستومی رو میپوشونید که بتونید برید حمام؟
  مادرم تازه تراک شده و نمیدونیم چطور میشه ایشون رو ببریم حمام…
  روزی چندبار ساکشن باید کرد؟ایشون نمیتونن حرف بزنن در واقع کاهش یطح هوشیاری دارن…

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   برای مادرتون آرزوی سلامتی دارم.
   راستش سوال اولتون برای خودم هم سواله! من در این ۱۲ سال روی تخت حموم کردم. یعنی بدون آب جاری. ولی میدونم خیلیا با تراک میرن داخل حمام. ولی چطور روی تراک رو می پوشونن نمی دونم.
   دفعات ساکشن بسته به نیاز بیماره. ولی چون هوشیاری شون کمه، باید بگم که وقتی ترشح جمع بشه صدای تنفس نشون میده. ولی برای اطمینان حداقل هر ۲ یا ۳ ساعت ساکشن کنید.

 200. دریا می‌گوید:

  ببخشید ی سوال دیگه هم داشتم…
  هر چند وقت باید لوله تراک رو عوض کرد؟خودمونم میتونیم تو خونه عوضش کنیم یا باید حتما تو بیمارستان انجام شه؟

  • آیدا می‌گوید:

   خواهش میکنم. در خدمتم…
   تراک اگر جنس خوبی نداشته باشه گاهی حتی ماهی یک بار هم باید عوض کرد. ولی عموما هر سه ماه یک بار عوض میشه.
   کلا بستگی به کیفیت تنفس بیمار داره. هر وقت حس کردید نفس شون راحت نیست و لوله جرم داره، بهتره عوض بشه.
   اگر نای بیمار سالم باشه میشه در منزل هم عوض کرد، ولی ترجیحا بیمارستان بهتره.
   من همیشه در خدمتم دوست خوبم.
   انشاالله مادرتون به زودی بهتر بشن.

 201. دریا می‌گوید:

  ازتون خیلی خیلی متشکرم
  الهی که خدا این روحیه ی عالی رو ازتون هیییچ وقت نگیره

 202. سميرا می‌گوید:

  با سلام و تبریک سال جدید
  اگه یادتون بیاد مریض ما تنگی تراشه داشت و شما راهنمایی کردین که ببریم پیش دکتر عباسی . خلاصه ١ اذر اونجا عمل شدند و خوشبختانه دکتر عباسی خدا خیرشون بده ٩٠ درصد بهترشدند با عمل رزکسیون اناستاموزو تنگی رو که ۴ سانت بود قطع کردند و چند بار هم رفتیم پیششون ویزیت کردند مه از اخرین بار ٣ ماهی میگذره ایدای مهربون اولا تشکر از شما و دوما از این پزشک بزرگ مملکتمون.
  حال چند سوال واسم پیش اومده که ما خیلی دوریم و دسترسی کمتر
  ١.ایا میتوانند حامله شوند. اگر بله که هیچ اگر نه تا کی
  ٢.درحال فعالیت تنگی نفس کمی دارند و میگند چند وقته احساس میکنم یه چیزی به گلوم وصله البته مشکلی از نظر نفس ندارندوخس خس و سرفه هم که بعد از عمل کلا قطع .گفتم ببینم مشکل هست چیکار میشه کرد
  ٣.ایا احتمال عود هست و ایا این تنگی و تنگی نفس بسیار کم که مانده تا ابد باهاشون هست
  ممنونم ایدا جون منتظر جوابم

  • آیدا می‌گوید:

   سلاااام دوست خوبم
   سال نو شما هم مبارک
   به به خداروشکر. به سلامتی…
   خواهش میکنم. وظیفم بوده. دست آقای دکتر عباسی هم درد نکنه. خدا بهشون سلامتی بده.
   سوالاتتون همه ش خیلی تخصصیه و من فقط می تونم بگم که شنیدم امکان عود مجدد تنگی وجود داره ولی نه مثل قبل. اگر عود کنه فکر کنم ساده تر رفعش می کنن. اگر تنگی نفس می گیرن یا حس می کنن تنگی عود کرده، بهتره فعلا باردار نشن. به نظرم حتما با دکتر مشورت کنید.
   ایشون شماره ی تماس یکی از دستیاراشون رو بهتون ندادن؟
   کجا عمل کردید؟ مسیح یا کسری؟
   می تونید به مطبشون هم زنگ بزنید.
   ………….
   سمیرای عزیزم خیلی خیلی خوشحال شدم.
   ایشالا همیشه سلامت باشن.

 203. سميرا می‌گوید:

  شماره خانم نصرالهی رو داریم میخاهیم انشالله چند روز دیگه بریم پیشش ببینم چی میگه دکتر.در ضمن کسری عمل کردیم و دکتر خدا خیرش بده اصلا گفت چون وضعش بعد از عمل خوبه ای سی یو نمیخاد و فقط ۵ روز بخش بستری بود با این عمل بزرگ.خدا یا شکرت که همچین دکترهاب بزرگی رو.. در ضمن اینم بگم کل فعالیت های عادی زندگی رو میکنه و فقط در فعالیت های شدید اونم به کم تنگی نفسی پیش میاد که خودش میگه از اونجایت

  • آیدا می‌گوید:

   سلام سمیرا جان
   خانم دکتر نصرالهی واقعا انسان بی نظیری هستن. من خیلی دوستشون دارم. آقای دکتر عباسی هم همین طور. خدا هر دو رو حفظ کنه. حتما سلام من رو خدمت هر دو برسونید.
   خوشحالم که از عمل راضی بودین و نسبتا راحت بوده.
   انشاالله به سلامتی برین و این مشکل هم رفع بشه.
   در پناه خدا…

 204. احمد می‌گوید:

  سلام آیدا خانم خوب و با محبت
  من سه ماه قبل به شما ایمیل زدم و در مورد پسرم حمیدرضای نوزده ساله ام نوشتم که دچار برق گرفتگی و ایست قلبی و در نهایت هیپوکسی شده بود ( و شما هم لطف کردید پاسه دادید و مجددا تشکر می کنم )
  ده روزه حمیدرضا رو آوردیم خونه ، با تراک ، سه روز اول یادمون رفت برم هگزین بهش بدیم و جزو داروهاش بود ، اون سه روز اصلا ترشح نداشت بطوری که من براحتی بز خونه بیرون میرفتم و کارام رو انجام میدادم ( بعنوان تنها فرد آشنا با ساکشن) بعد از شروع دارو مقدار ترشحاتش بیشتر شد ولی از دو روز پیش که سوند نلاتونش رو از سبز به سفید تغییر دادم ترشحاتش بازم بیشتر شده و از دیشب تا الان که ساعت ۰۷:۲۷ صبحه حدود پنج بار ساکشن و هر بار دو تا سه بار انجام شده و مرتب صدا هس خس توی نفس هاشه ، لطفا اگر تجربه ای داری راهنماییم کن ممنون .
  مطلب سوند فولی رو هم خوندم امروز تهیه میکنیم و امتحان میکنم ، در مورد کاف هم ممنون از راهنماییت ، کنار تراک حمیدرضا یه چیزی شبیه فیش سوکت و یه لوله خیلی باریک هست ولی توی این دوماه که از تراک حمید رضا میگذره ندیدم پرستارا کاریش داشته باشند و دگترها هم چیزی نگفتند از دکتر جراح یا بیهوشی باید بپرسم که گاف پسرم فعاله یا نه ؟ ممنون از شما آیدای خوب و نازنین که با راهنمایی هایت مشکلات دیگران را حل میکنی و در دل خانواده های زیادی جایگاه وبژه ای داری شاد مان و تندرست باشی

  • آیدا می‌گوید:

   سلام پدر عزیز و مهربان
   روزتون به خیر
   خداروشکر که پسرتون مرخص شده. انشاالله روز به روز بهتر بشه.
   برم هگزین ترشح رو زیاد نمی کنه، فقط رقیق می کنه.
   من تجربه ی زیاد شدن ترشحات رو خیلی داشتم، به طوری که حتی هر ۵ دقیقه ساکشن می شدم. علت اصلیش سرماخوردگی ریه است. خصوصا وقتی عرق می کنه، ریه بیشتر سرما می خورده. منظورم از ریه، کلا قفسه ی سینه است. به احتمال زیاد سرما خورده. حتی اگر علائم سرماخوردگی نداره، ممکنه ریه اش سرما خورده باشه. در این صورت با درمان معمول سرماخورردگی کم کم ترشحات کم میشه.
   افزایش ترشحات نمی تونه مربوط به تغییر سایز سوند باشه. اتفاقا هر چه سوند باریک تر باشه، نای کمتر تحریک میشه. تحریک نای خودش از عوامل افزایش ترشحاته.
   سرفه هم ترشحات رو زیاد می کنه.
   اگر هیچ کدوم از موارد بالا نیست، احتمالا یک چیزی داره مخاط نایش رو تحریک میکنه. مثلا جسم خارجی، یعنی ذره ای که از محیط وارد تراک شده باشه. سرفه اش زیاد نشده؟ حس نمی کنه چیزی نایش رو غلغلک میده؟
   یا ممکنه حساسیت به خود تراک باشه. حتی ممکنه عفونت ریه باشه. رنگ ترشحاتش یا غلظتش عوض نشده؟
   اما این طور که گفتید، به احتمال زیاد سرماخوردگیه.
   …………..
   در مورد کاف… اون چیز شبیه فیش سوکت اگر پر باشه، یعنی از داخل هم پر هست. خوب نیست که مدام پر باشه. اگر پر هست، بعد از مشورت با دکتر روزی چند بار برای چند دقیقه (وقتی که چیزی نمی خوره) خالیش کنید.
   اما اگر اون چیز شبیه فیش سوکت خالی باشه، یعنی از داخل هم خالی هست. حتما نیازی نبوده که پرش کنن و بهتره خالی هم بمونه.
   ولی در کل باید از متخصص قفسه صدری بپرسید. البته هر پزشک و پرستاری هم می تونه تشخیص بده که کاف پره یا خالی.
   ……………..
   در مورد عرق کردنش نمی دونم. نباید ربطی به ساکشن داشته باشه. برق گرفتگی سیستم عصبیش رو هم تحت تاثیر قرار داده؟ یعنی مشکل مغزی یا در سیستم اعصاب؟
   ممنونم از محبت تون. وظیمه و خوشحال میشم اگر بتونم کمکی بکنم.
   هر وقت هر سوالی بود در خدمتم.
   انشاالله بهتر بشه.
   سلامت باشید…

 205. احمد می‌گوید:

  ببخش آیدا خانم

  حمید رضا خیلی هم عرق میکنه مخصوصا و قتی نیاز به ساکشن داره ( لطفا علاوه بر سایت پاسخ رو به ایمیلم هم ارسال کنید تشکر و بازم تشکر )

 206. احمد می‌گوید:

  با سلام مجدد
  آیدا خانم شما سراسر انرژی مثبت هستید آفرین .
  حمید رضا دانشجوی سال دوم مکانیک ، و امسال یک روز در هفته معلم هنر یه دبیرستان دوره اول ( راهنمایی) هم بود و روزهای آزادش رو در یک کارگاه آپارتمان سازی بنوعی ناظر کار بود که عصر روز سه بهمن ۹۴ موقع تعطیل شدن کارگاه ، یه دوشاخه ساده برق رو از پریز میکشه که بدلیل خراب بودن دوشاخه دچار برق گرفتگی و ایست قلبی میشه و تا برسوننش بیمارستان حدود بیست تا سی دقیقه طول میکشه ، دکترها میگفتند اکسیزن به مغز نرسیده و مغز آسیب زیادی دیده و لی الحمدالله تا الان عملگرد حمیدرضا خوب بوده ، با صدا کردن به ما توجه میکنه دست و پاش حرکت ملایمی داره و فرمان پذیری برای حرکت دست و پاش داره البته کم ، و خدا رو هزاران مرتبه شکر برای سلامتیش و بازم شکر برای وجود انسان های شریف و مهربانی مثل آیدا خانم که تجربیاتشون رو در اختیار خانواده ها میذارن ، پاینده باشی .
  حمید رضا الان گواژ میشه از طریق peg ، امروز از صبح بهش برم هکزین ندادم ساکشن نخواسته ، نمی دونم ارتباطش چیه ، میگم نکنه ترشحاتش سفت میشن که ساکن نمی خواد ؟

  در مورد کاف هم نمی دونم منظورتون از پر بودن اون زائده چیه ، داخلش یه چیزی شبیه میله باریک و کوچیک هست

  آیدا خانم اگر سینه حمید رضا سرما خورده باشه راه حلش چیه ( دارو چی بدیم بهش ؟) البته حمیدرضا تب نداره

  ممنون و تشکر و تشکر ویزه از طرف مادرش

  • آیدا می‌گوید:

   سلام مجدد به پدر عزیز و مهربان
   و سلام و عرض ادب ویژه خدمت مادر مهربان حمیدرضای عزیز
   ممنونم از محبت و اظهار لطفتون. من فقط انجام وظیفه می کنم Smile
   انشاالله به زودی حمیدرضا درس و فعالیت هاش رو از سر می گیره. اگر پزشک اجازه میده فیزیوتراپی و خصوصا کاردرمانی رو براش شروع کنید. شاید هم شروع کردید. کاردرمانی خیلی خیلی موثره.
   در مورد یک بیمارستان توانبخشی تحقیق می کنم و خبرش رو خدمتتون میدم. خیلی ازش خوب شنیدم، فقط نمی دونم که صرفا مخصوص نخاعی هاست یا هر کی مشکل سیستم عصبی داره می تونه بره. شما کدوم شهر هستید؟
   ………….
   والا این تاثیر برم هگزین برام عجیبه. ولی حالا که با قطع کردن اون، مشکل رفع شده معلومه به خاطر همون بوده.
   من خودم خیلی به ندرت برم هگزین استفاده می کنم. بدون اون هیچ مشکلی از لحاظ غلظت ترشح ندارم. ولی از اون جایی که شرایط هر بیمار متفاوته بهتره در مورد دادن یا ندادن برم هگزین با پزشک مشورت کنید.
   …………..
   در مورد کاف… اون چیز میله ای یک فنر هست. کاربردش برای پر کردن کافه.
   اما اگر خود اون زائده پر باشه، مثل بادکنک پر هست، یعنی فشارش بدین می بینین پر و بالنیه. اما اگر خالی باشه، تخت هست.
   ………..
   به نظر نمیاد سرماخورده باشه، ولی در کل آستامینوفن کدئین هم سرماخوردگی رو خوب میکنه، هم خیلی ترشحات رو کاهش میده. البته الان که با قطع برم هگزین مشکل رفع شده، دیگه نیازی به آستامینوفن کدئین هم نیست.
   امیدوارم روز به روز بهتر بشه.
   باز هم ممنونم از محبت تون.
   من همیشه در خدمتم.

 207. احمد می‌گوید:

  با سلام

  از مطالب مفید و راهنمایی های شما کمال تشکر را دارم

  تندرست باشید و همیشه دلتون شاد
  واقعا متشکرم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام
   خواهش میکنم. محبت دارید.
   در مورد بیمارستان توانبخشی نورافشار تهران هم پرسیدم، گفتن:
   یه بیمارستان توانبخشی نیمه دولتی که هرنوع بیماری رو پذیرش میکنه
   اتاقهای۳ تخته شبی ۳۵۰هزارتومان و۲تخته حدوده۴۵۰ هزارتومان. بیمه هم قبول می کنه
   ولی میشه بستری نشد و فقط از امکاناتش استفاده کرد
   امکاناتش شامل فیزیوتراپی کاردرمانی آب درمانی ماساژ و سوزن درمانی هست
   کادر درمانیش خیلی مجرب هستن.
   به امید بهبودی حمیدرضای عزیز…

 208. احمد می‌گوید:

  آیدا خانم سلام

  واقعا از اینکه وبلاگی رو بوجود آوردید که محل تبادل تجارب و از طرفی نوعی درددل و روحیه گرفتنه ممنون ، در مورد بیمارستان زرافشان سپاسگزارم ، ما دیشب حمید رضا رو بردیم بیمارستان تا تراک موقتش(شماره ۸) رو تبدیل به تراک دائم (نمره ۶) کنیم با آشنایی که داشتیم رسیدن به بیمارستان و رفتن اطاق عمل (البته نباز به اطاق عمل نداشت برای اطمینان بیشتر) و برگشت به خونه سه ساعت طول کشید نکات جالب اینکه حمیدرضا به قدری به خونه عادت کرده (با اینکه هوشیاریش بالا نیست ) بمحض ورود به بیمارستان چنان ترسی بهش غلبه کرد که ضربانش ۱۷۰ بود تعریق و لرز شدید تا اینکه رسیدیم خونه ، سئوالی که از شما دارم اینه که حمید رضا تراکش کاف نداره و از دیشب از بینی هم نفس میکشه این میتونه نوید این باشه که هم ساکشنش راحتتره ( البته امروز صبح یه لخته خون اومد بیرون که حدس میزنم از تعویض تراکش بوده ) و هم اینکه میتونه کم کم حرق بزنه ؟
  در ضمن دیشب آنزوکت به بازوش وصل کردن کمی ورم کرده باید نگران باشم ؟
  امیدوارم یه روزی با خانواده ام بتونیم الطاف و راهنمایی های آیدا خانم دلسوز و مهربون رو جبران کنیم تشکر

  • آیدا می‌گوید:

   سلام پدر عزیز و مهربان
   ممنونم از این همه اظهار لطف تون. من فقط به عنوان یک بیمار، وظیفه م رو در قبال بیماران دیگه انجام میدم.
   به به، به سلامتی… حتما وضعیت تنفسش خوبه که براش تراک شماره ی ۶ گذاشتن. شاید به امید خدا بعد از مدتی نیاز به تراک نداشته باشه.
   فقط چون این تراک خیلی باریکه سعی کنید ساکشن رو کامل انجام بدین تا ترشحات در جدار لوله نمونه و زود جرم نگیره.
   بله لخته ی خون مربوط به تعویض تراک هست.
   اما در مورد ساکشن… تراک در هر حال یک جسم خارجیه و مخاط نای رو تحریک میکنه و باعث بیشتر شدن ترشح میشه. پس شاید فرقی در ساکشنش ایجاد نشه. اما مطمئنا تراک ۶ از تراک ۸ کمتر مخاط رو تحریک میکنه.
   معمولا با تراک نمیشه با بینی نفس کشید و تا از بینی نفس نکشه نمی تونه حرف بزنه. اما میگید که داره با بینی نفس می کشه. احتمالا چون تراک ۶ خیلی باریکه از اطرافش هوا به سمت حنجره و بینی میره. پس قاعدتا باید بتونه کم کم حرف بزنه. البته احتمالا با صدای گرفته و ضعیف.
   ………………..
   ورم آنژیوکت… اگر تورمش قرمز رنگه و داغه یعنی آبسه کرده. برای امتحان داغی، با پوست صورتتون تورم رو لمس کنید. ببینید گرمه یا نه. اگر آبسه باشه ممکنه موقع گذاشتن آنژوکت نکات بهداشتی رو رعایت نکردن. ولی در کل مهم نیست. یکی دو روز صبر کنید اگر بدتر نشه مهم نیست.
   اگر فقط قرمزه و داغ نیست احتمالا رگ گیریش دشوار بوده و چند بار آنژیوکت رو زیر پوست جا به جا کردن تا رگ رو پیدا کنن. حتی ممکنه غلظت یا نوع داروی تزریقی باعث تورم بشه. مهم نیست.
   اگر تورمش عادی یا کمی اسفنجیه احتمالا سرم به زیر پوست نشت کرده. اصلا مهم نیست. رفع میشه.
   ……………..
   واقعا عکس العملش به بیمارستان جالب توجه هعست. انشاالله هوشیایش هم روز به روز بهتر میشه.
   ممنونم از محبت تون. انشاالله حمیدرضا بهتر و بهتر بشه.
   به مادر مهربانش سلام برسونید.

 209. احمد می‌گوید:

  سلام و صبح بخیر
  آیدا خانم
  ضربان حمید رضا بطور متوسط الان که اومده خونه حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ ولی بیمارستان که بود معمولا حدود ۱۲۰ بود تعریقش نمی دونم از چیه ولی همیشگی نیست (الان خیلی کم شده نسبت به بیمارستان ) .
  اصلا دوست ندارم ساکشنش کنم ولی چاره ای نیست , آیدا خانم ، منظور از ساکشن رو بطور کامل انجام بدید چیه ؟
  تراک حمید دو جداره است که جداره داخلیش در میاد و قابله شستشو هست ولی دقیق نمی دونم با چی بشورم ، اگر شما می دونی ممنون میشم برامون بگید , تشکر

  • آیدا می‌گوید:

   سلام
   روز شما هم به خیر
   ضربان ۱۰۰ به نظرم زیاده. در حالت عادی فکر کنم باید حدود ۷۰ باشه. این مسئله رو با دکتر در میان بذارید و همین طور احتمال اتونومیک دیس رفلکسی رو… شاید به خاطر داروهاش هست.
   ساکشن کامل یعنی سعی کنید جدار لوله کاملا از ترشح پاک بشه. ولی حالا که می گید لوله دو جداره است دیگه این مسئله وجود نداره. یعنی با شستن جدار داخلی جرم تشکیل نمیشه.
   من تا حالا تراک دو جداره نداشتم ولی فکر کنم فقط با آب شسته میشه. می تونید با سرم شستشو هم بشورید.
   سلامت باشید.

 210. احمد می‌گوید:

  سلام آیدا خانم

  ضربان بالای حمید رضا بخاطر وضعیت هایپوکسیه ( نرسیدن اکسیزن به مغز) که براش پیش اومده بود – برای حمید رضا حدود بیست تا سی دقیقه که وحشتناکه ولی تا الان به لطف خدا پیشرفتش خوب بوده – دلان که خوبه یه زمانی از ۱۲۰ پایین تر نمی اومد .
  نکته ای که می خواستم بگم در مورد تراک حمیدرضا ، اسم تراک shiley هست و ساختار جالبی داره یه پوسته داره که ثابت توی نای قرار میگیره و دو تا تراک داخلی داره که یکی رو داخل پوسته میذتریم وقتی جرم گرفت در میاریم و اون یکی رو میذتریم و اولی رو تمیز میکنیم ( تازه به نکته حالبش رسیدیم ) روی قوس این تراک ها یک سوراخی نسبتا بزرگ هست که توی کاتالوگش نوشته برای تنفس از راه های تنفس فوقانی ( ترجمه گوگله) بهمین دلیل حمیدرضا می تونه از بینی هم نفس بکشه . امروز صبح که شیفت مراقبت از حمیدرضا رو تحویل گرفتم دیدم فقط از بینی نفس میکشه قطعه متحرک رو که در آوردم دیدم ورودی پایین کاملا با یه جرم یا خلط بسته شده ، ایم مزیت این تراک های دو جداره ست ، با این حساب شاید نیاز به تعویض کل تراک هر چند ماه یه بار نباشه .
  این مطالب رو گفتم شاید بدرد آیدا خانم یا یکی از مراجعه کنندگان سایت بخوره .
  اما یه نکته که هست اینه که با توجه به سایز تراک جمیدرضا که ۶ هستش توی راهنما نوشته بود از نلاتون ۱۰ استفاده بشه ، با توجه به توصیه شما (نلاتون سفید که من هم تا الان استفاده میکردم ) ، نمیدونم مکش شماره ده مناسبه یا نه ؟
  مطلب اتونومیک رو خوندم و فقط میتونم بگم روحیه ات عالیه و تونستی اون وضعیت رو مدیریت کنی که کار هر کسی نیست آفرین .

  • آیدا می‌گوید:

   سلام
   روزتون به خیر
   آهان، متوجه شدم. پس خداروشکر که مشکلی نیست.
   چه تراک جالبی. خیلی عالیه. انشاالله کم کم از تراک بی نیاز بشه. ممنون که در مورد این تراک توضیح دادین. مطمئنا به درد خیلیا می خوره. البته من چون بالای نای هم تنگی دارم نمی تونم از این استفاده کنم. ولی واقعا جالبه.
   نلاتون ۱۰ یعنی نلاتون مشکی… کمی باریکه. اما من قبلا استفاده کردم. مکشش خوبه. مخصوصا برای تراک حمیدرضا که قابل شست و شو هست، کاملا مناسبه.
   ممنون از لطف تون. محبت دارید…

 211. احمد می‌گوید:

  سلام آیدا خانم

  امروز صبح که با کمک مادر حمیدرضا پوشاکش رو عوض میکردیم متوجه یه زخم به قطر ۳ یا ۴ میلیمتر شدیم درست انتهای کمر که زیر پوشاک قرار میگیره ، خیلی ناراحتم و دلم براش سوخت ، لطفا راهنماییمون کن چطور درمانش کنیم ، متشکرم ، دقیقه به دقیقه این صفحه رو چک میکنم ، ممنون و ممنون

  • آیدا می‌گوید:

   سلام
   این زخم بستر هست در مرحله ی ابتدایی و اگر زود درمان بشه مشکلی پیش نمیاد.
   بهترین روش درمان، استفاده از پانسمان شفاف کامفیل هست.
   در لینک زیر می تونید در مورد زخم بستر و کامفیل بخونید.
   http://aida.special.ir/1391/05/%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AD%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B2%D8%AE%D9%85-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%B1-1-2/
   با واحد علمی کامفیل هم تماس بگیرید و با کارشناسشون مشورت کنید. ترجیحا برای پانسمان بار اول بگید یکی رو بفرستن منزل. این آدرس و شماره ی نمایندگی کامفیل در تهران
   دفتر نمایندگی در تهران:خیابان فلسطین.خیابان بزرگمهر نبش خیابان سرپرست.پلاک ۳۳
   واحد علمی:۰۲۱۶۴۸۴۹
   البته میشه بدون کامفیل هم درمان کرد. این طور که مدام به پهلو بخوابه و زخم با سرم شسته بشه و پمادهای معمول و … اما برای شرایط حمیدرضا پانسمان کامفیل مطمئن تره.
   …………
   چون منتظر جواب بودین فعلا همین قدر نوشتم. بعدا بیشتر براتون میگم و قدم به قدم راهنمایی و همراهی تون میکنم تا انشالله بهبود کامل زخم…

 212. amin می‌گوید:

  سلام خدمت ایدا خانم اگر اجازه بدید مسخوام به چند سوال دریا خانم جواب بدم اگر اشتباه میکنم اصلاح کنید
  برای حمام دادن فردی که تراک داره میتونید یک وسیله مثل سرنگ یا یک بطری اب معدنی ۳۰۰ سی سب که ته ان بریده شده را روی تراک قرار بدید تا اب وارد تراک نشه البته موقعی که اب روی سر میریزید خیلی احتیاط کنید.
  تراک ها الان همه چینی هستند من از شیراز به قیمت ۲۰ تومان میخرم و ما ماهی یک بار به توصیه پزشکان تعویض میکنیم برای تعویض هم اگر داخل بیمارستان یک نفر با تجربه را پیدا کنید بهتره شرکت های پرستاری تجربه لازم را ندارند و بیمار را اذیت میکنند..
  اما سوال بنده از شما ایدا خانم چون پدرم قدرت بلع نداره اب دهان و…. وارد ریه میشه البته از راه بینی با لوله غدا میخوره
  الان خلطش خیلی زیاده با انتی بیوتیک دکتر هم تو این ۷ ماه کم نشده ما فقط ۴۵ دقیقه بعد از غذا کافش را میبندیم ایا لازمه این مدت را بیشتر کنیم ممنون از زحماتتون.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام امین عزیز
   ممنونم از راهنمایی خوب تون.
   به نظرم با این حساب بهتره که کاف همیشه پر باشه و فقط هر یک ساعت یک بار ۱۰ دقیقه خالیش کنید تا خونرسانی به نای انجام بشه. البته در این مورد حتما نظر دکتر رو بپرسید.
   وروذ آب دهان به نای و ریه ایجاد عفونت میکنه.
   انشاالله بهتر بشن.

 213. احمد می‌گوید:

  با سلام به آیدا خانم

  امیدوارم که حالت خوب باشه و همون طور که با راهنمایی ها و دلگرمی هات ، خانواده بیماران رو کمک می کنی و انرژی میدی خود گلت هم روز به روز بهتر و شاداب تر باشی.

  با راهنمایی شما زخم بستر حمید رضا خیلی بهتر شده ، جدا ممنون .

  یه مطلبی از مطالبت رو خوندم که تراک رو با بخار گرم و تزریق سرم شستشو تمیز کرده بودی ، تراک حمید رضا رو که گفتم خدمتت ، یه پوسته داره با دو تا لوله قابل تعویض ، روز اول حمیدرضا با یه سرفه شدید لوله داخلی تراک رو بیرون انداخت که برای جا زدن اون ما سهل انگاری کردیم و بعد از سه چهار روز پوسته اصلی کلی جرم گرفته بود که با روشی که معرفی کرده بودی تونستیم جرم ها رو پاک کنیم و لوله رو جا بذاریم ، بازم ممنون .

  آیدا خانم ، خیلی خوبه که آدما جایی رو مثل اینجا و کسی رو مثل آیدا خانم با حوصله و مهربون داشته باشن که موقع مشکلات به حرفشون گوش بده و کمکشون کنه ، این یه خصلت کامل انسانی و الهیه ، درود خدا بر شما و پدر و مادرتون که شما رو نیکو تربیت کردند آفرین

  • آیدا می‌گوید:

   سلام پدر عزیز و مهربان
   خبری از شما نشد نگران حمیدرضا شدم. خداروشکر که بهتره. انشاالله زخمش به زودی کامل خوب میشه.
   ممنونم از محبتتون. شرمنده می فرمایید. من فقط وظیفم رو انجام میدم. خداروشکر که تونستم قدری کمک کنم.
   سلامت باشید.
   خدمت مادر مهربان حمیدرضا عرض سلام و ادب دارم.

 214. حمید آزاد می‌گوید:

  سلام خدمت هموطن ودوست گرامی سرکارخانم آیدا.امیدکه همیشه لبتون مسه عکس توی وبلاگتون همیشه خندون باشه . والاآیداخانم ما سرازکار این دکترها در نمیاریم هرروز واسه مادرم یه تصمیمی میگیرن توپیام قبلی بتون گفتم میخوان واسه مادرم تراک بزارن البته لازم به توضیحه که واسه این کار مادرم بااین وضعیت که کلی لوله ودم دستگاه بهشه میخواسن اتقالش بدن به یه بیمارستان دیگه که تراک که واسش گذاشتن دوباره بیارنش به بیمارستان خودش بعداز چند روز لفت دادن حالا که اون بیمارستان اوکی داد ایندفعه دکترش پشیمون شده گفته نمیخوادمنتقلش کنید تی پ پ که توبیمارستان خودمون میتونیم انجام بدیم واسش بزاریدالانم خیلی وقته این شلنگا توی دهنشن وفکرکنم بد باشه من میگم کاشکی زودتر عملش کنن شاید هوشیاریش بیشتر شد نظر شما چیه؟سپاسگذارم امیدوارم Frown دلتون شاد باشه ما که خیلی دلمون گرفتس

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز و گرامی
   ممنونم از محبتتون.
   لوله ای که توی دهان هست تاثیری روی هوشیاری نداره. اما اصلا نباید بیشتر از ۱۰ روز بمونه، چون عارضه ایجاد می کنه. باید زودتر تراکشون کنن.
   انجام تراک اون قدری پیچیده نیست که بخوان ببرنشون بیمارستان دیگه! و “تی پ پ” نمی دونم چیه؟
   به نظرم زودتر باید تراک بشن. همون طوری که گفتم تاثیری روی هوشیاری نداره، اما بیمار با تراک احساس راحتی بیشتری میکنه و لوله ی دهان در طولانی مدت عارضه (تنگی تراشه-نای) ایجاد می کنه.
   انشاالله بهتر بشن. و انشاالله دلتون شاد بشه…

 215. حامد می‌گوید:

  سلام آیدا خانوم
  من حامد برادر حمیدرضا هستم
  یه سوال داشتم؟
  در صورت نبود پماد آلفا استفاده از چه پمادی رو توصیه میکنید؟
  باتشکر

  • آیدا می‌گوید:

   سلام حامد عزیز
   انشاالله برادرتون به زودی بهتر بشه.
   غیر از آلفا، پمادهای دیگه، مخصوصا پمادهای گیاهی یا تاثیر زیادی ندارن یا زخم رو بدتر می کنن. مثلا فنی توئین هست که تاثیر چندانی نداره. ولی باز از بقیه بهتره.
   برای زخم بستر به نظر من کامفیل مطمئن تر از هر چیزه.
   به هر صورت، ما در منزل یک تیوپ باز نشده ی آلفا داریم. دکتر برای بخیه ی دست مادرم داده بودن. یک تیوب اضافه آمد.
   اگر مایل باشید خدمتتون پست می کنم.
   سلام برسونید خدمت مادر و پدر گرامی تون.

 216. حمید آزاد می‌گوید:

  سلام گرم وصمیمی بنده را پذیرا باشیدسرکارخانم آیدا خوب ومهربان.شرح حالتون خوندم واقعا اعصابم بهم ریخت نمیدونم این دکترا چطورراحت شبامیخوابن آیاوجدان دردنمیگیرن عموی منم همین باصطلاح دکترامفت ومسلم کشتن رفت یه عمل ساده بادفتق ناف روانجام بده زدن روده بزرگشو سوراخ کردن مثل شما هرچی ازدرد نالیدگفت توروخدا شکمموپاره کنید ببینیدچرااینجوری شدم گوش ندادن گفتن دردبعدازعمله وطبیعیه تابعدازدوروز که دیدن دردبیچارش کرده وبدنش بادکرده تازه رضایت دادن ازشکمش عکس بگیرن وقتی عکس گرفتن دیدن بله روده بزرگش سوراخه ونخ بخیه داخلش جامونده مدرک جرم اقای دکتر بعدبلافاصله شکمشوشکافتن وروده روبخیه کردن اما دیگه دیرشده بود وعفونت به همجای بدنش منجمله مغزش رسیده بود وقویترین انتی بیوتیکها جواب ندادن وروزسوم متاسفانه فوت شدن واقعاقتل مگه شاخ ودم داره اینم یه جور قتل بحساب میاد نمیدونم این مدراکاشونو چطوری میگیرن به جرات میگم که نوددرصدشون همش حرص ولع پول دارن اصلابرای مریض ارزش قاعل نیسن هرروزبراثراشتباهات اینها چقدرخوانوادها داغدارمیشن واقعن اگه ازهندوبنگلادش دکتربیارن بهتراینا هسن نمیدونم توی این نه سال درس خوندن چی یادگرفتن فقدادعا وادعا وپول پول نه رحمی ونه مروتی البته انگشت شمارهم توشون ادم حاذق ودلسوزوکاربلدپیدا میشه سرتونودرداوردم ببخشید به امیدسلامتی همه مریضا منجمله مادرم وشما دوست نازنین علم روبه پیشرفته ومطمعن باشیدواسه مشکل شما یک درمان وراه حل مناسبی پیدامیشه بتون قول میدم میدونم که خیلی ازموسسات معتبر پزشکی ومهندسی زنتیک وسلولهای بنیادی دارن روی این مسعله کارمیکنن وانشاا..بزودی به نتیجه میرسن وشما ازاون بهره خواهیدبرد .سپاس فراوان ازراهنماهیاتون

 217. احمد می‌گوید:

  آیدا خانم
  سلام امید که روز پنج شنبه رو با خوبی و خوشی شروع کرده باشید

  تشکر بابت جواب سئوال حامد ، ممنون برای پماد آلفا ، چندتایی تهیه کردم ، از لطفت بسیار سپاسگزارم ، حمید رضا چند روزیه ترشحاتش زیاد شده و دفعات ساکشنش به سه و گاها چهار بار میرسه دیشب تب داشت بعد یکی دو ساعت پاشوره تبش تقریبا قطع شد از دیشب ضربانش هم بالا رفته ( در ده روز گذشته موقع بیداری حدودهفتاد تا هشتاد بود و موقع خواب ۶۰ تا ۷۵ ) بیداری ۱۰۰ تا ۱۱۵ و الان که خوابه ۹۰ تا صد ، چشماش هم نیمه بازه می خوابه و اکسیژن خونش بین ۹۰ تا ۹۳ هستش ( حتی بعد از ساکشن) ، موقع ساکشن لوله نلاتون احساس میکنم به مانع برخورد میکنه جابجاش گه میکنم فرو میره آیا شما احتمال میدید که پوسته اصلی تراکش جرم گرفته باشه ؟ ممنون از راهنمایی هات

  • آیدا می‌گوید:

   سلام پدر عزیز و مهربان
   ممنونم از محبت تون.
   خداروشکر که پیدا کردید.
   اکسیژن خونش کمه و این که حس می کنید نلاتون به مانع می خوره می تونه دو علت داشته باشه. اولین علت همون جرم لوله است.
   اما اگر مانع خیلی سفته ممکنه در اثر برخورد مدام نلاتون با جدار نای بافت اضافه یا به اصطلاح وِب تشکیل شده باشه. البته احتمال این مورد خیلی کمه. چون در طولانی مدت ایجاد میشه. اما چون گفتین با جابجا کردن تراک یا نلاتون، سوند پایین میره به وِب مشکوک شدم.
   اما به خاطر سطح پایین اکسیژن خونش و وجود این مانع باید حتما یک دکتر ببیندش.
   آیا تنفسش هم صدا دار شده؟ خس خس می کنه؟
   شاید تنفسش سخته که حتی با چشمان نیمه باز می خوابه. در اثر فشار تنفس.

 218. احمد می‌گوید:

  ممنون از جواب سریع

  آیدا خانم تنفسش صدا نداره ، البته وقتی صدا دار میشه میفهمم که ساکشن میخواد ،شاید روزی دوبار صدا دار بشه که وقتی ساکشن میکنیم خلط تقریبا ۵ تا ۱۰ سانت لوله متصل به دستگاه ساکشن رو پر میکنه ، ولی در حالت عادی صدا دار نیست الان فشارش رو گرفتم ۱۱۶/۷۷ ، ضربانش ۱۰۴ و اکسیژنش ۹۵ بود ، مادرش با یکی از پرستارهای /ای سی یو تماس گرفت گفت احتمال عفونت ریه زیاده ، ولی من که ساکشنش میکنم خلطش کاملا سفید رنگه ، در حالی که هم خوندم و هم شما فرمودی زرد یا سبز اگه باشه و تب هم طولانی باشه احتمال عفونت هست ولی تب حمید الان بین ۳۶ تا ۳۷ ، نظر شما چیه ، آیا احتمال عفونت هست ؟ الان فقط ضربانش بالاست
  در مورد گیر کردن لوله نلاتون ، لوله اونقدر پایین نمیره و گیر میکنه ، به اندازه کمتر از طول لوله تراک .

  آیدا خانم خوب و مهربون لحظاتت شاد و توام با سلامتی

  • آیدا می‌گوید:

   خواهش میکنم. در خدمتم.
   خب پس ظاهرا مسیر تنفسش باز و راحته. و گیر هم ممکنه همون جرم باشه. اما اگر ادامه پیدا کرد حتما با دکتر مشورت کنید.
   عفونت اگر خیلی شدید باشه ترشح تغییر رنگ میده. من یک بار عفونت ریه ی نسبتا شدید داشتم اما رنگ ترشحاتم سفید بود و تب هم نمی کردم. با وجود تراک همیشه احتمال عفونت هست. به نظرم از ترشحاتش آزمایش عفونت بدید. البته نمونه گرفتن از ترشحات شیوه ی خاصی داره. باید یک پرستار آی سی یو یادتون بده یا خودش انجام بده. چون نمونه گیرها در آزمایشگاه ها هم بلد نیستن.
   انشالله عفونت نباشه.
   ممنون از محبتتون.

 219. احمد می‌گوید:

  سلام آیدا خانم

  امروز حسابی وقتت رو گرفتم اگر لطف گنی و برامون توضیح بدید ممنون میشم

  من باب تشکر یه هدیه معنوی تقدیمت میکنم : یه حدیث هست تقریبا به این مضمون : ” محبوب ترین بندگان نزد خداوند کسی است که گره از مشکلات دیگران باز کنه ” و من مطمئنم شما در این راه قدم بر میدارید

  خداوند همیشه و در همه حال حافظت باشه

  • آیدا می‌گوید:

   خواهش میکنم. در خدمتم
   انشاالله تا فردا با جزئیات براتون می نویسم.
   ممنون از هدیه ی فوق العادتون. انشاالله که بتونم در زمره ی این بندگان باشم.
   ممنونم از محبتتون.

   • آیدا می‌گوید:

    سلام پدر عزیز و مهربان
    این هم روش نمونه گیری از ترشحات ریه. ببخشید دیر شد.
    وسایل مورد نیاز:
    دستکش جراحی استریل – سوند نلاتون استفاده نشده – لوله ی آزمایش استریل با درپوش پنبه ای استریل که از آزمایشگاه می گیرید.
    سرم شستشوی استفاده نشده – سرنگ استفاده نشده – تیغ بیستوری (از داروخانه تهیه کنید)
    اول دستکش جراحی رو به روشی که در لینک زیر گفتم و در زیر هم میارم بپوشید.
    http://aida.special.ir/1391/05/%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AD%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B2%D8%AE%D9%85-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%B1-4/
    پوشیدن دستکش استریل نیز قواعد خودش را دارد. پس از باز کردن بسته بندی خارجی دستکش، دیگر نباید دستتان تماسی با خود دستکش داشته باشد الا با لایه ی به بیرون برگشته ی ساق دستکش. باید با کمک همین لایه هر دو دستکش را دستتان کنید. پس از پوشیدن دستکش نیز دیگر فقط می توانید به اجسام استریل بطور مستقیم دست بزنید. افراد کمکی به هیچ وجه نباید به اجسام استریل دست بزنند.
    بعد از پوشیدن دستکش، از یک نفر کمکی بخواید پوسته ی نلاتون رو طوری که دستشون به سوند نخوره باز کنن و شما با دستکش هاتون سوند رو بکشید بیرون.
    حالا سوند رو با کمک فرد همراهی به شلنگ ساکشن متصل کنید، به طوری که دستکش هاتون به شلنگ دستگاه ساکشن نخوره و از استریل خارج نشه و بعد از کمکی بخواید ساکشن رو روشن کنن و شما به صورت طبیعی ساکشن کنید، اما به محضی که ترشحات تا نیمه ی سوند بالا اومد، انتهای سوند رو تا بزنید تا ترشحات داخل سوند بمونه و وارد شلنگ نشه (به جای تا زدن انتهای سوند می تونید فقط ساکشن رو خاموش کنید.) همین ترشحاتِ داخل سوند، نمونه ی آزمایشتون هست… اگر ترشحات به سرعت وارد شلنگ شدن و در سوند ترشحی نموند، دوباره سعی کنید از باقی ترشحات داخل نای مقداری رو به داخل سوند بکشید.
    حالا از کمکی تون بخواید که روکش تیغ بیستوری رو طوری که دستشون به تیغ نخوره باز کنن و شما با دستکش هاتون تیغ رو بکشید بیرون.
    باز از کمکتون بخواید پنبه ی سر لوله ی آزمایش رو بردارن. اما دستشون به بخشی از پنبه که داخل لوله است و استریله نخوره. اگر داخل لوله چیزهای چوبی مانند به اسم آبسلانگ بود اون ها رو بریزید دور.
    حالا سوند رو که داخلش ترشحه بذارید داخل لوله ی آزمایش و با تیغ بیستوری سوند رو از انتها به اندازه ی طول لوله آزمایش قطع کنید.
    بعد، از داخل سرم شستشو با سرنگ چند سی سی سرم بکشید و مایع رو به داخل لوله ی آزمایش که سوندِ آغشته به ترشحات توش هست بریزید. و در آخر پنبه ی استریلی که همراه با لوله آزمایش بود و برش داشته بودین، دوباره بذارین سر لوله.
    لوله آزمایشِ حاوی نمونه رو تا قبل از ۲ ساعت به آزمایشگاه برسونید و مراقب باشید در مسیر لوله آزمایش خم نشه که سرم داخلش به پنبه بخوره.
    و در نهایت… خسته نباشید Smile
    انشاالله آزمایش عفونتی رو نشون نده.

 220. احمد می‌گوید:

  با سلام
  و بینهایت تشکر از صبر و انرژی که میذاری ، ممنون و ممنون

 221. احمد می‌گوید:

  سلام و صبح بخیر آیدا خانم

  امیدوارم حالت خوب باشه که حال خوب تو باعث خوب بودن حال خیلی هاست

  آیدا خانم با راهنمایی شما نمونه خلط حمیدرضا رو تهیه کردن و بردم آزمایشگاه , تصویر جواب رو برای شما ایمیل کردم ، امزوز صبح زود نفس های حمیدرضا تند بود و ترشخاتش هم خونی بود ، با توجه به اینکه حمید رضا همیشه دراز کشه ، اگر پاهاش رو ورزش ندیم ممکنه آمبولی ریه کنه

  ممنون

  • آیدا می‌گوید:

   سلام پدر عزیز و مهربان
   ممنونم از محبتتون.
   ببخشید جوابتون دیر شد.
   خداروشکر… فقط ممنون میشم ایمیل رو دوباره برام بفرستید. به اسپم ارسال شده بود خواستم جا به جاش کنم به اینباکس، متاسفانه دستم خورد و نفهمیدم کجا منتقل شد! شرمنده. باعث زحمتتون.
   گاهی خود عمل ساکشن باعث خون ریزی یا به اصطلاح تروماتیزه شدن میشه. این حالت گاهی پیش میاد. مهم نیست زیاد ولی بهتره این طور نشه.
   البته خونریزی می تونه هر علت دیگه ای هم داشته باشه. اگر ادامه پیدا کرد باید بررسی بشه.
   این ورزش پا از همه لحاظ براش خوبه.

 222. احمد می‌گوید:

  سلام مجدد آیدا خانم

  در یکی از پاسخ هاتون به یه دوست عزیز فرموده بودی ساکشن پرتابل ، آیا ساکشن قابل شارژ گه در زمان قطع برق قابل استفاده باشه هم وجود داره ؟ اگر جواب مثبته ، آدرسی اگر دارید ممنون میشم درج کنید ، البته فکری که من کردم برای معضل برق ، یه باطری ماشین خریدم با یه دستگاه مبدل برق که موقعی که برق رفت و نیاز به استفاده از ساکشن بودیم معطل نشیم

  پاینده باشی

  • آیدا می‌گوید:

   بله خداروشکر همچین ساکشنی هست. در یکی از مطالبم کامل توضیح دادم که در زیر میارم:
   در منزل نیاز به دستگاه ساکشن پرتابل دارید که دو نوع از آن موجود است؛ تماما برقی، و یا قابل کاربرد با برق و باطری (قابل شارژ). اگر بیمارتان بسیار به ساکشن وابسته است و وجود آن برایش حیاتی است، توصیه ی من این است که نوع برق و باطری آن را تهیه کنید تا دغدغه ی قطعی برق را نداشته باشید.

   ساکشن برق و باطری ای که من دارم از نوع Suction unit 7 E-D (AC/ DC) Portable absorb phlegm unit می باشد. البته بعد از مدتی باطری آن ضعیف می شود و باید تعویضش کنید. اما باطری های موجود در بازار چینی هستند و پس از تعویضِ باطریِ اوریجینال دستگاه، دیگر هیچگاه کیفیت اولیه ی آن را نخواهید داشت. اگر باطری اوریجینال هر ۱۵ روز یک بار نیاز به شارژ داشته باشد، باطری چینی بسته به کیفیت آن از حداقل چند ساعت تا حداکثر ۵ روز شارژ خود را حفظ خواهد کرد. به هر رو، این دستگاه با برق نیز کار می کند و فقط در صورت قطعی برق به باطری آن نیاز خواهید داشت.
   http://aida.special.ir/1393/04/%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AD%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D9%84-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%A2%DB%8C-%D8%B3%DB%8C-%DB%8C%D9%88-%D8%A8%D9%87/
   کالاهای طب خیابان جمهوری باید داشته باشن. اگر هم این مارک نباشه حتما مارک های دیگه ای دارن. راهکار شما هم عالیه ولی با این ساکشن ها هر جا باشین خیالتون راحته چون حتی به باطری ماشین هم وصل میشن.
   یک جور ساکشن های پایی هم هست که برای استفاده ی همیشگی خوب نیست ولی برای مواقع اضطراری عالی هستن. مشخصات اون رو بعدا براتون می نویسم.
   به امید بهبودی هر چه زودتر حمیدرضا…
   سلامت باشید.

 223. سحر می‌گوید:

  سلام آیدا جون روزت بخیر
  ی سوال الان ی هفته س ی روز در میون ی پرستار icuمیاد برای دیدن مامانم ماهم پرسیدیم میشه تراک رو یرداشت اونم گفت که ی تراک کوچیکتر میزاریم بعد ی هفته اگه واکنشش مثبت بود میبندیم اصن هیچ اطلاعاتی در مورد بستن تراک یا تعویضش ندارم راهنماییم کنی ممنون میشم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   روز شما هم به خیر
   بله روشش همین هست. احتمالا الان تراکشون شماره ی ۸ هست. چون تنگی نای ندارن، خیلی راحت بدون بی حسی و بی هوشی ظرف چند ثانیه این تراک رو بیرون میارن و احتمالا تراک شماره ی شش میذارن (البته بسته به صلاحدید پزشک شاید این تعویض در بیمارستان انجام بشه و حتی در اتاق عمل). اگر انشاالله وضعیت شون با تراک شش خوب بود کلا تراک رو در میارن و محل ورود تراک بدون بخیه خود به خود جوش می خوره که البته خیلی هم طول میکشه. حتی یک مورد بود که میگفتن تا سه ماه هنوز کامل بسته نشده.
   البته بیمار با بیمار فرق داره. شاید دو هفته ای هم کامل جوش بخوره.
   انشاالله که از تراک بی نیاز بشن
   هر سوالی بود در خدمتم…

 224. احمد می‌گوید:

  با سلام
  و آرزوی داشتن آدینه ای با صفا برای شما

  یه سئوالی گه ذهنم رو درگیر کرده اینه که وقتی حمید رضا توی آی سی یو بود سرمی که توی تراکش موقع ساکشن می ریختند سرم کلراید سریم ۰٫۴۵ درصد بود و از ۰٫۹ برای شستن نلاتون (برای استفاده بعدی) استفاده میگردند ولی ما الان در خونه همه کارها رو با سرم ۰٫۹ درصد انجام میدیم متوجه شدم روی این سرم های ۰٫۹ درصد نوشته بعد از باز کردن فورا استفاده شود ، سئوالم اینه که ممکنه همین استفاده چند باره از سرم شستشو باعث عفونت ریه بشه ؟
  تقریبا تمام کارهای مربوط به ساکشن وشستشوی تراگ رو با دستکش های پودر دار کشی با مارک maxter انجام میدیم ، ممکنه این دستگشها استریل نباشند و موجب عفونت بشن ؟
  آیدا خانم ، در یک سایتی مطالعه میکردم در خصوص تاثیر درمان گیاهی و خوراکی ترشحات ریه ، از جمله جوشاندن ۶۰ گرم خرما در یک لیتر آب یا همین کار رو با عناب یا انجیر انجام بدیم بعد بیمار بخوره ، یا سوپ سیر ، آیا شما تجربه ای در این زمینه دارید
  ممنون و سپاسگزارم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام
   عصر جمعه تون به خیر
   نه استفاده ی چند باره از سرم شستشو تاثیر چندانی نداره؛ هر چند که با اولین استفاده از استریل خارج میشه. شما برای شستن نلاتون از یک سرم مجزا استفاده کنید و برای ریختن سرم در تراک یک سرم جداگانه در نظر بگیرید و هر بار با سرنگ استریل از داخلش سرم بکشید و به داخل تراک بریزید.
   این دستکش های لاتکس هم تاثیر چندانی در ایجاد عفونت نداره. در کل چون تراک به عنوان یک جسم خارجی در نای هست و مسیر به نای بازه، همیشه نای و ریه در معرض عفونت هست و هیچ وقت نمیشه استریل رو صد در صد رعایت کرد.
   فقط اگر احیانا عفونت داشت برای یک مدت، بعد از هر بار ساکشن، نلاتون رو بندازید دور و برای نوبت بعد نلاتون جدید بردارید
   در مورد درمان گیاهی… تجربه ی من این هست که فقط برای پیشگیری خوب هستن اما وقتی عفونت یا هر مشکلی پیش اومد داروی گیاهی هیچ تاثیری نداره و باید حتما درمان شیمیایی انجام داد.
   سلامت باشید…

 225. احمد می‌گوید:

  سلام آیدا خانم

  عید میلاد بر شما مبارک باشه

  یه سئوال ، حمید رضا بیمارستان که بود ضربانش همیشه بالای ۱۰۰ بود و کاها تا ۱۳۰ و ۱۴۰ هم میرفت از موقعی که اومد خونه روز به روز بهتر میشد ولی چند روزیه که ضربان قلبش وفتی میخوابه به ۴۵ هم میرسه و وقتی بیداره ۵۵ تا ۷۵ هستش ، شما با این مسئله آشنایی دارید

  ممنون و تشکر

  • آیدا می‌گوید:

   سلام
   ممنون از محبت تون.
   عید شما هم مبارک.
   در این مورد اطلاع چندانی ندارم. اما به نظرم ضربان قلبش الان کاملا طبیعیه. ولی چون سابقه ی ضربان خیلی بالا رو داشته بهتره شرایط رو با یک دکتر در میان بذارید.
   سلامت باشید.

 226. محمد می‌گوید:

  سلام سرکارخانم
  من محمد برادر حمیدرضا
  آیا شما برادر و خواهر دارید که تنها نباشید
  من داستان شما را خواندم و خیلی از صبر شما خوشم آمد
  من برای شما دعا میکنم
  خدانگهدار

  • آیدا می‌گوید:

   سلام محمد عزیز
   ممنونم که برام پیام گذاشتی
   انشاالله خدا به حمیدرضا سلامتی بده.
   بله محمد جان، من ۳ تا خواهر بزرگ تر دارم، اما کنارم نیستن. شهر دیگه ای هستن.
   اما تنها نیستم Smile یعنی احساس تنهایی نمی کنم. چون همیشه سرم گرم به انجام یک کاری هست.
   البته دلم براشون خیلی تنگ میشه…
   ممنونم که داستانم رو خوندی و ممنون از محبتت و دعاهای خوبت.
   من هم برای برادرت دعا می کنم و برای تو آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.
   باز هم ممنونم که برام پیام گذاشتی.

 227. ندا می‌گوید:

  سلام آیدا جون بابت صبرت بهت تبریک میگم امیدوارم هرچه زودتر سلامتی کاملتو به دست بیاری
  عزیزم من مادرم۶۵ سالشه تازه دو روزه از بیمارستان مرخص شده البته بعد از ۶۰ روز بستری در بیمارستان
  هرچند ۲ هفته پیش مرخص شد ولی به محض ورود به خونه حالش مجددا بد شد خودمون هم در منزل اکسیژن ساز و ونتیلاتور تهیه کرده بودیم دوباره همون شب به بیمارستان انتقال داده شد چون یه دفعه سیاه شد ما هم هول شدیم نگو باید ساکشن میشده تو این۲ هفته جدید در بیمارستان سایز تراکش ۶ کردند وگفتن دیگه نیازی به ونتیلاتور نداره و این ۲ هفته رو بدون منتیلاتور بودو اکسیژن هم کم استفاده میکنه البته گفتن تا ۳ ماه دیگه تراکش برداشته میشه الان با توجه به شرایطش از چه نوع نلاتونی استفاده کنه بهتره ؟الان دارن با نلاتون مشکی ساکشنشو انجام میدن هرچند میگن تراکش قابلیت شستشو داره و نیاز به ساکشن نداره ولی مادرم باز احساس خفگی بهش دست میده
  ممنونم عزیزم

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   انشاالله مادرتون به زودی بهبودی کامل حاصل کنن
   ممنونم از محبت تون
   نلاتون مشکی برای تراک ۶ خیلی مناسبه
   احساس خفگی شون می تونه به دو دلیل همزمان باشه. ترس و استرس ناشی از خاطرات اخیرشون از مشکل تنفسی، همراه با این که تراک ۶ خیلی باریکه و با کمی ترشح کیفیت تنفس میاد پایین و احساس نارضایتی از تنفس رو به وجود میاره و برای کسی که تجربه ی تنفس سخت رو داشته استرس ایجاد میکنه… تشویقشون کنید که با فشار سرفه کنن و ترشحات رو تا بالای تراک بیارن تا با یک ساکشن ساده و کم عمق مسیر هواشون باز و تمیز بشه.
   استرس رو اصلا به روشون نیارین. گاهی استرس ناخوداگاهه و اگه متوجهش بشن تشدید میشه. گذشته از اون به رو آوردن استرس، بیمار رو رنجیده خاطر می کنه و فکر می کنه درکش نمی کنن.
   البته… ممکنه اصلا مسئله استرس نباشه و واقعا عاملی باعث تنگی نفس شون باشه. پس بهتره حتما به شکایتشون از تنگی نفس توجه بشه و از پزشک بخواین حداقل برای آرامش مریض معاینه و بررسی کنن.
   انشاالله بهتر بشن.
   برای هر سوالی در خدمتم.

 228. حمید آزاد می‌گوید:

  سلام سرکارخانم آیدا مهربان.آیداخانم میخواسم بدونم تخت بیمارستانی رو اگرتقاضاکنیم بیمارستان بصورت امانی دراختیارمون میزاره یاباید ازبازاربخریم ؟وسوال دیگه اینکه تشک مواج بایدبرقی باشه یا ساده؟ کپسول اکسیژن هم باید تهیه کنیم؟ سپاس وامتنان فروان از شما

 229. حمید آزاد می‌گوید:

  سلام گرم بنده روپذیرا باشید صدهزارمرتبه شکر که خداوندشمافرشته نجات واسه امثال ماها فرستاد پروردگارعالمیان به شماسرکارخانم آیدا عزیز ومهربان ودلسوزوهمینطورخانواده محترمتون بالاخص مادرفداکاروبامحبتتون سلامتی کامل واجردنیوی واخروی عنایت کنه خدا به شما وخانواده نازنینتون برکت بده.تشکر تشکروبازهم تشکر.

  • سلام خدمت آیدا خانم عزیز و آقای آزاد
   انشالله که در صحت و سلامتی بسر ببرید. آقای آزاد در خصوص اخلاق و معرفت و مسئولیت پذیری آیدا خانم هر چه بگوییم کم گفته ایم ایشان فرشته نجات و و فرشته خصالی هستند که نظیر ندارند. و دوستان نیازمند به راهنمایی زیر سایه این عزیز مستفید هستند.آقای آزاد از تشک ارزنی هم اگر بیمارتون زیاد شدید نیست می تونید استفاده کنید (یک تشک کوچک را با مثلا ده کیلو ارزن پر می کنید، و این ارزن یک خاصیت تحرک دارد و نمی گذارد راکد بماند) اما ترجیحاً تشک مواج بهتر است. از انجمن ضایعات نخاعی هم می تونید مشورت بگیرید یا کرایه کنید. در استان ما انجمن کلیه وسایل را با تخفیف ویژه در اختیار خانواده ها قرار میده. انشالله روز به روز بیمارتون رو به بهبودی باشه

 230. حمید آزاد می‌گوید:

  سلام بنده راهم پذیراباشید جناب آقای محمدی.ممنون ازراهنمایتون آیداخانم لطف کردن ودوتا آدرس واسه خریدتجهیزات دادن اما این تشکهای مواج ازلحاظقیمتی خیلی با هم متفاوت هسن مثلا ازصدوسی پنجهزارتومن هست تا پنج وشش میلیون تومن !!!!!!. بازم ممنون.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   ممنونم از اظهار لطفتون. من فقط وظیفم رو انجام میدم و تا جایی که از دستم بر بیاد در خدمتم Smile
   تشک مواج تخم مرغی بخرید که فکر کنم ۱۲۰ تومن باشه. من خودم از همین ها دارم و خیلی هم عالیه.
   …………..
   آقای محمدی عزیز
   از محبت های شما و اظهار لطف شما هم ممنونم Smile

 231. احمد می‌گوید:

  سلام آیدا خانم

  امیدوارم که روز به روز بهتر و شادابتر باشید که شما منبع انرزی مثبت هستید برای خانواده های که بیمار دارند قصد عرض سلام داشتم که یادداشت دوست عزیز رو دیدم ، باید عرض کنم در هر شهری اداره بهزیستی یک سری وسایل رو بطور رایگان در اختیار خانواده هایی قرار میده که بیماران بستر در رختخواب دارند
  آیدا خانم به لطف خدا و راهنمایی ها ی دلگرم کننده شما ، عفونت ریه حمید رضا برطرف شده و الحمدالله حالش خوبه ، فقط بعد از جریان عفونت ریه بشدت , لاغرتر شده ؛ خیلی نگران شدیم ؛ راه به جایی هم نداشتیم ، کمی مطالعه کردم در مورد رژیم غذایی ، ما طبق روال بیمارستان ۳۰۰سی سی در شش نوبت ۳ ساعته به حمیدرضا سوپ یا آب میوه میدادیم ، حدس زدم باید کم باشه ، الان سه روزه تقریبا به هر وعده ۱۲۰ سی سی اضافه کردیم و بین وعده های سه ساعته هم گاها یه لیوان ۱۲۰ تا ۲۴۰ سی سی آب میوه میدیم , احساس میکنیم بهتر شده ، خدا خیر بده دکترها روفراموش کردن آیدا خانم نیست اصلا یه راهنمایی نمی کنند ، الان مشکلی که داریم اینه که لوله Peg تغذیه معده ایش کلی جرم گرفته در سایت های خارجی نوعی برس معرفی کرده برای شستشو و تمیز کردن ولی در سایت های ایرانی گفتند فقط از آب ولرم برای شستشو استفاده کنید ، امروز میخوام برم بیمارستان امام که براش PEG گذاشتند بپرسم چکار کنم
  هدفم عرض سلام بود و تشریح وضعیت حمیدرضا ولی خیلی طولانی شد ، اگر دیر عرض ادب کردم نشانه فراموش کردن آیدا ختنم نیست برای همیشه در قلب خانواده من قرار داری ، همین دیروز بود محمد به یادت بود و کلی سوال ازم پرسید
  سرزنده و پایدار باشی

 232. احمد می‌گوید:

  سلام آیدا خانم
  (پیام بالا یه جمله جابجا داشت ببخشید)
  امیدوارم که روز به روز بهتر و شادابتر باشید که شما منبع انرزی مثبت هستید برای خانواده های که بیمار دارند قصد عرض سلام داشتم که یادداشت دوست عزیز رو دیدم ، باید عرض کنم در هر شهری اداره بهزیستی یک سری وسایل رو بطور رایگان در اختیار خانواده هایی قرار میده که بیماران بستر در رختخواب دارند
  آیدا خانم به لطف خدا و راهنمایی ها ی دلگرم کننده شما ، عفونت ریه حمید رضا برطرف شده و الحمدالله حالش خوبه ، فقط بعد از جریان عفونت ریه بشدت , لاغرتر شده ؛ خیلی نگران شدیم ؛ راه به جایی هم نداشتیم ، کمی مطالعه کردم در مورد رژیم غذایی ، ما طبق روال بیمارستان ۳۰۰سی سی در شش نوبت ۳ ساعته به حمیدرضا سوپ یا آب میوه میدادیم ، حدس زدم باید کم باشه ، الان سه روزه تقریبا به هر وعده ۱۲۰ سی سی اضافه کردیم و بین وعده های سه ساعته هم گاها یه لیوان ۱۲۰ تا ۲۴۰ سی سی آب میوه میدیم , احساس میکنیم بهتر شده ، خدا خیر بده دکترها رو اصلا یه راهنمایی نمی کنند ، الان مشکلی که داریم اینه که لوله Peg تغذیه معده ایش کلی جرم گرفته در سایت های خارجی نوعی برس معرفی کرده برای شستشو و تمیز کردن ولی در سایت های ایرانی گفتند فقط از آب ولرم برای شستشو استفاده کنید ، امروز میخوام برم بیمارستان امام که براش PEG گذاشتند بپرسم چکار کنم
  هدفم عرض سلام بود و تشریح وضعیت حمیدرضا ولی خیلی طولانی شد ، اگر دیر عرض ادب کردم نشانه فراموش کردن آیدا خانم نیست برای همیشه در قلب خانواده من قرار داری ، همین دیروز بود محمد به یادت بود و کلی سوال ازم پرسید
  سرزنده و پایدار باشی

  • آیدا می‌گوید:

   سلام پدر عزیز و مهربان
   اتفاقا دیروز به یادتون بودم.
   ممنونم از این همه محبتتون.
   ممنون که اون دوست رو راهنمایی کردید.
   خداروشکررر که عفونتش برطرف شده. خیلی خوشحال شدم.
   لاغری برای بیمارهایی که هیچ حرکتی ندارن به دو عامل مربوطه:
   ۱- ضعف غذایی ناشی از تغذیه با گاواژ که توده ی چربی بدن رو از بین می بره
   ۲- تحلیل رفتن یا ذوب شدن عضلات در اثر بی حرکتی
   لاغری زیاد اصلا خوب نیست چون هم مقاومت بدن میاد پایین و هم مستعد زخم بستر میشه. باید رژیم غذایی و برنامه ی حرکتیش هر دو اصلاح بشه.
   به نظرم حتما با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. البته متخصص تغذیه ای که با بیماران حرکتی آشنایی داشته باشه. از صبح که پیام تون رو دیدم دارم فکر می کنم که چه جور متخصصی براش خوبه. الان به ذهنم رسید که پزشک های جانبازان صدمات مغزی و نخاعی که در مورد این جور بیمارها تجارب زیادی دارن می تونن بهترین راهنما باشن. به طور مثال میگم، برای بیمار نخاعی مثل من اگر مشکل سیستم ادراری پیش بیاد نباید به هر متخصص اورولوژی مراجعه کنم. باید برم پیش اورولوگی که با بیمارای نخاعی زیاد کار کرده.
   برای حمیدرضا هم باید برای هر مشکلش دنبال این جور دکتر ها بگردید. برای همین سعی کنید از طریق بهزیستی و آسایشگاه های جانبازان یا معلولین جسمی با پزشک هاشون مرتبط بشین. اون ها یا خودشون راهنمایی تون می کنن یا پزشک مناسبی رو معرفی می کنن.
   من هم در این زمینه تحقیق می کنم و نتیجه رو بهتون میگم.
   ……………….
   زمانی که من بستری بودم برای گاواژ NG-tube میذاشتن از راه بینی که باید حتما هر سه روز عوض می شد. در مورد PEGاطلاعاتی ندارم. انشاالله بیمارستان راهنمایی مناسبی می کنه.
   ………….
   ممنونم که از حال حمیدرضا باخبرم کردید. خدمت خانواده ی محترم تون، خصوصا مادر مهربون حمیدرضا، و محمد عزیز و بامحبت، سلام برسونید.
   انشاالله حمیدرضا روز به روز بهتر بشه.

 233. حمید آزاد می‌گوید:

  سلام سرکارخانم آیدا نازنین ومهربان امیدوارم گه سرحال وسرزنده باشید به لطف جله جلاله پروردگارعظیم الشان .میفرماید:برای به انجام رساندن امورآسانترین را این است که به قدرت الهی توسل کنیم تاازمجرای ما عمل کند.آیدا خانم من مادرم هنوز ترخیص نشده خوب بالاخره یک دکتر جرات کرد بعداز نزدیک دوماه مادرم تراک کنه که میگن اگر ایشون نبود مادرت حالا حالاها مونده بودواسه تراک بخاطر وضعیت خاص مادرم حالاسوال من ازمحضرتون اینه که ازلحاظ ما باید چه مواردی بیمارمون داشته باشه تا تن به ترخیصش بدیم مادرم الان هوشیاریش روی ۶هست گاهی اکسیژن به تراکش وصله وگاهی وصل نیست خودشون دارن روی تختش فیزیوتراپیش میکنن ماهم علاوه براونا به دستور پزشکشش میریم داخل آی سی یو وفیزیوتراپیش میکنیم یه سه ربع ساعتی یه مشت گاز استریل کردن توی دهنش که به اصطلا ح ترشحاتش بدنشو لباساشو کثیف نکنه ؟!!بعدشم چشماش مثل روز اول نیست یه جوری شده ؟!!روی مردمک یکیش یه سفیدی زده البته اول شدید قرمز شده بود دکترچشمم واسش قطره اینچیزانوشته قرمزیش خوب شده اما همون حالتا که گفتم داره کم فروغ شده آیا به نظرتون این طبیعیه؟بعد هوشیاریشون خوب میشه ؟روی بینایش تاثیری نداره؟ براثرسهل انگاری بیمارستان اینجور شده؟درضمن یک لیست بهمون دادن تهیه کنیم میگن کم کم باید آمادش کنیم بیادخونه.ممنون میشم ازاطلاعاتتون مستفیض فرمایید.سپاس بیکران

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوب و مهربانم
   ممنونم از این همه لطفتون.
   بله… واقعا به این جمله معتقدم…
   ………………
   خداروشکر که به سلامتی تراک شدن.
   ببینید بیمار در منزل خیلی سریع تر خوب میشه. اما اگر همه چیز در منزل مهیا باشه و در خارج از بیمارستان خطری برای مریض نباشه. باید دستگاه ساکشن و کپسول اکسیژن در منزل داشته باشید. تا حدی بهتون آموزش داده باشن. و دسترسی به پزشک و تیم درمانی داشته باشین.
   با این حال اگر صلاح به ترخیص باشه، ترخیصشون می کنن.
   ………….
   در مورد گاز در دهان… من خودم بعد از عمل تراک تا ۴۸ ساعت جوشش شدید ترشحات از دهان و بینی داشتم که متاسفانه کسی رسیدگی نمی کرد و ترشحات تا توی چشمم می رفت و توی تمام صورتم پخش بود! اما تا الان نشنیده بودم کس دیگه ای هم بعد از تراک جوشش ترشحات داشته باشه. احتمالا مادر شما هم این مسئله براشون پیش اومده و برای جلوگیری از پخش شدن ترشحات گاز در دهانشون گذاشتن.
   علت این جوشش رو نمی دونم اما به نظرم طبیعی نیست.
   …………….
   در مورد مشکل چشم شون و بهبود هوشیاری شون اطلاعی ندارم.
   …………..
   انشاالله شرایط فراهم بشه و به سلامتی بیارین شون منزل.

 234. حمید آزاد می‌گوید:

  سلام سرکارخانم آیدا مهربان امیدوارم حالتون خوب باشه .آیدا خانم این دستگاه ساکشن برق وشارژی آدرسهایی که داده بودید نداشتن جاهای دیگه هم سوال کردم فقد برقی دارن .میشه لطفا اگرجایی سراغ دارید تلفنشو بهم بدید.خیلی ممنون Question

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   تهران خیابان جمهوری باید داشته باشن.
   شماره ی یک کالای طبی رو در همون جا میدم. اگر نداشتن هم راهنمایی تون می کنن.
   آقای حیدری
   ۶۶۴۸۳۱۰۲ مغازه
   ۰۹۱۲۱۳۸۶۳۸۱
   امیدوارم عوض نشده باشه شمارشون.
   اگر عوض شده بود بگین من باز هم پرس و جو می کنم
   سلامت باشید.

 235. نوه نگران و غمزده می‌گوید:

  سلام آیدا خانوم :
  اگر اشتباه نکرده باشم وبلاگ شما کاملترین وبلاگ فارسی در زمینه بیماران تراکستومی هست ، به تازگی دکترها گفتند که مادرجون من باید حتما تراکستومی بشه ، اما ایشون کسی را در منزل خودش نداره که بتونه ساعت به ساعت مراقبش باشه ، فرزندانش نهایتا بتونن روزی یکی دو ساعت بهش سر بزنن و وضعیتشو چک کنن ، شوهرش هم سنش بالاست و از عهده مراقبت و پرستاری از یک بیمار تراکستومی برنمیاد ، مادرجون من سواد نداره و ما واقعا نمیدونیم اگه تراکستومی بشه با توجه به اینکه دیگه قادر به صحبت کردن نخواهد بود ، ما اطرافیان چطوری میتونیم باهاش ارتباط برقرار کنیم و اگر چیزی لازم داشته باشه یا کارمون داشته باشه یا کمک لازم داشته باشه چطوری باید صدامون بزنه و چطوری باید اطرافیاشو خبر کنه ؟؟؟؟ آیا پرستار ۲۴ ساعته لازمه داره حتما ؟ واقعا نمیدونیم از این به بعد چطوری باید باهاش ارتباط برقرار کنیم که هم روحیه شو حفظ کنه هم بتونه ماهیچه های تنفسیشو ورزش بده بلکه به تنفس طبیعی برگرده هم اینکه چکار کنیم با این شوک روحی ناشی از نصب تراک و عدم توانایی تکلم کنار بیاد و چطوری با بیماریش مبارزه کنه ؟ مادرجونم سنش بالاست الان هم هوشیاریش زیاد نیست ، نیمه هوشیاره ، منتها شاید با بهبود تنفس ، هوشیاریش بالاتر بره به امید خدا .

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   ممنون از محبتتون
   انشاالله مادربزرگتون بهتر بشن.
   چون هوشیاری شون پایینه باید مراقب دائم داشته باشن.
   در مورد برقراری ارتباط… اگر بدنشون حرکت داره و به اندازه ی کافی هوشیار هستن، حتی اگر سواد نوشتن ندارن می تونن روی یک تخته وایت برد کوچیک با کشیدن شکل منظورشون رو برسونن
   یا حروف الفبا رو یکی یکی بیان کنید تا ایشون با پلک زدن حروف مورد نظر رو مشخص کنن و کلمه بسازن. هرچند کار بسیار زمان بر و کلافه کننده ای هست
   اما جدیدا یکی از دوستان تراکی رو معرفی کردن که با اون راه هوا به سمت حنجره باز هست و میشه باهاش حرف زد. به دکتر بگید اگر صلاح بدونن از این نوع تراک براشون بذارن. اطلاعات اون تراک رو از زبان اون دوست در زیر میارم:
   «اسم تراک shiley هست و ساختار جالبی داره یه پوسته داره که ثابت توی نای قرار میگیره و دو تا تراک داخلی داره که یکی رو داخل پوسته میذتریم وقتی جرم گرفت در میاریم و اون یکی رو میذتریم و اولی رو تمیز میکنیم ( تازه به نکته حالبش رسیدیم ) روی قوس این تراک ها یک سوراخی نسبتا بزرگ هست که توی کاتالوگش نوشته برای تنفس از راه های تنفس فوقانی ( ترجمه گوگله) بهمین دلیل حمیدرضا می تونه از بینی هم نفس بکشه . امروز صبح که شیفت مراقبت از حمیدرضا رو تحویل گرفتم دیدم فقط از بینی نفس میکشه قطعه متحرک رو که در آوردم دیدم ورودی پایین کاملا با یه جرم یا خلط بسته شده ، ایم مزیت این تراک های دو جداره ست ، با این حساب شاید نیاز به تعویض کل تراک هر چند ماه یه بار نباشه .»
   انشاالله بهتر بشن.
   نگران نباشید. به مرور زمان همه چیز عادی تر میشه.
   هر سوالی بود در خدمتم.

 236. آیدا جون سلام :
  خیلی ممنون که به این سرعت و دقت جواب سوالامونو میدی ، امیدوارم به حق دعای خیر افرادیکه در همین وبلاگ از راهنمایی خوب و بی دریغ شما بهره مند میشن شما هم مشکلاتتون برطرف بشه ، حالا اشکال نداره در مورد خودتون بپرسم ؟ شما مشکلتون چی بود که مجبور شدین دوازده سال از تراک استفاده کنین ؟ الان تراک را برداشتین یا اینکه همچنان با تراک تنفس میکنین ؟ کیفیت زندگیتون افت نکرده بخاطر تراک ؟ شاغلین ؟ کارای روزمره تون را خودتون انجام میدین یا اینکه نیاز به مراقبت همه روزه و دائمی دارین ؟ بافت ها و ماهیچه های تنفسی تون و گلوتون بخاطر تراک آسیب ندیدن ؟ ریه تون تنبل نشد ؟ قابل توانبخشی هست بعدها ؟ غذا خوردن ؟ حمام رفتن ؟ اجابت مزاج ؟ خوابیدن ؟ نشستن ؟ مهمونی رفتن ؟ ممنون میشم یه خورده از وضعیت فعلی خودتون بگین و اینکه در طولانی مدت بیماران تراکستومی با چه عوارض و خطراتی ممکنه مواجه بشن و اطرافیانشون چه کمکی میتونن بهشون داشته باشن ؟

  • به دوست گرامی، می‌گوید:

   دوست گرامی، نوه نگران عزیز،
   با اجازه نویسنده وبلاگ توضیح عرض کنم … برای سوالاتتون کمی وقت بگذارید و وبلاگ و شرح حال را مطالعه فرمائید. چون تایپ کردن برای ایشان سخت و یا وقت گیر است و تقریبا تا ده روز دیگر نیز مشغول امتحانات هستند. لذا باید برای دریافت پاسخ هایتان قدری صبور و منتظر باشید.
   با امید به بهبودی همه بیماران
   سلامت و موفق باشید

   • ضمن تشکر از این راهنمایی دوست گرامی :
    عرض کنم که وبلاگ آیدا جون آرشیو تاریخی نداشت و یه خورده مشکل تونستم پستهای اولیه وبلاگشو پیدا کنم، و دوم اینکه من نمیدونستم آیدا جون دستش مشکل داره و به سختی تایپ میکنه ، پس با این حساب منو کلی شرمنده محبت خودش کردن تا همین الان ،
    چند مدت پیش شبکه یک تلویزیون یه برنامه بعد از خبر ساعت ۲۱ میذاشت با عنوان “از کجا شروع کنم؟” که تو یکی از قسمتاش یه خانوم بودن که مترجم زبان انگلیسی بودن و با تک انگشت تایپ میکردن ، آیدا جان ، احتمالا این خانوم ، خودتون نبودین ؟؟؟؟

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   من انشاالله ۲۸ ام امتحانم تموم بشه، قبل از هر کاری اول جواب سوالات شما رو میدم Smile

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   طبق قولم، بلافاصله بعد از آخرین امتحان، جواب سوالات شما رو میدم Smile
   در شرح حالم علت تراک داشتنم رو گفتم، اما به طور خلاصه:
   من به دلیل آسیب نخاعی و از دست دادن توانایی تنفس به مدت ۷ ماه با دستگاه تنفسی تنفس کردم و به دلیل یک سری بی توجهی ها و عدم مراقبت های لازم نایم در چندین نقطه دچار تنگی شده. تنگی های من چون بیش از دو سوم طول نایم رو درگیر کرده قابل جراحی نیست….
   من همچنان تراک دارم البته از نوع تی تیوب. با تی تیوب میشه صحبت کرد و کیفیت تنفس با تی تیوب از تراک خیلی بهتره. البته گذاشتن تی تیوب به شرایط بیمار و صلاحدید پزشک بستگی داره. در مورد تی تیوب در لینک زیر توضیح دادم:
   http://aida.special.ir/1392/07/%d8%a7%d9%86%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%ad%d9%88%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%aa%db%8c-%d8%aa%db%8c%d9%88%d8%a8-%d9%84%d9%88%d9%84%d9%87-%db%8c-%d8%aa%d9%86%d9%81%d8%b3%db%8c-2/
   با تراک میشه زندگی نسبتا عادی داشت. هستن کسانی که با وجود تراک تحصیل می کنن، سر کار می رن و غیره. من چون ضایعه نخاعی گردنی هستم به دیگران وابسته هستم، اما بیماری که مشکل حرکت نداره می تونه تراک رو خودش مدیریت کنه.
   تراک اگر در مورد کافش (در همین مطلب توضیح دادم) مراقبت های لازم انجام بشه مشکلی ایجاد نمی کنه.
   در مورد نحوه ی ساکشن هم باید دقت بشه که در زیر توضیح دادم:
   http://aida.special.ir/1392/07/%d8%a7%d9%86%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%ad%d9%88%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%aa%db%8c-%d8%aa%db%8c%d9%88%d8%a8-%d9%84%d9%88%d9%84%d9%87-%db%8c-%d8%aa%d9%86%d9%81%d8%b3%db%8c-2/
   مشکل تنفسی شون رفع بشه، تراک رو بر می دارن، اما همونطور که گفتم با تراک میشه زندگی نسبتا عادی داشت.
   اگر همین مطلب و لینک بالا رو بخونید پاسخ سوالات پایانی تون رو می گیرید.
   باز هم اگر هر سوالی بود در خدمتم. واقعا میگم، در سوال پرسیدن راحت باشید Smile
   انشاالله بهتر بشن…

 237. آیدای صبور و نازنینم : الان که قسمتی از شرح حالتو خوندم میگم :

  تو معجزه مجسم خداوندی ! بخشی از معجزه و قدرت لایزال الهی را میتوان در وجود تو جست ، عشق بی پایان و ابدی و بی دریغ پدر و مادر را میتوان در وجود پدر و مادر عاشق و دیوانه و مجنون تو یافت .

 238. Amin می‌گوید:

  سلام خدمت ایدا خانم ببخشید دیر به دیر سر میزنم انشاالله خوب و سلامت باشید و امتحانات را به خوبی پشت سر بگذارید. راستش من از ساعت دو شب تا بعد از ظهر مجبورم مواظب پدرم باشم چون بقیه سر کارند برای همین کم حوصله میشم.و زیاد حوصله وبگردی را ندارم.
  الان حدود ۷ ماه از زمانی که پدرم ترا گذاشته میگذره دکترها گفتند تا زمانی که اپی گلود یا زبان کوچک پدرم موقع بلع بسته نشه پدرم تراک هم باید داشته باشه نظر شما چیه؟
  دوست عزیزی پرسیده بودند که موقع ساکشن سوند ساکشن به مانعی برخورد میکنه اجازه بدید تجربه شخصی خودم را در این مورد بگم . جدیدا تراکهایی وارد بازار شده که کیفیت پایینی داره و کاف تراک بسیار نازک هست و اگر کامل کاف تراک پر بشه ممکنه در اثر سرفه کردن بیمار کاف بپکه اتفاقی که برای پدر بنده افتاد در این حالت کاف حالت خودش را از دست میده و ممکنه جلو بخشی از تراک را مسدود کنه در این حالت سوند ساکشن راحت وارد نای نمیشه و باید جا به جا بشه تا وارد نای بشه

  این تراکها قسمتی که با سرنگ کاف را پر میکنند بر خلاف بقیه تراکها که ابی هست سفید رنگ هست
  البته وقتی که تراک جرم میگیره هم تراک سفت میشه که با فشار دادن میتونید راه تراک را باز کنید در این حالت موقعی که سوند ساکشن از تراک بیرون میاد ترشحات خشک شده به سوند چسبیده و اگر بیمار خلط کمی داره و تراکش جرم گرفته کمی سرم شستشو داخل تراک بریزید حدود ۲ سی سی
  اگر بیمارتون ترشحاتش خیلی زیاده به نظر بنده احتیاجی به سرم شستشو خیلی کمه این نظر من بود اگر اشتباه کردم ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند.
  راستی شما خیلی زحمت میکشید که جواب دوستان را میدید من که تایپ کردن برام از شما راحت تره و با موبایل مینویسم کلی طول کشید تا این متن را بنویسم.
  باارزوی موفقیت و سلامتی شما با تشکر . امین

  • آیدا می‌گوید:

   سلام امین عزیز
   خدا بهتون سلامتی و قوت بده و انشاالله پدرتون به زودی سلامتی شون رو به دست بیارن.
   بله نظر دکتر درسته. تا اون زمان باید تراک باشه. ولی به نظرم باید برای این مسئله تحت درمان یا تمرین باشن. اتفاقا همین امروز ظهر یک جا مطلبی به چشمم خورد که انگار با گفتار درمانی میشه مشکلات مربوط به بلع رو درمان کرد. بد نیست با یک گفتار درمان مشورت کنید.
   ممنون که اون دوست رو راهنمایی کردید و تجربه ی با ارزشتون رو به اشتراک گذاشتید.
   بله… اگر ترشحات زیاد و رقیق باشه نیاز به سرم شستشو کمه. من خودم فقط صبح ها می ریزم.
   ممنون از محبتتون. وظیفمه و برای کمک به دیگران همیشه انرژی دارم Smile
   سلامت باشید.

 239. Amin می‌گوید:

  سلام ممنون از اینکه وقت گذاشتید و از راهنماییتون راستی دیروز که پدرم را برده بودم حمام یاد یک مطلب در وبلاگ شما افتادم
  وقتی پدرم را حمام میبرم چون حماممون کوچیکه سریع هوای حمام مرطوب میشه و این باعث زیاد شدن ترشحات و غلط پدرم میشه و بعد از حمام وقتی که پدرم را ساکشن میکنم به راحتی ترشحات چسبیده به تراک که نرم شده به سوید ساکشن میچسبه و بیرون میاد و تراک تا حدودی تمیز تر میشه
  اکر خاطرم باشع ببخشید شما گفتید که مدتیه که روی تخت حمام میکنید
  و از طرفی گفته بودید که هرچند مدت بخور را وارد تراکتون میکنید و بعد تراک تمیز میشه خواستم بگم که اگر در حمام مرطوب یا محیط مشابه مثل سونا قرار بگیرید شاید همان اثر بخور را داشته باشه
  البته شاید نرم شدن ترشخات اطراف تراک پدرم به خاطر زیاد شدم خلطش در محیط مرطوب باشه به هر حال مطلبی بود که به ذهنم رسید و فکر کردم اگر عنوانش کنم بهتر از عنوان نکردنش باشه.
  موفق و پیروز باشید

 240. بابک می‌گوید:

  بابت اطلاعات مفیدتون خیلی ممنونم و براتون آرزوی موفقیت و سلامتی دارم Kiss

 241. ميلاد می‌گوید:

  سلام خدمت همگی من فردا مادرم از بیمارستان ترخیص میشه گفتند روزی سه بار باید ساکشن بشه من هیچی بلد نیستم خیلی درمانده شدم لطفا اگه کلیپی از نحوه ساکشن دارید بهم بدید ممنونم

 242. ندا می‌گوید:

  درود برتوایدای عزیز.امیدوارم شما روز به روز بهتر و بهتر بشی عزیزم.من چند مدت پیش به شما در مورد مادرم گفتم که قراره واسش تراک کنن.مادرم مشکل فشارخون ریوی دارد.و ریه هاش هراز چند مدتی عفونت میکرد و…بلاخره بار آخر بعد از ۲۵ روز که لوله و ساکشن از طریق دهان واسش گذاشته بودن.دوروزه پیش تراک شد.و از لوله تراک مارکshiley کاستفاده کردن.که شما قبلا تو کامنت ها اشاره کرده بودی میتونن حرف بزن بااینکه مدل و دو جداره هست..اما متاسفانه مادر ما صحبت که میکنه صدا نداره اصلا.میخواستم راهنماییم کنید ایااین حرف نزدن منظورم صداش ازنوع تراک هست.یا حنجره مشکل داره.یا اینکه بخاطر ۲۵ روز لوله تنفسی تو حلقه..
  آیا مادرم میتواند حرف بزنه….
  ممنون گلم از راهنماییت.لطفا واسم بگو این بیماری مامان قابل درمان است؟آیا تراک دارم است یا موقت
  با آرزوی بهترین ها واسه تو فرشته مهربان.

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   ممنون از محبتتون.
   احتمالا به خاطر تحریکات لوله ی دهان در حنجره، کمی حنجره دچار التهاب شده باشه و به مرور زمان و با رفع التهابات بتونن صحبت کنن. مدتی هم هست که تارهای صوتی فعالیتی نداشتن و به مرور زمان فعال میشن. من خودم بعد از ۵ سال که برام تی تیوب گذاشتن تا چند روز اصلا صوت نداشتم و تا سه ماه طول کشید تا بتونم نسبتا عادی صحبت کنم.
   …….
   احتمالا مشکل ریه و عفونتشون رفع بشه کم کم سایز تراک رو کوچک می کنن و اگر بیمار با تراک سایز کوچک مشکلی نداشت انشاالله خارجش می کنن. ولی تا ریه مشکل داشته باشه باید تراک داشته باشن.
   انشاالله بهتر بشن.
   هر سوالی بود در خدمتم.
   سلامت باشید.

 243. Amin می‌گوید:

  سلام وقت شما بخیر امیدوارم همیشه شاد و خوشحال باشید
  یک مدت به علت گرفتاری وقت نکردم سر بزنم .
  راستش پدرم چند روز اندازه کوچکتر از یک نوخود روی ستون مهره هاش که بیرون زده پوست بدنش کنده شده و زیرش قرمزه فیزیوترامی که باش کار میکنه میگه این زخم بستره
  مقاله زخم بسترتون را خواندم ماشا الله در همه موارد راهنمایی های خوبی کردید کامفیل را تهیه میکنم و براش میزنم .
  ببخشید که دیر به دیر سر میزنم هم گرفتارم هم کم حوصله.
  ممنون از راهنماییتون با ارزوی سلامتی همه بیماران موفق باشید

 244. آیدا می‌گوید:

  سلام امین عزیز
  خیلی ممنونم از محبتتون
  انشاالله گرفتاری هاتون کم بشه، از کم حوصلگی در بیاید و دلتون شاد باشه…
  امیدوارم زخم بستر پدر به زودی خوب بشه. زخم بستر رو خیلی جدی بگیرید.
  به امید خدا…
  سلامت باشید

 245. یاسمن می‌گوید:

  عزیزم ممنون بابت صحبت های خوبت. امیدوارم که حالت روز به روز بهتر بشه.
  پدر من هم ممکنه تراک بشه.براش دعا کنید

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   ممنونم از لطف و محبتتون
   به امید خدا. انشاالله به سلامتی تراک بشن و انشاالله به زودی سلامتی کاملشون رو به دست بیارن.

 246. Shabnam می‌گوید:

  سلام من پدر بزرگم ۱ بتر سکته کرده و بلع رو از دستدداده یعنی هیچی اگلو نمیتونه قورت بده حتی اب دهن.و جدیدا سکته کرد و مغزش دستور تنفس رو نمیده و امشب براش تراک گذاشتم میخوام بدونم الان وضعیتش چطور میشه یعنی اب دهنش رو بتید چیکار کنه اگه میشه سریع تر جوابمو بدین ممنون

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   انشاالله پدربزرگتون به زودی بهتر بشن
   ایشون قبل از تراک هم بلع نداشتن. پس تا قبل از تراک بذاق دهانشون هر جور کنترل میشد الان هم همونطوره
   در این مورد تراک تغییری ایجاد نمی کنه
   هر سوالی بود در خدمتم

 247. amin می‌گوید:

  سلام تقریبا پارسال همین موقع ها بود که با شما اشنا شدم توی این مدت خیلی راهنماییم کردید خواستم از زحماتتون تشکر کنم پدر من هم الان با توجه به اینکه اصلا با فیزیوتراپ همکاری نمیکنه اما به زور ۲۰ متری میتونه با عصا راه بره اما کنترل ادرار و مدفوع را نداره و بلعش هم مشکل داره زخم بستر سطحی داشت که الان خوب شده دوستمون که در مورد بلع پدر بزرگشون پرسیده بودند باید بگم برای تغدیه از لوله انجی از راه بینی پدربزرگشون تغذیه میشه انشاالله بعد از اینکه مرخص شدند حتما به گفتار درمان برای بلعشون مراجعه بشه تو بیمارستان کسی هین چیزها را به ادم نمیگه.
  ممنون از زحماتتون همیشه خوشحال باشید در پناه خدا

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   یک دنیا ممنونم از محبتتون. انجام وظیفه کردم
   خداروشکر که پدرتون بهتر هستن. انشاالله بهتر از این هم بشن
   ………
   من هم اولین بار چند ماه پیش فهمیدم که با کاردرمانی میشه قدرت بلع رو بهبود داد. واقعا برام عجیب بود و اگه جایی نمی خوندم اصلا به فکرم نمی رسید. واقعا باید در مراکز درمانی بیمار رو مطلع کنن. ولی متاسفانه بیمار بعد از ترخیص فقط رها میشه…
   …………
   باز هم ممنونم از محبتتون Smile

 248. azam می‌گوید:

  سلام آیدا خانم
  یه سوال ازتون داشتم اگه لطف کنید خیلی زود جوابمو بدین ممنون میشم. پدرم الان مدت ۴۰ روز icu بستری شدند تقریبا ۲۴-۲۵ روزم هست که تراکوستومی شدند. چون دو بار گرفتار عفونتای شدید بیمارستانی شدن می خواستیم ببریمشون خونه، اما متاسفانه انقد قیمتای دستگاه ونتیلاتور متغیر هست که ما نمی دونیم واقعا چه مارکی باید خریداری کنیم و اصلا تفاوتی با هم دارند یا نه. مود دستگاه الان روی simv و در حال حاضر ریه هاشون به شدت به دستگاه وابسته است اگه لطف کنی شماره همرا هتونو به ایمیلم بفرستین که باهاتون مشورت بکنم یه دنیا ممنون می شم ازتون

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   امیدوارم پدرتون به زودی بهتر بشن.
   من تمام اطلاعاتم در مورد ونتیلاتور رو در مطلب زیر نوشته ام.
   http://aida.special.ir/1393/04/%d8%a7%d9%86%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%ad%d9%88%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d9%82%d8%a7%d9%84-%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%d8%b2-%d8%a2%db%8c-%d8%b3%db%8c-%db%8c%d9%88-%d8%a8%d9%87/
   البته این جا هم براتون میذارم تا راحت تر مطالعه کنید. مود های دستگاه رو به اون صورت نمی شناسم. در هر حال من شماره ام رو خدمتتون ایمیل می کنم، اگر کمکی از دستم بر بیاد در خدمتم. سعی می کنم از یکی دو نفر هم در مورد خرید ونتیلاتور سوال کنم.
   این هم اون مطلب:
   دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور):

   مهمترین و حیاتی ترین وسیله برای چنین بیماری دستگاه تنفس مصنوعی است. این دستگاه شامل خود دستگاه و پایه و شلنگ هایش، کمپرسور، و کپسول اکسیژن و مانومتر است (در بیمارستان ها سیستم اکسیژن مرکزی وجود دارد و به همین دلیل تنها خود دستگاه در معرض دید شما قرار می گیرد.)

   آنطور که من دیده ام در اکثر بیمارستان ها از ونتیلاتورِ مارک بِنِت (Bennett) استفاده می شود (حداقل تا آن زمانی که من در بیمارستان بودم)؛ پس چون این دستگاه شناخته شده تر است، کار با آن آسان تر بوده و بهتر است که این مارک شناخته شده را که اکثرا به نحوه ی کار با آن آشنایی دارند تهیه کنید. دستگاهی که برای من خریداری کردند مارک تِما (Thema، مطمئن نیستم که املاء صحیحش این باشد.) بود و متاسفانه اکثر افراد از عملکرد آن شناختی نداشته و با تنظیمات آن مشکل داشتند.(البته بجز آقای پرستار و آقای دکتری که من را از دستگاه جدا کردند و یک پست از فرشته خویان به ایشان اختصاص یافته است.)

   دستگاه ونتیلاتور را می توان از طریق مراکز کالای طب خریداری کرده و یا اجاره نمایید (دستکم این مراکز راهنمایی تان می کنند که دستگاه را از کجا خریداری کنید.) فقط حواستان را جمع کنید که متاسفانه، متاسفانه در این جور موارد زیاد سرتان کلاه می گذارند.

   بگمانم تا زمانی که بیمار وابسته به دستگاه تنفسی باشد، هر چقدر هم که طول بکشد، بیمارستان نمی تواند همراهیانش را وادار کند که بیمار را ترخیص کنند. پس فقط در صورتی بیمارتان را ترخیص کنید که اولا دستگاهی مناسب با تمام متعلقاتش را فراهم کرده باشید و از آن مهمتر آنکه شخصی را بیابید که در زمینه ی سخت افزاری و نرم افزاری دستگاه متخصص بوده و در دسترس شما باشد. چون مثلا حتی اگر یک ثانیه برق برود کل تنظیمات دستگاه به هم می ریزد و بیمار بدون دستگاه می ماند تا شما با هزار منت، دقیقا با هزار منت، و با پرداخت مبلغی هنگفت یک نفر را بیابید تا دوباره آن را تنظیم کند. (خدا را شکر که پس از یکی دو بار تجربه ی این شرایط حساس، فرشتگانی بر ما نازل شدند و این دغدغه را برای همیشه از بین بردند.)

   در هر صورت ضروری است که یک آمبوبگ همیشه در کنار بیمار باشد. آمبوبگ یک وسیله ی مکانیکی برای دادن تنفس مصنوعی بصورت دستی می باشد.

   ونتیلاتور در کنار تخت بیمار بر روی یک پایه قرار می گیرد و از طریق یک شلنگ دو شاخه که در انتها به هم ادغام می شوند به تراک یا لوله ی تنفسی بیمار که بر روی گردنش در میان گودی دو ترقوه قرار داد وصل می شود و عمل دم و بازدم را برایش انجام می دهد. با جریان اکسیژن مرطوب و عمل دم و بازدم بتدریج در داخل شلنگ ها و مخزنی در پایین دستگاه آب جمع می شود که باید روزی یک بار تخلیه اش کنید. اگر فراموش کنید هم مهم نیست چون در صورت اشباء مایع و ایجاد اختلال در کار دستگاه، خود دستگاه بلافاصله آلارم می زند و اخطار می دهد. کلا هر گونه اشکالی که در کار دستگاه پیش بیاید و یا اگر ترشحات ریه ی بیمار آنقدر زیاد شده باشد که در اکسیژن رسانی اختلال ایجاد شود دستگاه آلارم خواهد زد.

   بیماری که زیر دستگاه است و هیچ حرکتی نیز ندارد، بهتر است که هیچگاه تنها نماند. زیرا اگرچه دستگاه در صورت کوچکترین اختلال آلارم می زند و یا آنکه اگر برق برود سریع متوجه می شوید، ولی ممکن است که اتفاقات پیش بینی نشده و بی علامتی هم رخ بدهد. مثلا یک بار به فاصله ی زمانی اینکه مادرم رفتند برایم آب بیاورند، ناگهان سنسور دستگاه سوخت و خاموش شد و خدارا شکر که این اتفاق وقتی افتاد که مادر در راه برگشت به اتاق بودند و من فقط دو سه ثانیه در آن حالت ماندم.

   متعلقات ونتیلاتور به قرار زیر است:

   فیلتر هوا: یک جسم گرد و کوچک که ماهی یک بار عوض می شود. تعویض آن کار ساده ای است و خودتان می توانید انجام دهید.

   کمپرسورِ هوا: دستگاهی است پر سر و صدا و سنگین و من حتی نمی دانم چه شکلی است، چون در اتاق دیگری دور از من حبسش کرده بودند و فکر کنم با یک سیم به ونتیلاتور وصل می شد. مکانیسم کارش را هم نمی دانم، فقط آنطور که از اسمش پیداست وظیفه اش متراکم کردن و فشرده ساختن هوا است. تنها خاطره ای که از آن دارم این است که با غرغر کردن های مداومش مغزم را می خورد. (کلا این دستگاه مغز بنی بشر تغذیه می فرمایند! مارها (شلنگ ها) بر دوش ونتیلاتور است، آنوقت کمپرسور مغز نوش جان می کند…)

   کپسول اکسیژن و مانومتر: در بیمارستان ها سیستم اکسیژن مرکزی، تعبیه شده در دیوار وجود دارد و به همین دلیل است که شما در کنار ونتیلاتور کپسولی نمی بینید. ولی در منزل برای تامین اکسیژن ونتیلاتور، به کپسول نیاز دارید. کپسول اکسیژن به همراه وسیله ای به نام مانومتر، اکسیژن ورودی به دستگاه را تامین می کند. در واقع مانومتر دو کار انجام می دهد. اولا با درجه ای که بر روی آن قرار دارد می توان فشار اکسیژن ورودی به دستگاه را تنظیم نمود؛ و دوم آنکه، اکسیژن خشک ضمن عبور از محفظه ی آب آن مرطوب می شود. این محفظه ی کوچک هر چند ساعت یکبار خالی شده و باید با آب جوشیده ی بدون املاح، ترجیحا آب مقطر پر شود تا ایجاد رسوب نکند.

   برای تهیه ی کپسول اکسیژن باید با شرکت های مربوطه قرارداد ببندید تا هر بار دو سه کپسول برایتان بیاورند و کپسول های خالی را تعویض کنند. کپسول اکسیژن هر ۱۲ ساعت یک بار تخلیه می شود و باید تعویضش کنید. معمولا برای اطمینان از آنکه اکسیژن کاملا در مسیر لوله های مانومتر هدایت شده باشد و به بیرون نشت نکند، محل اتصال رگلاتور کپسول و شلنگ ها را با کف صابون و یا اسکاچ کف آلود آغشته می کنند تا در صورت کوچکترین نشتِ اکسیژن، با تشکیل حباب در آن محل متوجه آن شوند. اگر از اسکاچ استفاده می کنید حتما برای این کار اسکاچ مجزایی در نظر بگیرید و از اسکاچی که قبلا با آن ظرف شسته اید استفاده نکنید چون اگر کمی چربی یا روغن بر روی آن باشد در تماس با اکسیژن انفجار رخ خواهد داد!

   کلا تعویض کپسول کار بسیار پر استرسی است. یک بار هنگام تعویض کپسول، سوپاپ آن در رفت و اکسیژن با چنان فشاری از آن خارج می شد که وسایل سه طبقه کمد اتاق من که دربش باز بود بیرون ریخت! پس حتما کار را به کاردانش بسپارید…

   (مطلبی در مورد جدا کردن بیمار از دستگاه تنفس مصنوعی)

   دستگاه ساکشن: ساکشن دستگاهی است با مکانیسم کار جاروبرقی، برای تخلیه ی ترشحات از ریه ی بیمار؛ حال از طریق لوله ی تنفسی و یا مستقیما از داخل بینی یا دهان بیمار… در بیمارستان ها ساکشن نیز بصورت مرکزی و تعبیه شده در دیوار وجود دارد. اما در منزل نیاز به دستگاه ساکشن پرتابل دارید که دو نوع از آن موجود است؛ تماما برقی، و یا قابل کاربرد با برق و باطری (قابل شارژ). اگر بیمارتان بسیار به ساکشن وابسته است و وجود آن برایش حیاتی است، توصیه ی من این است که نوع برق و باطری آن را تهیه کنید تا دغدغه ی قطعی برق را نداشته باشید.

   ساکشن برق و باطری ای که من دارم از نوع Suction unit 7 E-D (AC/ DC) Portable absorb phlegm unit می باشد. البته بعد از مدتی باطری آن ضعیف می شود و باید تعویضش کنید. اما باطری های موجود در بازار چینی هستند و پس از تعویضِ باطریِ اوریجینال دستگاه، دیگر هیچگاه کیفیت اولیه ی آن را نخواهید داشت. اگر باطری اوریجینال هر ۱۵ روز یک بار نیاز به شارژ داشته باشد، باطری چینی بسته به کیفیت آن از حداقل چند ساعت تا حداکثر ۵ روز شارژ خود را حفظ خواهد کرد. به هر رو، این دستگاه با برق نیز کار می کند و فقط در صورت قطعی برق به باطری آن نیاز خواهید داشت.

   منظمات دستگاه ساکشن به قرار زیر است:

   سِت ساکشن یا همان شلنگ آن که براحتی تعویض می شود. می توانید آن را از فروشگاه های کالای طب و یا داروخانه ها خریداری کنید و بهتر است که ماهی یک بار تعویض شود؛ خصوصا اگر بیمارتان عفونت ریه دارد.

   سوند نلاتون که بسته به شماره ی لوله ی تنفسی بیمار، سایز آن متفاوت است. رنگ بندی و سایز بندی آن به ترتیب زیر می باشد:

   آبی یا ۸ – مشکی یا ۱۰ – سفید یا ۱۲ – سبز یا ۱۴ – نارنجی یا ۱۶

   بهترین مارک سوند نلاتون “سوپا (SUPA)” می باشد که البته در بازار کمیاب است. نوع چینی آن که در بازار زیاد است، بسیار خشک و خشن و غیرقابل انعطاف است.

   رابط سوند یا کانِکشِن (Connection) برای اتصال سوند به شلنگ دستگاه و کنترل میزان و زمان مکش.

   سرم شستشو یا نرمال سالین غیرقابل تزریق برای شستشوی سوند بعد از هر بار انجام مکش؛ و یا برای ریختن آن به داخل لوله ی تنفسی بیمار (با سرنگ) جهت تسهیل عمل ساکشن.

   (مطالبی در مورد لوله های تنفسی؛ تراک و تی تیوب)

 249. azam می‌گوید:

  ممنون عزیزم که با تمام مشغله هایی که داری همیشه جواب همه سوالات با حوصله می دی خداحفظتون کنه. در مورد خرید ونتیلاتور اگه جایی باشه که بتونه جوابگو باشه و راهنمایی کنه خیلی خوب می شه اما متاسفانه مثلا خود ما که چندین روز درگیر هستیم و به نتیجه درستی هم نرسیدیم. اگه شماره تماسی گیر آوردید ممنون می شم توی سایت قرار بدید شاید گره از کار کس دیگه ایی هم باز بشه.بازم یه دنیا ممنــــــــــــــــــــــون

  • آیدا می‌گوید:

   سلام دوست خوبم
   خواهش می کنم. انجام وظیفه می کنم
   این شماره ی آقای حسین ذوالفقاری هست
   ۰۹۱۲۴۴۵۴۳۷۵
   خودشون فروشگاه کالای پزشکی دارن. خیلی انسان خوبی هستن. راهنمایی می کنن.
   این هم لینک کانال تلگرامشون که بیماران زیادی عضو هستن و راهنمایی می گیرن
   https://telegram.me/joinchat/BUGWQgA0nYlKjeq_ZB3Emw
   انشاالله پدرتون به زودی بهتر بشن…
   همیشه در خدمت هستم.

 250. amin می‌گوید:

  سلام خدمت ایدا خانم ممنون از وقتی که برای جواب دادن به سوالات میگذارید پدر بنده یک ساله که تراک داره و در این مدت متاسفانه بلعش تغییر چندانی نکرده وقتی با تراک باز چیزی بخوره غذا از تراکش بیرون میزنه تازه ۲ ماه هست که پدر کفتار درمانی میشه
  مشکلات مربوط بع بلع کار گفتار درمان هست و کار درمان و فیزیوتراپ حق انجام این کار را ندارند که متاسفانه برخی این کار را میکنند

  دکتر ریه و گوش و حلق و بینی میگن هنوز باید تراک داشته باشه اما دکتر مغز و اعصاب میگه بیرون زدن غذا از تراک عادیه و بیمار به تراک نیاز نداره
  البته پرستاری که تراک پدر را تعویض میکند نظر دکتر مغز و اعصاب را رد میکند.
  مشکلی که تازه با ان مواجه شدیم اینه که تراک پدر ما اولش شماره ۶٫۵ بود که با توجه به پر بودن تراک غذا همچنان از تراک بیرون میزد
  و پرستار با توجه به مهارتی که داشت برای پدر تراک ۷ گذاشت و مشکل برطرف شدا
  الان بعد از یک سال از عمل تراک اخرین باری که تراک پدر تعویض شر این کار به سختی انجام شد و هم پرستار و هم پدرم اذیت شدشدند
  پرستار عقیده داره که سوراخ تراک پدر تنگ شده و باید پدر برای بزرگ شدن تراک مجددا عمل بشه

  • آیدا می‌گوید:

   سلام امین عزیز
   ببخشید دیر پاسخ میدم
   ممنون از لطفتون.
   خدا به پدرتون سلامتی بده.
   در این مورد نظر متخصص ریه و گوش و حلق و بینی شرطه و پرستار عزیز نظر درستی دارن
   کاف اغلب اوقات پر هست؟ با نلاتون ساکشن میشن؟
   لوله فقط از دهانه ی سوراخ (یا همون استومی) سخت وارد میشد یا در داخل نای گیر می کرد؟
   به هر حال بهتره حتما متخصص معاینه شون کنه. تغییر سایز تراک هم بهتر بود با نظر متخصص باشه. هرچند سایز ۶٫۵ و ۷ چندان تفاوتی ندارن.

   • amin می‌گوید:

    سلام ببخشید دیر جواب دادم
    کافشون فقط موقع غذا خوردن پره
    با سوند ملاتون ساکشن میشن
    خیر تراک در نای گیر نمیکنه نا اونجا که میشد حواسمون بود تا تنگی تراشه یا نای نگیره
    الان دپرفتیم پیش یک فوق تخصص جراحی توراکس وقت عمل داده
    به ما که توی مطب زیاد توضیحی نداد
    پناه بر خدا
    راستی امروز ام ار ای گردن شدن قراره فلوروسکپی هم بشن که ببینند فیزشول یا فلجی نخاع نداشته باشند
    ممنون از محبتتون